Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#351 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Ateista »

Ozimician wrote: 18/01/2024 14:04 @Ateista

Evo ima ovdje tema za to :D

Uglavnom imas UN procjene, a trend na svim kontinentima govori u prilog tome.

Imas i onu teoriju o zagadjenju i metanu koji ispustaju goveda. Pa imas podatke da su Evropljani u Americi svojevremeno istrijebili bizona 2x vise nego sto trenutno ima svih vrsta goveda u USA. Dakle, otkud to odjednom goveda kao problem i Irska ubija goveda da pomogne klimatskim promjenama, wtf. :-)
:thumbup:
Cudne su mi te procjene s obzirom na to da je trenutno populacija u porastu, nadam se da stvarno jeste tako.
To za goveda mi je nidje veze prica. :D
Realno industrija i saobracaj sigurno najvise uticu na zagadjenje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#352 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Ozimician »

Ateista wrote: 18/01/2024 15:05
Ozimician wrote: 18/01/2024 14:04 @Ateista

Evo ima ovdje tema za to :D

Uglavnom imas UN procjene, a trend na svim kontinentima govori u prilog tome.

Imas i onu teoriju o zagadjenju i metanu koji ispustaju goveda. Pa imas podatke da su Evropljani u Americi svojevremeno istrijebili bizona 2x vise nego sto trenutno ima svih vrsta goveda u USA. Dakle, otkud to odjednom goveda kao problem i Irska ubija goveda da pomogne klimatskim promjenama, wtf. :-)
:thumbup:
Cudne su mi te procjene s obzirom na to da je trenutno populacija u porastu, nadam se da stvarno jeste tako.
To za goveda mi je nidje veze prica. :D
Realno industrija i saobracaj sigurno najvise uticu na zagadjenje.
Pa jeste u porastu, ali nece vjecno biti.

Image

Image


Iz ovog se vidi da se rast populacije dobro usporio.
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#353 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Maxxtro »

Ozimician wrote: 18/01/2024 14:04 @Ateista

Evo ima ovdje tema za to :D

Uglavnom imas UN procjene, a trend na svim kontinentima govori u prilog tome.

Imas i onu teoriju o zagadjenju i metanu koji ispustaju goveda. Pa imas podatke da su Evropljani u Americi svojevremeno istrijebili bizona 2x vise nego sto trenutno ima svih vrsta goveda u USA. Dakle, otkud to odjednom goveda kao problem i Irska ubija goveda da pomogne klimatskim promjenama, wtf. :-)
Moze li neki izvor za ovu cifru? Koliko vidim, na vrhuncu je populacija bizona iznosila 30-60 miliona, a ukupan broj grla stoke u 2023 iznosi oko 942 miliona, dakle ni blizu tome: https://www.statista.com/statistics/263 ... ince-1990/

Ovo ako i ostavimo po strani cinjenicu da se klimatski impakt stocne industrije ne ogleda samo u ispustanju metana od goveda, nego se u to ukljucuje i popratna deforestacija, troskovi i negativne ekoloske posljedice uzgoja i stocne industrije opcenito.

EDIT: pardon moja greska i nepaznja u citanju posta, vidim da si stavio svih goveda trenutno u USA, ja sam mislio da govoris o citavom svijetu. U svakom slucaju ako pricamo o globalnim promjenama, ne vidim kako je ogranicavanje na samo prostor USA relevantno.
User avatar
Rejhana
Posts: 187
Joined: 10/03/2008 21:19

#354 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Rejhana »

Biće zeznuto ako ove godine budu sušni proljeće i ljeto.

Pogotovo zabrinjavaju abnormalno male količine snijega na planinama, a na pojedinim ga nema skoro nikako.

Postoji realna mogućnost od presušivanja pojedinih rijeka i jezera, a samim tim doći će do nestašice vode...
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#355 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by HelaS »

Rejhana wrote: 03/02/2024 11:01 Biće zeznuto ako ove godine budu sušni proljeće i ljeto.

Pogotovo zabrinjavaju abnormalno male količine snijega na planinama, a na pojedinim ga nema skoro nikako.

Postoji realna mogućnost od presušivanja pojedinih rijeka i jezera, a samim tim doći će do nestašice vode...
Sačekaj kraj aprila, tek tada se može strahovati od posljedica zime, ako bude takva, kakvu je ti predviđaš
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#356 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by swanfilter »

Prosle godine padavina kao zadnjih 5 zajedno ne. I snijega je konacno nesto napadalo.

