Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Nick86
Posts: 13
Joined: 25/08/2011 15:01

#326 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Nick86 »

Better Man wrote:
Nick86 wrote:1.


Pjesma dozivjeti stotu od Bijelog Dugmeta je objavljena 1980. godine na istoimenom albumu, dok ova druga koju je navodno plagirao Brega je objavljena 1982. godine na soundtracku za dokumentarni film o svjetskom prvenstvu u Spaniji. Dakle ovdje Brega nije mogao plagirati ovu pjesmu.
Bijelo dugme je najpoznatiji bend po plagijatima na prostoru ex-yu, i sve pjesme je potpisao Brega, a Rick Wakeman i Keith Emerson važe za najbolje klavijaturiste.
Opet, sve je moguće, ali ja mislim da je ipak Brega kopirao. Možda je Wakeman G'ole ranije napisao.. moguće je i to.
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#327 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by irvinx1 »

Meni nije jasno o kakvom se plagijatu radi u slucaju Smaka, sve takve pjesme iz tog perioda zvuce slicno.
Nick86
Posts: 13
Joined: 25/08/2011 15:01

#328 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Nick86 »

Glavna tema obe pjesme je ista.
munja_44
Posts: 15
Joined: 02/07/2012 10:19

#329 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by munja_44 »

emerik wrote:Sinoc saltam radio stanice i naletih na Radio Kalman. Ide pjesma, mislim da je na arapskom jeziku, neki ciko pjeva, poznata mi melodija pravo... Kad se sjetih da je melodija IDENTICNA, bukvalno, pjesmi "Da sutis" od Dine Merlina. Cak je i aranzman dosta slican... E sad, ne znam da li je taj arap ukrao/posudio od Merlina, ili je obrnuto... Moze li neko naci tu pjesmu na arapskom?

Ako je Merlin ukrao ovu pjesmu, e onda je stvarno najveci plagijator na Balkanu. A bio sam njegov fan, koliko-toliko.
@emerik:
To je pjesma od Dine Merlina nego je povodom eurosonga dao prava Mustafi Sandalu, cak ga u jednom slucaju i najavljuje. Mustafa Sandal - Adi Intikamdi (nepoznato ime)... inace Sandal ne plagira muziku kako sam dosad slusao... Evo linka: http://www.youtube.com/watch?v=HZEEt1JCXwE

Pozdrav.
User avatar
Twice
Posts: 214
Joined: 01/04/2009 12:49

#330 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Twice »

obrisao
greška :mrgreen:
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#331 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Layne »



User avatar
Twice
Posts: 214
Joined: 01/04/2009 12:49

#332 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Twice »

Layne wrote:

Ha :mrgreen:
Prvo sam pomislio da mora biti obrada u pitanju pošto kreće isti tekst, ali posle vidim da je malo menjan.
Hrabro, nema šta :D
irvinx1 wrote:Meni nije jasno o kakvom se plagijatu radi u slucaju Smaka, sve takve pjesme iz tog perioda zvuce slicno.
Kao što je i rečeno; plagijat sa neveštim pokušajem prikrivanja...klasičan primer kako su naši iz bivše YU pravili muziku ;-)
------
Ali radili su to i najveći
Original: Warpig - Rock Star


plagijat: Deep Purple - Fireball


---------------------

Mnogi bi se iznenadili koliko puno je u toj priči i EKV
(Internet je čudo, na svašta naletiš) ;-)





------




A Bauhaus im je posebno bio zanimljiv ;-)

----------------------
Znam da je Štulić radio dosta obrada ali i da ih je potpisivao originalnim autorima i za njega još nisam čuo za neku pesmu da su je uporedili a da nije obrada.
Takodje nisam čuo ni za Koju i Disciplinu Kičme ali oni su sa svojim stilom unikatni ne samo ovde nego može se reći i u svetu, ali ko zna :-D
User avatar
Twice
Posts: 214
Joined: 01/04/2009 12:49

#333 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Twice »

Mislio sam da posle Merlina i mjesečine neču naići na tako očigledan plagijat ali me Oliver Dragojević razuverio.





polovka
Posts: 234
Joined: 11/08/2012 10:52

#334 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by polovka »

Pa jel "stari morski vuk" tj.varalica ili ne :D
User avatar
Twice
Posts: 214
Joined: 01/04/2009 12:49

#335 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Twice »

He, Stara varalica :mrgreen:
Najbolji mi je onaj Dzonijev spot gde peva Dragojevićevu pesmu Moj Galebe, što je Oliiver pevao predsedniku onomad :D

Kažu da se Oliver tad naljitio na Štulića ;-)

-----
Al da nastavomo sa panonskim mornarom. Ko bi rek'o da če i on :lol:
Evo Djoke (po mojim saznanjima On je potpisao pesmu)
"i pogledi cvrsti, i lepljivi prsti
ja ipak varam malo bolje, e pa da
" :D



a evo i originala



-----


Evo još malo EKV-a ;-)



Original
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#336 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Verocious »

Ako su potpisana prava onda je sve zakonski OK. To nije plagijat vec obrada. Moze se raspravljati sad o tome kako je to neorginalno oFo-ono ali to je sve u skladu s zakonima i ne predstavlja kradju niti krsenje autorskih prava.

