Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#176 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Maloprije gledam. Strahovite poplave pogodile Izrael.

Ono sta sam pisao sam mislio i imam sumnju da smo nesto previdili. Posto smo mi ljudi dosta gordi i umisljeni a i pohasili smo se pravo.

Kontam da nije nesto neki efekat na snazi, domino efekat i slicno i da smo uticaj nebeskih pojava i tijela na klimu nase planete previdili.

Mi smo proces pokrenuli ali zar je skroz nemoguce da zbog toga se pojacava ovo sve kao domino efekat itd. Da pojave nebeske i tijela nebeska pojacavaju ovo sve, sve ove klimatske promjene.

Pa Mjesec koji utice na plimu i oseku samim tim djelimicno i na klimu planete se odmice od planete nesjecam se koliko metara u koliko godina.

Kazem imam sumnju pravo da smo nesto previdili a gordi smo i umisljeni pravo da priznamo greske svoje ili nesto sto previdimo, jos smo se i pohasili prilicno.

Ne znam. Nisam pametan toliko i laik sam a i sve manje razmisljam ali i dalje razmisljam i imam razuma koliko toliko iako sam obolio mentalno ili sam uvijek bio tako bolestan.

A kopka me ovo, ova sumnja, da smo previdili nesto, a sta ne znam. Mozda me instinkt vara, pa samim tim i sumnja nije utemeljena.

*Krajon* nece Reddit u mobilnoj verziji brauzera. Kad mognem procitam na laptopu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#177 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Kako ovo sve sto znamo i neznamo utice na VOT, na zracne struje itd. Sve mislim nesto smo previdili.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#178 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Uglavnom nije ovo normalno sto se desava sa klimom.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#179 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

CrayOn wrote: 04/01/2020 22:42
Sve dok je jaćina magnetnog polja na nivou da zadrži veći dio elektromagnetnog spektra, kao vida sunčeve radijacije, radijacije svih zvijezda u Univerzumu i drugih objekata (koji istina imaju neznatan utjecaj na život na zemlji). UV zraprekomjernim izlaganjem može se izazvati oštećenja u ćelijama kože, u najgorem slučaju rezultat može biti karcinom, ali u rijetkim slučajevima. UV zračenje ne može izazvati oštećenja ćelija unutarnjih organa za razliku uslijed prekomjernog izlaganja rendgenskom zračenju, srećom u blizi ne postoji toliko intenzivan izvor rendgenskog zračenja, čak ni naša galaktička jezgra ne nosi sa sobom toliku opasnost po nas. Intenzivnom izlaganju organizma rendgenskom zračenju dovodi do oštećenja ćelija unutarnjih organa 8Eo ukratko i o alfa i beta raspadanju da bi ukratko razumio koncept štetnog utjecaja radijacije prvenstveno na čovjeka..... https://science.howstuffworks.com/radia ... kness1.htm).

Dovoljno sam čitao o istoriji solarnih baklji, čak i onoj koja je uzrokoval toliko jako savijanje magnetnog polja Zemlje da se Aurora Borealis mogla vidjeti i u Londonu gdje se polarna svijetlost mogla gotovo uporediti sa dnevnom svjetlošću, pa i Parizu. Ništa senzacionalno, osim što se preko raznoraznih YT općenito stvara ta neka misterija oko oko solarnih ciklusa. Na osnovu par članaka ne možeš izvući neki konkretan zaključak, šta bi se moglo desiti. Čitajte ljudi, kupujte knjige, pronađite ih negdje, nemojte se zadovoljavati sitnicama misleći da su to ti odgovori....
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#180 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Sanjarko wrote: 05/01/2020 02:06 Uglavnom nije ovo normalno sto se desava sa klimom.
Do čovjeka je i industrije, a ne univerzalnih pojava kako se to pokušava mainstreamom predstaviti. Nauka i euforija se moraju razdvojiti da bi se dobila objektivnija i šira slika.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#181 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Sanjarko wrote: 05/01/2020 01:57 Maloprije gledam. Strahovite poplave pogodile Izrael.

Ono sta sam pisao sam mislio i imam sumnju da smo nesto previdili. Posto smo mi ljudi dosta gordi i umisljeni a i pohasili smo se pravo.

