Klima uređaj

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#26 Re: Klima uređaj

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

mobsterc wrote:To sam upravo gore pitao... sada sam misljenja da mozda pokusam izvesti ugradnju na poziciju oznaceno narancastom.
Koja snaga bi mi trebala ako su prostorije po 20m2, sa hodnikom i kuhinjom reci cemo da treba 50m2 hladiti?
Problem je sto je suprotno suncana strana pa ne znam da li bi bilo dovoljno efikasno, mada mozda efikasnije nego izmedju vrata jer puse direktno prema prostorijama.
Image
Ja bih se prije pitao za grijanje ako misliš grijati sa njom nego za hlađenje. Iz iskustva i tri inverter uređaja u kući koliko imam mogu reći da ako već ideš na jedan unutrašnji da on bude za cca. 20% jači u odnosu na stvarno stanje. Recimo ako ti za 50m2 treba 12-ka uređaj idi na 18-ku. Po meni za kvalitetno hlađenje/grijanje za 50m2 ti treba 5kW uređaj ili dva od 2.5. Obavezno vidi mogućnost ugradnje na to mjesto koje si označio, posavjetuj se sa majstorom koji ti bude ugrađivao jer tu instalaciju jednom radiš pa ti se isplati sada dati malo više za instalaciju i za malo bolji uređaj. Bezveze bi ti bilo staviti uređaj od 3 ili 5kW u jednu sobu (dnevnu) jer bi ti hlađenje/grijanje u ostalim prostorijama bilo nikakvo, gotovo kao da nemaš.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#27 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Hladjenje mi je primarno... najbolje mi onda da dovedem nekoga da to pogleda. Kakvi su panasonic uredjaji?
http://www.ekupi.ba/Panasonic-Klima-ure ... 84232.aspx
ili da ne idem na inverter a da ima veci kapacitet hladjenja
http://www.ekupi.ba/LG-Klima-Jetcool-K1 ... 77080.aspx
frngla
Posts: 3222
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#28 Re: Klima uređaj

Post by frngla »

Bez dvije unutrašnje jedinice ćeš teško rashladiti/ugrijati ovaj stan gdje god da unutrašnju postaviš. Po meni je čisti promašaj postaviti unutrašnju jedinicu u hodnik. Klima bi stalno radila u max pogonu tako da bi bila prilično bučna, te bi trošila dosta struje bez nekog pretjeranog efekta.
Moja preporuka je inverter u svakom slučaju, što zbog tišeg rada, što zbog boljeg energetskog razreda.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#29 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Posto nisam mogao birati koju cu klimu, moze li neko da rastumaci specifikacije LG P18EN
http://www.lg.com/de/klima/lg-P18EN
Da li se sa ovom inverter klimom isplati pokusati grijati u odnosu na plin recimo...
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#30 Re: Klima uređaj

Post by rovac13 »

Mozes li zaobici lg ?
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#31 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

rovac13 wrote:Mozes li zaobici lg ?
Ne mogu, vec postavljena.
Samo me zanima isplati li se pokusavati grijati na ovo ili da se ne zajebajem... :D
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#32 Re: Klima uređaj

Post by problemnatravunu »

mobsterc wrote:
rovac13 wrote:Mozes li zaobici lg ?
Ne mogu, vec postavljena.
Samo me zanima isplati li se pokusavati grijati na ovo ili da se ne zajebajem... :D
Inverter je, vrijedi pokusati, vidjećeš sam uostalom da li ti moze zadovoljiti potrebe, jer to je ipak prije svega u startu koncipirano kao klima za hladjenej
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#33 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

problemnatravunu wrote:
mobsterc wrote:
rovac13 wrote:Mozes li zaobici lg ?
Ne mogu, vec postavljena.
Samo me zanima isplati li se pokusavati grijati na ovo ili da se ne zajebajem... :D
Inverter je, vrijedi pokusati, vidjećeš sam uostalom da li ti moze zadovoljiti potrebe, jer to je ipak prije svega u startu koncipirano kao klima za hladjenej
Pokusao bih zaobici silna testiranja, uporedjivanja racuna itd ako kazete da je lg toliko los... Zato i pitah moze li bar po speficikaciji, ili je i problem to sto ne prikazuju realno stanje?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#34 Re: Klima uređaj

Post by rovac13 »

Ja se pet godina grijem samo na klime.Meni jeftinije nego na drva.Jest da je kod mene japanac koji je dizajniran za grijanje prvenstveno.

