Klima uredjaji :)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

novikorisnik
Posts: 204
Joined: 11/09/2008 23:01

#26 Re: KLIMA Uredjaji - savjet.

Post by novikorisnik »

Haris.ba wrote:Da ne otvaram drugu temu, koliko bi koštalo premještanje klime? Umjesto četiri metra cijevi sada bi trebalo 5 metara(znači ne može se iskoristiti stara instalacija).

1m cijevi 6mm kosta 3,60KM, a 9,5mm oko 5KM (Vokel - kod Wise).
Imas opciju da kupis onaj dodatak (ne znam, strucan naziv), pa da produzis po jos 1m cijevi ili da kupis nove u duzini u kojoj ti treba. Cijenu onda mozes sam izracunati.
Cijenu premjestanja odredjuje hoces li obadvije jedinice re-locirati ili ces samo jednu pomaci za taj 1m.
Ako nemas vec nekoga za taj posao, mogu ti preporuciti kolegu koji postavlja klime. Mislim da ti ne bi naplatio vise od 50tak KM. (nisam ga pitao - govorim odokativno) :)
maki2007
Posts: 1
Joined: 22/07/2010 00:02

#27 Re: KLIMA Uredjaji - savjet.

Post by maki2007 »

Gree klima uređaji su jako kvalitetni i za sasvim malo novca si možete priuštiti. Već mjesecima montiram Gree uređaje i do sada nije bilo pritužbi. slobodno ukoliko nađete uređaj uzmite samo obratite pažnju na to koje su veličine i koju namjenu imaju, hlade li samo?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#28 Klima uredjaji :)

Post by mO k3 »

Vozdra drugari :)

Treba mi malo vise info uvez split-dualni klima uredjaja za grijanje i za hladjenje, centralno nece uvesti .

E sada zanima me da li ima u bih da se nabavi , kako funkcionise ,koliko kosta


Hvala unaprijed svjema :)
Last edited by mO k3 on 29/09/2010 15:53, edited 2 times in total.
merik
Posts: 202
Joined: 15/06/2010 12:12
Location: Između jave i sna

#29 Re: Klima uredzaji :)

Post by merik »

Please, prvo ispravi grešku u nazivu teme.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#30 Re: Klima uredzaji :)

Post by mO k3 »

hajde da brojimo krva zrnca :)

Ako nema te sta reci osim gramaticke greske ,onda bih vas zamolio da i ne pisete :)
User avatar
probuseni $
Posts: 837
Joined: 18/08/2010 16:12

#31 Re: Klima uredjaji :)

Post by probuseni $ »

Ja imam jedan. I zadovoljan i imam primjedbi. Grije i kad je vani -10. Vanjski agregat se cuje , bruji pomalo.

Nadji mjesto gdje ces postaviti unutarnji agregat da ne buci previse.

Kad kupujes pazi na COP ( to ti je odnos ulozene el-energije i dobijene toplote) . Moj ima caa. COP 6. Ne kupuj nista sto ima COP ispod 3. Provjeri u papririma da je to upravo taj aparat jer znaju promjeniti etikete, pa ti uvale stari, sa manjim COP za veci. Ne piostavljaj sam, vec pozovi servis i trazi garanciju 2g. na montazu.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#32 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

Napisah za drugu temu ali i ovdje ce dobro doci moja zapazanja :D

-Kvalitetna INVERTER klima cjenovnog ranga 1500-2000KM pokriva prostor 60-90m2. Ako su prostorije slabo povezane hodnicima, mogu se uzeti dvije unutrasnje jedinice sa jednom vanjskom sto dodje 2500-3000KM. Udaljenost vanjske od unutrasnjih jedinica moze ici do 25m sto je dovoljno za svaki stan.

-Za grijanje stana od 40m2 u zimskim mjesecima trosi 10-20KM mjesecno. Znam, vecini je ovaj podatak nevjerovatan ali je istinit jer je dobiven iz licnog primjera. Potrosnja nikad ne prelazi 0,5 kWh sto nije konstantna potrosnja jer se kompresor pali samo po potrebi odrzavajuci temperaturu na oko 23,5C.

-Zagadjenje je nepostojece jer nikakve nusprodukte ne ispusta (osim ako majstori pri ugradnji sfusere spajanje cijevi).

Tajna u ovako maloj potrosnji struje jeste u osnovnom parametru efikasnosti klime tj. koeficijentu COP. Sto veci COP to efikasnija i ekonomicnija klima. U minimalnom opterecenju, moja trosi 120W(ljeti pri hladjenju nekad spusti i do 100W) a pri vanjskoj temperaturi iznad nule(U Sa se zimi vecinom i vrti oko 0C osim nocu) daje 5 puta vise toplote tj. 600W. To je COP 5 . I kad je vani bilo oko -10C, nije trosila vise od 0,5 kWh.

