Ko je ko????

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
ed0
Posts: 93
Joined: 07/06/2005 15:47

#1 Ko je ko????

Post by ed0 »

Davno nekad sam od rodice uzeo knjigu: kulturna i drustvena historija bih za 7 i 8 razred osnovne skole. S obzirom da sam samo 2,5 razreda 'nase' skole pohadjao pocnem citati tu knjigu. Da ko biva malo sta naucim o nasoj nam (h)istoriji. I na prvoj strani barikada; nemogu da maknem od nje.
Fahrudin Isakovic pise: "U Bosni i Hercegovini, pored muslimana, zivjeli su i krscani - pravoslavci i katolici te znacajna zajednica Jevreja. (......)Vecinu seoskog stanovnistva cinili su krscani, dok su dvije trecine gradskog stanovnistva cinili Bosnjaci."

2 pitanja na koja se nadam da ce te mi odgovoriti vi koji ste za to kvalifikovani:
1 Zasto se 'Jevreja' pise sa velikim slovom 'J', dok su 'muslimani' i 'krscani' napisani malim slovima?
2 Zar i krscani nisu Bosnjaci?? Ako nisu zasto nisu; ko su Bosnjaci, a ko su onda Bosanci?

Vjerovatno su ovo vama glupa pitanja, ali ja bih vas zamolio da mi objasnite, jer ja stvarno ne shvatam to.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#2

Post by rumenko »

ma to je jednostavno ...mi smo svi turci...ako ne vjerujes pitaj srbe...oni su ti ko kako bi ti rek'o najnenadjebiviji narod...prije njih su bili samo dinosaurusi ali i oni su se dvoumili koje su vjere jer neki nisu jeli nikakvo meso s neki samo svinjetinu...njihov vodja je bio tyrannosaurus Rex...vrlo jeben igrac...nastavicu ti sutra od broz-anog perioda...kada se pojavio poslanik broz...dobar skroz...
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#3

Post by flora.sa »

rumenko wrote:ma to je jednostavno ...mi smo svi turci...ako ne vjerujes pitaj srbe...oni su ti ko kako bi ti rek'o najnenadjebiviji narod...prije njih su bili samo dinosaurusi ali i oni su se dvoumili koje su vjere jer neki nisu jeli nikakvo meso s neki samo svinjetinu...njihov vodja je bio tyrannosaurus Rex...vrlo jeben igrac...nastavicu ti sutra od broz-anog perioda...kada se pojavio poslanik broz...dobar skroz...

:lol: :lol: :lol:
Kontrola leta
Posts: 9
Joined: 07/06/2005 16:20

#4

Post by Kontrola leta »

Prvo i prvo, Jevreji su i religijska i nacionalna odrednica, tj. ista je odrednica za pripadnike religije i za njihovo narodno&nacionalno ime, stoga se pise velikim pocetnim slovom - sto je slucaj i za sve druge stanovnike planete koji su pripadnici nacionalne&narodne religije (npr. Sikhi ili Aboridzini). Muslimani, katolici, krscani itd. su pripadnici univerzalnih religija i njihovi pripadnici su ;lanovi razlicitih naroda&nacija& nacionalnosti, stoga se pisu sa malim pocetnim slovom.... U BiH se najveci broj katolika nacionalno opredjeljuje kao Hrvati (ali ima i Slovenaca, Italijana...), najveci broj pravoslavaca kao Srbi (ali ima i Bugara, Makedonaca...), i najveci broj muslimana kao Bosnjaci (Ali ima i Arapa, Malezijaca....). Nadam se da je ovo pomoglo...
Kontrola leta
Posts: 9
Joined: 07/06/2005 16:20

#5

Post by Kontrola leta »

E da... zaboravih - nema glupih pitanja, samo glupih odgovora :-)
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#6

Post by rumenko »

zahvaljujem kontrola leta na iscrpnom izvjestaju ostani na vezi i prati zadate koordinate....cudi me da ti Rex-a nigdje ne sppominjes...prijem...
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#7

Post by bug »

nahrani kerove i nista ne diraj
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#8

Post by rumenko »

da nisu tresnje?
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#9

Post by bug »

ja bih sad mogla postaviti bar tri glupa pitanja :oops:
Kontrola leta
Posts: 9
Joined: 07/06/2005 16:20

#10

Post by Kontrola leta »

bug wrote:nahrani kerove i nista ne diraj
Bug, Kontrola leta je po pravilu stacionirana na tlu... u letjelici su jal kerovi jal piloti... tj. jal hajvani jal insani.... A da, bug je na engleskom buba - zivotinjsko carstvo, taj nemusti jezik mi nije poznat... stoga ziva bila ti izdaj koordinate, moze bit tebe ce razumjeti :-) Over&Out
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#11

Post by bug »

sjajna deduktivna analiza kotroler :oops:
nisam te ba ni procitala :D
Kontrola leta
Posts: 9
Joined: 07/06/2005 16:20

#12

Post by Kontrola leta »

No hard feeling :D Samo je malo frka na poslu... Zelimo vam ugodan let :-)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#13

Post by gavrilo »

rumenko wrote:ma to je jednostavno ...mi smo svi turci...ako ne vjerujes pitaj srbe...oni su ti ko kako bi ti rek'o najnenadjebiviji narod...prije njih su bili samo dinosaurusi ali i oni su se dvoumili koje su vjere jer neki nisu jeli nikakvo meso s neki samo svinjetinu...njihov vodja je bio tyrannosaurus Rex...vrlo jeben igrac...nastavicu ti sutra od broz-anog perioda...kada se pojavio poslanik broz...dobar skroz...
'ej... 8-)
The_Silence_that_Remains
Posts: 86
Joined: 09/06/2005 22:59

#14

Post by The_Silence_that_Remains »

rumenko wrote:ma to je jednostavno ...mi smo svi turci...ako ne vjerujes pitaj srbe...oni su ti ko kako bi ti rek'o najnenadjebiviji narod...prije njih su bili samo dinosaurusi ali i oni su se dvoumili koje su vjere jer neki nisu jeli nikakvo meso s neki samo svinjetinu...njihov vodja je bio tyrannosaurus Rex...vrlo jeben igrac...nastavicu ti sutra od broz-anog perioda...kada se pojavio poslanik broz...dobar skroz...
Koliko se ja sjećam najprije su bile amebe pa su onda nastali Srbi a onda su iz svemira došli i Hrvati.
The_Silence_that_Remains
Posts: 86
Joined: 09/06/2005 22:59

#15

Post by The_Silence_that_Remains »

Kontrola leta wrote:Prvo i prvo, Jevreji su i religijska i nacionalna odrednica, tj. ista je odrednica za pripadnike religije i za njihovo narodno&nacionalno ime, stoga se pise velikim pocetnim slovom - sto je slucaj i za sve druge stanovnike planete koji su pripadnici nacionalne&narodne religije (npr. Sikhi ili Aboridzini). Muslimani, katolici, krscani itd. su pripadnici univerzalnih religija i njihovi pripadnici su ;lanovi razlicitih naroda&nacija& nacionalnosti, stoga se pisu sa malim pocetnim slovom.... U BiH se najveci broj katolika nacionalno opredjeljuje kao Hrvati (ali ima i Slovenaca, Italijana...), najveci broj pravoslavaca kao Srbi (ali ima i Bugara, Makedonaca...), i najveci broj muslimana kao Bosnjaci (Ali ima i Arapa, Malezijaca....). Nadam se da je ovo pomoglo...
Bugara ima u BiH jedino ako Dragoljuba Stojanova ubrajaš u Bugare. Čovjek je ipak Makedonac.
Post Reply