Ko su Bosnjaci?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#26

Post by King Kikapu »

mr__bosnjak wrote:Kako su Bosnjaci po vama nastali, bez zezanja?
po nekima tako sto je bog napravio covjek po svom liku i udahnuo mu zivot, a po nekima od aminokiselina i biohemijskih procesa, evoluirajuci u razlicite oblike preko vodozemaca i majmuna.

eno ti noel malcolm sve fino objasnio, covjek profesor na kembridzu, doktoriro istoriju, pa bi umjesto da palamudis mogao malo i da se obrazujes.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#27

Post by DaysleepeR »

mr__bosnjak wrote:Kako su Bosnjaci po vama nastali, bez zezanja?
Bošnjaci kao nacionalnost su nastali u sarajevu temo negdje 1994 godine kad je tadašnja bosnjačka intelektualna elita zaključila kako bosanskim muslimanima nedostaje naziv ekvivalentan onome Hrvata i Srba.

Taj naziv se '94 stidljivo i polako počije koristiti u vijestima, štampi, školama, itd.

nikad bosanski muslimani nisu ili upitani da li žele da ih se naziva bošnjacima nego im je isti naziv nametnut.

Dalje, historijska je katastrofalna greška, odluka tadašnje bošnjačke intelektualne elite, da istorijski naziv bošnjak počne ekskluzivno vezati samo za bosanske muslimane, samim tim uništavajući bilo kakvu mogućnost krovnog naziva za sve stanovnike Bosne i Hercegovine.
Last edited by DaysleepeR on 19/09/2006 11:47, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#28

Post by ztluhcs »

King Kikapu wrote:
mr__bosnjak wrote:Kako su Bosnjaci po vama nastali, bez zezanja?
po nekima tako sto je bog napravio covjek po svom liku i udahnuo mu zivot, a po nekima od aminokiselina i biohemijskih procesa, evoluirajuci u razlicite oblike preko vodozemaca i majmuna.

eno ti noel malcolm sve fino objasnio, covjek profesor na kembridzu, doktoriro istoriju, pa bi umjesto da palamudis mogao malo i da se obrazujes.
Tata pra Bo¹njak povalio mamu pra Bo¹njakinju...
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#29

Post by Teufik iz Los Angelesa »

ztluhcs wrote:
Teufik iz Los Angelesa wrote:
obadvoje
:oops: :D

i ja sam iskljucivo bosanac. a ta rijec "bosnjak" mi je tako odvratna da je to cudo jedno :oops: kad budem zivio u Bošnji onda cu mozda i bit bošnjak :oops:
A do tad si u mošnji :D
rece seljo koji ovako postuje razlicito :oops:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#30 Re: Ko su Bosnjaci?

Post by horns&drums »

mr__bosnjak wrote:Bosnjacki pravoslavci i katolici su u 19 stoljecu na temelju zajednicke vjere prihvatili nacije Srba i Hrvata i napustili bosnjacku..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Nakon ove recenice ti ocekujes : Ja bih htio da oprave sada diskutujemo. Dakle bez vrijedjanja i za*ebancije.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#31

Post by ztluhcs »

DaysleepeR wrote: Dalje, historijska je katastrofalna gre¹ka, odluka tada¹nje bo¹njaèke intelektualne elite, da istorijski naziv bo¹njak poène ekskluzivno vezati samo za bosanske muslimane, samim tim uni¹tavajuæi bilo kakvu moguænost krovnog naziva za sve stanovnike Bosne i Hercegovine.
Mislim da se rijeè poène treba zamijeniti sa nastavi jer je ta rijeè bila u startu namjenjena svim stanovnicima Bosne (i Hercegovine) a ¹to su odreðene grupacije dugoroèno planirajuæi - odbile...
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#32

Post by Pearl »

DaysleepeR wrote:
mr__bosnjak wrote:Kako su Bosnjaci po vama nastali, bez zezanja?
Bošnjaci kao nacionalnost su nastali u sarajevu temo negdje 1994 godine kad je tadašnja bosnjačka intelektualna elita zaključila kako bosanskim muslimanima nedostaje naziv ekvivalentan onome Hrvata i Srba.

