Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
plava strijela
Posts: 337
Joined: 08/04/2014 17:50

#101 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by plava strijela »

Karachi(Karači) u Pakistanu već nekoliko godina nema dovoljno vode.Glavna rijeka je presušila,nema monsuna,privatni bunari su postali ilegalni.Umjesto droge na ulici se voda prodaje ilegalno.Siromašni skoro svu zaradu daju za vodu.Mislim da će nam nedostatak pitke vode dohakati umjesto gladi.CH4 Unreported World - The City with No Water (2016)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#102 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by SmokingMan »

Pa i Johanesburg kuburi sa vodom....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#104 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Ovo za Pakistan nisam znao stvarno a citam nekih dana da se slicno desava i u Indiji.

Ima jedna stvar u vezi cega su se usutili mediji. Ozonski omotac kojeg slabo pa cak nikako u medijima vise nespominju a koji idalje se gubi polako izgleda ili se neoporavlja nimalo. Valjda jer jos ima onog Freona i slicnih gasova u njemu koji ga unistavaju.

Kako se on oslabi i kako se ozonske rupe pojavise krenulo sa ovim sve jace. Tj., ekstremnija klima se pojacala.

Usutili se za Ozonski omotac, a ja nedavno naleti na clanak u vezi njega da se nije oporavio nimalo izgleda pa cak da idalje se gubi. Da idalje imaju velike ozonske rupe.

A godisnje znam da se sastave iznad Antartike ponekad. Pa bude jedna velika ozonska rupa veca i od Antartike. Gledao sam davno snimke satelita u vezi toga.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#105 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Ramzess Veliki »

plava strijela wrote:Karachi(Karači) u Pakistanu već nekoliko godina nema dovoljno vode.Glavna rijeka je presušila,nema monsuna,privatni bunari su postali ilegalni.Umjesto droge na ulici se voda prodaje ilegalno.Siromašni skoro svu zaradu daju za vodu.Mislim da će nam nedostatak pitke vode dohakati umjesto gladi.CH4 Unreported World - The City with No Water (2016)
:shock:
Koliko se sjecam Karachi ima preko 18 Mil. stanovnika ... :shock:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#106 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Sad javlja strasna oluja pogodila Kejp Tavn [Cape Town]. A za sjetvu u Americi se suska da je prilicno podbacila, ali nisam provjeravao izvore. Evo jedan noviji u vezi ovoga.

https://www.cnbc.com/2019/06/16/midwest ... party.html
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#107 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Tempo »

Vizionar 1985 wrote:Sad javlja strasna oluja pogodila Kejp Tavn [Cape Town]. A za sjetvu u Americi se suska da je prilicno podbacila, ali nisam provjeravao izvore. Evo jedan noviji u vezi ovoga.

https://www.cnbc.com/2019/06/16/midwest ... party.html
sta je vise podbacilo, psenica ili kukuruz?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#108 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Tempo wrote:
sta je vise podbacilo, psenica ili kukuruz?
Kako sam shvatio kokuruz. Ali nisam upucen, pa me ne drzi za rijec. Cak ne znam koji je ovo kokuruz. Ako sam dobro shvatio stocni je. Sto bi znacilo rast cijena mesa. Cak sam malo naletio na neku vijest da UN predvidza da cemo biti pogodzeni sa manjkom hrane. Ali nisam je procitao. Mislio sam da je lazna vijest pa zato.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#109 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

https://www.bloomberg.com/news/articles ... -soy-acres
Analysts see 2.2 million unsown soy acres, 6.7 million in corn
I soja je pogodzena. Kokuruz i soja. Nadam se da ne strase ljude sa ovim i ovim nekim stranicama i da nije istina ali izgleda jest. Laik sam a i nerazumijem 100% Engleski najbolje.

Sad citam neki izvjestaj neke stranice da tek u Avgustu ce se vidjeti kakve ce cijene biti ovoga svega. A cijena rize raste kako sam shvatio iz tog izvjestaja, a kokuruza je vec veca ovih posljednjih 5 godina nego 2014/2015.

A po nekom izvjestaju i grah podbacio i navodno farmeri nemaju neku zaradu iako je cijena nafte niska itd.

