Klima uređaj

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#1 Klima uređaj

Post by beco »

Hocu sebi da kupim klima uređaj sa inverterom. Konfiguracija stana je takva da želim jednim unutrašnjim aparatom hladiti kuhinju, dnevnu sobu i spavače sobe. Sada najbolje bi bilo više unutrašnjih jedinica instalirati, ali to mi je parali. Zato sam razmišljao da sebi kupim jaču malo klimu sve da pokrije. Nesto kao recimo http://www.ekupi.ba/VIVAX-COOL-klima-ur ... 71255.aspx urađaj od 7 kw. Nisam nesto naklonjen VIVAX uređajima, znam da je to marka Kimteca a da su uređaji kineski. Ima li ko iskustva sa Vivax klimama? Imate li kakvu preporuku?
Last edited by beco on 03/07/2016 16:06, edited 1 time in total.
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#2 Re: Klima urađaj

Post by beco »

Pa imali iko Vivax klime majkumu stara :D
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Klima urađaj

Post by problemnatravunu »

Ja imam GREE, obični "dvanaeska"
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#4 Re: Klima urađaj

Post by Kio »

problemnatravunu wrote:Ja imam GREE, obični "dvanaeska"
Kako si zadovoljan sa klimom. Koliko ti vise dodje struje, jer sam u nedoumici u odabiru obicne i inverter klime GREE :) pa eto posavjetuj :P
Gdje si kupovao?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#5 Re: Klima urađaj

Post by Slo Burner »

Koja je najmanja koja ce mi odgovarati za 100 kvadrata?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Klima urađaj

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kio wrote:
problemnatravunu wrote:Ja imam GREE, obični "dvanaeska"
Kako si zadovoljan sa klimom. Koliko ti vise dodje struje, jer sam u nedoumici u odabiru obicne i inverter klime GREE :) pa eto posavjetuj :P
Gdje si kupovao?
Ja bih uvijek i uvijek išao na inverter jer troši mnogo manje a i može grijati u debelom minusu. Obična klima već na 0 stepeni se pati i troši k'o ruska Volga. :mrgreen: Rovac će to bolje objasniti.
Slo Burner wrote:Koja je najmanja koja ce mi odgovarati za 100 kvadrata?
Koji je raspored prostorija u tih 100m2 ili je samo jedna velika prostorija? Moj savjet ti je da ideš na najmanje dva manja uređaja 9+9, nego na jedan veliki, tako da ih strateški postaviš da griju/hlade što veći ili više prostorija. Kod mene Haier 18-ka plus 9-ka griju/hlade oko 90m2 na jednoj etaži. Ja sam napravio tu grešku pa sam umjesto da kupim dvije 9-ke uzeo jednu 18-ku pa kasnije dokupio 9-ku. :roll:
beco wrote:Hocu sebi da kupim klima ureađaj sa inverterom. Konfiguracija stana je takva da želim jednim unutrašnjim aparatom hladiti kuhinju, dnevnu sobu i spavače sobe. Sada najbolje bi bilo više unutrašnjih jedinica instalirati, ali to mi je parali. Zato sam razmišljao da sebi kupim jaču malo klimu sve da pokrije. Nesto kao recimo http://www.ekupi.ba/VIVAX-COOL-klima-ur ... 71255.aspx urađaj od 7 kw. Nisam nesto naklonjen VIVAX uređajima, znam da je to marka Kimteca a da su uređaji kineski. Ima li ko iskustva sa Vivax klimama? Imate li kakvu preporuku?
Pa koliki ti je taj stan u kojem živiš. Ja sa 18-kom nisam uspio kvalitetno pokriti 90m2 a ti bi sa 7-com cijeli stan. Mislim da ti to neće funkcionisati, pogotovo zimi ako misliš grijati. Isti savjet kao za SloBruner, više unutrašnjih jedinica (najmanje dvije) pa ćeš imati kvalitetnije grijanje/hlađenje.

Edit: Vidim da ova "7-ca" u stvari 24-ka. :D :thumbup: Svejedno bolje ići na dvije 12-ke nego jedna 24-ka.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#7 Re: Klima urađaj

Post by Kio »

A sta mislis o Beko klimama. Slazem se da je inverter najbolji izbor. Samo da odaberem model i onda ce biti stres oko ugradnje na 9 spratu sam.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Klima urađaj

Post by _BataZiv_0809 »

Pratim.

Koje marke preporucujete?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#9 Re: Klima urađaj

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:Pratim.

Koje marke preporucujete?
Koliki ti je budžet? Ako imaš dovoljno onda samo japanac tipa Nocria, Mitsubishi. Toshiba, Panasonic...drugi razred su kvalitetni kinezi kao recimo Haier i Gree, ima još nekih ali ne pratim više toliko ovaj segment. Sve ostalo tipa Vivax, Beko ja bih lično preskakao.

EDIT: Na temi Grijanje na struju http://forum.klix.ba/grijanje-na-struju ... #p12664731 ima dosta informacija o hlađenju, klimama i grijanju sa njima pa ko želi može istraživati.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 03/07/2016 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Klima urađaj

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Koliki ti je budžet? Ako imaš dovoljno onda samo japanac tipa Nocria, Mitsubishi. Toshiba, Panasonic...drugi razred su kvalitetni kinezi kao recimo Haier i Gree, ima još nekih ali ne pratim više toliko ovaj segment. Sve ostalo tipa Vivax, Beko ja bih lično preskakao.
Pa gledao bih da napravim dugorocno ulaganje sa kvalitetnim inverterima. Znaci ili prva klasa ili najbolje od druge klase :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#11 Re: Klima urađaj

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Koliki ti je budžet? Ako imaš dovoljno onda samo japanac tipa Nocria, Mitsubishi. Toshiba, Panasonic...drugi razred su kvalitetni kinezi kao recimo Haier i Gree, ima još nekih ali ne pratim više toliko ovaj segment. Sve ostalo tipa Vivax, Beko ja bih lično preskakao.
Pa gledao bih da napravim dugorocno ulaganje sa kvalitetnim inverterima. Znaci ili prva klasa ili najbolje od druge klase :thumbup:
Pogledaj malo ovaj link gore što sam postavio, pitaj osobu pod nickom Rovac13, on je tata-mata za klime/invertere može ti dati najbolji savjet. Ako ideš na dugoročno ulaganje onda idi na najbolje. Bolje u startu malo više dati nego kasnije žaliti. Ja sam išao na Haier i nisam sam se pokajao ali na kraju sam skontao da sam mogao halaliti i tih 500-600KM više i imati Toshibu, možda i neku Nocriu. :roll:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Klima urađaj

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Pogledaj malo ovaj link gore što sam postavio, pitaj osobu pod nickom Rovac13, on je tata-mata za klime/invertere može ti dati najbolji savjet. Ako ideš na dugoročno ulaganje onda idi na najbolje. Bolje u startu malo više dati nego kasnije žaliti. Ja sam išao na Haier i nisam sam se pokajao ali na kraju sam skontao da sam mogao halaliti i tih 500-600KM više i imati Toshibu, možda i neku Nocriu. :roll:
Pisao sam vec sa Rovcem i Distortionom, ali jos uvijek mi nije rjesena situacija oko stana, tj. hocu li trebati klimu i za grijanje, odnosno u drugom slucaju, da li ima ekonomske opravdanosti prelaziti sa plina na struju kao izvor grijanja.

Tako da sam u svakom slucaju musterija za Micibusi, Tosibu ili Hitaci. A u nekom povoljnom aranzmanu mozda i Gree, LG (kakvi su oni znas li, za frizidere i ves masine su ubojice), Haier i sl.

Ne bih isao na Beko mada je strasno uznapredovao, a ni na Vivax i ostale jeftinije varijante.
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#13 Re: Klima urađaj

Post by beco »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kio wrote:
problemnatravunu wrote:Ja imam GREE, obični "dvanaeska"
Kako si zadovoljan sa klimom. Koliko ti vise dodje struje, jer sam u nedoumici u odabiru obicne i inverter klime GREE :) pa eto posavjetuj :P
Gdje si kupovao?
Ja bih uvijek i uvijek išao na inverter jer troši mnogo manje a i može grijati u debelom minusu. Obična klima već na 0 stepeni se pati i troši k'o ruska Volga. :mrgreen: Rovac će to bolje objasniti.
Slo Burner wrote:Koja je najmanja koja ce mi odgovarati za 100 kvadrata?
Koji je raspored prostorija u tih 100m2 ili je samo jedna velika prostorija? Moj savjet ti je da ideš na najmanje dva manja uređaja 9+9, nego na jedan veliki, tako da ih strateški postaviš da griju/hlade što veći ili više prostorija. Kod mene Haier 18-ka plus 9-ka griju/hlade oko 90m2 na jednoj etaži. Ja sam napravio tu grešku pa sam umjesto da kupim dvije 9-ke uzeo jednu 18-ku pa kasnije dokupio 9-ku. :roll:
beco wrote:Hocu sebi da kupim klima ureađaj sa inverterom. Konfiguracija stana je takva da želim jednim unutrašnjim aparatom hladiti kuhinju, dnevnu sobu i spavače sobe. Sada najbolje bi bilo više unutrašnjih jedinica instalirati, ali to mi je parali. Zato sam razmišljao da sebi kupim jaču malo klimu sve da pokrije. Nesto kao recimo http://www.ekupi.ba/VIVAX-COOL-klima-ur ... 71255.aspx urađaj od 7 kw. Nisam nesto naklonjen VIVAX uređajima, znam da je to marka Kimteca a da su uređaji kineski. Ima li ko iskustva sa Vivax klimama? Imate li kakvu preporuku?
Pa koliki ti je taj stan u kojem živiš. Ja sa 18-kom nisam uspio kvalitetno pokriti 90m2 a ti bi sa 7-com cijeli stan. Mislim da ti to neće funkcionisati, pogotovo zimi ako misliš grijati. Isti savjet kao za SloBruner, više unutrašnjih jedinica (najmanje dvije) pa ćeš imati kvalitetnije grijanje/hlađenje.

Edit: Vidim da ova "7-ca" u stvari 24-ka. :D :thumbup: Svejedno bolje ići na dvije 12-ke nego jedna 24-ka.
75 m2 stim da nije jedna velika prostorija nego 3 povezane. Budet je neki oko 1700 KM. Za te pare realno mogu kupiti ili Vivax 24, Lg18, ili mozda mozda 18 Mitsubishi.

Sad gdje preporučujete da se kupi?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#14 Re: Klima urađaj

Post by rovac13 »

beco wrote: 75 m2 stim da nije jedna velika prostorija nego 3 povezane. Budet je neki oko 1700 KM. Za te pare realno mogu kupiti ili Vivax 24, Lg18, ili mozda mozda 18 Mitsubishi.
Ne mozes bas porediti vivax i mitsubishi :lol:

Nije mjerilo samo da je klima 18-ka ili 24-ka ..........ja imam fujitsu 14 koja jace grije od tog vivax 24.......i stotinu puta je kvalitetnija......a kostala 1900KM........taj vivax nije nikako dobar izbor........vivax cak ne proizvodi klime..........nego proizvede kinez i nalijepi vivax na nju.........znalo se desit da gree proizvede neke klime za vivax.........kao npr vivax gexi....to je ista klima kao gree hansol....pa to i nebi trebalo biti lose.

Svaka klima je prica za sebe ......ako bas birate onda zadjite detaljno u specifikacije.....iako je za kineze tesko naci spec......uglavnom sto veca i teza vanjska jedinica bolje je.

Ono sto mi se ne svidja kod tog vivax......cim sam otvorio spec tamo pise vanjska jedinica 70db u nekom standardnom radu...........to je najveca buka koju sam procitao za jednu klimu zadnjih godina..........druga stvar koja mi se ne svidja je modulacija klime ..........prednost invertera je sto moduliraju snagu kompresora pa dobijes klimu koja ne hladi jako nego pomalo..........a sto manje vuce struje cop joj je bolji pa je potrosnja bolja............tako jedna dobra 12-ka trosi struje izmedju 250w i 2000w..........a kapacitet dobre 12-ke se krece od 0,6-0,9 kw pa sve do 5-6-7 kw............dok taj vivax 24 ne moze da radi na snazi manjoj od 1,5kw.........imam jednog takvog lg -a u kuci nazalost........i nebi to nikom preporucio.

Drvosjeca vam je dobro predlozio......puno je bolje imat vise manjih klima nego jednu veliku.

