Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
medvjed23
Posts: 26689
Joined: 16/07/2010 13:49

#76 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by medvjed23 »

Život je dug, al ljudsko sjećanje je kratko. Uzmimo za primjer školu. Osnovnu, srednju, fakultet... Koliko samo je trajao jedan školski čas, posebno ako je bio dosadan? :D Cupkaš nogom, vrtiš se tamo-vamo, gledaš okolo, šapućeš sa drugom iz klupe, crtaš po teci, brojiš minute, ali nikad, nikad proći. Vječnost čitava. Koliko takvih predugih časova smo preslušali školujući se? Svaki dan - 5 il 6 časova. Svaka školska sedmica, 5 dana. Svaki mjesec, 4 sedmice. Svaka školska godina, oko 9 mjeseci. Kompletno školovanje - 11, 12, 16 ili više godina. U svim tim godinama, bezbroj časova. I trajanje svih tih časova čini jedan okean vremena. Al od čitavog tog okeana, ljudsko sjećanje hvata samo pokoju kaplju: pogled simpatije, tuča u školskom dvorištu, zanimljiva lektira...

Slična stvar i nakon školovanja. Gdje sam bio prije tačno tri godine? Jesam li radio ili bio slobodan? Ako sam radio, šta sam tačno radio? Kakvu sam odjeću nosio? Kakvu su odjeću nosile kolege? Kakve smo frizure imali? Jesmo li se svađali ili fino slagali? Pojma nemam. Znam samo da sam tad bio živ i da sam boravio negdje u Bosni - vjerovatno u Sarajevu, al nisam siguran.

Samo pokoji detalj iz života se fino zalijepi za sjećanje. Sve ostalo je u nekoj magluštini koja nam pruža samo opšti dojam: bili smo živi i bili smo tu.

Eh sad, kad se čovjek osvrće na svoj život, on neće gledati detaljne videosnimke svakog dana koji je proživio. On neće vrijeme iza sebe doživjeti onakvim kakvo jeste, a jeste dugo. On će se osloniti na sjećanja, a sjećanja sadrže samo kratke fragmente duge prošlosti. Sagledaš te kratke fragmente, pogrešno povučeš znak jednakosti između njih i čitavog života, te tako stvoriš dojam da je život kratak.

I čini ti se da vrijeme leti.

I što si stariji, čini ti se da vrijeme sve brže i brže leti. Zato što nas, kako starimo, sve manje i manje stvari impresionira. Sljedstveno, stvaramo sve manje i manje preciznih sjećanja. Tokom godine, dojme nas možda dva ili tri doživljaja. I robujemo iluziji da je godina potrajala koliko i ta dva il tri doživljaja. A naravno, trajala je mnogo, mnogo duže.

I još jedna stvar. Kad imaš 7 godina, jedna godina čini sedminu tvog života - to je golemo, to traje! Al kad imaš 50 godina, jedna godina čini pedeseti dio tvog života; to je malo, to je ništa, to prođe za tren.

Elem, volite život, život kakav jeste, a ne život iskrivljen kržljavim sjećanjima :D
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#77 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by toska »

Moj upis je imao namjeru skrenuti pažnju da je opažanje "kako vrijeme sve brže prolazi" staro koliko i ljudi.
i nikakvih ajeta nema u postu.
MehmedPasaMoric wrote: 18/11/2022 11:53 Frekvencija Zemljine kugle se promijenila negdje 90tih i postoji teorija da je uticalo na percepciju vremena, cak su bile i neke naucne studije na tu temu... Nemoguce je da se 6-7 milijardi ljudi odjednom pocne osjecati isto- kao da vrijeme brze protice
ako može neki link na ove teorije ili tvrdnje
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#78 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by DEMONIKA »

toska wrote: 19/11/2022 03:11 Moj upis je imao namjeru skrenuti pažnju da je opažanje "kako vrijeme sve brže prolazi" staro koliko i ljudi.
i nikakvih ajeta nema u postu.
MehmedPasaMoric wrote: 18/11/2022 11:53 Frekvencija Zemljine kugle se promijenila negdje 90tih i postoji teorija da je uticalo na percepciju vremena, cak su bile i neke naucne studije na tu temu... Nemoguce je da se 6-7 milijardi ljudi odjednom pocne osjecati isto- kao da vrijeme brze protice
ako može neki link na ove teorije ili tvrdnje
pa tako reci
ti tražiš nekakve dokaze da vrijeme zbilja ide/prolazi brže nego što ide u stvarnosti?
ali ako je opažanje staro koliko i ljudi značilo bi da smo mi umrli ili eventualno nismo ni rođeni
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#79 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Vam »

