Ko (ni)je ovdje narcis?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

kenzo
Posts: 366
Joined: 08/06/2007 21:40

#51 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by kenzo »

cistunac wrote:
kenzo wrote:danas sam bas pricao sa jednom narcisoidnom ljepoticom...
Ako je stvarni narcis onda je naravno egocentricna. Moguce je da ona ocekuje da joj se sve ucini (i nikad dosta!). Vrati se na pocetak teme i procitaj malo oko ponasanja i klinickih osobina koje su tamo naznacene pa vidi koliko tvoja prijateljica ima slicnosti sa istim. Mozda i nije narcis ali te ne zarezuje ni za suvu sljivu. :)

ma citao sam ja to bs ima te simptome..da joj ,mozes ciniti usluga i usluga, nece ni okom trepnuti, a kad ona treba da uradi neku sitnicu, naljuti se zbog banalne gluposti, i kaze "pitaj nekog drugog"...
ne mogu jos da skontam da neko moze biti tako nezahvalan
User avatar
Miss RX
Posts: 126
Joined: 27/08/2009 20:53

#52 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Miss RX »

kenzo wrote:danas sam bas pricao sa jednom narcisoidnom ljepoticom..i ne mogu da vjerujem da neko moze biti onako nezahvalan...ja njoj pomagao kolko je bilo potrebno, a kad je doslo vrijeme da ona malo pomogne (10 puta manje nego ja njoj),samo rece da senekom drugom obratim....
jos ne mogu da skontam kako neko moze biti tako nezahvalan i takav djon obraz...ne ide mi u glavu.. :D
Desilo se i meni da sam upoznala i provodila vrijeme sa narcisom,naravno egocentrikom i sebicnjakom,u pocetku odmah nisam primjetila,valjda mi se oku dopao...ali ista situacija ,kad njemu nesto treba ,onda sve mora ,a kad on ,onda nece ni da pogleda.....naravno,otkacila sam ga ,ne razmisljam o njemu,potpuno ga ignorisem,a on ko pravi narcis,cudi se sto se ja ne javljam :D .
Dakle,i ne pokusavaj da ispravljas narcisa,vec samo ispari :run: ,i bjezi od njega.Sto dalje to bolje. :thumbup:
kenzo
Posts: 366
Joined: 08/06/2007 21:40

#53 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by kenzo »

Miss RX wrote:
kenzo wrote:danas sam bas pricao sa jednom narcisoidnom ljepoticom..i ne mogu da vjerujem da neko moze biti onako nezahvalan...ja njoj pomagao kolko je bilo potrebno, a kad je doslo vrijeme da ona malo pomogne (10 puta manje nego ja njoj),samo rece da senekom drugom obratim....
jos ne mogu da skontam kako neko moze biti tako nezahvalan i takav djon obraz...ne ide mi u glavu.. :D
Desilo se i meni da sam upoznala i provodila vrijeme sa narcisom,naravno egocentrikom i sebicnjakom,u pocetku odmah nisam primjetila,valjda mi se oku dopao...ali ista situacija ,kad njemu nesto treba ,onda sve mora ,a kad on ,onda nece ni da pogleda.....naravno,otkacila sam ga ,ne razmisljam o njemu,potpuno ga ignorisem,a on ko pravi narcis,cudi se sto se ja ne javljam :D .
Dakle,i ne pokusavaj da ispravljas narcisa,vec samo ispari :run: ,i bjezi od njega.Sto dalje to bolje. :thumbup:

upravo tako..od narcisa bjezati sto dalje..ne isplati se uopste nista sa komplikovanim osobama...sto dallje od takvih! :D
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#54 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Bjezati je najbolje. Ali nekada mi 'normalni' pomislimo da smo mi naopaki ili da recimo nismo dovoljno 'tolerantni' ili slicno. To prave NPL osobe znaju dobro da iskoriste.

Ne isplati se mnogo razmisljati. Ja sam dao par primjera, ostatak mozete naci na webu. U svakom slucaju jedno je tacno: vampiri koji piju krv su izmisljotine a narcisi koji piju krv, nisu.
zgubidann
Posts: 42
Joined: 11/08/2009 17:19

#55 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by zgubidann »

cistunac wrote:Bjezati je najbolje. Ali nekada mi 'normalni' pomislimo da smo mi naopaki ili da recimo nismo dovoljno 'tolerantni' ili slicno. To prave NPL osobe znaju dobro da iskoriste.

