Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#26 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

GociBend wrote:Takođe, normalnim smatram ljude koji znaju razliku izeđu Č/Ć!
Nema ba normalnog, moj Goci, svako ima nekakvu falinku.
User avatar
Dide
Posts: 163
Joined: 18/10/2011 21:14
Location: malo tamo, malo vamo

#27 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Dide »

Hajmo...
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#29 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by dert »

Kada nadjete smisao u besmislu zivota 8)
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#31 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Hrulj »

Voljeti svoju domovinu, svoj narod, svoju porodicu i svoju vjeru, to je normalno.
Raditi na poboljsanju istog je uzviseno.
A pljuvati po tome i odmagati je pogano i jadno.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#32 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

Hrulj wrote:Voljeti svoju domovinu, svoj narod, svoju porodicu i svoju vjeru, to je normalno.
Raditi na poboljsanju istog je uzviseno.
A pljuvati po tome i odmagati je pogano i jadno.
Slažem se, normalno je voljeti državu u kojoj živiš, ljude s kojima živiš, porodicu u kojoj živiš, normalno je voljeti vjerovati u sve ono što smatraš normalnim i čemu vjeruješ da zaslužuje da mu vjeruješ, da je autoritet kojem možeš vjerovati, autoritet koji zna šta je normalno.

Normalno je takođe i raditi na poboljšanju svega navedenog.

Pljuvati po svemu navedenom nije normalno, normalno je popravljati nešto u nečemu od navedenog, što nije normalno, tj. što ti smatraš da nije normalno, jer ipak šta nam god ko rekao mi smo ti koji "definišemo" šta je šta je normalno, šta treba pomagati a šta ne pomagati, jer normalno je da čovjek ne pomaže onome što ne doživljava kao normalno.
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#33 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Hrulj »

Great Cornholio wrote:
Hrulj wrote:Voljeti svoju domovinu, svoj narod, svoju porodicu i svoju vjeru, to je normalno.
Raditi na poboljsanju istog je uzviseno.
A pljuvati po tome i odmagati je pogano i jadno.
Slažem se, normalno je voljeti državu u kojoj živiš, ljude s kojima živiš, porodicu u kojoj živiš, normalno je voljeti vjerovati u sve ono što smatraš normalnim i čemu vjeruješ da zaslužuje da mu vjeruješ, da je autoritet kojem možeš vjerovati, autoritet koji zna šta je normalno.

Normalno je takođe i raditi na poboljšanju svega navedenog.

Pljuvati po svemu navedenom nije normalno, normalno je popravljati nešto u nečemu od navedenog, što nije normalno, tj. što ti smatraš da nije normalno, jer ipak šta nam god ko rekao mi smo ti koji "definišemo" šta je šta je normalno, šta treba pomagati a šta ne pomagati, jer normalno je da čovjek ne pomaže onome što ne doživljava kao normalno.
Ne dozivljavati nesto kao normalno zbog toga sto nije normalno je uredu, ali ne dozivljavati narod kao normalan zbog individua nije normalno.
Na poboljsanju istoga se radi ucescem u politici, privatnom inicijativom i samozaposlenjem
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#34 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

Hrulj wrote: Ne dozivljavati nesto kao normalno zbog toga sto nije normalno je uredu, ali ne dozivljavati narod kao normalan zbog individua nije normalno.
Na poboljsanju istoga se radi ucescem u politici, privatnom inicijativom i samozaposlenjem
Da, narod čini veliki broj ljudi koji osjećaju pripadnost nekoj zajedničkoj grupi, i nije normalno doživljavati kao nenormalne sve pripadnike te grupe zbog nečega nenormalnog što su činili pojedinci koji se izjašnjavaju kao pripadnici te grupe ljudi,kao pripadnici tog naroda.

Slažem se sa da političari mogu učestvovati u poboljšanju stanja u kojem žive oni koji su ih doveli na vlast, ali ako su normalni, ako nisu lagali da to žele samo zato da bi došli na vlast.

Slažem se i sa ovim drugim, sad je stanje takvo da se u pomoć Države možeš slabo pouzdati, to nije normalno, normalno bi bilo da se i država brine za tvoje zaposljenje, ali to ona ne čini pa si primoran da se uzdaš u se i u svoje kljuse :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#35 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by O'zone »

Jebeš ga ako sam ja normalan :lol:
User avatar
Hrulj
Posts: 1867
Joined: 08/06/2013 11:53
Location: Zaclhumia

#36 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Hrulj »

Great Cornholio wrote:
Hrulj wrote: Ne dozivljavati nesto kao normalno zbog toga sto nije normalno je uredu, ali ne dozivljavati narod kao normalan zbog individua nije normalno.
Na poboljsanju istoga se radi ucescem u politici, privatnom inicijativom i samozaposlenjem
Da, narod čini veliki broj ljudi koji osjećaju pripadnost nekoj zajedničkoj grupi, i nije normalno doživljavati kao nenormalne sve pripadnike te grupe zbog nečega nenormalnog što su činili pojedinci koji se izjašnjavaju kao pripadnici te grupe ljudi,kao pripadnici tog naroda.

