Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#251 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Nivelacija »

Sanjarko wrote: 27/10/2021 10:40 Image

Bosna u Zenici, presusila u odnosu na nekad prije. Ako je ovo slika Bosne. Znam vidzao sam da je plica nego prije nekad, ali ovo je previse. Posto se zbog bolesti slabo krecem. Kolega @Nivelacija zna vise gdje je slikano.
Vidis drugar moj da je ovo Babina rijeka.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#252 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Nivelacija wrote: 27/10/2021 10:42
Sanjarko wrote: 27/10/2021 10:40 Image

Bosna u Zenici, presusila u odnosu na nekad prije. Ako je ovo slika Bosne. Znam vidzao sam da je plica nego prije nekad, ali ovo je previse. Posto se zbog bolesti slabo krecem. Kolega @Nivelacija zna vise gdje je slikano.
Vidis drugar moj da je ovo Babina rijeka.
Mislio sam da je Babina rijeka, ali i za nju previse. Ja se ne krecem pa zaboravio sam sto sta. Inace se citav zivot se slabo krecem.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#253 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by splinter »

Sanjarko wrote: 27/10/2021 10:52
Nivelacija wrote: 27/10/2021 10:42

Vidis drugar moj da je ovo Babina rijeka.
Mislio sam da je Babina rijeka, ali i za nju previse. Ja se ne krecem pa zaboravio sam sto sta. Inace se citav zivot se slabo krecem.
Pa koliki je normalno vodostaj kod te rijeke? Jel ovo previše ofalilo?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#254 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

splinter wrote: 27/10/2021 14:40
Sanjarko wrote: 27/10/2021 10:52

Mislio sam da je Babina rijeka, ali i za nju previse. Ja se ne krecem pa zaboravio sam sto sta. Inace se citav zivot se slabo krecem.
Pa koliki je normalno vodostaj kod te rijeke? Jel ovo previše ofalilo?
Kad sam ja bio dijete u ovo doba vodostaj Koceve bio visi, Bosne isto tako, za Babinu rijeku ne bi znao rec. Ljetos reko staroj vidi kako je Bosna ofalila, bio neki ribar u rijeci, reko kako je krenulo pregazit ce je.

Na pijaci seljaci pricali za susu ove godine i kako su presusili potoci koji nikad nisu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#255 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Sta kazu mocnici politikanti na samitu u Rimu. CO2 uzrok svega :lol: tj., povecanje istog. Upravu bio Ajnstajn za nas ljude. Da su samo dvije stvari beskonacne. Svemir i ljudska glupost, ali da za svemir nije siguran.

Jb ih sve glupe. Skrsili ozonski omotac sa svim i svacim i nista nisu uradili da ga obnove. Stalno izazivaju i zapocinju ratove. Sta misle sta je najveci zagadzivac. Automobili i sl., sto ispusta CO2. :-)

Ne. Nego koristenje oruzja u ratovima. Najvise eksplozije oruzja primjerice bombi pa ostaloga zagadzuje okolis i planetu. U Vijetnamskom ratu Amerika na Vijetnam bacila sama bombi kao svi u II svjetskom ratu.

Ispucali su tj., detonirali su oko 2.000 nuklearnih/atomskih bombi. Oko 1.000 pod zemljom/tlom, oko 1.000 iznad zemlje/tla.

Sta oni misle? Da ovo nezagadzuje. Stize moj rad u vezi ovoga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#256 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

‎ponedjeljak, ‎27. ‎februar ‎2017

19:52:58

Zatrovanje Zemlje, Vode, Zraka u Ratovima

Mi smo na ovim prostorima svi u ratu tokom '90-tih godina zatrovali vodu, zrak i zemlju sa djelovanjem u ratu i sa oruzjem u ratu. Sa hemijskim oruzjima, bioloskim oruzjima, sa radioaktivnim oruzjima, ali i sa obicnim oruzjima koja zagadzuju okolinu. Ne samo mi Srbi, Hrvati, Bosanci, Boshnjaci, Crnogorci itd. nego i Amerikanci, Nato itd.