Taj naziv se '94 stidljivo i polako počije koristiti u vijestima, štampi, školama, itd.

nikad bosanski muslimani nisu ili upitani da li žele da ih se naziva bošnjacima nego im je isti naziv nametnut.

Dalje, historijska je katastrofalna greška, odluka tadašnje bošnjačke intelektualne elite, da istorijski naziv bošnjak počne ekskluzivno vezati samo za bosanske muslimane, samim tim uništavajući bilo kakvu mogućnost krovnog naziva za sve stanovnike Bosne i Hercegovine.
ja to danima pokusavam da objasnim mr_bosnjaku, al ne ide... :D :lol:
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#33

Post by ztluhcs »

Teufik iz Los Angelesa wrote:
ztluhcs wrote:
Teufik iz Los Angelesa wrote: :oops: :D

i ja sam iskljucivo bosanac. a ta rijec "bosnjak" mi je tako odvratna da je to cudo jedno :oops: kad budem zivio u Bo¹nji onda cu mozda i bit bo¹njak :oops:
A do tad si u mo¹nji :D
rece seljo koji ovako postuje razlicito :oops:
Gdje ti zakljuèi ¹ta je meni razlièito a ¹ta je moje? Ajd razvuci u¹i i poklopi se da ne pokisne¹...
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#34

Post by King Kikapu »

ztluhcs wrote:
King Kikapu wrote:
mr__bosnjak wrote:Kako su Bosnjaci po vama nastali, bez zezanja?
po nekima tako sto je bog napravio covjek po svom liku i udahnuo mu zivot, a po nekima od aminokiselina i biohemijskih procesa, evoluirajuci u razlicite oblike preko vodozemaca i majmuna.

eno ti noel malcolm sve fino objasnio, covjek profesor na kembridzu, doktoriro istoriju, pa bi umjesto da palamudis mogao malo i da se obrazujes.
Tata pra Bošnjak povalio mamu pra Bošnjakinju...
zapravo su adam i eva i bili bosnjaci, no na prvom papinskom koncilu je odluceno da se to drzi u tajnosti, jednako kao i isusov i magdalenin sin, te jos neke minorne sitnice :D
Klesar Tadija Tegoba
Posts: 216
Joined: 10/11/2004 20:33
Location: Doboj

#35

Post by Klesar Tadija Tegoba »

Da se djelimično citiram ( iz jednog ranijeg posta ):

Svi smo mi Avari! Bogumili ne postoje. Avari su dosli sa persijskih visova Kili i Mandzare i nastanili se u BiH i pomjerili Bolaire na sjever i istok. Bolairi su nesto kasnije preuzeli avarska imena Sarebi i Horavti i u pokusaju da ponovo dominiraju prostorom Bosne osnovali dvije krscanske crkve - katolicku i pravoslavnu i usvojili odgovarajuce alfabete latinicu i cirilicu. Avari su kao protumjeru, nicim izazvani, napali osmanlijsko carstvo i pristali na ujedinjenje, kako bi kroz institucije novouzdignutog carstva uzdrmali pozicije susjeda. Od 90-tih godina Avari preuzimaju naziv Bošnjaci.

