Ko je Bozo Vreco

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#451 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by šatirana_ljubičica »

[quote="hAZNADAR"]

Slažem se da je bio primijećen na samom statru zbog a capella pjevanja i specifične boje glasa.
Međutim, da je ostao taj neki pomalo feminizirani momak u odijelu kao što je bio, i nastavio putem slave, istu bi slavu pokupio. Možda čak i veću. Zato, ne znam što mu treba to da gradi slavu na štiklama.
Što se tiče new age sevdaha, ja sam protivnik totalni. O ukusima se ne raspravlja ali klasika je klasika.
Isto da sad crnu rolku koja je klasik, '' obogati'' bijelom linijom oko vrata, nije to to više.
Mi smo sa sevdalinkom imali klasik. Nije svačije da kroz selo pjeva a nije svačije ni da se u sevdah kvarta.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#452 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by manijak1 »

šatirana_ljubičica wrote: Što se tiče new age sevdaha, ja sam protivnik totalni. O ukusima se ne raspravlja ali klasika je klasika.
Isto da sad crnu rolku koja je klasik, '' obogati'' bijelom linijom oko vrata, nije to to više.
Mi smo sa sevdalinkom imali klasik. Nije svačije da kroz selo pjeva a nije svačije ni da se u sevdah kvarta.
off božo vrećo
ovo je new klasik , nije svačije ni da ocjenjuje kako nije, kad postoji bolje
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#453 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by hAZNADAR »

šatirana_ljubičica wrote:
hAZNADAR wrote:
Slažem se da je bio primijećen na samom statru zbog a capella pjevanja i specifične boje glasa.
Međutim, da je ostao taj neki pomalo feminizirani momak u odijelu kao što je bio, i nastavio putem slave, istu bi slavu pokupio. Možda čak i veću. Zato, ne znam što mu treba to da gradi slavu na štiklama.
Što se tiče new age sevdaha, ja sam protivnik totalni. O ukusima se ne raspravlja ali klasika je klasika.
Isto da sad crnu rolku koja je klasik, '' obogati'' bijelom linijom oko vrata, nije to to više.
Mi smo sa sevdalinkom imali klasik. Nije svačije da kroz selo pjeva a nije svačije ni da se u sevdah kvarta.
Ono sto ti smatras danas klasikom je isto nekada bio new age sevdah. Primjerice slika iz nase mladosti velikog orkestra poput Serbinog gdje je harmonika, elektricna bas gitara, bubanj,... i glasnog pjevaca tipa Safeta, Mehe,... je nekada bila zesca alternativa jer je prije toga sevdah bio rezervisan uglavnom za saz i tamburaskih sastava sto je jos prije bila klasika. Sjecam se ko jucer kao mali tih rasprava kako ovo jest il nije sevdah i sl. Isto kao i danas. Rahm Omer Pobric je cijeli zivot bio posvetio izucavanju toga i vrijedi to procitati.

Sto se tice Boze, za ocekivati je da za svoje karijere promijeni vise stajlinga. Kao i mnogi drugi. Sevdah nije nikada bio komercijalan i uvijek ce imati svoju malobrojnu publiku. Sumnjam da mu stikla pomaze da vise zaradi.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#454 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

uglavnomja wrote:kao prvo :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

ne barci fredija :twisted:
hAZNADAR wrote:...
I kao što rekoh...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#455 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

šatirana_ljubičica wrote:
hAZNADAR wrote:
šatirana_ljubičica wrote:Himzo nije u prvi plan stavljao svoju sexualnu orijentaciju kako god bilo, zato je i ostao zapamćen po interpretaciji a ne po pomenutom.
Dok je kod Bože obrnuta stvar...
Pametnom i išaret dosta.
Netacno, Bozo je prvenstveno dobar pjevac sevdaha, a stajling je vec i ranije mjenjao, promijenice i ovaj,.. i opet covjek od pocetka do danas pjeva sevdah perfektno, tacno kako treba. Podsjecam da je postao popularan i prije gej stajlinga. Barem kod ljubitelja sevdaha koji primjecuju mozda nesto sto ti ne obracas paznju.
Ja sam ga slušala još dok je u Sevdah kući pjevao...
I to je bilo to. Ni na mapi ga nije bilo. Njegova popularnost je krenula uporedo sa njegovim isticanjem svoje sexualne orijentacije htjeli mi to priznati ili ne. I kad već to nije u prvom planu, čemu onda sve te halje, štikle, itd.
Nije. Koncerti Halke su bili puni i prije njegovog izlaska iz ormara.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#456 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

