Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#51 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by CrayOn »

Nivelacija wrote:Klimatske promjene ne postoje !
Postoje mozda mjnimakna odstupanja u odnosu na razliku od 500 godina ali ovo sto se pise da je razlicito u odnosu na prije 20 godina je smjehurija.
Da nije i Zemlja slučajno ravna?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Ocekuje nas turbulentna buducnost. Nazalost.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#54 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by chengaba »

Nivelacija wrote:Klimatske promjene ne postoje !
Postoje mozda mjnimakna odstupanja u odnosu na razliku od 500 godina ali ovo sto se pise da je razlicito u odnosu na prije 20 godina je smjehurija.
Lični utisak je jedno, podaci su drugo.

Image
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#55 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by sinuhe »

Prema klimatskim promjenama kao politickoj i ekonomskoj agendi svakako treba biti sumnjicav i sa te strane sigurno nisu cista posla.
Spreman sam jos i prihvatiti naucne dokaze ali mislim da ce se cijela stvar zaboraviti za par decenija. I erupcija vulkana moze poremetiti klimu od cega se civilizacija moze spasiti samo naftom i ugljem :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#56 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Medvjed je dao tekst u kojem pise ako sam dobro shvatio da je na udaru prvo riza i psenica a ne kakaovac i kafa.

Kako sam shvatio iz teksta kaze da se riza i psenica nemoze adaptirati lako i brzo klimatskim promjenama.

Isto iz teksta sam valjda dobro shvatio da raste broj nametnika na biljke i da raste nivo mora ali da se ipak radi na ublazavanju posljedica toga i da sve to milijarde dolara kosta. Sve ove posljedice klimatskih promjena da milijarde kostaju kao i neke protumjere protiv njih primjerice za sprecavanje poplava od rasta mora u Njujorku i Londonu. Znam i da drugi rade isto na tome. Holandija primjerice.

Jos sam nesto procitao u tom tekstu sto mi je zapalo za oci ali nazalost zaboravio sam sta tacno. Mislim da sam procitao u tekstu da uz svu mehanizaciju, upotrebu pesticida, moderne tehnologije, GMO vrsta biljki itd., da proizvodnja hrane stagnira trenutno i da je na udaru susa i nepogoda, a da je proslih 30-40 godina se utrostrucila skoro proizvodnja hrane. To mi je zapalo za oci.

Jer to znaci da proizvodnja hrane stagnira uz svu modernu tehnologiju a populacija ljudi raste i treba da se udupla zvanicno do 2100 godine pa cak skoro utrostruci nezvanicno jer ima puno ljudi koje nepopisu popisima stanovnistva po ovim siromasnim drzavama.

Pise u tekstu da nas ceka rast cijena hrane, rast klimatskih migranata, i cak mozda slom gori od velike depresije 30-tih godina proslog milenija i vijeka.

Sad mozda je sve to kako neki kazu NVO ubleha. Ali ja smatram nazalost da nije. Jer vidim promjene vec duze vremena. Razne promjene i izgleda nisam jedini ili je to sve nas subjektivni dozivljaj.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#57 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by CrayOn »

Da šta postavim;

top dokumentarac, izašao neki dan na BBC:


Vrh je i mislim da bi svako trebao da ga pogleda, a ako pogledate vidjet ćete zašto. Ako trebate prevod, kliknite na cc, pa idite u postavke ->subtitles->auto translate-> Bosnian.

-Ne znam jesam li pisao prije o tome da su klimatske promjene su samo jedna strana problema, druga strana je ono šta radimo ostatku biosferi "Destruction of nature threatens humanity 'at least as much as' climate change, warns UN ", pritom misleći na štetu koju nanosimo biljnom i životinjskm svijetu.
Za par dana će izaći zvanični novi izvještaj o stanju biosfere pa ćemo vidjeti detaljnije, evo neko je pustio draft prije zvaničnog izvještaja, https://www.theguardian.com/environment ... tists-warn.

->> iz članka;
-"The world’s leading scientists will warn the planet’s life-support systems are approaching a danger zone for humanity when they release the results of the most comprehensive study of life on Earth ever undertaken."
-Mike Barrett, WWF’s executive director of conservation and science, said: “All of our ecosystems are in trouble. This is the most comprehensive report on the state of the environment. It irrefutably confirms that nature is in steep decline.” 1800-stotina stranica je ovaj izvještaj, mislim da ćemo čitatio njemu poduže. <<-

I još jedan fin dokumentarac na ovu temu:



Da li ste vi primjetili promjene u biljnom i životnjskom svijetu u vašem okruženju?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#58 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Znam da deceniju i vise mozda opada broj korisnih insekata kao pcela, bubamara a povecava se broj nametnika.