Al, ne brinem ja. Jopet cemo citati o stravi i uzasu. ..
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#357 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by HelaS »

Rejhana wrote: 03/02/2024 11:01 Biće zeznuto ako ove godine budu sušni proljeće i ljeto.

Pogotovo zabrinjavaju abnormalno male količine snijega na planinama, a na pojedinim ga nema skoro nikako.

Postoji realna mogućnost od presušivanja pojedinih rijeka i jezera, a samim tim doći će do nestašice vode...
Zapravo, tvoja strahovanja su ispravna, ali u dijelu ljeta i suša. Već sada treba donijeti protivpožarne planove i obezbijediti resurse i opremu za gašanje šunskih požara, a ne tokom njihovog rasplamsavanja i uzbuna...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#358 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Kraća zima, govorim ja to odavno i da je se pomjerilo sve.

Moguće da ni nemamo više zimu, nego oštru jesen.

Znači ili kraća zima ili oštra jesen, proljeće duže, ljeto duže i jesen još jedna?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#359 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Haris.ba »

Meni se svidja ova zima. :D

Ja nista ne bih mjenjao.


https://www.klix.ba/vijesti/svijet/svij ... /240208001
Proteklih mjeseci vidjeli smo navalu ekstrema diljem planeta, uključujući razornu sušu koja je zahvatila bazen Amazonije, visoke zimske temperature u dijelovima južne Evrope, smrtonosne šumske požare u Južnoj Americi i rekordnu količinu padavina u Kaliforniji.

Copernicus je saopćio da je prošli mjesec bio najtopliji januar ikada zabilježen što je osmi mjesec zaredom s historijski visokim mjesečnim temperaturama i s temperaturama koje su ukupno bile 1,66 stepen višima od procjene prosjeka januara za 1850.-1900., predindustrijsko referentno razdoblje
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#360 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Dzematlija »

HelaS wrote: 03/02/2024 11:20 Već sada treba donijeti protivpožarne planove i obezbijediti resurse i opremu za gašanje šunskih požara, a ne tokom njihovog rasplamsavanja i uzbuna...
:thumbup:
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#361 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by laik1981 »

Februar, a djeca vani u sorcevima i kratkim rukavima :D

Pamti li neko ovako nesto u Sarajevu?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#362 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

laik1981 wrote: 28/02/2024 12:40 Februar, a djeca vani u sorcevima i kratkim rukavima :D

Pamti li neko ovako nesto u Sarajevu?
Sutra Bing tj Microsoft tj sta vec najavljuje rekordnu temperaturu za ovaj mjesec. 18 stepeni je sad, sutra valjda i visa temperatura. Mozda 20 C.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#363 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Josip321 »

Jedno istraživanje je bilo, ne sjećam se točno svih brojki, ali poanta je ovo. Kada bi cjelokupnu ljudsku populaciju preselili na jedno mjesto, prosječna obitelj bi imala 5 članova. Da ih se sve smjesti u kuće, ne stanove, na parcelu koja bi bila 700 m2, svi bi stali na površinu koliko je Texas.

Toliko o prenapučenosti.

A i još jedan podatak. Zapadna Europa je danas šumovitija čini mi se za 30% nego 70-ih godina.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#364 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by belfy »

...
Last edited by belfy on 28/02/2024 19:22, edited 1 time in total.
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#366 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Maxxtro »

Josip321 wrote: 28/02/2024 16:54 Jedno istraživanje je bilo, ne sjećam se točno svih brojki, ali poanta je ovo. Kada bi cjelokupnu ljudsku populaciju preselili na jedno mjesto, prosječna obitelj bi imala 5 članova. Da ih se sve smjesti u kuće, ne stanove, na parcelu koja bi bila 700 m2, svi bi stali na površinu koliko je Texas.

Toliko o prenapučenosti.

A i još jedan podatak. Zapadna Europa je danas šumovitija čini mi se za 30% nego 70-ih godina.
I kakve ovo veze ima sa temom?
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#367 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Josip321 »

Maxxtro wrote: 29/02/2024 00:34
Josip321 wrote: 28/02/2024 16:54 Jedno istraživanje je bilo, ne sjećam se točno svih brojki, ali poanta je ovo. Kada bi cjelokupnu ljudsku populaciju preselili na jedno mjesto, prosječna obitelj bi imala 5 članova. Da ih se sve smjesti u kuće, ne stanove, na parcelu koja bi bila 700 m2, svi bi stali na površinu koliko je Texas.

Toliko o prenapučenosti.

