Ko je bio najbolji Staljinov ucenik?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Ko je bio najbolji Staljinov ucenik?

1. Enver Hodza
15
68%
2. Todor Zivkov
2
9%
3. J. B. Tito
5
23%
 
Total votes: 22

mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#51

Post by mr__bosnjak »

DobroJutroKolumbo wrote:
mr__bosnjak wrote:
DobroJutroKolumbo wrote: Kako ces ovo dvoje poredit...vamo politicki zatvorenici , ovamo jedna citava nacije mojne tisra... :x

I jesul mnogi krivi za ovaj sad rat...naravno da jesu...

Primjer 1. Franjo Tudjman ( Podigao studentsku bunu i zagovarao Hrvatsku drzavu za vrijeme vladavine TITA... Inace do tada clan partije... Tito umro ,Franjo 20 god poslije stvorio Hrvatsku drzavu... )
Jel ga se TiTo opravdano bojao, naravno da jeste...!!! Doduse on je samo kasnije iskoristio situaciju... rat...

Nek proba neki Amerikanac odvojiti jednu drzavu od USA pa ces da vidis sta je demokratija...!!!
Tretman zatvorenika je bio skoro do isti ali ne i razlog sto su tu ;)

@Mirci

Meni su americki filmovi zakon :D pogledaj samo ona nasa sranja od ratnih filmova i onda pogledaj "Behind Enemy Lines" ili "The Peacemaker" jebote ovi Amerima mogu osisat medjunozje :D Jedino nase sto valja je "grbavica" i "10 minuta" Ahmeda Imamovica(kratki film) al´ ga i on usra s onim pederima kasnije... Evo cujem da se snima americki film o hvatanju karadzica, odmah kupujem kad izadje...

P.S. Je´l vi stvarno ovdje mislite da nije bilo neduznih na Golom Otoku? na stranu sto se vatreni komunisti(vasa stvar) ali stvarno mislite da tamo nije zapao neko nevin onako iz komsijske prijave il´ sto je progovorio dobru rijec o npr. Staljinu onako ne znajuci da je on sad neprijatelj. :?

Ima slika onoga sto je k´o kostur odatle iziso nakon "samo" jedno 3 godine, pa onda torture i tjeranje da sute o tome sto se desilo. De ba ljudi samo bolesni mogu prizeljkivati goli otok i komunisticka "sudjenja"(kol´ko je golootocana ikada dobilo sudjenje?).

@forza milan

Sudija 83´ je bio Rizah Hadzic dakle Bosnjak kao i tuziteljica ali naravno je bilo montirano i dosta je procitat "Setnje s Alijom" Dr. Dzemaludina Latica zrtve tog procesa kojeg je Alija zaustavio od tuzbe protiv cijele nekadasnje komunisticke vlasti za to...

Masa ljudi na golom otoku je bila nevina...montirani sudski procesi...slazem se...ali bilo je i onih koji nisu nevini ali zbog takvih podigla se hajka na sviju...tipican primjer Francuske revolucije...pobili su svo plemstvo i aristrokratiju pa i one koji su bili nevini...!


@forza milan ocekujem od tebe nesto da kazes pametno...nisam te pitao jel znas ili ne znas...!
Pa po tvom onda je i opravdano sat se desilo u Grabovici i Uzdolu jer jesu bili nevini stradali al´ da nije bilo ustasa nebi ni oni. Istu logiku primjeni i na Cacu i Kazane. jebote onda i to je opravdano jer je caco post´o takav radi cetnika. Inace ne bi. Htio je kazniti cetnike pa i drugi "slucajno" stradali al´ eto opet je heroj... :roll:

A i ti sto su bili Staljinovi simpateri, pa dobro jel´ ih trebalo onako mucit i provodit onu torturu? Gled´o sam jednom film, dodje UDBA kod nekog ucitelja i kaze skini sliku Staljina a on nece i hop ode on na Goli i vrati se jedno 7 godina kasnije mrsav i premlacen i sve po noci skace od bolove i traumi da ne pricam vise... Goli je bio cisti koncetracioni logor u kog su slati ljudi radi svog politickog misljenja, a svijet je plasen "sta ako dodje staljin na vlast". Pa postojali su obicni zatvori gdje se postovala Zenevska konvencija ili slicno, ovo je bilo cisto "chamber of death"...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#52

Post by _BosanaC »

A i ti sto su bili Staljinovi simpateri, pa dobro jel´ ih trebalo onako mucit i provodit onu torturu? Gled´o sam jednom film, dodje UDBA kod nekog ucitelja i kaze skini sliku Staljina a on nece i hop ode on na Goli i vrati se jedno 7 godina kasnije mrsav i premlacen i sve po noci skace od bolove i traumi da ne pricam vise... Goli je bio cisti koncetracioni logor u kog su slati ljudi radi svog politickog misljenja, a svijet je plasen "sta ako dodje staljin na vlast". Pa postojali su obicni zatvori gdje se postovala Zenevska konvencija ili slicno, ovo je bilo cisto "chamber of death"...
Ko kaze da na Golom otoku nisu zavrsavali i nevini? U najnaprednijim "demokratijama" si tada imao progon svega za sto se posumnja da ima veze sa komunizmom, danas imas ljude koji deceniju sjede u zatvoru pa neko kaze "Ups jbg jaro malo smo se zajebali, halali necemo vise" itd. Iako nam definitivno danas treba bar Goli arhipelag, ako ne Goli otok.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#53

Post by mr__bosnjak »

supersonic wrote:da se goli otok nije zatvorio, mozda ne bi ni bilo ovoga sto je bilo.
a zasto je alijin proces bio montiran? neka neko u kini, objavi neki slican dokument, kakav je on objavio. mislite li da bi prosao sa zatvorom ili sa metkom u glavi? u onom ustavnom poretku, taj dokument je bio usmjeren protiv drzave. neko je naveo primjer SAD-a, imaju i oni mnogo "otoka". franjo, alija, i mnogi drugi bili su u zatvoru iz razloga sto su rusili drzavu. mnogi bosnjaci sa ovog foruma bi rado sve srbe i hrvate, koji sad ruse drzavu, poslali na goli otok. to je isto uradila i ondasnja vlast!
Jooj...

