Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#26 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Chmoljo »

Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
Fino klocu pošalji obavijest da ti platu isplaćuje u toj i toj banci, da imaš pisani trag.

Monopolizacija tako bitne stvari kao što je izbor banke na koji ćeš primati platu nikome nije zakonski dozvoljena, ni tvom šefu ni direktoru, a kamoli nekome ko je plaćen da radi za formu u kojoj si zaposlen. DODUŠE, znam da banke ne dozvoljavaju svojim uposlenicima promjenu banke, ali to je nešto drugo, i kod tebe nije slučaj.

Pošalji mail sa nekim rokom, kratkim da ti to odradi, ne znam da on ima ikakve procedure tu, dakle može sve vrlo brzo završiti.

Napomeni da ćeš ukoliko ne uradi po tvom zajtjevu pretrpiti štetu u vidu date kapare i da ćeš u slučaju da ti dogovor propadne njega teretiti za nastalu štetu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32181
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#27 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Bobi »

Chmoljo wrote: 07/02/2022 16:42 Napomeni da ćeš ukoliko ne uradi po tvom zajtjevu pretrpiti štetu u vidu date kapare i da ćeš u slučaju da ti dogovor propadne njega teretiti za nastalu štetu.
Ne pada više niko na te fore :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Chmoljo »

Bobi wrote: 07/02/2022 16:48
Chmoljo wrote: 07/02/2022 16:42 Napomeni da ćeš ukoliko ne uradi po tvom zajtjevu pretrpiti štetu u vidu date kapare i da ćeš u slučaju da ti dogovor propadne njega teretiti za nastalu štetu.
Ne pada više niko na te fore :mrgreen:
Pa dobro, ne mora padati, ali ja bih ga i tužio :mrgreen: ne zajebavam se. Imam na dovoljno strana ljude koji će mi naplatiti po dobijenoj tužbi.

Kad gospodin dobije opomenu pred tužbu, uhavizo bi se. A kad padne tužba, već je dužan advokatske troškove.

A vidim da postavljač već dao kaparu, znači čovjek kupuje auto ili još gore nekretninu.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#29 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by sabanss »

Chmoljo wrote: 07/02/2022 16:42 Monopolizacija tako bitne stvari kao što je izbor banke na koji ćeš primati platu nikome nije zakonski dozvoljena, ni tvom šefu ni direktoru, a kamoli nekome ko je plaćen da radi za formu u kojoj si zaposlen. DODUŠE, znam da banke ne dozvoljavaju svojim uposlenicima promjenu banke, ali to je nešto drugo, i kod tebe nije slučaj.
Čak ni ovo više nije slučaj jer znam da su dvije velike banke morale dozvoliti zaposlenicima da čak i uzmu kredite u drugim bankama. Vjerovatno je neka tužba bila u pitanju i zaposlenici se moguće ne bi dobro proveli da tako urade ali imaju zvanično obavještenje da nema prepreka.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#30 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Chmoljo »

sabanss wrote: 07/02/2022 19:15
Chmoljo wrote: 07/02/2022 16:42 Monopolizacija tako bitne stvari kao što je izbor banke na koji ćeš primati platu nikome nije zakonski dozvoljena, ni tvom šefu ni direktoru, a kamoli nekome ko je plaćen da radi za formu u kojoj si zaposlen. DODUŠE, znam da banke ne dozvoljavaju svojim uposlenicima promjenu banke, ali to je nešto drugo, i kod tebe nije slučaj.
Čak ni ovo više nije slučaj jer znam da su dvije velike banke morale dozvoliti zaposlenicima da čak i uzmu kredite u drugim bankama. Vjerovatno je neka tužba bila u pitanju i zaposlenici se moguće ne bi dobro proveli da tako urade ali imaju zvanično obavještenje da nema prepreka.
Ma da, nisam bio dovoljno precizan. Banke ucjenjuju svoje radnike i pitanje je samo koliko se može pritisak podnijeti, ali pred zakonom i uposlenici banke imaju pravo birati uslugu.

Kod postavljača je situacija prilično bezazlena i radise o čistom bezobrazluku i lijenosti računovođe.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by kuli1961 »

Staylezz wrote: 07/02/2022 14:13
Romanija wrote: 07/02/2022 14:08Izgleda da jeste kako ti napisa, ali mislim ako bas nema druge jer ga zajebaje taj kjnigovodstvo, 3-4km mjesecno i nije bas puno. Zar se placa provizija na prenos novca izmedju banaka koje operisu u BiH? Fakat nisam znao.
Pa dobro mjesečno 3/4 KM i nije puno ali se godišnje nabere na 40/50 KM koje čovjek mora plaćati zbog hirova nekog knjigovođe.
Što se prenosa novca tiče, predpostavljam da određena provizija postoji, ali nisam siguran.
Oooo itekako je puno! Covjek je dao kaparu- za stan, ako se ne varam, u banci 1 mu nije odobren kredit- dakle, nije mu laganica, svaku markicu mora dobro okrenuti, prevrnuti prije nego je plati. U BiH bankama, vodjenje racuna u formi nekog osnovnog, minimalnog paketa je -ako se ne varam- 3,99 KM x 12 mjeseci=47,88 KM=50tak KM godisnje.
@Staylezz - da, transfer novca iz jedne banke u drugu se, po pravilu, placa (besplatno je samo ak ose radi o primaocu novca koji ima racun u istoj banci), naknada se odredjuje prema tarifi, tj vrijednosnoj skali iz Tarife svake pojedine banke. Posto se radi o kreditu za stan, pretpostavka je da je rijec o dugorocnijem kreditu- npr 7-10 godina, mozda i vise. Dakle, govorimo o barem 84-120 rata. Zavisno od iznosa rate, naknada je (lupam) barem 3 KM=252-360 KM samo na ime te naknade za kreditni period.
Ako bi imao dva racuna u razlicitim bankama, za kreditni period bi na ima vodjenja dodatnog racuna i naknade transfera dao 350-500 KM+252 do 360 KM, dakle izmedju 602 KM i 860 KM- u vjetar! Jedna rata, barem. A sve zbog bahatog knjigovodje?? Malo li je?
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#32 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Gavaz »

madesa wrote: 07/02/2022 11:11
Gavaz wrote: 07/02/2022 11:01

Meni se čini da mi treba advokat:
kakav advokat. Imas puno pravo mjenjati banku. Ako zelis mozes svakog mjeseca mjenjati. Njemu ne igra nikakvu ulogu. Jedino sto mu je mrsko raditi :D . Pitaj ga razlog pa sta ti kaze , javi nam
ista za isplate plata, toplog obroka i prevoza se ovjere od strane ovlaštenog lica FIRME, isti se dan ovjere u banci i u axcel-u (ovo je ona napisala) dostave banci 1.

Po unosu naloga za prenos, tj. uplatnice banka 1 provjeri iznos sa uplatnice i liste, pa rasknjižava po partijama.

Liste služe kao računi za pravdanje sredstava (kanton, FMO....) i dostavljaju se sa uplatnicom.

Pored navedenog banka ne naplaćuje provizije za rasknjiženje, dok svaki prenos ličnih primanja na drugu banku se naplaćuje po nalogu.
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#33 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by pezzar »

Na toj listi za isplatu plata treba upisati tvoj novi broj računa za lična primanja i to je sve.

Banka firme će rasknjižiti naloge isto kao i do sada. Jedini razlog je ta provizija koju oni imaju za nalog u drugoj banci, a za tu proviziju tebe treba da boli briga (da ne kažem penis).
Post Reply