Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#1 Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Gavaz »

Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#2 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by madesa »

Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
Glupost, kakav crni program. Mrsko mu mjenjati osnovne podatke
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#3 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by muhafuca »

promjeni knjigovodju.

ili se barem posavjetuj sa drugim knjigovodjom.
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#4 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Samprotivsviju »

Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
Izbor banke tj. racuna na koji ces primati platu je stvar tvog licnog izbora
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#5 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by madesa »

Ako ti treba drugi knjigovođa javi se :D
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#6 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by sabanss »

Čovjek radi u firmi u kojoj mu knjigovođa ne dozvoljava promjenu banke, nije njegova firma da ga može promijeniti.

Knjigovođa ima tal sa bankom, firma ima tal sa bankom, mrsko mu mijenjati neki Bog zna kakav program koji ima vezu prema banci gdje primaš platu, nešto si mu se zamjerio...

Nema realnih prepreka, pogtovo zakonskih da ne primaš platu gdje ti je ćejf.
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#7 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Gavaz »

madesa wrote: 07/02/2022 10:58 Ako ti treba drugi knjigovođa javi se :D
Meni se čini da mi treba advokat:
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#8 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by epik »

Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
Nidje veze s vezom. Mjenja samo ziro racun na koji ti ide plata. Druga stvar je ako tvoja firma "gubi" neke povlastice kod banke 1, najcesce je to visina provizija, pa onda im ne ide u prilog da mjenjas banku 1. Imas puno pravo promjeniti banku na koju ces primati platu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Bobi »

Provizija..ode mu iz džepa :D.
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#10 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Samprotivsviju »

Gavaz wrote: 07/02/2022 11:01
madesa wrote: 07/02/2022 10:58 Ako ti treba drugi knjigovođa javi se :D
Meni se čini da mi treba advokat:
Sta ce ti advokat, pa jel ti njega angazujes ili on tebe

Odes i otvoris racun u drugoj banci i doneses mu instrukcije za placanje, moze usima mahati
Last edited by Samprotivsviju on 07/02/2022 11:08, edited 1 time in total.
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#11 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Gavaz »

Bobi wrote: 07/02/2022 11:04 Provizija..ode mu iz džepa :D.
Kolika mu je provizija? :) Ako će zbog toga propasti, e onda ....
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#12 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Gavaz »

Samprotivsviju wrote: 07/02/2022 11:06
Gavaz wrote: 07/02/2022 11:01

Meni se čini da mi treba advokat:
Sta ce ti advokat, pa jel ti njega angazujes ili on tebe
Da ga tužim (knjigovođu). Uplatio kaparu za stan, a on ne dozvoljava da promijenim banku u kojoj mogu dobiti kredit.
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#13 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by madesa »

Gavaz wrote: 07/02/2022 11:01
madesa wrote: 07/02/2022 10:58 Ako ti treba drugi knjigovođa javi se :D
Meni se čini da mi treba advokat:
kakav advokat. Imas puno pravo mjenjati banku. Ako zelis mozes svakog mjeseca mjenjati. Njemu ne igra nikakvu ulogu. Jedino sto mu je mrsko raditi :D . Pitaj ga razlog pa sta ti kaze , javi nam
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#14 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Samprotivsviju »

Gavaz wrote: 07/02/2022 11:09
Samprotivsviju wrote: 07/02/2022 11:06

Sta ce ti advokat, pa jel ti njega angazujes ili on tebe
Da ga tužim (knjigovođu). Uplatio kaparu za stan, a on ne dozvoljava da promijenim banku u kojoj mogu dobiti kredit.
Za sta ces ga tuziti, to je isto sad da ti ja napisem da ne mozes pisati ovdje i ti me tuzis

Njegovo je da ti uplati na racun koji ti odredis, a tebi da mu das broj racuna na koji ce uplatiti

On nema nikakvu ovlast da tebi to zabrani ili da poduzme bilo sta oko toga sto ti promjenis banku i racun
Last edited by Samprotivsviju on 07/02/2022 11:13, edited 2 times in total.
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#15 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by NediM17 »

Otvoris racun u novoj banci, zatvoris racun u staroj banci i das mu novi broj racuna gdje ce ti uplacivati platu.
I zdra'o.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24882
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Haris.ba »

Gavaz wrote: 07/02/2022 11:09
Samprotivsviju wrote: 07/02/2022 11:06

Sta ce ti advokat, pa jel ti njega angazujes ili on tebe
Da ga tužim (knjigovođu). Uplatio kaparu za stan, a on ne dozvoljava da promijenim banku u kojoj mogu dobiti kredit.
Nema ti sta knjigovodja odobravati. Ti zatvoris racun gdje primas platu i otvoris gdje hoces.
Napravis dopis od dvije recenice i predas na protokol firme (zahtjevas pecat potvrde na svom primjerku dopisa), zelim da primam platu na taj i taj racun, i prilozis potvrdu banke o transakcijskom racunu.