Znam da opada isto tako broj vrabaca. Neke ptice su skoro i istrebljene. Sume odavno znamo da opadaju.

Gledao sam snimke Njemacke gdje oni iz Atlasa iz skola imaju sliku u glavi da je sumovita Njemacka a sok ljudi dozivili kada su vidili snimku suma po Njemackoj sto su snimili satelitima naucnici.

Crveno dosta. Crveno obiljezeno gdje je prije suma bila a sad je nema, i kazu ta se crvena podrucja samo sire.

Sve vise ima po mojoj percepciji sumskih pozara ili su sad informacije u vezi toga dostupnije.

Temperature su lude po mojoj percepciji. Nedavno ono kad je bilo 29 stepeni bio najtopliji dan taj u historiji Bosne kako se mjere temperature.

Cudno mi da je Brcko, Banjaluka itd., ovih dana toplije od Mostara, juznih dijelova Bosne, Zenice, Sarajeva.

Juce mislim ili prekjuce Brcko, Banjaluka imali temperaturu od oko 16 stepeni a Mostar, Zenica, Sarajevo oko 10-tak.

Nesjecam se u koliko sati samo. Bude na teletekstima vremenska prognoza i kolike su temperature u Bosanskim gradovima ujutru i popodne.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#59 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:Znam da deceniju i vise mozda opada broj korisnih insekata kao pcela, bubamara a povecava se broj nametnika.

Znam da opada isto tako broj vrabaca. Neke ptice su skoro i istrebljene. Sume odavno znamo da opadaju.

Gledao sam snimke Njemacke gdje oni iz Atlasa iz skola imaju sliku u glavi da je sumovita Njemacka a sok ljudi dozivili kada su vidili snimku suma po Njemackoj sto su snimili satelitima naucnici.

Crveno dosta. Crveno obiljezeno gdje je prije suma bila a sad je nema, i kazu ta se crvena podrucja samo sire.

Sve vise ima po mojoj percepciji sumskih pozara ili su sad informacije u vezi toga dostupnije.

Temperature su lude po mojoj percepciji. Nedavno ono kad je bilo 29 stepeni bio najtopliji dan taj u historiji Bosne kako se mjere temperature.

Cudno mi da je Brcko, Banjaluka itd., ovih dana toplije od Mostara, juznih dijelova Bosne, Zenice, Sarajeva.

Juce mislim ili prekjuce Brcko, Banjaluka imali temperaturu od oko 16 stepeni a Mostar, Zenica, Sarajevo oko 10-tak.

Nesjecam se u koliko sati samo. Bude na teletekstima vremenska prognoza i kolike su temperature u Bosanskim gradovima ujutru i popodne.
A Francuska vise sume danas nego 1930 ih :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#60 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Jbt cudno vrijeme pravo. Ja nepamtim ovako da je bilo hladno u Maju.

Gledam na telki zale se poljuprivrednici na ovo vrijeme i najavljuju kise i ponovo moguce poplave. :|
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#61 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Poplave će utjecati na povećanje cijena poljoprivrednih proizvoda u BiH

Piše: A. K. prije 2h 28m 40 komentara 10 dijeljenja

Poplave će utjecati na povećanje cijena poljoprivrednih proizvoda u BiH:

Poplave će utjecati na povećanje cijena poljoprivrednih proizvoda u Bosni i Hercegovini, upozoravaju poljoprivredni proizvođači pred kojima se nalazi izuzetno težak drugi dio 2019. godine.

Zbrajanje štete nastale usljed poplava i konstantnih kišnih padavina na bh. poljoprivrednim zemljištima tek predstoji, ali već sada je sigurno da je pred poljoprivrednim proizvođačima izuzetno težak period.

Usljed izlijevanja rijeka iz svojih korita u pojedinim dijelovima naše zemlje na poljoprivrednim parcelama je nastala potpuna šteta. Proizvođači su pokušavali spasiti ono što se spasiti može, ali u većini slučajeva bezuspješno.

Luk, krompir, grah, mrkva i peršun koje je zasadila Remza Bajrić iz lukavačkog mjesta Orahovica skoro u cijelosti su uništeni, a oporavak zemlje će trajati duži period.

"Naše parcele su poplavljene za svega pola sata i nastao je pravi haos. Na svu sreću, rasadni materijal još uvijek nismo zasadili, jer je za to bilo rano, tako da u tom segmentu nismo mogli biti oštećeni. Pokušat ćemo nešto očistiti, prekopati i na taj način spasiti makar mali dio. Ali, nismo previše optimistični", priča nam ova poljoprivredna radnica, vlasnica dviju parcela koje su uništene i 2014. godine.