A i ne znam sta je cudno ako neki muzicar posudi odredjeni dio ili napravi cover(naravno uredno potpisan)? Da mu se to djelo ili taj dio ne svidja ne bi ga ni izabrao za svoju obradu.

Skoro svi muzicari su radili i rade covere i na taj nacin oni odaju postovanje ranijim autorima obradjujuci njihova djela i ne dajuci im da padnu u zaborav.
User avatar
Twice
Posts: 214
Joined: 01/04/2009 12:49

#337 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Twice »

Verocious wrote:Ako su potpisana prava onda je sve zakonski OK. To nije plagijat vec obrada. Moze se raspravljati sad o tome kako je to neorginalno oFo-ono ali to je sve u skladu s zakonima i ne predstavlja kradju niti krsenje autorskih prava.

A i ne znam sta je cudno ako neki muzicar posudi odredjeni dio ili napravi cover(naravno uredno potpisan)? Da mu se to djelo ili taj dio ne svidja ne bi ga ni izabrao za svoju obradu.

Skoro svi muzicari su radili i rade covere i na taj nacin oni odaju postovanje ranijim autorima obradjujuci njihova djela i ne dajuci im da padnu u zaborav.
Ni koga citiraš, ni koja pesma :) ..i onda uvek možeš da kažeš da nisi na to mislio/la ;-)


Ne znam na koju si pesmu mislio/la, ali pretpostavljam na Balaševića (EKV je potpisao samo jedan cover - istina mašina)
I sam sam rekao da je to po mojim saznanjima ali evo ti sad originalnog omota ploče pa i ti vidi ko je potpisnik pesme Boža Zvani Pub.


Slike su prevelike pa ću samo link ostaviti
Originalni album;
http://s4d4.turboimagehost.com/sp/87530 ... Omot_4.jpg

Kompilacija iz 1991. gde se nalazi takodje ista pesma
http://s4d2.turboimagehost.com/sp/08665 ... 794431.jpg

U oba slučaja je potpisnik Balašević.
pozdrav :bih:
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#338 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Verocious »

Moj post se odnosio vise generalno nego konkretno na neku pjesmu, jer vecina nas se ovdje zaleti i kaze vidi lopova sto je mazno pjesmu bez da zna jel potpisao originalnog autora.
User avatar
Twice
Posts: 214
Joined: 01/04/2009 12:49

#339 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Twice »

Ma, Kontam da posle 14 strana nema potrebe za definiciju plagijata i covera već je to trebalo pisati na prvoj strani pa sam zato mislio da se to odnosi na neku odredjenu pesmu sa ove strane pošto je već prvi post sa na ovoj strani star oko godinu i po dana. Nisam stvarno čitao temu nego sad malo preleteo al' vidim da su takvi postovi i greške ispravljane od drugih korsnika.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#340 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Murat Sabanovic »

nema muzicara na svijetu koji nije krao ili lose obradjivao(citaj kvario orginal) ,pocev od stonsa, zepelina,purpla pa do ovih nasih.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#341 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by notsure »

Da malo obnovimo topic (bespotrebno je postavljati kako je Brega pođonio samog sebe u Italiji)...



FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#344 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by FreakyStyley »

Postavi neko ovu pjesmu, na drugoj temi, toliko mi je poznato zvucala, mislim da je neki nas "obradio", mozda Merlin, jel se mozete sjetit' ko? :-D Ja ne mogu da skontam a ubijedjen sam da sam je cuo na nasem jeziku.

User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#345 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by notsure »

Špica iz serije "Vratiće se rode" (Loša i Bajaga)


Zino & Tommy (izraelski duo koji radi uglavnom filmsku i TV muziku)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#346 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by ultima_palabra »

Sasvim slučajno otkrih još jedan plagijat Gorana Bregovića:

shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#347 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by shin »

Baš me interesuje kada shazamiraš Merlina i Bregovića šta bude, ja mislim gore da se struši server :D
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#348 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Saian »

shin wrote:Baš me interesuje kada shazamiraš Merlina i Bregovića šta bude, ja mislim gore da se struši server :D
imaju poseban pejdz riplejsment algoritam za njih dvojicu, da mogu svi hits stat :D

Image

:oops:
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#349 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Better Man »

Ovdje se pretjeruje kod nekih takozvanih plagijata. Ovo sa EKV nema puno veze i pjesme koje su navodno plagirali, možda samo ponekim tonom su slične i ništa više, kao i za ovu od Dugmeta. Pravi plagijat je kad pjesma od prvog do zadnjeg tona zvući isto,a da pri tom nije potpisan pravi autor, već plagijator. Klasičan primjer Dino Merlin.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#350 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by dezurni_ucenik »

Better Man wrote:Ovdje se pretjeruje kod nekih takozvanih plagijata. Ovo sa EKV nema puno veze i pjesme koje su navodno plagirali, možda samo ponekim tonom su slične i ništa više, kao i za ovu od Dugmeta. Pravi plagijat je kad pjesma od prvog do zadnjeg tona zvući isto,a da pri tom nije potpisan pravi autor, već plagijator. Klasičan primjer Dino Merlin.

Moji drugovi,padaju zvijezde,sve je to rock n roll,cak su jednu i od Peppersa ukrali.Jok nisu BD plagijatori :oops:
Post Reply