Ko je bolje branio interese BiH:Partizani ili nacionalisti?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
faer

Ko je bolje branio interese BiH:Partizani ili nacionalisti?

Post by faer » 01/03/2007 22:17

Presuda je 11 septembar za BiH. Kraj ere nadanja u medjunarodnu pravdu i novi svjetski poredak i u BiH i globalno. Pored toga, elita koja vlada drzavom od '90 godine je pokazala da nije u stanju da ucinkovito brani interese BiH i da se trebaju traziti nova rjesenja.

Namece se pitanje da li treba nastaviti davati povjerenje ljudima koji su izabrali Sakiba Softica da nas predstavlja u najznacajnijem procesu u istoriji BiH? Da li bi ovu drzavu "partizani" bolje predstavljali?

Je li BiH desnica koja je usko vezana za crkve/dzamije u stanju da ovu drzavu stiti od npr. Srbije i cetnika?

Gnjuscic

Re: Ko je bolje branio interese BiH:Partizani ili nacionalis

Post by Gnjuscic » 01/03/2007 22:25

faer wrote:Presuda je 11 septembar za BiH. Kraj ere nadanja u medjunarodnu pravdu i novi svjetski poredak i u BiH i globalno. Pored toga, elita koja vlada drzavom od '90 godine je pokazala da nije u stanju da ucinkovito brani interese BiH i da se trebaju traziti nova rjesenja.

Namece se pitanje da li treba nastaviti davati povjerenje ljudima koji su izabrali Sakiba Softica da nas predstavlja u najznacajnijem procesu u istoriji BiH? Da li bi ovu drzavu "partizani" bolje predstavljali?

Je li BiH desnica koja je usko vezana za crkve/dzamije u stanju da ovu drzavu stiti od npr. Srbije i cetnika?

Suvisno pitanje. Odgovor se sam namece.

miro777

Post by miro777 » 01/03/2007 22:28

Niti su jedni, niti drugi! :sad:

Po meni je sve ono što vrijedi u BIH napravila Austrougarska (pruge, vodovod, škole, bolnice, gradska središta, katastr! :)

Hoću reći, Austrougari su gradili državu, ali istinski, vidljivo, ovi drugi su je gradili samo na parolama i lopovluku! :-?

Ahmmed

Post by Ahmmed » 01/03/2007 22:39

miro777 wrote:Niti su jedni, niti drugi! :sad:

Po meni je sve ono što vrijedi u BIH napravila Austrougarska (pruge, vodovod, škole, bolnice, gradska središta, katastr! :)

Hoću reći, Austrougari su gradili državu, ali istinski, vidljivo, ovi drugi su je gradili samo na parolama i lopovluku! :-?

Ja bih se, ipak, sjetio Zavnobih-a , te AVNOJ-a,svakako :)

Ovi drugi...nacionalisti....nejasno definirano.... :-)

Austrougarskoj, svaka čast!

No, ponešto su izgradili i oni prije njih :) Al, pošto su to barbari iz Male Azije, njihove građevine trebalo je ukloniti :) Temeljito :D Jel tako, Miro? :D

miro777

Post by miro777 » 01/03/2007 22:46

Ahmmed wrote:

No, ponešto su izgradili i oni prije njih :) Al, pošto su to barbari iz Male Azije, njihove građevine trebalo je ukloniti :) Temeljito :D Jel tako, Miro? :D

Ma nije tako, normalno, svi su nešto gradili, i puno njih prije Austrougara. Samo, tek sa Austrougarskom je došao taj neki osjećaj Europskog života, višestranačje, mogućnost različitog mišljenja, napredak, jer je za nekoliko desetaka godina austrougarske vladavine BiH, priznaćete, prešla put od nekoliko stotina godina. Ja govorim o civilizacijskom pomaku, napretku.

A zamislite situaciju da je poslije raspada Turske imperije BiH ostala sama sa ova tri "bajna" naroda, mogu tek zamisliti gdje bi bili danas. Još bi se vozali zaprežnim kolima! :)

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 01/03/2007 22:48

faer wrote:Presuda je 11 septembar za BiH. Kraj ere nadanja u medjunarodnu pravdu i novi svjetski poredak i u BiH i globalno. Pored toga, elita koja vlada drzavom od '90 godine je pokazala da nije u stanju da ucinkovito brani interese BiH i da se trebaju traziti nova rjesenja.

