Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
SijuksA
Posts: 202
Joined: 21/03/2007 15:31

#1 Klub domacih plagijatora i preradjivaca!

Post by SijuksA »

Dragi forumasi,
Na sunce sa argumentima:

trazze se originali pokradenih melodija ZABAVNE ex-yu muzike :



Za pocetak, skromni doprinos-
rekorderi plagijata:

ili kako je Rock the casbah (The Clash) postala Bestija si bila (Plavi orkestar).

http://fr.youtube.com/watch?v=OAkfHShATKY



http://fr.youtube.com/watch?v=6KJT46StvOE (Plavi orkestar= Neka ljubi se)
http://fr.youtube.com/watch?v=-kHTWS4au9k (Mamas and papas = California dreaming)
Last edited by SijuksA on 13/05/2009 21:55, edited 1 time in total.
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#2 Re: Klub domacih plagijatora!

Post by Oldboy »

SijuksA wrote:http://fr.youtube.com/watch?v=6KJT46StvOE (Plavi orkestar= Neka ljubi se)
http://fr.youtube.com/watch?v=-kHTWS4au9k (Mamas and papas = California dreaming)
Ja zaista ne vidim slicnosti izmedu Mamas i Papas koje sam milijun puta slusao i ove od Orkestra sto sam je sad pet puta slusao i opet ne vidim slicnosti
:?
ervin19
Posts: 121
Joined: 24/12/2006 20:23
Location: Zenica
Contact:

#3

Post by ervin19 »

uu ima toga i previse..crvena jabuka-svidja mi se ova stvar (beatles-twist & shout),dino merlin ima pregrst ukradenih hitova (krao od UB40-where did i go wrong,mjesecina ko dukat zut,Michael Jackson,Manu Chao i drugi poznati svjetski muzicari..)..kad se sjetim jos nekih,napisacu..
dobra tema.
User avatar
LSD
Posts: 27288
Joined: 24/07/2007 08:26

#4

Post by LSD »

Sad mi pade na pamet Led Zeppelin (since i've been loving you)=Bijelo Dugme(blues za moju bivsu dragu) :)
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#5

Post by Tesssa »

Cini mi se da je bila ova tema vec...
Chicha Chvorak
Posts: 55
Joined: 20/08/2006 12:13

#6

Post by Chicha Chvorak »

A ima toga ko u prici.
Samo je pitanje sta je potpisano,odnosno s dozvolom koristeno,a sta nije.

Bitanga i princeza od Bregovica je zapravo pjesma TV Screen od Iggi Popa,a ako poslusate tu pjesmu vrlo lako cete prepoznati temu koju je Bregovic iskoristio u "Pitaju me za tebe".Covjek carobnjak.Od jedne pravi dvije. :D
User avatar
Chopper_Horrace
Posts: 575
Joined: 13/07/2005 14:17
Location: Ovejaras

#7

Post by Chopper_Horrace »

Chicha Chvorak wrote:A ima toga ko u prici.
Samo je pitanje sta je potpisano,odnosno s dozvolom koristeno,a sta nije.

Bitanga i princeza od Bregovica je zapravo pjesma TV Screen od Iggi Popa,a ako poslusate tu pjesmu vrlo lako cete prepoznati temu koju je Bregovic iskoristio u "Pitaju me za tebe".Covjek carobnjak.Od jedne pravi dvije. :D

Ja nesta nebuloznije odavno nisam procitao....
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#8

Post by ahmed&nedzad »

Chicha Chvorak wrote:A ima toga ko u prici.
Samo je pitanje sta je potpisano,odnosno s dozvolom koristeno,a sta nije.

