Ko su Albanci?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#226 Re: Ko su Albanci?

Post by sagosen »

U zadnje vrijeme pročitao desetine komenara Albanaca na internetu, i prosto se ne mogu oteti utisku kako je njihovo poimanje istorije u najmanju ruku komično. Njihova čitava se istorija svodi na pretpostavku da su potomci Ilira. Ok, pod pretpostavkom da su zaista potomci Ilira, dolazimo do sledeće stvari. Čitav prostor gdje su naseljavali Iliri oni smatraju svojim - "autochthonous".

To mi nekako isto ode neki random Italijan u Franusku i kaže "Joj eo tu su nekada prije bili Rimljani, ovo bi sad trebala bit Italija! :D" Ono, 1000 godina ćemo sjedit, ne radit ništa, pićemo s Turcima kahve, dok drugi ratovali s Turcima, borili se za slobodu, al doćemo u 2020-oj reći "MI SMO DARDANIA, OVO SVE ALBANIJA". Pa eo i u Prvom svjetskom ratu, šta su radili? Ništa. Mislim, tako da bi svi gledali istoriju ko oni, pa karta Evrope ne bi bila ni priblizno slicna ovoj danas... Nez za vas al mi skroz smijesno kako oni dozviljavaju istoriju, skroz neke irelevante stvari o Dardaniji i Ilirima, a i to se sve bazira na pretpostavci da su oni potomci Ilira...

Eto mozda ja grijesim, stvarno ne znam puno o albancima, al ovo ono sto sam uspio zakljucit na osnovu facebook komentare, koji su manje vise svi isti - MI ILIRI, ČITAV BALKAN ALBANIJA :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#227 Re: Ko su Albanci?

Post by Ludzak »

Ko i svaka druga nacija.
Svojatanje historije na Balkanu je in. Bas kao sto Srbi za sebe kazu da su nebeski narod, ili ovi postratni Bosnjaci kada pocnu pricati o Bošnjanima i Tvrtku a nikakve veze nemaju sa tim Bošnjanima. Tako i Albanci imaju svoju verziju historije koja se ne razlikuje od ostalih balkanskih 'vele' nacija.
Dee91
Posts: 1
Joined: 06/11/2020 20:28

#228 Re: Ko su Albanci?

Post by Dee91 »

:run:
Last edited by Dee91 on 10/03/2021 00:27, edited 1 time in total.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#229 Re: Ko su Albanci?

Post by Van Halen »

Albanci su Tračani, Vlasi su takođe Tračani,zato je velik dio danasnjih Srba asimilirani Tračani. Ja mislim da su Iliri Dalmatinci,Bošnjaci i Crnogorci,dok su Albanci (koji su zadrzali taj stari jezik) Tračani kao sto su to i Srbi,Makedonci.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#230 Re: Ko su Albanci?

Post by hillbill »

ma kakva vam je to historia.......iliri su sabi....tracani su sabi...albanci su sabi...hrvati su sabi...bogumili su sabi...bosnjaci su sabi...makedonci su sabi...bugari su sabi...crnogorci su sabi....grci su sabi......srbi breeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee svi su srbi
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#231 Re: Ko su Albanci?

Post by SamoVasGledam »

Van Halen wrote: 07/11/2020 18:48 Albanci su Tračani, Vlasi su takođe Tračani,zato je velik dio danasnjih Srba asimilirani Tračani. Ja mislim da su Iliri Dalmatinci,Bošnjaci i Crnogorci,dok su Albanci (koji su zadrzali taj stari jezik) Tračani kao sto su to i Srbi,Makedonci.
Samo što te genetika opasno demantuje. Ako ćemo meriti samo slovenski u odnosu na starobalkanski genetski udeo onda je to ovako:
Bošnjaci->Srbi->Crnogorci->Albanci. Bošnjaci imaju najmanje starobalkanskog uticaja sa izuzetkom Bošnjaka iz Sandžaka koji se genetski dosta razlikuju i oni bi bili negde između Crnogoraca i Albanaca.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#232 Re: Ko su Albanci?

Post by Seawolf »

SamoVasGledam wrote: 14/02/2021 01:35
Van Halen wrote: 07/11/2020 18:48 Albanci su Tračani, Vlasi su takođe Tračani,zato je velik dio danasnjih Srba asimilirani Tračani. Ja mislim da su Iliri Dalmatinci,Bošnjaci i Crnogorci,dok su Albanci (koji su zadrzali taj stari jezik) Tračani kao sto su to i Srbi,Makedonci.
Samo što te genetika opasno demantuje. Ako ćemo meriti samo slovenski u odnosu na starobalkanski genetski udeo onda je to ovako:
Bošnjaci->Srbi->Crnogorci->Albanci. Bošnjaci imaju najmanje starobalkanskog uticaja sa izuzetkom Bošnjaka iz Sandžaka koji se genetski dosta razlikuju i oni bi bili negde između Crnogoraca i Albanaca.
Jesi li ovaj raspored napravio na osnovu rezultata autosomalnih genetskih testova, ili na osnovu rezultata Y-hromozom genetskih testova?
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#233 Re: Ko su Albanci?