1. I da se nije zatovrio isto bi bilo, jer su cetnici odavno vec bili u komunistickim odijelima, necete valjda sad pocet pricat da je grupa golootocana za sve kriva?

2. Mene ne brine Kina jer to nije nikakva demokratska drzava. Proces je bio montiran jer Alija nije napisao nista sto je potsticalo medjunacionalnu mrznju niti nesto sto rusi Jugoslaviju. Hej pa Alija s Gligorovom je htio sacuvat Jugoslaviju kad su svi shvatili sta se desava!

3. Guantanamo Bay nije nista oravdano ali ne mozes jedan zlocin pravdat drugim.

4. Niti ja zelim nekoga slat na Goli Otok niti je ondasnja vlast to radila s onima sto su rusili drzavu. Ako je tako bilo, sto im nisu dali sudjenje pa da dokazu krivicu? Valjda covjek ima to pravo? Pa ne mozda je bolje da te uzmu u sred noci ni kriva ni duzna i posalju pa sta bude bude...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#54

Post by mostarac »

mr__bosnjak wrote:
supersonic wrote:da se goli otok nije zatvorio, mozda ne bi ni bilo ovoga sto je bilo.
a zasto je alijin proces bio montiran? neka neko u kini, objavi neki slican dokument, kakav je on objavio. mislite li da bi prosao sa zatvorom ili sa metkom u glavi? u onom ustavnom poretku, taj dokument je bio usmjeren protiv drzave. neko je naveo primjer SAD-a, imaju i oni mnogo "otoka". franjo, alija, i mnogi drugi bili su u zatvoru iz razloga sto su rusili drzavu. mnogi bosnjaci sa ovog foruma bi rado sve srbe i hrvate, koji sad ruse drzavu, poslali na goli otok. to je isto uradila i ondasnja vlast!
Jooj...

1. I da se nije zatovrio isto bi bilo, jer su cetnici odavno vec bili u komunistickim odijelima, necete valjda sad pocet pricat da je grupa golootocana za sve kriva?

2. Mene ne brine Kina jer to nije nikakva demokratska drzava. Proces je bio montiran jer Alija nije napisao nista sto je potsticalo medjunacionalnu mrznju niti nesto sto rusi Jugoslaviju. Hej pa Alija s Gligorovom je htio sacuvat Jugoslaviju kad su svi shvatili sta se desava!

3. Guantanamo Bay nije nista oravdano ali ne mozes jedan zlocin pravdat drugim.

4. Niti ja zelim nekoga slat na Goli Otok niti je ondasnja vlast to radila s onima sto su rusili drzavu. Ako je tako bilo, sto im nisu dali sudjenje pa da dokazu krivicu? Valjda covjek ima to pravo? Pa ne mozda je bolje da te uzmu u sred noci ni kriva ni duzna i posalju pa sta bude bude...
U vrijeme postojanja golog otoka u americi je stradalo vise lijevo orjentisanih ljudi nego na golom otoku, ali to je bilo demokratsko stradanje ;)
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#55

Post by supersonic »

mr__bosnjak wrote:
supersonic wrote:da se goli otok nije zatvorio, mozda ne bi ni bilo ovoga sto je bilo.
a zasto je alijin proces bio montiran? neka neko u kini, objavi neki slican dokument, kakav je on objavio. mislite li da bi prosao sa zatvorom ili sa metkom u glavi? u onom ustavnom poretku, taj dokument je bio usmjeren protiv drzave. neko je naveo primjer SAD-a, imaju i oni mnogo "otoka". franjo, alija, i mnogi drugi bili su u zatvoru iz razloga sto su rusili drzavu. mnogi bosnjaci sa ovog foruma bi rado sve srbe i hrvate, koji sad ruse drzavu, poslali na goli otok. to je isto uradila i ondasnja vlast!
Jooj...

1. I da se nije zatovrio isto bi bilo, jer su cetnici odavno vec bili u komunistickim odijelima, necete valjda sad pocet pricat da je grupa golootocana za sve kriva?

2. Mene ne brine Kina jer to nije nikakva demokratska drzava. Proces je bio montiran jer Alija nije napisao nista sto je potsticalo medjunacionalnu mrznju niti nesto sto rusi Jugoslaviju. Hej pa Alija s Gligorovom je htio sacuvat Jugoslaviju kad su svi shvatili sta se desava!

3. Guantanamo Bay nije nista oravdano ali ne mozes jedan zlocin pravdat drugim.

4. Niti ja zelim nekoga slat na Goli Otok niti je ondasnja vlast to radila s onima sto su rusili drzavu. Ako je tako bilo, sto im nisu dali sudjenje pa da dokazu krivicu? Valjda covjek ima to pravo? Pa ne mozda je bolje da te uzmu u sred noci ni kriva ni duzna i posalju pa sta bude bude...
1. kriva je ona grupa koja nije zavrsila na golom otoku
2. kina je drzava koja na svaki nacin i po svaku cijenu cuva svoj ustavni poredak, bez obzira na vrstu politickog sistema.
3. izvoznik demokratije, SAD. hmm.. posebna tema. ukratko, progonila sve one koji bi nesto pozitivno rekli o komunizmu, radila namjestaljke i smicalice mnogim socijalisticki orijentiranim amerikancima. ako je ta demokratija toliko dobra, zasto ce im guantanamo?(samo jedan od mnogih primjera americke demokratije) demokratija=oligarhija
4. rusenje drzave ne predstavlja samo oruzana pobuna. postoje mnogi drugi nacini rusenja jedne vlasti, drzave. takvi su zavrsavali na golom otoku, nazalost, nisu svi zavrsili. ko to nije imao sudjenje? cak je i draza mihajlovic imao sudjenje!
naravno, postojao je odredjen broj ljudi koji su nevini zavrsili na golom otoku. to je bilo u vrijeme sukoba staljin-tito. da bi tvoju guzicu ili guzicu tvojih staraca, spasio od staljina, mnogi "staljinisti" su zavrsili na otoku. nekolicina nevinih je predstavljala, sto bi sad rekli, kolateralnu stetu.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#56

Post by mr__bosnjak »

supersonic wrote:
mr__bosnjak wrote:
supersonic wrote:da se goli otok nije zatvorio, mozda ne bi ni bilo ovoga sto je bilo.
a zasto je alijin proces bio montiran? neka neko u kini, objavi neki slican dokument, kakav je on objavio. mislite li da bi prosao sa zatvorom ili sa metkom u glavi? u onom ustavnom poretku, taj dokument je bio usmjeren protiv drzave. neko je naveo primjer SAD-a, imaju i oni mnogo "otoka". franjo, alija, i mnogi drugi bili su u zatvoru iz razloga sto su rusili drzavu. mnogi bosnjaci sa ovog foruma bi rado sve srbe i hrvate, koji sad ruse drzavu, poslali na goli otok. to je isto uradila i ondasnja vlast!
Jooj...

