Ko je kome blizi ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#176 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
sadie_forever wrote: naravno tu ne ubrajam vas ateiste, vi i volite te mnogobozacke religije poput hinduizma i budizma
Nisam znao da to volim... hvala.
What would svekrva do?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#177 Re: Ko je kome blizi ?

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
auuuu :lol: :lol: smijesno ali i istinito.

jedini koji nadvladava sve svjetonazore je islam, jednostavno nemoze se nista porediti sa tim, ni judaizam koji fura rasisticki stav, niti krscanstvo koje je puno nelogike , jer ono cemu krscani teze to jeste jednom Bogu pogresnim putem Preko trojstva i Pavlovog krscanstva, ne gasi se vatra benzinom, a niti ateizam moze da se nosi sa islamom u jeku novih naucnih otkrica kako sa fizicko astronomskog aspekta niti na biomolekularnom nivou itd itd
Smrcak, hoces da kazes da je Islam sa svojim ucenjem nema ni trunke rasizma u sebi?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#178 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
auuuu :lol: :lol: smijesno ali i istinito.

jedini koji nadvladava sve svjetonazore je islam, jednostavno nemoze se nista porediti sa tim, ni judaizam koji fura rasisticki stav, niti krscanstvo koje je puno nelogike , jer ono cemu krscani teze to jeste jednom Bogu pogresnim putem Preko trojstva i Pavlovog krscanstva, ne gasi se vatra benzinom, a niti ateizam moze da se nosi sa islamom u jeku novih naucnih otkrica kako sa fizicko astronomskog aspekta niti na biomolekularnom nivou itd itd
Smrcak, hoces da kazes da je Islam sa svojim ucenjem nema ni trunke rasizma u sebi?
nema

Muhammed je rekao: “Arap nije bolji od nearapa, niti je nearap bolji od Arapa, osim po bogobojaznosti.”
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#179 Re: Ko je kome blizi ?

Post by zforumas »

Koja mudrost...znaci ipak je Arap bolji.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#180 Re: Ko je kome blizi ?

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:
sadie_forever wrote: naravno tu ne ubrajam vas ateiste, vi i volite te mnogobozacke religije poput hinduizma i budizma
Nisam znao da to volim... hvala.
What would svekrva do?
Valjda su odselili i ostavili ženu da normalno živi :D
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#181 Re: Ko je kome blizi ?

Post by broj dva »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
auuuu :lol: :lol: smijesno ali i istinito.

jedini koji nadvladava sve svjetonazore je islam, jednostavno nemoze se nista porediti sa tim, ni judaizam koji fura rasisticki stav, niti krscanstvo koje je puno nelogike , jer ono cemu krscani teze to jeste jednom Bogu pogresnim putem Preko trojstva i Pavlovog krscanstva, ne gasi se vatra benzinom, a niti ateizam moze da se nosi sa islamom u jeku novih naucnih otkrica kako sa fizicko astronomskog aspekta niti na biomolekularnom nivou itd itd
Smrcak, hoces da kazes da je Islam sa svojim ucenjem nema ni trunke rasizma u sebi?
I 100% logičan. K tome još očigledan i normalan. Maltene feministički i egalitaristički.Prirodno-naturalističko-naučni.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#182 Re: Ko je kome blizi ?

Post by sadie_forever »

MarlboroGold wrote:
sadie_forever wrote: naravno tu ne ubrajam vas ateiste, vi i volite te mnogobozacke religije poput hinduizma i budizma
Nisam znao da to volim... hvala.
da itekako,citav new age se bazira na budizmu i hinduizmu,kako uljepsavate te vjere kao sve je mir ljubav ovo ono...a ono oni brutalniji nego i jedan krstas,pogledaj samo sta se desava rohinjama
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21563
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#183 Re: Ko je kome blizi ?

Post by MarlboroGold »

sadie_forever wrote:
MarlboroGold wrote:
sadie_forever wrote: naravno tu ne ubrajam vas ateiste, vi i volite te mnogobozacke religije poput hinduizma i budizma
Nisam znao da to volim... hvala.
da itekako,citav new age se bazira na budizmu i hinduizmu,kako uljepsavate te vjere kao sve je mir ljubav ovo ono...a ono oni brutalniji nego i jedan krstas,pogledaj samo sta se desava rohinjama
I kakve to veze ima sa ateizmom? Ne lupaj gluposti.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#184 Re: Ko je kome blizi ?