@Hakiz napisa da je sve niz nula i jedinica, virtuelno, ako nam je iko dokaz, Neo jeste :D

Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#80 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Sanjarko »

Vam wrote: 19/11/2022 04:50 @Hakiz napisa da je sve niz nula i jedinica, virtuelno, ako nam je iko dokaz, Neo jeste :D

Image
Ima ovoga pun internet. Ovo se zove dopleganger. Ne znam da li bi dvojnik opisalo ovu riječ Englesku.

Pun svijet dvojnika. Nauka kaže da svako ima dvojnika.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#81 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Sanjarko »

Keanu možda sporije stari. Ima i toga, i to je otkriveno. Naučno.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#82 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Vam »

Koja je to nauka?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#83 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Sanjarko »

Vam wrote: 19/11/2022 08:39 Koja je to nauka?
Genska?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#84 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Vam »

Sanjarko wrote: 19/11/2022 09:14
Vam wrote: 19/11/2022 08:39 Koja je to nauka?
Genska?
"Genska" nauka utvrdila da svi imamo dvojnika?
Vise bih se oslonio na vjerovatnocu s obzirom na brojnost, mada ne bih rekao da se moze dokazati tvrdnja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#85 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Sanjarko »

Vam wrote: 19/11/2022 09:31
Sanjarko wrote: 19/11/2022 09:14

Genska?
"Genska" nauka utvrdila da svi imamo dvojnika?
Vise bih se oslonio na vjerovatnocu s obzirom na brojnost, mada ne bih rekao da se moze dokazati tvrdnja.
Ne to. Genska nauka utvrdila da imaju mnogi ljudi gene zbog kojih sporije stare, imaju plasticnost koze i organa itd. A matematicki nauka davno nekad dokazala da je sansa da imamo svi dvojnika ili da smo ga nekad u proslosti imali.

Keanu i Mik sporije vjerovatno stare zbog gena. A dvojnike da imamo ili smo ih imali, pa i to da cemo ih imati je isto utvrdzeno. Koliko dvojnika je Sadam imao. Koliko imaju inace mnoge slavne osobe. To ne znaci da isto izgledaju, nego slicno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#86 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Sanjarko »

DEMONIKA wrote: 19/11/2022 03:25
toska wrote: 19/11/2022 03:11 Moj upis je imao namjeru skrenuti pažnju da je opažanje "kako vrijeme sve brže prolazi" staro koliko i ljudi.
i nikakvih ajeta nema u postu.


ako može neki link na ove teorije ili tvrdnje
pa tako reci
ti tražiš nekakve dokaze da vrijeme zbilja ide/prolazi brže nego što ide u stvarnosti?
ali ako je opažanje staro koliko i ljudi značilo bi da smo mi umrli ili eventualno nismo ni rođeni
Kako se crnoj nekoj rupi budemo priblizavali vrijeme ce sporije teci, ali to mi necemo primjecivati, ili grijesim u ovom razmisljanju?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#87 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Vam »

Sanjarko wrote: 19/11/2022 09:53
Vam wrote: 19/11/2022 09:31

"Genska" nauka utvrdila da svi imamo dvojnika?
Vise bih se oslonio na vjerovatnocu s obzirom na brojnost, mada ne bih rekao da se moze dokazati tvrdnja.
Ne to. Genska nauka utvrdila da imaju mnogi ljudi gene zbog kojih sporije stare, imaju plasticnost koze i organa itd. A matematicki nauka davno nekad dokazala da je sansa da imamo svi dvojnika ili da smo ga nekad u proslosti imali.

