Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#1 Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Prije nekoliko dana IPCC je objavio vrlo pesimistican izvjestaj o klimatskim promjenama i posljedicama koje ocekuju nasu planetu.
Nisam ga procitao, a i ne moram, jer sa mojih 60 i kusur godina ne trebaju mi tamo neki izvjestaji da to saznam, kada sam istima svjedok.
Pocetkom 70-ih, kada se primjetilo da "nesto nije u redu sa klimom" hit su bile "ozonske rupe", uzroci njihovog nastanka i posljedice.
Pocetkom 21. vijeka Al Gore je "zvonio" o topljenju leda, a kulminacija je nastala pojavom Grete Thunberg i njene borbe za okolis.
Neki su dobili i Nobelovu nagradu za mir zbog upiranja prsta u ovaj problem, a neki su i nominovani za istu...

Klimatske promjene postoje od kada postoji i ova planeta, a neke su od njih su i pomogle da ljudska vrasta dosegne danasnji stupanj.
Razlika je samo sto je zadnjim klimatskim promjenama vjerovatno uzrok ljudska vrsta koja je od nekih u proslosti itekako imala koristi, a ove zadnje bi je mogle i dokrajciti.

Sjecam se kada je nasu planetu naseljavalo upola manje stanovnika nego danas, kada su snjegovi na Vlasicu docekivali drugu zimu, kada su stanovnici vlasickih sela isli na obliznje potoke da "beru", a ne "love" ribu, kada u Sahari nije padao snijeg i u Sibiru nisu gorjele sume...mnogo se toga sjecam cega nekada nije bilo, a sada ima ili obratno.

Kako je rastao broj stanovnika tako se razvijala i industrija, agronomija, medicina i sve drugo, jer je trebalo zadovoljiti sve potrebe rastuceg broja stanovnika. Uporedo je rasla i pohlepa za profitom pojedinaca, grupa i drzava, pa su se resursi nemilosrdno koristili i unistavali i tamo gdje nisu smjeli da se koriste, a jos manje da se unistavaju.

Pozari, poplave, jaki vjetrovi, snjezne oluje, topljenje leda i druge prirodne nepogode nisu nove-novo je da su ucestale, da se pojavljuju gdje ih prije nije bilo ili nestaju tmo gdje su bile obicne godisnje pojave.

Danas naucnici za uzrok klimatskih promjena okrivljuju mnogo sta i cega, ali malo je onih koji su se usudili reci da je svemu uzrok porast ljudske populacije i da je krajnje vrijeme da rast prestane, odrzava se na ovom nivou ili cak krene u suprotnom pravcu. I onih malo koji su to rekli docekani su "na noz".

Uh, ja oduljio... :lol:

Dakle, uzroci, stete i posljedice klimatskih promjena.
Vjerujem da ima puno forumasa koji ce doprinijti ovoj temi mnogo vise od mene. 8-)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Truba »

Mislim da nije problem u broju stanovnika
Nego u nacinu raspodjele i potrosnje
Gdje jedan mali dio planete trosi i konzumira kao 5 planeta
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#3 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Black swan wrote: 12/08/2021 03:47 Mislim da nije problem u broju stanovnika
Nego u nacinu raspodjele i potrosnje
Gdje jedan mali dio planete trosi i konzumira kao 5 planeta
Potrosnja je svakako veca sa vecim brojem stanovnika, a time se vise trose i resursi. Ako jedna teritorija trosi 2 jedinice(neke), druga 4, a treca 3 to je 9.Potrosnja je ista kao da sve tri trose po 3. Dakle, povecana potrosnja je uzrok trosenja resursa, sto ima veci utjecaj i na klimatske promjene, bez obzira na nacin raspodjele.
Nacin raspodjele ne fercera zbog pohlepe pojedinica, grupa i drzava, ali smatram da ne utice mnogo na klimatske promjene.
Volio bi da neko vise elaborira to i da me uvjeri u suprotno. 8-)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Truba »

Nije isto kad amer za zivota promijeni 5 kola koji su na nasim cestama kao tenkovi gdje ti treba cisterna da ide za njim
22 televizora naspram nasih 4 5
Gdje se voui avionom svake godine a kod nas jednim u 5
Gdje su kuce ogromne, porcije lose hrane takodjer, ambalaze, svake god novi mobitel itd...