1. I da se nije zatovrio isto bi bilo, jer su cetnici odavno vec bili u komunistickim odijelima, necete valjda sad pocet pricat da je grupa golootocana za sve kriva?

2. Mene ne brine Kina jer to nije nikakva demokratska drzava. Proces je bio montiran jer Alija nije napisao nista sto je potsticalo medjunacionalnu mrznju niti nesto sto rusi Jugoslaviju. Hej pa Alija s Gligorovom je htio sacuvat Jugoslaviju kad su svi shvatili sta se desava!

3. Guantanamo Bay nije nista oravdano ali ne mozes jedan zlocin pravdat drugim.

4. Niti ja zelim nekoga slat na Goli Otok niti je ondasnja vlast to radila s onima sto su rusili drzavu. Ako je tako bilo, sto im nisu dali sudjenje pa da dokazu krivicu? Valjda covjek ima to pravo? Pa ne mozda je bolje da te uzmu u sred noci ni kriva ni duzna i posalju pa sta bude bude...
1. kriva je ona grupa koja nije zavrsila na golom otoku
2. kina je drzava koja na svaki nacin i po svaku cijenu cuva svoj ustavni poredak, bez obzira na vrstu politickog sistema.
3. izvoznik demokratije, SAD. hmm.. posebna tema. ukratko, progonila sve one koji bi nesto pozitivno rekli o komunizmu, radila namjestaljke i smicalice mnogim socijalisticki orijentiranim amerikancima. ako je ta demokratija toliko dobra, zasto ce im guantanamo?(samo jedan od mnogih primjera americke demokratije) demokratija=oligarhija
4. rusenje drzave ne predstavlja samo oruzana pobuna. postoje mnogi drugi nacini rusenja jedne vlasti, drzave. takvi su zavrsavali na golom otoku, nazalost, nisu svi zavrsili. ko to nije imao sudjenje? cak je i draza mihajlovic imao sudjenje!
naravno, postojao je odredjen broj ljudi koji su nevini zavrsili na golom otoku. to je bilo u vrijeme sukoba staljin-tito. da bi tvoju guzicu ili guzicu tvojih staraca, spasio od staljina, mnogi "staljinisti" su zavrsili na otoku. nekolicina nevinih je predstavljala, sto bi sad rekli, kolateralnu stetu.
Kina je komunisticka drzava koja ne poznaje ljudska prava i misli da je vlast = SVE! Kad su to zadnji puta izbori bili u Kini? I ako to sto govoris(svaka zemlja se brani) nema veze s komunizmom sto onda bas spomenu Kinu?

Ja niti sam spominjao USA niti to sto oni rade, to sto rade je grozno i necu ih sad ja podrzavat. Ali vi cim neko spomene komunisticke mahane i zlocine govorite kako "ni demokracija nije bolja" mjesto da na navedeno direktno odgovorite. To je kao da USA sada kaze "i socijalisti u Jugoslaviji su imali Goli Otok". Kontas?

Onda kol´ko ja znam nije Draza bio na Golom Otoku? Sto njega uvlacis?`Kazem da ti koji su zaglavili na Golom Otoku nisu imali sudjenje sto je ljudsko pravo a na samom Golom otoku su se ljudska prava i Zenevska konvencija tako tesko krsili da je to neprihvatljivo pa bili tamo i najokorjeli kriminalci. Jednostavno to je bio logor gdje su ljudi zbog politickog misljenja deportovani pod raznoraznim optuzbama bez ikakvog sudjenja i zatim muceni u nedogled a kad bi ih pustili prijetili bi im da moraju sutit.

Mene bi licno bilo stid da smatram da je koncetracioni logor bio zastitnik mene ili mojih predaka. Sa staljinistima se moglo obrancunat na pravi nacin. Dakle sudjenje, ako je kriv egzil ili slicno. Goli Otok je bio organizovani zlocinacki poduhvat za kojeg je Tito i njegovi trebao da odgovara...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#57

Post by _BosanaC »

Onda kol´ko ja znam nije Draza bio na Golom Otoku? Sto njega uvlacis?`Kazem da ti koji su zaglavili na Golom Otoku nisu imali sudjenje sto je ljudsko pravo a na samom Golom otoku su se ljudska prava i Zenevska konvencija tako tesko krsili da je to neprihvatljivo pa bili tamo i najokorjeli kriminalci. Jednostavno to je bio logor gdje su ljudi zbog politickog misljenja deportovani pod raznoraznim optuzbama bez ikakvog sudjenja i zatim muceni u nedogled a kad bi ih pustili prijetili bi im da moraju sutit.
Decko... sta hoces da se radi s onima koji rade protiv drzave? Da ih se poljubi u guzicu i posalje malo u svijet da i tamo seru i nastave raditi protiv iste te drzave? Za takve je bio Goli otok, a, opet kaze, cinjenica je da je na njemu bilo i nevinih, iako su bili u manjini. A slazemo se u jednoj stvari - bolje bi bilo da su mnogi od tih zavrsili bas kao Draza, a ne na Golom otoku.
Goli Otok je bio organizovani zlocinacki poduhvat za kojeg je Tito i njegovi trebao da odgovara...
Onda smo imali naciju, naciju je cuvala policija i slicne drzavne sluzbe, i sada bi ti 75% naroda sigurno potpisalo uvodjenje novog Golog otoka, samo sto to ne pada nikome na pamet jer bi sva nasa krema i vrhuska tamo po kratkom postupku zavrsila, okruzena onim sitnim huskacima i profitercicima koji bi bili u masi koja govori "Al' nisam jaaaaa" :x