Keanu i Mik sporije vjerovatno stare zbog gena. A dvojnike da imamo ili smo ih imali, pa i to da cemo ih imati je isto utvrdzeno. Koliko dvojnika je Sadam imao. Koliko imaju inace mnoge slavne osobe. To ne znaci da isto izgledaju, nego slicno.
Sve na mjestu, osim ovog utvrdjeno. Nesto kao tvrdnja da ne postoje dvije identicne pahulje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#88 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Sanjarko »

Vam wrote: 19/11/2022 10:02
Sanjarko wrote: 19/11/2022 09:53

Ne to. Genska nauka utvrdila da imaju mnogi ljudi gene zbog kojih sporije stare, imaju plasticnost koze i organa itd. A matematicki nauka davno nekad dokazala da je sansa da imamo svi dvojnika ili da smo ga nekad u proslosti imali.

Keanu i Mik sporije vjerovatno stare zbog gena. A dvojnike da imamo ili smo ih imali, pa i to da cemo ih imati je isto utvrdzeno. Koliko dvojnika je Sadam imao. Koliko imaju inace mnoge slavne osobe. To ne znaci da isto izgledaju, nego slicno.
Sve na mjestu, osim ovog utvrdjeno. Nesto kao tvrdnja da ne postoje dvije identicne pahulje.
Pa dobro nije utvrdzeno 100% da imamo, ali jest utvrdzeno da imamo dvojnike, slicne ljude izgledom, matematicki, ne znam ja to objasniti dobro. Ja vjerovatno imam plasticnu kozu. Izgledam slicno kao i prije 10 godina. Cak imam jednu majicu isto staru 10 godina.

Kad je obucem izgledam slicno da ne kazem isto kao na jednoj slici obucen u tu majicu. Samo sam tad bio mrsaviji, a sad se malo u licu zaoblio.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#89 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Vam »

Sanjarko wrote: 19/11/2022 10:37
Vam wrote: 19/11/2022 10:02

Sve na mjestu, osim ovog utvrdjeno. Nesto kao tvrdnja da ne postoje dvije identicne pahulje.
Pa dobro nije utvrdzeno 100% da imamo, ali jest utvrdzeno da imamo dvojnike, slicne ljude izgledom, matematicki, ne znam ja to objasniti dobro. Ja vjerovatno imam plasticnu kozu. Izgledam slicno kao i prije 10 godina. Cak imam jednu majicu isto staru 10 godina.

Kad je obucem izgledam slicno da ne kazem isto kao na jednoj slici obucen u tu majicu. Samo sam tad bio mrsaviji, a sad se malo u licu zaoblio.
:thumbup:
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#90 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by El_comadante »

Ja se sjećam TLN i svjetskog prvenstva 1990 ko da jučer vijeće a prošle tolike godine.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#91 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Piaty »

Uhvatim se kako sa kolegom pričam o ozbiljnim temama, a "naumpade" mi da je on 2000 godište. Jbt kao da je jučer bilo kada te godine Trezeguet zavali Italiji u produžecima Zlatni gol, a moguće da ga je i kolegin stari zavalio baš tih dana kada i Trezeguet.

Inače, vezano za temu, postoji odlična knjiga od Thomasa Eriksena koja se zove "Tiranija trenutka".
last mohicans
Posts: 11672
Joined: 09/08/2012 23:19

#92 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by last mohicans »

medvjed23 wrote: 19/11/2022 03:00 Život je dug, al ljudsko sjećanje je kratko. Uzmimo za primjer školu. Osnovnu, srednju, fakultet... Koliko samo je trajao jedan školski čas, posebno ako je bio dosadan? :D Cupkaš nogom, vrtiš se tamo-vamo, gledaš okolo, šapućeš sa drugom iz klupe, crtaš po teci, brojiš minute, ali nikad, nikad proći. Vječnost čitava. Koliko takvih predugih časova smo preslušali školujući se? Svaki dan - 5 il 6 časova. Svaka školska sedmica, 5 dana. Svaki mjesec, 4 sedmice. Svaka školska godina, oko 9 mjeseci. Kompletno školovanje - 11, 12, 16 ili više godina. U svim tim godinama, bezbroj časova. I trajanje svih tih časova čini jedan okean vremena. Al od čitavog tog okeana, ljudsko sjećanje hvata samo pokoju kaplju: pogled simpatije, tuča u školskom dvorištu, zanimljiva lektira...