A i još jedan podatak. Zapadna Europa je danas šumovitija čini mi se za 30% nego 70-ih godina.
I kakve ovo veze ima sa temom?
Da li si ti ozbiljan?
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#368 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Maxxtro »

Josip321 wrote: 29/02/2024 09:58
Maxxtro wrote: 29/02/2024 00:34
Josip321 wrote: 28/02/2024 16:54 Jedno istraživanje je bilo, ne sjećam se točno svih brojki, ali poanta je ovo. Kada bi cjelokupnu ljudsku populaciju preselili na jedno mjesto, prosječna obitelj bi imala 5 članova. Da ih se sve smjesti u kuće, ne stanove, na parcelu koja bi bila 700 m2, svi bi stali na površinu koliko je Texas.

Toliko o prenapučenosti.

A i još jedan podatak. Zapadna Europa je danas šumovitija čini mi se za 30% nego 70-ih godina.
I kakve ovo veze ima sa temom?
Da li si ti ozbiljan?
Tema je o klimatskim promjenama. Da li iko tvrdi da "prenapucenost", kako god ti ovo tumacio, izaziva klimatske promjene?

Klimatske pomjene izaziva nekotrolisano sagorijevanje fosilnih goriva. Istina, vise ljudi znaci vise emisija, sto pogorsava situaciju, ali ne vidim kakve direktne veze klimatske promjene imaju sa time koliko ljudi mozes strpati u prostor koje povrsine, niti mi je poznato da iko iznosi takav argument.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#369 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Maxxtro wrote: 29/02/2024 22:57
Josip321 wrote: 29/02/2024 09:58
Maxxtro wrote: 29/02/2024 00:34

I kakve ovo veze ima sa temom?
Da li si ti ozbiljan?
Tema je o klimatskim promjenama. Da li iko tvrdi da "prenapucenost", kako god ti ovo tumacio, izaziva klimatske promjene?

Klimatske pomjene izaziva nekotrolisano sagorijevanje fosilnih goriva. Istina, vise ljudi znaci vise emisija, sto pogorsava situaciju, ali ne vidim kakve direktne veze klimatske promjene imaju sa time koliko ljudi mozes strpati u prostor koje povrsine, niti mi je poznato da iko iznosi takav argument.
Ne bi se ja slozio da samo sagorjevanje fosilnih goriva izaziva klimatske promjene. Vise faktora je u igri od same planete i Ozonskog omotaca koji je bio ostecen, Sunca i njegovih pjega, kosmickih raznih pojava, pa do i nas ljudi ali ne bas toliko sta se tice sagorjevanja fosilnih goriva.

Davao sam ja rad ovdje da ratovi zagadzuju najvise i da su najveci zagadzivaci oni. Posljednih 24+ godine smo imali koliko ratova od Afganistana i Iraka pa evo do Ukrajine i Palestine.

Gruha se sa svim mogucim oruzjima koji po meni vise zagadzuju od fosilnih svih goriva bilo za vozila bilo za grijanje ljudi tj individualna lozista koja ljudi imaju u kucama itd.

Moguce je da individualna lozista vise zagadzuju od vozila jer kako objasniti da je recimo Banjaluka itd medzu najzagadzenijim gradovima kod nas.

Znaci ratovi prvo, pa individualna lozista, pa tek vozila i industrija.

Dokaz Zenica mozda, medzu zagadzenijim smo gradovima ovdje kod nas, imamo Mittal itd, ali ljudi se vecinom griju na JP Grijanje, neki na struju, ima ih koji se griju i na ugalj i sl tj imaju individualna lozista ali u manjem obimu nego u Sarajevu itd.

Kako ratovi izbise od raspada SSSR-a 1990-tih godina pa 2000-tih pa do sada klima se uzjeba jos vise i jos vise se poremeti. Nazalost redakcija je obrisala taj rad moj i temu na forumu ovom koji sam ovdje postavio davno.

Ne samo taj rad. Pozz.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#370 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Da li je u Bosni ili Nicaze zabiljezeno u ovom mjesecu bilo kad temperatura od -1 ili -2 stepena do +21 ili +22 setepena, ujutru i popodne?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#371 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Danas se izjednačio rekord temperaturni iz ne znam kad tj koje godine.

19 stepeni bilo oko 11 ili 12 sati, možda oko 10 i nešto i na kompjuteru mi izbacilo od strane Windows da je se izjednačila temperatura s nekom od prije rekordnom.

Znači i prije je bilo ovolikih temperatura. Ali stvarno ne pamtim da bude ujutro minus 1 ili 2 stepena, a preko dana plus 21 ili 22 stepena.
Post Reply