Post by broj dva »

sadie_forever wrote:
MarlboroGold wrote:
sadie_forever wrote: naravno tu ne ubrajam vas ateiste, vi i volite te mnogobozacke religije poput hinduizma i budizma
Nisam znao da to volim... hvala.
da itekako,citav new age se bazira na budizmu i hinduizmu,kako uljepsavate te vjere kao sve je mir ljubav ovo ono...a ono oni brutalniji nego i jedan krstas,pogledaj samo sta se desava rohinjama
Da ih ubiju sve, nema toliko rohinja na svjetu da mogu prismrdit braći krstašima.
A neka si mi rekla da se ateizam bazira na new age koji je baziran na hinduizmu i budizmu, ja mislio bazirano na skepticizmu i naturalizmu ali eto svaki dan naučim nešto novo.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#185 Re: Ko je kome blizi ?

Post by zforumas »

:lol:
ono kad ne razumijes osnovne pojmove a diskutovao(la) bi.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#186 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Hakiz »

sadie_forever wrote:
MarlboroGold wrote:
sadie_forever wrote: naravno tu ne ubrajam vas ateiste, vi i volite te mnogobozacke religije poput hinduizma i budizma
Nisam znao da to volim... hvala.
da itekako,citav new age se bazira na budizmu i hinduizmu,kako uljepsavate te vjere kao sve je mir ljubav ovo ono...a ono oni brutalniji nego i jedan krstas,pogledaj samo sta se desava rohinjama
Svi su isti.
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#187 Re: Ko je kome blizi ?

Post by numersi »

sadie_forever wrote: Malo prije gledam snimak iz Jeruzalema,random jevreje po ulicama pitaju "ko je blizi judaizmu ,islam ili krscanstvo?" vecina ,jedno 70% kaze islam.Jedan stariji gospodin je rekao nesto sto me iznenadilo jer nisam znala kaze "mi jevreji kao sto znate smijemo se moliti u dzamiju a u crkvi ne smijemo"

Sta vi mislite? ko je blizi islam i krscanstvo ili islam i judaizam,ili krscanstvo i judaizam?

Pogresno je postavljeno pitanje, jer se bilo kakva vjerovanja ne odrazavaju po nikakvim blizinama, vec po udaljenostima, tako da su pitanja o vjerovanju ispravna u saznanju udaljenosti jednog od drugog.


Sam zajednicki start u bilo cemu, ne znaci i zajednicki zavrsetak u bilo cemu, sto znaci da su sve vjere udeljenje jedna od druge, kao i ljudi sto su udaljeni jedni od drugih, tu blizina ne igra nikakvu ulogu, vec zavrsetak, kao sto i ljudi zavrse svako na svom kraju, bez obzira na vjeru.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#188 Re: Ko je kome blizi ?

Post by tuzlak1212 »

numersi wrote:

Pogresno je postavljeno pitanje, jer se bilo kakva vjerovanja ne odrazavaju po nikakvim blizinama, vec po udaljenostima, tako da su pitanja o vjerovanju ispravna u saznanju udaljenosti jednog od drugog.


Sam zajednicki start u bilo cemu, ne znaci i zajednicki zavrsetak u bilo cemu, sto znaci da su sve vjere udeljenje jedna od druge, kao i ljudi sto su udaljeni jedni od drugih, tu blizina ne igra nikakvu ulogu, vec zavrsetak, kao sto i ljudi zavrse svako na svom kraju, bez obzira na vjeru.
da ima istine, religije su blize ako imaju manje razlicitih stvari a ne ako imaju vise zajednickih stvari :thumbup:

mislim da su od velikih religija najblize jedna drugoj islam i judaizam... a mogu zblizit po mnogo cemu ateizam i islam...
islam ima mnogo vise logickog razmisljanja i prihvatanja nauke i naucnih principa i koncepata u vjerovanju nego sto to misli i zna neko ko o islamu se informise sa losih izvora... ja sjednem s ateistom kao musliman i jedan s drugim se slozimo maltene u svemu samo sto ja kazem da je svijet oko nas nastao od Boga a on ce reci da je nastalo nekako drugacije i nije jos istrazeno... i jedno i drugo je nedokazivo ali islam nije toliko distanciran od zrelog i zdravog ateistickog razmisljanja.... jedina tacka razlicitosti je u prihvatanju Boga, sve ostalo je tu i tamo u par deka islam i ateizam
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#189 Re: Ko je kome blizi ?

