Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#1 Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by ferratilis »

Bio bi zahvalan ako neko moze objasniti (ili uputiti na zakon) ko tacno ima pravo od pojedinca traziti licnu kartu na uvid? Kod nas stalno u bankama traze licnu. Ista je situacija na birou rada i vjerovatno u velikom broju javnih institucija ili cak privatnih firmi. Zar zakonom nije definisano da jedino policijski sluzbenici imaju pravo traziti licna dokumenta?

Ono sto me najvise zanima je sta bi desilo u slucaju da pojedinac odbije pokazati licnu osobi koja istu trazi, a nije policajac?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by insomnia78 »

Otiso bi iz banke neobavljenog posla
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#3 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by zrakomlat »

Ne znam iz ugla zakona ali logički, gdje je god potrebna identifikacija osobe mora ti tražiti ličnu kartu na uvid. Dođeš ti sad iz svog mjesta u neko drugo, ostala ti kartica kući, i na šalter banke hoćeš da uzmeš nešto para. Nema smisla da ti ne traži ličnu na uvid, da se uvjeri da si to ti.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#4 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by pinkman »

ferratilis wrote:Bio bi zahvalan ako neko moze objasniti (ili uputiti na zakon) ko tacno ima pravo od pojedinca traziti licnu kartu na uvid? Kod nas stalno u bankama traze licnu. Ista je situacija na birou rada i vjerovatno u velikom broju javnih institucija ili cak privatnih firmi. Zar zakonom nije definisano da jedino policijski sluzbenici imaju pravo traziti licna dokumenta?

Ono sto me najvise zanima je sta bi desilo u slucaju da pojedinac odbije pokazati licnu osobi koja istu trazi, a nije policajac?
Evo ovdje imas sudsku praksu u vezi sa zastitom licnih podataka:
http://www.azlp.gov.ba/upravni_sporovi/ ... ageIndex=1

Inace, realnost je nesto drugo. Masa tih institucija ce ti pokazati vrata ako ne uradis kako kazu jer su to njihova interna pravila :D
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#5 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by Edin H. »

Puna podrska ukidanju licih/osobnih karata u BiH. :izet:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by triconja »

Ko god je jaci od tebe, fizicki, materijalno ili neki radnik :lol:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by seoBIH »

Mi smo bas kontradiktorni. Zamisli izgubis kreditnu karticu i neko ti digne novac u banci, jer ista zaboga nema pravo da trazi licnu. Poslije ti krivis banku jer su isplatili novac bez utvrdjivanja identiteta. Bosnjo logik.
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#8 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by MisterNo1 »

Kako ja znam, ni policajac ti ne smeje uzeti LK. Čak ni kada ulaziš u policijsku stanicu da obaviš neki posao uzima ti se LK samo na uvid i po pravilu ti je odmah treba vratiti.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#9 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by hrle1976 »

ferratilis wrote:Bio bi zahvalan ako neko moze objasniti (ili uputiti na zakon) ko tacno ima pravo od pojedinca traziti licnu kartu na uvid? Kod nas stalno u bankama traze licnu. Ista je situacija na birou rada i vjerovatno u velikom broju javnih institucija ili cak privatnih firmi. Zar zakonom nije definisano da jedino policijski sluzbenici imaju pravo traziti licna dokumenta?

Ono sto me najvise zanima je sta bi desilo u slucaju da pojedinac odbije pokazati licnu osobi koja istu trazi, a nije policajac?
U normalnim drzavama niko osim policije, ili drzavne ustanove odnono one mogu popunjavanjem formulara provjeriti sve podatke o svakom gradjanu - bar drzave - cak po zakonu (u normalnoj drzavi) policajac nema pravo da nosa na sebi tudji pasos. Poste se koriste zbog podizanja paketa ali hajd to moze biti opravdano, jer imaju odgovornost u datom trenutku predavanja posiljke / paketa. To sto u BiH u bankama traze licnu je vise dokaz da u drzavi moze se kako se kome svidja raditi, jer ako imas kreditnu karticu novac podizes na bankomatu uz pomoc pin-sifre koju samo ti trebas da znas - danas je kreditna kartica savim nesto normalno sto svak ima uz racun na banci. Ako zelis da stavis novac na racun, poneki bankomati nude istu opciju ali ako moras ici na salter onda isti stavljas na karticu svoju, teti iza saltera mora biti svjedno ko si, jer kartica kreditna to govori, jer istu si dobio legitimnim putem a tvoj identitet su vec tada utvrdili kada si popunjavo formulare za racun, karticu i sl.

To sto u BiH banke posluju prema mogucnostima i sigurnosnim mjerama iz 1972 godine. Je rupa u zakonu i samom sistemu, nista vise.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#10 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by mistek »

A kako banka da utvrdi identitet kad vršiš konverziju valuta recimo?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by insomnia78 »

Ma prica gluposti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by insomnia78 »

A kad placas cekom?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by seoBIH »

Neki se prave pametni bez pokrica. Na forumu prica o policajcu, a kada ga isti zaustavi pisne u gace, sve sa osmijehom.
User avatar
Jolpaz
Posts: 570
Joined: 15/04/2010 20:51
Location: Minder

#14 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by Jolpaz »

triconja wrote:Ko god je jaci od tebe, fizicki, materijalno ili neki radnik :lol:
:lol:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#15 Re: Ko ima pravo traziti licnu kartu na uvid?

Post by vješalica »

MisterNo1 wrote:Kako ja znam, ni policajac ti ne smeje uzeti LK. Čak ni kada ulaziš u policijsku stanicu da obaviš neki posao uzima ti se LK samo na uvid i po pravilu ti je odmah treba vratiti.
Mentolovicu ne pise covjek o oduzimanju licne karte vec o trazenju na uvid da bi ostvario neko pravo
Ali....posto ti ne znas razliku izmedju traziti na uvid i oduzeti onda mastrafis
Jos kad bi znao da po ZKPu moze ti se kao obezbjedjenje oduzeti sva dokumenta usro bi se.....eh samo kad bi znao

Sto se tice autora teme
U zadnje vrijeme au poceli traziti licnu na uvid ako placas nesto npr ulatnicom u banci meni se licno desilo a nisam znala da su to neke nove procedure
U posti ne traze osim kad su u pitanju veci iznosi novca -par hiljada maraka i jos neke papire :)
Post Reply