Malo stavite na papir GODISNJU potrosnju za grijanje bilo plinom, centralnim ili cvrstim gorivima pa cete vidjeti kako se investicija u klimu isplati kroz 2-3 zime/godine. Za stan od 40m2 toplane naplacuju 100KM mjesecno x 6mj koliko nas griju.

A s ovakvom klimom mjesecno dodje 10-20KM zavisno od vanjske temperature. Dakle PET do DESET puta manje + grijes se i nocu a i prije 15. okrobra i poslije 15. aprila po potrebi. Dakle potpuna sloboda grijanja. I ne strahujes hoce li Rus/Ukrajinac zavrnuti pipu i hoce li poskupiti plin (kao sto jeste 30% od 1. januara).
Tu sam za sva eventualna dodatna pitanja :) (naziv klime namjerno nisam naveo da ne bi skeptici pomislili kako je rijec o reklami :-) )

P.S. Treba razbiti vec ukorijenjeni mit o 'stetnosti klima' na zdravlje.
1. Inverter klima NEPRIMJETNO hladi/grije duvajuci zrak neznatno ohladjen/zagrijan tako da ne stvara nagle promjene i oscilacije u temperaturi prostorije.
2. Kompresor moze raditi izuzetno sporo tj. troseci 120W a dajuci 600W - na taj nacin preciznije odrzava temp. pa nema tih naglih oscilacija kao kod losijih klima koje se svako malo pale i gase.
3. I na kraju naravno nikad ne hajcati klimu npr. podesavajuci na daljinskom 30C za grijanje ili 18C za hladjenje, jer se tako daje naredba klimi da MAKSIMALNO grije/hladi i stvara temperaturni udar na organizam.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#33 Re: KLIMA Uredjaji - savjet.

Post by A_I_ »

Napisah za drugu temu ali i ovdje ce dobro doci moja zapazanja :D

-Kvalitetna INVERTER klima cjenovnog ranga 1500-2000KM pokriva prostor 60-90m2. Ako su prostorije slabo povezane hodnicima, mogu se uzeti dvije unutrasnje jedinice sa jednom vanjskom sto dodje 2500-3000KM. Udaljenost vanjske od unutrasnjih jedinica moze ici do 25m sto je dovoljno za svaki stan.

-Za grijanje stana od 40m2 u zimskim mjesecima trosi 10-20KM mjesecno. Znam, vecini je ovaj podatak nevjerovatan ali je istinit jer je dobiven iz licnog primjera. Potrosnja nikad ne prelazi 0,5 kWh sto nije konstantna potrosnja jer se kompresor pali samo po potrebi odrzavajuci temperaturu na oko 23,5C.

-Zagadjenje je nepostojece jer nikakve nusprodukte ne ispusta (osim ako majstori pri ugradnji sfusere spajanje cijevi).

Tajna u ovako maloj potrosnji struje jeste u osnovnom parametru efikasnosti klime tj. koeficijentu COP. Sto veci COP to efikasnija i ekonomicnija klima. U minimalnom opterecenju, moja trosi 120W(ljeti pri hladjenju nekad spusti i do 100W) a pri vanjskoj temperaturi iznad nule(U Sa se zimi vecinom i vrti oko 0C osim nocu) daje 5 puta vise toplote tj. 600W. To je COP 5 . I kad je vani bilo oko -10C, nije trosila vise od 0,5 kWh.

Malo stavite na papir GODISNJU potrosnju za grijanje bilo plinom, centralnim ili cvrstim gorivima pa cete vidjeti kako se investicija u klimu isplati kroz 2-3 zime/godine. Za stan od 40m2 toplane naplacuju 100KM mjesecno x 6mj koliko nas griju.

A s ovakvom klimom mjesecno dodje 10-20KM zavisno od vanjske temperature. Dakle PET do DESET puta manje + grijes se i nocu a i prije 15. okrobra i poslije 15. aprila po potrebi. Dakle potpuna sloboda grijanja. I ne strahujes hoce li Rus/Ukrajinac zavrnuti pipu i hoce li poskupiti plin (kao sto jeste 30% od 1. januara).
Tu sam za sva eventualna dodatna pitanja :) (naziv klime namjerno nisam naveo da ne bi skeptici pomislili kako je rijec o reklami :-) )