Post by Van Halen »

Nazovi Bosnjaci Sandzaka su genetski slicniji Dardancima (Kosovarima) i Albancima tako da su po meni vise Tracani nego Iliri
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#234 Re: Ko su Albanci?

Post by addem »

Van Halen wrote: 15/02/2021 16:17 Nazovi Bosnjaci Sandzaka su genetski slicniji Dardancima (Kosovarima) i Albancima tako da su po meni vise Tracani nego Iliri
Daj studiju na koju se referises. Il iz glave bubnes. Ja sam citao cini mi se da da su svi poprilično slicne genetske strukture na balkanu. Al ne mogu da nadjem gdje. Mada kad bi sandzaklije imale genetsku strukturu kao iliri znacilo bi da je ogroman broj bosanca ilira jer to je sve mijesano stotinama godina. Samo po prezimenima vidis da u Sa ima 30 posto sandzaklija ako ne i vise.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#235 Re: Ko su Albanci?

Post by Van Halen »

Ima zadnjih 30 godina. I vise.Ali niko ne tvrdi da je neki narod cisto Ilir,Tracani ili Slaveni. Naravno da smo svi mix ali govorim o dominantnim obiljezjima koja datiraju odavno. Dinarski gen je itekako vise prisutan kod Bosnjaka nego sto se to prije prikazivalo,tj.da smo juzni Sloveni. Mislim da historijskom nepravdom pricamo neku varijantu ruskog a vise razloga bi imali za druge neke jezike.
User avatar
dr socrates
Posts: 176
Joined: 12/10/2013 13:47

#236 Re: Ko su Albanci?

Post by dr socrates »

Pretpostavka da Albanci potiču od Ilira prevashodno proizilazi iz činjenice da se granice teritorije na kojoj su živjeli Iliri , a to je prostor današnje Albanije i dijelovi Makedonije,Kosova i Crne Gore,podudara sa etničkim granicama u kojima žive Albanci.
Ono što je važno napomenuti je da Iliri nikada nisu živjeli ni na jednom dijelu teritorije današnje BiH.Sva zbrka oko prisustva Ilira na ovim prostorima potiče od Rimljana koji su geografiju kao i mnoge druge stvari pozajmljivali od Grka(njihov prvi sjeverozapadni susjed su bili Iliri) po čijim kartama cu cijelu provinciju od Istre do Epira nazivali Ilirskim imenom.
Sličan primjer bio je u sjeverozapadnoj Africi gdje su sve narode nazivali Maurima iako su oni bili samo jedno od plemena na toj teritoriji.

Jezik kojim su govorili Dalmati i Istrijani spada u grupu kentumskih jezika,a ako su Albanci potomci Ilira onda je njihov jezik morao biti satemski kao i jezik Tračana.Iz toga jasno proizilazi da stanovništvo koje je nekada živjelo na teritoriji rimske provincije Iilirije govorilo sasvim različitim jezicima dok latinski jezik nije postao dominantan.
Ponoviću ono što je najvažnije:Iliri nikada nisu živjeli na teritoriji današnje BiH!
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#237 Re: Ko su Albanci?

Post by SamoVasGledam »

Seawolf wrote: 14/02/2021 18:16 Jesi li ovaj raspored napravio na osnovu rezultata autosomalnih genetskih testova, ili na osnovu rezultata Y-hromozom genetskih testova?
Pre svega kroz Y hromozom, jer autosomalni testovi nisu uvek najpouzdaniji. Recimo dešavalo se da blizanci dobijaju dosta različite procente svog porekla.
Glavna baza predslovenskog stanovništva je E1b+J2b+R1b. I2 dinarik među južnim Slovenima je poprilično mlada mutacija i njen razvitak ne može dublje da se prati na Balkanu, što znači da je došla relativno skoro na ove prostore.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#238 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel II »

dr socrates wrote: 15/02/2021 17:22 Pretpostavka da Albanci potiču od Ilira prevashodno proizilazi iz činjenice da se granice teritorije na kojoj su živjeli Iliri , a to je prostor današnje Albanije i dijelovi Makedonije,Kosova i Crne Gore,podudara sa etničkim granicama u kojima žive Albanci.
Ono što je važno napomenuti je da Iliri nikada nisu živjeli ni na jednom dijelu teritorije današnje BiH.
A šta kažeš na ovu sliku?
Image

Meni se čini da su ilirska plemena u suštini plemena koja su naseljavala rimsku provinciju Ilirik, a njene granice su kao što znamo ovakve

Image

Po meni, ilirska plemena nisu uopšte bile nužno srodna.