Zbog loših vremenskih prilika i neredovnog isplaćivanja podsticaja proljetna sjetva u velikoj mjeri kasni, a posljednje poplave samo su dodatno pogoršale stanje.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo za Klix.ba kaže da će se štete u procentima nakon minulih poplava tek zbrajati.

"Već sada možemo reći da su štete ogromne, a osim poplava ranije su ih prouzrokovale kišne padavine koje su dovele do velike vlažnosti zemlje. Na mjestima pogođenim poplavama, gdje je došla voda, nastalo je onečišćenje zemlje i sada će se morati sačekati da se ona ocijedi, a potom je treba preorati i ispitati zemljište. Na područjima koja nisu zahvatile poplave, ono što je zasijano već je počelo da truhne i tu će se morati vršiti presijavanje", kaže nam Bićo.

Kako je istakao, posljedice elementarnih nepogoda će utjecati na znatno povećanje finalnih cijena poljoprivrednih proizvoda, a koje su već sada izrazito visoke.

"Na povećanje cijena već je utjecalo poskupljenje sadnog materijala i sjemena na početku sezone. Imali smo situaciju da je sjemenski luk poskupio 100 posto, zatim sjemenski krompir, sjemena i zaštita. Na tržnicama bismo sada trebali imati kilogram paradajza za 50 feninga ili marku, ali on ne pada ispod dvije ili dvije i po KM, a mladi krompir je od tri do pet maraka. Poslije ovih poplava to će biti puno skuplje, jer će se jedna stvar raditi dva puta i sve će kasniti", dodao je Bićo.

Povećanje cijena očekuju i na području Republike Srpske, a iz tamošnjih udruženja navode da je proljetna sjetva izrazito ugrožena zbog nepovoljnih vremenskih prilika.

"Nakon posljednjih elementarnih nepogoda u semberskoj regiji nije došlo do velikih oštećenja, ali su problem konstantne kišne padavine koje su dovele do velike vlažnosti zemlje. Bit će zabilježen pad prinosa pšenice za 10-15 posto, a kukuruz je u izuzetno teškom stanju zbog niskih temperatura zraka. Sada bi trebalo biti od 25 do 27 stepeni celzija, a temperatura je od pet do osam", rekao nam je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača "Sela Semberije" Savo Bakajlić.

Vođeni ranijim iskustvima, poljoprivredni proizvođači ne uzdaju se u pomoć nadležnih entitetskih i državnih službi koje im još uvijek kasne i s isplatom ranije odobrenih podsticaja.

"Mi smatramo da ni sada nakon elementarnih nepogoda nećemo imati adekvatnu pomoć nadležnih. Podsticaji enormno kasne i tako će biti dok se vlast ne uspostavi. Zbog kašnjenja naknada iz 2017. i 2018. godine u Tuzlanskom kantonu je ugrožena proljetna sjetva, a poljoprivrednicima su dodatne glavobolje zadale poplave i konstantne kišne padavine. U vrlo nezgodnoj situaciji su poljoprivrednici u svim krajevima Bosne i Hercegovine, a problemi su nam svima isti", izjavio je za Klix.ba sekretar Udruženja poljoprivrednika TK Enes Hasanović.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pop ... /190516076
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#62 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Par godina ovako poplava i susa i eto problema, i orginalno kako je u temi stajao naslov. Jos ako izbije neki sukob primjerice Iran-USA eto povecanja cijana goriva, plina pa i s tim lancanog poskupljenja svega.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#63 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by Sanjarko »

Znaci izgleda istinita informacija koju sam nasao na internetu da je u Americi samo dosad posadzeno oko 40% usjeva, da je sjetva podbacila i da ocekuju kasnu zetvu ako i ona nepodbaci.

Jedva pronadze link-ove i clanake na internetu u vezi kokuruza i soje.

https://www.agweb.com/article/usda-crop ... n-planted/
https://cropwatch.unl.edu/2019/only-27- ... an-emerged

Pisao sam o tome na temi Iran kad se zakuhalo Amerika-Iran ovo nedavno.

Lako na ljeto i sljedece godine cijena hrane moze porasti. Cak OECD to predvidza. Da ce cijena hrane da raste.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#64 Re: Klimatske promjene i njene posljedice!