Baš čudno pitanje.Postavljaš sebi dilemu između pobjednika koji su mogli i da oslobode zemlju i da je izgrade i između šačice lopova koji su izvukli mršav remi i opljačkali nas.
1945 godine nije ni trebao takav proces.Onda je postojao narodni sud i znalo se kako je banda zavrsavala. 8-)
Što se tiče povjerenja u ovu vlast nikad ga nisam ni imao a neću ga ni imati.A ova desnica je jedino u stanju da napuni sebi džepove i da brani intres svoje fotelje.Za ostalo oni nisu sposobni. :roll:
Last edited by Patron of Formello on 01/03/2007 22:49, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 01/03/2007 22:48

miro777 wrote:
Ahmmed wrote:

Ma nije tako, normalno, svi su nešto gradili, i puno njih prije Austrougara. Samo, tek sa Austrougarskom je došao taj neki osjećaj Europskog života, višestranačje, mogućnost različitog mišljenja, napredak, jer je za nekoliko desetaka godina austrougarske vladavine BiH, priznaćete, prešla put od nekoliko stotina godina. Ja govorim o civilizacijskom pomaku, napretku.

A zamislite situaciju da je poslije raspada Turske imperije BiH ostala sama sa ova tri "bajna" naroda, mogu tek zamisliti gdje bi bili danas. Još bi se vozali zaprežnim kolima! :)

Ma, ne bi....Vozali bi se u fijakerima :D

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 01/03/2007 22:52

Da, ali su i muzli ovu državu odnosno njena prirodna bogatsva.Šumu i rudu.Sve što su gospoda uvela od tramvaja,zgrada i ostalog je jako skupo naplaćeno. :oops:

forUMASH

Post by forUMASH » 01/03/2007 22:54

....mozel' primjer kad i kako su je nacionalisti branili..... :?

Ahmmed

Post by Ahmmed » 01/03/2007 22:59

forUMASH wrote:....mozel' primjer kad i kako su je nacionalisti branili..... :?

Nejasno mi definirano...ovo nacionalisti..... :D

mostarac

Post by mostarac » 01/03/2007 23:05

biti nacionalista bilo kojeg od tri konstitutivna plemena znaci istovremeno biti neprijatelj Bosne i Hercegovine. Samim tim se i odgovor na gore postavljeno pitanje namece sam od sebe :)

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 01/03/2007 23:21

Pa veceras Toma Nikolic - Grobar fino kaze da bi se on vec dogovorio sa jednim " muslimanskim " nacionalistom ( on ne priznaje naziv Bosnjak ). Ako se sjecate kako su si tepale - NARODNE STRANKE.

Avax_

Post by Avax_ » 01/03/2007 23:25

Pitanje je GLUPO.

Pitanje traba biti, -ko je bolje brani BiH, partizani ili armija BiH?
Ili ko je bolje branio BiH, komunisti ili nacionalisti.

Odgovor:

1. Oba!
2. Nijedni!

Ali nisam bas siguran da je braniti svoju zmelju i narod -nacionalisticki... :roll:

Fair Life

Post by Fair Life » 01/03/2007 23:27

Napisah, ali mislim da je neko skinuo post...

Borba za nacionalne interese, radilo se to o bosnjackim hrvatskim ili srpskim) unutar BiH je borba protiv drzave Bosne i Hercegovine... borba za njezino unistenje.

Image

Ali... barem je savladao lekciju.

Ne krije se iza onog famoznog MI... Dodik kaze JA... postavio se kao lider. Tako misli, tako radi... kao takvog ga slijede.

faer

Post by faer » 01/03/2007 23:38

priznajem da je pitanje nije najbolje postavljeno, ali sam toliko izrevoltiran ovim najnovijim porazima BiH da sam :x

jasno je da sadasnja vlast dobija glasove jer obecava zastitu od drugih i nista vise. i hajde mi im damo svoje glasove zbog zastitie i onda se desi ova presuda koja je KATASTROFALNA!

nakon ovoga nije neocekivano da ce osokoljeni cetnici krenuti da dovrse posao. i ako ovi nastave da nas brane ko sto nas je Sakib branio (sve sa reisovom ahmedijom u b.groundu ko iz romana Mese..) ima da nas nema...