Bitanga i princeza od Bregovica je zapravo pjesma TV Screen od Iggi Popa,a ako poslusate tu pjesmu vrlo lako cete prepoznati temu koju je Bregovic iskoristio u "Pitaju me za tebe".Covjek carobnjak.Od jedne pravi dvije. :D


Malo si se zezn'o. ''TV Screen'' je radio Brega s Iggy Popom, za Kusturicin film ''Arizona dream''.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#9

Post by Better Man »

ervin19 wrote:uu ima toga i previse..crvena jabuka-svidja mi se ova stvar (beatles-twist & shout),dino merlin ima pregrst ukradenih hitova (krao od UB40-where did i go wrong,mjesecina ko dukat zut,Michael Jackson,Manu Chao i drugi poznati svjetski muzicari..)..kad se sjetim jos nekih,napisacu..
dobra tema.
Crvena Jabuka je potpisala na svom albumu orginalne autore pjedme Sviđa mi se ova stvar! I da se zna Twist & sShout nije pjesma Beatlesa, već su je i oni obradili!
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#10

Post by Better Man »

ahmed&nedzad wrote:
Chicha Chvorak wrote:A ima toga ko u prici.
Samo je pitanje sta je potpisano,odnosno s dozvolom koristeno,a sta nije.

Bitanga i princeza od Bregovica je zapravo pjesma TV Screen od Iggi Popa,a ako poslusate tu pjesmu vrlo lako cete prepoznati temu koju je Bregovic iskoristio u "Pitaju me za tebe".Covjek carobnjak.Od jedne pravi dvije. :D


Malo si se zezn'o. ''TV Screen'' je radio Brega s Iggy Popom, za Kusturicin film ''Arizona dream''.
I obradio vlastitu pjesmu!
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#11 Re: Klub domacih plagijatora!

Post by Bea_Trix »

Oldboy wrote:
SijuksA wrote:http://fr.youtube.com/watch?v=6KJT46StvOE (Plavi orkestar= Neka ljubi se)
http://fr.youtube.com/watch?v=-kHTWS4au9k (Mamas and papas = California dreaming)
Ja zaista ne vidim slicnosti izmedu Mamas i Papas koje sam milijun puta slusao i ove od Orkestra sto sam je sad pet puta slusao i opet ne vidim slicnosti
:?
e hebi ga onda :D
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#12 Re: Klub domacih plagijatora!

Post by Oldboy »

dawn_upon_dawn wrote:
Oldboy wrote:
SijuksA wrote:http://fr.youtube.com/watch?v=6KJT46StvOE (Plavi orkestar= Neka ljubi se)
http://fr.youtube.com/watch?v=-kHTWS4au9k (Mamas and papas = California dreaming)
Ja zaista ne vidim slicnosti izmedu Mamas i Papas koje sam milijun puta slusao i ove od Orkestra sto sam je sad pet puta slusao i opet ne vidim slicnosti
:?
e hebi ga onda :D
Jesam li to muzicki nepismen pa ne skuzim :-)
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#13 Re: Klub domacih plagijatora!

Post by Bea_Trix »

Oldboy wrote:
dawn_upon_dawn wrote:
Oldboy wrote: Ja zaista ne vidim slicnosti izmedu Mamas i Papas koje sam milijun puta slusao i ove od Orkestra sto sam je sad pet puta slusao i opet ne vidim slicnosti
:?
e hebi ga onda :D
Jesam li to muzicki nepismen pa ne skuzim :-)
nisam ni ja muzicki pismena, al eto meni je ono... bas ofirno :D
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#14

Post by rikardoreis »

marnula jospa lisac uvod svoje pjesme "o jednoj mladosti" od "jolene" - vise izvodjaca (dolly parton, randy newman, kasnije white stripes) ne znam cjia je u originalu...
User avatar
Oldboy
Posts: 52
Joined: 01/05/2007 09:06

#15 Re: Klub domacih plagijatora!

Post by Oldboy »

dawn_upon_dawn wrote:
Oldboy wrote:
dawn_upon_dawn wrote: e hebi ga onda :D
Jesam li to muzicki nepismen pa ne skuzim :-)
nisam ni ja muzicki pismena, al eto meni je ono... bas ofirno :D
Meni ima jedino na pocetku slicnosti i to samo zvuk gitare, ali ritam ne izgleda ofirno ukraden
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#16 Re: Klub domacih plagijatora!

