Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#1 Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by dr.Gonzo »

Cini mi se da ne postoji topic o globalnom zagrijavanju (ako grijesim ispravite me), a tema je u svakom slucaju vrijedna rasprave.

U svjetskoj naucnoj zajednici postoji koncenzus oko pitanja globalnog zagrijavanja izazvanog ljudskim djelatnostima. Ono se desava, i prema trenutnim naucnim modelima, moze imati katastrofalne posljedice po zivot na zemlji vec u narednih par decenija. Prema brojnim procjenama, vec je suvise kasno da bi se proces zaustavio, ali uprkos tome, mjere koje se preduzimaju su gotovo zanemarive. Cini se da kao civilizacija srljamo u propast, i da cemo svi skupa, ukljucujuci generacije kole dolaze, uskoro placati cijenu pohlepe i kratkovidosti ekonomskih i politickih elita koje kroje globalnu politiku.

Tema je tu da pricamo o svim aspektima globalnog zagrijavanja: naucnim teorijama, predvidjanjma, fizikalnim i drustvenim uzrocima, ali i o stvarima koje sami mozemo poduzeti, kako bi neminovna steta bila sto manja.
User avatar
iceandfire
Posts: 23
Joined: 20/08/2010 14:49

#2 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by iceandfire »

To je dobra stvar, pa klima se uvjek mijenja sta je tu cudno,, doslo je vrijeme da covjek izumre a da se formira neka nova superiornia vrsta.... Evolucija mora da tece,,, sta bi bilo da dinosaursi nisu jos izumrli... :) heh
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#3 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by chengaba »

iceandfire wrote:To je dobra stvar, pa klima se uvjek mijenja sta je tu cudno,, doslo je vrijeme da covjek izumre a da se formira neka nova superiornia vrsta.... Evolucija mora da tece,,, sta bi bilo da dinosaursi nisu jos izumrli... :) heh
Jah, samo što čovjek u svom sranju koje pravi svom okolišu, pored sebe, u ambis povlači i 54.000 vrsta godišnje. :-)
lekac5
Posts: 13
Joined: 23/05/2011 22:47

#4 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by lekac5 »

tema je zanimljiva, samo nazalost koliko ce imati uticaja na forumase. iskreno da bi nesto promjenili na zemlji tj. sacuvali civilizaciju treba se pokrenut svjetska revolucija u tome, jer jedna drzavica, ne moze napravit nista puno. u svakom slucaju ljudska pohlepa je kriva svemu
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by Skyfox »

ima vec tema na kojoj sam se jedino ja nasekirao :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=125

promijeniti svijest i ubjedenje da pojedinac ne moze doprinjeri promijenama!
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#6 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by zunazu »

User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#7 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by orinoco »

Je li behar na stablu divljeg kestena u Sarajevu, 14. oktobra, produkt klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja?

Ulica Behdžeda Mutevelića, danas

Image
Image
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#8 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by orinoco »

Čudo prirode u Travniku: Probeharala kruška na 600 metara nadmorske visine .

http://avaz.ba/lokalne-vijesti/srednjob ... u-travniku
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#9 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by Haman2 »

Kad sam bio djecak u BiH nije bilo sparine. Ako je toplo ides u hlad ili u kucu. Danas vise nije tako. Sve se promijenilo. Klima, ljudi obicaji itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by Sanjarko »

Neki od nas sumnjaju na neke stvari ali su nas ismijavali radi toga da se tako izrazim. Necu sta itd. Jb mi se. :( = Nazalost.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#11 Re: Klimatske promjene i globalno zagrijavanje

Post by CrayOn »

Najnoviji izvjestaj Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) ;
https://www.bbc.com/news/science-environment-45775309
Post Reply