Ko će platiti robovima njihov rad?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
rashomon

Ko će platiti robovima njihov rad?

Post by rashomon » 15/03/2007 14:07

Priča _BosanCa na temi o Chavezu je bila off topic, ali je jako interesantna, u skladu s tim i ja imam, ne jednu već više njih, zanimljivih priča o svojim radnim iskustvima...

Ovo je kopirano sa sada već izbrisane teme koja je govorila o vanjsko-unutrašnjoj politici...Zanimljivo je to, jer recimo ta i takva radna iskustva kreiraju određenu vrstu stava, i iznutra i vanka...

Ja sam tako, npr. ispušio 3 mjeseca ("samo"), koliko sam naivan ostao bih još godinu dana, ali je posao bio prejeben, maltene rudnik...i za mene je fizički postalo neizdrživo kada su me nakon izluđujuće treće smjene probudili i pozvali u drugu (drugi put po redu)! (HINT, jedna od pizzerija u samom centru grada)

P.S.
Došao sam do zaključka, isto tako, da je ljudski znoj jedan od bitnijih sastojaka pizze (bilo koje) koji je čini "ukusnom"...Više znoja, ljudi je jedu sa većim guštom...Opažanje zasnovano na ličnom iskustvu!!!
------------------------------------------------------------------------------------
Poslije toga sam radio kao noćni čuvar, no kako sam vidio da je "masta" poprilično neodgovoran i da kasni sa obećanjima morao sam izvršiti neophodne nepoštene protumjere i dati otkaz...
----------------------------------------------------------------------------------
Dakle, ima posla, nije problem naći posao. Ko hoće da radi uvijek će bez problema nać' pos'...

pitt

Post by pitt » 15/03/2007 14:14

ja ne stigoh sve pfatati.....De ti wiggeru :D pojasni :D:D
Last edited by pitt on 15/03/2007 14:27, edited 1 time in total.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 15/03/2007 14:14

ma neki socijalizam...neam pojma :D

rashomon

Post by rashomon » 15/03/2007 14:17

pitt wrote:ja ne stigoh sve pfatati.....De ti wigegru :D pojasni :D:D

Nemoj tu riječ, živ ti svak'!!!

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 15/03/2007 14:19

pa nisu me jednom zapalili tako...al sta cu, necu sad kriviti ameriku zbog toga :roll: :roll:

rashomon

Post by rashomon » 15/03/2007 14:22

Svemirski_Jebach wrote:pa nisu me jednom zapalili tako...al sta cu, necu sad kriviti ameriku zbog toga :roll: :roll:

Nije tema AmeriKKKa...

De, kako su te zapalili?

pitt

Post by pitt » 15/03/2007 14:26

rashomon wrote:
pitt wrote:ja ne stigoh sve pfatati.....De ti wiggeru :D pojasni :D:D

Nemoj tu riječ, živ ti svak'!!!

necu vise :D:D De pojasnite o cemu se sad radi? ko je koga palio ....po ushima nadam se :D:D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 15/03/2007 14:40

rashomon wrote:
Svemirski_Jebach wrote:pa nisu me jednom zapalili tako...al sta cu, necu sad kriviti ameriku zbog toga :roll: :roll:

Nije tema AmeriKKKa...

De, kako su te zapalili?

jarane, radis za nekoga nesto i onda te zavale...jednostavno.

EI Presidente

Post by EI Presidente » 15/03/2007 14:48

Svemirski_Jebach wrote:
rashomon wrote:

Nije tema AmeriKKKa...

De, kako su te zapalili?

jarane, radis za nekoga nesto i onda te zavale...jednostavno.

i mog su buraza htjeli tako, pa im ovaj umalo nije inventar iz radnje poceo iznosit...nista, s cekicem po platu, pa lupit s istim od sto...na zalost...

al' radio sam i ja u privatnom sektoru i nikad nisam imao problema...tako da ih ne mozes sve u isti kos...

rashomon

Post by rashomon » 15/03/2007 15:01

EI Presidente wrote:nista, s cekicem po platu, pa lupit s istim od sto...na zalost...

... i onda ti ON zovne policiju, i ideš u zapisnik, a ti njem' ne mreš ništa, iako si radija na crno i nisi bija plaćen, jer on zna načelnika, ako ne i samog ministra PORKlicije...

Samo bih volija da konkretizirate stvari...

Zašto sam ja morao početi raditi u piceriji, još kao student...
Zbog toga što je starom plata kasnila 23 mjeseca...državni sektor...
a firma od stare je prolazila proces privatizacije, pa su kao radnici nešto kao otkupljivali tu, certifikati plus ovo-ono, a plata im bila nevjerojatnih 170 KM-ica...

