Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#276 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by ivannn »



frank sinatra - stranger in the night :skoljka:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#277 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Pera Trta »

ivannn wrote:

frank sinatra - stranger in the night :skoljka:
Hrvati kažu da je Sinatra uzeo od Ive :shock: ...ozbiljno.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#278 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Fratris »

Nit' je Ivo Robić uzeo od Sinatre, nit' je Sinatra uzeo od njega. :-D

Pjesmu je napisao Bert Kaempfert, Švabo koji je bio kompozitor raznih popularnih njemačkih šlagera 1960.-ih. On s Ivom Robićem surađuje još od 1950.-ih godina, i napisao je za njega pjesmu Morgen koja mu je lansirala karijeru i zbog koje je dobio nadimak Mister Morgen. On je pjesmu napisao i koristio kao instrumenta za neki film 1965. Ne znam je li tada imala ikakav tekst. Onda dva Amera pišu engleski tekst i Frank Sinatra je objavljuje 1966. kao Strangers in the Night. Postaje veliki hit, mada Sinatra sam kasnije za pjesmu kaže da je "sranje." Njemačka verzija izlazi iste godine, s njemačkim tekstom koji je napisao neki drugi Švabo. Izlazi pjevana i od Ive i od nekog drugog njemačkog pjevača. 1967. izlazi hrvatska verzija "Stranci u noći." Nisam siguran je li engleska verzija izašla prije njemačke ili ne.

U svakom slučaju, autor pjesme je Kaempfert, i sve verzije imaju manje-više isti tekst, samo na drugim jezicima. Ne znam tko je Ivi napisao hrvatske riječi, ali nije ni važno. Čak i da je on sam preveo tekst, to znači da je on potpisan samo na hrvatskoj verziji pjesme. To znači da nit' je dobio kakve pare od Sinatre, nit' su mu ikakve pare pripadale. Da je napisao muziku, umro bi bogatiji nego Todorić i Kerum zajedno, al' nije. Zato se Kaempfert namlatio novca, jer je on autor.
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#279 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by ivannn »

holly shit, ne kradu znači samo balkanci.. :D

baš sad čitam neke tekstove u kažu kao da je ivo robić skladao tu pjesmu poslao je na splitski festival no nije prošla selekciju, što ti je reć a za koju godinu dobila 4 grammyja, ccc

ž
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#280 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Fratris »

ivannn wrote:holly shit, ne kradu znači samo balkanci.. :D

baš sad čitam neke tekstove u kažu kao da je ivo robić skladao tu pjesmu poslao je na splitski festival no nije prošla selekciju, što ti je reć a za koju godinu dobila 4 grammyja, ccc

ž
Pročitaj ponovo. Ivo Robić nije napisao ništa, osim možda teksta hrvatske verzije. Bert Kaempfert je napisao pjesmu, i s njegovim blagoslovom su je otpjevali i Sinatra i Robić. Nema tu nikakve krađe, i Kaempfert je fino potipsan na Sinatrinoj verziji. Da je šolde dobio, možeš vidjeti po činjenici da je umro od srčanog udara u svojoj vili na Balearskim otocima.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#281 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Fratris »

Image

Evo i dokaza da Ivo nije imao ništa s tom pjesmom osim što je jedan od mnogih koji ju je otpjevao. Neka Marija Renota je napisala riječi njegove verzije. Muziku, naravno, Bert Kaempfert. Ive Robića nigdje.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#282 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by nino90 »

sta fali sto kradu muziku, ako je dobra pjesma dobra je nebitno odkud je nabavio :thumbup:
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#283 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by notsure »

Zar i ti sine Radomire...




doduše... potpisano:
Image
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#284 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 22:00, edited 1 time in total.
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#285 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Zlajs »

fakat nevidim toliko slicnost izmedju ove dvije pjesme pad se kaze da je plagijat ili preradjivac :-? mozda ton ili dva isti i nista vise :-)
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#286 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by nino90 »

hmm ova o jedno ova o drugo pjeva
insturmental ima slican ritam
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#287 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 22:00, edited 1 time in total.
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#288 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Zlajs »

po meni su ovo dvije razlicite melodije gdje se igrom slucaja ton ili dva ista.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#289 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by nino90 »

ma kakav zapad pusti to, gledaj sta je u zapadnu najslusanije gaga, justin bieber i gluposti, uglavnom cista komercijalizacija i zbog toga gledaju gdje sta da ugrabe da kazu plagijat pa da kakvu odstetu traze
da je pravi muzicar koome je stalo do muzike ne bi mu smetalo ako se koji ton ili nesto nadje slicno svome
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#290 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by just principe »

