Ko je kome blizi ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1 Ko je kome blizi ?

Post by sadie_forever »

Malo prije gledam snimak iz Jeruzalema,random jevreje po ulicama pitaju "ko je blizi judaizmu ,islam ili krscanstvo?" vecina ,jedno 70% kaze islam.Jedan stariji gospodin je rekao nesto sto me iznenadilo jer nisam znala kaze "mi jevreji kao sto znate smijemo se moliti u dzamiju a u crkvi ne smijemo"

Sta vi mislite? ko je blizi islam i krscanstvo ili islam i judaizam,ili krscanstvo i judaizam?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:Malo prije gledam snimak iz Jeruzalema,random jevreje po ulicama pitaju "ko je blizi judaizmu ,islam ili krscanstvo?" vecina ,jedno 70% kaze islam.Jedan stariji gospodin je rekao nesto sto me iznenadilo jer nisam znala kaze "mi jevreji kao sto znate smijemo se moliti u dzamiju a u crkvi ne smijemo"

Sta vi mislite? ko je blizi islam i krscanstvo ili islam i judaizam,ili krscanstvo i judaizam?
Velike slucnosti su judaizma i islama, dok ovo paulinsko krscanstvo slabo ima veze i sa judaizmom i islamom
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#3 Re: Ko je kome blizi ?

Post by vazi »

Mislim da nas mali broj poznaje judaizam i da bas se prica mogla svesti na iste ili slicne obicaje. Kao npr muslimani, , ako nemaju halal meso , mogu jesti kašer ili košer.
A sta judaizam kaze za Issaa , ne znam, sta kaze za onaj svijet-ne znam. Procitala davno Talmud al se bas ne sjecam sadrzaja :lol: .

Ipak, mislim da su judaizam i islam blizi nego 1ili 2 vs 3 ponajvise zbog svetog trojstva.

Gdje je onaj arzulah kako limu vec ide nick , da ovo strucno objasni :?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Smrcak15 »

vazi wrote:Mislim da nas mali broj poznaje judaizam i da bas se prica mogla svesti na iste ili slicne obicaje. Kao npr muslimani, , ako nemaju halal meso , mogu jesti kašer ili košer.
A sta judaizam kaze za Issaa , ne znam, sta kaze za onaj svijet-ne znam. Procitala davno Talmud al se bas ne sjecam sadrzaja :lol: .

Ipak, mislim da su judaizam i islam blizi nego 1ili 2 vs 3 ponajvise zbog svetog trojstva.

Gdje je onaj arzulah kako limu vec ide nick , da ovo strucno objasni :?
zidov pojasnjava slicnosti judaizma i islama



Rabbin zidovski pojasnjava judizam i islam
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#5 Re: Ko je kome blizi ?

Post by šarf »

Zbog čega takvo poređenje?
Da li želiš reći da je judaizam religija kojoj bismo trebali težiti?
Da li to znači da bih se trebao radovati ako u mojoj religiji ima sličnosti sa judaizmom?
Zbog čega tražiti sličnosti sa nečim što je Bog odbacio još prije 2000 godina?

Pokazat ću to iz knjige u koju se Jevreji zaklinju.

Jeremija 31:31-Evo dolaze dani« – riječ je Jahvina – »kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez. 32Ne savez kakav sam sklopio s ocima njihovim u dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez što ga oni razvrgoše premda sam ja gospodar njihov« – riječ je Jahvina.

Ove riječi jasno govore da savez koji je postojao između Boga i Hebreja ,prestat će važiti jer su taj savez Hebreji jednostrano razvrgli.
Bog je trpio Izraelce sve do dolaska Isusa kada je načinjen novi savez.
Godine 70.Rimljani su uništili cijeli dotadašnji židovski sistem vjerski,ekonomski ,politički.Njihov hram je uništen i nikad ,evo već 2000 godina nije obnovljen.
Hram i židovski sistem su u prošlosti više puta uništavani,ali suu za relativno kratko vrijeme obnavljani,što pokazuje da je Bog sa tim sustavom još imao planove.No ova dvomilenijska pauza nedvosmisleno pokazuje da judaizam u Božjim očima više nema nikakvu vrijednost.
Stoga praviti poređenje sa nečim što je odbačeno kao bezvrijedno,znači obezvrjeđivati svoju religiju.

Današnji judaizam nema nikakve sličnosti sa religijom koju je imao Mojsije,David,Jošua,Jeremija ....
Judaizam danas je mješavina babilonskih,grčkih i mnogih drugih elemenata.
Tražiti sličnosti sa judaizmom u osnovi znači tražiti sličnosti sa babilonskom religijom.

Ako neko bude dovoljno imao istraživačkog duha u traženju sličnosti u religijama,neka se ne iznenadi tome ,koliko islam,katolicizam,pravoslavlje i mnoge druge religije imaju zajedničkog sa judaizmom,samim tim i sa poganskim religijama Babilona,Grčke i Rima.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#6 Re: Ko je kome blizi ?