šatirana_ljubičica wrote: Zato, ne znam što mu treba to da gradi slavu na štiklama
....
Nije svačije da kroz selo pjeva a nije svačije ni da se u sevdah kvarta.
Prva rečenica: Ne vjerujem da Božo nije svjestan netrpeljivosti koju će imati ovime šta radi. A to znači da ako je spreman da rizikuje slavu zbog svog stava o životu, onda mu slava nije na prvom mjestu? Doduše, kako se ponaša, to ne bih rekao da je tačno, rekao bih da mu je slava veoma bitna. Ili ne misli o tome šta radi, ili ima dobar dugoročan plan.

Druga rečenica, opet se vraćam na prethodni post, ko je taj koji će nekome zabraniti ili dozvoliti da izvodi sevdah, a većina takvih nisu dovoljno obrazovani da donose takve ocjene.

Kako ono piše u Bibliji, kada je trebalo kamenovati Mariju Magdalenu, Isus je rekao neka prvi kamen baci onaj koji je bez grijeha. Koliko se ja sjećam, niko kamen nije bacio. Tako da...

Na stranu sva priča, oni koji imaju problem sa Božom mogu ga laku riješiti. Ne slušati i ne gledati ga. Time ova sva priča postaje bespotrebna.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#457 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by hAZNADAR »

Hakiz wrote:
uglavnomja wrote:kao prvo :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

ne barci fredija :twisted:
hAZNADAR wrote:...
I kao što rekoh...
I sta,... jesam li te mozda nalijepio zbog Fredija?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#458 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

hAZNADAR wrote:
Hakiz wrote:
uglavnomja wrote:kao prvo :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

ne barci fredija :twisted:
hAZNADAR wrote:...
I kao što rekoh...
I sta,... jesam li te mozda nalijepio zbog Fredija?
Očekivano :wink:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#459 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by hAZNADAR »

Hakiz wrote:
Očekivano :wink:

Aaaaaaa upališ motorku
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#460 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

hAZNADAR wrote:
Hakiz wrote:
Očekivano :wink:

Aaaaaaa upališ motorku
Kada ljude bocneš gdje znaš da će ih boljeti, očekuješ i kako će reagovati.

I uglavnom se tako i dogodi.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#461 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by uglavnomja »

Hakiz wrote:
hAZNADAR wrote:
Hakiz wrote:
Očekivano :wink:

Aaaaaaa upališ motorku
Kada ljude bocneš gdje znaš da će ih boljeti, očekuješ i kako će reagovati.

I uglavnom se tako i dogodi.
ko "bocne" u planetarnu legendu - vise govori o sebi nego o bockanim :-)



sad je inn biti kontra svega normalnog, zadnje jedna kokos ovdje objavila knjigu, sta li ... nesto je napisla ... da roditelji trebaju izbjegavati blizak dodir sa svojim bebama ... to lose utice na djecu :-)

ima toga jos, budalastina do budalstine, samo da se ispadne originalan

tako i da je fredi lose pjevao, osrednje, bezze ... napuhana velicina blabla
ljudi kojima je slon prn'o u uho
individualsti, genijalci, avangarda, izvan mase itd :D u stvarnosti ispod ispodprosjecnog prosjeka u svakom pogledu, klasika, obrnut odnos ega i mogucnosti
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#462 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

Nisam rekao da je Freddie pjevao loše ili osrednje. Rekao sam da po mom mišljenju ima pjevača čije pjevanje pjesama Queena mi se više sviđa.

Vjernicima dirni u boga, očekivano je da će reagovati agresivno.

Ateisti to znaju.

Tako i na ovoj temi. Sevdah je religija i modernizacija religije normalno nailazi na otpor. Ljudi su predugo i previše jako vjerovali u stare dogme da bi sada mogli da se mijenjaju.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#463 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by uglavnomja »

Hakiz wrote:Nisam rekao da je Freddie pjevao loše ili osrednje. Rekao sam da po mom mišljenju ima pjevača čije pjevanje pjesama Queena mi se više sviđa.

Vjernicima dirni u boga, očekivano je da će reagovati agresivno.