Kao krunski dokaz ovoj mojoj teoriji služi jelo spravljeno od crvenih paprika a(j)var koji se služi u svim boljim avarskim porodicama.
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#36

Post by Teufik iz Los Angelesa »

ztluhcs wrote:
Teufik iz Los Angelesa wrote:
ztluhcs wrote: A do tad si u mošnji :D
rece seljo koji ovako postuje razlicito :oops:
Gdje ti zaključi šta je meni različito a šta je moje? Ajd razvuci uši i poklopi se da ne pokisneš...
primitivac :oops: zao mi je sto ti nizak stadij razvijenosti tvoje mozdane celije ne dozvoljava da pises inteligentnije postove :oops:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#37

Post by DaysleepeR »

ztluhcs wrote:
DaysleepeR wrote: Dalje, historijska je katastrofalna greška, odluka tadašnje bošnjačke intelektualne elite, da istorijski naziv bošnjak počne ekskluzivno vezati samo za bosanske muslimane, samim tim uništavajući bilo kakvu mogućnost krovnog naziva za sve stanovnike Bosne i Hercegovine.
Mislim da se riječ počne treba zamijeniti sa nastavi jer je ta riječ bila u startu namjenjena svim stanovnicima Bosne (i Hercegovine) a što su određene grupacije dugoročno planirajući - odbile...
Nebih se složio jer danas vidimo da bošnjačka intelektualna elita od 93 više uopšte ne razmišlja na multi-kulti način.

ljudi trebaju da shvate da SDA i SBIH uopšte nisu stranke sa programom težnje ka multietničkoj BiH, čak štaviše, najbolji saveznici su im četnici i ustaše a najgori neprijatelji komunjare...
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#38

Post by Pearl »

Teufik iz Los Angelesa wrote:
primitivac :oops: zao mi je sto ti nizak stadij razvijenosti tvoje mozdane celije ne dozvoljava da pises inteligentnije postove :oops:
inace ne bih reagovala, ali tvoj nivo nekulture je dostigao nivo "za udzbenika".. ipak bi trebao malo da pripazis na svoj rjecnik i da pogledas malo sta pises i da li mozda nekog vrijedjas, ako ti je to uopste i bitno.. bitna razlika izmedju mosnje, koje veze nemaju sa necijim religijskim osjecanjem, i mosusa pejgamberovog, koji konkretno u BIH ima svoje znacenje...

Mošus Pejgamberov je manifestacija kojom se u BiH oblježava rođendan hazreti Fatime ("Ženska edukativna organizacija "Kewser" svake godine tradicionalno održava koncert u znak sjecanja na h. Fatimu, kćerku Božijeg poslanika Muhammeda a.s..", preuzeto sa linka http://www.ntvhayat.com/home/kultura/in ... &pid=27322)

s druge strane, mosnje, pored toga sto je naziv mjesta u sloveniji:
http://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%BDupnija_Mo%C5%A1nje
http://www.rkc.si/ofm/Samostani/mosnje.html

mogu se povezati i sa originalnim mjestom "nastanka" sviju nas.. pa evo jos malo linkova, da se obrazujes:
http://www.sezam-hr.net/?q=pubertet
http://www.hupt.hr/yesyoucan/yyc-015.html
(u find polje ukucaj: mošnje, za detaljnije objasnjenje)

vidis kako je lako, samo se malo treba posluziti internetom...

velika razlika je izmedju zezancije i vrijedjanja, koje ako nije rpihvaceno rezultira kod nekih samo jos vecim nivoom vrijedjanja...
Last edited by Pearl on 19/09/2006 12:19, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#39

Post by ztluhcs »

DaysleepeR wrote:
ztluhcs wrote:
DaysleepeR wrote: Dalje, historijska je katastrofalna gre¹ka, odluka tada¹nje bo¹njaèke intelektualne elite, da istorijski naziv bo¹njak poène ekskluzivno vezati samo za bosanske muslimane, samim tim uni¹tavajuæi bilo kakvu moguænost krovnog naziva za sve stanovnike Bosne i Hercegovine.
Mislim da se rijeè poène treba zamijeniti sa nastavi jer je ta rijeè bila u startu namjenjena svim stanovnicima Bosne (i Hercegovine) a ¹to su odreðene grupacije dugoroèno planirajuæi - odbile...
Nebih se slo¾io jer danas vidimo da bo¹njaèka intelektualna elita od 93 vi¹e uop¹te ne razmi¹lja na multi-kulti naèin.