Ja licno sam uvijek otvarao racun za platu banke koja firma ima, budu pare po uplati brze na racunu. Ali, prepreke da promjenis nema.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#17 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Bobi »

Ma sve je to lijepo ako firma ima racun u toj banci, najvjerovatnije da se radi o manjoj firmi cim uzimaju knjigovodstveni servis, imaju racun u jednoj banci, sve se gleda na smanjenje troska pa i to prebacivanje para u neku drugu banku. Idi bolan direktoru ako ti treba :D.Ako ne da onda je kokošar pravi :D.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#18 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by kuli1961 »

Sve je već rečeno- tvoj je izbor banke kod koje ce ti se uplacivati plata i tu ti niko ne moze odredjivati, naredjivati ili zabranjivati!
Ako vec nisi, danas otvori tekuci racun u banci koja ce ti dati kredit, a sutra ujutro obavijesti racunovodstvo/knjigovodju tvoje firme o nazivu banke i broju racuna na koji treba uplacivati platu. Tačka
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#19 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by convict »

Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
cekaj malo, mislim da nismo svi isto razumjeli. i moj prvi refleks je bio da ti kazem da promijenis knjigovodju jer sam mislio da je u pitanju tvoja firma.

ako si ustvari radnik firme i zelis preusmjeriti platu na drugu banku, nemas sta razgovarati sa knjigovodjom, samo mu dostavi novi racun. ne postoji osnov po kojem te moze prisiliti da imas racun u odredjenoj banci.
Tango556
Posts: 197
Joined: 02/09/2021 16:27

#20 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Tango556 »

convict wrote: 07/02/2022 12:48
Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
cekaj malo, mislim da nismo svi isto razumjeli. i moj prvi refleks je bio da ti kazem da promijenis knjigovodju jer sam mislio da je u pitanju tvoja firma.

ako si ustvari radnik firme i zelis preusmjeriti platu na drugu banku, nemas sta razgovarati sa knjigovodjom, samo mu dostavi novi racun. ne postoji osnov po kojem te moze prisiliti da imas racun u odredjenoj banci.
Je li uopce moguce da eksterni saradnik "pusta" plate, meni je realnije da neko iz firme pusta a Knjigovodja samo popuni MIP-ove i proknjizi plate. Ne znam uopce sto ce mu tvoj racun.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#21 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Romanija »

Gavaz wrote: 07/02/2022 10:56 Dakle, knjigovođa, koji je spoljni saradnik (nije zaposlen u firmi), ne dozvoljava da promijenim banku. U banci 1, preko koje primam platu, nisu mi odobrili kredit. U banci 2 će mi odobriti kredit ako budem primao platu preko njih (logično). Knjigovođa se pravda da onda mora neki poseban program uvoditi :? , da to košta :? , i još nekim glupim opravdanjima. U Zakonu o radu nema ništa o načinu isplate (da li neko određuje neku banku, način isplate i sl.). Savjet?
Otvori racun u banci 2 i nariktaj automatski transfer sa racuna u banci 1 na racun u banci 2. Zar to nije rijesenje? U stvari je ne znam ni da li je to moguce u BiH bankarstvu, moj buraz radi sa svim tim stvarima u BiH.
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#22 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Staylezz »

Romanija wrote: 07/02/2022 13:46 Otvori racun u banci 2 i nariktaj automatski transfer sa racuna u banci 1 na racun u banci 2. Zar to nije rijesenje? U stvari je ne znam ni da li je to moguce u BiH bankarstvu, moj buraz radi sa svim tim stvarima u BiH.
To je veoma loše rješenje. Prvenstveno bi morao plaćati održavanje i drugog računa u banci - mjesečno 3/4 KM, a dodatno bi mogao imati i proviziju prilikom transfera novca koja na tu sumu ne bi bila zanemariva.

Jedino ispravno rješenje je knjigovodstvu dostaviti novi broj računa, stari račun ugasiti i to je to.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#23 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Romanija »

Staylezz wrote: 07/02/2022 14:01
Romanija wrote: 07/02/2022 13:46 Otvori racun u banci 2 i nariktaj automatski transfer sa racuna u banci 1 na racun u banci 2. Zar to nije rijesenje? U stvari je ne znam ni da li je to moguce u BiH bankarstvu, moj buraz radi sa svim tim stvarima u BiH.
To je veoma loše rješenje. Prvenstveno bi morao plaćati održavanje i drugog računa u banci - mjesečno 3/4 KM, a dodatno bi mogao imati i proviziju prilikom transfera novca koja na tu sumu ne bi bila zanemariva.

Jedino ispravno rješenje je knjigovodstvu dostaviti novi broj računa, stari račun ugasiti i to je to.
Izgleda da jeste kako ti napisa, ali mislim ako bas nema druge jer ga zajebaje taj kjnigovodstvo, 3-4km mjesecno i nije bas puno. Zar se placa provizija na prenos novca izmedju banaka koje operisu u BiH? Fakat nisam znao.
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#24 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by Staylezz »

Romanija wrote: 07/02/2022 14:08Izgleda da jeste kako ti napisa, ali mislim ako bas nema druge jer ga zajebaje taj kjnigovodstvo, 3-4km mjesecno i nije bas puno. Zar se placa provizija na prenos novca izmedju banaka koje operisu u BiH? Fakat nisam znao.
Pa dobro mjesečno 3/4 KM i nije puno ali se godišnje nabere na 40/50 KM koje čovjek mora plaćati zbog hirova nekog knjigovođe.
Što se prenosa novca tiče, predpostavljam da određena provizija postoji, ali nisam siguran.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#25 Re: Knjigovođa ne dozvoljava da promijenim banku

Post by malocvijece »

NediM17 wrote: 07/02/2022 11:12 Otvoris racun u novoj banci, zatvoris racun u staroj banci i das mu novi broj racuna gdje ce ti uplacivati platu.
I zdra'o.
Može računovođa pjevati borbene.
Post Reply