klub

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#251

Post by tech10 »

STO VAS IMA MASALA! :D
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#252

Post by zena21 »

tech10 wrote:STO VAS IMA MASALA! :D
Djes' ti mali :D
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#253

Post by zena21 »

MA DAJ... wrote:
nebojeplavo wrote:Cini mi se da, ukoliko je brak sklopljen van BiH, da se ne moze razvesti ovdje. Doduse, nisam sigurna, treba ti neko ko poznaje dobro taj dio materije oko sukoba zakona, meni to malo zastarilo :)
Da to je logicno,ali ima jedna tu stvar na koju se mozemo pozivat,a to je da smo obadvje drzavljani te zemlje u kojoj nije sklopljen taj brak.
Jesi dobio drugi pm... Izgleda da konekcija nesto zeza :?
User avatar
mrki62
Posts: 492
Joined: 23/12/2006 21:44
Location: sLOVEnija

#254

Post by mrki62 »

Hebo vas patak dačo ,... imal koja da mene hoće :lol: :-)
Ja sam osamdesetogodišnjak , siroče bez oca i majke , tražim sebi srodnu dušu od 20 - 32 godine , šifra : život je pred nama :lol:
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#255

Post by MA DAJ... »

zena21 wrote:
MA DAJ... wrote:
nebojeplavo wrote:Cini mi se da, ukoliko je brak sklopljen van BiH, da se ne moze razvesti ovdje. Doduse, nisam sigurna, treba ti neko ko poznaje dobro taj dio materije oko sukoba zakona, meni to malo zastarilo :)
Da to je logicno,ali ima jedna tu stvar na koju se mozemo pozivat,a to je da smo obadvje drzavljani te zemlje u kojoj nije sklopljen taj brak.
Jesi dobio drugi pm... Izgleda da konekcija nesto zeza :?
Jesam,a konekcija je tako losa bila,da sam morao naputiti forum na jedan momenat,misleci da je do mene.
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#256

Post by delly »

Pozdravljam clanove kluba. Mozemo li malo ovaj klub organizovati kako neko rece da nam posluzi za razmjenu iskustava, informacija i sl.
Imam par pitanja za one koji su prosli pakao razvoda braka.
1. Potreban dobar advokat iz SA Kantona: koji, adresa, tel. cijena...
2. Za one koji poznaju Zakon o porodici ili kako se vec zove, da li i kod nas u BiH, postoji mogucnost razvoda ako ljudi ne zive skupa preko godinu dana, a da pri tom jedno od bracnih drugova ne zeli sporazumni razvod braka.
3. Koliko u prosjeku vremenski traje proces razvoda na Sudu.
4. Kako preboliti to traumaticno iskustvo i ponovo se dici na noge i nastaviti zivot.
Hvala svima.
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#257

Post by zena21 »

Delly, mogu ti samo odgovoriti na pitanje broj 4.

U SEKUNDI :D :D

Organiziraj sebi zivot najbolje sto mozes, budi aktivna, druzi se... Life goes on, i nista nije vrijedno patnje i traume :-) :-)

Vjeruj mi, znam o cemu pricam :)
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#258

Post by nebojeplavo »

Ja mogu odgovoriti na pitanje broj 2. Mozes podnijeti tuzbu za razvod braka, ne mora biti sporazumni razvod, samo sto onda to malo duze traje i malo je komplikovanije, ali ako nemate djecu, onda je puno lakse. Evo par clanova iz Porodicnog zakona FBiH:

Član 41.
Bračni partner može tražiti razvod braka ako su bračni odnosi teško i trajno poremećeni.
Član 42.
Razvod braka može se zahtijevati tužbom ili zahtjevom za sporazumni razvod braka.
Član 43.
Muž nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće žene ili dok njihovo dijete ne navrši tri godine života.
Član 44.
(1) Sud će razvesti brak po zahtjevu za sporazumni razvod braka: a) ako je od sklapanja braka proteklo najmanje šest mjeseci, b) ako postoji sporazum bračnih partnera, sklopljen u postupku posredovanja, o: ostvarivanju roditeljskog staranja, izdržavanju djeteta, uvjetima i načinu održavanja osobnih odnosa i neposrednih kontakata djeteta sa roditeljem koji ne ostvaruje roditeljsko staranje i izdržavanju bračnog partnera. (2) Sud će odbiti zahtjev za sporazumni razvod braka ako sporazum koji se tiče djeteta nije u djetetovom interesu.
Član 45.
(1) Prije pokretanja postupka za razvod braka bračni partner ili oba bračna partnera koji imaju djecu nad kojom ostvaruju roditeljsko staranje dužni su podnijeti zahtjev za posredovanje fizičkom i pravnom licu ovlašćenom za posredovanje. (2) Federalni ministar rada i socijalne politike u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona propisat će uvjete koje mora ispuniti osoba iz stava 1. ovog člana. Izbor fizičkog i pravnog lica koje ispunjava uvjete izvršit će federalni ministar rada i socijalne politike na osnovu javnog poziva objavljenog u dnevnoj štampi. Popis izabranih lica dostavit će Federalnom ministarstvu pravde. (3) Zahtjev za posredovanje mogu podnijeti i bračni partneri koji nemaju djecu nad kojom ostvaruju roditeljsko staranje. (4) Bračni partner nije dužan podnijeti zahtjev za posredovanje ako je boravište drugog bračnog partnera nepoznato najmanje šest mjeseci i ako je bračnom partneru oduzeta poslovna sposobnost.
Član 46.
(1) Zahtjev za posredovanje podnosi se ovlašćenoj osobi na čijem području podnosilac zahtjeva ima prebivalište, odnosno boravište, ili na čijem su području bračni partneri imali posljednje zajedničko prebivalište. (2) Izuzetno, bračni partneri mogu podnijeti zahtjev za posredovanje ovlašćenoj osobi izvan mjesta svoga prebivališta, odnosno boravišta.
Član 47.
(1) Osoba ovlašćena za posredovanje dužna je u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva pokrenuti postupak posredovanja i pozvati oba bračna partnera da osobno pristupe i učestvuju u ovom postupku. (2) Punomoćnici ne mogu zastupati bračne partnere, niti mogu prisustvovati u postupku posredovanja.
Član 48.
(1) U postupku posredovanja ovlašćena osoba nastojat će ukloniti uzroke koji su doveli do poremećaja bračnih odnosa i izmiriti bračne partnere. Prema potrebi preporučit će im da se obrate savjetovalištima ili drugim ustanovama koje im mogu dati potreban savjet. (2) Ovlašćena osoba upoznat će bračne partnere sa posljedicama razvoda braka, a posebno sa onim koje se odnose na djecu.
Član 49.
(1) Ako se oba bračna partnera, uredno pozvana, ne odazovu na poziv da učestvuju u postupku posredovanja, a ne opravdaju svoj izostanak, postupak će se obustaviti. (2) Izuzetno, postupak se neće obustaviti u slučaju izostanka bračnog partnera koji se nasilnički ponaša prema drugom bračnom partneru. (3) Ako nakon obustave postupka iz stava 1. ovog člana bude podnesena tužba ili zahtjev za sporazumni razvod braka, sud će taj podnesak odbaciti.
Član 50.
(1) Ako se u postupku posredovanja bračni partneri ne izmire, ovlašćena osoba nastojat će da se oni sporazumiju o tome sa kim će živjeti njihovo maloljetno dijete ili dijete nad kojim se ostvaruje roditeljsko staranje nakon punoljetstva, o njegovim osobnim odnosima sa roditeljem sa kojim neće živjeti, o njegovom izdržavanju i o ostalim sadržajima roditeljskog staranja. (2) Ako bračni partneri ne postignu sporazum iz stava 1. ovog člana, ili postignuti sporazum ne odgovara interesima djeteta, organ starateljstva će na zahtjev ovlašćene osobe ili po službenoj dužnosti odlučiti o pitanjima iz stava 1. ovog člana. (3) Odluka iz stava 2. ovog člana važi do pravomoćnosti odluke o razvodu braka. (4) Žalba protiv odluke iz stava 2. ovog člana ne odlaže njeno izvršenje.
Član 51.
(1) O postupku posredovanja ovlašćena osoba sastavit će zapisnik. (2) Ovlašćena osoba dužna je u roku od dva mjeseca okončati postupak posredovanja. (3) U naročito opravdanim slučajevima rok iz stava 2. ovog člana može se produljiti za jedan mjesec. (4) Federalni ministar rada i socijalne politike u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona propisat će osnovne elemente koje mora sadržavati stručno mišljenje u postupku posredovanja.
Član 52.
Ako se tužba ili zahtjev za sporazumni razvod braka podnese prije okončanja postupka posredovanja, sud će taj podnesak odbaciti.