Laik jbg. Pa nerazumijem ovo puno.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#110 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Tempo »

Vizionar 1985 wrote:
Tempo wrote:
sta je vise podbacilo, psenica ili kukuruz?
Kako sam shvatio kokuruz. Ali nisam upucen, pa me ne drzi za rijec. Cak ne znam koji je ovo kokuruz. Ako sam dobro shvatio stocni je. Sto bi znacilo rast cijena mesa. Cak sam malo naletio na neku vijest da UN predvidza da cemo biti pogodzeni sa manjkom hrane. Ali nisam je procitao. Mislio sam da je lazna vijest pa zato.
boze, hoce li se odrazit na cjenu cevapa...
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#111 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by CrayOn »

Smiješno je to što mislite da je ovo zajebancija, ja bi volio da jest ali smo nažalost daleko od tog. Ja sam odustao da pišem bilo šta, jer baš i ne vidim svrhu, teške su ovo stvari za prihvatit a pogotovo za obujmit a tek za objasniti;
https://www.cbc.ca/amp/1.5221141
"People who are immersed in the knowledge of what's coming and what's happening in terms of the ecological crisis feel isolated because they can't talk to their family and friends who aren't as aware and knowledgeable about what's going on," James said.
I zaista je tako. Oko ovog svega već dugo pratim i mogli bi pričati o stotinama stvari, kako su uvezane itd. ali nemam snage za to. Kratki dugoročni preview; naš slučaje je poput domina, kada smo ušli u industrijsku revoluciju tad smo gurnuli prvu, i već je nezaustavljivo ono što smo proizveli, sami sebe ne možemo kontrolisati a kamo li globalno društvo, domine sve ubrzanije padaju (ako iko prati naučne radove što izlaze), dolazi kraj, i to vrlo brzo, i bit će vrlo ružan. Ići će sve ovo još neko vrijeme, sa blagim pogoršanjem stanja iz godine u godinu, a kao rezultat pogoršavanja globalnih vremenskih uslova i ostalih djelova biosfere.
1. Malo skuplji hljeb, malo kafa, malo banane, malo i sve ostalo. Malo više požara, malo više toplotnih udara, težih poplava ili malo krupnijeg grada. Dovoljno da se kaže; "ma nije to ništa, deder upali klimu". U isto vrijeme artik se bliži ljetu bez leda. Dolaze dani kad će ljudi u zgradama svisnut od vrućina, i klime će postati obavezne. Šta se bude uzgajalo, uzgajat će se u plastenicima. 2. Pa će postati malo gore. Onaj sa 10-tog sprata nosi po 5 litara vode u stan, već je i mjesec kako je voda sa česme zadnji put tekla, dio komšija se odselilo, ko je ostao raduje se zimi. Obični hljeb 4 km. 3. Ljeto na Artiku bez leda, penjemo se stepenicu više. Na izlogu stoji "Kajševi rasprodani!". Ono što slijedi je pokoji mrtav čovjek, pa desetine, pa stotine, onda će doći dan i vijest; "hiljade umrle", i tu neće biti kraj. 4. HotNews ---->> Oluja ubila 50.000 ljudi. Izbile desetine ratova u Africi, Bangladeš pod vodom. Evropski kontinet u desnoj šaci. Artik ostao bez leda zimi. Dolaze vijesti da se naučnicima na tavanima njišu noge, vele da su se već usmrdili. Kažu izbio požar u Amazonu, gori pola kontinenta. Rusija se valja u blatu, Aljaska skliznula do Meksika. Fenomen; Migrantu iz Afrike pješke prelaze u Španiju, kažu da se nakupilo dovoljno smeća. Virus ubio 200.000 ljudi na sjeveroistoku Kine, ne staje. Indija, glad odnijela 3 miliona života. Prilog; zadnja živa krava na našim prostorima. Ugodna noć.
.
.
.
.

04:13 Vanredne vijesti; "Prije sat vremena u 03:00 Amerika detonirala nuklearnu bombu iznad Moskve, očekuje se uzvraćanje uda..." tišina sa radio prijemnika; reko sam ti da provjeriš proklete baterije!!!, šhhh! čuj!; šum, nije do nas!

It’s the End of the World as They Know It
https://www.motherjones.com/environment ... ist-grief/
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#112 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by SmokingMan »

Istina je da su ovo populistički članci utemeljeni na vlasititm ustiscima iz postapokaliptičnih filmova i knjiga...
plava strijela
Posts: 337
Joined: 08/04/2014 17:50

#113 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by plava strijela »

https://images.app.goo.gl/aaCKWjM4cumkiuF5A

Do ovoga smo došli da moramo stavljati deke preko glečera da se ne otope.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#114 Re: Glad!