Zlajs wrote:po meni su ovo dvije razlicite melodije gdje se igrom slucaja ton ili dva ista.

ma nije, zonfa je sto je D.Merlin pa zato se postavlja, da je bilo koji drugi ne bi bilo ni nalik, ovako jakko slici :roll: jedna nota zalutala :D mada cak ja mislim da je to Colina u orginalu pjesma al nebitno :roll:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#291 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 22:00, edited 1 time in total.
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#292 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by just principe »

pa jel zivio vani pa nije gulio :roll: :D ma da, covjek bi odbrobijao 20 godina, pa eto nikad nije kasno, predlazem ti da napises tuzbu i posaljes vani je, mozda tebi uspjedne kad nije Ub40 :D
i da mi je znati kako iskopa te 2 pjesme, valjalo je dobro uho imati, i pri tome sve poznavati, svaka ti cast :-)

p.s. ne zaboravi i za ime Merilyn/Monroe/Manson :lol:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#293 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 21:59, edited 1 time in total.
User avatar
LSD
Posts: 27296
Joined: 24/07/2007 08:26

#294 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by LSD »







Šta tek reci za ove :-) ovi se nisu ni trudili da bar malo prikriju plagiranje 8-)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#295 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by vox-populi »

Jedno je plagiranje, drugo je obrada. Imao sam nekoliko kaseta Psihomodo Popa, uredno su stavljali autore.
User avatar
LSD
Posts: 27296
Joined: 24/07/2007 08:26

#296 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by LSD »

vox-populi wrote:Jedno je plagiranje, drugo je obrada. Imao sam nekoliko kaseta Psihomodo Popa, uredno su stavljali autore.
Obrada je kad obradiš pjesmu onako u kompletu (i muzika i textualno)...ne,ne...oni ne pjevaju na engleskom, vec neke svoje stihove koji nemaju apsolutno nikakve veze sa originalnim textom (kao što je Merlin krao Jacksona sa muzikom, ali ne i sa textom) i neki lijevi text i to na svom jeziku... a muziku podžonili ofirno ;-) ...to se ne može nikako nazvati obradom.
Nema tu obrade...krađa ocita, treba nazvati stvari pravi imenom.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#297 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by vox-populi »

LSD wrote:
vox-populi wrote:Jedno je plagiranje, drugo je obrada. Imao sam nekoliko kaseta Psihomodo Popa, uredno su stavljali autore.
Obrada je kad obradiš pjesmu onako u kompletu (i muzika i textualno)...ne,ne...oni ne pjevaju na engleskom, vec neke svoje stihove koji nemaju apsolutno nikakve veze sa originalnim textom (kao što je Merlin krao Jacksona sa muzikom, ali ne i sa textom) i neki lijevi text i to na svom jeziku... a muziku podžonili ofirno ;-) ...to se ne može nikako nazvati obradom.
Nema tu obrade...krađa ocita, treba nazvati stvari pravi imenom.
Drug, to sto ti opisujes je cover. Znaci identican tekst, muzika, sve, samo izvodjac drugacji.
Obrada se bazira na nekoj kompoziciji, ali se tekst i muzika mogu manje ili vise razlikovati.
Plagijat je Merlin.
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#298 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by just principe »

LSD wrote:





Šta tek reci za ove :-) ovi se nisu ni trudili da bar malo prikriju plagiranje 8-)
ovo je ocita kradja, al ne krivim ih kao ni bilo koga, jednostavno dobra pjesma zasluzuje plagijat na naski :-)
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#299 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by Bušman »

vox-populi wrote:Jedno je plagiranje, drugo je obrada. Imao sam nekoliko kaseta Psihomodo Popa, uredno su stavljali autore.
Znaci po tebi niko ne smije prevoditi poeziju, romane, drame... Ove pjesme psihomodo popa su klasicni coveri. Uostalom, tako i pise na omotima CDova.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#300 Re: Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by vox-populi »

Bušman wrote:
vox-populi wrote:Jedno je plagiranje, drugo je obrada. Imao sam nekoliko kaseta Psihomodo Popa, uredno su stavljali autore.
Znaci po tebi niko ne smije prevoditi poeziju, romane, drame... Ove pjesme psihomodo popa su klasicni coveri. Uostalom, tako i pise na omotima CDova.
Pa to sam i rekao gore, procitaj moj zadnji post. Cover i obrada su dvije razlicite stvari i potpuno su ok dok god navedes autore. Plagijat je jedino kradja.
Post Reply