Ko su Albanci?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#176 Re: Ko su Albanci?

Post by Helikopter »

Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#177 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

Najverovatnije je da je sam Besim Spahic Albanac.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#178 Re: Ko su Albanci?

Post by Smail Aga Cengic »

Mislim da potomci mjesanaca od kojih je umijesana masa nazvana zemlja sluga ilitiga servia, ne bi trebali daucestvuju u raspravama autohtonih naroda...
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#179 Re: Ko su Albanci?

Post by Helikopter »

Duka Dizel wrote:Najverovatnije je da je sam Besim Spahic Albanac.
Nije, ali sta i da jeste, Imas nesto protiv sto professor prica istinu?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#180 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

Helikopter wrote:
Duka Dizel wrote:Najverovatnije je da je sam Besim Spahic Albanac.
Nije, ali sta i da jeste, Imas nesto protiv sto professor prica istinu?
Taman posla da mi smeta kad neko priča istinu.
Ne smetaju meni ni gluposti koje valja ovaj profesor, a kojih se drže još samo najzadrtiji albanski mitomani.
Tipa, Pelazgi su bili Albanci. :D

Nek lupeta...Ne diskredituje nikog drugog, no sam sebe.
Smešan lik. I po nastupu, gestikulaciji i po onom što priča. Cirkusant.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#181 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

putokaz1 wrote:Albanci su
našao sam tri teorije,čak i više
Naj bliža ,bar Albanskom narodu je ILIRSKA
postoji Rumunska teorija
velikosrpska-da su došli iz Gruzije
te Talijanska da su ostaci Antičkih talijanskih naroda
Vjerovatno ostatak naroda Ilirskog Dačansko Tračansko Keltskog i Dr,koji je uspio da preživi najezdu mnogih naroda koji su tu bili ili prošli Rimljani,GOTI Avari,Slaveni i sl...
Možda...samo ako su živeli u nekim pećinama, totalno izolovani od ostatka sveta, pa tek tamo negde u XI veku izašli iz istih i ugledali svetlost dana.

Drugačije se ne bi moglo objasniti to da ih romanizacija nije ni dotakla i da ih nijedan istorijski izvor ne opaža do XII veka.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#182 Re: Ko su Albanci?

Post by putokaz1 »

Duka Dizel wrote:
putokaz1 wrote:Albanci su
našao sam tri teorije,čak i više
Naj bliža ,bar Albanskom narodu je ILIRSKA
postoji Rumunska teorija
velikosrpska-da su došli iz Gruzije
te Talijanska da su ostaci Antičkih talijanskih naroda
Vjerovatno ostatak naroda Ilirskog Dačansko Tračansko Keltskog i Dr,koji je uspio da preživi najezdu mnogih naroda koji su tu bili ili prošli Rimljani,GOTI Avari,Slaveni i sl...
Možda...samo ako su živeli u nekim pećinama, totalno izolovani od ostatka sveta, pa tek tamo negde u XI veku izašli iz istih i ugledali svetlost dana.

Drugačije se ne bi moglo objasniti to da ih romanizacija nije ni dotakla i da ih nijedan istorijski izvor ne opaža do XII veka.
Da.
Čitao sam INDOEVROPSKI SU NARODkoji se pod imenom Arbanasi pojavljuju u 12 stoljeću.
Imaju zajedničkih riječi i s Ilirima i Sa Kletima i sa Dačanima,Tračanima i sa Slavenima,Grcima,Turcima,Arapima,Berberima,Latinima,Baltičkim narodima i drugima.
Da li su došli tu iz Gruzije?Kao što neki tvrde-Vjerovatno ne
Da su došli od nekud u 11 stoljeću odakle im Ilirske riječi.Vjerovatno su došli ranije ali ne spominje ih niko.
Neznam o Ilirskom jeziku, malo znamo, a navodno se ne podudara Centum-Satem sa Albanskim.
Te Kontinuitet Riječi imena gradova je preuzet od drugih naroda i sl.
Da li tu neko Keltsko-Ilirsko pleme ostalo(pod zajedničkim nazivom vlaško) i ujedinilo se s Nekim narodom koji je od nekud došao,teško je pretpostaviti...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#183 Re: Ko su Albanci?

Post by agent_zero »

Ma kakvi Albanci i Kelti, pogledajte današnje Albance, ama baš ništa Keltsko nemaju.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#184 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

putokaz1 wrote:
Duka Dizel wrote:
putokaz1 wrote:Albanci su
našao sam tri teorije,čak i više
Naj bliža ,bar Albanskom narodu je ILIRSKA
postoji Rumunska teorija
velikosrpska-da su došli iz Gruzije
te Talijanska da su ostaci Antičkih talijanskih naroda
Vjerovatno ostatak naroda Ilirskog Dačansko Tračansko Keltskog i Dr,koji je uspio da preživi najezdu mnogih naroda koji su tu bili ili prošli Rimljani,GOTI Avari,Slaveni i sl...
Možda...samo ako su živeli u nekim pećinama, totalno izolovani od ostatka sveta, pa tek tamo negde u XI veku izašli iz istih i ugledali svetlost dana.