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:Znaci izgleda istinita informacija koju sam nasao na internetu da je u Americi samo dosad posadzeno oko 40% usjeva, da je sjetva podbacila i da ocekuju kasnu zetvu ako i ona nepodbaci.

Jedva pronadze link-ove i clanake na internetu u vezi kokuruza i soje.

https://www.agweb.com/article/usda-crop ... n-planted/
https://cropwatch.unl.edu/2019/only-27- ... an-emerged

Pisao sam o tome na temi Iran kad se zakuhalo Amerika-Iran ovo nedavno.

Lako na ljeto i sljedece godine cijena hrane moze porasti. Cak OECD to predvidza. Da ce cijena hrane da raste.
Pise ti da jos uvijek sade... sadjenje kasni zbog kisa.
May 21, 2019
With several sunny days last week planting progressed with 70% of corn and 40% of soybeans now planted. Continued progress will likely be delayed in many areas where there was rain and even snow early this week.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Ma znam da kasni zbog kisa i da je jos u toku. Isto ili slicno je i kod nas u Bosni. Jos kod nas su stradali usjevi od kisa. Pise gore u clanku. A rodio je krompir. Ovo kisovito vrijeme ranom krompiru godilo pa rodio prilicno iako prosle godine nije zbog manjka kise. Bilo vise susno vrijeme.

Ali podbacila im je sjetva u odnosu na prosle godine za oko 1/3 kako sam shvatio. Sijali su oko 37-38% prethodnih godina u ovo vrijeme a sad su posadili dosad samo oko 28%. Valjda nasada i povrsina. Od ukupnih u Americi. Nisam podatke razumio dobro mozda.

OECD predvidza rast cijena hrane zbog potraznje do 2020 godine, i to prilicno predvidzaju rast cijena hrane.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#66 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:Ma znam da kasni zbog kisa i da je jos u toku. Isto ili slicno je i kod nas u Bosni. Jos kod nas su stradali usjevi od kisa. Pise gore u clanku. A rodio je krompir. Ovo kisovito vrijeme ranom krompiru godilo pa rodio prilicno iako prosle godine nije zbog manjka kise. Bilo vise susno vrijeme.

Ali podbacila im je sjetva u odnosu na prosle godine za oko 1/3 kako sam shvatio. Sijali su oko 37-38% prethodnih godina u ovo vrijeme a sad su posadili dosad samo oko 28%. Valjda nasada i povrsina. Od ukupnih u Americi. Nisam podatke razumio dobro mozda.

OECD predvidza rast cijena hrane zbog potraznje do 2020 godine, i to prilicno predvidzaju rast cijena hrane.
Kao najveci proizvodjaci kukuruza i jos dosta zitarica mislim da bi pad od 30% izazvao zemljotres na trzistu.Moras da provjeris te podatke (da nije 3-4 procenta prinos pao ? Procitao sam da se ocekuje nizi prinos za 3% u odnosu na proslu godinu)

A cijena hrane mora rasti - jer raste i populacija a vise se i jede :D , dodamo li rast srednje klase u kini i jos par zemalja u razvoju ciji stanovnici sada zele da jedu vise mesa itd... to smanjuje prostor za usjeve koji se ne koriste za ispasu stoke.Jos veliki udar je nacinjen sa onim biogorivima kada su zasijali ogromne povrsine kulturama namjenjenim za proizvodnju bio dizela - i to povrsine koje su prije proizvodile usjeve za ishranu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#67 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

славянин wrote: Kao najveci proizvodjaci kukuruza i jos dosta zitarica mislim da bi pad od 30% izazvao zemljotres na trzistu.Moras da provjeris te podatke (da nije 3-4 procenta prinos pao ? Procitao sam da se ocekuje nizi prinos za 3% u odnosu na proslu godinu)

A cijena hrane mora rasti - jer raste i populacija a vise se i jede :D , dodamo li rast srednje klase u kini i jos par zemalja u razvoju ciji stanovnici sada zele da jedu vise mesa itd... to smanjuje prostor za usjeve koji se ne koriste za ispasu stoke.Jos veliki udar je nacinjen sa onim biogorivima kada su zasijali ogromne povrsine kulturama namjenjenim za proizvodnju bio dizela - i to povrsine koje su prije proizvodile usjeve za ishranu.
Nisi shvatio. Nisu imali pad proizvodnje. Nego nisu posadili do sad onoliko koliko su sadili proslih godina.

Prijasnjih godina su sadili oko 37-38% valjda povrsina za nasade a do sad su posadili samo 28%.

To je ofrlje, odokativno pad u sadnji za 1/3. To ne znaci da nece dostici skoro ovu cifru od 37-38% i da nece toliko posaditi.