Sta imas izgubit.Upali nek grije.Ako ti bude lijepo nastavi,ako ti se ne svidi ugasi,kratko jasno.

Nece ni lg puno trosit.Mozda nece dobro grijat kad upekne minus.A sto se tice prelaznog perioda nema problema.

Moj lg ima losu modulaciju,ne moze se spustit ispod 500w potrosnje pa se stalno gasi/pali kao obicna on/off klima.Ako je klima smjestena u veliku prostoriju onda ni to nebi bilo izrazeno.

Uzmi watmetar nije skup.Ustekas u uticnicu na njenu imas displej da vidis koliko ti potrosi klima.Kad vidis potrosnju mozda ti se svidi :)
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#35 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

rovac13 wrote:Ja se pet godina grijem samo na klime.Meni jeftinije nego na drva.Jest da je kod mene japanac koji je dizajniran za grijanje prvenstveno.

Sta imas izgubit.Upali nek grije.Ako ti bude lijepo nastavi,ako ti se ne svidi ugasi,kratko jasno.

Nece ni lg puno trosit.Mozda nece dobro grijat kad upekne minus.A sto se tice prelaznog perioda nema problema.

Moj lg ima losu modulaciju,ne moze se spustit ispod 500w potrosnje pa se stalno gasi/pali kao obicna on/off klima.Ako je klima smjestena u veliku prostoriju onda ni to nebi bilo izrazeno.

Uzmi watmetar nije skup.Ustekas u uticnicu na njenu imas displej da vidis koliko ti potrosi klima.Kad vidis potrosnju mozda ti se svidi :)
Ova klima ima ugradjen wattmetar u sebi, valjda ispravno pokazuje.
A nemam uticnicu, direktno je spojena na mrezu.
Sta se moze zakljuciti iz ovih specifikacija sa lg stranice?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#36 Re: Klima uređaj

Post by rovac13 »

Za lg ne mozes naci detaljne specifikacije service manual tehnik manual kao za japance,tako da je tesko nesto zakljucit iz tako povrsnih podataka koje je dao LG.Oni su npr taj uredjaj nazvali velicinom 18 i na prvu se cini kao veoma jak uredjaj,ali on ima malo manje snage nego mitsubishi ili fujitsu 12 koji kosta oko 2000KM.Takodje ima i slabiju ucinkovitost.

Imas taj pdf (web info) na lg stranici za taj model..........tu su objasnili kako su dobili podatke o scop koji se nalaze na euroventu.........racunali su da je bivalentna temp -8*C a operation limit temperatura -10*C.

Uostalom ne znam zbog cega tebe zanima specifikacija.Klimu si kupio namontirao imas watmetar u njoj.Upali i vozi.Vidjeces kako ce grijat i kako ce trosit.Jesil vec provjerio koliko struje povlaci u minimumu a koliko u maximumu.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#37 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Nisam je ja kupio :D
Pa dobro, ako je isto kao taj mitsu, to je onda ok valjda, bez obzira sto je veca jedinica.
Najmanje 0.0kw ako sam dobro skontao, testiracu to malo bolje kada bude toplije, cim pocne da hladi ili grije ide izmedju 0.5 i 0.7
Ne kontam sta je fol, kada postavim mod hladjenja, ne mogu ispod 18c, a na grijanju mogu :D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#38 Re: Klima uređaj

Post by rovac13 »

Onda si super prosao.Poklonu se ne gleda u zube.
mobsterc wrote:Pa dobro, ako je isto kao taj mitsu, to je onda ok valjda, bez obzira sto je veca jedinica.
Kako mislis veca jedinica.

LG npr nosi oznaku velicine 18,a ima manju vanjsku jedinicu,laksu za bar 5 kg,i ima manje snage od npr fujitsu 12 ltca,ili mitsubishi fh35ve.To je dio marketinga.Ovaj fujitsu i mitsubishi su top modeli koji kostaju oko 2000 KM i ljudi se na to griju i na -25,to su vrhunski uredjaji.Nebi bilo realno s njima porediti lg.

Sto se tice modulacije.Vecina danasnjih invertera ide sa potrosnjom dole do 250-300w dok grije npr.Ako je potreba za toplinom manja od toga onda se on gasi ide na pauzu.Neki modeli idu cak do 100-200w potrosnje.Dok oni koji imaju slabiju modulaciju ne mogu ispod 500w ili 0,5 kw.Takvi modeli se na ovom vremenu kad je polu hladno puno cesce pale gase.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#39 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Misl na to da je unutrasnja veca (glomaznija), navodna 18ka... Htio sam reci ako ova 18ka radi kao mitsu 12ka to je ok.. :) pogotovo jer je besplatno, a koliko znam kostalo je skoro 2k :/
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#40 Re: Klima uređaj

Post by rovac13 »

Taj mitsubishi od 2000KM je jedan od najboljih uredjaja na trzistu.
U tom grmu lezi zec.Lg nije ni blizu tako dobar a kosta haman isto.Ali kad dobijes na poklon onda je super povoljan i nema razloga nesto razglabat o njemu.Ja imam u spavacoj lg a u dnevnom boravku fujitsu i dobro znam razliku medju tim klasama.

Nego pisi ti nama o tome kako ti se svidja grijat se na to.Koliko prostora grijes,kako je izolovan prostor,koliko potrosi klima dnevno,mjesecno itd.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#41 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

Probao sam danas i mislim da se necu grijati na klimu, nervira me ventilator. Nije bucan puno, ali meni svi zvukovi smetaju, jedino jos neki frizider pravo tih da skontam i da mi bude potpuna tisina :D
Doslo mi je sada 70KM plina, a sumnjam da bi se drasticno smanjilo sa klimom, mozda 50KM da bi bilo...
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#42 Re: Klima uređaj

Post by rovac13 »

70 KM na grijanje je nikakav trosak.Ni ja se nebi zezao ni sa cim.

S tim sto ne kontam nesto.Na temi o peletu tvrde da se na pelet jeftinije grijat nego na plin.A ja se prije klima grijao na pelet i bilo mi 2-3 puta skuplje na pelet nego na klime.Malo mi racun ne jasan.Koliko kosta plin,kako se to obracunava ?
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#43 Re: Klima uređaj

Post by mobsterc »

rovac13 wrote:70 KM na grijanje je nikakav trosak.Ni ja se nebi zezao ni sa cim.

S tim sto ne kontam nesto.Na temi o peletu tvrde da se na pelet jeftinije grijat nego na plin.A ja se prije klima grijao na pelet i bilo mi 2-3 puta skuplje na pelet nego na klime.Malo mi racun ne jasan.Koliko kosta plin,kako se to obracunava ?
Plin su konacno pojeftinili zadnju godinu, nakon niza poskupljenja koja su ga ucinila neucinkovitim, tako je opet relativno povoljna opcija.
Treba uzeti u obzir da je u ovih 70 ukljucena i topla voda za kupanje/tusiranje, a ponekad kuhanje (zivim sam pa to nije toliko izrazeno).
Stan je od 62m2 i ima poprilicno dobru izolaciju iako ima dosta vanjskih zidova.
Mada zavisi i od ljudi, neko voli da mu je pretoplo, ja ne, i termostat mi je na 22c.
Tyke
Posts: 2624
Joined: 23/02/2012 05:44

#44 Re: Klima uređaj

Post by Tyke »

Ja koristim BEKO klimu, i zanima me opcija SWING - jel' samo gore-dole klapna ide ili ima nacin i da baca zrak lijevo-desno?
I zanima me oko automatskog gasenja klime kad dosegne zadanu temp, npr. namjestio sam klimu na 24 stepena i da li se klima automatski treba gasiti kad sobna temperatura dosegne tih 24 stepena i kako?