Fair Life

Post by Fair Life » 02/03/2007 00:10

stochar wrote:...
helem da ne duzim: vlast koja ima ovako pasivan narod, ne mora da brine za svoju buducnost!

A o (nedavnoj) proslosti ce se nacionalne 'vlasti' lako dogovoriti... bas kao sto su se dogovorile u vezi 'one' u vremenu 1941 - 1991. (mrkli mrak)

Progledace ovaj narod... upalise im svjetlo.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 02/03/2007 00:50

Tuzba je nepovoljna zbog Softica ili zbog politicke pozadine presude ? Ne moze i jedno i drugo. Ako vjerujes da bi sudije donijele drugaciju presudu da na celu naseg tima nije bio Softic, onda prihvatas da su isti ti centri moci koji kontrolisu ICJ covjekoljubivi, da nisu nametnuli embargo u vrijeme kada je jedna strana bila nenaoruzana a druga imala arsenal JNA, da nisu anemicno gledali granatiranje Sarajeva itd.

Sto se tice samog pitanja, SDP i SDA (odnosno SBiH) su dobar tandem. Samu tuzbu (koju spominjes) su inicirali kadrovi SDA, kao uostalom i pitanje konstitutivnosti naroda pred ustavnim sudom, pa i pitanje entitetskih obiljezja. Sto naravno ne umanjuje doprinos "partizana". Neophodna je energija i jednih i drugih.

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 02/03/2007 02:22

Konstitutivnost naroda na citavom prostoru BiH sigurno NIJE inicirala SDA. Mislim, ali nisam siguran, da je to prvo pokrenulo SGV i Mirko Pejanovic, podrzao SDP, a SDA se ukljucio kad vise nije mogao javno da bude protiv. Kasnije je evoluirao kako se odnos snaga mijenjau, pa je sada i SDA za konstitutivnost malo iskrenije nego prije.

Tko

Post by Tko » 02/03/2007 02:59

Gnjuscic wrote:Konstitutivnost naroda na citavom prostoru BiH sigurno NIJE inicirala SDA. Mislim, ali nisam siguran, da je to prvo pokrenulo SGV i Mirko Pejanovic, podrzao SDP, a SDA se ukljucio kad vise nije mogao javno da bude protiv. Kasnije je evoluirao kako se odnos snaga mijenjau, pa je sada i SDA za konstitutivnost malo iskrenije nego prije.

Naravno , onaj ko forsira atribute , bosnjak , hrvat , srbin .....nije nikad bio za cjkelovitu gradjansku BiH. Onaj ko forsira pravu i istinsku nacionalnost : BOSANAC on je iskreni i pravi branitelj Bosne i svih njenih tekovina i ideja.SDA je neprijatelj Bosne .Ona je to dokazala hiljdu puta.Oni samo nemaju hrabrosti da kazu ono sto misle i jer bi ih neko lincovao u Ferhdiji ili Titovoj.
sto se tice teme PARTIZANI su Bogovi a SDA HDZ I SDS su govna. To su monstrumi koji su u stanju gledati krv do koljena da bi se oni obogatili.

forUMASH

Post by forUMASH » 02/03/2007 03:08

Tko wrote:SDA je neprijatelj Bosne .Ona je to dokazala hiljdu puta.Oni samo nemaju hrabrosti da kazu ono sto misle i jer bi ih neko lincovao u Ferhdiji ili Titovoj.

....apsolutno se slazem i zato i tvrdim da su danas svi nacionalisti isti na politickom nivou.....sa druge strane, dok bi SDA ili SZBH najebali u SA zbog istinitog nastupa, HDZ + sateliti ili SDS + sateliti bi bili slavljeni na ulicama MO i BL.....tu je razlika i to je jedini razlog sto je BH jos uvijek u jednom komadu......
....vidjecemo koliko dugo ce se SDA i SZBIH morati pretvarati jer danas je ta potreba puno manja u odnosu na '96 dok '92 necu ni da spominjem.....

....Bosnu treba definisati kao drzavu konstitutivnih gradjana koji su slobodni odabrati pripadnost zeljenom narodu....