Slažem se sa da političari mogu učestvovati u poboljšanju stanja u kojem žive oni koji su ih doveli na vlast, ali ako su normalni, ako nisu lagali da to žele samo zato da bi došli na vlast.

Slažem se i sa ovim drugim, sad je stanje takvo da se u pomoć Države možeš slabo pouzdati, to nije normalno, normalno bi bilo da se i država brine za tvoje zaposljenje, ali to ona ne čini pa si primoran da se uzdaš u se i u svoje kljuse :)
Drzava ne moze i ne smije da se brine o tvom zaposlenju.
Mi zivimo u trzisnoj ekonomiji, nema vise drzavnih preduzeca.
Moras sam uzeti rizik i pokrenuti posao.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#37 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

Hrulj wrote: Drzava ne moze i ne smije da se brine o tvom zaposlenju.
Mi zivimo u trzisnoj ekonomiji, nema vise drzavnih preduzeca.
Moras sam uzeti rizik i pokrenuti posao.
E pa za mene nije normalna država koja se ne brine o zaposlenju svojih državljanja. Isto mi i ta tržišna ekonomija nije normalna, a pošto postoji rizik da ova tema krene u pogrešan pravac, da se mi ovdje ovdje ne bavimo definisanjem neormalnog, hajde da ovdje pričamo o onome što smatramo normalnim, jer ako znamo šta je normalno lako nam je na osnovu toga odrediti šta je to nenormalno.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#38 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Great Cornholio »

dert wrote:Kada nadjete smisao u besmislu zivota 8)
Da, normalno je da se čovjek nikada ne treba prestati "boriti", jer život često zna biti jako težak, neugodan, bez zadovoljstva, ali normalan čovjek će se uvijek truditi da ga olakša, učini ugodnijim, pronađe u njemu zadovoljstvo, onoliko koliko mu život to dopušta i koliko je u to njegovoj moći.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14266
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#39 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by DaysleepeR »

GociBend wrote:Takođe, normalnim smatram ljude koji znaju razliku izeđu Č/Ć!
:thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#40 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by fatamorgana »

Ja nisam normalan pa nebih znao odgovor ....
User avatar
D_i_A
Posts: 83
Joined: 26/01/2013 23:07

#41 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by D_i_A »

Normalan znaci ne izlaziti iz vec odredjenih normi, tj. pravila ponasanja koja su drustvo odredili. Mnogo je bitnije znati zivjeti, tj. raditi, osjecati, ponasati se onako kako tebi odgovara i ispunjava tebe uz uslov da ne narusava sigurnost drustva. Kad to imas bas te briga sta drugi kazu i misle, jer tada znas da oni u tom treutku samo misle o drugima i trace zivot na to dok ti ZIVIS jer to je tvoj, samo tvoj jedan jedini zivot!
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#42 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Hajvan »

D_i_A wrote:
Bravo :thumbup:


A veoma mi je "simpatič/ćno" (:D) kad te različ/ćite osobe okarakterišu kao nenormalnog samo i isključ/ćivo zbog sebič/ćnog razloga jer u datom trenutku nisi reagovao kako je svaka od tih osoba projicirale u svojim glavama.
Par puta sam se igrao na tu temu jednom radeć/či što se od mene oč/ćekuje, a već/č sledeć/či suprotno odo oć/čekivanoga dok sam bio mlađži. Bio bih okarakterisan ne/normalnim u zavisnosti od moje reakcije. Lični interesi, projekcije i predubjeđenja su čudo.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#43 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Helikopter »

Great Cornholio wrote:
Hrulj wrote: Ne dozivljavati nesto kao normalno zbog toga sto nije normalno je uredu, ali ne dozivljavati narod kao normalan zbog individua nije normalno.
Na poboljsanju istoga se radi ucescem u politici, privatnom inicijativom i samozaposlenjem
Da, narod čini veliki broj ljudi koji osjećaju pripadnost nekoj zajedničkoj grupi, i nije normalno doživljavati kao nenormalne sve pripadnike te grupe zbog nečega nenormalnog što su činili pojedinci koji se izjašnjavaju kao pripadnici te grupe ljudi,kao pripadnici tog naroda.