A sad imas karinu, imas drzavu koja se zove Bosna i Hercegovina u kojoj ne mozes biti ni Bosanac ni Hercegovac, Bosancima zovete Alzirce i Tunizane koji su pobjegli iz svojih drzava i od svog pravosudja valjda jer ih ne mozete svrstati u Bosnjake - Srbe - Hrvate, a ljude koji ovdje zive koji nisu ni Srbi, ni Hrvati, a ni Bosnjaci (Aliji zahvali sto Bosnjaci nisu stanovnici BiH nego Bosanski muslimani od '93.) gledate naopako :oops:
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#58

Post by mr__bosnjak »

_BosanaC wrote:
Onda kol´ko ja znam nije Draza bio na Golom Otoku? Sto njega uvlacis?`Kazem da ti koji su zaglavili na Golom Otoku nisu imali sudjenje sto je ljudsko pravo a na samom Golom otoku su se ljudska prava i Zenevska konvencija tako tesko krsili da je to neprihvatljivo pa bili tamo i najokorjeli kriminalci. Jednostavno to je bio logor gdje su ljudi zbog politickog misljenja deportovani pod raznoraznim optuzbama bez ikakvog sudjenja i zatim muceni u nedogled a kad bi ih pustili prijetili bi im da moraju sutit.
Decko... sta hoces da se radi s onima koji rade protiv drzave? Da ih se poljubi u guzicu i posalje malo u svijet da i tamo seru i nastave raditi protiv iste te drzave? Za takve je bio Goli otok, a, opet kaze, cinjenica je da je na njemu bilo i nevinih, iako su bili u manjini. A slazemo se u jednoj stvari - bolje bi bilo da su mnogi od tih zavrsili bas kao Draza, a ne na Golom otoku.
Goli Otok je bio organizovani zlocinacki poduhvat za kojeg je Tito i njegovi trebao da odgovara...
Onda smo imali naciju, naciju je cuvala policija i slicne drzavne sluzbe, i sada bi ti 75% naroda sigurno potpisalo uvodjenje novog Golog otoka, samo sto to ne pada nikome na pamet jer bi sva nasa krema i vrhuska tamo po kratkom postupku zavrsila, okruzena onim sitnim huskacima i profitercicima koji bi bili u masi koja govori "Al' nisam jaaaaa" :x

A sad imas karinu, imas drzavu koja se zove Bosna i Hercegovina u kojoj ne mozes biti ni Bosanac ni Hercegovac, Bosancima zovete Alzirce i Tunizane koji su pobjegli iz svojih drzava i od svog pravosudja valjda jer ih ne mozete svrstati u Bosnjake - Srbe - Hrvate, a ljude koji ovdje zive koji nisu ni Srbi, ni Hrvati, a ni Bosnjaci (Aliji zahvali sto Bosnjaci nisu stanovnici BiH nego Bosanski muslimani od '93.) gledate naopako :oops:
Po tvom misljenju bi treb´o 95% "RS"-a na Goli! :roll: Jer protiv su drzave i hajmo ih u logor! Pa cujes li ti kako zvuci? Covjece postoje obicni zatvori i zakoni a ne ta komunisticka sranja sto granice sa fasizmom...

I da, ja se Aliji duboko zahvaljujem sto nam je vratio nas historijski bosnjacki identitet! :bih:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#59

Post by _BosanaC »

mr__bosnjak wrote:
_BosanaC wrote:
Onda kol´ko ja znam nije Draza bio na Golom Otoku? Sto njega uvlacis?`Kazem da ti koji su zaglavili na Golom Otoku nisu imali sudjenje sto je ljudsko pravo a na samom Golom otoku su se ljudska prava i Zenevska konvencija tako tesko krsili da je to neprihvatljivo pa bili tamo i najokorjeli kriminalci. Jednostavno to je bio logor gdje su ljudi zbog politickog misljenja deportovani pod raznoraznim optuzbama bez ikakvog sudjenja i zatim muceni u nedogled a kad bi ih pustili prijetili bi im da moraju sutit.
Decko... sta hoces da se radi s onima koji rade protiv drzave? Da ih se poljubi u guzicu i posalje malo u svijet da i tamo seru i nastave raditi protiv iste te drzave? Za takve je bio Goli otok, a, opet kaze, cinjenica je da je na njemu bilo i nevinih, iako su bili u manjini. A slazemo se u jednoj stvari - bolje bi bilo da su mnogi od tih zavrsili bas kao Draza, a ne na Golom otoku.
Goli Otok je bio organizovani zlocinacki poduhvat za kojeg je Tito i njegovi trebao da odgovara...
Onda smo imali naciju, naciju je cuvala policija i slicne drzavne sluzbe, i sada bi ti 75% naroda sigurno potpisalo uvodjenje novog Golog otoka, samo sto to ne pada nikome na pamet jer bi sva nasa krema i vrhuska tamo po kratkom postupku zavrsila, okruzena onim sitnim huskacima i profitercicima koji bi bili u masi koja govori "Al' nisam jaaaaa" :x

A sad imas karinu, imas drzavu koja se zove Bosna i Hercegovina u kojoj ne mozes biti ni Bosanac ni Hercegovac, Bosancima zovete Alzirce i Tunizane koji su pobjegli iz svojih drzava i od svog pravosudja valjda jer ih ne mozete svrstati u Bosnjake - Srbe - Hrvate, a ljude koji ovdje zive koji nisu ni Srbi, ni Hrvati, a ni Bosnjaci (Aliji zahvali sto Bosnjaci nisu stanovnici BiH nego Bosanski muslimani od '93.) gledate naopako :oops:
Po tvom misljenju bi treb´o 95% "RS"-a na Goli! :roll: Jer protiv su drzave i hajmo ih u logor! Pa cujes li ti kako zvuci? Covjece postoje obicni zatvori i zakoni a ne ta komunisticka sranja sto granice sa fasizmom...

