Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#201 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

:-) Sad im i snijezne i pjescane oluje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#202 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Jb-te ja temperatura danima. Oko 20 C skoro preko dana, a navece oko 10 C skoro. Uranilo proljece.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#203 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Pao snijeg i odmah kolaps saobracaja. Nisam iznenadzen.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#204 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Nikako nismo spremni na CC. Sad gruhne itd. Kisa, snijeg, vjetar ili upekne zvizdan, ekstremno bude cesto vrijeme i odmah sr*nje. Nisam ovoliko sr*nje ocekivao da bude juce i prekjuce. Dvoje stradalo ako sam dobro upratio, vjetar lomio stabla, bazne stanice, repetitore, prevrtao kamione, fasade poobarao, snijeg zameo Sokolac itd., bez vode ostali jer je ostecena stanica za vodu ili struju itd.

Iznenadzen sam.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#205 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by SmokingMan »

Apokalipsa je od 2000.te najavljena barem nekoliko puta, i na kraju se ispostavi da samo nekolicina likova izvuku velike pare prodavajući kojekakve knjige o apokalisi površnim masama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#206 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Ja udara vjetra. Biti ce opet stete mozda. Vec bilo u Mariboru. Poplave u Australiji. Kazu rekord u padavinama oboren.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#207 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Citam prije par sati da ce Afrika da ima manje hrane ove godine radi skakavaca koji posast napravise. Ne znam koliko uticu ove klimatske promjene na njih. Na razmnozavanje mnogih stetocina. Znam citao sam da ce se mnoge stetocine siriti jer im pogoduju ali koliko ne znam.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#208 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by tindbe »

Jučerašnji dan u Europi:

Image

Mediteranska obala pogodna za sunčanje - ugodnih 26-30 stepeni.

Da li je ovo iznimka, ili ovo prelazi u normalu, ostaje da vidimo.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#209 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by shape of despair »

Nemam nešto puno kuka ali imam dovoljno da se sjećam zima po Sarajevu iz perioda 1990-1995 recimo. Odlično se sjećam odlaska u školu, pa na te neke treninge, uglavnom svaki dan sam gazio snijeg i to svake zime, nije se vidio trotuar od snijega sve do proljeća, a sa strana saobraćajnica su bile velike gute od čišćenja.
Mi ko djeca smo se sankali po vazdan. Snijeg je padao u velikim količinama i zadržavao se dugo.
Tek na proljeće bi se sve to počelo topiti i uvijek sam se iznenadio ustvari pravoj širini ulica kada onaj snijeg splasne a od njega se nije vidjelo ništa.
Sjećam se i skijanja sa starim po Bjelašnici, nema da nema snijega, to je bila misaona imenica.
Ovakve sad zime kao što su u Sarajevu su dole po moru, sjećam se jednom sam se zadesio u Januaru u Splitu, ugodnih 10-tak stepeni, sve suho, ma ljepota.
Ovo sada što se dešava je katastrofa.
Ove zime je bilo malo padavina, a ispadat se nekad mora, jal na proljeće pa da okrene na poplave jal iduće zime.
ninjahepek
Posts: 202
Joined: 12/02/2014 17:10

#210 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by ninjahepek »

