Ko (ni)je ovdje narcis?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#76 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Nomad123 »

.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18691
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#77 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by SmokingMan »

Niko neće da prizna.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#78 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Nomad123 »

SmokingMan wrote:Niko neće da prizna.
Zna se ko je najbolji najbolji sam ja to svako zna, evo pitaj ljude oni ce ti reci ko je najjjbolji to jest ja jer ja sam najjj bolji.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#79 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Seyfo »

U Bosni postoji vanredno velik broj ljudi koji su 150% uvjereni da se svijet okreće oko njih.
Pod vanredno velik broj mislim broj u odnosu na činjenicu kakvi smo kao nacija, kakva nam je država i kako nas svijet percipira.
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#80 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by meteorit135531 »

Sta je razlog narcizma i egocentrizma?
Ja sam se jedno kratko vrijeme dopisivao sa curom,
(odavala je utisak pristojne cure kojoj se vrijedi posvetiti paznja) koja je pojam ljepote,(bas, svaki muskarac bi se zalijepio za nju) ali ima narcisticki poremecaj licnosti.
Barem je to moj dojam, nakon sto sam izvagao neke stvari. Imala je tako napumpani ego, da sam pomislio da to polako prerasta u patologiju.
Cura se , od samog starta , postavila u poziciju da zeli da me kanalise u smjeru u kojem ona zeli, ali meni je to svakako posluzilo da analiziram njenu podvojenu licnost.Naravno, ja nisam ni ocekivao da cu impresionirati tu curu, ali me je bas zanimala dokle seze njena samozaljubljivost, da se tako izrazim.
Znaci, djevojka je , od samog starta pocela lagati, odnosno sve te njene lazi su toliko isprepletene, da si morao biti mnogo glup, da to ne skontas.
Da ne objasnjavam na primjerima, ali uvidio sam da tu curu guta njena bolesna ambicija. Naravno, magistar malo tezeg fakulteta,worldtraveler, a i prelijepa je. Bas, narcisioidna ljepotica. Iako me nije zanimala njena proslost, rekla mi je da je imala zarucnika koji ju je ostavio, u sto svakako vjerujem, posmatrao sam iz razlicitih uglova, i zakljucio sam da je to istina. Nije mi cak ni smetalo kad je spomenula i psihijatra, jer je bila emocionalno slomljena. (ko nije danas psihicki slomljen, iz razlicitih razloga)

Ali, njena bolesna ambicija je toliko jede, cak do te mjere da daje izjavu, da uvijek nosi laptop sa sobom jer je to sastavni dio njenog posla.
U jednom dijelu kaze da jos uvijek nije sa Bosnom zavrsila, i daje izjavu u smislu da ce svojim umijecem i svojom bolesnom ambicijom, ostvariti svoje prepotentne ciljeve. Finansijski je neovisna, ali sve to bi djelovalo cak i privlacno, samo da nije toliko bolesno ambiciozna. Ne leti u oblacima, ali ima visoke ciljeve, a ne kazu dzaba nasi ljudi: Ko visoko leti, nisko pada.
Naravno, ocekuje od tebe da budes romantican, kaze da voli da ugadja, ali naravno, njena ljepota je presudna. Jer ona igra na tu kartu, na svoju ljepotu. Znaci da time privlaci muskarce oko sebe, i da moze manipulirati njima. Cak i poslije svega, i dalje mislim da je to sve bio vjesti pokusaj da me profilira po svojim mjerilima, i da , ako uspije, da joj postanem momak.

Jednom je cak rekla , da je trebala da kupi stan, i da joj neko nudio po cijeni od 1400 KM. A tek je u srednjim dvadesetim.
Ja i dalje ne mogu da povjerujem da to nije teska patologija. Patoloska lazljivica. Meni to cak djeluje morbidno.
Iz jedne lazi u drugu laz. Jednom sam joj rekao, da ona nije najljepsa cura na svijetu, na sto se ona naljutila, i kaze da je ona sama sebi najljepsa.
I da joj to niko ne moze oduzeti.Ali, u citavom tom procesu , ona ocekuje da budes romantican. I da joj se posvetis.
I bas kad sam analizirao njenu licnost, i da kad sam shvatio da jednostavno ne plivamo u istoj ligi, sto naravno ne znaci da se smatram gubitnikom
ili autsajderom, nego sam shvatio da bih u citavoj toj vezi ja bio onaj, koji bi morao da poteze i da se nekome dokazuje , i da nekoga obasipa ljubavlju, a da to nekome ne bi nista, ili bi vrlo malo znacilo.
iz dana u dan, odavala je utisak prepotentne nedostizne snjezne kraljice, kojoj bi rijetko ko odgovarao. Cak, kaze da se ne druzi sa muskarcima uopce (jer je i dalje povrijedjena bivsim koji ju je tukao), i da se druzi samo sa prijateljicama.
Nisam ulazio u detalje tih desavanja, jer svakim danim sam zivio u ubjedjenju da ta cura nije profil osobe sa kojom mozes pronaci sklad i harmonicnost u vezi
Opet, poslije svega, kazem da je jede bolesna ambicija. Samo ta rijec, ambicija. Jako dobar ucenik, ponosni magistar, uspjesna moderna svjetska zena koju jede njena bolesna ambicija.
I naravno, nisam, sve donedavno, poceo opet razmisljati o njoj, cisto jer me zanima njena psihologija. Njen psiholoski profil.
Naravno , cura je top klasa, lijepa, pametna , uspjesna, svjetski putnik, i ne mogu reci da me sve te njene karakteristike nisu privukle, ali ne mogu reci da su takve osobe vrijedne da se sa njima prolazi kroz zivot
Jednostavno, osjetio sam da bi me njena energicnost gusila, i da, shvatio sam kasnije da je ona samo zeljna paznje, divljenja, postovanja.
Mada, ima tu i drugih detalja, koji su mi govorili da bi ona cak mogla biti i down to earth tip cure, ali osjecaj da joj je karijera na prvom mjestu, a da bi drugi popratni sadrzaji poput muza, djece,i porodice bili negdje bas iza.
Oboje nismo balavci, ali evo i sad kad sam poceo razmisljati o njoj, i dalje sebi govorim da je ona prelijepa djevojka, ali gornja glava mi kaze da jednostavno postoji dosta takvih djevojaka koje se postave tako da im je tesko prici i objasniti koliko su zapravo samo mala mrvica u ovom velikom svemiru, i da malo smire strasti , i da se spuste na zemlju.
Mislim, djelovala mi je ozbiljno, i na pocetku smo ozbiljno pricali o svemu, ali kasnije vidis da te pokusava obmanuti i okrenuti te u smjeru u kojem joj odgovara. Tipicna planska manipulacija.