Post by Fratris »

Oldboy wrote: Meni ima jedino na pocetku slicnosti i to samo zvuk gitare, ali ritam ne izgleda ofirno ukraden
Akordi su isti, u tom je poenta. Kroz cijelu pjesmu. Ritam je najmanje vazan sto se tice tuzbi oko ovakvih stvari. Iako mislim da je Plavi Orkestar fino napisao da je obrada.
krkan
Posts: 367
Joined: 31/12/2004 04:13

#17

Post by krkan »

a sta mislite koliko je nepoznatih grupa zaplatilo od ove nase bagre ...ovo sto znamo je samo zato sto su sve te pjesme jako poznate...ja se sjecam prije rata kad mi je tip dao da preslusam uporedo nekakavu spansku grupu i 'galiju' ... ma cova skino komplet album :D
User avatar
Chopper_Horrace
Posts: 575
Joined: 13/07/2005 14:17
Location: Ovejaras

#18

Post by Chopper_Horrace »

ne zunam bas jel ta pjesma ali Crvena Jabuka je podzonila "Sultains of swing" od Dire Straits-a ... slagat cu ali mislim da je pjesma "Moje Najmilije" ili tak nesta
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#19

Post by doktor78 »

Riblja Corba - "Zadnji voz za Cacak" = Monkeys - "Last Train to Clarksville"
Bijelo Dugme - "Ove cu noci naci bluz" = B.B.King-"The thrill is gone"
Riblja Corba - "Kad sam bio mlad" = Eric Burdon - "When I was young"
Vatreni poljubac - "Kad sve prodje ostacu sam" = Led Zeppelin -"Immigrant Song"
big_bud
Posts: 156
Joined: 06/05/2007 22:00

#20

Post by big_bud »

Chicha Chvorak wrote: Bitanga i princeza od Bregovica je zapravo pjesma TV Screen od Iggi Popa,a ako poslusate tu pjesmu vrlo lako cete prepoznati temu koju je Bregovic iskoristio u "Pitaju me za tebe".Covjek carobnjak.Od jedne pravi dvije. :D
hahaha, da bi ucestvovao u nekoj diskusiji, trebao bi barem nesto znat o temi o kojoj se diskutuje :lol:
Homer_Simpson
Posts: 206
Joined: 03/07/2007 10:15

#21

Post by Homer_Simpson »

Southern storm - 1999 -> Sisters of mercy - Doctor Jeep

uz malu modifikaciju :)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#22

Post by Neelix »

merlin - ostace istine dvije (prince - when doves cry)
merlin - godinama (yossou n'dour (nisam siguran jel se ovako pise) - my daughter)
merlin - kad si rekla da me volis (tonic - if you could only see)
merlin - mjesecina (ub40 - where did i go wrong)
merlin - jednom kad sve ovo bude juce (michael jackson - they don't care about us)
merlin - da je tuga snijeg (Sezen Aksu - Bin Sende Tutuklu)


trebal dalje :D
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#23

Post by Ereinion »

*/ vec bilo /*
Rachid Taha - Ya Rayah, Zdravko Colic - Jako, jako slabo, srce, zavodis
Radoje B.
Posts: 205
Joined: 05/07/2007 23:06

#24

Post by Radoje B. »

Moto mi je u svemu original ili nista. Svi redom su, doduse ne krali, ali pravili cover verzije. Poznati umjetnici su corba, merlin, ma skoro svi. Normalno ne mozes reci da su stvari ukradene kad su prodate u milionima primjeraka. Dugme vjerovatno nema puno svojih pjesama, ima bregovic i obradjuje ih za filmove kako mu se digne. Kradja je kad neki dan kliknem na vijest da ja avril lavigne marnula i dont like your boyfriend, odem na myspace, kliknem pjesmu i razvucem facu u osmjeh. Probajte, ja mislim da je tuzena sto je po mojoj procjeni(muzicar) cista lova u dzepu. Ide mi na racku da niko vise ne pravi nista svoje. Jedino sto mogu poslusati od 90-te je mozda pjesma za davorina, mozda jos par nekih. Opet se pitam zar trebaju matorci da naprave stvar. Mozda je do mene. Kad je izisao film zona zamfirova pravo mi se svidjela muzika, reko domaci melos pogodjen u dlaku. Jest djavla, slusam neke, mislim da su kubanci, maznuo je nesa ili kompozitor zonine pjesme uvod i glavni "groove", nema nikakve sumnje. Ko da mi je neko hrakno u mlacanicu :lol:
ed0
Posts: 93
Joined: 07/06/2005 15:47

#25

Post by ed0 »

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... be70d83e8c

Cola je legenda, skino je pjesmu u orginalu 8-)
Post Reply