Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

RatRodRob
Posts: 141
Joined: 04/08/2017 12:34

#26 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by RatRodRob »

Alfons Kauders wrote:
VladaFBiH wrote:
Alfons Kauders wrote:
Kako bilo, Tuzla ga nije trosila i ne vidim zasto bi ga placala.

Jebote Sarajevu treba ostatak drzave placati grijanje, spasavati GRAS i graditi vodovod - pa se pitam koji onda kurac treba da radi Sarajevo?
Samo Tuzlaci imaju toliku količinu mržnje prema "Sarajlicama" kako ih od milja zovu...

Eno proglasili ste elementarnu nepogodu jer "trava brzo raste"? Hoces i travu da ti kosimo?

Fakat ste grad s posebnim potrebama. Sarajevo je grad retard.

Naucite placati svoje jebene racune i cistiti svoju jebenu avliju. Nije ti Tuzla kriva sto si glasao za ljude kojima je vijest da su oprali pet tramvaja i otvorili trotoar.
Jebiga stiglo ih sve ono što se radilo ostalim djelovima BiH, SDA sve opuhala i nosila u sarajevo sad nema više odakle, pa se sjetili da udare po sarajlijama, jebiga došli na red.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#27 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Alfons Kauders »

RatRodRob wrote:
Alfons Kauders wrote:
VladaFBiH wrote:
Eno proglasili ste elementarnu nepogodu jer "trava brzo raste"? Hoces i travu da ti kosimo?

Fakat ste grad s posebnim potrebama. Sarajevo je grad retard.

Naucite placati svoje jebene racune i cistiti svoju jebenu avliju. Nije ti Tuzla kriva sto si glasao za ljude kojima je vijest da su oprali pet tramvaja i otvorili trotoar.
Jebiga stiglo ih sve ono što se radilo ostalim djelovima BiH, SDA sve opuhala i nosila u sarajevo sad nema više odakle, pa se sjetili da udare po sarajlijama, jebiga došli na red.
:thumbup:

Dodje Sejtan po svoje

I sad opet kukaju i prose za novac, najbogatiji grad u drzavi trazi od ostatka drzave da im placa grijanje, vodu, javni saobracaj, i jos da pokose travu, da slucajno ne uprljaju rukice. Treba Opstina Kalesija placati grijanje Opstini Centar?

Jadno! Malo je reci koliko bijedno i bezobrazno taj stav izgleda sa strane
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#28 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by nightvision »

Nesto ne sumnjam, kada konacno dodje do tog momenta da se dug za plin mora platiti, da ce ga platiti bihac, cazin, zenica, tuzla, gradacac, gracanica, gorazde...
RatRodRob
Posts: 141
Joined: 04/08/2017 12:34

#29 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by RatRodRob »

nightvision wrote:Nesto ne sumnjam, kada konacno dodje do tog momenta da se dug za plin mora platiti, da ce ga platiti bihac, cazin, zenica, tuzla, gradacac, gracanica, gorazde...
Neće, jer će se taj dug koristiti kao politički pritisak, a sarajevo će jedva dočekat da nešto izda/proda samo da njih niko ne dira, u bakirovoj utopiji kuće su od čokolade.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4363
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#30 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by VladaFBiH »

Alfons Kauders wrote:
VladaFBiH wrote:

Eno proglasili ste elementarnu nepogodu jer "trava brzo raste"? Hoces i travu da ti kosimo?

Fakat ste grad s posebnim potrebama. Sarajevo je grad retard.