Ovo je link za stranicu Vlade FBiH, na kojoj imas Porodicni zakon FBIH (2005. godina)

http://www.fbihvlada.gov.ba/indexx.html
delly
Posts: 63
Joined: 12/10/2005 09:36
Location: sarajevo

#259

Post by delly »

Zena21, vjerujem ti na rijec da znas o cemu govoris, nasmija me u ovo kisno jutro. Tvoj odgovor zaista djeluje optimisticno. Hvala ti.
Nebojeplavo, hvala ti na korisnom linku i ulozenom trudu da postavis one osnovne clanove ovog zakona.
I dalje imam upitnik iznad glave, kada je u pitanju razdvojeni zivot, podjela imovine. Djeca su punoljetna, te mislim da u tom smislu nema ove "petljavine" oko starateljstva. Znam da mi treba advokat kojem je ova problematika uza specijalnost. Da li imate neke preporuke.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#260

Post by semmy »

delly, ja ti isto mogu odgovoriti samo na ovo 4-to pitanje...jako brzo, u roku 1 sek.....davno se razvela pa i zaboravila detalje...znam samo da je sporazumni razvod sa malodobnim djetetom trajao godinu dana jer se doticni gosp. nije pojavljivao na sud kad su ga zvali...
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#261

Post by nebojeplavo »

Ne mogu ti preporuciti advokata, nemam bas iskustva s tim, tako da ne znam :)
Sto se tice imovine, sva imovina stecena u braku se dijeli popola :-)
Imas i o tome u Porodicnom zakonu, kao i odnosima izmedju roditelja i djece, te eventualnom izdrzavanju.
U svakom slucaju, sretno i drzi se :)
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#262

Post by Rania »

evo da se i ja javim. Moj razvod je trajao citavih 2 i po godine.
Advokata ima svakakvih, moja advokatica je bila vrlo profesionalna ali nazalost njegov je bio jedan lupez bez skrupula tako da je to sve toliko dugo i trajalo..
Tako da zavisi sta mislis pod tim "dobar" advokat, jer ima i ovog advokatskog sljama koji igra prljave igrice.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#263

Post by Lace »

nebojeplavo wrote:Cini mi se da, ukoliko je brak sklopljen van BiH, da se ne moze razvesti ovdje. Doduse, nisam sigurna, treba ti neko ko poznaje dobro taj dio materije oko sukoba zakona, meni to malo zastarilo :)
i ja mislim...hajd logikom ako brak nije upisan u BiH maticne knjige vjencanih...ne moze se vezati na to upis u maticnu knjiu razvedenih :D
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#264

Post by maccarona »

eh eto jos jednog razloga da je brak sranje :oops: :D
kome je to jos danas potrebno :shock: :D
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#265

Post by zena21 »

maccarona wrote:eh eto jos jednog razloga da je brak sranje :oops: :D
kome je to jos danas potrebno :shock: :D
Maco citaj i uci na tudjim greskama, bolje nego na svojim :D
User avatar
elektropotrosac
Posts: 271
Joined: 28/04/2004 16:15

#266

Post by elektropotrosac »

zar ovo nije tema za sastavljanje? a vi navalili o rastavljanju.
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#267

Post by zena21 »

elektropotrosac wrote:zar ovo nije tema za sastavljanje? a vi navalili o rastavljanju.
Oho, vidi ko nam dodje na temu :lol: :lol: :lol:

nadjel bolan kakvu polovnjacu... Javil se iko :? :lol: :lol: :lol:
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#268

Post by maccarona »

pa tema je o razvedenim :-) sto im je muka od sastavljanja :D
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#269

Post by nebojeplavo »

Ocito da nije, cim je dosao na ovu tema da se "sastavi" s kakvom :D :D
User avatar
elektropotrosac
Posts: 271
Joined: 28/04/2004 16:15

#270

Post by elektropotrosac »

wife21, krevet ostaje u kuci. plavo nebo, zasto govoris u trecem licu?
Last edited by elektropotrosac on 20/03/2007 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#271

Post by zena21 »

elektropotrosac wrote:wife21, krevet ostaje u kuci.
nisam ja wife, ja sam woman 8)
User avatar
elektropotrosac
Posts: 271
Joined: 28/04/2004 16:15

#272

Post by elektropotrosac »

a za koju godinu bices polovnjaca.
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#273

Post by nebojeplavo »

ma malo te tracala sa zenom :oops:
User avatar
elektropotrosac
Posts: 271
Joined: 28/04/2004 16:15

#274

Post by elektropotrosac »

ama nije ona zena ona je woman jes cula sta kaze?
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#275

Post by maccarona »

elektropusac se odmah naljuti :-) :D
Post Reply