I da, ja se Aliji duboko zahvaljujem sto nam je vratio nas historijski bosnjacki identitet! :bih:
I sto je sve nemuslimane a istovremeno i neSrbe i neHrvate odjebo sa spiska stanovnika ove jadne drzave? :?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#60

Post by mr__bosnjak »

_BosanaC wrote:
mr__bosnjak wrote:
_BosanaC wrote: Decko... sta hoces da se radi s onima koji rade protiv drzave? Da ih se poljubi u guzicu i posalje malo u svijet da i tamo seru i nastave raditi protiv iste te drzave? Za takve je bio Goli otok, a, opet kaze, cinjenica je da je na njemu bilo i nevinih, iako su bili u manjini. A slazemo se u jednoj stvari - bolje bi bilo da su mnogi od tih zavrsili bas kao Draza, a ne na Golom otoku.
Onda smo imali naciju, naciju je cuvala policija i slicne drzavne sluzbe, i sada bi ti 75% naroda sigurno potpisalo uvodjenje novog Golog otoka, samo sto to ne pada nikome na pamet jer bi sva nasa krema i vrhuska tamo po kratkom postupku zavrsila, okruzena onim sitnim huskacima i profitercicima koji bi bili u masi koja govori "Al' nisam jaaaaa" :x

A sad imas karinu, imas drzavu koja se zove Bosna i Hercegovina u kojoj ne mozes biti ni Bosanac ni Hercegovac, Bosancima zovete Alzirce i Tunizane koji su pobjegli iz svojih drzava i od svog pravosudja valjda jer ih ne mozete svrstati u Bosnjake - Srbe - Hrvate, a ljude koji ovdje zive koji nisu ni Srbi, ni Hrvati, a ni Bosnjaci (Aliji zahvali sto Bosnjaci nisu stanovnici BiH nego Bosanski muslimani od '93.) gledate naopako :oops:
Po tvom misljenju bi treb´o 95% "RS"-a na Goli! :roll: Jer protiv su drzave i hajmo ih u logor! Pa cujes li ti kako zvuci? Covjece postoje obicni zatvori i zakoni a ne ta komunisticka sranja sto granice sa fasizmom...

I da, ja se Aliji duboko zahvaljujem sto nam je vratio nas historijski bosnjacki identitet! :bih:
I sto je sve nemuslimane a istovremeno i neSrbe i neHrvate odjebo sa spiska stanovnika ove jadne drzave? :?
Kol´ko ja znam Alija je insistirao uvijek na tome da Bosna bez Srba i Hrvata nije Bosna niti je ikada ikoga "odjebao sa spiska". Samo je svom narodu vratio stoljetni identitet sto mu je bio oduzet preko 100 godina...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#61

Post by sarlo »

Na Goli Otok 1951. godine je poslata komisija da utvrdi kakve se sve "nepravilnosti" desavaju ne njemu. Komisija je utvrdila da je u periodu 1949-1951 god. Na Golom umrlo od turture ili izvrsilo samoubistvo oko 350 zatvorenika. Prvi samoubica se navodno popeo na stijenu i prije nego sto ce skociti je popisao ostale zatvorenike. Najcuveniji slucaj samoubistva je onaj kada je jedan zatvorenik lupao glavom u zid, ispostavilo se da je zabijao sebi eksere u glavu. Bilo je i slucajeva samoklanja.
Prva grupa IB-ovaca je dopremljena na Goli 1949. i bili su Crnogorci, druga su bili Sarajlije (tako su ih zvali no bilo ih je sa svih strana). Oni su poceli da revidiraju stavove. Najcuveniji revidirac je bio narodni heroj iz Kupresa, mislim da se zvao Ante. Cuven je bio i jedan knjizevnik iz Sarajeva. Zatvorenici su se podijelili na "okorjelu bandu" i revidirce. Zatvorenike bi na doku docekivao "topli zec"-spalir revidiraca koji su tukli novodosle.
Za shvatanje ovog pojma preporucio bih knjigu "Tren II" od Antonija Isakovica, koja je sjajna sama po sebi ali uopce nema faktografskih podataka. I "Otac na sluzbenom putu" govori o Sidranovom ocu, koji doduse nije bio na G.O. ali je dozivio nesto slicno.
Jel' "narod na celu sa Titom" ili "Tito na celu sa narodom".
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#62

Post by supersonic »

Kina je komunisticka drzava koja ne poznaje ljudska prava i misli da je vlast = SVE! Kad su to zadnji puta izbori bili u Kini? I ako to sto govoris(svaka zemlja se brani) nema veze s komunizmom sto onda bas spomenu Kinu?

Ja niti sam spominjao USA niti to sto oni rade, to sto rade je grozno i necu ih sad ja podrzavat. Ali vi cim neko spomene komunisticke mahane i zlocine govorite kako "ni demokracija nije bolja" mjesto da na navedeno direktno odgovorite. To je kao da USA sada kaze "i socijalisti u Jugoslaviji su imali Goli Otok". Kontas?

Onda kol´ko ja znam nije Draza bio na Golom Otoku? Sto njega uvlacis?`Kazem da ti koji su zaglavili na Golom Otoku nisu imali sudjenje sto je ljudsko pravo a na samom Golom otoku su se ljudska prava i Zenevska konvencija tako tesko krsili da je to neprihvatljivo pa bili tamo i najokorjeli kriminalci. Jednostavno to je bio logor gdje su ljudi zbog politickog misljenja deportovani pod raznoraznim optuzbama bez ikakvog sudjenja i zatim muceni u nedogled a kad bi ih pustili prijetili bi im da moraju sutit.

Mene bi licno bilo stid da smatram da je koncetracioni logor bio zastitnik mene ili mojih predaka. Sa staljinistima se moglo obrancunat na pravi nacin. Dakle sudjenje, ako je kriv egzil ili slicno. Goli Otok je bio organizovani zlocinacki poduhvat za kojeg je Tito i njegovi trebao da odgovara...[/quote]

legendo, ja sam naveo primjer jedne drzave(komunisticke), u kojoj nema ljudskih prava, ali u kojoj postoji zakon po kojem najebes ako radis protiv drzave. onda sam naveo drugu drzavu, drugi politicki sistem. demokratija, sa svim svojim ljudskim pravim i sa izborima, nimalo se ne razlikuje od prethodne. zato sam ti naveo primjer guantanama u kojem su zavrsili mnogi ameri, o 50, 60, 70-im i sudskim procesima da ne govorim.
drazu sam naveo kao primjer, da je i takav monstrum imao sudjenje, nije zavrsio na golom, zavrsio je kako su mnogi trebali. a jel ti fakat mislim da se u ovoj demokratskoj bih postuju ljudska prava, kreni od ulice, o zatvorima necu da pricam. kakva zenevska konvencija? to su tekstovi za malu djecu, cak i oni sa podsmjehom to citaju. ko postuje zenevsku konvencijU?
sto se staljinista tice, uzmi knjigu pa procitaj. na granici juge su "visili" rusi, spremni da izvrse agresiju i okupaciju. zar ti stvarno mislis da se u takvoj situaciji moglo rijesiti drugacije. kad ne znas koliko ima vise neprijatelja, s one, ili ove strane granice.
na kraju krajeva, goli otok je zatvoren. i to mnogo prije titove smrti. znaci da je bilo samo privremeno rjesenje. izgleda, nazalost.
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#63

Post by supersonic »

Kina je komunisticka drzava koja ne poznaje ljudska prava i misli da je vlast = SVE! Kad su to zadnji puta izbori bili u Kini? I ako to sto govoris(svaka zemlja se brani) nema veze s komunizmom sto onda bas spomenu Kinu?