Kontam da nije nesto neki efekat na snazi, domino efekat i slicno i da smo uticaj nebeskih pojava i tijela na klimu nase planete previdili.

Mi smo proces pokrenuli ali zar je skroz nemoguce da zbog toga se pojacava ovo sve kao domino efekat itd. Da pojave nebeske i tijela nebeska pojacavaju ovo sve, sve ove klimatske promjene.

Pa Mjesec koji utice na plimu i oseku samim tim djelimicno i na klimu planete se odmice od planete nesjecam se koliko metara u koliko godina.

Kazem imam sumnju pravo da smo nesto previdili a gordi smo i umisljeni pravo da priznamo greske svoje ili nesto sto previdimo, jos smo se i pohasili prilicno.

Ne znam. Nisam pametan toliko i laik sam a i sve manje razmisljam ali i dalje razmisljam i imam razuma koliko toliko iako sam obolio mentalno ili sam uvijek bio tako bolestan.

A kopka me ovo, ova sumnja, da smo previdili nesto, a sta ne znam. Mozda me instinkt vara, pa samim tim i sumnja nije utemeljena.

*Krajon* nece Reddit u mobilnoj verziji brauzera. Kad mognem procitam na laptopu.
Bolujem od depresija i anksioznosti pa opet ne tražim izgoovore bracika. Nedaj se i trudi se koliko možeš, a tek kasnije razmišljaj o onome što si čitao.

Nauka te tjera da imaš i svoje subjektivno mišljenje koje se vremenom nadograđuje. Ništa strašno. :thumbup:

Nauka je garant, a i ja da je Sunce najmanji krivac naše neodgovornosti prema životnoj sredini.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#182 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Ma ne mislim da je Sunce odgovorno. Mi ljudi smo, i mi smo svojim djelovanjem ovo sve i pokrenuli. Samo mislim da smo nesto previdili.

Evo primjerice gravitaciju i magnetno polje nase planete Zemlje. Ko zna da li i kako li to dvoje uticu na klimu na Zemlji s ovim klimatskim promjenama pokrenutim nasim ljudskim djelovanjem.

Pa na Marsu je se klima promjenila kako znamo iz mozda gostoljubive u negostoljubivu klimu upravo zbog ovog dvoje mozda. Jer Mars ima manju gravitaciju pa pretpostavljam da je imao i manje magnetno polje pa zbog toga ono nestade i jezgra se Marsa ohladi brze nego na Zemlji.

Ko zna kako je ovo dvoje djelovalo na klimu na Marsu i kako djeluje na klimu na Zemlji, a pretpostavljam da imaju neki uticaj. Mozda grijesim.

A kazem sad je se kako kazu Anglo govoreci narodi desilo da su se "things set in motion" od strane ljudi pa ne znamo dovoljno uticaj svega na ovo sto se dogadza. A pretpostavljam da sve je uzrocno posljedicno povezano ali nema sumnje da smo mi ljudi najodgovorniji za ovo sve.

Mozda grijesim kazem.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#183 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Prvenstveno mislim da smo jedan onaj efekat pokrenuli ali ne znam kako se zove. Onaj sto pojacava i povecava sve vise i vise nesto. Nisam strucnjak i naucnik, laik sam i prilicno slabo obrazovan, vecinom autodidakta, ali nikako se ovog osjecaja da smo nesto previdili nemogu rijesiti. Sve kontam fali nesto. Sta ne znam.

A krivi smo pravo. Pa ispucali smo oko 2 hiljade nuklearnih bombi za ovo godina koliko smo ih otkrili. Istina vecina je ispucana pod zemljom ali opet puno. Gdje je sto sta drugo.

Kad sam ja pisao referat nastavnici u osnovnoj skoli u vezi CFC-a. Tad nije bilo interneta i dostupnih lako informacija pa nisam znao da se drugacije zove Freon, a i nedostajala u toj knjizi o tome stranica. Tad mi ona dala 4 kao ocjenu za rad. Tad smo za Ozonski omotac bili pravo zabrinuti svi ljudi. To je bilo prije preko 20 godina.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#184 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

