Ko je planirao podjelu BiH?

Post Reply
User avatar
Maxhorion
Posts: 27
Joined: 23/03/2008 23:41

#1 Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Maxhorion »

Slobodna Bosna

ŠOKANTNO SVJEDOČENJE STANIŠIĆEVOG POMOĆNIKA: Dragan Filipović Fićo

U KARADŽIĆEVOM STANU NADZIRAO SAM PREGOVORE RADOVANA I ALIJE O PODJELI BIH!!

DRAGAN FILIPOVIĆ FIĆO, uz Jovicu Stanišića i Franka Simatovića treći najjači čovjek srbijanske DB, u Kini, gdje je pobjegao iz Srbije, napisao je knjigu u kojoj svjedoči o ulozi srbijanskih tajnih službi u agresiji na Hrvatsku i BiH; SB ekskluzivno prenosi šokantan dio knjige u kojem Filipović svjedoči o svojoj ulozi u pregovorima Radovana Karadžića i Alije Izetbegovića o srpsko-muslimanskoj podjeli BiH...

---------
Imali neko citav tekst. Molio bih ga da ga postavi. Bolja je i crna istina nego najbolja laz.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#2 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Umjetnik a »

Maxhorion wrote:Slobodna Bosna

ŠOKANTNO SVJEDOČENJE STANIŠIĆEVOG POMOĆNIKA: Dragan Filipović Fićo

U KARADŽIĆEVOM STANU NADZIRAO SAM PREGOVORE RADOVANA I ALIJE O PODJELI BIH!!

DRAGAN FILIPOVIĆ FIĆO, uz Jovicu Stanišića i Franka Simatovića treći najjači čovjek srbijanske DB, u Kini, gdje je pobjegao iz Srbije, napisao je knjigu u kojoj svjedoči o ulozi srbijanskih tajnih službi u agresiji na Hrvatsku i BiH; SB ekskluzivno prenosi šokantan dio knjige u kojem Filipović svjedoči o svojoj ulozi u pregovorima Radovana Karadžića i Alije Izetbegovića o srpsko-muslimanskoj podjeli BiH...

---------
Imali neko citav tekst. Molio bih ga da ga postavi. Bolja je i crna istina nego najbolja laz.

čijepo bi bilo da neko postavi tekst
a što se tiče samog teksta, ko sve nije planirao podjelu BiH
a ovo što ovi neki srbe tvrde ipak se treba da uzme sa rezrvom po principu "ne vjeruj .......... ni kad poklone nose"
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#3 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Vozdra raja :-) »

Pa mi smo sve isplanirali!! To se barem zna!! Mi smo hitili granatu i na Markale, na Kapiju, mi smo okruzili Gorazde...

Nisu uspjeli da nas uniste kad su imali 7 korpusa JNA, pa sad pokusavaju svojim drugim najjacim oruzijem -LAGANJEM! :x

Nece proci-nece moci
User avatar
Maxhorion
Posts: 27
Joined: 23/03/2008 23:41

#4 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Maxhorion »

Ja sam zivi svjedok da se nazalost Alija zalagao za podjelu RBiH jos pocetkom rata. Bio sam jedan od komandira ABiH. U nekoliko navrata Alija (odnosno njegova vlast) mi je slala penzionisanog generala Fikreta Jahica da me (nas) nagovara na njihovu ideju (dogovor?) o podjeli BIH. Tada je izricito spominjao Aliju, kao interesuje ga a zasto se to mi nebi podjelili i slicne gluposti. Ja sam bio odlucno protiv i dospio u njihovu nemilost. Nije da se sada svetim, ali narod treba da zna istinu. Bolja je i crna istina nego najljepsa laz.

Druga stvar, jos prije samog pocetka agresije doznao sam licno od njegovog sina Bakira da je sa Milosevicem dogovoreno "preseljenje naroda", sto ce reci podjelu i disolucije BIH. Dvije stvari ne mogu biti slucajnost i meni je jasno ko' dan da je to bio dogovoreni rat.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Maraschino »

Maxhorion wrote:Slobodna Bosna

ŠOKANTNO SVJEDOČENJE STANIŠIĆEVOG POMOĆNIKA: Dragan Filipović Fićo

U KARADŽIĆEVOM STANU NADZIRAO SAM PREGOVORE RADOVANA I ALIJE O PODJELI BIH!!

DRAGAN FILIPOVIĆ FIĆO, uz Jovicu Stanišića i Franka Simatovića treći najjači čovjek srbijanske DB, u Kini, gdje je pobjegao iz Srbije, napisao je knjigu u kojoj svjedoči o ulozi srbijanskih tajnih službi u agresiji na Hrvatsku i BiH; SB ekskluzivno prenosi šokantan dio knjige u kojem Filipović svjedoči o svojoj ulozi u pregovorima Radovana Karadžića i Alije Izetbegovića o srpsko-muslimanskoj podjeli BiH...

---------
Imali neko citav tekst. Molio bih ga da ga postavi. Bolja je i crna istina nego najbolja laz.

ovo sto si postirao trebalo bi sve biti crveno :D pa da sve, samo ti se kaze

i kod nas su zene u frizerskom pricale o podjeli, ko vele, Srbi odlaze a nasi dolaze ( da nije tuzno bilo bi komicno) :zjev:
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#6 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by fantom slobode »

Maxhorion wrote:Ja sam zivi svjedok da se nazalost Alija zalagao za podjelu RBiH jos pocetkom rata. Bio sam jedan od komandira ABiH. U nekoliko navrata Alija (odnosno njegova vlast) mi je slala penzionisanog generala Fikreta Jahica da me (nas) nagovara na njihovu ideju (dogovor?) o podjeli BIH. Tada je izricito spominjao Aliju, kao interesuje ga a zasto se to mi nebi podjelili i slicne gluposti. Ja sam bio odlucno protiv i dospio u njihovu nemilost. Nije da se sada svetim, ali narod treba da zna istinu. Bolja je i crna istina nego najljepsa laz.