Post by mousstapha »

Vjerovatno najveca razlika izmedju Islama i Judaizma sto je u Islamu konvertit rado prihvacen, a u Judaizmu se bas moras namucit da bi upao u klub. Barem ono formalno. :)

Zanimljivo mi je uvijek bilo posmatrati formiranje sekti unutar judaizma. Mnogi na judaizam gledaju kao jednu homogenu religiju, a zapravo se i oni dijele na slicnom principu kao muslimani.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Ko je kome blizi ?

Post by insomnia78 »

sadie_forever wrote:Malo prije gledam snimak iz Jeruzalema,random jevreje po ulicama pitaju "ko je blizi judaizmu ,islam ili krscanstvo?" vecina ,jedno 70% kaze islam.Jedan stariji gospodin je rekao nesto sto me iznenadilo jer nisam znala kaze "mi jevreji kao sto znate smijemo se moliti u dzamiju a u crkvi ne smijemo"

Sta vi mislite? ko je blizi islam i krscanstvo ili islam i judaizam,ili krscanstvo i judaizam?
I onda upalis TV i vidis urnebes kad se jevreji dodju moliti u Al aqsi :lol:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#8 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Humljanin »

Smrcak15 wrote:
Velike slucnosti su judaizma i islama, dok ovo paulinsko krscanstvo
slabo ima veze i sa judaizmom i islamom
Šta ti je paulinsko krscanstvo?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

Humljanin wrote:
Smrcak15 wrote:
Velike slucnosti su judaizma i islama, dok ovo paulinsko krscanstvo
slabo ima veze i sa judaizmom i islamom
Šta ti je paulinsko krscanstvo?
Pavlova teologija
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

sadie_forever wrote:Malo prije gledam snimak iz Jeruzalema,random jevreje po ulicama pitaju "ko je blizi judaizmu ,islam ili krscanstvo?" vecina ,jedno 70% kaze islam.Jedan stariji gospodin je rekao nesto sto me iznenadilo jer nisam znala kaze "mi jevreji kao sto znate smijemo se moliti u dzamiju a u crkvi ne smijemo"

Sta vi mislite? ko je blizi islam i krscanstvo ili islam i judaizam,ili krscanstvo i judaizam?
Naravno da ne smiju primirisati crkvi kad su im razapeli i ubili Boga :mrgreen:
Mislim please....
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#11 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Humljanin »

Bloo wrote:
Humljanin wrote:
Smrcak15 wrote:
Velike slucnosti su judaizma i islama, dok ovo paulinsko krscanstvo
slabo ima veze i sa judaizmom i islamom
Šta ti je paulinsko krscanstvo?
Pavlova teologija
A kakvo je "nepaulinsko kršćanstvo"?
Mislim, nikad nisam čuo za te termine...

Neznam kako razdvojiti Svetog Pavla od kršćanstva ?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#12 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

Humljanin wrote:
A kakvo je "nepaulinsko kršćanstvo"?
Mislim, nikad nisam čuo za te termine...

Neznam kako razdvojiti Svetog Pavla od kršćanstva ?
Preporučujem ti da sam iščitaš osim ako imaš mazohističku želju da ti jedan radikalni musliman objašnjava svoje viđenje kršćanstva.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Pavlizam
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#13 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Humljanin »

A sad... Može se rapsravljati o otjecaju svakog sveca kroz povijest. Isto tako i apoatola i papa itd... Svaki je ostavio svoj trag i neko svoje naslijeđe.

Međutim u kontekstu ove priče ne razumjeh tu sintaksu "paulinsko kršćanstvo". Djeluje mi kao da je riječ o sekti...
Tako bi onda mogli govoriti i o Franjinom kršćanstvu, Augustinivom, Ivanovom, Stjepanovom, Petrovom... itd
A to mi je malo besmisleno jer ta "kršćanstva" nisu podijeljena među sobom niti suprotstavljena.
U savršenoj su harmoniji učenja tih velikih otaca.

Uostalom ne znam nijednu kršćansku veću kršćansku denikinaciju koja odbacuje Svetog Pavla i slične novozavjetne suvremenike.
To bi bilo smiješno.

A nemam ništa protiv ni da mi musliman tumači kršćanstvo :lol:
Zašto da ne, volim čuti različita mišljenja i interpretacije :thumbup:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#14 Re: Ko je kome blizi ?

Post by JVC »

Bloo wrote: Pavlova teologija
Ja mislio Smrcak priča o nekoj Pauli :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#15 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

JVC wrote:
Bloo wrote: Pavlova teologija
Ja mislio Smrcak priča o nekoj Pauli :D
Paula i njene poslanice :D nova grafička novela by Milo Manara

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#16 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Smrcak15 »

Humljanin wrote:
Smrcak15 wrote:
Velike slucnosti su judaizma i islama, dok ovo paulinsko krscanstvo
slabo ima veze i sa judaizmom i islamom
Šta ti je paulinsko krscanstvo?
ovo danasnje krscanstvo potice od Pavla a ne od Isusa
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#17 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Humljanin »

E jebiga sad Smrčak...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

:mrgreen:

JVC, hoš kokica?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Smrcak15 »

Humljanin wrote:E jebiga sad Smrčak...
pa iz biblije to mozes zakljuciti, nije to nista novo i nepoznato.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#20 Re: Ko je kome blizi ?