shape of despair wrote: 19/02/2020 09:03 Nemam nešto puno kuka ali imam dovoljno da se sjećam zima po Sarajevu iz perioda 1990-1995 recimo. Odlično se sjećam odlaska u školu, pa na te neke treninge, uglavnom svaki dan sam gazio snijeg i to svake zime, nije se vidio trotuar od snijega sve do proljeća, a sa strana saobraćajnica su bile velike gute od čišćenja.
Mi ko djeca smo se sankali po vazdan. Snijeg je padao u velikim količinama i zadržavao se dugo.
Tek na proljeće bi se sve to počelo topiti i uvijek sam se iznenadio ustvari pravoj širini ulica kada onaj snijeg splasne a od njega se nije vidjelo ništa.
Sjećam se i skijanja sa starim po Bjelašnici, nema da nema snijega, to je bila misaona imenica.
Ovakve sad zime kao što su u Sarajevu su dole po moru, sjećam se jednom sam se zadesio u Januaru u Splitu, ugodnih 10-tak stepeni, sve suho, ma ljepota.
Ovo sada što se dešava je katastrofa.
Ove zime je bilo malo padavina, a ispadat se nekad mora, jal na proljeće pa da okrene na poplave jal iduće zime.
Nisu ovakve zime samo u Sarajevu sada, nego u cijeloj Europi. Nova normala, nažalost. Strašno depresivno kad skontaš da npr. djeca ovih što su rođeni 90tih pa nadalje, neće znati šta je prava zima i šta je pravi snijeg.
Meni je ovakvo vrijeme strašno depresivno. Snijeg me uvijek odmarao. Uvijek sam volio zimu i spoznaja da ću do kraja života gledati sve manje i manje snijega je izuzetno deprimirajuća. Spoznaja da će ljeta, koja inače ne ljubim, biti još toplija me plaši.
Žalosno je kako u našim životima u ova doba ništa nije moglo ići na ruku, pa ni prokleto vrijeme. Eto da bar insan može reći da je to normalno, da ne moraš o tome razmišljati ali...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#211 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Zbog svih nedavnih i buducih mogucih desavanja mozda ce doci do povecanja broja gladnih u nerazvijenom svijetu uz rast populacije koji je se prije ovih svih nemili desavanja predvidzao. Rast populacije ce se na globalnom nivou mozda usporiti i cak u nekim dijelovima svijeta ce mozda da dodze do redukcije populacije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#212 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Jbte sad kad razmislim najavili smo ovo na temi "Klimatske promjene i njene posljedice kao primjerice Glad", urekli se jbte. :(
S druge teme preuzeto. Nazalost predvidzanja nasa ovdje su se obestinila djelomicno ili skroz za to ne znamo jos. :|
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#213 Re: Klimatske promjene i njene posljedice! [Glad-orginalan naslov teme]

Post by CrayOn »

CrayOn wrote: 26/07/2019 02:10 Smiješno je to što mislite da je ovo zajebancija, ja bi volio da jest ali smo nažalost daleko od tog. Ja sam odustao da pišem bilo šta, jer baš i ne vidim svrhu, teške su ovo stvari za prihvatit a pogotovo za obujmit a tek za objasniti;
https://www.cbc.ca/amp/1.5221141
"People who are immersed in the knowledge of what's coming and what's happening in terms of the ecological crisis feel isolated because they can't talk to their family and friends who aren't as aware and knowledgeable about what's going on," James said.
I zaista je tako. Oko ovog svega već dugo pratim i mogli bi pričati o stotinama stvari, kako su uvezane itd. ali nemam snage za to. Kratki dugoročni preview; naš slučaje je poput domina, kada smo ušli u industrijsku revoluciju tad smo gurnuli prvu, i već je nezaustavljivo ono što smo proizveli, sami sebe ne možemo kontrolisati a kamo li globalno društvo, domine sve ubrzanije padaju (ako iko prati naučne radove što izlaze), dolazi kraj, i to vrlo brzo, i bit će vrlo ružan. Ići će sve ovo još neko vrijeme, sa blagim pogoršanjem stanja iz godine u godinu, a kao rezultat pogoršavanja globalnih vremenskih uslova i ostalih djelova biosfere.
1. Malo skuplji hljeb, malo kafa, malo banane, malo i sve ostalo. Malo više požara, malo više toplotnih udara, težih poplava ili malo krupnijeg grada. Dovoljno da se kaže; "ma nije to ništa, deder upali klimu". U isto vrijeme artik se bliži ljetu bez leda. Dolaze dani kad će ljudi u zgradama svisnut od vrućina, i klime će postati obavezne. Šta se bude uzgajalo, uzgajat će se u plastenicima. 2. Pa će postati malo gore. Onaj sa 10-tog sprata nosi po 5 litara vode u stan, već je i mjesec kako je voda sa česme zadnji put tekla, dio komšija se odselilo, ko je ostao raduje se zimi. Obični hljeb 4 km. 3. Ljeto na Artiku bez leda, penjemo se stepenicu više. Na izlogu stoji "Kajševi rasprodani!". Ono što slijedi je pokoji mrtav čovjek, pa desetine, pa stotine, onda će doći dan i vijest; "hiljade umrle", i tu neće biti kraj. 4. HotNews ---->> Oluja ubila 50.000 ljudi. Izbile desetine ratova u Africi, Bangladeš pod vodom. Evropski kontinet u desnoj šaci. Artik ostao bez leda zimi. Dolaze vijesti da se naučnicima na tavanima njišu noge, vele da su se već usmrdili. Kažu izbio požar u Amazonu, gori pola kontinenta. Rusija se valja u blatu, Aljaska skliznula do Meksika. Fenomen; Migrantu iz Afrike pješke prelaze u Španiju, kažu da se nakupilo dovoljno smeća. Virus ubio 200.000 ljudi na sjeveroistoku Kine, ne staje. Indija, glad odnijela 3 miliona života. Prilog; zadnja živa krava na našim prostorima. Ugodna noć.
.
.
.
.