Znaci mi smo svi zatrovali na ovim podrucjima, prirodu, okolis, okolinu sa oruzjima, sa bombama itd. mi sa hemijskim supstancama iz oruzja, iz bombi a Nato, Amerikanci sa osiromasenim uranijumom itd.

Zato sada oboljevamo od raznih bolesti, sve smo bolesniji, manje zdravi itd.

Isto tako tri stvari potrebne za zivot imaju u ovom svijetu. Znaci voda, zrak, i zemlja, stvari potrebne za zivot svih bica, osnovne stvari tri postoje.

Drevni, nasi pretci su smatrali da postoje cetri osnovna elementa, vatra, voda, zemlja, zrak. Znaci slicno ovome su smatrali da postoji i da je vazno za zivot, s tim sto vatra moze biti simbol toplote i svjetlost i ona jeste to izvor toplote i svjetlosti. Munje su isto vatra samo neka drugacija vatra, i jedan oblik plazme. Znaci vatra su i vatrom su i munje smatrane, i one su neki oblik plazme, vatre u obliku plazme ili plazma naboja.

/Pisao sam o ovome svemu negdje ali ne mogu da nadzem nikako gdje i to danas ili prije neki dan. O munji da je plazma i da je vatra, o tri osnovne stvari potrebne za zivot, o vodi, zraku, zemlji i o ovome da smo u ratu mi zatrovali sve ovo djelovanjem nasim, ali su i stranci zatrovali sve ovo svojim djelovanje u ratu isto tako, i da smo zbog toga sada svi bolesni, i sve bolseniji. Osjecamo posljedice toga i tog trovanja./

Istina je da smo manje zagadzivali zemlju, vodu itd. prirodu, okolinu i manje smo je tada zagadili a u ratu smo prirodu, okolinu i zemlju, vodu itd. zagadili sa oruzjem i njegovim nuspojavama, sa bombama, eksplozivima itd. sa oruzjem svim smo zagadili sve to, i mi svi narodi sa ovih prostora Hrvati, Srbi, Bosanci, Boshnjaci ali i Nato, Amerikanci itd. su zagadili sve ovo. Cak ne samo sa normalnim oruzjem i njegovim djelovanjem, zagadzenjem itd. nego su zagadili sa radioaktivnim elementima i oruzjima od osiromasenog uranijuma pa nadalje, cak sa hemijskim supstancama, bioagensima, hemijskim oruzjima itd.

‎petak, ‎12. ‎maj ‎2017

22:29:09

Zagadili smo u ratovima zrak, zemlju, vodu i zbog posljedica toga sada se pojavilo mnostvo bolesti, i zbog ovoga populacija izumire, narod odumire. Cak i dugo nakon zavrsetka rata. Stoljece nakon rata pa cak i duze mozda od toga. Dokaz ovoga sve drzave bivse Jugoslavije i Njemacka. Nakon II svjetskog rata i ratova 1990-tih godina.

Toliko smo zagadili ovo sve da sada imamo posljedice ovoga i izumiremo zbog ovoga i imamo pojavu mnogih bolesti radi ovog zagadzenja u ovim ratovima od tumora, raka pa nadalje boslesti koje su se pojavile nakon ovih ratova.

‎nedjelja, ‎25. ‎juni ‎2017

16:15:06

Mozda sa eksplozijima oruzja raznog od granata smo zagadili svu okolinu u cijelom svijetu ne samo na prostorima bivse Jugoslavije, pa smo uzrokovali sa tim klimatske promjene i promjenu boje Sunca iz zute u bijelu boju. Mozda smo uzrokovali promjenu atmosfere neku koja je uticala na promjenu boje Sunca posmatrano sa Zemlje i promjenu klime, ne promjenu boje Sunca u svemiru, nego na nebu. Samo da toga nismo mi obicni ljudi ni svjesni pa cak ni ljudi ali moguce da su svjesne elite toga i da se taj proces ne moze ni obrnuti. Ne samo eksplozijama obicnog oruzja sa eksplozivnim barutnim i drugim hemijskim punjenjima nego i sa eksplozijama nuklearnih bombi. Sa svim oruzjima smo zagadili okolinu, prirodu u cijelom svijetu i atmosferu i uzrokovali smo mozda klimatske promjene pa cak i promjenu boje Sunca.