I kad nigerijac s 10 djece ne potrosi ni djelic onoga gore sto sam napisao
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#5 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Black swan wrote: 12/08/2021 04:59 Nije isto kad amer za zivota promijeni 5 kola koji su na nasim cestama kao tenkovi gdje ti treba cisterna da ide za njim
22 televizora naspram nasih 4 5
Gdje se voui avionom svake godine a kod nas jednim u 5
Gdje su kuce ogromne, porcije lose hrane takodjer, ambalaze, svake god novi mobitel itd...

I kad nigerijac s 10 djece ne potrosi ni djelic onoga gore sto sam napisao
:thumbup:

Zar ti ne vidis problem bas u tome? Nigerijci i ini prave po 10-oro djece, a onda prodaju svoje resurse da bi mogli da ih izhrane. Da taj i drugi nigerijci planiraju manje porodice i pametnije koriste svoje resurse mozda bi i oni koristili dio blagodati koje si naveo/a.

Znas kako u USA nazivaju Filipine-"fabrikom djece". A Filipini nisu usamljeni. Da li neko drugi treba da ih hrani jer oni nemaju dovoljno resursa za potrebe tolikog broja stanovnika?
Jbga, neka ga cesce istresaju na ledinu. :oops: :D

Kina zna da joj sadasnji resursi uskoro nece biti dovoljni, pa je pocela da svojata i ono sto nije njeno. A ni oni nisu usamljeni u tome.
Brazil unistava amazonsku prasumu za potrebe poljoprivrede jer su u ravni sa Filipinima i Nigerijom sto se tice planiranja porodica, a zaboli ih cuna sto na taj nacin srljaju u nestanak zajedno sa drugima. Nazalost, ni oni nisu usamljeni. Itd, itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Sanjarko »

Uzrok: Sto sta, najvise covjek
Stete: Ko zna kolike u svemu
Posljedice: Glad, mozda vremenom

PS. Bile su iste teme, cak i jedna moja, nazalost sve su zamrle.
PPS. Populacija planete treba da ide na oko 11 milijardi do 2100 godine, kad ce TFR toj populaciji biti oko 2,00 mozda i nizi i populacija ce polako poceti da opada i da izumire. Pod populacija se misli na ljude.

Planeta po procjenama ima resursa za oko 20-25 milijardi ljudi, ali s prilagodzenom tehnologijom i nacinom zivota ljudi, prirodi i planeti. Po procjeni pokojnog Stephen Hawking-a aka Sokola, ljudi imaju oko milenij da se otisnu u svemir, i pronadzu druge planete za zivot, u suprotnom ce kao vrsta izumrijeti na ovoj.

PPPS. Po mojoj nekoj procjeni imamo daleko manje od toga, ne samo radi klimatskih promjena nego radi sto sta jos od pojava u prirodi, po priroda se misli na planetu Zemlju i svemir.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#7 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by p206 »

SAD izbaci CO2 ko svi drugi, a Kina više i od njih tako da...
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#8 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Sanjarko wrote: 12/08/2021 07:54 Uzrok: Sto sta, najvise covjek
Stete: Ko zna kolike u svemu
Posljedice: Glad, mozda vremenom

PS. Bile su iste teme, cak i jedna moja, nazalost sve su zamrle.
PPS. Populacija planete treba da ide na oko 11 milijardi do 2100 godine, kad ce TFR toj populaciji biti oko 2,00 mozda i nizi i populacija ce polako poceti da opada i da izumire. Pod populacija se misli na ljude.

Planeta po procjenama ima resursa za oko 20-25 milijardi ljudi, ali s prilagodzenom tehnologijom i nacinom zivota ljudi, prirodi i planeti. Po procjeni pokojnog Stephen Hawking-a aka Sokola, ljudi imaju oko milenij da se otisnu u svemir, i pronadzu druge planete za zivot, u suprotnom ce kao vrsta izumrijeti na ovoj.

PPPS. Po mojoj nekoj procjeni imamo daleko manje od toga, ne samo radi klimatskih promjena nego radi sto sta jos od pojava u prirodi, po priroda se misli na planetu Zemlju i svemir.
Ako je tako, a nisam znao kada sam otvarao temu, molim moderatora da ovu temu zatvori i/ili izbrise. 8-)
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#9 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

p206 wrote: 12/08/2021 08:17 SAD izbaci CO2 ko svi drugi, a Kina više i od njih tako da...
Sta? :?:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Truba »

Treba nas prestat smarat s tim glupostima kad smo ko predgradje nekog americkog grada

Slicno je i sa supljom o prenpucenosti, ropstvu, osvajanjima, prokletstvu bijelog covjeka...tu su negdje i klimatske promjene
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#11 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by p206 »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 14/08/2021 20:25
p206 wrote: 12/08/2021 08:17 SAD izbaci CO2 ko svi drugi, a Kina više i od njih tako da...
Sta? :?:
veliki treba da smanje zagađenje, mi mali smo tu nebitni.
ako iko uništi planetu to će biti gramzivi kapitalizam koji nema granicu, a njega predvode dvije ubjedljivo najjače ekonomije, koje ako sam dobro upamtio čine skoro 40% svjetske ekonomije
Kina je kapitalistička država sve više iako je vodi komunistička partija
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#12 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Sanjarko »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 14/08/2021 20:24
Sanjarko wrote: 12/08/2021 07:54 Uzrok: Sto sta, najvise covjek
Stete: Ko zna kolike u svemu
Posljedice: Glad, mozda vremenom

PS. Bile su iste teme, cak i jedna moja, nazalost sve su zamrle.
PPS. Populacija planete treba da ide na oko 11 milijardi do 2100 godine, kad ce TFR toj populaciji biti oko 2,00 mozda i nizi i populacija ce polako poceti da opada i da izumire. Pod populacija se misli na ljude.

Planeta po procjenama ima resursa za oko 20-25 milijardi ljudi, ali s prilagodzenom tehnologijom i nacinom zivota ljudi, prirodi i planeti. Po procjeni pokojnog Stephen Hawking-a aka Sokola, ljudi imaju oko milenij da se otisnu u svemir, i pronadzu druge planete za zivot, u suprotnom ce kao vrsta izumrijeti na ovoj.

PPPS. Po mojoj nekoj procjeni imamo daleko manje od toga, ne samo radi klimatskih promjena nego radi sto sta jos od pojava u prirodi, po priroda se misli na planetu Zemlju i svemir.
Ako je tako, a nisam znao kada sam otvarao temu, molim moderatora da ovu temu zatvori i/ili izbrise. 8-)
Neka konkurencije. Mozda ova bude imala vise srece.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#13 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by tindbe »

Sve studije su utvrdile da smo prešli granicu, te da je kasno za smanjenje ili čak za totalnu obustavu ispuštanja štetnih gasova - planeta će se nastaviti grijati.
Tako da će se zemljani morati boriti na neki drugi način.
Da li će to biti putem injekcije sumpora u stratosferu ili neko drugo rješenje, ostaje da se vidi. Uglavnom se moramo okrenuti "krpljenju" omotača.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#14 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by pici »

motaj kablove...
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#15 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

pici wrote: 15/08/2021 17:34 motaj kablove...
Bas tako, i hajmo na temu "Parada ponosa"... nasu buducnost i rijesenje za sve probleme. :oops: :lol:

Kad vidim o cemu se sve vode rasprave na nekim temama, nije ni cudo da smo tu gdje jesmo...na putu u ambis. :sad:

Bas nas briga sto bi trebali da znamo da svatko od nas, svojim djelovanjem i razumnim odnosom prema okolini, moze da, ako ne da zaustavi, a ono bar da uspori za milioniti dio jednog procenta promjene koje mjenjaju klimu nase planete. Ne za nas, vec one koji dolaze iza nas. 8-)

Klimatske promjene!? "Fake news" sto bi rekao Trump. :lol:
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#16 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Arminovski »

Mi smo glavni uzrok klimatskih promjena i jedina dugoročna opcija nam je opcija školovanje djece po ovom pitanju i školovanje u kritičkom razmišljanju. Danas većini nas dodje iz gujce u glavu kad je već kasno (autor uračunat).

Preporučio bi govore od pokojnih Dr Hans Roslinga pa i jednu lekciju iz devedesetih od Dr Albert Bartletta o eksponencijalnom rastu populacije pri ograničenim resursima. Sve ima na youtubu. Btw to što me kod Bartletta i dan danas nasmije je da će se priroda pobrinuti sama da nas smanji na nivo gdje smo na egal sa njom (kao i sve druge populacije) kao i tvrdnja da ustvari sve ove stvari što ih mi smatramo plemenitima npr vakcine, ljekovi, bolja hrana, (sve što produžuje život) to nisu jer jedino što rade je da pomaknu tačku gdje resursi nestanu nekoliko godina ili generacija.

Ko može da nadje na netu pdf MIT Technology Review novine i zna engleski - broj maj/jun 2019 sa tezom da smo mi davno prošišali tačku gdje mi možemo da "popravimo" sve novim izumima i tehnologijama (što je tipično razmišljanje) i jedino što nam je preostalo je da se prilagodimo na klimatske promjene i na patnju, naravno uz sve mjere smanjenja emisija i promjenu načina života. Dovidjenja mobilni telefoni. Sjećaćemo se ne samo Tita već i ovog što sad imamo kao dobrih vremena.

Koga ovo ne interesuje može gledati intervju sa Vučkom gdje kaže kako prvo ide ekonomija pa onda briga o klimatu. :zzzz:
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#17 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Arminovski »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 15/08/2021 21:54
pici wrote: 15/08/2021 17:34 motaj kablove...
Bas tako, i hajmo na temu "Parada ponosa"... nasu buducnost i rijesenje za sve probleme. :oops: :lol:

Kad vidim o cemu se sve vode rasprave na nekim temama, nije ni cudo da smo tu gdje jesmo...na putu u ambis. :sad:

Bas nas briga sto bi trebali da znamo da svatko od nas, svojim djelovanjem i razumnim odnosom prema okolini, moze da, ako ne da zaustavi, a ono bar da uspori za milioniti dio jednog procenta promjene koje mjenjaju klimu nase planete. Ne za nas, vec one koji dolaze iza nas. 8-)

Klimatske promjene!? "Fake news" sto bi rekao Trump. :lol:
Ne slažem se. Parada ponosa je dio one škole o empatiji i razumijevanju drugih i drugačijeg. Ako se ne znamo ponašati jedni prema drugima kako onda misliš da ćemo znati prema zemlji i svemu na njoj?

Ili je bolje ono Konakovićevo - protiv sam diskriminacije ali opet nisam. Ne zna čovjek bi li piškio ili bi kakio.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#18 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Arminovski wrote: 15/08/2021 22:46
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 15/08/2021 21:54

Bas tako, i hajmo na temu "Parada ponosa"... nasu buducnost i rijesenje za sve probleme. :oops: :lol:

Kad vidim o cemu se sve vode rasprave na nekim temama, nije ni cudo da smo tu gdje jesmo...na putu u ambis. :sad:

Bas nas briga sto bi trebali da znamo da svatko od nas, svojim djelovanjem i razumnim odnosom prema okolini, moze da, ako ne da zaustavi, a ono bar da uspori za milioniti dio jednog procenta promjene koje mjenjaju klimu nase planete. Ne za nas, vec one koji dolaze iza nas. 8-)

Klimatske promjene!? "Fake news" sto bi rekao Trump. :lol:
Ne slažem se. Parada ponosa je dio one škole o empatiji i razumijevanju drugih i drugačijeg. Ako se ne znamo ponašati jedni prema drugima kako onda misliš da ćemo znati prema zemlji i svemu na njoj?

Ili je bolje ono Konakovićevo - protiv sam diskriminacije ali opet nisam. Ne zna čovjek bi li piškio ili bi kakio.
Nemam ja problem sa LGBT zajednicom, niti parodom ponosa, svi ljudi, kao i svaki pojedinac, bi trebali imati zagarantovana prava ustavom i zakonima.Tacka.
Ja sam slocajno naveo tu temu, jer je u zadnje vrijeme bila jedna od aktivnijih, mada je bilo boljih iz kolekcije "mlatipraznuslamu"tema. 8-)

Klimatske promjene su problem svakog pojedinca i svake zajednice, Ako se ne budemo bavili tim problemom danas, sutra bi vec moglo biti kasno, ako vec nije.

P.S. Dobar ti onaj post iznad. :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Sanjarko »

Cim je nacet Ozon, odmah je se trebalo skontat u kojim smo problemima. CO2 je manji problem od toga. Gdje je jos radijacija od NC i atomiksa koje su pucali iznad povrsine. Jos sto se tice prirodnih katastrofa vecih kao pojava smo u minusu vremenski. Od udara LAO-a kao primjerice asteroida, promjene polova planete i slabljenja Magnetosfere iste, pa nadalje, Supervulkanska erupcija, Sunce i pjege njegove i njegova Magnetosfera, Ledeno doba koje dolazi periodicno, morske i vazdusne struje koje smo poremetili skoro skroz, pa cak i veliku okeansku traku, sve do uticaja cak i svemira na planetu i zivot na istoj itd.

Suoceni smo mi i zivot na ovoj planeti s ELE i 6-tim masovnim izumiranjem.

Kazem Stephen Hawking aka Soko/Sokol je bio upravu, samo preoptimisticna mu je prognoza bila.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#20 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by broj dva »

Ko ce nesto uraditi u vezi klime ? Korporacije, koje su najveci zagadjicaci i koje razmisljaju samo o profitu ?
Ili mozda politicari, koji ce na izborima reci sada moramo mjenjati nacin zivota, jesti manje mesa, koristiti manje energije, putovati manje...
Takva korporacija ne postoji a politicar koji se usudi imati neku jaku ekolosku platformu, koja neminovno zahtjeva odricanje od strane nas ovaca-glasaca, e taj politicar bi dobio koliko glasova ??
Dakle klimatske promjene su tu, niko nece nista smisleno i relevantno uraditi jer kosta i jer je nepopularno i zato cemo najebati. Jasno ko dan.'
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#21 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Arminovski »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 15/08/2021 23:14
Arminovski wrote: 15/08/2021 22:46

Ne slažem se. Parada ponosa je dio one škole o empatiji i razumijevanju drugih i drugačijeg. Ako se ne znamo ponašati jedni prema drugima kako onda misliš da ćemo znati prema zemlji i svemu na njoj?

Ili je bolje ono Konakovićevo - protiv sam diskriminacije ali opet nisam. Ne zna čovjek bi li piškio ili bi kakio.
Nemam ja problem sa LGBT zajednicom, niti parodom ponosa, svi ljudi, kao i svaki pojedinac, bi trebali imati zagarantovana prava ustavom i zakonima.Tacka.
Ja sam slocajno naveo tu temu, jer je u zadnje vrijeme bila jedna od aktivnijih, mada je bilo boljih iz kolekcije "mlatipraznuslamu"tema. 8-)

Klimatske promjene su problem svakog pojedinca i svake zajednice, Ako se ne budemo bavili tim problemom danas, sutra bi vec moglo biti kasno, ako vec nije.