Drugačije se ne bi moglo objasniti to da ih romanizacija nije ni dotakla i da ih nijedan istorijski izvor ne opaža do XII veka.
Da.
Čitao sam INDOEVROPSKI SU NARODkoji se pod imenom Arbanasi pojavljuju u 12 stoljeću.
Imaju zajedničkih riječi i s Ilirima i Sa Kletima i sa Dačanima,Tračanima i sa Slavenima,Grcima,Turcima,Arapima,Berberima,Latinima,Baltičkim narodima i drugima.
Da li su došli tu iz Gruzije?Kao što neki tvrde-Vjerovatno ne
Da su došli od nekud u 11 stoljeću odakle im Ilirske riječi.Vjerovatno su došli ranije ali ne spominje ih niko.
Neznam o Ilirskom jeziku, malo znamo, a navodno se ne podudara Centum-Satem sa Albanskim.
Te Kontinuitet Riječi imena gradova je preuzet od drugih naroda i sl.
Da li tu neko Keltsko-Ilirsko pleme ostalo(pod zajedničkim nazivom vlaško) i ujedinilo se s Nekim narodom koji je od nekud došao,teško je
pretpostaviti...

Što se tiče ilirskog jezika, napisao si i sam...o tom jeziku zna se vrlo malo, praktično ništa.
Ne postoji ama baš nijedan pisani dokument na ilirskom jeziku.
Nije uopšte poznato da li je to bio jedan jezik, s obzirom da su i Iliri bili heterogena skupina plemena.

Prema tome, ne znamo ni da li albanski jezik ima nekih ilirskih reči.
Ako ih i imaju, to mogu biti posudjenice iz recimo grčkog, pošto navodno i u grčkom jeziku ima nekih sačuvanih ilirskih reči, mada je i to nepouzdano.
Inače, zanimljiva je povezanost albanskog i litvanskog jezika.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#185 Re: Ko su Albanci?

Post by Woody »

Ko su Albanci?

Hmmm....

Ukratko: mali narod, teške istorije, tužne sudbine, nedefinisane geografske rasprostranjenosti i prava na istu, upitne istorije i etničke geneze kojima uz ogromnu mitologiju i komplekse slijedi i volja za ekspanzijom...

Što je uostalom zajednički nazivnik za SVE balkanske narode.

Znam ja nas - jebo ti nas ;-)

Može?
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#186 Re: Ko su Albanci?

Post by Helikopter »

agent_zero wrote:Ma kakvi Albanci i Kelti, pogledajte današnje Albance, ama baš ništa Keltsko nemaju.
Zavisi koliko i koje si ti albance vidio, ima ih razlicitih kao i svim drugim narodima, i plavih i crnih i visih i nizih itd :-D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#187 Re: Ko su Albanci?

Post by listopad »

Albanci su jednostavno Albanci. Govore indoeuropskim jezikom, zive na Balkanu i to je to. Nema nikakvih dokaza da je njihov jezik nastao iz ilirskog. Kao sto je vec spomenuto, ilirski vjerojatno nije bio jedinstven jezik nego kolokvijalan naziv za mnostvo srodnih jezika ili dijalekata od danasnje Slovenije do Grcke. Kod Albanaca je pozivanje na ilirsko porijeklo nacionalisticka religija i proci ce jos mnogo vremena dok se tamo u ovom slucaju razvije kriticka historiografija. O ilirskom jeziku ili jezicima se danas zna tek toliko da ga je dovoljno identificirati kao clana indoeuropskih jezika. Znamo nekoliko licnih imena, hidronima, toponima i mozda jos pokoju rijec iz grckih i rimskih izvora i nista vise. Ime Bosne se recimo objasnjava ilirskom etimologijom. Naime bosona znaci tekuca voda i ocigledno je izvorno bila naziv za rijeku po kojoj ce poslije zemlja Bosna dobiti ime. To ne znaci da su Bosanci/Bosnjaci potomci Ilira. Ne moze se na bazi jedne obicne rijeci rekonstruirati porijeklo jednog naroda. Sto god dalje idemo unatrag, vidimo koliko su nasi danasnji nacionalni identiteti besmisleni.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#188 Re: Ko su Albanci?