ljudi trebaju da shvate da SDA i SBIH uop¹te nisu stranke sa programom te¾nje ka multietnièkoj BiH, èak ¹tavi¹e, najbolji saveznici su im èetnici i usta¹e a najgori neprijatelji komunjare...
Mo¾e biti da si u pravu - pa da je implementacija ideje oti¹la u helaæ u nekom trenutku ali mislim da je ideja inicijalno bila ta....
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#40

Post by DaysleepeR »

ztluhcs wrote:
DaysleepeR wrote:
ztluhcs wrote: Mislim da se riječ počne treba zamijeniti sa nastavi jer je ta riječ bila u startu namjenjena svim stanovnicima Bosne (i Hercegovine) a što su određene grupacije dugoročno planirajući - odbile...
Nebih se složio jer danas vidimo da bošnjačka intelektualna elita od 93 više uopšte ne razmišlja na multi-kulti način.

ljudi trebaju da shvate da SDA i SBIH uopšte nisu stranke sa programom težnje ka multietničkoj BiH, čak štaviše, najbolji saveznici su im četnici i ustaše a najgori neprijatelji komunjare...
Može biti da si u pravu - pa da je implementacija ideje otišla u helać u nekom trenutku ali mislim da je ideja inicijalno bila ta....
Pa priča o takvoj namjeri jeste bila plasirana među građane u tom momentu, ali ponavljam, danas vidimo da to nije bila istina.
Last edited by DaysleepeR on 19/09/2006 12:25, edited 1 time in total.
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#41

Post by Teufik iz Los Angelesa »

koje prosvjetljenje :shock: hvala ti na iscrpnom objasnjenju, nista ja to nisam znao :oops: bog ti dao zdravlje :D :oops:

ako vjerujes da je lik mislio na mjesto u sloveniji onda tvoja inteligencija nije nista veca od njegove :oops: uzmi to kao kompliment ili uvredu :oops: :D
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#42

Post by ztluhcs »

DaysleepeR wrote:
ztluhcs wrote:
DaysleepeR wrote: Nebih se slo¾io jer danas vidimo da bo¹njaèka intelektualna elita od 93 vi¹e uop¹te ne razmi¹lja na multi-kulti naèin.

ljudi trebaju da shvate da SDA i SBIH uop¹te nisu stranke sa programom te¾nje ka multietnièkoj BiH, èak ¹tavi¹e, najbolji saveznici su im èetnici i usta¹e a najgori neprijatelji komunjare...
Mo¾e biti da si u pravu - pa da je implementacija ideje oti¹la u helaæ u nekom trenutku ali mislim da je ideja inicijalno bila ta....
Pa prièa o takvoj namjeri jeste bila plasirana meðu graðane u tom momentu, ali ponavljam, danas vidimo da to nije bila istina.
Nije ni imala nikakve ¹anse da postane istina jer su je IZMEÐU OSTALOG odbili u startu i pravoslavci i katolici...
Last edited by ztluhcs on 19/09/2006 12:24, edited 1 time in total.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#43

Post by mr__bosnjak »

@King Kapu

Malcolm je stvari odlicno objasnio. Samo sto nije dosao do formiranja drzave Bosne i bosnjackog naroda. Ti si boldirao ono sto se tebi svidjalo.