CrayOn wrote: 04/01/2020 22:13 Jedan 'omanji' summary za 2019 godinu:
https://www.reddit.com/r/FridaysForFutu ... urce=share
Nisam iznenadzen ni sokiran. Dobar komentar na ovo. Sta kaze: "temeljito ali depresivno, depresivno temeljito".
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#185 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Ono što je važno, a i potrebno je naglasiti je pomjeranje magnetnog polja koje je se trenutno naginje prema sibisrkoj oblasti, prva nepotpuna "zamjena mjesta " sjevernog i južnog magnetnog polja dogodila se prije nekih 800.000 godina. To pomjeranje ima svoje postepene oscilacije kretanja, možda najistaknutiji period pomjeranja je zabilježen negdje devedesetih godina prošlog milenija. Osim njegovog pomjeranja, neminovno je da će ono vremenom slabiti, što će omogućiti prodiranju veće količine UV zračenja ili Radijacije općenito. Postoji i jedan period u istoriji, i neminovno je da će se on iznova ponoviti, a to da će magnetno polje doživjeti svoj kratko - periodični kolaps, tj. da će magnetno polje upotpunosti prestati da funkcioniše, iako za sada se ne može sa sigurnošću znati koliko bi taj period mogao da potraje. Niko sa sigurnošću nemože vrditi kroz kakav perid će proći vrste na emlji, ali ako pitate futriste, u narednih 10.000 godina bi ljudi, osim što bi potencijalno upotpunosti kolonizirali Mars, mogli dožvjeti svoj, vjrovatno posljednji evolucijski skok kroz bioinženjerig/transhumanizam. Takjo da je uopđte teško napraviti bilo kakvu dugoročnu porognozu o eventualnim globalnim posljedicama, do tada bi se "Novi" ljudi vjerovatno mogli i prilagoiti drugačijim uslovima na zemlji, sa oskudnim resursima.

Prevedem tokm ovih dana jednu zanimljivu studiju vezanu za odnos između gemagnetnog polja i klime, ili jednostavno izvadim ono što je najkorisnije, vidjet ćemo...
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#186 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

heal wrote: 05/01/2020 04:05 Brate sve si ti to dobro skontao, samo ti fali glavni nepoznati u jednacini: Allah. Pa o svemu ovome imas hadise stare 1400 godina, o gladi, strasnim ratovima, bolescurama koje ce poharat svijet i sl. Potrazi najveci islamski kanal Merciful Servant na youtubeu i naci ces sve o prorocanstvima zadnjih dana, mislim da su vec nastupili.
Ali mi bjese interesantno iscitati haman citavu temu za noc (nisam sve clanke procitao i videa pogledao) i uocih da niko Boga da spomene. A pitate se da li nebeska tijela uticu na ove promjene i sta mozemo uraditi da promjenimo tok stvari. Pa ne mozemo nista- tj mozemo zanemarljivo malo. To je tako Allah odredio i tako ce biti. Mozes uraditi za svoju licnu sudbinu, poceti se moliti Stvoritelju svega sto vidis, i sto ne mozes vidjeti, jer ti molitva moze promjeniti percepciju nadolazece apokalipse, umjesto agonije potrudi se da percepiras stvari duhovno i spremis se za povratak Njemu. Pa mozda bude i dzenetski nastavak, ako si slusao jelte.
Svako dobro.
Ima tu objasnjenje, a nije baš komplikvano. U većini slučajeva gdje Boga spomneš a da se nađe u kombinaciji sa naukom ljudi te automatski otpišu, zato to ja i izbjegavam. Bio sam počeo pisati tekst na temu kijametskog dana i klimatskih promjena nisam nikad stigo zavrsiti, uglavnom se svodi na to da su upravo klimatse promjene poluga preko koje ce se odviti kijametsi dan. Veliki broj manjih "fizičkih" predznaka se savršeno podudaraju sa klimatskim promjenama, a i dio velikih. Hoću reći da se dobar dio svih "fizičkih" može objsniti upravo klimatskim promjenama. Ali eto, ne pije ovo vode puno, preko ovog se malo ko osvjesti, ne vjeruju ljudi više.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#187 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

