Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#151 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Europa gubi farme ali ne znam u kojem vremenskom rasponu ni koliko. Ne znam koliko je tačno.

Možda je i lažna vijest.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#152 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

EU agriculture chief nominee warns of loss of more farms

Associated Press October 1, 2019 — 9:35am

BRUSSELS — The candidate to become the European Union's agriculture commissioner says a key goal is promoting the survival of small and family farms.

Polish candidate Janusz Wojciechowski says he would put farming at the center of his policies during a five-year term that starts in November and make family farms a prime driver of progress.

During his European Parliament confirmation hearing on Tuesday, Wojciechowski noted a dramatic decline in the number of farms throughout the EU.

Wojciechowski said that from 2005 to 2015, the bloc lost 4 million farms and slumped to 11 million.

He said that in the time of the three-hour hearing "more than 100 European farmers probably will lose their farm, their job. For many of them it will be tragic."
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#153 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Naletio sam na vijest da se slicno i u Americi desava sa farmama. Pisao sam na temi migranti da ocekuju jaku oluju i poplave da pogodi Izrael i okolne drzave juce ili prekjuce i ne znam je li ih pogodilo, nisam na vijestima upratio jer ima drugih vijesti, ovo u vezi Bagdadija kako se vec zove. Medikejni ove oluje zovu, tako nekako ih zovu ako se nevaram. Mediteranski uragani i sve ih je vise kako vidim.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#154 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Njb-li smo ako u buducnosti nemognemo nigdje kao vrsta dalje od Zemlje da idemo. Gledao i citao danas da je moguce da ove klimatske promjene nisu samo ljudskom aktivnoscu izazvane nego dodatno sa drugim nebeskim tijelima koja na Sunce i Zemlju uticu, prvenstveno Magnetar. Sad ne znam koliko ima istine u tome. Da ljudski faktor nije jedini koji utice na promjenu klime na nasoj planeti.

Laik sam, ali ipak se pitam koliko smo mi ljudi krivi i jesmo li mi jedini krivci za to.

PS. Mozda je komentar prikladniji za temu "Klimatske promjene...".
Moj komentar s teme "Astronomija". Vjerovatno smo mi ljudi najveci krivci za ove nagle klimatske promjene ali nije nemoguce da i drugi neki faktori i pojave, uticu na promjenu klime na ovoj planeti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#155 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Kazem da mi ljudi smo ipak mislim najvise uticali i uticemo na klimu na ovoj planeti ali ipak imam sumnju da i ostala nebeska tijela uticu na nju. Znamo odavno da Sunce utice od pjega njegovih pa do promjene polova na Suncu cak i promjene polova na Zemlji, i sama planeta utice na klimu na njoj samoj, znamo da Mjesec utice, plima i oseka i oni plimski valovi. Znam da su bili zabrinuti naucnici jedno vrijeme u vezi nekih nebeskih pojava kao primjerice Gama bljeskova i jos nekih pojava.

Znao sam za Neutronske zvijezde, Plusare i slicno. Prvi put ovih dana da sam cuo za Magnetar i da mozda utice na klimu ove nase planete. Mislim da smo mi ljudi ipak najveci krivci ali opet se pitam koliko?
S teme "Astronomija" moj opet komentar. Uglavnom cak kako sam citao i ovi sto kazu da kao nema klimatskih promjena ne kazu to, nego kazu da mozda ljudi nisu jedini odgovorni za ovu pojavu pa cak neki govore da nisu nikako odgovorni.

Uglavnom kako sam razumio svi se slazemo da se desavaju klimatske promjene, kako sam ja shvatio.

Da nema ovih tzv., climate denials.

PS. Pozari ovdje, u Bosni, u Srbiji, u Kaliforniji, citam komentar nedavno negdje kako kaze bio malo na Suncu i izgorio. Toliko valjda jako zarilo Sunce ovih dana u Americi gdje ta osoba zivi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24390
Joined: 08/09/2005 20:08

#156 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Haris.ba »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/gra ... 32620.aspx
Gradonačelnik Venecije: Ovo što se događa nama će se dogoditi cijelom svijetu
Kažu potopiće more Čapljinu. Znači, u Mostar na more. Treba dole kupovati zemlju.

Što se tiče BiH, za nas nema sekiracije. Izgubićemo obradive površine zbog plavljenja i slanosti mora, ali ništa strašno. Bolje turizam razvijati nego mandarine saditi.

Treba vidjeti koliko će Neuma potopiti, pa napraviti negdje na pola brda kuću.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#157 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Ma vrijeme je skroz cudno. Iz ekstrema u ekstrem. Samo meni se cini da zime vise nema kao nekada, da krace traje a jesen da duze traje i da je hladnija jesen sa manje kise, a kad gruhne, gruhne. Budu oluje, poplave.

Od pozara, do poplava za kratko vrijeme. Vise nemogu ni upratiti vijesti sto se tice ovoga. Pa mi se ne da ni pisati toliko vise o ovome. Pijavica i oluja neki dan, prije mjesec pozari cak i gdje ih ljudi nepamte, pa nadalje.

Sve to i vi svi cujete.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#158 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by broj dva »

Vizionar 1985 wrote: 29/10/2019 19:42
Kazem da mi ljudi smo ipak mislim najvise uticali i uticemo na klimu na ovoj planeti ali ipak imam sumnju da i ostala nebeska tijela uticu na nju. Znamo odavno da Sunce utice od pjega njegovih pa do promjene polova na Suncu cak i promjene polova na Zemlji, i sama planeta utice na klimu na njoj samoj, znamo da Mjesec utice, plima i oseka i oni plimski valovi. Znam da su bili zabrinuti naucnici jedno vrijeme u vezi nekih nebeskih pojava kao primjerice Gama bljeskova i jos nekih pojava.

Znao sam za Neutronske zvijezde, Plusare i slicno. Prvi put ovih dana da sam cuo za Magnetar i da mozda utice na klimu ove nase planete. Mislim da smo mi ljudi ipak najveci krivci ali opet se pitam koliko?
S teme "Astronomija" moj opet komentar. Uglavnom cak kako sam citao i ovi sto kazu da kao nema klimatskih promjena ne kazu to, nego kazu da mozda ljudi nisu jedini odgovorni za ovu pojavu pa cak neki govore da nisu nikako odgovorni.

Uglavnom kako sam razumio svi se slazemo da se desavaju klimatske promjene, kako sam ja shvatio.

Da nema ovih tzv., climate denials.

PS. Pozari ovdje, u Bosni, u Srbiji, u Kaliforniji, citam komentar nedavno negdje kako kaze bio malo na Suncu i izgorio. Toliko valjda jako zarilo Sunce ovih dana u Americi gdje ta osoba zivi.
Najblizi magnetar je nekih 9000 svjetlostnih godina udaljen od nas. Tako da ta teorija pada u vodu - na zalost nema drugog krivca, samo mi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#159 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

broj dva wrote: 19/11/2019 10:13
Najblizi magnetar je nekih 9000 svjetlostnih godina udaljen od nas. Tako da ta teorija pada u vodu - na zalost nema drugog krivca, samo mi.
Ma i ja mislim da smo mi krivci najveci za ove promjene ali opet se pitam koliki je uticaj ostalih tijela na njih pa i same planete. Jednom kad se poremeti klima, pa struje itd., kako kazu Ameri kad se stave "things set in motion" tesko je to preokrenuti, zaustaviti itd.

Nagle su promjene uglavnom. Nezabiljezene ako se nevaram. Za stoljece, mozda malo jace se naglavacke klima promjeni.

Prije je se mijenjala milionima godina.
LLEH

#160 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by LLEH »

jutro 9 sati ima 20 stepeni u Mostaru, jebalo majku možeš kratkih rukava napolju hodat, a kiša pada.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#161 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Sanjarko wrote: 19/11/2019 14:37
broj dva wrote: 19/11/2019 10:13
Najblizi magnetar je nekih 9000 svjetlostnih godina udaljen od nas. Tako da ta teorija pada u vodu - na zalost nema drugog krivca, samo mi.
Ma i ja mislim da smo mi krivci najveci za ove promjene ali opet se pitam koliki je uticaj ostalih tijela na njih pa i same planete. Jednom kad se poremeti klima, pa struje itd., kako kazu Ameri kad se stave "things set in motion" tesko je to preokrenuti, zaustaviti itd.

Nagle su promjene uglavnom. Nezabiljezene ako se nevaram. Za stoljece, mozda malo jace se naglavacke klima promjeni.

Prije je se mijenjala milionima godina.
Vizionar, najveći utjecaj na planetu Zemlju ima samo mjesec ali u domenu pojave plime i oseke.

Sunce samo po sebi u gotovo neprimjetnoj mjeri ima utjecaj na globalnu klimu, čak i vrhunc solarnog 11,godišnjeg ciklusa ne može ugoriti život na Zemlji, sve dok postoji magnetosfera, mjesto u atmosferi gdje se zasutavlja plazma nabijenih čestica (elektroni i protoni), veći dio "toksičnog" elektromagnetnog spektra. I sam znaš kakav spektakl nastaje u gornjem dijel uatmosfere. Klasično ioniziranje.

Jedini belaj kojeg može izazvati solarna oluja je u najgorem slučaju globalni pad elektro-energetske reže, ali to se niakda još nije desilo u zabilježenoj povijesti. Dešavalo se da dijelovi pojedinih država na sjeveru, kao što je Kanada, ostanu djelomočnio u mraku, ali na svu sreću i tehnološka dostignuća čovječanstvo se naučilo veoma efikasno nosti sa tom kosmičkom nedaćom.

Morat ćemo sačekati jedan duži period u istoriji kosmosa kada će Sunce zaista igrati ključnu ulogu u klimatskim promjenama na Zemlji. U smislu kada će se njegov dijametar postupno povećavati u nareddnih 4-7 milijardi godina, što će za sobom povući drastično povećanje temperature na Zemlji, koja vjerovatno u tom periodu više neće biti uslovna za život. Vjerovatno će se do tog prioda i sama jezgra Zemlje u velikoj mjri ohladiti, što će dprinjeti umanjenju snage zemljinog magnetnog polja...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#162 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

SmokingMan wrote: 22/12/2019 12:02
Sanjarko wrote: 19/11/2019 14:37
Ma i ja mislim da smo mi krivci najveci za ove promjene ali opet se pitam koliki je uticaj ostalih tijela na njih pa i same planete. Jednom kad se poremeti klima, pa struje itd., kako kazu Ameri kad se stave "things set in motion" tesko je to preokrenuti, zaustaviti itd.

Nagle su promjene uglavnom. Nezabiljezene ako se nevaram. Za stoljece, mozda malo jace se naglavacke klima promjeni.

Prije je se mijenjala milionima godina.
Vizionar, najveći utjecaj na planetu Zemlju ima samo mjesec ali u domenu pojave plime i oseke.

Sunce samo po sebi u gotovo neprimjetnoj mjeri ima utjecaj na globalnu klimu, čak i vrhunc solarnog 11,godišnjeg ciklusa ne može ugoriti život na Zemlji, sve dok postoji magnetosfera, mjesto u atmosferi gdje se zasutavlja plazma nabijenih čestica (elektroni i protoni), veći dio "toksičnog" elektromagnetnog spektra. I sam znaš kakav spektakl nastaje u gornjem dijel uatmosfere. Klasično ioniziranje.

Jedini belaj kojeg može izazvati solarna oluja je u najgorem slučaju globalni pad elektro-energetske reže, ali to se niakda još nije desilo u zabilježenoj povijesti. Dešavalo se da dijelovi pojedinih država na sjeveru, kao što je Kanada, ostanu djelomočnio u mraku, ali na svu sreću i tehnološka dostignuća čovječanstvo se naučilo veoma efikasno nosti sa tom kosmičkom nedaćom.

Morat ćemo sačekati jedan duži period u istoriji kosmosa kada će Sunce zaista igrati ključnu ulogu u klimatskim promjenama na Zemlji. U smislu kada će se njegov dijametar postupno povećavati u nareddnih 4-7 milijardi godina, što će za sobom povući drastično povećanje temperature na Zemlji, koja vjerovatno u tom periodu više neće biti uslovna za život. Vjerovatno će se do tog prioda i sama jezgra Zemlje u velikoj mjri ohladiti, što će dprinjeti umanjenju snage zemljinog magnetnog polja...
Ma ni ne mislim ja na Sunce itd. Vise mislim na samu planetu i njene struje od VOT-a kako se vec zove ta traka okeanska pa nadalje. Kad se jednom poremeti klima, struje itd., na planeti sta utice sve na klimu, tesko je sprijeciti to, vratiti nazad itd. Domino efekat i sl. se desi i desava se.

Na to i mislim najvise ali opet se pitam da jos na ovo sve sto se desava i sta smo mi ljudi uradili da nismo neki efekat predvidjeli.

Primjerice Ozon smo unistili i usutarili smo se a Sunce utice na njega, bolje mozda reci on stiti od Sunca. Pa CO2 znas dobro kako on utice, zadrzava toplotu u nekom prostoru i pojacava efekat toplote, u ovom slucaju na nasoj planeti.

Gledao sam emisiju gdje su radili eksperiment Njemci s njim i gdje su to pokazali i dokazali nama laicima, obicnim ljudima itd.

Uglavnom klima je se poremetila naglo i naglo se mijenja. Za dva stoljeca, proslo i ovo sad ce se promjeniti i promjenila je se pravo pa imamo sto sta sto prije nismo imali kao Mediteranske uragane i sl.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#163 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

LLEH wrote: 22/12/2019 09:02 jutro 9 sati ima 20 stepeni u Mostaru, jebalo majku možeš kratkih rukava napolju hodat, a kiša pada.
12 stepeni bilo sinoc ovdje u ZE pa zapuhalo i kisa pala. Prilicno je zapuhalo i kod vas dole samo ne znam gdje. Vidio da je neku stetu vjetar napravio.

Sestri mi na balkonu nesto oborio. Mi mislili da nije neko pao.

Javili za danas jak vjetar i dosta kise dole kod vas.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#165 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by broj dva »

LLEH wrote: 22/12/2019 09:02 jutro 9 sati ima 20 stepeni u Mostaru, jebalo majku možeš kratkih rukava napolju hodat, a kiša pada.
U Norveškoj ovog januara zabilježeno 19.7 + stepeni. Treba li reći da je novi rekord
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#166 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Pricam sa starom o poledici nekad i sad. Da je sve sad cesce poledica kad snijeg padne nego prije. I tako pricamo kako niko to nije primjetio niti biljezi bilo sta o tome.

Kazem joj ja da je to vjerovatno zbog ekstrema u temperaturi. Brzo padne i brzo poraste temperatura sad a prije bile stabilnije tempetature tokom dana i nisu naglo padale i rasle.

Ne znam mozda mi je utisak pogresan, i ne samo moj nego i od stare.

@piupiu Znam za ovo sve. Samo mi se ne da vise toliko postavljati jer pretpostavljam da i vi ove vijesti upratite.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#167 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

A snijega skoro da ni nema. Sad ja imam obicaj da kazem da sad malo prhutne snijeg i odmah kolaps saobracaja.

Istina grijesim. Sad gruhne ko i kisa a i ima vise vozila.

Prije znao napadati po vise od pola metra cak, pa se mi do skole morali probijati. Pola ih ne dodze u skolu. Jos skola blizu, a skoro centar grada.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#168 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 03/01/2020 11:21 A snijega skoro da ni nema. Sad ja imam obicaj da kazem da sad malo prhutne snijeg i odmah kolaps saobracaja.

Istina grijesim. Sad gruhne ko i kisa a i ima vise vozila.

Prije znao napadati po vise od pola metra cak, pa se mi do skole morali probijati. Pola ih ne dodze u skolu. Jos skola blizu, a skoro centar grada.
Pa, evo, nigdje ga. I ja se sjećam gimnazijskih dana kad je u Sarajevu znalo biti po metar snijega, probijaš se k'o kroz gusto šipražje. A, evo, ove godine, prhnuo tri puta i ništa.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#169 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 03/01/2020 11:14 Pricam sa starom o poledici nekad i sad. Da je sve sad cesce poledica kad snijeg padne nego prije. I tako pricamo kako niko to nije primjetio niti biljezi bilo sta o tome.

Kazem joj ja da je to vjerovatno zbog ekstrema u temperaturi. Brzo padne i brzo poraste temperatura sad a prije bile stabilnije tempetature tokom dana i nisu naglo padale i rasle.

Ne znam mozda mi je utisak pogresan, i ne samo moj nego i od stare.

@piupiu Znam za ovo sve. Samo mi se ne da vise toliko postavljati jer pretpostavljam da i vi ove vijesti upratite.
Ovo treba svi da prate s najvećom pažnjom. Ove vatre traju od avgusta i potpuno su neukrotljive, izginuše ljudi, izgoriše šume, kuće, imanja, životinje -- ima mjesec ne vidi se plavo nebo na istoku Australije. Čitam maloprije 480 miliona životinja je izgorjelo/pomrlo/nestalo u ovim požarima. Preko 6 miliona hektara zemlje je pod vatrom, to je kao Belgija i Haiti u kombinaciji, a ovo je tek početak sezone šumskih požara. Katastrofa!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#170 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 03/01/2020 15:18
Sanjarko wrote: 03/01/2020 11:21 A snijega skoro da ni nema. Sad ja imam obicaj da kazem da sad malo prhutne snijeg i odmah kolaps saobracaja.

Istina grijesim. Sad gruhne ko i kisa a i ima vise vozila.

Prije znao napadati po vise od pola metra cak, pa se mi do skole morali probijati. Pola ih ne dodze u skolu. Jos skola blizu, a skoro centar grada.
Pa, evo, nigdje ga. I ja se sjećam gimnazijskih dana kad je u Sarajevu znalo biti po metar snijega, probijaš se k'o kroz gusto šipražje. A, evo, ove godine, prhnuo tri puta i ništa.
Ma mislio sam na ovih par zadnjih godina, desetljece zadnje. Znao je malo gruhnut. Ali ove nista. Malo samo prhutnuo. Nemogu sad da razgovaram. Otkazuje mi laptop. Tipke neke mi jos otkazale. Kucam uz pomoc ekranske tipkovnice.

Procitam sve pa se cujemo ako i kad prorade tipke.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#171 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 03/01/2020 15:22
Sanjarko wrote: 03/01/2020 11:14 Pricam sa starom o poledici nekad i sad. Da je sve sad cesce poledica kad snijeg padne nego prije. I tako pricamo kako niko to nije primjetio niti biljezi bilo sta o tome.

Kazem joj ja da je to vjerovatno zbog ekstrema u temperaturi. Brzo padne i brzo poraste temperatura sad a prije bile stabilnije tempetature tokom dana i nisu naglo padale i rasle.

Ne znam mozda mi je utisak pogresan, i ne samo moj nego i od stare.

@piupiu Znam za ovo sve. Samo mi se ne da vise toliko postavljati jer pretpostavljam da i vi ove vijesti upratite.
Ovo treba svi da prate s najvećom pažnjom. Ove vatre traju od avgusta i potpuno su neukrotljive, izginuše ljudi, izgoriše šume, kuće, imanja, životinje -- ima mjesec ne vidi se plavo nebo na istoku Australije. Čitam maloprije 480 miliona životinja je izgorjelo/pomrlo/nestalo u ovim požarima. Preko 6 miliona hektara zemlje je pod vatrom, to je kao Belgija i Haiti u kombinaciji, a ovo je tek početak sezone šumskih požara. Katastrofa!
Ko u dobu geoloskom kad je Zemlja imala vise kisika i kad su insekti bili veci.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#172 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »



Znaci imamo i ovo na sve ovo u Australiji i Indoneziji.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#173 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by piupiu »

Evo jedan mali video o prašumama tropskog pojasa, i zašto su bitne za klimu planete Zemlje.

CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#175 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by CrayOn »

SmokingMan wrote: 22/12/2019 12:02 Vizionar, najveći utjecaj na planetu Zemlju ima samo mjesec ali u domenu pojave plime i oseke.

Sunce samo po sebi u gotovo neprimjetnoj mjeri ima utjecaj na globalnu klimu, čak i vrhunc solarnog 11,godišnjeg ciklusa ne može ugoriti život na Zemlji, sve dok postoji magnetosfera, mjesto u atmosferi gdje se zasutavlja plazma nabijenih čestica (elektroni i protoni), veći dio "toksičnog" elektromagnetnog spektra. I sam znaš kakav spektakl nastaje u gornjem dijel uatmosfere. Klasično ioniziranje.

Jedini belaj kojeg može izazvati solarna oluja je u najgorem slučaju globalni pad elektro-energetske reže, ali to se niakda još nije desilo u zabilježenoj povijesti. Dešavalo se da dijelovi pojedinih država na sjeveru, kao što je Kanada, ostanu djelomočnio u mraku, ali na svu sreću i tehnološka dostignuća čovječanstvo se naučilo veoma efikasno nosti sa tom kosmičkom nedaćom.

Morat ćemo sačekati jedan duži period u istoriji kosmosa kada će Sunce zaista igrati ključnu ulogu u klimatskim promjenama na Zemlji. U smislu kada će se njegov dijametar postupno povećavati u nareddnih 4-7 milijardi godina, što će za sobom povući drastično povećanje temperature na Zemlji, koja vjerovatno u tom periodu više neće biti uslovna za život. Vjerovatno će se do tog prioda i sama jezgra Zemlje u velikoj mjri ohladiti, što će dprinjeti umanjenju snage zemljinog magnetnog polja...
Bullshit...
"Vizionar, najveći utjecaj na planetu Zemlju ima samo mjesec ali u domenu pojave plime i oseke." Veći od sunca?

"Sunce samo po sebi u gotovo neprimjetnoj mjeri ima utjecaj na globalnu klimu," pa sunce je upravo glavni pokretač klime na Zemlji, zajedno sa mjesecom i samom Zemljom; na ovo 3 mi tek dolazimo.

"čak i vrhunc solarnog 11,godišnjeg ciklusa ne može ugoriti život na Zemlji, sve dok postoji magnetosfera..."
what-is-the-suns-role-in-climate-change:
https://climate.nasa.gov/blog/2910/what ... te-change/
https://www.nasa.gov/feature/goddard/20 ... ergy-input
https://phys.org/news/2017-03-sun-impac ... ified.html

"Jedini belaj kojeg može izazvati solarna oluja je u najgorem slučaju globalni pad elektro-energetske reže,..." djelimično: https://www.youtube.com/watch?v=LLO9WxVO9s8
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_storm_of_1859 imaš na dnu malu historiju.
Post Reply