Druga stvar, jos prije samog pocetka agresije doznao sam licno od njegovog sina Bakira da je sa Milosevicem dogovoreno "preseljenje naroda", sto ce reci podjelu i disolucije BIH. Dvije stvari ne mogu biti slucajnost i meni je jasno ko' dan da je to bio dogovoreni rat.
Cuj bio komandir :) E steta, da si bio komandant specijalne ne bi me iznenadilo :) I ti pravo na forum i ovo ti prva tema koju postavi.Komandire Savo, nazad na Zelengoru, pa nekog drugog foliraj. Ako hoces sta da kazes, napisi knjigu, napravi intervju na televiziji, pa makar Vogosca, moze i BN, ali ti onda necemo bas pretjerano vjerovati :) Istina, ako bude u studiju, par sa velikim sisama, onda su sanse da ti gledanost emisije u kojoj ucestvujes poraste. Ako nista za nase dijasporce zeljne zene :)
A malo o podjeli BiH.U ovome momentu na ovome forumu radi nekoliko nickova ali bezuspjesno (vidi crtanje karata i tako to :)
Neke banuju nakon izvjesnog vremena, a neke ne, dragi su im.Oni nisu toliko otvoreni, oni su za lagano dezinformisanje.
User avatar
frakson
Posts: 517
Joined: 24/10/2007 11:40

#7 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by frakson »

Ima jedna stvr koja je istina i vrlo je nezgodna a to je dok se vodio rat u HR i dok su JNA (tada bila jednonacijonalna sa malim primjesama) Alija se neckao i cekao kome da se prikloni cak i kad je HR medunarodno priznata pravio se pametan, e kada je vidjeo da je vrak odnio salu e ajmo na referundum (na savjet Evrope) pa je tako uz pomoc Hrvata dobio cijelu BiH koju je isto tako nudio i sam u podjeli (jedini visoki oficir koji se nije sa tim slagao a bio je u JNA kad je napadala HR) bio je S.Halilovic koji ili je znaonesto vise ili je bio nesto drugo, sto se Hrvata tice Kljuic je bio za cjelovitu sto mu se olupalo o glavu pa ga je smjenio Mesic i postavio Bobana (radikal ili ne) on je svato da svako trazi teritori za sebe pa je proglasio HRHB a i prvi se suprostavio JNA (HVO) , o Srbima neznam sta napisati kada je sve receno, mada ja to gledam ovako kada se vec trebala raskopat uzeli sta su mogli uz pomoc Majke Kraljice i dobrih odnosa sa Londonom sto bi reko Lj.C.Rojs ko jamijo jamijo :bih:
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#8 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Fair Life »

Maxhorion wrote:Slobodna Bosna

ŠOKANTNO SVJEDOČENJE STANIŠIĆEVOG POMOĆNIKA: Dragan Filipović Fićo

U KARADŽIĆEVOM STANU NADZIRAO SAM PREGOVORE RADOVANA I ALIJE O PODJELI BIH!!
...
Zasto sokantno. Manje vise je to odavno poznato.

Sefer Halilovic vec poodavno za zivota Alije Izetbegovica u otvorenom pismu upucenom Aliji optuzuje ga za podjelu BiH. Alija to nikad nije demantovao...

"Ako si zbog godina ili starosti zaboravio, podsjecam te da si 16. septembra 1993. godine sa Momcilom Krajisnikom tajno potpisao Zajednicku deklaraciju o podjeli BiH na tri etnicke republike, koja u stavu pet kaze ''da oformimo radnu grupu za posebna pitanja koja se odnose na teritorijalno razgranicenje izmedju dviju republika u buducoj uniji BiH, ukljucujuci istocnu Bosnu'', a dva dana prije toga sa Tudjmanom si potpisao Deklaraciju o bosnjacko-hrvatskom razgranicenju. I u jednom i u drugom tajno potpisanom dokumentu stoji da se Republika Srpska i HR Herceg Bosna, nakon dvije godine, mogu referendumom izjasniti zele li ostati u uniji BiH ili se prikljuciti Srbiji i Hrvatskoj"

Zatim... u istom pismu...

... Sefer je podsjetio Izetbegovica i na odrzavanje bosnjackog Sabora u Sarajevu, septembra 1993. godine, "gdje je trebalo proglasiti bosansku republiku - bosnjacku nacionalnu drzavu bez Srebrenice".
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#9 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by and »

DRAGAN FILIPOVIĆ FIĆO,treći najjači čovjek srbijanske DB
da mu vjerujemo?
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#10 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by turban »

ANKESIJU,PA PODJELA BOSNE PLANIRANA JE U BEOGRADU TE DJELIMICNO U ZAGREBU.
Da je Alija imajuci u vidu nemoc suprostavljanja ovakvim idejama kalkulirao meni je razumljivo.Pocinjem dobijati osjecaj da je ovdje vrlo malo dobro namjernih... :run:
User avatar
Maxhorion
Posts: 27
Joined: 23/03/2008 23:41

#11 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Maxhorion »

Sve su to historijske cinjenice, nazalost.

Moja teza je da je Alija bio elementarna nepogoda. Mene mnogo vise brine sto su beogradske tajne sluzbe ovladale i danasnjom SDA, SBiH i SDP. Sada pripremaju legalizaciju policije RS, koju je i ICJ proglasio odgovornom za genocid, a zatim i ratifikaciju dejtonskog ustava, odnosno legalizaciju RS. Kada se to desi Kardzicev-Alijin plan podjele ce biti realizovan jer ce Rs dobiti sve potrebne papire da napravi disoluciju BiH. Po meni najveci problem su UDBI-ni kadrovi u vrhu vlasti, koji jedino mogu i koji izgleda namjeravaju unistiti bosansku drzavu.