SmokingMan wrote: 05/01/2020 07:50
CrayOn wrote: 04/01/2020 22:42
Sve dok je jaćina magnetnog polja na nivou da zadrži veći dio elektromagnetnog spektra, kao vida sunčeve radijacije, radijacije svih zvijezda u Univerzumu i drugih objekata (koji istina imaju neznatan utjecaj na život na zemlji). UV zraprekomjernim izlaganjem može se izazvati oštećenja u ćelijama kože, u najgorem slučaju rezultat može biti karcinom, ali u rijetkim slučajevima. UV zračenje ne može izazvati oštećenja ćelija unutarnjih organa za razliku uslijed prekomjernog izlaganja rendgenskom zračenju, srećom u blizi ne postoji toliko intenzivan izvor rendgenskog zračenja, čak ni naša galaktička jezgra ne nosi sa sobom toliku opasnost po nas. Intenzivnom izlaganju organizma rendgenskom zračenju dovodi do oštećenja ćelija unutarnjih organa 8Eo ukratko i o alfa i beta raspadanju da bi ukratko razumio koncept štetnog utjecaja radijacije prvenstveno na čovjeka..... https://science.howstuffworks.com/radia ... kness1.htm).

Dovoljno sam čitao o istoriji solarnih baklji, čak i onoj koja je uzrokoval toliko jako savijanje magnetnog polja Zemlje da se Aurora Borealis mogla vidjeti i u Londonu gdje se polarna svijetlost mogla gotovo uporediti sa dnevnom svjetlošću, pa i Parizu. Ništa senzacionalno, osim što se preko raznoraznih YT općenito stvara ta neka misterija oko oko solarnih ciklusa. Na osnovu par članaka ne možeš izvući neki konkretan zaključak, šta bi se moglo desiti. Čitajte ljudi, kupujte knjige, pronađite ih negdje, nemojte se zadovoljavati sitnicama misleći da su to ti odgovori....
Ne znam o čemu ti ovdje, ovo što pišeš u prvom paragrafu nije baš bitno u kontekstu teme.
Čitao si dovoljno, trebao si pogledati i video pa ne bi bilo potrebe da pišeš drugi pargraf.

Mislim da smo isto htjeli reći, nauka kaže da eksterni utjcaji(sunce, mjesec, itd...) nisu uzrok klimatske anomalije, već se problem nalazi u nama. Treba se maket od tih diskusija.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#188 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

Sanjarko wrote: 05/01/2020 10:02 Ma ne mislim da je Sunce odgovorno. Mi ljudi smo, i mi smo svojim djelovanjem ovo sve i pokrenuli. Samo mislim da smo nesto previdili.

Evo primjerice gravitaciju i magnetno polje nase planete Zemlje. Ko zna da li i kako li to dvoje uticu na klimu na Zemlji s ovim klimatskim promjenama pokrenutim nasim ljudskim djelovanjem.

Pa na Marsu je se klima promjenila kako znamo iz mozda gostoljubive u negostoljubivu klimu upravo zbog ovog dvoje mozda. Jer Mars ima manju gravitaciju pa pretpostavljam da je imao i manje magnetno polje pa zbog toga ono nestade i jezgra se Marsa ohladi brze nego na Zemlji.

Ko zna kako je ovo dvoje djelovalo na klimu na Marsu i kako djeluje na klimu na Zemlji, a pretpostavljam da imaju neki uticaj. Mozda grijesim.

A kazem sad je se kako kazu Anglo govoreci narodi desilo da su se "things set in motion" od strane ljudi pa ne znamo dovoljno uticaj svega na ovo sto se dogadza. A pretpostavljam da sve je uzrocno posljedicno povezano ali nema sumnje da smo mi ljudi najodgovorniji za ovo sve.

Mozda grijesim kazem.
"Ko zna kako je ovo dvoje djelovalo na klimu na Marsu i kako djeluje na klimu na Zemlji, a pretpostavljam da imaju neki uticaj. Mozda grijesim."
To su ti stvari iz sfere vanjskog utijecaja, a većina tih stvari je "kontantna". Jedina stvar u ovoj slagalici koja je "divlja karta" su naše ruke, i iz njih potiće sve ovo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#189 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Slazem se sa svim recenim. Mi smo ljudi glavni krivci. Ali nemogu sumnju da izbacim iz glave da smo nesto previdili. Neki efekat ili uticaj necega koji ovo pojacava i povecava sve vise i vise.

Cak moze biti to nesto na Zemlji. Recimo jedna naucnica je pricala kako smo rijeke pregradili sa branama previse i usporedila je rijeke sa krvnim sistemom zila u ljudi.