Ja niti sam spominjao USA niti to sto oni rade, to sto rade je grozno i necu ih sad ja podrzavat. Ali vi cim neko spomene komunisticke mahane i zlocine govorite kako "ni demokracija nije bolja" mjesto da na navedeno direktno odgovorite. To je kao da USA sada kaze "i socijalisti u Jugoslaviji su imali Goli Otok". Kontas?

Onda kol´ko ja znam nije Draza bio na Golom Otoku? Sto njega uvlacis?`Kazem da ti koji su zaglavili na Golom Otoku nisu imali sudjenje sto je ljudsko pravo a na samom Golom otoku su se ljudska prava i Zenevska konvencija tako tesko krsili da je to neprihvatljivo pa bili tamo i najokorjeli kriminalci. Jednostavno to je bio logor gdje su ljudi zbog politickog misljenja deportovani pod raznoraznim optuzbama bez ikakvog sudjenja i zatim muceni u nedogled a kad bi ih pustili prijetili bi im da moraju sutit.

Mene bi licno bilo stid da smatram da je koncetracioni logor bio zastitnik mene ili mojih predaka. Sa staljinistima se moglo obrancunat na pravi nacin. Dakle sudjenje, ako je kriv egzil ili slicno. Goli Otok je bio organizovani zlocinacki poduhvat za kojeg je Tito i njegovi trebao da odgovara...[/quote]

legendo, ja sam naveo primjer jedne drzave(komunisticke), u kojoj nema ljudskih prava, ali u kojoj postoji zakon po kojem najebes ako radis protiv drzave. onda sam naveo drugu drzavu, drugi politicki sistem. demokratija, sa svim svojim ljudskim pravim i sa izborima, nimalo se ne razlikuje od prethodne. zato sam ti naveo primjer guantanama u kojem su zavrsili mnogi ameri, o 50, 60, 70-im i sudskim procesima da ne govorim.
drazu sam naveo kao primjer, da je i takav monstrum imao sudjenje, nije zavrsio na golom, zavrsio je kako su mnogi trebali. a jel ti fakat mislim da se u ovoj demokratskoj bih postuju ljudska prava, kreni od ulice, o zatvorima necu da pricam. kakva zenevska konvencija? to su tekstovi za malu djecu, cak i oni sa podsmjehom to citaju. ko postuje zenevsku konvencijU?
sto se staljinista tice. na granici juge su "visili" rusi, spremni da izvrse agresiju i okupaciju. zar ti stvarno mislis da se u takvoj situaciji moglo rijesiti drugacije. kad ne znas koliko ima vise neprijatelja, s one, ili ove strane granice. i da, taj covjek, TITO te spasio od staljina!!
na kraju krajeva, goli otok je zatvoren. i to mnogo prije titove smrti. znaci da je bilo samo privremeno rjesenje. izgleda, nazalost.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#64

Post by njonjica »

Prazina wrote:Odel se kada u Yu klub i pevaju li se cecine pesme momci?????

Na cemu si ti, zivota ti?
Daj reci da to ne uzimamo... :shock: :shock:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#65

Post by Vodenjak »

_BosanaC wrote:
mr__bosnjak wrote:
mostarac wrote:ja mislim da bi nama trebao jedan novi goli otok, s tim sto bi morao biti mnogo vecih dimenzija
Je´l ti ovo ozbiljno? :shock:
Cemu to cudjenje? :?
Stvarno, cemu cudjenje? :? :shock:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#66

Post by Vodenjak »

Prazina wrote:Ovi ti Titoljupci u dijaspori prodaju glasove na izborima SDS za 1000 eura!!!!!

Ja bi ih nazvao Titosupci!!!!
Shupak ti je tata!
I to zajedno s tobom i svima ostalima kojima su ovi mormoni koji nas vode zadnjih 15 godina idoli!

A Brozu zamjeram sto iz unutrasnjih organa nije poslao snage koje bi vam rasturile isti! :oops:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#67

Post by Vodenjak »

mostarac wrote:
forza milan wrote:
_BosanaC wrote: I Tito i Staljin moze se reci da su ucili od jednog te istog covjeka, a to je bio Lenjin.

A otidji dan danas u bilo koji zatvor na svijetu pa pitaj ko je pravo osudjen i ko je kriv za nesto - neces vjerovati, ali svi su tu nevini i nekom tudjom greskom.

A ako ti jos nije jasno na sta mislim - vidi malo ko nam napravi sve ovo od '91. pa na ovamo - svi oni koje je bas Tito poslao na Goli otok, u Focu i ine druge zatvore.
i neko ce nam opet sve ovo isto napraviti jer smo plitki i .... (evo nemam rijeci da te opisem vjeruj mi) kao ti
pa tebi i takvima nije dovoljno svjedocenje sudije koji je sudio osudjenima u procesu 83 i koji je priznao da je sve bilo namjesteno
by the way sudija je srbin
meni ovo svjedocenje nije ni trebalo jer sam znao sta su komunisticka sudjenja i njihove podvale
ti ocito je ne znas
i volio bih da postanes zrtvom jedne takve pa da osjetis na vl kozi
medjutim za to vise nema vremena, mozes slobodno misliti i zivjeti
ne trebas se bojati nekog montiranog procesa
a za to se zahvali aliji
istorija je pokazala da su ipak bili krivi ;)
A osim toga, Srbi su bili i oni koji su tu kompaniju i izvadili iz zatvora...
Beckovic, Cosic, Seselj, Kapor...
Sve demokrata do demokrate.
I borci za ljudska prava! :zzzz:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#68

Post by Vodenjak »

mr__bosnjak wrote:
Pa po tvom onda je i opravdano sat se desilo u Grabovici i Uzdolu jer jesu bili nevini stradali al´ da nije bilo ustasa nebi ni oni. Istu logiku primjeni i na Cacu i Kazane. jebote onda i to je opravdano jer je caco post´o takav radi cetnika. Inace ne bi. Htio je kazniti cetnike pa i drugi "slucajno" stradali al´ eto opet je heroj... :roll:

A i ti sto su bili Staljinovi simpateri, pa dobro jel´ ih trebalo onako mucit i provodit onu torturu? Gled´o sam jednom film, dodje UDBA kod nekog ucitelja i kaze skini sliku Staljina a on nece i hop ode on na Goli i vrati se jedno 7 godina kasnije mrsav i premlacen i sve po noci skace od bolove i traumi da ne pricam vise... Goli je bio cisti koncetracioni logor u kog su slati ljudi radi svog politickog misljenja, a svijet je plasen "sta ako dodje staljin na vlast". Pa postojali su obicni zatvori gdje se postovala Zenevska konvencija ili slicno, ovo je bilo cisto "chamber of death"...
Stvarno bezobrazluk...
Ljudi koji su 48. bili za ono sto je Staljin trazio nisu htjeli nista vise nego da Jugoslavija bude u rangu sa Rumunijom i Bugarskom, da se u nasim gradovima viju ruske zastave, da se po njima shetaju ruske bacuske, prave djecicu jugoslovenkama, odredjuju sta ces jesti, obuci, kuda ces ici, s kim i kako...

Mladicu, zivis vani...
A ipak si out! :shock:

Moj ti je savjet da pokusas naci BILO KOJEG stanovnika neke od istocnih zemalja kojemu je barem 35-40 godina danas i koji je mladost proveu u tim zemljama.
Ja sam ih sreo masu... Znam da ih tamo gdje ti zivis ima jos vise..

Cuces stosta i nauciti puno osim ako te indoktrinacija Dobricinom & comp nije nacinila gluhim i slijepim! :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#69

Post by _BosanaC »

mr__bosnjak wrote: Kol´ko ja znam Alija je insistirao uvijek na tome da Bosna bez Srba i Hrvata nije Bosna niti je ikada ikoga "odjebao sa spiska". Samo je svom narodu vratio stoljetni identitet sto mu je bio oduzet preko 100 godina...
Hajd procitaj prvo sta sam napisao pa repliciraj Tita ti.

Alija je napravio upravo to - Bosnu sa Srbima, Hrvatima i Bosnjacima (Muslimanima) a sve koji se osjecaju kao Bosanci i Hercegovci je odjebao.

Ili da ti nacrtam? :?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#70

Post by mr__bosnjak »

_BosanaC wrote:
mr__bosnjak wrote: Kol´ko ja znam Alija je insistirao uvijek na tome da Bosna bez Srba i Hrvata nije Bosna niti je ikada ikoga "odjebao sa spiska". Samo je svom narodu vratio stoljetni identitet sto mu je bio oduzet preko 100 godina...
Hajd procitaj prvo sta sam napisao pa repliciraj Tita ti.

Alija je napravio upravo to - Bosnu sa Srbima, Hrvatima i Bosnjacima (Muslimanima) a sve koji se osjecaju kao Bosanci i Hercegovci je odjebao.

Ili da ti nacrtam? :?
Pa u Bosni su i prije Alije bili Bosnjaci(tada muslimani), Srbi i Hrvati i ostali. Po meni je bosnjastvo bosanski etnicitet i o tome nema dvojbe! Dakle:

Bosnjak=nacionalni i etnicki Bosanac!

Nego sta je to Alija trebao uradit, proglasit da su svi sada Bosanci nacionalno bez obzira na njihovu volju(nije ovo komunizam), to bi proslo kod Bosnjaka ali Srbi i Hrvati nikad! Samo bi dobili izgovor da rade jos vise ono sto su radili jer ih se hoce "asimilirat".

@supersonic, Vodenjak...

ne negiram ja da se nije smjelo dopustit Staljinu da dodje i da je Tito bio upravu kada je rekao ne ali to sto kazem je da nacin na koji su oni problem "rijesili" je bio zlocinacki i odgovorni su trebali odgovarat. Ako je to legitiman nacin onda hajmo vecinu Srba i Hrvata na Goli(i pokojeg Bosnjaka kojeg mozda onako ofrlje optuzimo)! Stvarno nije meni Dobricina prao mozak nego vama Tito, kad god je rasprava o njemu nedate nijednu losu rijec rec ali zato hajde sve svali na Aliju! :roll:
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#71

Post by supersonic »

bas ta podjela bosnjaci, srbi i hrvati u bih, uvjetuje da se svi svrstavaju u jedan tor. da je kojim slucajem ostavljena mogucnost da se izjasni kao bosanac, mnogi srbi i hrvati koji su se tako izjasnili, zaokruzili bi bosanac. iz licnog iskustva znam bar 50tak takvih ljudi. meni smeta sto se uz bosnjak dodaje musliman, a onako bi bili bosanci bez obzira na vjeru! to je druga tema.
u vrijeme rata ili pred eskalaciju sukoba, a posebno kada se unutar zemlje nalaze snage koje podupiru neprijatelja(5. kolona) ne postoji mogucnost da se svaki posebno ispita. u tim slucajevima se hapse svi koji se vezu s tim! bili krivi ili ne! ocit ti je primjer srba u sarajevu koji su odvedeni, neki su bili krivi, neki nisu. neki su vraceni, neki nisu. ko je odgovarao za one sto nisu vraceni, a nisu bili krivi?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#72

Post by _BosanaC »

supersonic wrote:bas ta podjela bosnjaci, srbi i hrvati u bih, uvjetuje da se svi svrstavaju u jedan tor. da je kojim slucajem ostavljena mogucnost da se izjasni kao bosanac, mnogi srbi i hrvati koji su se tako izjasnili, zaokruzili bi bosanac. iz licnog iskustva znam bar 50tak takvih ljudi. meni smeta sto se uz bosnjak dodaje musliman, a onako bi bili bosanci bez obzira na vjeru! to je druga tema.
u vrijeme rata ili pred eskalaciju sukoba, a posebno kada se unutar zemlje nalaze snage koje podupiru neprijatelja(5. kolona) ne postoji mogucnost da se svaki posebno ispita. u tim slucajevima se hapse svi koji se vezu s tim! bili krivi ili ne! ocit ti je primjer srba u sarajevu koji su odvedeni, neki su bili krivi, neki nisu. neki su vraceni, neki nisu. ko je odgovarao za one sto nisu vraceni, a nisu bili krivi?
Upravo to. Nacija je svezana za vjeroispovjest, cime je ljudima koji nisu vjernici automatski oduzeta mogucnost da budu dio BH naroda (barem po Ustavu) nego su svrstani u manjinu.
Bosnjak=nacionalni i etnicki Bosanac!

Nego sta je to Alija trebao uradit, proglasit da su svi sada Bosanci nacionalno bez obzira na njihovu volju(nije ovo komunizam), to bi proslo kod Bosnjaka ali Srbi i Hrvati nikad! Samo bi dobili izgovor da rade jos vise ono sto su radili jer ih se hoce "asimilirat".
Drug moj, nije bas ni "Bosnjacko" maslo za Ramazana.

Sta je postigao time sto to nije uradio? Zabetonirao torove, strpao nekadasnje muslimane (i sadasnje muslimane, da se razumijemo) u tor Bosnjaci, i sve koji nisu muslimani indirektno natjerao da se deklarisu kao Srbi, Hrvati ili ostali? :? E jest nam vala i ucinio uslugu...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#73

Post by mr__bosnjak »

_BosanaC wrote:
supersonic wrote:bas ta podjela bosnjaci, srbi i hrvati u bih, uvjetuje da se svi svrstavaju u jedan tor. da je kojim slucajem ostavljena mogucnost da se izjasni kao bosanac, mnogi srbi i hrvati koji su se tako izjasnili, zaokruzili bi bosanac. iz licnog iskustva znam bar 50tak takvih ljudi. meni smeta sto se uz bosnjak dodaje musliman, a onako bi bili bosanci bez obzira na vjeru! to je druga tema.
u vrijeme rata ili pred eskalaciju sukoba, a posebno kada se unutar zemlje nalaze snage koje podupiru neprijatelja(5. kolona) ne postoji mogucnost da se svaki posebno ispita. u tim slucajevima se hapse svi koji se vezu s tim! bili krivi ili ne! ocit ti je primjer srba u sarajevu koji su odvedeni, neki su bili krivi, neki nisu. neki su vraceni, neki nisu. ko je odgovarao za one sto nisu vraceni, a nisu bili krivi?
Upravo to. Nacija je svezana za vjeroispovjest, cime je ljudima koji nisu vjernici automatski oduzeta mogucnost da budu dio BH naroda (barem po Ustavu) nego su svrstani u manjinu.
Bosnjak=nacionalni i etnicki Bosanac!

Nego sta je to Alija trebao uradit, proglasit da su svi sada Bosanci nacionalno bez obzira na njihovu volju(nije ovo komunizam), to bi proslo kod Bosnjaka ali Srbi i Hrvati nikad! Samo bi dobili izgovor da rade jos vise ono sto su radili jer ih se hoce "asimilirat".
Drug moj, nije bas ni "Bosnjacko" maslo za Ramazana.

Sta je postigao time sto to nije uradio? Zabetonirao torove, strpao nekadasnje muslimane (i sadasnje muslimane, da se razumijemo) u tor Bosnjaci, i sve koji nisu muslimani indirektno natjerao da se deklarisu kao Srbi, Hrvati ili ostali? :? E jest nam vala i ucinio uslugu...
Niko ne brani ne-muslimanima da se izjasnjavaju kao Bosnjaci. I samo da pojasnim, odluku nije donio samo onaj nego cjelokupni ondasnji Bosnjacki Sabor i kasnije Parlament RBiH. Mislim da je Sacir Filandra bio predlagaoc imena.

@supersonic

I ja sam protiv toga da se pored Bosnjak dodaje musliman ali mislim da to vise rade komsijske medije. A ovo za Srbe u Sarajevu, upravo to sam i rekao. Smatras li ti da je to sto je Caco uradio ispravno i dobro jer je situacija bila takva pa neki petokolonasi su odletili neki nisu? Ako ne smatras ne mozes smatrat ni Goli Otok dobrim...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#74

Post by _BosanaC »

Niko ne brani ne-muslimanima da se izjasnjavaju kao Bosnjaci. I samo da pojasnim, odluku nije donio samo onaj nego cjelokupni ondasnji Bosnjacki Sabor i kasnije Parlament RBiH. Mislim da je Sacir Filandra bio predlagaoc imena.
Ne brani, slazem se. Ne brani niko ni muslimanima da se izjasnjavaju kao Srbi i Hrvati...

Nidje veze. Ili stvarno ne kontas ili neces da kontas. Procitaj neke BH novine, pogledaj politicku emisiju, pa vidi u kojem kontekstu se spominje Bosnjak.

I ne moraju to biti komsijske novine, uzmi federalne slobodno...
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#75

Post by supersonic »

kao sto ti je _BosanaC rekao svi nemuslimani su se izjasnili kao srbi, hrvati ili ostali. a to da su komsijski mediji bosnjake izjednacili sa muslimanima, nije istina. mustafa imamovic, najveci historicar na ovim prostorima, u svojoj knjizi historija bosnjaka, na skoro svakom mjestu izjednacuje bosnjake sa muslimanima. naravno da nije alija donio sam tu odluku, ali jeste zajedno sa jos nekih 5-6 ljudi. ostali su samo klimnuli glavom.
caco nije srbe odvodio zato sto su bili prijetnja, vec sto su bili srbi. sreca pa je bilo ljudi koji to nisu odobravali, pa su ga smakli (tad je poginulo i pripadnika policije).
samo ti to nikada neces shvatiti, da u takvim trenucima, ono sto bi se u normalnijim okolnostima rijesilo na drugi nacin, rjesava se kako se najbolje moze u tom momentu. naravno da strada i nevinih, ali to sticajem okolnosti nema onoliku tezinu kakvu bi imalo u normalnim okolnostima. uzmi krivicni zakon FBiH pa procitaj.
Post Reply