Post by CrayOn »

CrayOn wrote:
Vizionar 1985 wrote:
insomnia78 wrote:Kod tebe jedan dan demografija u banani drugi opet raste u milijardama
Mi smo u banani sto se tice toga. Svijet nije do 2100 godine po UN-ovim prognozama. :)
Vizionar 1985, nisam mislio da ima neko na forumu da dijeli mišljenje, slažem se u potpunosti. Ljudi nisu svjesni šta nas čeka, od oktobra 2018. do danas se pokazalo da je 2100 peoptimistična procjena, neki vide havariju da dolazi i prije 2050, tj, za vrijeme naših života.

Uđem svako malo na forum da vidim spominje li iko klimatske promjene i slicne probleme, slabo ili nikako, šteta.

A što se tiče gladi, sama nestabilonst vremena koja će biti rezultat klimatskih promjena će poremetiti poljoprivredu, a onda na to dodamo da se poljoprivreda podobro centralizovala diljem zemaljske kugle, i onda kad se ona poremeti eto ti recepta za havariju, smiješno je to što će biti gore zemljama prvog svijeta nego li zemljama 3 svijeta.

Npr. gledao sam da npr. jedan Brazil ili Kina, ne mogu prehraniti svoju populaciju hranom koju oni proizvode, pa se oslanjaju na uvoz hrane, iz USA Rusije, Evrope itd. e sad vidjeli smo šta je bilo u Evropi prošlo ljeto, i posljedice te suše je npr. kompenzirala je USA svojom proizvodnom, ali kako klimatske promjene napreduju doći ćemo do ljeta koje će naškoditi poljoprivredi većine proizvođača, možda preživimo jedno tako ljeto, ali i kad se to desi nema šanse da će npr. Rusija izvesti pšenicu Kini itd. Kad nastupi glad e onda sranja počinju da se dešavaju. Slična stvar je i sa vodom širom svijeta. I kad se još sjetiš da na svijetu postoje hiljdane nuklearnih glava, crna nam se vremena pišu, i ovo je nažalost tako, čisto iz razloga što klimatske promjene neće stati, već samo ubrzavaju i to je korjen budućih problema a niko se ne bavi tim problemom i kao što zvanični izvještaji kažu još 12 godina i biti će kasno, jer bi čovječanstvo kroz 12 godina trebalo barem prepoloviti emisije da bi imali barem bilo kakvu šansu, a to govori samo za sebe.

Počinjemo;
https://www.klix.ba/biznis/tezak-period ... /190801096

"Česte promjene vremena koje uz obilne kišne padavine prate jaki udari vjetra i grada negativno se odražavaju na prinose kultura na poljoprivrednim zemljištima u Bosni i Hercegovini. Slabi urodi i loš kvalitet povrtlarima zadaju glavobolje i upravo će oni ove sezone zabilježiti najveće gubitke.
Klimatske promjene koje nisu zaobišle ni našu zemlju dovele su do kašnjenja poljoprivredne sezone. Proljetna sjetva je kasnila skoro mjesec dana, a određeni poljoprivrednici tek krajem maja su završili sa svim poslovima. Međutim, već tada su ih zadesili veliki problemi usljed poplava koje su pogodile BiH."
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#115 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

U clanku pise da je sljiva podbacila skoro skroz, kukuruz da je podbacio 20%, psenica oko 50%. Sad ne znam je li istina sta su napisali jer nisam vidio izvjestaj. Treba vidjeti izvjestaj od agencije ako ga ima. Nesto je i rodilo dobro ove godine a to je rani krompir. Valjda mu ovo vrijeme godilo.

Na temu, danima gori Sibir i to podrucje velicine Bosne skoro. Nesto sam primjetio sto se tice vremena. Sad mozda je samo mi varljiv dojam u vezi toga.

Nevrijeme tj., kad hoce kisa da padne sad je bas nekakvo kao olujno nevrijeme, nije kao prije. Kisa padne tako ili sto gruhne ili sto malo padne, nema kao prije da paducka dugo u prekidima. Snaznije to nevrijeme je, vjetar jaci puse cak iako kisa nepada.

E sad sta sam jos primjetio ali napast ce me mozda radi ovoga da izmisljam itd., jeste promjena boje bljeska munja kad sjevnu. Nisam gledao naravno u njih ali vidio sam jednu slucajno kad je sjevnula i primjetio sam kad sjevaju da je boja bljeska njihovog drugacija nego prije. Sad je kao crvenkastija ili roskastija boja njihovog bljeska a prije da je bila plavkastija boja bljeska.

Mozda me memorija ne sluzi dobro pa je samo pogresan ovo dojam.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#116 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

http://www.stormhighway.com/what_color_is_lightning.php

Nece da mi kopira sliku pa nemogu da postavim. Prije kad su sijevale vise je bljesak njihov bio kao na prvoj slici, ovaj plavkasti bljesak, a sad kad sijevaju vise je njihov bljesak kao na drugoj ovoj slici, roskastiji je.