1. Koji dokaz, osim jezika, postoji da smo Slaveni?

2. Kako su po vama nastali Bosnjaci, govorim o danasnjim Bosnjacima, jesu li uvijek bili "muslimani" ili sta? Kako su nastali? Sta su bili? "Poturicka" teorija? Hajde pametnjakovici samo se za*bavate a ni trunke dokaza nemate. Samo meni potvrdjujete teoriju jer nemate bilo kakvog dokaza. Hajde kako su nastali kao etnicitet? Kuda, kada i kako?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#44

Post by DaysleepeR »

ztluhcs wrote:
DaysleepeR wrote:
ztluhcs wrote: Može biti da si u pravu - pa da je implementacija ideje otišla u helać u nekom trenutku ali mislim da je ideja inicijalno bila ta....
Pa priča o takvoj namjeri jeste bila plasirana među građane u tom momentu, ali ponavljam, danas vidimo da to nije bila istina.
Nije ni imala nikakve šanse da postane istina jer su je IZMEĐU OSTALOG odbili u startu i pravoslavci i katolici...
To nije vrijeme bilo da se priča o takvim temama, i znali su da će biti odbijena, a kada to pametan političar nudi nešto za šta da će odmah biti odbijeno?

Samo onda kad mu takav rezultat potpuno odgovara.

Zato danas Aliju zovu ocem Bošnjaka, jer je upravo on bio taj koji je bosanskim muslimanima 8sa malim m) dao ime i naciju.

Sve je to bilo pametno isplanirano, jer morao je svaki narod imati velikog oca i spasitelja.
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#45

Post by Pearl »

Teufik iz Los Angelesa wrote:koje prosvjetljenje :shock: hvala ti na iscrpnom objasnjenju, nista ja to nisam znao :oops: bog ti dao zdravlje :D :oops:

ako vjerujes da je lik mislio na mjesto u sloveniji onda tvoja inteligencija nije nista veca od njegove :oops: uzmi to kao kompliment ili uvredu :oops: :D
ja ti samo otkrih cari interneta..

bitna razlika je izmedju mosnji medju tvojim nogama i tvog povezivanja sa manifestacijom koja btw, veze s postankom, nastankom, asimilacijom slavena, ilira, avara slicnih nema, a mozda nekog vrijedja..

cak bi bilo simpaticno, da nisi poslije toga poceo da vrijedjas ostale jer to nisu shvatili kao urnebesno smijesno....
titami
Posts: 155
Joined: 21/05/2006 19:25

#46

Post by titami »

tako ti je mala moja kad ljubi bosanac!
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#47

Post by Teufik iz Los Angelesa »

hajde mi molim te objasni kako sam ja uvrijedio nekog ako sam rekao da sam u "moshusu pejgamberovom" ??? jesam li ja mosnje tu gdje spomenuo??
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#48

Post by mr__bosnjak »

Moderatore ode mi tema u helac, izgleda niko nece da mi odgovori direktno na pitanje/a
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#49

Post by Pearl »

Teufik iz Los Angelesa wrote:hajde mi molim te objasni kako sam ja uvrijedio nekog ako sam rekao da sam u "moshusu pejgamberovom" ??? jesam li ja mosnje tu gdje spomenuo??
kako rekoh, sam komentar bi mogao biti i simpatican da nije bilo pljuvanja kasnije...

a vezano za temu: sta god da se prvobitno htjelo sa terminom Bosnjak, ti planovi su propali kada je u ustav taj naziv usao kao pandan Srbima (tj bosanskim pravoslavcima) i Hrvatima (tj bosanskim katolicima)..

poslije toga mislim da je jasno zasto oni koji se ne osjecaju muslimanima ne zele da prihvate taj naziv... cak i jako puno muslimana kojima je Bosna kao drzava na prvom mjestu ne prihvataju taj naziv za stanovnika bosne jer je sasvim jasno na sta se sad odnosi..

tako da prodavanja 1000-godisnjeg postojanja tog naziva sada padaju u vodu, i ne mogu se kriviti oni koji naziv ne prihvataju sada nego oni koji su ga predstavili kao odrednicu bh muslimana..
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#50

Post by BECHO »

Hajde vi sad meni objasnite ovdje - posebice pearl, daysleeper i ovaj mali iz L.A. - da li ovaj termin izmisljena nacija primjenjujete i kad su ostala dva naroda iz BiH (konkretno u BiH) u pitanju? :?
Post Reply