Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#51 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by mrtva kokoš »

aloo eee si normalannn :-)
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#52 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Matijevic_Vlado »

ja sam normalan.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#53 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

Matijevic_Vlado wrote:ja sam normalan.
Hajde onda nabroj koje to osobine mora imati normalan čovjek, jer treba nam neki model na osnovu kojeg ćemo moći procijenjivati vlastitu normalnost.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#54 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
Matijevic_Vlado wrote:ja sam normalan.
Hajde onda nabroj koje to osobine mora imati normalan čovjek, jer treba nam neki model na osnovu kojeg ćemo moći procijenjivati vlastitu normalnost.
Cornholio, ti dobro znaš da ni ti ni ja nismo normalni, :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#55 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
Matijevic_Vlado wrote:ja sam normalan.
Hajde onda nabroj koje to osobine mora imati normalan čovjek, jer treba nam neki model na osnovu kojeg ćemo moći procijenjivati vlastitu normalnost.
Pa prvo da nije neka budala, :lol:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#56 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Matijevic_Vlado »

Great Cornholio wrote:
Matijevic_Vlado wrote:ja sam normalan.
Hajde onda nabroj koje to osobine mora imati normalan čovjek, jer treba nam neki model na osnovu kojeg ćemo moći procijenjivati vlastitu normalnost.
pa mogao si do sada i sam skontati citajuci moje postove koje su to osobine normalnosti
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#57 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Matijevic_Vlado wrote:
Great Cornholio wrote:
Matijevic_Vlado wrote:ja sam normalan.
Hajde onda nabroj koje to osobine mora imati normalan čovjek, jer treba nam neki model na osnovu kojeg ćemo moći procijenjivati vlastitu normalnost.
pa mogao si do sada i sam skontati citajuci moje postove koje su to osobine normalnosti
Jel' ono kad nađeš dlaku? :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#58 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

Manite se začatavanja, nego de vi meni recite zbog čega smatrate da ste normalni, šta vas čini normalnim, hoću i ja da postanem normalan pa da znam šta mi valja činiti.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#59 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Manite se začatavanja, nego de vi meni recite zbog čega smatrate da ste normalni, šta vas čini normalnim, hoću i ja da postanem normalan pa da znam šta mi valja činiti.
Pitaš pogrešne osobe, :lol:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#60 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by animals »

Normalne osobe ne piskaraju po forumu :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#61 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by shmizlica »

s obzirom da sam ja najnormalnija osoba na forumu, molit ću da me se od sad, pa na dalje i ubuduće uzima kao mjerilo normalnosti....ljestvica je jednostavna: 1 šmiz, 2 šmiza.....itd :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#62 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

animals wrote:Normalne osobe ne piskaraju po forumu :D
Vala normalni ne gledaju ni Farmu a niti Grand paradu. Normalni od više zala izaberu najmanje :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#63 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

animals wrote:Normalne osobe ne piskaraju po forumu :D
A da i ne spominjemo broj postova, 21564, :kravata:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#64 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
animals wrote:Normalne osobe ne piskaraju po forumu :D
A da i ne spominjemo broj postova, 21564, :kravata:
Ti si duplo nenormalniji od mene, ako se normalnost mjeri brojem postova na forumu :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#65 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
animals wrote:Normalne osobe ne piskaraju po forumu :D
A da i ne spominjemo broj postova, 21564, :kravata:
Ti si duplo nenormalniji od mene, ako se normalnost mjeri brojem postova na forumu :D
A banoviće i da ne spominjemo, :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#66 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
A banoviće i da ne spominjemo, :lol:
Ja sam tamo bio samo dva puta, jednom sedam dana, a drugi put pola sata 8-) :D

Ali, bolje da ja s tobom ne pričam, ti u banovićima imaš vikendicu :cry: :run: :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#67 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
A banoviće i da ne spominjemo, :lol:
Ja sam tamo bio samo dva puta, jednom sedam dana, a drugi put pola sata 8-) :D

Ali, bolje da ja s tobom ne pričam, ti u banovićima imaš vikendicu :cry: :run: :lol:
Da je bogdo vikendica ....radi se o brlogu, :lol:
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#68 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by malsal »

Vjerujem da normalnost u psiholoskom smislu nema definiciju nego se opisuje kao odsustvo abnormalnosti.
Da stvar bude interesantnija ni abnormalnost nema neku generalnu definiciju nego se ogleda po ispunjavanju vise kriterija.
Isto vjerujem da su oba pojma podlozna drustvenim i politickim promjenama.
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#69 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Seyfo »

Lud si ako se tvoje ludilo ne poklapa sa ludilom većine, odnosno ako si svoj.

Ove osobine su izraženije u što manjem gradu (sredini) živiš.Npr.ako živiš u gradu sa 3 miliona stanovnika, onda možeš proći i kao normalan,a za što bi u nekom manjem gradu bio okarakterisan kao budala, dobio pečat da si budala i taj pečat bi se nosio u narednih 5-6 generacija.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#70 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

malsal wrote:Vjerujem da normalnost u psiholoskom smislu nema definiciju nego se opisuje kao odsustvo abnormalnosti.
Da stvar bude interesantnija ni abnormalnost nema neku generalnu definiciju nego se ogleda po ispunjavanju vise kriterija.
Isto vjerujem da su oba pojma podlozna drustvenim i politickim promjenama.