Govorila kako i to pretjerano pregradzivanje rijeka sa branama utice na ekologiju pravo ili tako nesto.

Odavno smo u Antropocenu i ovo su posljedice toga, naseg djelovanja i mijenjanja planete pa i klime planete nasim djelovanjem.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#190 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

CrayOn wrote: 05/01/2020 23:00
SmokingMan wrote: 05/01/2020 07:50
CrayOn wrote: 04/01/2020 22:42
Sve dok je jaćina magnetnog polja na nivou da zadrži veći dio elektromagnetnog spektra, kao vida sunčeve radijacije, radijacije svih zvijezda u Univerzumu i drugih objekata (koji istina imaju neznatan utjecaj na život na zemlji). UV zraprekomjernim izlaganjem može se izazvati oštećenja u ćelijama kože, u najgorem slučaju rezultat može biti karcinom, ali u rijetkim slučajevima. UV zračenje ne može izazvati oštećenja ćelija unutarnjih organa za razliku uslijed prekomjernog izlaganja rendgenskom zračenju, srećom u blizi ne postoji toliko intenzivan izvor rendgenskog zračenja, čak ni naša galaktička jezgra ne nosi sa sobom toliku opasnost po nas. Intenzivnom izlaganju organizma rendgenskom zračenju dovodi do oštećenja ćelija unutarnjih organa 8Eo ukratko i o alfa i beta raspadanju da bi ukratko razumio koncept štetnog utjecaja radijacije prvenstveno na čovjeka..... https://science.howstuffworks.com/radia ... kness1.htm).

Dovoljno sam čitao o istoriji solarnih baklji, čak i onoj koja je uzrokoval toliko jako savijanje magnetnog polja Zemlje da se Aurora Borealis mogla vidjeti i u Londonu gdje se polarna svijetlost mogla gotovo uporediti sa dnevnom svjetlošću, pa i Parizu. Ništa senzacionalno, osim što se preko raznoraznih YT općenito stvara ta neka misterija oko oko solarnih ciklusa. Na osnovu par članaka ne možeš izvući neki konkretan zaključak, šta bi se moglo desiti. Čitajte ljudi, kupujte knjige, pronađite ih negdje, nemojte se zadovoljavati sitnicama misleći da su to ti odgovori....
Ne znam o čemu ti ovdje, ovo što pišeš u prvom paragrafu nije baš bitno u kontekstu teme.
Čitao si dovoljno, trebao si pogledati i video pa ne bi bilo potrebe da pišeš drugi pargraf.

Mislim da smo isto htjeli reći, nauka kaže da eksterni utjcaji(sunce, mjesec, itd...) nisu uzrok klimatske anomalije, već se problem nalazi u nama. Treba se maket od tih diskusija.
Našli smo se negdje na pola puta, to je sasvim ok. Što više info.a bliže smo istini.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#191 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

Sanjarko wrote: 05/01/2020 23:19 Slazem se sa svim recenim. Mi smo ljudi glavni krivci. Ali nemogu sumnju da izbacim iz glave da smo nesto previdili. Neki efekat ili uticaj necega koji ovo pojacava i povecava sve vise i vise.

Cak moze biti to nesto na Zemlji. Recimo jedna naucnica je pricala kako smo rijeke pregradili sa branama previse i usporedila je rijeke sa krvnim sistemom zila u ljudi.

Govorila kako i to pretjerano pregradzivanje rijeka sa branama utice na ekologiju pravo ili tako nesto.

Odavno smo u Antropocenu i ovo su posljedice toga, naseg djelovanja i mijenjanja planete pa i klime planete nasim djelovanjem.
"Slazem se sa svim recenim. ... pojacava i povecava sve vise i vise." Te stvari su ti nauci poznate kao "feedback loops" jedna stvar se hrani drugom, npr. glečri su bijele boje i samim tim reflektuju sunčevu energiju nazad u svemir, ali kako se oni tope, sve se više sunčeve energije zadržava na zemlji, što zauzvrat povećava topljene glečera i tako u krug(logično). Ima ovih dosta.

I kad se tog dovoljno nakupi dolazimo do nečeg što se zove "tipping points"; možeš ih zamisliti kao prag, koji kada se pređe, može dovesti do velikih promjena u stanju kompletnog klimatskog sistema.

