Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post Reply
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#1 Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Maja The Bee »

Pozdrav svima!

Partner i ja želimo izgraditi vikendicu blizu mora, ali u BiH.

Imamo nešto zemlje i mogli bismo priuštiti i nešto kvalitetnije, ali realno se uopšte ne razumijemo u građevinske radove, niti u cijene. On i nešto zna, ali ne dovoljno da bismo se tek tako upustili.

Imamo dozvolu za kuću jer se prije tu nalazila stara kuća koja je srušena poslije rata. Mjere su otprilike 12 sa 10, ali možemo graditi i nešto manje ili na sprat.

Vidjela sam da Krivaja nudi kuće koje nisu sasvim završene, i to nam ne odgovara, pošto bismo voljeli negdje otići, vidjeti kuću i reći "hoćemo to", uz kvalitetne materijale i eventualno neko mijenjanje ako bude potrebno.

Dakle, potrebno nam je sve da bude završeno, i da se ne moramo peglati ko će nam uraditi stolariju, ko pločice, ko zidove, a ko elektriku. Želimo platiti kuću i kad bude završena samo donijeti namještaj.

Imate li preporuke, i po mogućnosti lična iskustva s gradnjom "ključ u ruke"? Kako se kreću cijene, je li kvalitetno, koliko su firme fleksibilne, itd.?

Molim da ne postavljate komentare "šta će ti to, gradi sama", jer nemam vremena, a imam para da ne želim nadgledati gradnju od mjesec - dva i zvati 84 firme koje će mi pričati različite priče.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#2 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Nekako s proljeća »

Moje je mišljenje da bi ste prije svega trebali uraditi projekat , u kojem ćete u tehničkom smislu prenijeti svoje želje i mogućnosti u vezi objekta koji , koliko shvatih, za sada namjeravate povremeno koristili. Projekat je jednostavno rečeno crtež sa jednom ili više etaža objekta, usklađen sa svim onim što treba da bude u skladu :) ...a vi sami odlučujete hoćete li ga u cjelosti ili parcijalno izvesti, ali će ići po planu tj projektu.
Isto tako, projekat predstavlja dogovor/ugovor između vas i strane koja će ga implementirati, a vjerujem da ćete ga svakako biti dužni priložiti u nadležnu općinsku službu na području gradnje. Ako držite do ovog mišljenja, vama je potrebna odgovorna firma ili dobar projektant za saradnju, a sve ostalo će ići svojim tokom u skladu sa usaglašenim rješenjima iz projekta. Pojednostavljeno rečeno, kada imate projekat vi ste u njemu na taj način dali sve potrebne odgovore ,i sebi i svakoj iole ozbiljnijoj građevinskoj firmi kada vas upitaju-šta želite.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by zlo zlo »

one ytong kuće ključ u ruke do prije 2 god pisalo 820km, kasnije maknuli cijene.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Bullet Tooth Tony »

Nema bez projekta i arhitekte nista ... ima ali ce ti ispasti nakaradno ... onda trazis ko ce graditi ... ali znaj da nema firme koja je apsolutno dobra u svemu ... mozda ti vrhunski odrade struju a zeznu vodu i eto ti belaja ... mora ti neko nadgledati radove, najbolje je onda uzeti neki arhitektonski studio za pocetak ...

Bilo bi to super kad bi covjek mogao gruhnut 100k eura i to je to , prst u uho i dodjes sve gotovo ... mada to nude ove "kljuc u ruke" firme , realnost je sasvim drugacija
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#5 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by kurty »

Prvo projekat, i to dobar projekat, ne onaj od 6,7 KM/m2
Potom dobro otvoriti oci i pregledati predmjer radova, znati sta se hoce
Traziti ponude na osnovu predmjera
Naci odgovarajuceg izvođača
Probati naci nekoga ko ce bar svaki drugi dan da obiđe radove, i pregleda (ako vec investitor nece)
Traziti i doboti garanciju na radove (ze neke stvari 2g, za neke 5, za neke 10)
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#6 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Tambure »

svaki pravi majstor u nas ce prije pocetka radova prvo nabiti nogom u guzicu projekat ... šta će njemu neki ćato govoriti kako će on kuću praviti, on ih je napravio sto ćato u životu neće nacrtati.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by moonca »

:roll:
Pa prijekat je kao recept za kolac... bez prijekta nema gradj. objekta- nikakave veze s 'dobrim majstorom'.. :lol:
majstor dolazi do izrazaja -prilikom gradnje tj, u izvedbenoj formi.. opet , mora raditi po 'planu' ..kako mu je nacrtano i napisano..
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#8 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by i agree »