Ateisti to znaju.
:D
:lol: :lol:


:thumbup:




drugo, niti mi je queen najdraza grupa niti fredi najdrzai pjevac, ali da je najbolji, u top 5 recimo, to niko ne moze poreci

e, a sad sto je neko prvo cuo kopiju pa original, pa onda kao objektivno i subjektivno odredjuje sta mu se vise svidja je drugi par opanaka

ili mu original nista nije znacio u milijardama pjesama na yt :roll:
hiper produkcija i prevelika ponuda i prelaka dostupnost su unistile kvalitet svega, i muzike i filma, cak i sporta donekle
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#464 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

Nema veze.
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#465 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by triton »

kakve boze, kakvi damiri :run: :D





rakije, torotana, mezi i placi
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#466 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by numersi »

Mene uopse ne zanima ko je ko ako se mogu fino mimoic, ja sam dobar sa svima i samo prodjem.... ako ne mogu proci i onda samo prodjem :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#467 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Ramzess Veliki »

hAZNADAR wrote: Te primjere sto si dao nemaju veze sa temom. Raspon glasa nije presudna stvar u sevdahu. Jest bitan jer neke pjesme zahtijevaju. U sevdahu je bitniji osjecaj kojeg pjevac pruzi, probudi,.. i predstavljanje pjesme, te price u pjesmi, osjecaja kojeg pjesma opisuje,..
Jedino slucno sto sam dozivo je je spanski flamenco i portugalski fado gdje i kad ne razumijes o cemu se radi osjetis preko pjevaca da je u pitanju radost, patnja,... Mozda nam je otuda i dosla takva interpretacija preko spanskih sefarda Jevreja koji su sa sobom donijeli u Bosnu i svoj melos.

Raspon glasa ne pomaze puno ako pjevac ne dozivljava sevdalinku. Slusao sam izvedbe od strane Serifa Konjevica, Hajrudina Varesanovica, Harisa Dzinovica,.. koji imaju strasne glasove i nevjerovatne raspone ali gdje su rijetko uboli - uglavnom vise predstavljali sebe, ono folirali se nego sto su predstavljali pjesmu i osjecaj. Pjevacice zene drugog zanra koje su tu i tamo izvele neku sevdalinku su redovno to znale uraditi bolje i bez nekog super glasa. A osjecaji koje sevdalinka probudi su puno dublji od egoisticnog osjecaja zapostavljenosti, ljubomore, ono ti me ostavila a ja sad cugam u kafani i to.

Pa kad vec i spominjes Fredija. Mnogi su "Somebody to love" otpjevali tehnicki ispravnije, izvlacili mnogo vise zavrsnice,.. ko kad muzicki konzervatoriji po svijetu proizvode pjevace koji mogu sve pa kad nemaju sta raditi ganjaju tehnicku perfekciju na youtube.
Ali ko se to onako strastveno unio u pjesmu i moljakao za mrvu ljubavi ko Fredy u "Somebody to love"?

Slicno i u sevdahu. Tu su Amira i Bozo od novih izvodjaca najbolji.
Joj dje me nadje sa komentarom, svaka zlatna. :thumbup:
Kao kad Joe Bonamassa odsvira Are You Experienced od Hendrixa, to jest Joe, ali .... nije Jimmy. :thumbup:

Tako i sa Bozom, sve je to fino, nije lose ... ali mene vise emotivno tresne Nada Mamula, od Zaima se najezim a Safet me u kredit uvali. :D
Uz Bozinu pjesmu mi se ... ne aksamluci ... nije mi nekako za dodirnut dusu na taj nacin. Fali mu ta zica.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#468 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

Ramzess Veliki wrote:
hAZNADAR wrote: Te primjere sto si dao nemaju veze sa temom. Raspon glasa nije presudna stvar u sevdahu. Jest bitan jer neke pjesme zahtijevaju. U sevdahu je bitniji osjecaj kojeg pjevac pruzi, probudi,.. i predstavljanje pjesme, te price u pjesmi, osjecaja kojeg pjesma opisuje,..
Jedino slucno sto sam dozivo je je spanski flamenco i portugalski fado gdje i kad ne razumijes o cemu se radi osjetis preko pjevaca da je u pitanju radost, patnja,... Mozda nam je otuda i dosla takva interpretacija preko spanskih sefarda Jevreja koji su sa sobom donijeli u Bosnu i svoj melos.

Raspon glasa ne pomaze puno ako pjevac ne dozivljava sevdalinku. Slusao sam izvedbe od strane Serifa Konjevica, Hajrudina Varesanovica, Harisa Dzinovica,.. koji imaju strasne glasove i nevjerovatne raspone ali gdje su rijetko uboli - uglavnom vise predstavljali sebe, ono folirali se nego sto su predstavljali pjesmu i osjecaj. Pjevacice zene drugog zanra koje su tu i tamo izvele neku sevdalinku su redovno to znale uraditi bolje i bez nekog super glasa. A osjecaji koje sevdalinka probudi su puno dublji od egoisticnog osjecaja zapostavljenosti, ljubomore, ono ti me ostavila a ja sad cugam u kafani i to.

Pa kad vec i spominjes Fredija. Mnogi su "Somebody to love" otpjevali tehnicki ispravnije, izvlacili mnogo vise zavrsnice,.. ko kad muzicki konzervatoriji po svijetu proizvode pjevace koji mogu sve pa kad nemaju sta raditi ganjaju tehnicku perfekciju na youtube.
Ali ko se to onako strastveno unio u pjesmu i moljakao za mrvu ljubavi ko Fredy u "Somebody to love"?

Slicno i u sevdahu. Tu su Amira i Bozo od novih izvodjaca najbolji.
Joj dje me nadje sa komentarom, svaka zlatna. :thumbup:
Kao kad Joe Bonamassa odsvira Are You Experienced od Hendrixa, to jest Joe, ali .... nije Jimmy. :thumbup:

Tako i sa Bozom, sve je to fino, nije lose ... ali mene vise emotivno tresne Nada Mamula, od Zaima se najezim a Safet me u kredit uvali. :D
Uz Bozinu pjesmu mi se ... ne aksamluci ... nije mi nekako za dodirnut dusu na taj nacin. Fali mu ta zica.
A onda Clapton uzme J. J. Calea...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#469 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Ramzess Veliki »

Hakiz wrote: A onda Clapton uzme J. J. Calea...
Ovako je to opisao jedan moj jaran:

JJ Cale sjedi na verandi i gleda konje kako trce po njegovoj farmi, zalazak sunca i naumpadne mu pjesma ... I pocne da svira i pjevusi, a ispod verande u zbunju cuce Clapton i Mark Knopfler I nervozno zapisuju u tekice ... :lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#470 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Hakiz »

Ramzess Veliki wrote:
Hakiz wrote: A onda Clapton uzme J. J. Calea...
Ovako je to opisao jedan moj jaran:

JJ Cale sjedi na verandi i gleda konje kako trce po njegovoj farmi, zalazak sunca i naumpadne mu pjesma ... I pocne da svira i pjevusi, a ispod verande u zbunju cuce Clapton i Mark Knopfler I nervozno zapisuju u tekice ... :lol:
To je tačno.

Samo što su Claptonove verzije J.J. Caleovih stvari mnogo popularnije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#471 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by moonca »

Ne vjerujem da Božo nije svjestan netrpeljivosti koju će imati ovime šta radi. A to znači da ako je spreman da rizikuje slavu zbog svog stava o životu, onda mu slava nije na prvom mjestu? Doduše, kako se ponaša, to ne bih rekao da je tačno, rekao bih da mu je slava veoma bitna. Ili ne misli o tome šta radi, ili ima dobar dugoročan plan.
Vec je slavan. :srce:

Ne znam gdje je odrastao ali -prica 'cisto' . :thumbup:

User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#472 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by pustopoljina »

:kiss:
Zemlja zemljanima wrote:ja božu vreću vidim kako pjeva ispred 7 muslimanske u novom ratu kojeg je najavio bakir, ono udaraju o bubnjeve a božo sevdalinkom najavljuje napad, neprocjenjivo :izet:
Ispod kojeg kamena si ti izvirio?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#473 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by pustopoljina »

Zemlja zemljanima wrote:
pustopoljina wrote::kiss:
Zemlja zemljanima wrote:ja božu vreću vidim kako pjeva ispred 7 muslimanske u novom ratu kojeg je najavio bakir, ono udaraju o bubnjeve a božo sevdalinkom najavljuje napad, neprocjenjivo :izet:
Ispod kojeg kamena si ti izvirio?
Image
Ne znas ti ni sta je dert, ni sta je sevdah.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#474 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by Ramzess Veliki »

Hakiz wrote:To je tačno.

Samo što su Claptonove verzije J.J. Caleovih stvari mnogo popularnije.
I "Pocasna salva" od Zabranjenog Pusenja je popularnija od originala. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#475 Re: Ko je Bozo Vreco

Post by insomnia78 »

Kakav Božo, kakve pičke materine
Post Reply