Post by putokaz1 »

Negdje sam pronašao dio Ilirskih riječi u Albanskom ali nemogu naći stranicu,
mali dio
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#189 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

putokaz1 wrote:Negdje sam pronašao dio Ilirskih riječi u Albanskom ali nemogu naći stranicu,
mali dio
Ma pusti ti ilirske reči. Njih je ionako jako malo poznato.
Nego, zašto u albanskom ima jako malo starogrčkih reči, a trebalo bi da ih ima mnogo više s obzirom da su njihovi navodni preci Pelazgi i Iliri bili u direktnom kontaktu sa Grcima
Više u srpskom jeziku ima starogrčkih reči, nego u albanskom, a Srbi i nisu baš imali toliko direktnog kontakta sa starogrčkim.

I još bitnije, kako je to albanski jezik preživeo sveopštu romanizaciju?
Romanizacija iz latinskih kulturnih centara poput Durhachiuma (današnji Drač) je tako zračila, da su romanizovani jezici i podno Karpata poput rumunskog, a albanski jezik kojim su navodno pričali Iliri koji su naseljavali sam Durhachium i okolinu, eto ostade netaknut.

Jednostavno, sva dosadašnja istraživanja porekla Albanaca navode na zaključak da su Albanci na današnje Albanije, došli relativno kasno i neprimećeno.
Sve ostalo su puka nagadjanja, od kojih većina spada u romantičarske mitove XIX veka tipa "Nemamo pojma ko su Albanci, mora onda da su Iliri".
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#190 Re: Ko su Albanci?

Post by putokaz1 »

Navodno njihov DNK po analizama je Antičko Balkanski i Slavenski.
aKO SU DOŠLI .neposredno prije prvog spominjanja,morao je neko da ih opiše...
Perfirogenet ih neopisuje,ne pod tim imenom niti išta slično.
Imaju sličnih riječi s Rumunima i to riječi koje se smatraju Dačanskim,Rumuni imaju teoriju o kretanju jednog svog stanovništva iz Rumunije preko Srbije i Bugarske do Albanije.Od kojih nastadoše Albanci.
Indevropski su NAROD a kad su se izdvojili napravili da poseban krak-Albanski
Između Pefrirogeneta i 12 stoljeća možda?iz Čega iz koje grupe?
Da li iko spominje narod Arbanesi ranije igdje?Prije Dubravačkih spisa negdje 12 stoljeće.
Znači zvali su se drugačije ali kako?
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#191 Re: Ko su Albanci?

Post by MyTao »

Duka Dizel wrote:
putokaz1 wrote:Negdje sam pronašao dio Ilirskih riječi u Albanskom ali nemogu naći stranicu,
mali dio
Ma pusti ti ilirske reči. Njih je ionako jako malo poznato.
Nego, zašto u albanskom ima jako malo starogrčkih reči, a trebalo bi da ih ima mnogo više s obzirom da su njihovi navodni preci Pelazgi i Iliri bili u direktnom kontaktu sa Grcima
Više u srpskom jeziku ima starogrčkih reči, nego u albanskom, a Srbi i nisu baš imali toliko direktnog kontakta sa starogrčkim.

I još bitnije, kako je to albanski jezik preživeo sveopštu romanizaciju?
Romanizacija iz latinskih kulturnih centara poput Durhachiuma (današnji Drač) je tako zračila, da su romanizovani jezici i podno Karpata poput rumunskog, a albanski jezik kojim su navodno pričali Iliri koji su naseljavali sam Durhachium i okolinu, eto ostade netaknut.

Jednostavno, sva dosadašnja istraživanja porekla Albanaca navode na zaključak da su Albanci na današnje Albanije, došli relativno kasno i neprimećeno.
Sve ostalo su puka nagadjanja, od kojih većina spada u romantičarske mitove XIX veka tipa "Nemamo pojma ko su Albanci, mora onda da su Iliri".
"usunjali" se pa ih niko nije primjetio :lol:
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#192 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

putokaz1 wrote:Navodno njihov DNK po analizama je Antičko Balkanski i Slavenski.
aKO SU DOŠLI .neposredno prije prvog spominjanja,morao je neko da ih opiše...
Perfirogenet ih neopisuje,ne pod tim imenom niti išta slično.
Imaju sličnih riječi s Rumunima i to riječi koje se smatraju Dačanskim,Rumuni imaju teoriju o kretanju jednog svog stanovništva iz Rumunije preko Srbije i Bugarske do Albanije.Od kojih nastadoše Albanci.
Indevropski su NAROD a kad su se izdvojili napravili da poseban krak-Albanski
Između Pefrirogeneta i 12 stoljeća možda?iz Čega iz koje grupe?
Da li iko spominje narod Arbanesi ranije igdje?Prije Dubravačkih spisa negdje 12 stoljeće.
Znači zvali su se drugačije ali kako?
Uf, nemoj samo o DNK, jer tek to je neistražena sfera i prostora za nagadjanje i manipulaciju ima koliko hoćeš.
Niko ne zna koji je to tačno antički balkanski ili slavenski DNK, odnosno haplogrupa.