Maja The Bee wrote: 21/07/2020 00:16 Imate li preporuke, i po mogućnosti lična iskustva s gradnjom "ključ u ruke"? Kako se kreću cijene, je li kvalitetno, koliko su firme fleksibilne, itd.?
Ja nemam,nisam gradio nikad jbga.....
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#9 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Bullet Tooth Tony »

moonca wrote: 28/07/2020 15:34 :roll:
Pa prijekat je kao recept za kolac... bez prijekta nema gradj. objekta- nikakave veze s 'dobrim majstorom'.. :lol:
majstor dolazi do izrazaja -prilikom gradnje tj, u izvedbenoj formi.. opet , mora raditi po 'planu' ..kako mu je nacrtano i napisano..
Ako situacija dozvoljava istu :) ili da predlozi najbolje rjesenje koje je najslicnije projektu
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#10 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by kurty »

Bullet Tooth Tony wrote: 28/07/2020 17:02
moonca wrote: 28/07/2020 15:34 :roll:
Pa prijekat je kao recept za kolac... bez prijekta nema gradj. objekta- nikakave veze s 'dobrim majstorom'.. :lol:
majstor dolazi do izrazaja -prilikom gradnje tj, u izvedbenoj formi.. opet , mora raditi po 'planu' ..kako mu je nacrtano i napisano..
Ako situacija dozvoljava istu :) ili da predlozi najbolje rjesenje koje je najslicnije projektu
da...
uvijek se moze javiti bolja ideja... ali...
tu ideju treba do kraja ispratiti... a ne recimo na sljedecoj etazi "uh..odakle sad stub, greda, ono ili ovo"...
trenutno radim bas jedan ovakav posao...
ključ u ruke... ja pogodio cijenu, našao majstore, i radimo jednu kuću... skoro pa ključ u ruke (bukvalno sve osim keramike radim)
i malo malo... majstori predlazu nesto, i onda kad ih docekas sa pitanjem, pa kad zamisljeno dignu pogled u zrak :oops: :oops: :oops:
a "investitora" majstori brzo ubjede da je "nesto bolje", pa kad mu poslozis par koraka dalje, onda ide "jebo majstore, radi kako smo po projektu dogovorili"
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#11 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Bullet Tooth Tony »

kurty wrote: 28/07/2020 17:24
Bullet Tooth Tony wrote: 28/07/2020 17:02
moonca wrote: 28/07/2020 15:34 :roll:
Pa prijekat je kao recept za kolac... bez prijekta nema gradj. objekta- nikakave veze s 'dobrim majstorom'.. :lol:
majstor dolazi do izrazaja -prilikom gradnje tj, u izvedbenoj formi.. opet , mora raditi po 'planu' ..kako mu je nacrtano i napisano..
Ako situacija dozvoljava istu :) ili da predlozi najbolje rjesenje koje je najslicnije projektu
..
Vjerujem da je u pitanju novogradnja jer je kljuc u ruke..

Jesi li probao raditi renovaciju tako?

Staticar kaze da se moze recimo napraviti portal 4 metra duzine a majstor kaze da nece jer na toj duzini mora staviti dva stuba na krajevima i serklaz koji ce smanjiti duzinu na 3.5 metra.. Sta ti radis tu ?
Last edited by Bullet Tooth Tony on 28/07/2020 19:25, edited 1 time in total.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#12 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by L u c i f e r »

Citam
I zgadiste mi
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#13 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by NediM17 »

Promo Donji Vakuf. :thumbup:
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#14 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Maja The Bee »

NediM17 wrote: 28/07/2020 18:19 Promo Donji Vakuf. :thumbup:
Vidjela sam Promo i najviše su mi se svidjeli.

Poslala sam upit da vidim da li je to zaista "ključ u ruke", ili opet imam posla oko unutrašnjih radova.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#15 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Cherry-Cherry »

Prvo idejni projekat, pa urbanistička dozvola, zatim glavni projekat pa građevinska dozvola. Ako odstupiš od toga eto problema u upotrebnoj.
Nađeš dobrog projektanta da ti to uradi kako treba,da ne bi poslije bilo problema. Izvođač radova mora raditi po projektu.
User avatar
stachu
Posts: 4036
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#16 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by stachu »

Promo DV ;)
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#17 Re: Ključ u ruke - gdje, šta, kako?

Post by Maja The Bee »

Nema baš mnogo ideja.

Promo je super, i dali su mi okvirnu cijenu čak i za ključ u ruke, ali opet ne rade temelje :(.

Ostali koji su savjetovali kao da nisu čitali šta pišem, pa pričaju kao da ćemo graditi ciglu po ciglu.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply