Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#226 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

@espn ovo su stare ideje, cuo sam za njih davno. Neznam mogu li se implementirati. Mislim da moja ideja kojom bi se zaustavilo mozda zagadzivanje bolja. Ideja je zasnovana ne na filterima koji CO2 filtriraju nego na zakonima fizike, i to termodinamike ako se dobro sjecam. Pisao sam ovdje o tome, mislim na forumu nesto.

Steta sto nista ideja svojih nisam dao od ovoga do najpreciznijeg kalendara po meni ako sam upravu. Nisam nista dao iz straha jer ima i ideja o oruzjima raznim i razlicitim.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#227 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Prije nesto godina sam vidio da Svabe pokusavaju nesto slicno. Ako uspiju u tome, rjesen problem u vezi ovoga je a valjda nije i nece biti kasno i nadam se da ce Svabe uspjeti u tome.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#228 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by espn »

Sanjarko wrote: 18/08/2020 21:24 @espn ovo su stare ideje, cuo sam za njih davno. Neznam mogu li se implementirati. Mislim da moja ideja kojom bi se zaustavilo mozda zagadzivanje bolja. Ideja je zasnovana ne na filterima koji CO2 filtriraju nego na zakonima fizike, i to termodinamike ako se dobro sjecam. Pisao sam ovdje o tome, mislim na forumu nesto.

Steta sto nista ideja svojih nisam dao od ovoga do najpreciznijeg kalendara po meni ako sam upravu. Nisam nista dao iz straha jer ima i ideja o oruzjima raznim i razlicitim.
Upravo govore o uklanjanju CO2 iz vazduha u ovom video snimku:

https://youtu.be/PraDOusY87g

Na engleskom CO2 capture, carbon capture. Posto video trosi puno prometa ima tekst na engleskoj wikipediji.
Last edited by espn on 18/08/2020 22:05, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#229 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Maraschino »

Klimatskih promjena ranije nije bilo? Mnogo ranije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#230 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Svabe najdalje odmakle sto se tice ovoga. EU i Svabe. Jb-ga raspon paznje na YT mi je slab, pa ne pohvatam sve. Vise volim na televiziji da ovakve stvari odgledam ili da procitam. Ali dobri videi. Lajkao sam.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#231 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Maraschino wrote: 18/08/2020 22:05 Klimatskih promjena ranije nije bilo? Mnogo ranije.
Jest. Ali ne ovako brzo. Za stoljece promjeni smo mi ljudi sto sta pa sad geolozi ovo doba zovu Antropocen.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#232 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Maraschino »

Sanjarko wrote: 18/08/2020 22:20
Maraschino wrote: 18/08/2020 22:05 Klimatskih promjena ranije nije bilo? Mnogo ranije.
Jest. Ali ne ovako brzo. Za stoljece promjeni smo mi ljudi sto sta pa sad geolozi ovo doba zovu Antropocen.
Nekada davno prije nas nije bilo ni termoelektrana ni auta ni krava ni...a promjene se desavale i to velike.
Priroda ima svoje zakone a mi joj samo smetamo.
Mi se svemu iscudjavamo i trazimo krivce a u stvari vrlo malo uticemo na te promjene.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#233 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Maraschino wrote: 18/08/2020 23:13
Sanjarko wrote: 18/08/2020 22:20
Maraschino wrote: 18/08/2020 22:05 Klimatskih promjena ranije nije bilo? Mnogo ranije.
Jest. Ali ne ovako brzo. Za stoljece promjeni smo mi ljudi sto sta pa sad geolozi ovo doba zovu Antropocen.
Nekada davno prije nas nije bilo ni termoelektrana ni auta ni krava ni...a promjene se desavale i to velike.
Priroda ima svoje zakone a mi joj samo smetamo.
Mi se svemu iscudjavamo i trazimo krivce a u stvari vrlo malo uticemo na te promjene.
Ima vise faktora u igri. Slazem se. Ali kazem nije ovako se brzo mijenjala. Evo ovdje kod nas ja malo, malo kazem da nam je tropska klima sad. Znam idalje se vodi kao kontinenalna, ali meni tako izgleda, pogotovo ljeti.

Znam nije ovo tacno ali uglavnom nije ni kao prije 20-30+ godina. Ne bojim se za nas. Strah me za djecu ovu sad koja su dosla i koja ce doci i za njihovu buducost, iako je i nas zivot bio sjb-an ratom itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#234 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Kalifornija gori danima culi ste to svi vjerovatno, sad maloprije cujem Argentinu duplo golo pogodilo, i pozari uzrokovani ljudskim namjernim faktorom, pale pozare izgleda i poplave.

Stvarno da se zapitamo kako smo mali i koliko je zivot na nasoj planeti dragocjen, i koliko smo mi ljudi destruktivni i unistavamo s raznim stvarima planetu i zivot na njoj ugrozavamo.
Last edited by Sanjarko on 25/08/2020 20:47, edited 1 time in total.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#235 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CikCikCikPogodi »

Sanjarko wrote: 25/08/2020 16:08 Kalifornija gori danima culi ste to svi vjerovatno, sad mi maloprije cujem Argentinu duplo golo pogodilo, i pozari uzrokovani ljudskim namjernim faktorom, pale pozare izgleda i poplave.

Stvarno da se zapitamo kako smo mali i koliko je zivot na nasoj planeti dragocjen, i koliko smo mi ljudi destruktivni i unistavamo s raznim stvarima planetu i zivot na njoj ugrozavamo.
U Novoj Skotskoj bili pozari prije par mjeseci, slao ovim debilima na Klixu i nisu nista objavljivali.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#236 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

CikCikCikPogodi wrote: 25/08/2020 18:52
Sanjarko wrote: 25/08/2020 16:08 Kalifornija gori danima culi ste to svi vjerovatno, sad mi maloprije cujem Argentinu duplo golo pogodilo, i pozari uzrokovani ljudskim namjernim faktorom, pale pozare izgleda i poplave.

Stvarno da se zapitamo kako smo mali i koliko je zivot na nasoj planeti dragocjen, i koliko smo mi ljudi destruktivni i unistavamo s raznim stvarima planetu i zivot na njoj ugrozavamo.
U Novoj Skotskoj bili pozari prije par mjeseci, slao ovim debilima na Klixu i nisu nista objavljivali.
Ma slao i ja nesto nekad, neznam sta, ali objavili mislim naknadno svoju verziju naravno. Gledao danas temperature na AW, bit ce oko 20 i nesto stepeni na jesen. Prije bile oko 10-20 max. Ako se dobro sjecam. Znaci toplija jesen nas ceka nego prije nekad.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#237 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CikCikCikPogodi »

Sanjarko wrote: 25/08/2020 20:46
CikCikCikPogodi wrote: 25/08/2020 18:52
Sanjarko wrote: 25/08/2020 16:08 Kalifornija gori danima culi ste to svi vjerovatno, sad mi maloprije cujem Argentinu duplo golo pogodilo, i pozari uzrokovani ljudskim namjernim faktorom, pale pozare izgleda i poplave.

Stvarno da se zapitamo kako smo mali i koliko je zivot na nasoj planeti dragocjen, i koliko smo mi ljudi destruktivni i unistavamo s raznim stvarima planetu i zivot na njoj ugrozavamo.
U Novoj Skotskoj bili pozari prije par mjeseci, slao ovim debilima na Klixu i nisu nista objavljivali.
Ma slao i ja nesto nekad, neznam sta, ali objavili mislim naknadno svoju verziju naravno. Gledao danas temperature na AW, bit ce oko 20 i nesto stepeni na jesen. Prije bile oko 10-20 max. Ako se dobro sjecam. Znaci toplija jesen nas ceka nego prije nekad.
Dobro je proslo u Europi ove godine. Nije eto ni bilo kod nas ni Hrvatskoj neki pozara, cak ni u Grckoj i Portugalu, jedino eto ono u Francuskoj i nekoliko u Britaniji vecih pozara je bilo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#238 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

CikCikCikPogodi wrote: 25/08/2020 21:03
Sanjarko wrote: 25/08/2020 20:46
CikCikCikPogodi wrote: 25/08/2020 18:52

U Novoj Skotskoj bili pozari prije par mjeseci, slao ovim debilima na Klixu i nisu nista objavljivali.
Ma slao i ja nesto nekad, neznam sta, ali objavili mislim naknadno svoju verziju naravno. Gledao danas temperature na AW, bit ce oko 20 i nesto stepeni na jesen. Prije bile oko 10-20 max. Ako se dobro sjecam. Znaci toplija jesen nas ceka nego prije nekad.
Dobro je proslo u Europi ove godine. Nije eto ni bilo kod nas ni Hrvatskoj neki pozara, cak ni u Grckoj i Portugalu, jedino eto ono u Francuskoj i nekoliko u Britaniji vecih pozara je bilo.
Izgleda smo sto se tice i uroda barem ovdje dobro prosli. Gledam danas dobar urod izgleda. Valjda plasiraju to sve poljuprivrednici jer se zale da nemaju dobar plasman na nasem trzistu. Brine me urod kokuruza u Americi i urodi u Kini. Nisam to dobro propratio a izgleda urod kokuruza podbacio pravo, i izgleda urodi u Kini da su podbacili.

Kina sve vece trziste hrane, inace Azija opcenito, a Amerika ko i Kina jedan od vecih proizvodzaca hrane. Valjda nece cijena hrane skocit. Samo na svo sr*nje s CV nam bi jos to trebalo.

Laku noc. Odo sad na spavanje, jer zorom ustajem.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#239 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CikCikCikPogodi »

Sanjarko wrote: 25/08/2020 21:25
CikCikCikPogodi wrote: 25/08/2020 21:03
Sanjarko wrote: 25/08/2020 20:46

Ma slao i ja nesto nekad, neznam sta, ali objavili mislim naknadno svoju verziju naravno. Gledao danas temperature na AW, bit ce oko 20 i nesto stepeni na jesen. Prije bile oko 10-20 max. Ako se dobro sjecam. Znaci toplija jesen nas ceka nego prije nekad.
Dobro je proslo u Europi ove godine. Nije eto ni bilo kod nas ni Hrvatskoj neki pozara, cak ni u Grckoj i Portugalu, jedino eto ono u Francuskoj i nekoliko u Britaniji vecih pozara je bilo.
Izgleda smo sto se tice i uroda barem ovdje dobro prosli. Gledam danas dobar urod izgleda. Valjda plasiraju to sve poljuprivrednici jer se zale da nemaju dobar plasman na nasem trzistu. Brine me urod kokuruza u Americi i urodi u Kini. Nisam to dobro propratio a izgleda urod kokuruza podbacio pravo, i izgleda urodi u Kini da su podbacili.

Kina sve vece trziste hrane, inace Azija opcenito, a Amerika ko i Kina jedan od vecih proizvodzaca hrane. Valjda nece cijena hrane skocit. Samo na svo sr*nje s CV nam bi jos to trebalo.

Laku noc. Odo sad na spavanje, jer zorom ustajem.
Nesti razmisljam, nema turista, nema ni pozara. Pa kontam ovi kod nas poazri većinom su uzrokovani njihovim ponasanjem, jer dodu na ove prostore ko pusteni sa lanca.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#240 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by JoseMujica »

na našim planinama je iz godine u godinu sve manje snijega zimi i samim tim biće sve manje i manje vode jer se dobar dio podzemnih akumulacija generira topljenjem snijega....po Bjelašnici, Treskavici, Visočici se to već vidi po nekada stalnim i sigurnim izvorima.... neki su čak i presušili, a dosta ih je izgubilo kapacitet koji su imali :sad:

npr. jezera na Treskavici su izgubila barem 30% prijašnje akumulacije vode
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#241 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

@CikCikCikPogodi

Onaj u Argentini uzrokovan od strane domaceg stanovnistva izgleda. Zapalili izgleda oni pa se oteo kontroli. Ameriku i Kinu sto sta pogodilo a top proizvodzaci su hrane. A za nas neznam sta da ti kazem. Bilo je i bude pretpostavljam svega.

Sreca kazem urod nam je ove godine izgleda dobar. A pozara ce bit sve vise pretpostavljam. Sparno i suho vrijeme idealno za pozare bilo uzrokovane ljudskim faktorom ili ne. Sreca toliko suho nije vrijeme bilo ovo ljeto i proljece. Sparno ali vlazno bilo.

Nisam naucnik itd., laik sam pa mozda grijesim sto se tice ovoga. Ali i oni su to govorili ako sam dobro pohvatao sve sta su govorili.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#242 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

JoseMujica wrote: 28/08/2020 17:43 na našim planinama je iz godine u godinu sve manje snijega zimi i samim tim biće sve manje i manje vode jer se dobar dio podzemnih akumulacija generira topljenjem snijega....po Bjelašnici, Treskavici, Visočici se to već vidi po nekada stalnim i sigurnim izvorima.... neki su čak i presušili, a dosta ih je izgubilo kapacitet koji su imali :sad:

npr. jezera na Treskavici su izgubila barem 30% prijašnje akumulacije vode
Popratne pojave svega. Ovdje u okolini Zenice, isto smanjeno ako se nevaram. Kazem nisam naucnik itd., laik sam, ali mislim da su i oni to govorili. Onda i oluje su sve silnije kad ih bude. Munje jace izgleda, a kad gruhne iz njih kisa itd., gruhne.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#243 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

https://www.livescience.com/oldest-clim ... c-era.html

Image

Scientists used marine fossils and orbital data to recreate 66 million years of climate history. Its shows that climate change is anything but 'normal.'
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#244 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by espn »



Problem sa geoinzenjeringom je sto ako se to naglo prekine, doslo bi do naglog porasta temperature, sto bi imalo katastrofalne posljedice. Takodjer, geoinzenjering bi previse opustio svjetske mocnike, pa oni ne bi trazili rijesenje u smanjivanju CO2 emisije nego bi samo ispustanjem vecih i vecih kolicina aerosola u atmosferu drzali temperaturu pod kontrolom.

U svakom slucaju to bi nam dalo dragocijeno vrijeme (20 godina) za prelazak na obnovljive izvore energije.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#245 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by tindbe »

Zanimljiv kraj decembra.
Topli snažni vjetrovi, kiša, led, grmljavina.
Nije bilo ovakvih "zima" do unazad nekoliko godina, znalo se desiti slučajno a sada već postaje pravilo.
splinter
Posts: 7350
Joined: 08/10/2011 12:28

#246 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by splinter »

tindbe wrote: 29/12/2020 14:23 Zanimljiv kraj decembra.
Topli snažni vjetrovi, kiša, led, grmljavina.
Nije bilo ovakvih "zima" do unazad nekoliko godina, znalo se desiti slučajno a sada već postaje pravilo.
Da. očito se više ne radi o incidentima samo. Toga će biti sve više, al to su neminovne promjene, nekako ćemo se već navići na to.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#247 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Kazu prodavaci po pijaci ovdje susa bila pravo. Cak presusili potoci koji nikad nisu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#248 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Ceka nas turbulentno vrijeme sad na jesen i zimu sto se tice hrane. Barem tako mnogi pricaju, a malo o tome su poceli i mass mediji da govore. Rast cijena hrane nas ceka, cak i nestasice neke, pogotovo ovdje u Bosni izgleda i u nerazvijenim drzavama.

Primjerice krompir poskupio oko 150%, ulje oko 50%, a nas premijer Fadil nam kaze da manje koristimo sve sto je poskupilo ili polako poskupljuje. :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#249 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Prica se po netu da u Americi vec ima kako gdje nestasica, u Britaniji valjda ima vec, cak mislim da je bilo i u medijima, kazu ko zna sta ce se desit u EU. Ovdje govore da nece bit nestasica iako susno ljeto ubilo urode, podbacila poljuprivreda sa uzgojem sto sta. Cijene svega rastu. Tovne hrane za stoku, samim tim i mesa. Piletina poskupila, neki dan stara kupila ajvar. Svi poskupili za 1 km, na 5 s 4, znaci 25% poskupljenje. Ostalo polako poskupljuje. Pomalo po 10, 15 feninga. Istina i manje kostaju ti proizvodi.

Prica se da nas ceka jbna jesen i zima, evo danas nastupa jesen. Ostaje da vidimo i dozivimo sta ce bit.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#250 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Image

Bosna u Zenici, presusila u odnosu na nekad prije. Ako je ovo slika Bosne. Znam vidzao sam da je plica nego prije nekad, ali ovo je previse. Posto se zbog bolesti slabo krecem. Kolega @Nivelacija zna vise gdje je slikano.
Post Reply