Slažem se sa da političari mogu učestvovati u poboljšanju stanja u kojem žive oni koji su ih doveli na vlast, ali ako su normalni, ako nisu lagali da to žele samo zato da bi došli na vlast.

Slažem se i sa ovim drugim, sad je stanje takvo da se u pomoć Države možeš slabo pouzdati, to nije normalno, normalno bi bilo da se i država brine za tvoje zaposljenje, ali to ona ne čini pa si primoran da se uzdaš u se i u svoje kljuse :)
Drzava ili njene politicke stranke i njihovi politicki predstavnici su duzni i obavezni da proizvode i traze nova radna mjesta za nezaposlene i za to su izmedju ostalog izabrani i dobro placeni, zato dobijaju novac svaki mjesec od razno- raznih poreskih obveznika. Jedan dio od tog poreskog novca treba da ide i za proizvodnju i trazenje novih radnih mjesta za nezaposlene. Naravno i nezaposleni se moraju zajednicki sa raznim organizacijama i biroima rada aktivno ukljuciti u sistem trazenja zaposlenja zajedno sa politicarima i drugim organizacijama.
Last edited by Helikopter on 15/11/2013 14:35, edited 3 times in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#44 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by Helikopter »

senad_vt wrote:Da vas cujem filozofi sta za vas znaci biti normalan?
Za mene normalan covjek znaci jednostavna osoba koja nema o sebi ni preveliko misljenje (sto je bolest) a ni lose ili ispod normalnog misljena o sebi koja je isto bolest) zatim to je covjek koji je posten, korektan ali pametan i nije naivan, nacitan i ima dobro zivotno- prakticno iskustvo. Covjek koji se ne fali na sva zvona i nepravi se vazan u bilo cemu. Covjek koji je solidaran sa kolektivom. Covjek koji je i humanitrac i pomaze drugim ljudima u nevolji itd. Mislim da je ovo jedan dio osobina jednog takozvanog "Normalnog Covjeka"
michaela
Posts: 79
Joined: 13/06/2010 09:31

#45 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by michaela »

Biti normalan po meni znaci znati razliku izmedju "znaĆi" i znači :skoljka:
michaela
Posts: 79
Joined: 13/06/2010 09:31

#46 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by michaela »

sherbett wrote:
michaela wrote:Biti normalan po meni znaci znati razliku izmedju "znaĆi" i znači :skoljka:
taman sam ušla na temu da napišem "znači"
:kiss: :bih:
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#47 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by modem33 »

ellec wrote:- Biti normalan znaci prilagoditi se stavu vecine, a to uglavnom nije normalno. (Ako svi skacu u Miljacku, onda cu i ja jer tako rade i ostali.)
- Biti nenormalan znaci imati sopstveni stav neovisno o vecini, sto bi trebalo da bude normalno, ali nije. (Necu da skacem u Miljacku jer to nije dobro. Stav vecine: Ovaj vjerovatno nije normalan.)

Traziti u takvoj situaciji normalnog je kao traziti iglu u sijenu, a jos teze pokusati biti jedan od takvih.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#48 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by amidzazeher »

dusa_raskopuša wrote:svi smo mi normalni, dok ne zaglavimo u ludari.
Ili sto bi rekli svi smo mi zdravi dok ne odemo kod hecima na pregled!
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#49 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by dezurni_ucenik »

Pa gledajuci okvire naseg drustva , normalan si ako si dio toga,ako si dio klisea.Ako recimo svi idu lupam. u Kriterion zbog neke haj recimo predstave koja ide svakog petka,svi cete smatrati normalnim ,ako ne ides,kazes nesto protiv toga odmah si hejter i debil.To se isto odnosi na neko ko ide na Bazene i u Barloti,ne ides tamo i ne slusas Naska i Ifeta,odmah cete svi gledati ko da im dugujes 10 000 maraka.Problem ovog drustva sto se ide iz jedne krajnosti u drugu.Il gledam poljske filmove ili mi je pojam muzike Mile Kitic.

U svakom slucaju ,treba biti svoj,treba biti normalan zbog sebe ne zbog drugih.
x_lecter
Posts: 703
Joined: 04/11/2013 16:11

#50 Re: Ko je danas normalan, šta znaći biti normalan?

Post by x_lecter »

GociBend wrote:Takođe, normalnim smatram ljude koji znaju razliku izeđu Č/Ć!
Taćno :izet:
Post Reply