A najjača pretpostavka da Albanci potiču od Ilira je ona "ne znamo tačno poreklo Albanaca, onda mora da su Iliri".

I ta pretpostavka je zaživela tek kad je propao ilirski pokret kod Srba, Hrvata i Slovenaca, jer nije više bilo interesovanja. Onda su to preuzeli Albanci.
A jedina svrha je da se pokaže kako su Albanci ovde starosedeoci pre svih drugih.

Bukvalno svaki narod na ovim prostorima. može na istim osnovama baštiniti ilirsko poreklo sa podjednako jakim argumentima kao i Albanci.

Uvek će ostati pitanje zašto Albance ne pominje Konstantin Porfirogenit u svom delu "O upravljanju carstvom", koje je imalo didaktički karakter i teško da bi neko prevideo Albance na prostoru vizantijskog carstva.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#239 Re: Ko su Albanci?

Post by kekec »

Jedan prilog diskusiji:
GORAN ŠARIĆ - „Poreklo Albanaca”/ "The Origin of Albanians"
https://www.youtube.com/watch?v=6-OUxXmTpIU
dowydyenya
Posts: 880
Joined: 27/01/2010 11:40

#240 Re: Ko su Albanci?

Post by dowydyenya »

....
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#241 Re: Ko su Albanci?

Post by Impressum »

Albanci su raja sa Židovima
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#242 Re: Ko su Albanci?

Post by Ludzak »

Impressum wrote: 17/05/2021 16:50 Albanci su raja sa Židovima
Ja, i??
Kakve sad to veze ima?

Bošnjaci nisu ni sa kim.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#243 Re: Ko su Albanci?

Post by Impressum »

Ludzak wrote: 17/05/2021 22:11
Impressum wrote: 17/05/2021 16:50 Albanci su raja sa Židovima
Ja, i??
Kakve sad to veze ima?

Bošnjaci nisu ni sa kim.
Čuj ja i
Hahahaha
User avatar
FantomX
Posts: 106
Joined: 31/05/2020 22:59
Location: Zapad

#244 Re: Ko su Albanci?

Post by FantomX »

Albanci su mješavina Ilira, Tračana i na jugu Grka, i ne postoji tzv. čist narod, pogotovo ovdje na Balkanu. Miješali su se razni narodi vremenom, od Kelta, Germana, Ilira, Tračana, Slavena, pa kasnije i Turaka. To izbit iz glave. Možda neki narod procentualno ima veću povezanost, ali to je minimalno.

Što se nas tiče u Bosni, ova regija se nekad u Rimsko doba zvala Ilirija. I prije čak, jer su tu živjeli Iliri, normalno to svi znamo. Prostirala se preko BiH, Hrvatske, Crna Gore i Zapadne Srbije, Albanije (Albanoi i Taulantii). Kosovo (Dardanija - Dardanii - Ilirsko-Tračansko pleme) nije bilo uključeno u tu regiju. Oni su imale zasebno ime.

Glupost je vodit polemiku ko su i šta su, jer je velika povezanost naroda na Balkanu.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#245 Re: Ko su Albanci?

Post by Piaty »

Van Halen wrote: 15/02/2021 16:17 Nazovi Bosnjaci Sandzaka su genetski slicniji Dardancima (Kosovarima) i Albancima tako da su po meni vise Tracani nego Iliri
Da. Ali ne cijelog Sandzaka. Bosnjaci u sandzackim opcinama Prijepolje i Priboj su genetski isti sa stanovnistvom Visegrada, Gorazda, Rudog i Foce.

Bosnjaci juznog Sandzaka jesu slicni Kosovarima.

U vezi ilirskog naslijedja kod Albanaca...ne vezu li oni sebe za Ilire zbog jezika? Koliko ja znam to je to.
Sada, da li su genetski Bosnjaci ili Hrvati vise Iliri nego Albanci je nesto drugo, ali koliko znam taj ilirski je kod Albanaca pa ne znam cemu misterij.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#246 Re: Ko su Albanci?