Ne isplati se mnogo razmisljati. Ja sam dao par primjera, ostatak mozete naci na webu. U svakom slucaju jedno je tacno: vampiri koji piju krv su izmisljotine a narcisi koji piju krv, nisu.
Ja ti primjera ,ja nista nisam skonto....
Ja nes ne skonta ko je subjekt :)i pocemu se on razlikuje od ,,ja,,objekta o kome se govori.
Ev ti odogora kad budes sledeci put pokreno temu :) Narcis se udusio u potoku, jer se bacio unjega kad nije mogao da pomiluje prelijepo lice sto se ogledalo u vodi.
A svi mi gledamo to isto lice ,u rijeci jezeru na moru ogledalu,to je slika nesvatljivog prividzenja i to ti je kljuc svega :) svi smo preljepi.
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#56 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

zgubidann wrote:Ja ti primjera ,ja nista nisam skonto...
I neces ako ne procitas postove iznad moga. :roll:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#57 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by pustopoljina »

@zgubidan:
hare krisna,hare krisna,krisna,krisna hare hare,
hare rama,hare rama,rama,rama, hare, hare :P
zgubidann
Posts: 42
Joined: 11/08/2009 17:19

#58 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by zgubidann »

pustopoljina wrote:@zgubidan:
hare krisna,hare krisna,krisna,krisna hare hare,
hare rama,hare rama,rama,rama, hare, hare :P
Pa u mom kosiliku je bilo puno pristalica hare krisne, oni bi na dzurdzevdan u ponoc isli da se kupaju i tu noc svi bi imali pravo na grijeh :) oni se zovu romi to ti od romskog romer a znaci covjek.Tako nemoras na gong mozes na zeljeznicu.
Bellisima
Posts: 4
Joined: 28/11/2009 00:43

#59 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Bellisima »

Posto sam ovdje nova, zeljela bih nekako da napravim rezime svoga iskustva, mada ne znam da li ce mi to u potpunosti poci za rukom. Naime, bila sam u nekoj vrsti veze neka 3 mjeseca...Momak mi se pravo svidio na pocetku, kao i ja njemu, medutim nakon kratke euforije brzo je uslijedilo zahladenje...i zestoki pad na zemlju u svijet realnosti. Znala sam jos od prije sta znaci biti narcis, mada ovo sto sam ja dozivjela granici sa zestokim dvostrukim poremecajem licnosti. Momak se cinio ok na pocetku, zainteresovan, simpatican, duhovit i jako, jako sarmantan...sto ce se kasnije pokazati kao pogubno...Nije se htio otvarati, voditi normalne, uobicajene razgovore, cak su i njegova razmisljanja bila obojena potpunim konfuzijama i proturijecnostima. Brzo sam shvatila da njemu bas i nije stalo, da je ovdje samo rijec o moci manipulisanja tudim osjecanjima, sto je kod mene prouzrokovalo neizbijezan sok!!

Potencirao je uvijek sebe i svoje sposobnosti, cak otvoreno priznavao da je egoistican i to s ponosom, da cesto zna i voli biti u kaficu sam, a nekad bi poginuo za drustvo, da radi stvari i ostvaruje ciljeve gdje god vidi da mu to moze proci, izmedju ostalog da je bio sa Amrom S. na sto bih ja valjda trebala biti ljubomorna....hahahah :)
Vrlo cesto bi govorio o svom poslu i to sve u superlativu, da su mu bez razloga davali nize ocjene na poslu, da nikad nema vremena, te je prezaposlen, '' u ovom slucaju prezaposlen'', a da bi se vidao sa mnom... Sve kompleksi nize vrijednosti...

Sto me je najvise fasciniralo, a mozda istovremeno i pomalo plasilo, bio je taj osjecaj da u svakom slucaju drzi svoje emocije pod nevjerovatnom kontrolom, kao i da sve stvari zna iskontrolisati u svoju korist...
Ne mogu reci da je bilo mnogo izlazaka za ta tri mjeseca, ali sa sigurnoscu mogu tvrditi da sam bila zrtva jednog bolesnog ponasanja i uma. Sve je prihvatao s takvom hladnocom i smirenoscu da mi se koza znala jeziti, jer nisam navikla na takva ponasanja. Ono sto je zatim uslijedilo bila su permanentna laganja i svakojake vrste obmane. Ono sto bih jos dodala je to da je izgubio majku sa 17 godina i da je emotivno bio povrijeden od strane djevojke s kojom je bio 4 1/2 godine( mada to s djevojkom....sumnjivo...) jer je previse lagao...
Kad sam konacno skupila hrabrosti i snage da to sve okoncam, jedino sto sam cula od njega je bilo, ''ja odoh sad da zalijem s drustvom''... I pogled prema dolje...Kako mizerno i jadno!!