-manje klime su tihe
-bolje pokriju prostorije
-dvije klime ce uvijek radit u minimumu i tako imat bolju potrosnju
-dvije klime nece morat jako duvat pa ce bit ugodno za razliku od jedne velike koja mora jako da duva da bi stigla svuda rashladit.......i kad ti naidjes pored nje ona te pokosi pa se sav uvrnes :lol:
leptir007
Posts: 2
Joined: 31/01/2016 21:34

#15 Re: Klima uređaj

Post by leptir007 »

Pozz,evo nadam se i ja da cete pomoci izborom
Dnevna je oko 40m2 pa smo se odlucili za 12-ku,nadam se da ce biti dovoljna
e pitanje sad koju odabrati
Da li ima tko iskustva sa Frozzini klimom???
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#16 Re: Klima urađaj

Post by problemnatravunu »

Kio wrote:
problemnatravunu wrote:Ja imam GREE, obični "dvanaeska"
Kako si zadovoljan sa klimom. Koliko ti vise dodje struje, jer sam u nedoumici u odabiru obicne i inverter klime GREE :) pa eto posavjetuj :P
Gdje si kupovao?
Kupljena kod Jelića, Hrasno, preko puta Bosmala, a sto se tice potrosnje tu ti ne mogu nista bitno reci, jer ta klima je kupljena prije svega da zagrije u danima kad šupci iz toplana jos ne puste grijanje a , s obzirom na poziciju mog stana , hladjenje koristim isto tako samo povremeno kad su baš tropski dani u Sa..... zato sam i isao na taj neki jeftiniji, manji, jednostavniji tip klime, ali ipak od renomiranog proizvodjača, jer nema ekonomske opravdanosti da sam dao velike pare za neku hi-tech
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#17 Re: Klima uređaj

Post by Danguba »

Imam osjecaj da je svaka dobra osim Gorenja. :evil:
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#18 Re: Klima uređaj

Post by dufa »

Kakva su vam uopste iskustva sa klimama marke Vivax. Trebam jedan mali inverter pa se mislim da li kupiti a cijena povoljna. :-)
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#19 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Mala pomoc, raspored stana je na slici ispod... Gdje da ugradim klimu (i koju), na polje oznaceno plavim, budzet 1200KM? Crveno su vrata.
Hvala.
Image
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#20 Re: Klima uređaj

Post by frngla »

U dnevni boravak, za taj novac LG inverter. U biti, na koju god stranu zida da staviš klimu, zbog nepovoljnog položaja možeš (dobro) hladiti/grijati samo tu prostoriju.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#21 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Ima li opcija nekog split sistema, 2 unutrasnja, 1 vanjski a da nije inverter (zbog cijene)? Ili opcija izmedju vrata u hodnik, tada bi dobio podjednako hladjenje u ovim prostorijama, iako ne toliok efikasno, a moglo bi mi biti prehladno u hodniku i kuhinji :D
Jedino sto sam uspio naci kod nas je na piku Gree inverter ali kosta 2400.
Last edited by mobsterc on 19/10/2016 13:12, edited 1 time in total.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#22 Re: Klima uređaj

Post by frngla »

Ima, samo što košta preko 2500 KM

Edit: naravno i sama ugradnja bi bila skuplja, preko 500 KM zbog dužine cijevi i količine plina.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#23 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

frngla wrote:Ima, samo što košta preko 2500 KM

Edit: naravno i sama ugradnja bi bila skuplja, preko 500 KM zbog dužine cijevi i količine plina.
Gore sam editovao nakon sto si odgovorio, sta mislis o opciji ugradjivanja izmedju vrata? I koja je optimalna udaljenost vanjske i unutrasnje jedinice?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#24 Re: Klima uređaj

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

mobsterc wrote:Mala pomoc, raspored stana je na slici ispod... Gdje da ugradim klimu (i koju), na polje oznaceno plavim, budzet 1200KM? Crveno su vrata.
Hvala.
Image
Ja bih pokušao ugraditi na potrzu kuhinja-hodnik tako da pokrijem obje sobe ako ideš sa jednom unutašnojm jedinicom. Malo predimenzioniraj snagu uređaja koji kupuješ.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#25 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

To sam upravo gore pitao... sada sam misljenja da mozda pokusam izvesti ugradnju na poziciju oznaceno narancastom.
Koja snaga bi mi trebala ako su prostorije po 20m2, sa hodnikom i kuhinjom reci cemo da treba 50m2 hladiti?
Problem je sto je suprotno suncana strana pa ne znam da li bi bilo dovoljno efikasno, mada mozda efikasnije nego izmedju vrata jer puse direktno prema prostorijama.
Image
Post Reply