Post by Novi_Nick »

ESADE, SRBINE: Ko je bio Albanac kojeg u Srbiji i danas slave, zašto ga u domovini smatraju izdajnikom i kako su ga ubili…

„Slobodna Bosna“ nastavlja serijal iz povijesti.

Jeste li znali

Naša današnja priča vraća vas u davnu 1914. godinu, u vrijeme potpisivanja Niškog sporazum ili Sporazuma Toptani-Pašić.

Bio je to tajni ugovor o savezništvu između Albanije i Kraljevine Srbije, potpisan od strane Esad-paše, albanskog političara, i Nikole Pašića, srpskog premijera, na današnji dan 1914. godine u Nišu, u tadašnjoj Kraljevini Srbiji.

Nakon izbijanja Prvog svjetskog rata, Esad-paša je morao obaviti razne diplomatske poslove. Jedan od tih poslova je bilo i unaprijeđenje diplomatskih odnosa sa Srbijom. Pašiću je slao poruke u kojima je govorio da je od velike važnosti po njih da zaključe poseban sporazum prije svog odlaska u Albaniju.

Esad-paša dolazi u Niš, u kome je predsjedavala srpska vlada i narodna skupština, gdje se sastaje sa srbijanskim premijerom Nikolom Pašićem. Njih dvojica na današnji dan 1914. godine potpisuju tajni ugovor o savezništvu.

Taj ugovor je obuhvatao 15 tačaka koje su predviđale zajedničko osnivanje vojnih i političkih institucija, ali najvažnije odredbe su se odnosile na vojni savez, izgradnju Jadranske pruge od Srbije do Drača, kao i garancije da će Srbija podržati Esad-pašu na izborima za vladara Albanije.

Esad-paša je bio za potvrđivanje sporazuma tek nakon što bude izabran za vladara Albanije, uz saglasnost narodne skupštine. To je ostavilo prostora za manevriranje i preispitivanje pojedinih odredbi.


Sporazum je ostavljao mogućnost da Srbija, na poziv Esad-paše, vojno intervira radi zaštite njegovog režima. Razgraničenje između dvije države trebalo je da utvrdi posebna srpsko-albanska komisija. Srbija se obavezala da će financirati Pašinu žandarmeriju i snabdijevanje neophodnom vojnom opremom, plaćajući 50.000 dinara mjesečno.

Uslijed izbijanja Prvoga svjetskog rata i muslimanskog ustanka u središnoj Albaniji, Vilhelm od Vida napušta zemlju.

Esad-paša se u oktobru 1914. godine preko Srbije vraća u Drač s nekoliko hiljada dobrovoljaca skupljenih u okolini Debra.


Koncem 1914. godine uspostavlja svoju vladu i proglašava se za vrhovnog zapovjednika albanske vojske.

U isto vrijeme Osmansko Carstvo ulazi u rat na strani Središnjih sila, čime Esad-paša, saveznik Srbije i Antante, gubi podršku među muslimanima. U Albaniji dolazi do proturske pobune i Paša gubi kontrolu nad nekim oblastima. Pobunjenici zahtijevaju da se oblasti koje je Srbija zauzela u Prvom balkanskom ratu vrate autonomnoj Albaniji pod turskim suverenitetom.

Pod pritiskom pobunjenika, on poziva Srbiju na intervenciju u Albaniji. Prešutan dogovor s Italijom mu je osiguravao novac. Od Grčke je tražio oružje, i zahtijevao da njihove trupe zauzmu oblasti koje drže njegovi neprijatelji.

Vlada Srbije je u decembru 1914. godine započela pripreme za vojnu intervenciju u Albaniji. Početkom 1915. godine pobunjenici su držali pod opsadom Esad-pašu u Draču i zahtijevali od njega objavu rata Srbiji. U tom trenutku Nikola Pašić procjenjuje da je vrijeme za intervenciju. Saveznički diplomati upozoravaju vladu Srbije da vojna intervencija u Albaniji može izazvati nepoželjan odgovor. Unatoč upozorenjima saveznika, Pašić se odlučio na vojnu intervenciju.


Početkom juna 1915. godine u Albaniju je poslano više od 20.000 srpskih vojnika. Oni su zauzeli Elbasan i Tiranu, središta pobune, i oslobodili opkoljenog Esad-pašu u Draču. Uspostavljen je poseban albanski odred za provođenje pacifikacije Albanije i konsolidacije Esad-pašinog režima. Crnogorska vojska koristi situaciju i zauzima Skadar, koji je službeno i dalje pod međunarodnom upravom.