Uzgred, njihovu dominantnu E1b1b, nema u većoj meri nijedan slavenski narod, pa ne znam kako to može biti slavenski dnk. Ona je karakteristična za Bliski istok i Severnu Afriku. Mislim, generalno bezveze priča...kao i svaka koja se u dokazivanju neke autohtonosti dotakne DNK.a

Rumunska teorija ima prilično smisla. Albanski jezik ima dosta rumunskih reči i drugih karakteristika, što veoma indicira da je albanski narod u svom putešestviju jedno vreme živeo blizu Rumuna ili u zajednici sa njima. Ta teorija kaže da ih je bugarski kan Asparuh krajem VII veka prebacio preko Dunava u Bugarsku, gde su živeli pod Bugarima sve dok i bigarski car Boris u svom pohodu sredinom XIX veka nije naselio u Mat, današnju pokrajinu srednje Albanije.
Tu su i dobili ime Albanci, jer je tu od ranije živelo keltsko pleme Albanoi. Kako su se do tada zvali, niko ne zna...U svakom slučaju, to nije bila velika masa ljudi, već manje pleme koje je u tim albanskim zabitima 200 godina živelo povučeno i neprimetno. Tek kad su se namnožili, sišli su u dračko polje i tamo ih je regrutovao drački knez George Maniakes. I tu se Albanci prvi put pominju u istoriju, kao Arvanitai u delu vizantijskog hroničara Michael-a Attaleiates-a.

Eto tako ide ta teorija.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#193 Re: Ko su Albanci?

Post by MyTao »

hipoteza... ne teorija.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#194 Re: Ko su Albanci?

Post by putokaz1 »

Niko nema tačnih podataka
Albanci su pretežno Crnokosi i tamnih očiju,suprotno od Slavena ,Germana,Kelta itd
Koji još Evropljani(indoevropljani su takvi)?
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#195 Re: Ko su Albanci?

Post by sinuhe »

Bosnjaci, Srbi i Hrvati. :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#196 Re: Ko su Albanci?

Post by agent_zero »

Duka Dizel wrote: Tu su i dobili ime Albanci, jer je tu od ranije živelo keltsko pleme Albanoi.
Albanoi nisu keltsko, već ilirsko pleme.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#197 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

agent_zero wrote:
Duka Dizel wrote: Tu su i dobili ime Albanci, jer je tu od ranije živelo keltsko pleme Albanoi.
Albanoi nisu keltsko, već ilirsko pleme.
Nebitno u ovom slučaju, ali pre će biti da je keltsko.
Odnosno, uverljivije su teze da je u pitanju keltsko pleme.
To otuda što su i Škoti nekakvi Albanci :)

The Scottish people (Scots Gaelic: Albannaich), or Scots, are a nation and ethnic group native to Scotland. Historically they emerged from an amalgamation of the Picts and Gaels, incorporating neighbouring Britons to the south as well as Germanic peoples such as the Anglo-Saxons and the Norse. Later the Normans also had some influence.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#198 Re: Ko su Albanci?

Post by Duka Dizel »

putokaz1 wrote:Niko nema tačnih podataka
Albanci su pretežno Crnokosi i tamnih očiju,suprotno od Slavena ,Germana,Kelta itd
Pa i nisu. Ima ih svakakvih.
To su samo stereotipi.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#199 Re: Ko su Albanci?

Post by listopad »

Negdje sam citao da su i Kelti izvorno bili pretezno tamnokosi. Stereotip o ridjokosim Ircima i Skotima stoji, ali ga zahvaljuju nordijskim invazorima.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#200 Re: Ko su Albanci?

Post by agent_zero »

Duka Dizel wrote:
agent_zero wrote:
Duka Dizel wrote: Tu su i dobili ime Albanci, jer je tu od ranije živelo keltsko pleme Albanoi.
Albanoi nisu keltsko, već ilirsko pleme.
Nebitno u ovom slučaju, ali pre će biti da je keltsko.
Odnosno, uverljivije su teze da je u pitanju keltsko pleme.
To otuda što su i Škoti nekakvi Albanci :)

The Scottish people (Scots Gaelic: Albannaich), or Scots, are a nation and ethnic group native to Scotland. Historically they emerged from an amalgamation of the Picts and Gaels, incorporating neighbouring Britons to the south as well as Germanic peoples such as the Anglo-Saxons and the Norse. Later the Normans also had some influence.
To nema veze, u grčkim i mnogim drugim izvorima se navodi Albanoi kao ilirsko pleme.

Kelti su kroz balkansko poluostrvo bili većinom u prolazu, njihov cilj je bila Grčka i današnja Anadolija (Galatia).
Post Reply