Mozda zbog aerosola ovdje u Zenici. Ne znam. Mozda me i memorija ne sluzi dobro, ali ja imam ovakav dojam.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#117 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Tempo »

CrayOn wrote:Smiješno je to što mislite da je ovo zajebancija, ja bi volio da jest ali smo nažalost daleko od tog. Ja sam odustao da pišem bilo šta, jer baš i ne vidim svrhu, teške su ovo stvari za prihvatit a pogotovo za obujmit a tek za objasniti;
https://www.cbc.ca/amp/1.5221141
"People who are immersed in the knowledge of what's coming and what's happening in terms of the ecological crisis feel isolated because they can't talk to their family and friends who aren't as aware and knowledgeable about what's going on," James said.
I zaista je tako. Oko ovog svega već dugo pratim i mogli bi pričati o stotinama stvari, kako su uvezane itd. ali nemam snage za to. Kratki dugoročni preview; naš slučaje je poput domina, kada smo ušli u industrijsku revoluciju tad smo gurnuli prvu, i već je nezaustavljivo ono što smo proizveli, sami sebe ne možemo kontrolisati a kamo li globalno društvo, domine sve ubrzanije padaju (ako iko prati naučne radove što izlaze), dolazi kraj, i to vrlo brzo, i bit će vrlo ružan. Ići će sve ovo još neko vrijeme, sa blagim pogoršanjem stanja iz godine u godinu, a kao rezultat pogoršavanja globalnih vremenskih uslova i ostalih djelova biosfere.
1. Malo skuplji hljeb, malo kafa, malo banane, malo i sve ostalo. Malo više požara, malo više toplotnih udara, težih poplava ili malo krupnijeg grada. Dovoljno da se kaže; "ma nije to ništa, deder upali klimu". U isto vrijeme artik se bliži ljetu bez leda. Dolaze dani kad će ljudi u zgradama svisnut od vrućina, i klime će postati obavezne. Šta se bude uzgajalo, uzgajat će se u plastenicima. 2. Pa će postati malo gore. Onaj sa 10-tog sprata nosi po 5 litara vode u stan, već je i mjesec kako je voda sa česme zadnji put tekla, dio komšija se odselilo, ko je ostao raduje se zimi. Obični hljeb 4 km. 3. Ljeto na Artiku bez leda, penjemo se stepenicu više. Na izlogu stoji "Kajševi rasprodani!". Ono što slijedi je pokoji mrtav čovjek, pa desetine, pa stotine, onda će doći dan i vijest; "hiljade umrle", i tu neće biti kraj. 4. HotNews ---->> Oluja ubila 50.000 ljudi. Izbile desetine ratova u Africi, Bangladeš pod vodom. Evropski kontinet u desnoj šaci. Artik ostao bez leda zimi. Dolaze vijesti da se naučnicima na tavanima njišu noge, vele da su se već usmrdili. Kažu izbio požar u Amazonu, gori pola kontinenta. Rusija se valja u blatu, Aljaska skliznula do Meksika. Fenomen; Migrantu iz Afrike pješke prelaze u Španiju, kažu da se nakupilo dovoljno smeća. Virus ubio 200.000 ljudi na sjeveroistoku Kine, ne staje. Indija, glad odnijela 3 miliona života. Prilog; zadnja živa krava na našim prostorima. Ugodna noć.
.
.
.
.

04:13 Vanredne vijesti; "Prije sat vremena u 03:00 Amerika detonirala nuklearnu bombu iznad Moskve, očekuje se uzvraćanje uda..." tišina sa radio prijemnika; reko sam ti da provjeriš proklete baterije!!!, šhhh! čuj!; šum, nije do nas!

It’s the End of the World as They Know It
https://www.motherjones.com/environment ... ist-grief/
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#119 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

Ma ovo je @insomnija fikcija sto je @krajon postavio ali samo da predoci se sta nas sve moze cekati u buducnosti, naravno da nece to tako biti bas. Ja govorim vecinom sta se sad dogadza u odnosu na prije. Ovo za munje se tako sjecam. Plavkast bljesak da je bio kad sam ja dijete bio i momcic, a sad su roskastiji.