Sve ono sto Milosevic i Karadzic nisu mogli tenkovima dobiti to im danas daju Tihic, Silajdzic i Lagumdzija u Parlamentu BiH.
User avatar
Maxhorion
Posts: 27
Joined: 23/03/2008 23:41

#12 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Maxhorion »

turban wrote:ANKESIJU,PA PODJELA BOSNE PLANIRANA JE U BEOGRADU TE DJELIMICNO U ZAGREBU.
Da je Alija imajuci u vidu nemoc suprostavljanja ovakvim idejama kalkulirao meni je razumljivo.Pocinjem dobijati osjecaj da je ovdje vrlo malo dobro namjernih... :run:
Sluzimo se argumentima.

Ako zaboravimo na Aliju u ratno doba. Postavlja se pitanje zasto danas Silajdzic hoce da legalizuje policiju RS, koju je Svjetski Sud Pravde proglasio odgovornom za genocid u Srebrenici. U toj policiji jos uvijek radi na stotine "policajaca" koji su ucestvovali u masakru. Od rata na ovamo ubijeno je oko 100 povratnika i ni jedan slucaj nije bio procesuiran. Ili zasto su se Tihc i Lagumdzija zalagali za legalizaciju RS u aprilu 2006. Da je to tada proslo Dodik bi imao sve papire da se potpuno leglano, uz pristanak ostala dva konstitutivna naroda napravi disoluciju drzave BIH. Jedini logican odgovor je da dejtonskom BiH vladaju beogradske tajne sluzbe. Drugi odgovori ne postoje. Nema vise tenkova, pritiska, JNA.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#13 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Maraschino »

Fair Life wrote:
Maxhorion wrote:Slobodna Bosna

ŠOKANTNO SVJEDOČENJE STANIŠIĆEVOG POMOĆNIKA: Dragan Filipović Fićo

U KARADŽIĆEVOM STANU NADZIRAO SAM PREGOVORE RADOVANA I ALIJE O PODJELI BIH!!
...
Zasto sokantno. Manje vise je to odavno poznato.

Sefer Halilovic vec poodavno za zivota Alije Izetbegovica u otvorenom pismu upucenom Aliji optuzuje ga za podjelu BiH. Alija to nikad nije demantovao...

"Ako si zbog godina ili starosti zaboravio, podsjecam te da si 16. septembra 1993. godine sa Momcilom Krajisnikom tajno potpisao Zajednicku deklaraciju o podjeli BiH na tri etnicke republike, koja u stavu pet kaze ''da oformimo radnu grupu za posebna pitanja koja se odnose na teritorijalno razgranicenje izmedju dviju republika u buducoj uniji BiH, ukljucujuci istocnu Bosnu'', a dva dana prije toga sa Tudjmanom si potpisao Deklaraciju o bosnjacko-hrvatskom razgranicenju. I u jednom i u drugom tajno potpisanom dokumentu stoji da se Republika Srpska i HR Herceg Bosna, nakon dvije godine, mogu referendumom izjasniti zele li ostati u uniji BiH ili se prikljuciti Srbiji i Hrvatskoj"

Zatim... u istom pismu...

... Sefer je podsjetio Izetbegovica i na odrzavanje bosnjackog Sabora u Sarajevu, septembra 1993. godine, "gdje je trebalo proglasiti bosansku republiku - bosnjacku nacionalnu drzavu bez Srebrenice".
:D :D da se i ja malo nasmijem

pa zar je i rahmetli Alija znao taktizirati
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#14 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Vodenjak »

Maxhorion wrote:Ja sam zivi svjedok da se nazalost Alija zalagao za podjelu RBiH jos pocetkom rata. Bio sam jedan od komandira ABiH. U nekoliko navrata Alija (odnosno njegova vlast) mi je slala penzionisanog generala Fikreta Jahica da me (nas) nagovara na njihovu ideju (dogovor?) o podjeli BIH. Tada je izricito spominjao Aliju, kao interesuje ga a zasto se to mi nebi podjelili i slicne gluposti. Ja sam bio odlucno protiv i dospio u njihovu nemilost. Nije da se sada svetim, ali narod treba da zna istinu. Bolja je i crna istina nego najljepsa laz.

Druga stvar, jos prije samog pocetka agresije doznao sam licno od njegovog sina Bakira da je sa Milosevicem dogovoreno "preseljenje naroda", sto ce reci podjelu i disolucije BIH. Dvije stvari ne mogu biti slucajnost i meni je jasno ko' dan da je to bio dogovoreni rat.
Jesen 1991...
U zgradi opstine iz koje dolazim prisustvujem razgovoru troje lidera SDA...
Razgovaraju o podjelama funkcija medju direktorima i kazu da se mora izganjati da direktor poste u Bosanskom Novom (otkud da u mojoj carsiji pricaju o njemu pojma nemam) bude "nas" jer Novi i tako i tako pripada nama prema dogovoru...

I neka me niko ne pita zasto sam skeptican prema politici SDA i "naseg" dede jer... ovdje sam naveo samo JEDAN primjer onoga sto sam dozivio puno prije rata! :oops:
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#15 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by fantom slobode »

Vodenjak wrote:
Maxhorion wrote:Ja sam zivi svjedok da se nazalost Alija zalagao za podjelu RBiH jos pocetkom rata. Bio sam jedan od komandira ABiH. U nekoliko navrata Alija (odnosno njegova vlast) mi je slala penzionisanog generala Fikreta Jahica da me (nas) nagovara na njihovu ideju (dogovor?) o podjeli BIH. Tada je izricito spominjao Aliju, kao interesuje ga a zasto se to mi nebi podjelili i slicne gluposti. Ja sam bio odlucno protiv i dospio u njihovu nemilost. Nije da se sada svetim, ali narod treba da zna istinu. Bolja je i crna istina nego najljepsa laz.