Post by numersi »

tuzlak1212 wrote:
da ima istine, religije su blize ako imaju manje razlicitih stvari a ne ako imaju vise zajednickih stvari :thumbup:


Religije su blize ako zavrse na istom kraju, bez obzira odakle krenule......
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#190 Re: Ko je kome blizi ?

Post by tuzlak1212 »

numersi wrote:
tuzlak1212 wrote:
da ima istine, religije su blize ako imaju manje razlicitih stvari a ne ako imaju vise zajednickih stvari :thumbup:


Religije su blize ako zavrse na istom kraju, bez obzira odakle krenule......
gore je pricano sa aspekta svakodnevnog zivota a ne po pitanju teologija.. vidis da jevreji kazu da mogu se molit u dzamijama a ne daju im u crkvama... tako sam barem ja misklim procitao mrsko mi se vracat
u svakodnevnom zivotu, razlicite religije (pripadnici istih) ce se u necem slozit i napravit lakse suzivot ako imaju manje razlicitih stavki, mislim sad sve ovo kad bi ljudi religiozno razmisljali sto je u praksi rijetko gdje za vidjet
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#191 Re: Ko je kome blizi ?

Post by insomnia78 »

E cuj islam i ateizam :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#192 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Sanjarko »

insomnia78 wrote:E cuj islam i ateizam :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
S ovim se moram slozit iako je izmedzu nas palo malo tezih rijeci na drugoj temi.
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#193 Re: Ko je kome blizi ?

Post by ernestalic »

Neko reče da je Bog "razvrgnuo savez sa Jevrejima, kršćanstvo odbacio i još jedino podržava Islam. Valjda je htio reći da još jedino muslimani imaju njegovu podršku. E pa sumnjam da podržava različita tumačenja Kur'ana, postavljanje bombi u dzamijama, medjusobna ubijanja, zaostajanje islamskog svijeta u svakom pogledu i sl. Mislim da će uskoro novi prorok i nova religija. Čini mi se da Bog malo luta!
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#194 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Idemedosumom »

Ima puno "nekova," koji vele svašta nešto :D
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#195 Re: Ko je kome blizi ?

Post by numersi »

Isto je svugdje kao i ovdje sto pisemo, svi krenemo zajedno od neceg, a zavrsimo na svom svako daleko jedno od drugog :mrgreen:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#196 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Challenger_ »

ernestalic wrote:Čini mi se da Bog malo luta!
Ljudi, ljudi...
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#197 Re: Ko je kome blizi ?

Post by irac300 »

ernestalic wrote:Neko reče da je Bog "razvrgnuo savez sa Jevrejima, kršćanstvo odbacio i još jedino podržava Islam. Valjda je htio reći da još jedino muslimani imaju njegovu podršku. E pa sumnjam da podržava različita tumačenja Kur'ana, postavljanje bombi u dzamijama, medjusobna ubijanja, zaostajanje islamskog svijeta u svakom pogledu i sl. Mislim da će uskoro novi prorok i nova religija. Čini mi se da Bog malo luta!
Pogledaj temu Bingo vs Konzum, i primjeni na religije. :D Svako svoga ata hvali. :D
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#198 Re: Ko je kome blizi ?

Post by numersi »

Challenger_ wrote:
ernestalic wrote: Čini mi se da Bog malo luta!
Ljudi, ljudi...

e jebiga sad, najbolje je tako, ti to ne spadas u ljude? :mrgreen:


ja koliko znam je da covjek cini ljude :mrgreen:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#199 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Challenger_ »

numersi wrote:ja koliko znam je da covjek cini ljude :mrgreen:
?

Ti kažeš da Bog luta, a ja kažem da ljudi lutaju.
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#200 Re: Ko je kome blizi ?

Post by numersi »

Challenger_ wrote:
numersi wrote:ja koliko znam je da covjek cini ljude :mrgreen:
?

Ti kažeš da Bog luta, a ja kažem da ljudi lutaju.

Mozda ti lutas? :mrgreen:
Post Reply