‎srijeda, ‎28. ‎juni ‎2017

2:10:07

Uradili smo desetine, mozda stotine nuklearnih bombi testova i eksplozija i tako smo zagadili prirodu i promjenili klimu. Cak smo klimu promjenili sa pregradzivanjem rijeka i pravljenjem umjetnih jezera pa tako to geolosko doba danas naucnici zovu antropocenom, doba u kojem smo mi ljudi promjenili okolis, prirodu ali i klimu i cijelu ovu nasu planetu Zemlju.

‎nedjelja, ‎9. ‎juli ‎2017

1:57:14

Najgore je sto stalno ratove vodimo. Nije bila ni jedna godina u nasoj ljudskoj historiji da u svijetu nije negdje bio neki rat, a sa ratovima najvise zagadzujemo okolis, prirodu i planetu i ratovi i rat su najveci zagadzivaci od bilo kojih drugih i Holivuda, automobila itd. Najvise rat od svega zagadzuje a stalno vodimo neke ratove negdje ili sirom planete. Nije prosla ni jedna godina u nasoj ljudskoj historiji bez nekog rata mislim, ali mozda se varam.

‎ponedjeljak, ‎10. ‎juli ‎2017

6:30:00

Cak i sa samom proizvodnjom toplote u razne svrhe od grijanja zimi, u industrijske svrhe kao topljenje zeljeza i celika i metala, kao u paljenju goriva za rakete, avione, vozila razna od automobila pa nadalje, kao u klima uredzajima i drugim uredzajima, sa stvaranjem i proizvodnjom toplote na razne nacine mi smo ljudi klimu promjenili na planeti jer smo podigli toplotu planete ko zna koliko a topli zrak ide prema gore i zadrzava se u visoj atmosferi i ko zna kako utice na nizi sloj atmosfere i na klimu.

‎petak, ‎21. ‎juli ‎2017

17:13:58

Cak ova zagadzenja u ratovima mozda uzrokuju pad nataliteta i fertilitetan u podrucjima koja su pogodzena ratom bila. Dokaz ovog prostori Bosne, Hrvatske, Srbije itd. i Njemacke koja mozda i dan danas trpi posljedice II svjetskog rata a predvidzaju i pad Tfr stopa sirom svijeta do 2100 godine koje ce se desiti mozda zbog ratova. Mozda cak i promjena Sunca i klime uzrokuje pad ovih Tfr stopa i nataliteta, ali moguce je da najvise je uzrok zagadzenje razno od radiovalova mobilne telefonije i interneta, do automobila, ratova pa nadalje.

‎nedjelja, ‎23. ‎juli ‎2017

16:06:21

Mozda nuklearne eksplozije i nesrece nuklearnih reaktora koje smo mi ljudska vrsta imali su uzrokovali da se temperatura na planeti zbog radijacije poveca pa cak da se desi neka promjena Sunca, promjena neka atmosferska koja je uzrokovala da se i boja Sunca sa Zemlje gledano na nebo promjeni iz bijele boje u zutu boju. Mozda je radijacija atmosferu promjenila i uzrokovala zagrijavanje planete pa cak i nestanak ozonskog omotaca.