Šandor

Post by Šandor » 02/03/2007 03:20

Gnjuscic wrote:Konstitutivnost naroda na citavom prostoru BiH sigurno NIJE inicirala SDA. Mislim, ali nisam siguran, da je to prvo pokrenulo SGV i Mirko Pejanovic, podrzao SDP, a SDA se ukljucio kad vise nije mogao javno da bude protiv. Kasnije je evoluirao kako se odnos snaga mijenjau, pa je sada i SDA za konstitutivnost malo iskrenije nego prije.

Gore napisano ne može biti istina. Žao mi je. Osobno bih volio je to pokrenuo SGV ili SDP. Vjerovatno nikad ne bih prestao podržavati SDP.

Zahtjev za konstitutinvošću podnešen je Ustavnom Sudu BiH daleke 2000. godine. Zahtjev je podnio Alija Izetbegović osobno. :D:D

Ustavni Sud sačinjava 9 članova. 3 stranca, 2 Bošnjaka, 2 Hrvata i 2 Srbina. Odluke se donose natpolovičnom većinom.

Oba Hrvata i oba Srbina odbili su zahtjev za ustavne promjene.

Kasnije pregovore koji su doveli do obezvrijeđivanja ustavnih promjena SDA je napustila. SZBiH je tiho podržala a SDP se proglasio najzaslužnijim za "historijski sporazum" sklopljen aprila 2002. godine u zgradi OHR-a.

Pomenute promjene nametnuo je visoki predstavnik Wolfgang Petrič jer su oba entitetska parlamenta odbila dogovorene prijedloge.

Inicijalni prijedlog ustavnih promjena predviđao je raspodjelu mjesta u entitetskim parlamentima zasnovan na popisu iz1991. godine. I ravnopravan broj ministarskih fotelja u oba entiteta (trećina za svakoga).

Ovo govorim jer je i SDP kumovao jednoj fazi betoniranja podjele BiH.

digger

Post by digger » 02/03/2007 03:29

stochar wrote: Vlast koja ima ovako pasivan narod, ne mora da brine za svoju buducnost!

Hajde da ovu zabiljezimo i zapamtimo, jer se bolja ne bi mogla srociti. :thumbup:

mostarac

Post by mostarac » 02/03/2007 08:54

Jastreb35 wrote:

Tuzba je nepovoljna zbog Softica ili zbog politicke pozadine presude ? Ne moze i jedno i drugo. Ako vjerujes da bi sudije donijele drugaciju presudu da na celu naseg tima nije bio Softic, onda prihvatas da su isti ti centri moci koji kontrolisu ICJ covjekoljubivi, da nisu nametnuli embargo u vrijeme kada je jedna strana bila nenaoruzana a druga imala arsenal JNA, da nisu anemicno gledali granatiranje Sarajeva itd.

Sto se tice samog pitanja, SDP i SDA (odnosno SBiH) su dobar tandem. Samu tuzbu (koju spominjes) su inicirali kadrovi SDA, kao uostalom i pitanje konstitutivnosti naroda pred ustavnim sudom, pa i pitanje entitetskih obiljezja. Sto naravno ne umanjuje doprinos "partizana". Neophodna je energija i jednih i drugih.

dok su komunisti zatvarali u "montiranim procesima" ove iz SDA mi smo bili sretni, zivi, u svojim domovima i zaposleni. Kako ovi iz SDA izadjose na slobodu i dodjose da nas brane Bosne vise nema na Drini, jako malo i na Savi, hiljade su mrtvih, vise od milion raseljenih, svi smo siromasni i besperspektivni, fabrike su popljackane i tako dalje i tako dalje...
Kud ne pustise ovi iz SDA da nas pobiju, jer deblji kraj od ovog nismo mogli izvuc.

nesvrstan

Post by nesvrstan » 02/03/2007 09:03

Ja bih pitanje preokrenuo i postavio ga ovako:

KO JE SA MANJE STETE DRZAO OVAJ NAROD NA OKUPU ?

Odgovor se zna.
Komunjare jesu sjebavale POJEDINCE, sto bi rekli "na pravdi Boga".
Ali je NAROD imao koristi.

Ovo sad je obrnuto.

Bulbull

Post by Bulbull » 02/03/2007 09:12

Hoces li mi molim te pojasniti koja je to Bosnjacka desnica? Ako mislis da je SDA desnica, onda je to skroz smijesno. A jos smijesnije uporediti SDA sa cetnicima. Pa nemoj nasjedati na srpske podvale o izjednacavanju krivnje.

Post Reply