04:13 Vanredne vijesti; "Prije sat vremena u 03:00 Amerika detonirala nuklearnu bombu iznad Moskve, očekuje se uzvraćanje uda..." tišina sa radio prijemnika; reko sam ti da provjeriš proklete baterije!!!, šhhh! čuj!; šum, nije do nas!

It’s the End of the World as They Know It
https://www.motherjones.com/environment ... ist-grief/
Well, shit ->
"Virus ubio 200.000 ljudi na sjeveroistoku Kine, ne staje." :roll:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#214 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Citam nedavno uduplat ce se broj gladnih u svijetu. Nazalost u besparici ce se naci i nalaze se i mnogi iz tzv., Zapada kojeg ja zovem razvijenim svijetom. Upm odosmo i mi i planet, jedino za planet nisam siguran, mozda nas se kutarise i oporavi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#215 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Au. Dobro moja stara rece. Sta ako i kad budu poplave. Hoce li tad se toliko brinut u vezi Korone i ostalog u vezi nje. Ja nevremena 2 dana vec.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#216 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Je li istina ono u vezi Kine i poplava koje su je nedavno pogodile? Citam poplave ubile urod u Kini i da se ocekuje ozbiljan poremecaj na trzistu hrane mozda i glad nekih ljudi.

https://www.voanews.com/east-asia-pacif ... ng-decades

Indija

https://mediaindia.eu/society/floods-ov ... hit-assam/

:|
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#217 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Opet jovo nanovo. :| Ja neznam da su ikad ljeti bile poplave i da je ovako vrijeme bilo. Ko da nam je tropska klima sad, tako je vlazno vrijeme i toliko je sparno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#218 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Nedavno citam, navodno da su nedavnim poplavama u Americi ozbiljno pogodzena podrucja sa urodima. Citam da ce poskupiti kokuruz valjda ako sam dobro razumio. Prije mozda malo manje od dvije sedmice sam naisao na to. Nisam postavio informacije o tome.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#219 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Henry Chinaski »

Činjenica je da će u budućnosti biti puno migranata i da se ne zna ko će sve biti migrant. Svi što se zgražaju nad trenutnim izbjeglicama, možda im karma vrati sve u glavu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#220 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

:shock: Rekordna temperatura u Desert Valley, i vatreni tornado u Americi. Ko sci-fi neki film.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#221 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by espn »



@vizionar

Sta mislis o hidroponskom i aeroponskom poljoprivrednom uzgoju? Tu ideju su amerikanci razvili krajem 90-tih godina. Za takav uzgoj ne zahtjeva se zemlja, nije potrebno obradjivati zemlju, trosi se 90% manje vode i posto se radi o uzgoju u zatvorenim prostorijama moguce je odredjivati mikro klimu. Jedina je mana sto je energetski intenzivno tako da bi fuzija kao izvor energije bila idealna, ali mislim da mogu i fisijski reaktori 4. generacije posluziti.

Jos jedna prednost hidroponskog i aeoroponskog uzgoja je sto se ne koriste pesticidi jer biljke ne napadaju stetocine i bolesti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#222 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

espn wrote: 18/08/2020 01:12

@vizionar

Sta mislis o hidroponskom i aeroponskom poljoprivrednom uzgoju? Tu ideju su amerikanci razvili krajem 90-tih godina. Za takav uzgoj ne zahtjeva se zemlja, nije potrebno obradjivati zemlju, trosi se 90% manje vode i posto se radi o uzgoju u zatvorenim prostorijama moguce je odredjivati mikro klimu. Jedina je mana sto je energetski intenzivno tako da bi fuzija kao izvor energije bila idealna, ali mislim da mogu i fisijski reaktori 4. generacije posluziti.

Jos jedna prednost hidroponskog i aeoroponskog uzgoja je sto se ne koriste pesticidi jer biljke ne napadaju stetocine i bolesti.
Japanci najdalje u tome odmakli ako se nevaram. Ali nisam upucen u to uopste. Ja sam imao ideje neke u vezi staklenicke proizvodnje hrane, srecom neki drugi se istog dosjetili pa se to ostvarilo.

Kazem samo o tome sto znam jest da su Japanci najvise odmakli u tome. Jb-ga nemogu sve od nauke da pohvatam, i nisam nikad ni mogao.

Rekao sam na temi o skoli, citiram: Mislim da za vecinu problema ima neko rjesenje mozda.

Samo treba to rjesenje pronaci.

PS. Nemam potkovnog internet prometa da odgledam videa sto si postavio.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#223 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by Sanjarko »

Ima sad i neki gel ili tako nesto sto je jedan Svabo ako se nevaram izmislio u kojem se biljke mogu uzgajati bez ili uz malo vode. Nesjecam se svega oko njega ni kako se zove. Davno sam cuo o tom gelu ili je u pitanju zelatin. Nesjecam se kazem.

To bi bilo dobro za misije u svemir po meni.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#224 Re: Klimatske promjene i njene posljedice, kao primjerice Glad!

Post by espn »

Sanjarko wrote: 18/08/2020 05:30
espn wrote: 18/08/2020 01:12

@vizionar

Sta mislis o hidroponskom i aeroponskom poljoprivrednom uzgoju? Tu ideju su amerikanci razvili krajem 90-tih godina. Za takav uzgoj ne zahtjeva se zemlja, nije potrebno obradjivati zemlju, trosi se 90% manje vode i posto se radi o uzgoju u zatvorenim prostorijama moguce je odredjivati mikro klimu. Jedina je mana sto je energetski intenzivno tako da bi fuzija kao izvor energije bila idealna, ali mislim da mogu i fisijski reaktori 4. generacije posluziti.

Jos jedna prednost hidroponskog i aeoroponskog uzgoja je sto se ne koriste pesticidi jer biljke ne napadaju stetocine i bolesti.
Japanci najdalje u tome odmakli ako se nevaram. Ali nisam upucen u to uopste. Ja sam imao ideje neke u vezi staklenicke proizvodnje hrane, srecom neki drugi se istog dosjetili pa se to ostvarilo.

Kazem samo o tome sto znam jest da su Japanci najvise odmakli u tome. Jb-ga nemogu sve od nauke da pohvatam, i nisam nikad ni mogao.

Rekao sam na temi o skoli, citiram: Mislim da za vecinu problema ima neko rjesenje mozda.

Samo treba to rjesenje pronaci.

PS. Nemam potkovnog internet prometa da odgledam videa sto si postavio.
U video snimcima se radi o tome da se Zemlja moze ohladiti tako sto ce se djelimicno sunceve zrake odbijati pomocu postavljenih ogledala ili fresnelove lece izmedju Sunca i Zemlje, sto je skupo, ili ispustanjem aerosola u zemljinu atmosferu, sto je takodjer skupo ali je ipak jeftinije od postavljanja ogledala ili fresnelove lece izmedju Sunca i Zemlje kako bi se reflektovanjem Sunceve svjetlosti ohladila Zemlja.

P.S. Pogledaj video kad budes imao prometa, pogotovo ovaj drugi, jako je edukativan.
Last edited by espn on 21/08/2020 04:24, edited 2 times in total.
Post Reply