Post by JVC »

Bloo wrote::mrgreen:

JVC, hoš kokica?
Prešao sam na domaću jabuku, fermentiranu :D
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#21 Re: Ko je kome blizi ?

Post by zforumas »

JVC wrote:
Bloo wrote::mrgreen:

JVC, hoš kokica?
Prešao sam na domaću jabuku, fermentiranu :D
Ne valja sam :oops:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#22 Re: Ko je kome blizi ?

Post by JVC »

zforumas wrote:
JVC wrote:
Bloo wrote::mrgreen:

JVC, hoš kokica?
Prešao sam na domaću jabuku, fermentiranu :D
Ne valja sam :oops:
Samo je gradiram :-D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#23 Re: Ko je kome blizi ?

Post by sadie_forever »

insomnia78 wrote:
sadie_forever wrote:Malo prije gledam snimak iz Jeruzalema,random jevreje po ulicama pitaju "ko je blizi judaizmu ,islam ili krscanstvo?" vecina ,jedno 70% kaze islam.Jedan stariji gospodin je rekao nesto sto me iznenadilo jer nisam znala kaze "mi jevreji kao sto znate smijemo se moliti u dzamiju a u crkvi ne smijemo"

Sta vi mislite? ko je blizi islam i krscanstvo ili islam i judaizam,ili krscanstvo i judaizam?
I onda upalis TV i vidis urnebes kad se jevreji dodju moliti u Al aqsi :lol:
Politika nije tema vec teologija,zasto mislis da ovi ortodoxni religiozni jevreji cesce simpatiziraju muslimane? znaju oni dobro da smo mi jako bliski,a da krscani nemaju s nama ama bas nista,sveto trojstvo,kult marije,kult svetaca...sve je to toliko bogohuljenje da bi se potresao svaki jevrej i musliman.Da ne pricamo o ishrani,sunecenju itd ...ma ista religija maltene,zamjeri li islam jevrejima ista osim sto su zaobilazili pravila i odbacili poslanika? nista! dok krscanima se zamjeri bogohuljenje,to je teski sirk

jevreji su teski monoteisti,nista bolji nisu muslimani
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#24 Re: Ko je kome blizi ?

Post by sadie_forever »

šarf wrote:Zbog čega takvo poređenje?
Da li želiš reći da je judaizam religija kojoj bismo trebali težiti?
Da li to znači da bih se trebao radovati ako u mojoj religiji ima sličnosti sa judaizmom?
Zbog čega tražiti sličnosti sa nečim što je Bog odbacio još prije 2000 godina?

Pokazat ću to iz knjige u koju se Jevreji zaklinju.

Jeremija 31:31-Evo dolaze dani« – riječ je Jahvina – »kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez. 32Ne savez kakav sam sklopio s ocima njihovim u dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez što ga oni razvrgoše premda sam ja gospodar njihov« – riječ je Jahvina.

Ove riječi jasno govore da savez koji je postojao između Boga i Hebreja ,prestat će važiti jer su taj savez Hebreji jednostrano razvrgli.
Bog je trpio Izraelce sve do dolaska Isusa kada je načinjen novi savez.
Godine 70.Rimljani su uništili cijeli dotadašnji židovski sistem vjerski,ekonomski ,politički.Njihov hram je uništen i nikad ,evo već 2000 godina nije obnovljen.
Hram i židovski sistem su u prošlosti više puta uništavani,ali suu za relativno kratko vrijeme obnavljani,što pokazuje da je Bog sa tim sustavom još imao planove.No ova dvomilenijska pauza nedvosmisleno pokazuje da judaizam u Božjim očima više nema nikakvu vrijednost.
Stoga praviti poređenje sa nečim što je odbačeno kao bezvrijedno,znači obezvrjeđivati svoju religiju.

Današnji judaizam nema nikakve sličnosti sa religijom koju je imao Mojsije,David,Jošua,Jeremija ....
Judaizam danas je mješavina babilonskih,grčkih i mnogih drugih elemenata.
Tražiti sličnosti sa judaizmom u osnovi znači tražiti sličnosti sa babilonskom religijom.

Ako neko bude dovoljno imao istraživačkog duha u traženju sličnosti u religijama,neka se ne iznenadi tome ,koliko islam,katolicizam,pravoslavlje i mnoge druge religije imaju zajedničkog sa judaizmom,samim tim i sa poganskim religijama Babilona,Grčke i Rima.


O cemu ti? ok krscani jesu primila svasta osim pravog Isusa,ali zar su jevreji uveli neke kontraverse? jel ne kaze i sam Kuran da ih je Allah izabrao nad drugim narodima a oni nisu cijenili ? njima se zamjeri njihova oholost ,i to sto su poslanike odbacili,a ne sto su uveli neka trojstva ,svetce itd
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Ko je kome blizi ?

Post by Bloo »

Jews for Jesus! :mrgreen:
Post Reply