‎utorak, ‎1. ‎august ‎2017

18:24:23

Mozda elite i rade sve vecu mehanizaciju, robotizaciju, automatizaciju svega, svih procesa i rada od proizvodznje svega od hrane pa nadalje jer znaju da mi ljudi, ljudska vrsta izumiremo ili da smo pred izumiranjem.

http://forum.klix.ba/demografija-p13798 ... #p13798262

Znaci zato sto ljudska vrsta, ljudi izumiru mozda upravo zbog toga elite razvijaju robote, masine itd. da zamjene ljude u svemu a da oni elite opstanu sa ucitanom svijescu u robotima, masinama, ili ziveci pod zemljom ili u nekim sklonistima dok roboti, masine za njih rade itd. Pisao sam o ovome samo ne znam sta i gdje. Ali nemogu nista o ovome da nadzem.
vstudio
Posts: 14
Joined: 05/11/2021 18:53

#257 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by vstudio »

Ako netko bolan ne zna što je affiliate marketing, bato je to dobro objasnio: https://shorturl.at/svAT5
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#258 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by avijon »

Sanjarko wrote: 01/11/2021 19:37 Sta kazu mocnici politikanti na samitu u Rimu. CO2 uzrok svega :lol: tj., povecanje istog. Upravu bio Ajnstajn za nas ljude. Da su samo dvije stvari beskonacne. Svemir i ljudska glupost, ali da za svemir nije siguran.

Jb ih sve glupe. Skrsili ozonski omotac sa svim i svacim i nista nisu uradili da ga obnove. Stalno izazivaju i zapocinju ratove. Sta misle sta je najveci zagadzivac. Automobili i sl., sto ispusta CO2. :-)

Ne. Nego koristenje oruzja u ratovima. Najvise eksplozije oruzja primjerice bombi pa ostaloga zagadzuje okolis i planetu. U Vijetnamskom ratu Amerika na Vijetnam bacila sama bombi kao svi u II svjetskom ratu.

Ispucali su tj., detonirali su oko 2.000 nuklearnih/atomskih bombi. Oko 1.000 pod zemljom/tlom, oko 1.000 iznad zemlje/tla.

Sta oni misle? Da ovo nezagadzuje. Stize moj rad u vezi ovoga.
Nisi upravu, koristenje slamčica i kesa u supermarketima obicnog covjeka je najveci neprijatelj ove planete !!! Tako da se mi svi obicni ljudi moramo stisnuti i boriti da bi ovi veliki mogli nastavit kako su i dosad radili :D
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#259 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Milenkov buraz »

Sve što proizvodimo ostavlja CO2 trag u atmosferi (footprint), tastatura na kojoj kucam i računar na kojem radim je ostavio CO2 footprint. Konzumerizam također zagađuje jer ne možemo svi imati sve, jednostavno tako je. Klimatske promjene su stvarnost samo što neki ljudi to ne žele ili ne mogu da prihvate. U BiH je to još daleka SF, naravno ima pojedinaca. Primjer, gledam BINGO centar u Džemala Bijedića u Sarajevu ima lijepo kese, one ekološke zelene i obične, ja uvijek uzmem zelenu kada moram, raspada se za par sedmica ali je pravo tanka pa je ljudi valjda zato izbjegavaju i naravno skupa par feninga. Ekološka osvještenost nam je na vrtlo, vrlo niskim granama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#260 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Milenkov buraz wrote: 06/11/2021 22:01 Sve što proizvodimo ostavlja CO2 trag u atmosferi (footprint), tastatura na kojoj kucam i računar na kojem radim je ostavio CO2 footprint. Konzumerizam također zagađuje jer ne možemo svi imati sve, jednostavno tako je. Klimatske promjene su stvarnost samo što neki ljudi to ne žele ili ne mogu da prihvate. U BiH je to još daleka SF, naravno ima pojedinaca. Primjer, gledam BINGO centar u Džemala Bijedića u Sarajevu ima lijepo kese, one ekološke zelene i obične, ja uvijek uzmem zelenu kada moram, raspada se za par sedmica ali je pravo tanka pa je ljudi valjda zato izbjegavaju i naravno skupa par feninga. Ekološka osvještenost nam je na vrtlo, vrlo niskim granama.
Efekat i uticaj CO2 postoji, ne negiram ja to, samo kazem to manje utice od ovoga sta sam naveo u radu i upisu. Ratovi, atomske, skrsen ozonski omotac, antropocen itd.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#261 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Milenkov buraz »