Za hranu ne znam. Kazu ceka se tamo negdje oko 15 Avgusta kad ce se znati kakvo je stanje skroz.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#120 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by insomnia78 »

Kaze kod mene ovdje neki dan onako standardno “novinarski” bombasticno, oboren toplotni rekord od kada se mjeri temperatura. 40,7 a onda saznas da je prethodni rekord iz 47-e i da je iznosio 40,4 :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#121 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

insomnia78 wrote:Kaze kod mene ovdje neki dan onako standardno “novinarski” bombasticno, oboren toplotni rekord od kada se mjeri temperatura. 40,7 a onda saznas da je prethodni rekord iz 47-e i da je iznosio 40,4 :lol:
Nije to puno, znam. Ali dovoljno da problem moze mozda da napravi u poljuprivredi. Na temu gledao sam neki dan glecere kako se tope na Grenlandu. Katastrofalno ono izgleda sta sam vidio. Ja mislio neka poplava negdje, a kad sam pojacao cuo ovo da se na Grenlandu sa glecerima desava.

Sad ima i drugacijih misljenja u vezi svega ovoga. A kako znam nekad je na planeti davno bilo i hladnije i toplije prosjecno nego sad. Ali da se klima mijenja, mijenja se, to niko ne spori cak ni ovi sto spore da se zbog ljudi ona mijenja.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#122 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by CrayOn »

Vizionar 1985:
Sve je moguće, bit će sigurno nepredvidivih posljedica, reakcija , i okolnosti koje će se razviti, ne razumijemo u potpunosti sistem, pa samim tim ne možemo sve predviditi. Ali naprimjer projekcije koje su do sada naučnici podobro podbacuju, npr. tipa; "Greenland, home to the world's second largest ice sheet, is melting at such an alarming rate that scientists are warning it's on track with worst-case scenario models for the year 2070." i tako za brdo stvari.
Vezano za požare u Sibiru istraži nešto što se zove "feedback loops", to je bitna stvar.
Za poljoprivredu nisu još stvari kritične, msm. sve počinje od malog, ali mi svjedočimo tim prvim promjenama, samo to neko vidi neko ne, ali prije ili kasnije svi će vidjeti. Još uvijek ja ne očekujem znatnije probleme sa ishranom ali biti će ih.
Za čitanje(ps nisam pročitao, još uvijek): "Increasing Risks of Multiple Breadbasket Failure under 1.5 and 2°CGlobal Warming" na stranici 94 dokumenta:
"Water Security, Droughts and the Quantification of their Risks to Agriculture: A Global Picture in Light of Climatic Change"
https://ora.ox.ac.uk/objects/uuid:a9a1a ... ork=Thesis
huh, još izašao 2017, pitam se šta bi danas rekli kad bi ga pisali, tj. u svjetlu novih informacija.
Za Grenland, pa i ti be se topio da je 22c hahahahaha :D
https://news.yahoo.com/amid-historic-he ... 21652.html

insomnia78 i Vizionar 1985: Fikcija nego šta.... zasad.

insomnia78: E da si u kakvoj tegli vidio bi šta su klimatske promjene, bilo bi ti pakleno. Hoću ti reći da prvo moraš razumjet kako ustvari funkcioniše klima, raspored, protok, dotok toplotne energije, položaj Zemlje, polove, okeanske struje itd.. pa bi onda shvatio što je to tako. Poglup je to argument, poput onog što američki kongresmeni prave sa grudvama snijega. Msm rekord je oboren, šta ti treba još, da te neko na ražnju okrene pa počneš prihvatati?
Evo malo materijala; https://earthobservatory.nasa.gov/world ... ecadalTemp

Zaboravio sam ti reći da je Juli 2019, najtopliji mjesec ikad. https://www.livescience.com/66084-july- ... -ever.html pa eto 8)



Dodatak:
"We speak with Jason Box, professor and ice climatologist at the Geological Survey of Denmark and Greenland, about the intensifying climate crisis. He says humanity must move toward living in balance with the environment. “If we don’t reduce greenhouse gas emissions and ultimately stabilize CO2 … there’s no real prospect for a stable society or even a governable society,” Box says. “Perpetual growth on a finite planet is, by definition, impossible.”
https://www.democracynow.org/2019/8/2/j ... mate_part2
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#123 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

:thumbup:

Procitam sve i iz-Guglam kad stignem.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#124 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by CrayOn »

Climate Change Threatens the World’s Food Supply, United Nations Warns https://www.nytimes.com/2019/08/08/clim ... -ios-share
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#125 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by Sanjarko »

CrayOn wrote:Climate Change Threatens the World’s Food Supply, United Nations Warns https://www.nytimes.com/2019/08/08/clim ... -ios-share
Znaci nije bila lazna vijest. Ja mislio da jest. Pisao sam prethodno ali nisam je mogao pronaci. Sad cu sve ovo da procitam. Ovdje nam evo javljaju u ponedeljak toplotni udar.
Post Reply