Srpska vojna intervencija je izazvala snažno negodovanje savezničkih diplomata. Pašić je odgovarao da je to privremena akcija i da će se srpska vojska povući čim se učvrsti vlast Esad-paše. S druge strane, Pašić je radio na trajnom vezivanju Albanije za Srbiju.

Srpski ministar unutarnjih poslova Ljubomir Jovanović doputovao je u Tiranu i 28. juna 1915. godine (na Vidovdan) potpisao tajni ugovor s Esad-pašom o stvaranju realne unije između Srbije i Albanije.

Srbija je sporazumom dobivala sljedeća naselja: Podgradec, Golo Brdo, Debarska Malissia, Luma i Has.

Zajedničke institucije su podrazumijevale vojsku, carinu, narodnu banku i diplomaciju. Uz pomoć Srbije, Esad-paša je trebao postati knez Albanije. Predviđa se da srpska vojska ostane u nekim albanskim gradovima za progon i uništavanje zajedničkih neprijatelja, dok završne odredbe ugovora ne stupe na snagu. Pašićeva vlada je smatrala Tiranski sporazum najboljim političkim rješenjem albanskog pitanja. Očekivalo se da će sudbina Albanije ponovo biti razmatrana na mirovnoj konferenciji poslije rata, pa je vlada Srbije željela osigurati teritorije za sebe.


GOLGOTA I KRAJ

Austrougarsko-njemačka ofenziva na Srbiju - s čestim vijestima o porazima i povlačenju srpskih trupa - ponovno je ojačala Esad-pašine protivnike u sjevernoj Albaniji. Krajem 1915. godine desetkovana srpska vojska je započela povlačenje preko Albanije, koje je ostalo upamćeno kao Albanska golgota. Esad-pašina žandarmerija je pomagla srpskoj vojsci, osiguravajući sigurne prolaze, smještaj i hranu, i sudjelujući u sukobima s albanskim odredima koji su napadali srpske jedinice i izbjeglice. Kroz oblasti gdje Esad-pašina vlast nije dopirala, srpske trupe su se morale oružjem probijati do jadranskih luka, gde su ih saveznički brodovi čekali.

Esad-paša objavio je poseban proglas kojim poziva Albance da pomognu srpskoj vojsci. Izdao je naredbu da se na teritoriju Albanije obvezno mora primati srpski dinar kao sredstvo plaćanja da bi se omogućilo srpskim vojnicima koji su se povlačili preko Albanije kupovinu namirnica za svoje potrebe. Također je objavio da srpsku vojsku niko ne smije napasti, a da će onaj ko je napadne učiniti veliki grijeh.

Albanska golgota je predstavljala najveću ratnu tragediju srpskog naroda. Od 220.000 vojnika koji su krenuli preko Albanije prema Krfu, 150.000 ih je stiglo na cilj, a od oko 200.000 izbjeglica jedva je trećina (60.000 ljudi) preživjela. Srpski gubici bi bili daleko teži da Esad-paša nije ostao vjeran sporazumu u tim teškim trenucima.

Esad-paša je 1916. godine objavio rat Austro-Ugarskoj i Središnjim silama. Kada je Austro-Ugarska tokom 1916. godine okupirala veći dio centralne i sjeverne Albanije, Esad-paša Topani je pobjegao iz zemlje. Na zahtjev talijanske diplomacije, on je s nekoliko stotina žandara prebačen krajem februara 1916. godine do grada Brindisija u južnoj Italiji. Usprkos obećanjima da će biti priznat kao albanski knez, i suočavajući se s otvorenim nastojanjem talijanske vlade da ostvari potpun utjecaj nad njim, Esad-paša je nastavio u Francusku da traži podršku od savezničkih diplomata. Neki politički krugovi u Parizu ga čak priznaju kao predsjednika legitimne vlade.

Dok se spremao za povratak u Albaniju, Esad-paša je ubijen u atentatu 13. juna 1920. godine u Parizu. Ubio ga je Avni Rustemi, politički aktivist i član albanskog parlamenta, vjerujući da je surađujući sa Srbijom izdao interese albanskog naroda.

Mnogi Albanci su ovaj atentat smatrali junačkim činom.

U Srbiji se Esad-paša Toptani smatra tradicionalnim srpskim prijateljem.

U Beogradu jedna ulica u općini Voždovac nosi njegovo ime.

U Albaniji, Esad-paša se smatra jednim od najvećih izdajnika vlastitog naroda zbog suradnje sa Srbijom tokom okupacije Albanije.

Esad-paša pokopan je na srpskom vojnom groblju u Bolonjskoj šumi, gdje i dan-danas u moru križeva stoji i jedan polumjesec.

(SB)

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/26 ... ubili.html
Post Reply