Naravno, ne sporim, dakako sve to utiče na svoj način. Jedna kap u okeanu ne znači ništa ali trilionima godina kap po kap bi prepunila okean.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#262 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by jasib »

Objavljen snimak polarnog medvjeda koji jede irvasa, za pojedine još jedan dokaz klimatskih promjena

Image

Ženka polarnog medvjeda je udavila irvasa u vodi, a potom ga odnijela na obalu. Snimak je nastao na norveškom arhipelagu Svalbard, a snimila ga je grupa poljskih naučnika. Tvrdi se da je riječ o rijetkom prizoru.

Topljenje morskog leda primorava medvjede da sve duže žive na kopnu. S obzirom na to da je sve manje foka, a sve više sobova, čini se da su prisiljeni i mijenjati svoje navike u ishrani.

Ovaj prizor navodi na zaključak da polarni medvjedi sve više love kopnene životinje.

Svalbard je udaljen više od 1.000 kilometara od Sjevernog pola. Tu živi skoro 300 medvjeda i blizu 20.000 irvasa. Postoje naznake da medvjedi u posljednjih nekoliko decenija sve više love irvase. Lov na irvase je zabranjen od 1925. i zbog toga je veliki broj ove životinjske vrste, piše Euronews.
Pretjeruje se više sa ovim "klimatskim promjenama". Ovakve budalaštine ne može svako smisliti i pustiti u javnost :-)

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/obja ... /211204007
User avatar
Copper
Posts: 391
Joined: 18/10/2021 20:34

#263 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Copper »

Sanjarko wrote: 07/11/2021 17:03
Milenkov buraz wrote: 06/11/2021 22:01 Sve što proizvodimo ostavlja CO2 trag u atmosferi (footprint), tastatura na kojoj kucam i računar na kojem radim je ostavio CO2 footprint. Konzumerizam također zagađuje jer ne možemo svi imati sve, jednostavno tako je. Klimatske promjene su stvarnost samo što neki ljudi to ne žele ili ne mogu da prihvate. U BiH je to još daleka SF, naravno ima pojedinaca. Primjer, gledam BINGO centar u Džemala Bijedića u Sarajevu ima lijepo kese, one ekološke zelene i obične, ja uvijek uzmem zelenu kada moram, raspada se za par sedmica ali je pravo tanka pa je ljudi valjda zato izbjegavaju i naravno skupa par feninga. Ekološka osvještenost nam je na vrtlo, vrlo niskim granama.
Efekat i uticaj CO2 postoji, ne negiram ja to, samo kazem to manje utice od ovoga sta sam naveo u radu i upisu. Ratovi, atomske, skrsen ozonski omotac, antropocen itd.
Evo postavit cu jedan grafikon izotopa kisika na Grenlandu vezan sa temperaturu i malo ce ti biti jasnije.

Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#264 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

opet poplave, i danas upozoravaju na njih, nazalost i to i rat evo u Ukrajini izazva glad vecu i gore siromastvo sirom svijeta, jbn ovaj svijet, gazi i ne mazi
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#265 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Red je da malo čujemo mišljenje skeptika, kojima sam više naklonjen nego IPCC.u, pogotovo što su upropastili agendu sa angažovanjem pojedinih glumaca, između ostalog i needukovane grete Thunberg. Zelena agenda je je više, na žalost, usmjerena na katastrofizam i konstatno alarmiranje javnosti o nadolazećim nepovratnim promjenma u atmosreri i biosferi, a plan da se gotovo pokuša anulrati emitovanje ugljen- dioksida / a ne samog ugljika (kako lišiti stvarnost jednog od glavnih gradivnih elemenata u prirodi :mrgreen: ), je nešto što je apsolutno nemoguće.