Ne bih se složio, nenormalno se treba definisati na osnovu onog što se smatra normalnim, onog za šta je utvrđena normalnost. Ako nešto odstupa od normalnog to je nenormalno. Eto npr. u medicini liječnik ne bi mogao raditi svoj posao da ne zna šta je normalno ( zdravo), jer nenormalno ( bolest) je ono što odstupa od normalnog. I u Psihijatriji je isti slučaj, bolest je odstupanje od utvrđenih standarda za mentalno zdravlje.

Ja ne volim relativiziranje istine, istina je jedna i na osnovu poznavanja istine možemo uspostavljati standarde normalnosti, izgraditi model normalnosti kojem bi svaki "normalan" čovjek treba težiti.

Ako je nešto dobro za pojedinca, a istovremeno nije loše za zajednicu, onda je to normalno.

Ako je nešto loše za pojedinca onda je to loše i za zajednicu, i onda je to nenormalno.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#71 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by malsal »

Great Cornholio wrote:
malsal wrote:Vjerujem da normalnost u psiholoskom smislu nema definiciju nego se opisuje kao odsustvo abnormalnosti.
Da stvar bude interesantnija ni abnormalnost nema neku generalnu definiciju nego se ogleda po ispunjavanju vise kriterija.
Isto vjerujem da su oba pojma podlozna drustvenim i politickim promjenama.


Ne bih se složio, nenormalno se treba definisati na osnovu onog što se smatra normalnim, onog za šta je utvrđena normalnost. Ako nešto odstupa od normalnog to je nenormalno. Eto npr. u medicini liječnik ne bi mogao raditi svoj posao da ne zna šta je normalno ( zdravo), jer nenormalno ( bolest) je ono što odstupa od normalnog. I u Psihijatriji je isti slučaj, bolest je odstupanje od utvrđenih standarda za mentalno zdravlje.

Ja ne volim relativiziranje istine, istina je jedna i na osnovu poznavanja istine možemo uspostavljati standarde normalnosti, izgraditi model normalnosti kojem bi svaki "normalan" čovjek treba težiti.

Ako je nešto dobro za pojedinca, a istovremeno nije loše za zajednicu, onda je to normalno.

Ako je nešto loše za pojedinca onda je to loše i za zajednicu, i onda je to nenormalno.

---------------
Dakle "normalnost" je statisticki pojam, sta odstupa od sredine je nenormalno ? Ili te pogresno shvatam ?
Nekada je bilo normalno umrjet sa 32 godine, da li su starci srednjeg vjeka bili abnormalni jer odstupaju od vecinske normative ?
Nekada i negdje je homoseksualizam (ili biseksualizam) bila drustvena norma (anticka Grcka), da li su heteroseksualni anticki grci bili abnormalni ?
Danas je ogromna vecina heteroseksualna, da li su homoseksualci abnormalni ?
Standardi mentalnog zdravlja se mjenjaju, nekad je bilo normalno biti rasista, clan KKK ili biti nacista, nekad je bilo abnormalno biti feminista ili ateista.
To da postoji jedna istina jednostavno nije istina. Moza vrjedi do odredjene granice za prirodne zakone (mada kvantna fizika i tu donosi sumnju) ali definitvno ne vrjedi za pitanja poput morala,religije, istorije, politicki stavova, odgajanja djece i jos mnogo drugi pitanja gdje "istina" nije jedna jedina...
I taj argument "ako je dobro za pojedinca i za drustvo" ne pije vode...
Predpostavimo da mi smetaju prosjaci jer me cesto zaustavljaju i pitaju pare, a nekad im i dam -znaci trosak su mi.
Recimo isto da isti ti prosjaci stoje iza dosta sitni kradja i da ostavljaju smece svugjde -dakle stetni su i za drustvo.
I meni i drustvu bi islo u korist da ih ubacimo u koncetracione logore ili da ih streljamo - da li bi to bilo normalno ?
(nadam se da nece niko pomislit da su to moji stavovi...ovo samo za rasprave...)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#72 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