Naucite placati svoje jebene racune i cistiti svoju jebenu avliju. Nije ti Tuzla kriva sto si glasao za ljude kojima je vijest da su oprali pet tramvaja i otvorili trotoar.
prvo ne spuštam se na nivo Tuzlaka nikada jer je to daleko ispod svakog za mene prihvatljivog ljudskog nivoa... drugo taj dug je nastajao dok su Tuzlaci ispijali kafice a Sarajlije ginule svaki dan (ovo je samo razmišljanje prosječnog Tuzlaka iz očiju Sarajlice)... možda da taj dug adresiramo na 11.541 poginulih Sarajlija ili preko 1.600 poginule djece jer su i oni trošili taj plin ili da ga adresiramo i na nekih 100.000 koji su otišli u ratu i poslije... nije baš sve crno i bijelo i za mene je ove kraj diskusije jer je dug nastao u okolnostima gdje nije bilo važno ko je odakle već samo da se preživi ili možda Tuzlacima nije? (just for note: zna bio sam u Sa u ratu a plina sam vidio kao i ti)... uglavnom za mene je ovo kraj diskusije
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#31 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Alfons Kauders »

Ne vidim kako je ista od navedenog moj problem ili odgovornost.

Sretno s uplatom duga.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#32 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by JoseMujica »

ne znam čem se veselite :? oooooooo hudnici :roll: ove pare će svakako popapati skakavci
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#33 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by strong69 »

Alfons Kauders wrote:Ne vidim kako je ista od navedenog moj problem ili odgovornost.

Sretno s uplatom duga.
Alfonse, stvari ne funkcionisu tako. Ciji su problem i odgovornost Kreka, Aida, Polihem, Koksara Lukavac, Konjuh, Livnica... Vlade TK i Vlade FBiH. Znaci, po tvom, svako neka u svom kantonu plati za uvezivanje radnog staza? Sad bih ja trebao reci, boli me kita, platite im vi iz TK, mi cemo u Sarajevu platiti svojima i svako na svoju stranu?

E jebi ga, bas ga jebi onda.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#34 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Alfons Kauders »

strong69 wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne vidim kako je ista od navedenog moj problem ili odgovornost.

Sretno s uplatom duga.
Alfonse, stvari ne funkcionisu tako. Ciji su problem i odgovornost Kreka, Aida, Polihem, Koksara Lukavac, Konjuh, Livnica... Vlade TK i Vlade FBiH. Znaci, po tvom, svako neka u svom kantonu plati za uvezivanje radnog staza? Sad bih ja trebao reci, boli me kita, platite im vi iz TK, mi cemo u Sarajevu platiti svojima i svako na svoju stranu?

E jebi ga, bas ga jebi onda.
Nije isto.

Sarajevo ima problem ne samo s plinom, vec s cjelokupnom komunalnom privredom. Saberi koliko su u dubiozi sve cetiri firme u poslu s plinom, GRAS, ViK i ostali.

Plin je samo dio toga, kao i dugovi za isti (koji se naravno ne placaju, jer eto, neko ce drugi).

Komunalna privreda je sarajevski problem i iskljucivo sarajevski, kao sto je to i komunalna privreda Cazina. Lokalna stvar.

Kanton Sarajevo je planski koristio komunalnu privredu za uhljebljenje podobnih. Akumulacija dugovanja, kao i viska zaposlenih, je bila lokalna odluka. Posljedice su lokalne. Lokalno ce se i rijesiti.

Sarajevo mora shvatiti da ostatak drzave nije duzan placati mjesecne GRAS karte, hiljadu i kusur nehljeba u ViK-u, niti placati racune za struju i plin najvecem i najbogatijem gradu u drzavi.
s@mson
Posts: 893
Joined: 23/03/2007 10:50

#35 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by s@mson »

VladaFBiH wrote:
Alfons Kauders wrote:
VladaFBiH wrote:

Eno proglasili ste elementarnu nepogodu jer "trava brzo raste"? Hoces i travu da ti kosimo?

Fakat ste grad s posebnim potrebama. Sarajevo je grad retard.

Naucite placati svoje jebene racune i cistiti svoju jebenu avliju. Nije ti Tuzla kriva sto si glasao za ljude kojima je vijest da su oprali pet tramvaja i otvorili trotoar.
prvo ne spuštam se na nivo Tuzlaka nikada jer je to daleko ispod svakog za mene prihvatljivog ljudskog nivoa... drugo taj dug je nastajao dok su Tuzlaci ispijali kafice a Sarajlije ginule svaki dan (ovo je samo razmišljanje prosječnog Tuzlaka iz očiju Sarajlice)... možda da taj dug adresiramo na 11.541 poginulih Sarajlija ili preko 1.600 poginule djece jer su i oni trošili taj plin ili da ga adresiramo i na nekih 100.000 koji su otišli u ratu i poslije... nije baš sve crno i bijelo i za mene je ove kraj diskusije jer je dug nastao u okolnostima gdje nije bilo važno ko je odakle već samo da se preživi ili možda Tuzlacima nije? (just for note: zna bio sam u Sa u ratu a plina sam vidio kao i ti)... uglavnom za mene je ovo kraj diskusije
Koliki konj i idiot treba biti da bi nastradale i poginule u ratu, Rahmet im duši, stavljao u ovu priču...
Koliko je potrebno da se sračuna koliko je plina potrošeno u ratnim godinama a koliko poslije...
Ja cu prvi ucestvovati u ratnom racunu, i vise nego je potrebno mada je i moja porodica bukvalno umirala od gladi ali to za "sarajlijice" nije bitno...
95% duga je nastao poslije rata i ne kenjajte vise, i u ostatku BiH zive ljudi koji rade da zarade da prehrane porodicu...
Vidimo kako se ponasate sa seficima tj. ubicama, pa jarane da je negdje drugo osim sarajeva ni on ni sestra ne bi izasli zivi iz sudnice...
uglavnom ste p...ke i samo mozete kenjati po internetu a kad treba nesto konkretno onda kao fol gdje je federacija...

P.S. neki nazivi i imena su namjerno pisana malim slovima i imaju veze sa stvarnim likovima u zivotu...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#36 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

RatRodRob wrote:Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke BiH, slijedi raspodjela 125 miliona KM :D još nas Tito hrani

https://www.klix.ba/vijesti/bih/klirins ... /170808052
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#37 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Haris.ba »

Ratni dug je teška tema. I nema veze samo sa Sarajevom. Vjerovatno je dobar dio nastao od strane današnjeg RS, ali FBiH je to preuzela na sebe da rješava iz niza razloga (ali ne i da ga vraća - vraćaju ga trenutni potrošači plina).

Uglavnom, nema veze taj ratni dug sa trenutnim dugovanjima BH Gasa, Sarajevogasa i Toplana. Prema Rusima se poslijeratna dugovanja ispunjavanju. Nekada sa zakašnjenjem, ali se ispunjavaju. Dugovi postoje između preduzeća, i u vezi su sa domaćim razlozima (socijalna politika cijene grijanja).

Bilo je ideja da se ratni dug prelomi sa klirinškim dugom, ali je to nemoguće jer klirinski dug je dug države državi. I Rusima se žurilo jer im je to koliko znam ostao jedini dug za vratiti iz perioda SSSR - pa su htjeli da ga se kutarišu da mogu reći da su vratili sve dugove.

Te pare će morati vratiti kad tad. Pretpostavljam da će ih vratiti FBiH, a ne KS, ili preduzeća u Sarajevu. Jer 1996. se htjelo zadržati u poslu Energoinvest kao ugovornu stranu - opet iz niza razloga.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4363
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#38 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by VladaFBiH »

s@mson wrote: Koliki konj i idiot treba biti da bi nastradale i poginule u ratu, Rahmet im duši, stavljao u ovu priču...
Koliko je potrebno da se sračuna koliko je plina potrošeno u ratnim godinama a koliko poslije...
Ja cu prvi ucestvovati u ratnom racunu, i vise nego je potrebno mada je i moja porodica bukvalno umirala od gladi ali to za "sarajlijice" nije bitno...
95% duga je nastao poslije rata i ne kenjajte vise, i u ostatku BiH zive ljudi koji rade da zarade da prehrane porodicu...
Vidimo kako se ponasate sa seficima tj. ubicama, pa jarane da je negdje drugo osim sarajeva ni on ni sestra ne bi izasli zivi iz sudnice...
uglavnom ste p...ke i samo mozete kenjati po internetu a kad treba nesto konkretno onda kao fol gdje je federacija...

P.S. neki nazivi i imena su namjerno pisana malim slovima i imaju veze sa stvarnim likovima u zivotu...
kao što rekoh ne spuštam se na ovaj nivo da ovako razgovaram i vrijeđam - u pitanju je 53,89 miliona dolara koje duguje FBiH, dok je dio koji RS duguje 50,91 miliona dolara RATNOG duga za plin s tim da je FBiH do sada vratila oko 6,3 miliona dolara duga.

eod
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#39 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by babanovac »

RatRodRob wrote:Ova država funkcioniše i sve u njoj na principu sadake, čim nestane sadake nastanu problemi, šta je Klirinški dug i kako je nastao evo link

http://www.bljesak.info/rubrika/busines ... ama/154496

ali ako ruje zavrnu plin biće veselo, što neko napisa kad mogu plaćat mogu i potraživat dugove.
Grad Bursa poklanja tramvaje iz 1975 gradu Sarajevo. Nisu puno presli. Bogati donator iz Svicarske gradi trebevicku zicaru... Pa se predomislio. Nema zicare. Pa se predomislio. Ipak se gradi. Majka mu stara, postoji li kakav kredit? Jok, ispruzi ruku i isci. Isci. Vlada Japana poklanja 70 autobusa Bosni i Hercegovini. Stara vijest, iz 1997. Dodjem u Sa, kad ono, novi zuti autobusi. Mislim da se jos uvijek voze. Bosna do Stupa.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#40 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by karanana »

Da sam rus, prebio bih dug za plin sa ovim. Ne znam sto nisu. Cuj dug za plin dug sarajeva. Pa dokle cemo ici? Evo ja sam u sarajevu i nisam koristio taj plin. Jel sad to nije moj dug. Nidje veze. Kao sto je receno: boli rusa kita ko je koristio plin, zato me cudi sto nisu prebili dug, barem sa federalnin dijelom.
RatRodRob
Posts: 141
Joined: 04/08/2017 12:34

#41 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by RatRodRob »

karanana wrote:Da sam rus, prebio bih dug za plin sa ovim. Ne znam sto nisu. Cuj dug za plin dug sarajeva. Pa dokle cemo ici? Evo ja sam u sarajevu i nisam koristio taj plin. Jel sad to nije moj dug. Nidje veze. Kao sto je receno: boli rusa kita ko je koristio plin, zato me cudi sto nisu prebili dug, barem sa federalnin dijelom.
Pojasnio sam već. taj dug će se koristit u pravo vrijeme kao politički pritisak da sarajevo opet nekoga ili nešto proda, i naravno jedva će dočekat.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#42 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by babanovac »

VladaFBiH wrote:
Alfons Kauders wrote:
VladaFBiH wrote:

Eno proglasili ste elementarnu nepogodu jer "trava brzo raste"? Hoces i travu da ti kosimo?

Fakat ste grad s posebnim potrebama. Sarajevo je grad retard.

Naucite placati svoje jebene racune i cistiti svoju jebenu avliju. Nije ti Tuzla kriva sto si glasao za ljude kojima je vijest da su oprali pet tramvaja i otvorili trotoar.
prvo ne spuštam se na nivo Tuzlaka nikada jer je to daleko ispod svakog za mene prihvatljivog ljudskog nivoa... drugo taj dug je nastajao dok su Tuzlaci ispijali kafice a Sarajlije ginule svaki dan (ovo je samo razmišljanje prosječnog Tuzlaka iz očiju Sarajlice)... možda da taj dug adresiramo na 11.541 poginulih Sarajlija ili preko 1.600 poginule djece jer su i oni trošili taj plin ili da ga adresiramo i na nekih 100.000 koji su otišli u ratu i poslije... nije baš sve crno i bijelo i za mene je ove kraj diskusije jer je dug nastao u okolnostima gdje nije bilo važno ko je odakle već samo da se preživi ili možda Tuzlacima nije? (just for note: zna bio sam u Sa u ratu a plina sam vidio kao i ti)... uglavnom za mene je ovo kraj diskusije
U Tz, grijanja je bilo, ali ga i nije bilo. Nekad ga nije bilo zbog manjka goriva u rudnicima, drugi put nakon sto je JA raketom Volkov pogodila termoelektranu. Bez obzira, '96-'97 su poceli stizati opomene pred tuzbu. Retroaktivno. Ko ne plati, sud. Mjesecna plata u namjenskoj industriji tokom rata, iznosila je 2-3 DM. Jednu tvornicu, koja je tokom rata proizvodila granate, "nasa a balijska" EP je odvela u stecaj zbog ratnog duga za struju. Poslije su je isjekli i prodali u staro zeljezo. U buducnosti ce valjda erdoganovi sokolovi i ose iz Ankare da idu u deblokadu Sarajeva.
RatRodRob
Posts: 141
Joined: 04/08/2017 12:34

#43 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by RatRodRob »

Po čitavoj BiH su tako radili, upropasti i isjeci u željezo, SDA stručnjaci.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#44 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by nightvision »

babanovac wrote:U Tz, grijanja je bilo, ali ga i nije bilo. Nekad ga nije bilo zbog manjka goriva u rudnicima, drugi put nakon sto je JA raketom Volkov pogodila termoelektranu. Bez obzira, '96-'97 su poceli stizati opomene pred tuzbu. Retroaktivno. Ko ne plati, sud. Mjesecna plata u namjenskoj industriji tokom rata, iznosila je 2-3 DM. Jednu tvornicu, koja je tokom rata proizvodila granate, "nasa a balijska" EP je odvela u stecaj zbog ratnog duga za struju. Poslije su je isjekli i prodali u staro zeljezo. U buducnosti ce valjda erdoganovi sokolovi i ose iz Ankare da idu u deblokadu Sarajeva.
Vise je bilo "hladjenja" mego grijanja. Ne znam dal' se sjecas kada su hladnu vodu "tjerali" kroz cijevi samo da se ne bi zaledila. Ja sam ubijedjen da ce poreski obveznici iz cijele fbih na kraju placati taj dug. Zivi bili pa vidjeli. Ma ne bi me cudilo ni da gras na kraju spasava federalna vlada. Ipak jedna opstina vrijedi kao deset drugih a izbori se moraju dobiti po svaku cijenu.
RatRodRob
Posts: 141
Joined: 04/08/2017 12:34

#45 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by RatRodRob »

GRAS spašavaju studenti to je završeno¨.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#46 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by nightvision »

RatRodRob wrote:GRAS spašavaju studenti to je završeno¨.
Bgmi zar nisu rekli da su se povukli iz tog nekog sporazuma o kupovini karata? Btw, nece spasavati studenti nego budzetska sredstva. Svaka karta bice grasu subvencionirana iz budzeta. Kupovina karata studentima bice samo pokrice da se iz budzeta izdvoje sredstva za sanaciju grasa. E sad, kako ce to kanton sarajevo pokriti...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#47 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Sanjarko »

Umpumpavanje para u RS, da ne bankrotira. A ovo za dug nije mi jasno kako se u ratu mogo toliki dug napravit kad do Dejtona nije Sarajevo plina imalo. :?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#48 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Umpumpavanje para u RS, da ne bankrotira. A ovo za dug nije mi jasno kako se u ratu mogo toliki dug napravit kad do Dejtona nije Sarajevo plina imalo. :?
A para ima za sanaciju dosta toga. Kredita kamara, penale placamo na njih. Para po racunima od preduzeca koja jos nisu privatizirana skroz. A ovo za preduzeca da su upropastili, jesu. Namjerno mnoga, nazalost. Jbg opasno da "balija" drzi proizvodnju oruzja itd. u rukama. Pogotovo nolku. Eneregoinvest, itd. su upropasteni ratom ali i nakon rata sto su bili konkurencija preduzecima iz Rusije itd. Inace cijela Juga je u rat i upropastavanje uvucena od Rusa mislim jer smo im bili konkurenti u Iraku, Libiji, itd. Magreb, Afrika, Srednji Istok. Sve sam vise tog razmisljanja.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#49 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by So What! »

Nakon što je uplaćen klirinški dug: Federacija ruski novac troši na krpljenje budžetskih rupa
Image

Od moderne (brze) ceste Sarajevo - Travnik, barem u dogledno vrijeme, neće biti ništa! Saznaje to „Dnevni avaz“ iz nekoliko izvora. Nakon što je Ruska Federacija Bosni i Hercegovini uplatila kompletan iznos klirinškog duga od 125 miliona dolara, Federacija će novac koji je dobila potrošiti na - krpljenje budžetskih rupa.

Kompletna uplata

Jučer smo zatražili zvaničnu potvrdu ove informacije, ali je od Ministarstva finansija većeg bh. entiteta, do zaključenja ovog izdanja, nismo dobili.

No, krajem jula je ministrica finansija FBiH Jelka Milićević (HDZ) kazala da likvidnost budžeta FBiH ne bi trebala doći u pitanje iako će izostati 282 miliona KM od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke. Razlog očekivane stabilnosti budžeta je taj što se, između ostalog, očekuju vanredni prihodi upravo od Rusije.

Nedostajući novac od MMF-a i Svjetske banke, koji je bio planiran u budžetu, namirit će se i zaduženjem na domaćem tržištu, i to, najvjerovatnije, kroz emisiju obveznica FBiH, a očekuje se i daljnji rast poreznih prihoda.

- Također se planiraju i prihodi od dodatnih dividendi. To bi bili namjenski prihodi koji bi se, najvjerovatnije, koristili namjenski za putnu infrastrukturu da bi se premostili sadašnji zastoji u ovom dijelu - istakla je tada Milićević.

Sredstva od klirinškog duga očekuju i poljoprivrednici jer je Parlament FBiH jednim od zaključaka s tematske sjednice o poljoprivredi zadužio Vladu FBiH da u ovoj godini osigura sredstva upravo iz klirinškog duga za izmirenje svih naslijeđenih dugovanja u poljoprivredi. Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, istakao je da se poljoprivrednicima duguje oko 20 miliona KM iz 2014. godine.

- Neka namiruje ministrica to što nema MMF-a, ali ono što je Parlament zaključio Vlada treba da ispoštuje. Ili neće biti dobro za poljoprivredu. Ako iz klirinškog duga ne plate dugovanja u poljoprivredi, neće imati odakle drugo - upozorio je jučer Bićo.

Novčana isplata

BiH je jedina uspjela od Ruske Federacije svoj dug naplatiti u novcu. Sve ostale republike bivše Jugoslavije svoja su potraživanja namirile u robi.

Nakon što je iz Moskve stigla potvrda da će samo BiH dobiti novac, predloženo je da se on iskoristi za gradnju moderne brze ceste do Travnika. Objašnjeno je i da bi se time osigurao privredni zamajac u dijelu centralne Bosne i uloženi novac višestruko isplatio za prilično kratko vrijeme.

No, kako federalni premijer Fadil Novalić (SDA) nije uspio osigurati nikakve investicije niti napraviti išta čime bi se stabilno punio budžet, rupe koje su se pojavile popunit će u ovom momentu ruski dug. Za daljnje krpljenje finansijskih rupa Vlada FBiH planira nova kreditna zaduženja, uključujući i uzimanje zajmova kod komercijalnih banaka.

Kako će biti podijeljeno 125 miliona američkih dolara

- 72.591.543 dolara ili 58 posto - FBiH
- 36.295.771 dolara ili 29 posto - RS
- 12.515.783 dolara ili 10 posto - institucije BiH
- 3.754.735 dolara ili 3 posto - Distrikt Brčko
Avaz
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#50 Re: Klirinški dug uplaćen na račun Centralne banke

Post by Sanjarko »

Pa guraju i federaciju. Jbg kolko nam nafte i gasa prodaju ako bankrotiramo padaju im prihodi. Ali stvarno sve vise imam sumnju da su debelo Rusi bili umijesani u raspad Juge. Ne znam, nemogu se tog nekog osjecaja i razmisljanja otrest.
Post Reply