Ugljen dioksid se ne emituje samo ispuštanjem istog kroz industrijske procese, izduvne gasove automobila, sagorijevanja goriva raketnih pogona, već ga emituju i prirodni procesi u vidu vulkana, gejzira, i sl. Da li je klimatologija postala talac politike,velikih korporacija i filantropa, kako bi se što brže čovječanstvo prebacilo na elternativne izbore proizvodnje elektilne energije? I koliko zaista zelena energija može nadomjestiti sve veću energetsku potredu u industriji?

Neuptino je da da je agrsivnim sagorijevanjem fosilnijh goriva vremenom dodatno potaknuta konentracija CO2 u atmosferi. Ali isto tako, da li CO2 zaista igra toliku bitnu ulogu u neznatnom povećanju sezonskih temperatura, u odnosu na druge bitne faktore kao što su aerosoli, vodena para, temperatura oceana, emtivanje energetskog outputa Sunca, uljtraljubičastog ztačenja sil. Koliko možemo vjerovati algoritmu kada u njega unosimo parametre kako bi smo predvidjeli vremenske uslove u budućem periodu, i koliko su oni zaista kredibilni?




User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#266 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

SmokingMan wrote: 28/06/2022 21:31 Red je da malo čujemo mišljenje skeptika, kojima sam više naklonjen nego IPCC.u, pogotovo što su upropastili agendu sa angažovanjem pojedinih glumaca, između ostalog i needukovane grete Thunberg. Zelena agenda je je više, na žalost, usmjerena na katastrofizam i konstatno alarmiranje javnosti o nadolazećim nepovratnim promjenma u atmosreri i biosferi, a plan da se gotovo pokuša anulrati emitovanje ugljen- dioksida / a ne samog ugljika (kako lišiti stvarnost jednog od glavnih gradivnih elemenata u prirodi :mrgreen: ), je nešto što je apsolutno nemoguće.

Ugljen dioksid se ne emituje samo ispuštanjem istog kroz industrijske procese, izduvne gasove automobila, sagorijevanja goriva raketnih pogona, već ga emituju i prirodni procesi u vidu vulkana, gejzira, i sl. Da li je klimatologija postala talac politike,velikih korporacija i filantropa, kako bi se što brže čovječanstvo prebacilo na elternativne izbore proizvodnje elektilne energije? I koliko zaista zelena energija može nadomjestiti sve veću energetsku potredu u industriji?

Neuptino je da da je agrsivnim sagorijevanjem fosilnijh goriva vremenom dodatno potaknuta konentracija CO2 u atmosferi. Ali isto tako, da li CO2 zaista igra toliku bitnu ulogu u neznatnom povećanju sezonskih temperatura, u odnosu na druge bitne faktore kao što su aerosoli, vodena para, temperatura oceana, emtivanje energetskog outputa Sunca, uljtraljubičastog ztačenja sil. Koliko možemo vjerovati algoritmu kada u njega unosimo parametre kako bi smo predvidjeli vremenske uslove u budućem periodu, i koliko su oni zaista kredibilni?




devils advocate, na temu sve vise ljudi ima kozna oboljenja, jedno prvenstveno, vidljivo, sad da li je od Sunca ili atmosfere nesto ne bi znao, mislim na ozonski omotac koji je skrsen ili magnetosfera koja slabi radi shifta polova, pa prolaze vise razna kosmicka zracenja, UV i IR zracenja i slicna, neznam

ali nesto jest, sta samo to je pitanje
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#267 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Maxxtro »

SmokingMan wrote: 28/06/2022 21:31 Red je da malo čujemo mišljenje skeptika, kojima sam više naklonjen nego IPCC.u, pogotovo što su upropastili agendu sa angažovanjem pojedinih glumaca, između ostalog i needukovane grete Thunberg. Zelena agenda je je više, na žalost, usmjerena na katastrofizam i konstatno alarmiranje javnosti o nadolazećim nepovratnim promjenma u atmosreri i biosferi, a plan da se gotovo pokuša anulrati emitovanje ugljen- dioksida / a ne samog ugljika (kako lišiti stvarnost jednog od glavnih gradivnih elemenata u prirodi :mrgreen: ), je nešto što je apsolutno nemoguće.