Druga stvar, jos prije samog pocetka agresije doznao sam licno od njegovog sina Bakira da je sa Milosevicem dogovoreno "preseljenje naroda", sto ce reci podjelu i disolucije BIH. Dvije stvari ne mogu biti slucajnost i meni je jasno ko' dan da je to bio dogovoreni rat.
Jesen 1991...
U zgradi opstine iz koje dolazim prisustvujem razgovoru troje lidera SDA...
Razgovaraju o podjelama funkcija medju direktorima i kazu da se mora izganjati da direktor poste u Bosanskom Novom (otkud da u mojoj carsiji pricaju o njemu pojma nemam) bude "nas" jer Novi i tako i tako pripada nama prema dogovoru...

I neka me niko ne pita zasto sam skeptican prema politici SDA i "naseg" dede jer... ovdje sam naveo samo JEDAN primjer onoga sto sam dozivio puno prije rata! :oops:
Je li ovo bi prije nego sto ode u inostranstvo?Ili je to opet neka prica onako smisljena u glavi?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#16 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Vodenjak »

fantom slobode wrote:
Vodenjak wrote:
Maxhorion wrote:Ja sam zivi svjedok da se nazalost Alija zalagao za podjelu RBiH jos pocetkom rata. Bio sam jedan od komandira ABiH. U nekoliko navrata Alija (odnosno njegova vlast) mi je slala penzionisanog generala Fikreta Jahica da me (nas) nagovara na njihovu ideju (dogovor?) o podjeli BIH. Tada je izricito spominjao Aliju, kao interesuje ga a zasto se to mi nebi podjelili i slicne gluposti. Ja sam bio odlucno protiv i dospio u njihovu nemilost. Nije da se sada svetim, ali narod treba da zna istinu. Bolja je i crna istina nego najljepsa laz.

Druga stvar, jos prije samog pocetka agresije doznao sam licno od njegovog sina Bakira da je sa Milosevicem dogovoreno "preseljenje naroda", sto ce reci podjelu i disolucije BIH. Dvije stvari ne mogu biti slucajnost i meni je jasno ko' dan da je to bio dogovoreni rat.
Jesen 1991...
U zgradi opstine iz koje dolazim prisustvujem razgovoru troje lidera SDA...
Razgovaraju o podjelama funkcija medju direktorima i kazu da se mora izganjati da direktor poste u Bosanskom Novom (otkud da u mojoj carsiji pricaju o njemu pojma nemam) bude "nas" jer Novi i tako i tako pripada nama prema dogovoru...

I neka me niko ne pita zasto sam skeptican prema politici SDA i "naseg" dede jer... ovdje sam naveo samo JEDAN primjer onoga sto sam dozivio puno prije rata! :oops:
Je li ovo bi prije nego sto ode u inostranstvo?Ili je to opet neka prica onako smisljena u glavi?
30 punih godina sam tad imao...
I BIO u svojoj carsiji...

Meni ni tada, kao ni danas uostalom. nije bilo do smisljanja prica...
Ali ja te razumijem sto, jadan, pokusavas da budes ironican..
Vjerovatno si jedan od onih kojima je jos jedina nada ostala ta da su "nasi" naprosto bogom dani i kao takvi da su bezgrijesni.
I ja bih volio da mogu, kao ti, zivjeti u zabludama... :oops:
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#17 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by palermo »

[
Je li ovo bi prije nego sto ode u inostranstvo?Ili je to opet neka prica onako smisljena u glavi?[/quote]

30 punih godina sam tad imao...
I BIO u svojoj carsiji...

Meni ni tada, kao ni danas uostalom. nije bilo do smisljanja prica...
Ali ja te razumijem sto, jadan, pokusavas da budes ironican..
Vjerovatno si jedan od onih kojima je jos jedina nada ostala ta da su "nasi" naprosto bogom dani i kao takvi da su bezgrijesni.
I ja bih volio da mogu, kao ti, zivjeti u zabludama... :oops:[/quote]

šta te briga, ti živiš u inostranstvu, ne živiš u zabludi........
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#18 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by turban »

palermo wrote:[
Je li ovo bi prije nego sto ode u inostranstvo?Ili je to opet neka prica onako smisljena u glavi?
30 punih godina sam tad imao...
I BIO u svojoj carsiji...

Meni ni tada, kao ni danas uostalom. nije bilo do smisljanja prica...
Ali ja te razumijem sto, jadan, pokusavas da budes ironican..
Vjerovatno si jedan od onih kojima je jos jedina nada ostala ta da su "nasi" naprosto bogom dani i kao takvi da su bezgrijesni.
I ja bih volio da mogu, kao ti, zivjeti u zabludama... :oops:[/quote]

šta te briga, ti živiš u inostranstvu, ne živiš u zabludi........[/quote]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#19 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by fantom slobode »

Vodenjak wrote:
fantom slobode wrote: Je li ovo bi prije nego sto ode u inostranstvo?Ili je to opet neka prica onako smisljena u glavi?
30 punih godina sam tad imao...
I BIO u svojoj carsiji...

Meni ni tada, kao ni danas uostalom. nije bilo do smisljanja prica...
Ali ja te razumijem sto, jadan, pokusavas da budes ironican..
Vjerovatno si jedan od onih kojima je jos jedina nada ostala ta da su "nasi" naprosto bogom dani i kao takvi da su bezgrijesni.
I ja bih volio da mogu, kao ti, zivjeti u zabludama... :oops:
Ti nisi zivio u zabludi, nego u Svedskoj.I to vec odavno.JA nisam ironican, ja te pitam o tome da li si bio tu ili si to smislio u svojoj glavi.Jos malo pa ce ispasti da si bio i u logoru, kako je krenulo :)
Moram da te razocaram, ne mislim da je iko bezgrijesan, svi smo mi grijesni, neko mnogo vise, a neko manje.
Hajde sada malo svojih standardnih komentara ...
milton
Posts: 101
Joined: 20/08/2004 20:21
Location: Stockholm

#20 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by milton »

Evo, ja upravo planiram tu tvoju podjelu BiH... i to na sljedeci nacin:
- prvo cemo kantonalizati (ako se tako moze kazati) manji entitet, tj. Dodikovinu.
- onda cemo sprovesti "reformu policije" na Kosovu, te u Vojvodini, Sandzaku, Srbiji, Montenegru, Slavoniji, Dalmaciji, Istri i Hrvatskoj (u prvoj fazi, a kasnije to sprovesti u Makedoniji i u Sloveniji (rezervnoj dezeli Bosnjaka, hehehe).
- Decentralizirati R Hrvatsku i R Srbiju (kad skontamo sto to zapravo znaci... ??)
- itd...itd... itd...

Jel' sad kontas sta hocu da ti kazem?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#21 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Fair Life »

fantom slobode wrote:
Vodenjak wrote:
fantom slobode wrote: Je li ovo bi prije nego sto ode u inostranstvo?Ili je to opet neka prica onako smisljena u glavi?
30 punih godina sam tad imao...
I BIO u svojoj carsiji...

Meni ni tada, kao ni danas uostalom. nije bilo do smisljanja prica...
Ali ja te razumijem sto, jadan, pokusavas da budes ironican..
Vjerovatno si jedan od onih kojima je jos jedina nada ostala ta da su "nasi" naprosto bogom dani i kao takvi da su bezgrijesni.
I ja bih volio da mogu, kao ti, zivjeti u zabludama... :oops:
Ti nisi zivio u zabludi, nego u Svedskoj.I to vec odavno.JA nisam ironican, ja te pitam o tome da li si bio tu ili si to smislio u svojoj glavi.Jos malo pa ce ispasti da si bio i u logoru, kako je krenulo :)
Moram da te razocaram, ne mislim da je iko bezgrijesan, svi smo mi grijesni, neko mnogo vise, a neko manje.
Hajde sada malo svojih standardnih komentara ...
Vodenjak je napisao istinu.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#22 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Fair Life »

.
.
.
.
[color=#0000FF]SEFER HALILOVIC[/color] wrote:
KAKO SE DJELILA BOSNA

Do tada je podjela Bosne bila posao iza zavjese: javno je vazila prica o suverenoj i cjelovitoj drzavi. I sam sam nasjeo na cjelovitost koja je, zapravo, bila osnovni, temeljni i najveci razlaz izmedu mene i Izetbegovica. Ja sam vjerovao njegovim javnim istupima cak i onda kada se meni prvi put servirala varijanta podjele. Bilo je to jos novembra 1992. Tog dana, ja sam bio u svojoj kancelariji namjeravajuci da poslijepodne obidem jedinice. U neko doba, Predsjednik me zove telefonom i ja se javim. Bio sam iznenaden: "Otkud Vi, Predsjednice?" Kaze: "Zauzeta mi je sekretarica", i pita me sta radim, a ja pricam kako pripremam neke kratke naredbe. "Mozes li malo doci do mene?", kaze. "Mogu, naravno", odgovorim i odmah krenem. U Izetbegovicevom kabinetu zatekao sam njega i Ganica. Kad sam usao, pozdravim: "Esselamu alejkum, Predsjednice. Zdravo, Ganicu." Bio je to moj redovan nacin saljenja sa Ganicem na koji je Ganic, obicno u cetiri oka, reagirao Ijuteci se. Onda bih mu ja rekao: "Ti si bre, Jugosloven." Tako se to zavrsavalo. No, tada sam nakon pozdrava odmah upitao smetam li, sticuci dojam da se vodi ozbiljan razgovor. Rekli su mi: "Ne, ne, samo ti sjedi. Ti si clan Predsjednistva" Sjeo sam, a oni nastavise razgovor:

- "Sta kaze Suljo?", pita Ganic Aliju.

Predsjednik se okrece meni i kaze:

- "Dobro je da ti cujes ovaj razgovor. Pricao sam telefonom sa Ugljaninom i ja ga pitam... (okrece se Ganicu) ... bi li narod u Sandzaku pristao da se zamijeni Sandzak za istocnu Hercegovinu?"

- "I, sta kaze Suljo?", kaze opet Ganic, koji kad razgovara s Alijom sav lebdi i ja redovno imam dojam da ce svakog casa zavrsiti u njegovom krilu. A Izetbegovic, hladan i miran kao da razgovara o prebacivanju sibica iz jednog dzepa u drugi, odgovara:

- "Suljo kaze da bi to narod u Sandzaku sa odusevljenjem prihvatio".

Od muke sam u tom casu zapalio jednu cigaretu. U tom periodu Alija je nastojao da prestane pusiti, pa smo se svi mi oko njega suzdrzavali da zapalimo dok on sam ne uzme cigaretu. Ja pripaljujem, oni nastavljaju razgovor. Ganic kaze:

- "To bi bilo odlicno."

-"Naravno da bi bilo odlicno. Skupiti narod, srediti drzavu i raditi svoja posla", odgovri zadovoljno Predsjednik. Ja sam imao dojam da su potpuno zaboravili na mene razmisljajuci o toj ideji, kad se Ganic okrenu ka meni i rece:

- "Sta ti o tome mislis?"

- "Nista ne mislim. Prva misao koja mi se namece jeste da sam jako iznenadjen, gospodine Ganicu", ozbiljno odgovorih i nastavih: - "Jer, to za sobom povlaci niz posljedice za koje treba mnogo vise pameti od one koja moze stati u ovu moju vojnicku glavu. Uostalom, kad mi bilo sta pokusamo reci sto vi ocijenite da je politika, vi se jako ljutite. A za vas je politika obicno ono sto se ne poklapa s vasim misljenjem i ja se ni o cemu ne bih izjasnjavao."

Do tada sam ja vec uveliko shvatio da se mozes baviti politikom do besvijesti ukoliko podrzavas njihove stavove. U protivnom, cim imas svoje misljenje odmah te podsjete da si vojnik. Ganic je preskocio moju primjedbu, ali i dalje nastoji da me navede na razgovor. Ja ostajem pri tezi daje to politika, da o tome trebaju raspravljati Predsjednistvo, Vlada, politicke stranke... Ukljucio se i Alija i kaze meni: - "Znamo mi da ti to dobro razumijes, i da o tome imas svoje misljenje. Ali zapamti: samo budala ne mijenja misljenje. Nama je jako vazno sta ti mislis i trebalo bi da nam kazes."

- "Dobro" - prihvatim. - "Prvo: to podrazumijeva etnicku podjelu Bosne i Hercegovine i unistavanje bosanske drzave u njenom tisucljetnom trajanju, sto ja mislim da je u najmanju ruku neprihvatljivo. Niti mi na to imamo bilo kakvo pravo. Drugo: to podrazumijeva stvaranje neke minijaturne muslimanske drzavice, sa velikim rizikom kako ce to biti prihvaceno u medunarodnoj javnosti. Trece: to predvida masovna, ili, kako ih je Moljevic nazvao, humana preseljenja naroda. To je radio Staljin u Sovjetskom savezu i pokazalo se potpuno pogresnim. Cetvrto: to podrazumijeva nepostivanje Ustava RBIH i ponistavanje Platforme Predsjednistva koju smo s teskom mukom donijeli. I peto: pored ostalog, malo mi se to cini neozbiljnim. Jer, konacno, istocnu Hercegovinu Karadzic zasad cvrsto drzi, a Sandzak je pod Milosevicem."

Kad sam to rekao, obojica su ustali. Ustadoh i ja. Alija kaze Ganicu:

-"Jesam li ti rekao da s njim na ovu temu ne vrijedi razgovarati. On je navalio: suverena, cjelovita, nedjeljiva i ne odustaje od toga."

Idemo prema vratima. Ja kazem:

- "Nasa odlucnost i nas moral su nase najjace oruzje i to ne smijemo unistiti, a sa ovim bi se to unistilo."

Svi smo izasli iz Izetbegovicevog kabineta. Ganic ode na jednu stranu, ja na drugu, i tek kad sam izasao iz zgrade shvatio sam da Predsjednik i ja nismo obavili nikakav razgovor. Dakle, zbog ovog su me zvali. Bio je to moj prvi direktni susret sa mogucnoscu podjele Bosne. Sve sto se do tada desavalo, a bilo je na tom fonu, shvatao sam kao "tehnicke greske" u pristupu razlicitim pitanjima. Uistinu nisam niti sam mogao pomisliti, a kamoli povjerovati da se na taj nacin, na temu podjele Bosne, ozbiljno, da ne kazem zvanicno, razmislja. Jos samo jednom smo otvoreno i direktno razgovarali na istu temu: u avionu, kada smo se vracali iz Zeneve.

Bio je to i inace poseban put. Iz Sarajeva smo krenuli 1. januara, 1993. godine. Vec u Splitu smo imali zestok okrsaj. Na aerodrom smo stigli prvi, dakle, nasa delegacija iz BiH, a poslije nas je dosla delegacija HVO-a. Vojnu delegaciju BiH smo cinili Siber, Zoranovic i ja. Sa Siberom je bio pratilac, a sa mnom pratilac i prevodilac. Niko mi nista nije rekao, nikakvih posebnih uputstava niti dogovora nije bilo. Sjedili smo u restoranu u aerodromskoj zgradi kada je dosla delegacija HVO-a. Tada sam upoznao Petkovica. Rucali smo, pili kahvu i racunali koliko je vremena ostalo do polijetanja. Nekih pola sata nas je dijelilo od ulaska u avion. U tom casu stigli su Safa Orucevic, Zijo Demirovic, u to vrijeme predsjednik Regionalnog odbora SDA za Hercegovinu, i Jasmin Jaganjac. Kad smo se ispozdravljali, ja sam saznao da idemo malim avionom sa desetak sjedista i da moramo napraviti izbor ko ce ici. Zovne mene Alija i kaze: "Delegacija HVO mora ici u punom sastavu. I Jasmin Jaganjac ide." "Sta ce nam on?", pitam. Kaze: "On je moj savjetnik za vojna pitanja" "Sta sam ja tu, sta smo svi mi?", pitam. On samo ponovi: "On je savjetnik."

Ponovo pitam: "Sta cemo s vojnom delegacijom?" "Neka idu redovnom linijom", odgovori mi. "Predsjednice, ja makar bez Sibera i pratioca ne idem. Siber je moj zamjenik." Pocinje natezanje, jer jednostavno ne mozemo svi stati u avion. Predsjednik mi predlozi: "Koristi mog prevodioca, a dat cu ti ja jednog pratioca." "Imam ja svog pratioca", kazem. Ali, kako se god izracuna, tri covjeka su visak. Onda ja predlozim: "Ako mi ne trebamo, da se vratimo u Sarajevo. Ionako gubimo vrijeme." Predsjednik pocinje da broji na prste: "Ja, Jaganjac, Bakir (Izetbegovic, op. a.), Sabina (Izetbegovic, op. a.), Osmica (Izetbegovicev pratilac, op. a.), Haris (Lukavac, op. a.), Amira (Kapetanovic, op. a.)." Kad doda delegaciju HVO, mi smo visak. Kazem: "Da se mi vratimo u Sarajevo, Predsjednice?"

Razgovori i prebrojavanja se nastavljaju u grupicama. Kazem Siberu i ostalima da postoji mogucnost da nas vrate u Sarajevo. U neko doba, zove me Predsjednik. Kaze: "Evo, nekako smo nasli rjesenje. Ides ti i pratilac, a Siber neka povede ostatak delegacije redovnim saobracajem." I Tunjo je sa nama: i on je Ijut ko puska sto treba ici redovnom linijom. Buni se kao da ga neko dere. Trnka suti. Strasti se polako stisavaju, gotovo svi idu redovnom linijom. Pratilac i ja, zajedno s najuzim Predsjednikovim krugom, smo u avionu. Kad smo dosli u Zenevu, dijelimo se na dvije grupe. U hotelu "Presidente" je Izetbegovic sa Sabinom, Bakirom i trojicom pratilaca, prekoputa njegovog apartmana je moja soba, a do mene je smjesten Jaganjac. Moj pratilac je, sa ostatkom delegacije, u nekom hotelu na drugom kraju grada.

Prva plenarna sjednica je slijedeceg jutra, u 11 sati. Odmah iza deset je dosao moj pratilac i nas dvojica smo izasli u hodnik. Udem u Predsjednikov apartman i vidim: on klanja. Jos je u ogrtacu. Kazem Lukavcu: "Da ne cekam na hodniku, kad krenete kucni mi, molim te, na vrata". Vratimo se Mido i ja u moju sobu i cekamo. Pogledam na sat: deset minuta do jedanaest. Cudim se, niko ne kuca. Izadem iz sobe: pred vratirna je svajcarska policija i policajac mi pokazuje rukom da su oni vec otisli. Ja ne vjerujem, uzmem za kvaku i vidim: vrata zakljucana Pitam Midu: "Znas li engleski?" Kaze: "Little". To sam little zapamtio za citav zivot. Izademo iz hotela, sjednemo u taxi i dodemo do palate Ujedinjenih naroda. Naravno, obojica govorimo engleski rukama. Trazimo bosansku delegaciju. Ali... bosanskaje delegacija i Karadzic, bosanska je delegacija i Boban. Na pregovorima ucestvuje i jugoslovenska delegacija: Cosic, Milosevic, Bulatovic sa ostalom ekipom u kojoj je samo obezbjedenje brojalo oko 200 ljudi. Dakle, palata UN je puna cetnika i ustasa Jedva smo mi nabasali na pravu bosanskohercegovacku delegaciju. Portir nas je prvo poslao Karadzicu.

Nasli smo nase sve na okupu. Ja, iziritiran svime, pridjem i kazem: "Predsjednice, ako nisam trebao, sto sam uopste ovdje?" On se okrenu i pratiocu vrlo ostro rece: "Kako se moglo dogoditi da zaboravimo komandanta?" Covjek otsuti. I nista. Tako je pocela prva runda zenevskih razgovora koja je trajala desetak dana. Poslije toga, imali smo pauzu od nekih cetiri pet dana pa onda nastavak pregovora. Nisam znao gdje je ko proveo dane pauze, ali ja sam putovao prvo u Njemacku, a potom u Tursku.

Na aerodromu u Bonnu iz aviona izlazi prvo Silajdzic, potom moj pratilac i na kraju, ja. U pitanju je zvanicna posjeta i protokolom je odredeno da mene saceka njemacki pukovnik. Stariji covjek, u uniformi, propusti Silajdzica i pita mog pratioca: "Ko je general?" On mu pokaze rukom prema meni. Onda nailazim ja i pukovnik postavlja isto pitanje. Kad sam rekao da vjerovatno mene ceka, imao sam dojam da ce se onesvijestiti. Bilo je to nekoliko dana nakon mog 41. rodendana. Poslije smo isli na veceru i pukovnik se sve vrijeme izvinjavao cudeci se mojim godinama. Ja sam objasnjavao: "Znate, kod nas je rat". Tu noc sam spavao u Genscherovoj vili. Na put u Tursku sa mnom su isli Jaganjac, Salem Sabic i Bakir Izetbegovic. U turskom Generalstabu Jaganjac je napravio incident: nakon mog izlaganja, nastupio je ovako: "Nacelnik je ovdje bio u pravu, ovdje nije bio u pravu..." Turski generali su se gledali, ja sam malo mijenjao boje, ali kad smo se vratili u Zenevu rekao sam Predsjedniku: "lli on, ili ja." U nastavku pregovora, Jaganjac nije ucestvovao.

Na povratku u Sarajevo, opet smo u malom avionu, ali sada je nasa delegacija sama i ima dovoljno mjesta. Predsjednik i ja sjedimo jedan prekoputa drugog, noge nam se dodiruju. Usko je. Tu su sve nase stvari, a medu njima nesto poput daske upakovane u najobicniji karton i zavezano kanapom. Uzgred pitam: "Sta Vam je ovo, Predsjednice?" "E", kaze, "bas da ti pokazem." Uze onu dasku, dugu mozda 80, a siroku recimo 50-tak centimetara, i poce da je odmotava. "Nemojte se", kazem, "zamarati." "Neka", odgovori i odmota izuzetno lijepu sliku dzamije u Palestini, radjenu u sedefu. U dnu slike nesto pise na arapskom jeziku. Pitam: "Znate li Vi da citate arapsko pismo?" "Ne znam", veli, "ali znam ovu dovu napamet". Prstom mi pokazuje i uci: "Bismillah irahman...". Kada je sve proucio, kaze mi: "Ovu mi je sliku poklonio Arafat. Bio sam s njim. Imali smo dugacak razgovor. Sudbina palestinskog naroda je vrlo slicna nasoj sudbini." Nisam se slozio: "Sudbina naseg naroda je slicna Jevrejima, jer Palestinac, kad ga protjeraju, stavi kaput preko ramena i ode u Jemen, u Egipat, ode negdje, a Jevrej nema gdje." "To je tema za drugi put, ali vidjet ces da nisi u pravu", odgovori mi Predsjednik i nastavi: "Nego, da ti ispricam sta mi kaze Arafat. Pita me: 'Alija, nude li oni tebi sta? Ja mu kazem: 'Nude, nude, i to dobar komad.' I Arafat kaze: 'Uzmi, Alija. I meni su nudili, pa ja nisam htio, nego hocu sve. Na kraju sam ostao b,ez ista. Uzmi, Alija, dok ti nude, jer ces i ti na kraju ostati bez ista'." Kad je sve ispricao, pogleda ravno u mene i nastavi: "Ti si u opasnoj zabludi. Mi, covjece, treba da uzmemo komad Bosne. Na taj komad Bosne nek' se vrati narod, sredi stanje i napravi drzava. Ovako cemo i mi ostati bez ista."

Tu je onda nastala rasprava. Poceo sam obrazlagati "Mi necemo sve. Mi hocemo da zivimo ravnopravno sa onima koji su uvijek zivjeli u Bosni, ne uskracujuci nikom ko postuje bosansku drzavu nikakvo pravo. Mi samo hocemo da zivimo na cijelom prostoru BiH, jer smo zivjeli na 94% njene teritorije. Niko ne spori pravo bosanskim Hrvatima i Srbima da budu suvereni i ravnopravni, a ako uzmemo komad Bosne - to je onda unistavanje bosanske drzave sa neizvjesnom sudbinom sta ce dalje biti. I konacno, na taj komad zemlje koji nama sada nude, ne mogu stati Muslimani, jer ce, u tom slucaju po zakonu spojenih sudova, Muslimani sa ostalih prostora Balkana teziti ka toj bosanskoj drzavici." Predsjednik kaze: "Nama treba komad na koji ce stati jedno dva miliona stanovnika. Neki ce doci, neki ce otici i taman." Zacutismo obojica.
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#23 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Vozdra raja :-) »

U cijeloj toj prici kako je Alija dogovarao podjelu BiH, fali nekoliko kljucnih odgovora koji bi mogli potvrditi takvu tezu. Kao na primjer;

Ako je Alija dogovorio podjelu BiH, zasto je onda Srbija izvrsila agresiju na BiH? Zasto se uopste ratovalo? Mozda samo farse radi...?
Ako je Alija dogovorio podjelu BiH ,zasto o tome Milosevic nikada nije progovorio, cak i kad je bio doveden pred vjesala haskog suda?
Ako je Alija dogovorio podjelu BiH, zar bi starjesine vojske RS-a dovele sebe u situaciju da pocine zlocine i odgovaraju pred sudom, ako su sve mogli dobiti tom takozvanom podjelom?
Ako je Alija dogovorio podjelu BiH, zasto onda BiH nije podijeljena? Zasto jedna trecina nije otisla u Veliku Srbiju, druga trecina u Hrvatsku Banovinu, a ostatak prozvan Muslimanijom? Zasto na karti svijeta jos uvijek ima ucrtana BiH?
Ako je Alija dogovorio podjelu BiH, onda to znaci da gresije nije ni bilo, vec da je vojska RS-a samo glumila i davala Aliji razlog da zvanicno pristane na podjelu drzave.
Ako je Alija dogovorio podjelu BiH, onda to znaci da plan Velike Srbije nikada nije ni postojao, vec samo plan pripajanja jednog dijela BiH Srbiji.
Ako je Alija dogovorio podjelu BiH, zasto je onda Alija nije podijelio? U toku rata je mogao izmisliti kakav god je razlog htjeo. Imao je i vise nego dovoljno prilika za to. Svijet je to nudio.


Jednom je neko rekao da nama ne trebaju ni cetnici, ni ustase, ni nacisti, ni vehabije, mi smo sami sebi najveci dusmani.

Ali kako god, iz rata smo izasli kao vojni i moralni pobjednici, a posebno moralni. Plus, drzava je odbranjena!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#24 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Fair Life »

Maxhorion wrote:...
Imali neko citav tekst. Molio bih ga da ga postavi. Bolja je i crna istina nego najbolja laz.
http://www.speedyshare.com/729919828.html
Last edited by Fair Life on 29/03/2008 04:43, edited 2 times in total.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#25 Re: Ko je planirao podjelu BiH?

Post by Fair Life »

Vozdra raja wrote:...
Ali kako god, iz rata smo izasli kao vojni i moralni pobjednici, a posebno moralni. Plus, drzava je odbranjena!
- "Vazan je narod, a ne drzava" (I.A., Mart 1993; izjava pred Parlamentom, kada je opravdavao potpisivanje osnovnih nacela nove tri drzave prema V/O planu); U ovoj je izjavi Izetbegovic promovirao neistinu da su drzava I narod kontradiktorni, a "humanizmom" i "brigom" za narod prikrio namjeru ukidanja drzavnosti RBiH na nacin napustanja njenog ustavnog i teritorijalnog kontinuiteta.
Post Reply