P.S. Treba razbiti vec ukorijenjeni mit o 'stetnosti klima' na zdravlje.
1. Inverter klima NEPRIMJETNO hladi/grije duvajuci zrak neznatno ohladjen/zagrijan tako da ne stvara nagle promjene i oscilacije u temperaturi prostorije.
2. Kompresor moze raditi izuzetno sporo tj. troseci 120W a dajuci 600W - na taj nacin preciznije odrzava temp. pa nema tih naglih oscilacija kao kod losijih klima koje se svako malo pale i gase.
3. I na kraju naravno nikad ne hajcati klimu npr. podesavajuci na daljinskom 30C za grijanje ili 18C za hladjenje, jer se tako daje naredba klimi da MAKSIMALNO grije/hladi i stvara temperaturni udar na organizam.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#34 Re: Klima uredjaji :)

Post by munevera44 »

Planiram kupiti klima uredjan za stan.
Pošto nemam nikakvih iskustava, dajte savjete.
mishmish
Posts: 29
Joined: 14/12/2008 17:07

#35 Re: Klima uredjaji :)

Post by mishmish »

kod mene klima radi, tj puse, ali taj zrak niti je topal niti hladan, znaci ona fakticki samo propuhuje. nikako da skontam u cemu bi mogao biti problem, da li je to taj nedostatak freona, ili bi moglo biti nesto drugo?
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#36 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

mishmish wrote:kod mene klima radi, tj puse, ali taj zrak niti je topal niti hladan, znaci ona fakticki samo propuhuje. nikako da skontam u cemu bi mogao biti problem, da li je to taj nedostatak freona, ili bi moglo biti nesto drugo?
Otkad to radi? Kako je ranije radila (pretpostavljam da mislis na rezim grijanja)? Koji je model?
Ako je ranije grijala i hladila, a sad oslabila, najprije ce biti nedostatak plina tj. da je iscurio.
mishmish
Posts: 29
Joined: 14/12/2008 17:07

#37 Re: Klima uredjaji :)

Post by mishmish »

vaillant je klima. nije nikad nesto posebno radila, jer nisam je posebno koristila. kad je tek ugradjena, sve smo probali, sve ok, onda je dugo nismam palila, i vidim da nesto nije ok. i traje to podugo, imam je 2 godine, samo ja nikako da se prihvatim rjesavanja tog problema :-)
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#38 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

mishmish wrote:vaillant je klima. nije nikad nesto posebno radila, jer nisam je posebno koristila. kad je tek ugradjena, sve smo probali, sve ok, onda je dugo nismam palila, i vidim da nesto nije ok. i traje to podugo, imam je 2 godine, samo ja nikako da se prihvatim rjesavanja tog problema :-)
Pa zovite servisera ali nekog ko ima opremu za provjeru curenja plina i dopunjavanje.
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#39 Re: Klima uredjaji :)

Post by saale »

Zna li neko gdje se imaju kupiti Toshibne klime,???
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#40 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

saale wrote:Zna li neko gdje se imaju kupiti Toshibne klime,???
Za Toshibu zastupnik je MB Frigo
http://www.mbfrigo.ba/

a za takodje odlicne Fusitsu klime je Termocommerce
http://www.termocommerce.hr/kontakt/sarajevo

Na drugoj temi opsirno sam pisao o kvalitetnim klimama sposobnim da dobro i izuzetno ekonomicno griju pocevsi od druge stranice teme Grijanje na struju:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p5079126
saale
Posts: 1397
Joined: 08/07/2008 13:39

#41 Re: Klima uredjaji :)

Post by saale »

koliko sam se mogao upšoznati toshiba je pa nekima najbolja najsigurnija i najefikasnjija pogotovu Toshiba DC Hybrid Inverter, ja se kontam prvenstveno grijati na ovu klimu, Ima li ko iskustava s ovim klimama, u vezi potrosnje kod mene je stan 65 m2 stimda je stan dobro izoliran i topao
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#42 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

saale wrote:koliko sam se mogao upšoznati toshiba je pa nekima najbolja najsigurnija i najefikasnjija pogotovu Toshiba DC Hybrid Inverter, ja se kontam prvenstveno grijati na ovu klimu, Ima li ko iskustava s ovim klimama, u vezi potrosnje kod mene je stan 65 m2 stimda je stan dobro izoliran i topao
Nema toga kao najbolje ovo najbolje ono :-D
Jedino sto je vise nego ocito sudeci prema onome sta nordijci kupuju/koriste jeste da su japanske klime TOP sto se tice grijanja i kvaliteta uopste...

Mozda nisi procitao odgovor na tvoj prosli post - vec sam pisao o grijanju na kvalitetne japanske klime tako da mozes poceti od linka koji sam ti vec dao :)
ervinl
Posts: 19
Joined: 25/04/2011 21:51

#43 Re: Klima uredjaji :)

Post by ervinl »

Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje, koji klima uredjaj mi perporucujete za kupovinu, hladim dnevni boravak, trpezariju i kuhinju cca 45 m2...