Jos bih dodala da su sve osobine koje sam procitala na galaksiji. com u skladu sa njegovom percepcijom svijeta i ljudi, te da se ni u kom slucaju ne radi o mentalno zdravoj osobi, jer ako je neko emotivno neprijemciv za osnovna ljudska osjecanja i potrebe drugih, ako neko, kad mu kazete da se citav svijet ne okrece samo oko njega, a on vam na to uzvrati, da se ne okrece citav, ali sigurno pola, sa sigurnocu mozete znati da s takvom osobom niste na istom mentalnom levelu!!, a kamoli da mozete tvrditi da govorite istim jezikom...jezikom nas '' obicnih smrtnika'', jer smo mi za njih ''neobicni'', upravo zbog te cinjenice sto smo u stanju sagledati stvari sa realne tacke gledista...mi se jednostavno ne uklapamo u njihove mentalne okvire, sto ce reci, sablone...

Mnogo bih mogla sad pisati na ovu temu, ali iskreno nemam zivaca i iskreno se nadam da cu u buducnosti znati na vrijeme prepoznati takve spodobe,poucena iskustvom,te na taj nacin sebe postedjeti dzaba izgubljenog vremena i osoba koje ocigledno imaju problem sa samim sobom, svojom okolinom, kao i empatijom, koju usput receno , ni ne posjeduju....

Nadam se da cu dobiti par vrijednih komentara na ovaj moj uvod, koji je ''nazalost'' ipak bio malo duzi nego predvideno;)
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#60 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by bullmastiff »

e dobro si rekla @belissima...sve fino sroceno


znam ja i muskih i zenskih narcisa...ne znas jesu li gori muski iil zenski :D

kad pricaju o sebi, ti imas dojam da su oni vrh svega..sta god da rade, to predstavljaju kao osnovu sve ga....neke male stvari znaju uzdici u nebesa, samo ako su ih oni napravili..
s druge strane ,sve drugo omalovazavaju, sve je drugo bezvrijedno, svi su drugi "ovakvi ,onakvi"..u svakom nadju manu ...da Bog na zemlju sidje i njemu bi manu nasli :D
imaju ti pravo sve reci da se ne uvfrijedis..ali kad ti njima nesto kazes onda se uvrijedjeni nadju..a vole se narugati ,i ismijavati druge..
uvijek su u pravu ,rijetko kad puste da nije po njhovom

al mene kod takvih najvise nervira..sto o drugima pricaju,i kad im u lice nesto kazes ,onda ispade dati nesto kritikujes ...jako ruzna osobina..
a ovu temu bi se moglo pricati i pricati
Bellisima
Posts: 4
Joined: 28/11/2009 00:43

#61 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Bellisima »

@ Bullmastiff;)

Sve si u pravu, o narcisima i narcistkinjma bi se zaista dao napisati istrazivacki rad :) voljela bih se cak i pozabaviti tom temom, da ljudi konacno imaju i svoj licni prirucnik kako prepoznati takve osobe;) jer su izvrsni manipulanti...
Sve je to super ako se Npl na vrijeme uoci kod takvih osoba, medutim ukoliko se zapadne u njihov zacarani krug, osobe koje su labilnijeg karaktera postaju veoma lako njihove zrtve i robovi, jer ti kontrolisu um.

U svakom slucaju treba ih se kloniti i zaobici u velikom luku, ma odmah glavom bez obzira, jer ako ih se zavoli....ma gotov si, nema te nigdje.... :run:
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#62 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by bullmastiff »

sto se zenskih tice..treba bjezati od onih sto imaju zmijske oci :D


djaba i ljepota i sve ,kad ima pogled onaj zmijski :D
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#63 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Bellisima wrote: Sve je to super ako se Npl na vrijeme uoci kod takvih osoba, medutim ukoliko se zapadne u njihov zacarani krug, osobe koje su labilnijeg karaktera postaju veoma lako njihove zrtve i robovi, jer ti kontrolisu um.

U svakom slucaju treba ih se kloniti i zaobici u velikom luku, ma odmah glavom bez obzira, jer ako ih se zavoli....ma gotov si, nema te nigdje.... :run:
Hvala za PP.... u prvi mah nisam je skontao. :)

U pravu si: sve kod NPL osoba izgleda normalno. Nije neobicno provesti sa njima par sati koji mogu da budu sasvim zabavni. Ali, nikakva kritika kod njih ne prolazi.
Imao sam dvije prilike da promatram ponasanje NPL osobe. Ako je osjetila da kritika dolazi u obracanju od drugog, kao da nisu bile u mogucnosti ni da saslusaju sta sam imao da kazem do kraja: vec su spremale odgovor. Dogadjalo bi mi se da nakon par minuta sto sam rekao 'bijelo' NPL bi govorio o 'crnom' ili bar 'sivom.'.