Možete konkretizirati stvari...
Svi oni koji me lično znaju ovdje, znaju kroz šta sam prolazio/prolazim...

Svi oni koji me ne znaju, nikada me neće ni upoznati...Logično...
Nema se šta kriti...

pitt

Post by pitt » 15/03/2007 15:11

Jarane, to je i razlog abog kojeg sam ja i otisao iz zemlje. :roll: zesci kokuzluk poslije rata gdje je stari zaradjivao citavih 50DM koje su za nas troje trebale da budu i za rezije i za hranu. O ostalom da ne govorim. Srecom, ja nisam nikad za takve supke radio......fino sam nasao posao u amfibiji.....i boco zemlju trazec mine :D:D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 15/03/2007 15:13

rashomon wrote:
EI Presidente wrote:nista, s cekicem po platu, pa lupit s istim od sto...na zalost...

... i onda ti ON zovne policiju, i ideš u zapisnik, a ti njem' ne mreš ništa, iako si radija na crno i nisi bija plaćen, jer on zna načelnika, ako ne i samog ministra PORKlicije...

Samo bih volija da konkretizirate stvari...

Zašto sam ja morao početi raditi u piceriji, još kao student...
Zbog toga što je starom plata kasnila 23 mjeseca...državni sektor...
a firma od stare je prolazila proces privatizacije, pa su kao radnici nešto kao otkupljivali tu, certifikati plus ovo-ono, a plata im bila nevjerojatnih 170 KM-ica...

Možete konkretizirati stvari...
Svi oni koji me lično znaju ovdje, znaju kroz šta sam prolazio/prolazim...

Svi oni koji me ne znaju, nikada me neće ni upoznati...Logično...
Nema se šta kriti...

Razumijem te u potpunosti...

I slazem se da nisu svi privatnici isti. I sada radim kod privatnika, i radio sam i nakon toga, i ovo sada i to tada se nicim ne moze porediti.

Radio sam takodje i u firmi gdje je znala i kasniti plata, ali ti otvoreno i posteno kazu sta je i kako je i sta mozes ocekivati, a ne furati se na sminku i suplju pricu, na kraju na pricu kako se nema, a s druge strane otvoreno pokazivati svoje bogatstvo kupovinom stanova po inostranstvu, proslavom novih godina u Monte Carlu i Monacu te sa hvaljenjem kako mladi clanovi familije studiraju vani na prestiznim fakultetima dok ti ne mozes zaraditi ni za kiriju :roll: Tj. mozes zaraditi, ali to neces naplatiti...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 15/03/2007 15:43

poznato mi je mnogo takvih primjera...sto licno znam, i sto su mi prijatelji pricali jer se to njima desilo...ne bih sad o konkretnim imenima...al jarane toga nazalost ima jako puno.

znam jednu firmu, radi prilicno dobro...uvozi robu iz slovenije koju vi toliko volite, nekoliko jarana je tamo radilo...radno vrijeme 10 sati, utovar-istovar robe...radi se boga mi i nedjeljom...plata nevjerovatnih 250 KM s tim da pola dobijes u bonovima za koje mozes kupiti jedino robu u prodavnici te iste firme. a ako slucajno nesto malo zajebes (stvarno malo) odbije od plate 50 KM...

Primjer 2 - zena od rodjaka, radila u prodavnici (manja radnja mjesovite robe) plata 250 KM, radi se od jutra do mraka...

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 16/03/2007 02:32

_BosanaC wrote: Razumijem te u potpunosti...

I slazem se da nisu svi privatnici isti. I sada radim kod privatnika, i radio sam i nakon toga, i ovo sada i to tada se nicim ne moze porediti.

Radio sam takodje i u firmi gdje je znala i kasniti plata, ali ti otvoreno i posteno kazu sta je i kako je i sta mozes ocekivati, a ne furati se na sminku i suplju pricu, na kraju na pricu kako se nema, a s druge strane otvoreno pokazivati svoje bogatstvo kupovinom stanova po inostranstvu, proslavom novih godina u Monte Carlu i Monacu te sa hvaljenjem kako mladi clanovi familije studiraju vani na prestiznim fakultetima dok ti ne mozes zaraditi ni za kiriju :roll: Tj. mozes zaraditi, ali to neces naplatiti...

znam da i nije neka utjeha, ali ... taj guzonja, gazda, fukara, nije mu se dalo pa je i on grohno', njegovo poslovanje, ne isplacivat ljude, eh, silnog gazde i govana i sposobnosti, pojedincima je obraz dzon :oops: samo nek oni guzove sire i nek svoje sinove guraju, debil debila radja - doci ce djavo po svoje, kad tad ;-)

Post Reply