Kazem ocekuju kasnu zetvu, a sjetva kasni to se vidi.

A OECD je rekao da cak cijena hrane moze skociti i do 40% skoro do 2020 zbog potraznje, zbog biogoriva itd.

Ovdje kisa ubila neke usjeve pa cemo da vidimo hoce li cijena hrane da poraste. Jer vec nesto jest sto se tice cijena poraslo kako znam.

Recimo neki pekarski proizvodi, povrce neko.... Nemogu da se sjetim i zapamtim sta sve.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#68 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by insomnia78 »

Pa sumnjam da im je to prvi put. Postoje mjere i za borbu protiv toga
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#69 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Nije prvi put. Imaju mjere za ublazavanje posljedica ovoga. Ali ako potraje par godina to bi bio problem vec, globalno jer su broj 1, a njima lokalno ne znam bi li bio problem. Juce sam na televiziji gledao skrisilo im nevrijeme Dzeferson i Golden Siti. Imaju oni mjere i u vezi toga.

Problem je sto mi mjera skoro nikakvih ovdje u Bosni nemamo. Ni za jedno ni za drugo.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#70 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:Nije prvi put. Imaju mjere za ublazavanje posljedica ovoga. Ali ako potraje par godina to bi bio problem vec, globalno jer su broj 1, a njima lokalno ne znam bi li bio problem. Juce sam na televiziji gledao skrisilo im nevrijeme Dzeferson i Golden Siti. Imaju oni mjere i u vezi toga.

Problem je sto mi mjera skoro nikakvih ovdje u Bosni nemamo. Ni za jedno ni za drugo.
Ne sekiram se ja za njih, velika drzava povrinski i ekonomijom - normalno je da ima i suse,poplave,tornada itd. A druga sreca je sto smo mi mali i nevazni na globalnoj sceni :D tako da nama kada bi i svi usijevi propali nebi se osjetilo na svjetskom trzistu - nastradali bi poljoprivrednici .
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#71 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Ma nastradasmo i mi. Ne samo poljuprivrednici. Evo cijene jednih ovih kifli skocile za 5 feninga ili 50%. Bile 10 feninga. Ne sjecam se sta je skocilo od povrca za 25% cjenovno. Bilo 4 km a sad 5 km. Sreca pileci proizvodi su pristupacni jer nam u Bosni raste proizvodnja piletine i pilecih proizvoda tipa salama, hrenovki i sl. A primanja stoje i stoje ili neprate dovoljno rast cijena ne samo hrane nego i ostaloga.

A poremecaj u Americi bi uzrokovao i poremecaj globalno vjerovatno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#72 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Poljuprivrednici nastradaju 100% u ovakvim dogadzajima. Kako znam po Hercegovini je ovo vrijeme i grozdze pogodilo pa urod grozdza ko zna kakav ce biti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#73 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Zbog kasne sjetve i sto je sjetva podbacila izgleda i sto ce podbaciti raste cijena kokuruza i soje. Cak i cijena rize raste.

https://www.nasdaq.com/markets/rice.aspx?timeframe=1m
https://www.nasdaq.com/markets/soybean. ... meframe=1m
https://www.nasdaq.com/markets/corn.aspx?timeframe=1m

Ovo je stocni kokuruz kako sam razumio. Stize berza cjenovno mozda sjetvu vec.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23206
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#74 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

https://forum.klix.ba/poplave-u-cijeloj ... 10300.html

Sve cesce poplave zadnjih godina. Nesjecam se ja kad sam bio dijete da je ovako poplava ovoliko ucestalih bilo. Dalje vrijeme cudno pravo. Kao da smo London a ne Zenica. Stalno oblacno sa kisom ili bez nje.

Citam juce izgleda rekord tornada i oluja u Americi oboren. Preko 200 zabiljezenih tornada i oluja.

https://www.vox.com/2019/5/29/18643166/ ... s-missouri
https://en.wikipedia.org/wiki/Tornado_o ... f_May_2019

Tacno kao jedna serija koju sam davno gledao. Isto ovako oluje, poplave itd. Samo ubrzano jer serija od par epizoda bila upitanju a ovo sta se sad nama dogadza, polako se dogadza u rasponu vec oko 20 godina, mozda i vise. Ali sve mi se cini zadnjih deset godina da ovo postaje sve ozbiljnije i da se ubrzava. Od tamo negdje 2008/9, do sad.
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#75 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by medvjed23 »

biće sve više ekstrema - suša, velikih oluja, poplava itd. - a sve manje normalnog vremena
Post Reply