Naci ce se neki tip, koji ce pogaziti svoje principe i koji ce odlijepiti za ovakvim djevojakama, jer nisu dovoljno mentalno stabilni da vagaju svoje emocije i da postave odnose u vezi, ali i dalje se samom sebi cudim i pitam se na koji nacin da sebi dam zakljucak o njoj i da kazem
da sam uspio i da stavim evaluaciju i konacan zakljucak,,
mislim da ovakve osobe imaju narcisticki poremecaj licnosti, podvojenost karaktera, u njima nema ni granice skromnosti, samo podmuklost
(sto naravno ne smatram bolescu koja se lijeci tabletama, nego racionalnijem pristupu i analizi svog zivota)
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#81 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by mariner »

Narcizam je prisutan kod svih !

Narcizam znaci:
Ja sam, ja sam ziv, ja sam neko , ja jesam, ja postojim, ja volim sebe, ja hocu da budem, ja hocu da drugi znaju za mene da sam ja, da sam ziv da sam bio, ja sam sad i hocu da sam , da sam neko i nesto, ja sam ono sto drugi hoce da vide, ja sam ono sto hoce vjecno da zivi, ja necu patnju hocu ljepotu i ugodu, ja sam ono sto bi trebalo da bude vjecno, ja hocu da sam vjecno, ja hocu vjecni zivot, ja imam moc, ja hocu moc, ja jesam ja, ja sam neso iznad drugih, ja sam svjestan vise nego drugi, ja sam mocniji od drugih moja misao je vrijednija od drugih , ja sam sve sto je mocno, ja sam moc,hocu moc, i hocu da vrijedim nesto, hocu da vrijedim vise nego drugi, hocu da bivstvujem, hocu da imam povlastice kod boga vise od drugih itd.. itd.... itd..

Narcizam je ono sto cini osjecanje svoga ja i sto je ekspresija nagona zivota ili nagona samoodrzanja. Ako zivim i bivstvujem onda je narcizam ono sto me odrzava, narcisticka ravnoteza, ja imam cjelovitost svoga ja pomocu odbrambenih mehanizama ega a to je narcisticka ravnoteza. Cjelovitost svoga ja se odrzava pomocu ego ogbrambenih mehanizama otklanjanja neugode a pribavljanja ugode a to je narcizam, zelim ugodu ili po mogucnosti vjecnu ugodu, moc, raj, i svu vjecnost..
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#82 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Nomad123 »

mariner wrote:Narcizam je prisutan kod svih !

Narcizam znaci:
Ja sam, ja sam ziv, ja sam neko , ja jesam, ja postojim, ja volim sebe, ja hocu da budem, ja hocu da drugi znaju za mene da sam ja, da sam ziv da sam bio, ja sam sad i hocu da sam , da sam neko i nesto, ja sam ono sto drugi hoce da vide, ja sam ono sto hoce vjecno da zivi, ja necu patnju hocu ljepotu i ugodu, ja sam ono sto bi trebalo da bude vjecno, ja hocu da sam vjecno, ja hocu vjecni zivot, ja imam moc, ja hocu moc, ja jesam ja, ja sam neso iznad drugih, ja sam svjestan vise nego drugi, ja sam mocniji od drugih moja misao je vrijednija od drugih , ja sam sve sto je mocno, ja sam moc,hocu moc, i hocu da vrijedim nesto, hocu da vrijedim vise nego drugi, hocu da bivstvujem, hocu da imam povlastice kod boga vise od drugih itd.. itd.... itd..

Narcizam je ono sto cini osjecanje svoga ja i sto je ekspresija nagona zivota ili nagona samoodrzanja. Ako zivim i bivstvujem onda je narcizam ono sto me odrzava, narcisticka ravnoteza, ja imam cjelovitost svoga ja pomocu odbrambenih mehanizama ega a to je narcisticka ravnoteza. Cjelovitost svoga ja se odrzava pomocu ego ogbrambenih mehanizama otklanjanja neugode a pribavljanja ugode a to je narcizam, zelim ugodu ili po mogucnosti vjecnu ugodu, moc, raj, i svu vjecnost..
Ljudi su generalno od svih stvari koje ne razumiju napravili uzas, neke guraju tako visoko, a neke proglasavaju bolescu.
Post Reply