Ugljen dioksid se ne emituje samo ispuštanjem istog kroz industrijske procese, izduvne gasove automobila, sagorijevanja goriva raketnih pogona, već ga emituju i prirodni procesi u vidu vulkana, gejzira, i sl. Da li je klimatologija postala talac politike,velikih korporacija i filantropa, kako bi se što brže čovječanstvo prebacilo na elternativne izbore proizvodnje elektilne energije? I koliko zaista zelena energija može nadomjestiti sve veću energetsku potredu u industriji?

Neuptino je da da je agrsivnim sagorijevanjem fosilnijh goriva vremenom dodatno potaknuta konentracija CO2 u atmosferi. Ali isto tako, da li CO2 zaista igra toliku bitnu ulogu u neznatnom povećanju sezonskih temperatura, u odnosu na druge bitne faktore kao što su aerosoli, vodena para, temperatura oceana, emtivanje energetskog outputa Sunca, uljtraljubičastog ztačenja sil. Koliko možemo vjerovati algoritmu kada u njega unosimo parametre kako bi smo predvidjeli vremenske uslove u budućem periodu, i koliko su oni zaista kredibilni?




Zanemarujuci za trenutak ove ocite sklonosti ka blesavim teorijama zavjera (IPCC angazovao glumicu Gretu Thunberg), volio bih kada bi mi iskreno uspio odgovoriti na iduca dva pitanja, jer nikako ne uspijevam prokljuviti kako ljudi uspiju izvesti takve zakljucke pa se nadam da ces mi mozda malo uspijeti pribliziti:

1. Zanemarujuci na trenutak politicke odluke, preporuke i aktivisticke napore bilo koje strane, nadam se da se mozemo sloziti da je pitanje nauke globalnog zagrijavanja jedno potpuno odvojeno pitanje. Cak i da kazemo da IPCC jeste angazovao kojekakve glumce ili Gretu Thunberg :roll: , ti se mozes ne slagati sa odredjenim pristupima ka rjesavanju problema, ali to nema nikakve veze sa samom naukom (odnosno spoznajom da problem postoji), sa kojom se takodjer ocigledno ne slazes. Pa bih da te pitam, mozes li mi reci neki malo manje banalan razlog zbog cega se tacno priklanjas takozvanim "skepticima" nasuprot ubjedljivom naucnom konsenzusu. Na osnovu cega si odlucio da nekih 97% naucnika nisu u pravu a ovi gore jesu? IPCC je medjunarodno tijelo formirano upravo kako bi imali objektivne, naukom informisane preporuke bazirane na cinjenicama i generalnom konsenzusu strucnjaka. NIko u IPCC-u ne sjedi i provodi vlastita istrazivanja iza zatvorenih vrata.
The IPCC does not conduct original research, but produces comprehensive assessments, reports on special topics, and methodologies to help countries estimate their emissions and removals through sinks of greenhouse gases. Its assessments build on previous reports, highlighting the trajectory towards the latest knowledge; for example, the wording of the reports from the first to the sixth assessment reflects the growing evidence for a changing climate caused by human activity.

Dakle, volio bih cuti neko obrazlozenje s tvoje strane zasto, cime je ta tvoja odluka informisana kad je konkretna nauka u pitanju?

2. Cisto da vidim kakvi su ti inace stavovi, ima li jos nekih naucnih pitanja gdje se priklanjas skepticima? Evo konkretno, da li smatras da je pusenje stetno za zdravlje, ili se i tu priklanjas skepticima a zanemarujes ogromnu kolicinu studija koje ukazuju na tu cinjenicu?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#268 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

nezapamcena susa pogodila Italiju, upitna i pitka voda, no comment danas na TV-u bilo, BHRT
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#270 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by tindbe »