Sto se tice savjeta o bjezati, potpomazem to 100%. Bjezati i ne objasnjavati kasnije jer se NPL ne moze nista objasniti. Oni su shvatili onako kako oni zele i kako im odgovara, i za to ce ako treba da se zakunu pred sudijom.
Bellisima
Posts: 4
Joined: 28/11/2009 00:43

#64 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Bellisima »

@cistunac:

Da, oni znaju biti veoma proracunati, sta god im kazes vec unaprijed imaju smisljen odgovor, sve je sablonski osmisljeno, i veoma brzo i u kontinuitetu spremaju paletu odgovora, ubjedenja i kontradiktornih izjava.
U ubjedivanju su najbolji, a sva druga misljenja su beznacajna u odnosu na njihova. Prate svoju misaonu nit i stogod se ne uklapa u njihove okvire je smijesno,u izrugivanju su pravi maheri, a da mogu i vlastitu porodicu bi prodali za najsocnije lazi...toliko
Bellisima
Posts: 4
Joined: 28/11/2009 00:43

#65 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Bellisima »

@cistunac:

Da, oni znaju biti veoma proracunati, sta god im kazes vec unaprijed imaju smisljen odgovor, sve je sablonski osmisljeno, i veoma brzo i u kontinuitetu spremaju paletu odgovora, ubjedenja i kontradiktornih izjava.
U ubjedivanju su najbolji, a sva druga misljenja su beznacajna u odnosu na njihova. Prate svoju misaonu nit i stogod se ne uklapa u njihove okvire je smijesno,u izrugivanju su pravi maheri, a da mogu i vlastitu porodicu bi prodali za najsocnije lazi...toliko
User avatar
Deki43
Posts: 12
Joined: 29/03/2007 13:39
Location: Beograd,Srbija

#66 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Deki43 »

Svi smo mi pomalo narcisi, priznali mi to ili ne, samo je pitanje ko je veći, a ko manji. :-)
Omerovim_Koracima
Posts: 735
Joined: 19/11/2009 20:51
Location: Sarajevo

#67 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Omerovim_Koracima »

"Jednom kada narcisist zna da vam je prirastao srcu, isisace vas 'na suho' trazeci od vas da im se posvetite sto ce zahtijevati vise posla nego sto treba oko male bebe. Stalno ce testirati vasu ljubav sa zahtijevima jer u njihovom svijetu ljubav znaci slabost. Njihova je 'duznost' da vas povrijede. Oni ne mogu ili ne zele da vam vjeruju pa ce traziti vasu kompletnu paznju. Ako to ne prihvatite, bicete odbaceni kao gubitak vremena."

Znachi hodo sam sa jednom ovakom ribom :-D
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#68 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Gaia »

ispade da Omer ne zna da ribe nemaju noge. drz' se ti Ajke! :D
Omerovim_Koracima
Posts: 735
Joined: 19/11/2009 20:51
Location: Sarajevo

#69 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Omerovim_Koracima »

puno komuniciramsa novo sadjanima :D
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#70 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by bullmastiff »

bas sam imao posla sa jednim zenskim narcisom...u proteklom periodu...tek sad shvatam da sam bio kao cisto zadnja opcija..dok nema s kim "aj na pivu"...mene zvala...cim je bolje nasla..evo ne javlja se vec 2 ili 3 sedmice :D
a glup sa mi ja jer znao sa mi prije kakva je
Tan.tal
Posts: 21
Joined: 07/05/2010 15:54

#71 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Tan.tal »

dalje možeš kod Lacana čitat o histeričnim sirenama i opsesivnom odiseju. :wink:
Tan.tal
Posts: 21
Joined: 07/05/2010 15:54

#72 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Tan.tal »

Bellisima wrote:@cistunac:

Da, oni znaju biti veoma proracunati, sta god im kazes vec unaprijed imaju smisljen odgovor, sve je sablonski osmisljeno, i veoma brzo i u kontinuitetu spremaju paletu odgovora, ubjedenja i kontradiktornih izjava.
U ubjedivanju su najbolji, a sva druga misljenja su beznacajna u odnosu na njihova. Prate svoju misaonu nit i stogod se ne uklapa u njihove okvire je smijesno,u izrugivanju su pravi maheri, a da mogu i vlastitu porodicu bi prodali za najsocnije lazi...toliko
:-D
NPD kao psihički poremećaj je puno više od toga,od ubjeđivanja, izrugivanja,manipulacije. Ne volim ka ljudi tvrde za nekog da je narcis, onako, odoka. Čak ni psiholog ti neće postavit dijagnozu bez testa, uglavnom mmpi2.
ponizni
Posts: 39
Joined: 07/09/2010 16:20

#73 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by ponizni »

Svi su ljudi-po mom mišljenju-manje ili više"narcisi".Danije tako 99% ljudi bi napravilo suicid.
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#74 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by bullmastiff »

ma ja i nisa m neki..jbt..a znam ih okruzuen sam tako umisljenim osobama da je to nevjerovatno....
sve same super pameti.... :D
Post Reply