Image

https://en.wikipedia.org/wiki/Tipping_p ... ate_system
Last edited by CrayOn on 06/01/2020 21:33, edited 1 time in total.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#192 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

heal wrote: 05/01/2020 04:05 Hej, drago mi je da si i taj aspekt shvatio, i hvala za angazman na temi!
Pomalo, pomalo :razz:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#193 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Vidis zaboravio sam kako se zove.

Bojim se da ce samo se ovo povecavati i pojacavati. Nadam se da valjda nece ili barem ne toliko.

Ono s Reddit-a je pravo zabrinjavajuce.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#194 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

Mjesečne globalne temperature između 1850 i 2019:

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#195 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Negdje sam naletio i na kartu temeraturnih promjena u ustraliji tokom mesečini istog razdoblja, s tim što su imali perioda gdje su se temperature vraćale u neki normalni okvir nakon nekih perioda zatopljenja. Ali u zadnjih 5-7 godina temperature su se drastično povećale,u tri zadnje godine pogotovo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#196 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Suha zima ovdje u Bosni. Mislim tako je narod ovdje zove. Ne znam strucno kako se ona zove. Kad ima malo ili nimalo snijega.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#197 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Veigar »

heal wrote: 05/01/2020 04:05 Brate sve si ti to dobro skontao, samo ti fali glavni nepoznati u jednacini: Allah. Pa o svemu ovome imas hadise stare 1400 godina, o gladi, strasnim ratovima, bolescurama koje ce poharat svijet i sl. Potrazi najveci islamski kanal Merciful Servant na youtubeu i naci ces sve o prorocanstvima zadnjih dana, mislim da su vec nastupili.
Ali mi bjese interesantno iscitati haman citavu temu za noc (nisam sve clanke procitao i videa pogledao) i uocih da niko Boga da spomene. A pitate se da li nebeska tijela uticu na ove promjene i sta mozemo uraditi da promjenimo tok stvari. Pa ne mozemo nista- tj mozemo zanemarljivo malo. To je tako Allah odredio i tako ce biti. Mozes uraditi za svoju licnu sudbinu, poceti se moliti Stvoritelju svega sto vidis, i sto ne mozes vidjeti, jer ti molitva moze promjeniti percepciju nadolazece apokalipse, umjesto agonije potrudi se da percepiras stvari duhovno i spremis se za povratak Njemu. Pa mozda bude i dzenetski nastavak, ako si slusao jelte.
Svako dobro.
Samo ću ti jednu stvar reći, Crna Kuga, mini ledeno doba, sve to iz tih hadisa se već desilo u 14 vijeku. Šta će mo sad????
ninjahepek
Posts: 202
Joined: 12/02/2014 17:10

#198 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by ninjahepek »

Ne znam za vas ali mene plaho uhvati depresija kada čitam o klimi. Kao neko ko je oduvijek izrazito volio zimu i snijeg... ovo što mi imamo zadnjih godina nije zima. Ove godine je ova suha zima uhvatila maltene pa cijelu Europu, koliko sam uspio vidjeti. Bilo je snijega tokom novembra (lavine u Austriji i Francuskoj, men' se čini) i onda je svugdje presušilo. Na šta će ličiti svijet za 10 godina ako se ovako promjenio u zadnjh 20 to ni nebo ne zna. Strašno. I depresivno. :(

P.S. Kad slušam mater kako su kroz prtinu do škole prije 50-60 godina išli, kako je snijeg od pola metra bio normalan... eh.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#199 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Znaci dobro sam rekao. Samo ne znam je li i strucnjaci je tako zovu. Te Miholjsko ljeto, te suha zima, a i jesen je bila sa manje padavina ili mi se cini. Nesto su Romi proljetos spominjali po narodnom vjerovanju, ali ne znam jesu li u vezi ovoga spominjali i jesu li pogodili prognozu po tom vjerovanju. Uglavnom slabo je padavina bilo citavu godinu proslu izgleda u odnosu kako je mozda bilo prije nekad.

Dalje na temu poskupljuje hrana, poskupila mnoga vec. Ne znam je li ovakvo vrijeme na to uticalo ili nesto drugo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#200 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Nisam :shock: u vezi Australije i Amerike. Ovamo poplave i idalje pozari, a vamo snijeg zameo pravo.
Post Reply