Svijet ide u gadnom smjeru.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#271 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

tindbe wrote: 18/07/2022 00:57

Svijet ide u gadnom smjeru.
citam zemlja/tlo postaje sve neplodnija/o, kao da idemo u smjeru Interstellar filma, nekako tako
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#272 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Muhamed Đakmić »

Eto i mene malo na ovu temu :D

Prvo sam o klimatskim promjenama počeo razmišljati kad sam vidio galebove po Miljacki, one prave morske galebove, koji su se ovdje naselili prije desetak godina. Sad već ako češće prolazite pored Miljacke možete vidjeti poneku rodu, još češće čaplju, kormorane, vodomare, čitav jedan svijet za Sarajevo apsolutno nekarakterističan. Mogu misliti kako je nekome ko se još detaljnije bavi prirodom i ko je više upoznat sa ovdašnjim ekosistemom i u smislu flore, čuo sam od takvih ljudi da je totalna ludnica :D

Eh sad, pošto nisam baš tip koji će stavove formirati isključivo na osnovu anegdotalnih iskustava, ni svojih ni tuđih, a zanimalo me ovo pitanje, nedavno sam sam proveo nekakvo malo istraživanje na osnovu onih podataka koji su nama laicima dostupni.

Federalni hidrometeorološki zavod objavljuje godišnje izvještaje o prosječnim temperaturama, doduše šturi su i ne baš sadržajni, često fale cijeli godišnji izvještaji sa mjernih stanica i samo Sarajevo i Mostar su kompletirani za period (1990-2021, uz izostanak 1991. godine).

Sarajevo je imalo prosjek temperatura za deceniju 1990-1999 10.107 stepeni Celzijusa, za deceniju 2000-2009 imalo je prosjek od 10.490, a za deceniju od 2000. do 2019. godine prosjek od 11.092 Celzijusa. Ovo je ogroman rast, koliko god se nekome ne činio takvim.
Mostar je imao prosjek od 15.203 od 1990. do 1999. godine, onda od 2000. do 2009. 15.61 stepen, a od 2010. do 2019. godine 16.019 Celzijusa.

Dakle, sve ono što vidimo i osjetimo pokazuju i zvanični podaci, a mi smo generalno među zemljama koje osjećaju najmanje posljedice klimatskih promjena. Klimatski atlas BiH prognozira da će do kraja stoljeća ovi prostori biti nepodnošljivi za život nastavi li se zagrijavanje ovim tempom, a ne postoji nikakav pokazatelj da će se usporiti.

Bojim se da nam dolazi stvarno nezgodan period, ja sam po prirodi optimista i ne vjerujem da će baš civilizacija biti ugrožena, ali način života kojim trenutno živimo itekako hoće. Kapitalizam je ovo sve stvorio, kapitalizam će na kraju ili pasti, ili će povući čovječanstvo za sobom u nestanak. Postoji i mogućnost da su sve ovo nebuloze i da nas neko dobro vuče za nos, ali nisam sklon vjerovati teorijama zavjere kad postoji ekstreman naučni konsenzus o svemu. Nauka se u konkretnom slučaju slaže u puno većem procentu nego za brojne druge teme koje su općeprihvaćene. I nauka kaže da smo posljednja generacija koja će živjeti lagodno, koliko - toliko. Sretno nam :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#273 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

@Muhamed Đakmić +1
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#274 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Moenx »

Koje au perspektive pokrenutih velikih projekata kao sto su great green wall na rubovima Sahela te green saudi ozelenjavanje Saudijske Arabuje
Koji su objektivni portali na netu sa viae informacija
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#275 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Moenx wrote: 10/11/2022 00:31 Koje au perspektive pokrenutih velikih projekata kao sto su great green wall na rubovima Sahela te green saudi ozelenjavanje Saudijske Arabuje
Koji su objektivni portali na netu sa viae informacija
Ne bi znao reč. Stvarno. Znam da se Sahara širi i da se u Francuskoj šire pustinje tj., one njihove dine na priobalju.

Tako sam ja čuo tj., gledao o tome emisije.
Post Reply