malsal wrote: Dakle "normalnost" je statisticki pojam, sta odstupa od sredine je nenormalno ? Ili te pogresno shvatam ?
Nekada je bilo normalno umrjet sa 32 godine, da li su starci srednjeg vjeka bili abnormalni jer odstupaju od vecinske normative ?
Nekada i negdje je homoseksualizam (ili biseksualizam) bila drustvena norma (anticka Grcka), da li su heteroseksualni anticki grci bili abnormalni ?
Danas je ogromna vecina heteroseksualna, da li su homoseksualci abnormalni ?
Standardi mentalnog zdravlja se mjenjaju, nekad je bilo normalno biti rasista, clan KKK ili biti nacista, nekad je bilo abnormalno biti feminista ili ateista.
To da postoji jedna istina jednostavno nije istina. Moza vrjedi do odredjene granice za prirodne zakone (mada kvantna fizika i tu donosi sumnju) ali definitvno ne vrjedi za pitanja poput morala,religije, istorije, politicki stavova, odgajanja djece i jos mnogo drugi pitanja gdje "istina" nije jedna jedina...
I taj argument "ako je dobro za pojedinca i za drustvo" ne pije vode...
Predpostavimo da mi smetaju prosjaci jer me cesto zaustavljaju i pitaju pare, a nekad im i dam -znaci trosak su mi.
Recimo isto da isti ti prosjaci stoje iza dosta sitni kradja i da ostavljaju smece svugjde -dakle stetni su i za drustvo.
I meni i drustvu bi islo u korist da ih ubacimo u koncetracione logore ili da ih streljamo - da li bi to bilo normalno ?
(nadam se da nece niko pomislit da su to moji stavovi...ovo samo za rasprave...)
Ne, normalno je ono što je normalno,ono što nije štetno ni po koga, statistički pokazatelji samo pokazuju ono čega ima najviše i onoga čega ima najmanje u određenoj populaciji. Može biti da je normalno to čega ima najviše, može biti normalno i ono čega ima najmanje, a može biti da i ono čega je najviše, a i ono čega je najmanje nije normalno.

U pravu si, standardi mentalnog zdravlja su se vremenom mijenjali, i u zavisnosti od toga ko ih je propisivao nešto se smatralo normalnim, a nešto nenormalnim ( bolešću).

Što se tiče homoseksualnosti, po standardima WHO ( Svjetske zdarvstvene organizacije - autoriteta u kojeg vjeruju naučnici) homoseksualnost se ne smatra nečim nenormalnim, već nečim savim normalnim, a nenormalnim se smatraju oni koji smatraju da homoseksualnost nije normalna. Ja lično smatram da homoseksualnost nije normalna, jer iako ona nije štetna za pojedinca ona je štetna po društvo, jer iz homoseksualne zajednice se ne mogu roditi djeca, a bez djece nema opstanka ljudskog roda.

Što se tiče prosjačenja, ni ono nije normalno, ali opet je normalnije da čovjek koji nema šta da jede, šta da obuče i obuje, gdje da stanuje, a ne može ni da nađe posao kojim bi sebi omogućio materijalna sredstva za sve nabrojano, prosi nego da ukrade, jer ako ne bi radio ni jedno ni drugo umro bi od gladi ili od smrzavanja, a to nije normalno.

Nije normalno ni da postoje ljudi koji imaju kuće sa 30 soba, a u takvim kućama žive samo dva člana, nije normalno da plate šišanje "na nulu" 1000 funti, nije još svašta nešto normalno, i mogu se utvrditi standardi normalnosti koji će važiti za sve, ali te standarde mora utvrđivati neko ko je normalan, ne mogu nenormalni utvrđivati šta je normalno.

Nije normalno biti rasista, nije normalno prosjake zatvarati u koncentracione logore, nije normalno biti nacionalista itd. i ko god se s tim ne složi taj nije normalan :)
Cicero
Posts: 25
Joined: 20/08/2009 15:49
Location: Sarajevo

#73 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Cicero »

Normalnost i sloboda su isključive kategorije. Ako je neko normalan (vlada se po normama svake vrste - opšteprihvaćenog društvenog ponašanja, zakonskim i moralnim i bilo kojim drugim), onda nije slobodan, jer njegov ego te vrijednosti prihvata kao nametnute, a ne kao odraz istinske saglasnosti sa njima.

S druge strane, sloboda je ideal, a samim time nedostižna. Jer, kako je neko davno rekao, sloboda da mašeš svojom rukom prestaje tamo gdje počinje moj nos. U tom smislu i sloboda je normirana kategorija, a to će reći krnja je, necjelovita.

S tim u vezi, najbolje je reći da je čovjek normalniji što je manje udaljen od normirane slobode, a nenormalniji što je bliži idealu slobode.

Evo i pokušaja grafičkog prikaza moje teorije:

Normalno ponašanje < Normirana sloboda II Apsolutna sloboda > Nenormalno ponašanje
Last edited by Cicero on 19/11/2013 00:48, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#74 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by animals »

A jeste ga vi zakomplikovali :-) i da je ko normalan, nista ne bi svatio :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#75 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

Cicero wrote:Normalnost i sloboda su isključive kategorije.
Nisu, ako voliš da budeš normalan, ako želiš da budeš normalan, ti ćeš željeti i voljeti da se ponašaš na normalan način, a osjećaj slobode proizilazi baš iz toga, iz želje i ljubavi da činiš ono što želiš i voliš da činiš, da činiš ono što smatraš normalnim.

Trebali bi svi željeti i voljeti da budu normalni, ali to je moguće samo ako svi budu željeli i voljeli iste normalne stvari, jer samo tako će svi biti slobodni, druge ljude će doživljavati kao one koji im pomažu da budu srećni, a ne kao neprijatelje, nekog ko ih sprečava da budu normalni i slobodni.
Post Reply