Citao sam dosta o klimama, cudima, tehnologijama itd. interesuje me najbolji odnos ulozeno - dobijeno...

U Sarajevu sam i kod Stanica sam gledao LG klime pa sad... sta preporucujete...
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#44 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

ervinl wrote:Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje, koji klima uredjaj mi perporucujete za kupovinu, hladim dnevni boravak, trpezariju i kuhinju cca 45 m2...

Citao sam dosta o klimama, cudima, tehnologijama itd. interesuje me najbolji odnos ulozeno - dobijeno...

U Sarajevu sam i kod Stanica sam gledao LG klime pa sad... sta preporucujete...
Ako ti treba samo za hladjenje, uzmi neku inverter LG, ili jeftiniji inverter model Panasonica ili Toshibe - 'devetku' (velicina tj. kapacitet) ali obavezno da je inverter jer ces :

1. manje imati zdravstvenih problema(sinusi itd) jer inverter klime izbacuju zrak temperature priblizne sobnoj
2. manje troskove za struju
3. tisi rad sto unutrasnje sto vanjske jedinice jer inverter rijetko kad radi na 100% tj. nazivnom opterecenju za razliku od prevazidjenih fiksnih klima.

Cijene takvih iole kvalitetnih klima su izmedju 1200 i 1600KM. Koliko para - toliko i muzike a razlika se zaista vidi (u mom slucaju najvise na mizernoj potrosnji zbog velike moci izvlacenja toplotne energije iz okoline).

Moja zimi nikad ne prelazi potrosnju od 0,5kW a ljeti nikad preko 0,4kW (a ne radi konstantno vec se pali-gasi po potrebi). Stan je 38m2.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#45 Re: Klima uredjaji :)

Post by LaCici »

U potrazi sam za klimom i bila sam u ona dva techno shopa na Koreji i u Merkuru. Ponuda je katastrofa, imaju samo 2-3 uredjaja izlozena. Gdje jos da gledam, ja ne znam gdje se nalaze te prodavnice gdje ima malo bolja ponuda? A sto se tice cijene do 1000 KM mogu izdvojiti. Sta predlazete?
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#46 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

LaCici wrote:U potrazi sam za klimom i bila sam u ona dva techno shopa na Koreji i u Merkuru. Ponuda je katastrofa, imaju samo 2-3 uredjaja izlozena. Gdje jos da gledam, ja ne znam gdje se nalaze te prodavnice gdje ima malo bolja ponuda? A sto se tice cijene do 1000 KM mogu izdvojiti. Sta predlazete?

U tom slucaju uzmi lg inverter (ako bude i do 1200 KM bolje je uzeti lg nego samsung, beko i sl. inverter).
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#47 Re: Klima uredjaji :)

Post by LaCici »

Ima li ko iskustva sa Midea klimom? Procitah na par mjesta da je odlicna, a jeftina je, negdje oko 450 KM.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#48 Re: Klima uredjaji :)

Post by SundanceKid »

Moze i meni mala pomoc :D

Ja imam u stanu klimu, ali zbog dugog hodnika, nema nikakav efekat na moju sobu, u kojoj je nepodnosljivo vruce. Radi se o maloj sobi (otprilike 3x4m), koja vecinu dana gleda u sunce. Moze li mi neko preporucit neko rjesenje, jel ima kakva "manja" klima, da nije skupa, sa kojom bi rijesio samo tu sobicu??
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#49 Re: Klima uredjaji :)

Post by A_I_ »

SundanceKid wrote:Moze i meni mala pomoc :D

Ja imam u stanu klimu, ali zbog dugog hodnika, nema nikakav efekat na moju sobu, u kojoj je nepodnosljivo vruce. Radi se o maloj sobi (otprilike 3x4m), koja vecinu dana gleda u sunce. Moze li mi neko preporucit neko rjesenje, jel ima kakva "manja" klima, da nije skupa, sa kojom bi rijesio samo tu sobicu??

Problem hladjenja moze se rijesiti pravljenjem rupe iznad vrata od te sobe. Ako je staklo iznad vrata, lako ga je ukloniti. Na taj nacin ce puno bolje cirkulisati topli zrak koji se skuplja pri plafonu.

Evo kako to nordijci rade:

Image
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#50 Re: Klima uredjaji :)

Post by SundanceKid »

Hehe, pa dobro, ne bi bas zidove rusio u stanu :D hahahaha, mislim da je ipak lakse neku klimu stavit :D
Post Reply