Slična stvar i nakon školovanja. Gdje sam bio prije tačno tri godine? Jesam li radio ili bio slobodan? Ako sam radio, šta sam tačno radio? Kakvu sam odjeću nosio? Kakvu su odjeću nosile kolege? Kakve smo frizure imali? Jesmo li se svađali ili fino slagali? Pojma nemam. Znam samo da sam tad bio živ i da sam boravio negdje u Bosni - vjerovatno u Sarajevu, al nisam siguran.

Samo pokoji detalj iz života se fino zalijepi za sjećanje. Sve ostalo je u nekoj magluštini koja nam pruža samo opšti dojam: bili smo živi i bili smo tu.

Eh sad, kad se čovjek osvrće na svoj život, on neće gledati detaljne videosnimke svakog dana koji je proživio. On neće vrijeme iza sebe doživjeti onakvim kakvo jeste, a jeste dugo. On će se osloniti na sjećanja, a sjećanja sadrže samo kratke fragmente duge prošlosti. Sagledaš te kratke fragmente, pogrešno povučeš znak jednakosti između njih i čitavog života, te tako stvoriš dojam da je život kratak.

I čini ti se da vrijeme leti.

I što si stariji, čini ti se da vrijeme sve brže i brže leti. Zato što nas, kako starimo, sve manje i manje stvari impresionira. Sljedstveno, stvaramo sve manje i manje preciznih sjećanja. Tokom godine, dojme nas možda dva ili tri doživljaja. I robujemo iluziji da je godina potrajala koliko i ta dva il tri doživljaja. A naravno, trajala je mnogo, mnogo duže.

I još jedna stvar. Kad imaš 7 godina, jedna godina čini sedminu tvog života - to je golemo, to traje! Al kad imaš 50 godina, jedna godina čini pedeseti dio tvog života; to je malo, to je ništa, to prođe za tren.

Elem, volite život, život kakav jeste, a ne život iskrivljen kržljavim sjećanjima :D
To je to, i ja sam došao do sličnog zaključka.. Jednostavno malo sjećanja i fragmenti istih ostanu ucrtani negdje, velika većina se potisne i zaboravi, stekne se dojam da leti vrijeme. Kada bi se se svaki trenutak jedne sedmice bilježio, dosta toga se desi i dogodi, ali za mjesec dana se vjerovatno nećemo sjećati ni jednog dana te sedmice, sem ako se desilo nešto ekstremno ili šokantno.
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#93 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Student_u_Ostavci »

Piaty wrote: 22/11/2022 00:23 Uhvatim se kako sa kolegom pričam o ozbiljnim temama, a "naumpade" mi da je on 2000 godište. Jbt kao da je jučer bilo kada te godine Trezeguet zavali Italiji u produžecima Zlatni gol, a moguće da ga je i kolegin stari zavalio baš tih dana kada i Trezeguet.

Inače, vezano za temu, postoji odlična knjiga od Thomasa Eriksena koja se zove "Tiranija trenutka".
Tiranija trenutka je perverzija. :thumbup:
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#94 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by billy organ »

Gledam jutros Argentina - Saudija i sjetim se 2006. godine i sp u Njemackoj, kada Messi ulazi u igru protiv Srbije. Sjecam se da sam tu utakmicu gledao u City Pubu. A Messi bio zvijezda u usponu. 16 godina prodje od tada... :shock:
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#95 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by cenecimoveocino »

ZA 3 MJESECA JE DAN NEZAVISNOSTI :shock: :shock:
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#96 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Truba »

još malo i 100 godina od diktature kralja aleksandra :D
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#97 Re: Ko da je bilo jucer-Protek vremena i njegova percepcija

Post by Piaty »

Truba wrote: 28/11/2022 08:24 još malo i 100 godina od diktature kralja aleksandra :D
Eh kad se samo sjetim tih vremena. Moglo se i u šumi zaspati
Post Reply