P.S. Dobar ti onaj post iznad. :thumbup:
Hvala. :)
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#22 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Nisam expert za klimatske promjene, ali dosta citam i pamtim neke stvari.

Visoke temperature ovog ljeta i sve sto uz njih ide su me podsjetile na jedan problem kod zagadjivanja aerosolima. Pa da objasnim o cemu se radi, a ovi koji vise znaju o teme neka demantuju ili potvrde moje zapazanje.

Naime, koliko znam, aerosoli su jedan od vecih zagadjivaca atmosfre, 75% aerosoli nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva iz mnogih izvora. Oni zamagljuju atmosferu i odbijaju svijetlost u svim pravcima tako da dio sunceve svijetlosti nikada ne stegne na povrsinu zbog cega pomalo hlade zemlju. Rekli bi da je to dobro, a cini mi se da je u tome i problem, Ta pojava hladjenja samo maskira uticaj staklenickog efekta.

Tokom pandemije i mnogih zatvaranja sirom planete, smanjeno je i koristenje zagadjivaca aerosolima, sto se u mnogim zagadjenim gradovima odrazilo i na cistiji i prozirniji zrak, i ne samo u tim gradovima neko u cijeloj atmosferi. Sve to je izazvalo da staklenicki efekt dodje do veceg izrazaja u vidu visih temperatura ove godine, zbog cega imamo i vise pozara (i jos vise CO2), cak i na mjestima gdje su u proslosti bili vrlo rijetki.

Klimatske promjene izazvane nemarom covjeka uzvracaju jednim dijelom svojih mogucnosti. :(
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#23 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by CrayOn »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 19/08/2021 09:30 Nisam expert za klimatske promjene, ali dosta citam i pamtim neke stvari.

Visoke temperature ovog ljeta i sve sto uz njih ide su me podsjetile na jedan problem kod zagadjivanja aerosolima. Pa da objasnim o cemu se radi, a ovi koji vise znaju o teme neka demantuju ili potvrde moje zapazanje.

Naime, koliko znam, aerosoli su jedan od vecih zagadjivaca atmosfre, 75% aerosoli nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva iz mnogih izvora. Oni zamagljuju atmosferu i odbijaju svijetlost u svim pravcima tako da dio sunceve svijetlosti nikada ne stegne na povrsinu zbog cega pomalo hlade zemlju. Rekli bi da je to dobro, a cini mi se da je u tome i problem, Ta pojava hladjenja samo maskira uticaj staklenickog efekta.

Tokom pandemije i mnogih zatvaranja sirom planete, smanjeno je i koristenje zagadjivaca aerosolima, sto se u mnogim zagadjenim gradovima odrazilo i na cistiji i prozirniji zrak, i ne samo u tim gradovima neko u cijeloj atmosferi. Sve to je izazvalo da staklenicki efekt dodje do veceg izrazaja u vidu visih temperatura ove godine, zbog cega imamo i vise pozara (i jos vise CO2), cak i na mjestima gdje su u proslosti bili vrlo rijetki.

Klimatske promjene izazvane nemarom covjeka uzvracaju jednim dijelom svojih mogucnosti. :(
Dokazan efekat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_dimming
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#24 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Hakiz »

Ako bude repriza, gledajte na N1 intervju CNN sa Billom Gatesom. Bio je na N1 prije oko sat.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: Klimatske promjene-uzroci, stete, posljidice

Post by Sanjarko »

CO2 u atmosferi jest problem ali ne koliko kisalost okeana i mora. To kad predze odredzenu tacku sav skoro zivot na planeti je gotov.
Post Reply