Ovo drugo pitam jer sam slabo klimu koristio proslog ljeta kad sam je postavio i tek nedavno koristim svaki dan i nedavno mi je postavljao klimu i u drugi stan isti monter i prica kako ce se automatski gasiti pa mu kazem da se kod mene u kuci ne gasi nego radi dok je ukljucena pa kaze kako nije nesto dobro spojeno, a on spajao, haha.
A maloprije mi vani ventilator prestade se okretati pa klima puse ali ne bas hladan zrak, par puta je gasio i filtere provjerio da bi sad opet pocela ubacivati hladan zrak i vani vodu pustati.

Laik sam pa halalite ako su pitanja smijesna.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#45 Re: Klima uređaj

Post by skafiskafsnjak »

Koju klimu kupiti, ada nije preskupa? Ima li smisla traziti nesto do 500km?

Inace , ne bi se puno koristila...
tutku
Posts: 1348
Joined: 18/06/2011 12:10

#46 Re: Klima uređaj

Post by tutku »

Kakva su iskustva forumasa sa Tesla i Hisense inverter klimama. Upratio sam da su obje klime neki entry modeli, srbijanski i kineski proizvodi, cijenom su tu negdje pa bih volio cuti neka iskustva i kojem modelu dati prednost. Ono sto je razlika jeste da Tesla daje garanciju na 5 godina ukoliko se kupi narednih dana, a Hisense je na tri godine.

https://www.ekupi.ba/Hisense-klima-ured ... 23965.aspx

https://www.ekupi.ba/TESLA-klima-uredja ... 27305.aspx
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#47 Re: Klima uređaj

Post by mali_balon »

tutku wrote: 08/08/2020 19:38 Kakva su iskustva forumasa sa Tesla i Hisense inverter klimama. Upratio sam da su obje klime neki entry modeli, srbijanski i kineski proizvodi, cijenom su tu negdje pa bih volio cuti neka iskustva i kojem modelu dati prednost. Ono sto je razlika jeste da Tesla daje garanciju na 5 godina ukoliko se kupi narednih dana, a Hisense je na tri godine.

https://www.ekupi.ba/Hisense-klima-ured ... 23965.aspx

https://www.ekupi.ba/TESLA-klima-uredja ... 27305.aspx
Nadji na FB farsel servis vogosca ima i kontakt br nema kojih klima nema kod njega...imao je neku akciju.....jos je ekstra majstor...
tutku
Posts: 1348
Joined: 18/06/2011 12:10

#48 Re: Klima uređaj

Post by tutku »

mali_balon wrote: 11/08/2020 06:38
tutku wrote: 08/08/2020 19:38 Kakva su iskustva forumasa sa Tesla i Hisense inverter klimama. Upratio sam da su obje klime neki entry modeli, srbijanski i kineski proizvodi, cijenom su tu negdje pa bih volio cuti neka iskustva i kojem modelu dati prednost. Ono sto je razlika jeste da Tesla daje garanciju na 5 godina ukoliko se kupi narednih dana, a Hisense je na tri godine.

https://www.ekupi.ba/Hisense-klima-ured ... 23965.aspx

https://www.ekupi.ba/TESLA-klima-uredja ... 27305.aspx
Nadji na FB farsel servis vogosca ima i kontakt br nema kojih klima nema kod njega...imao je neku akciju.....jos je ekstra majstor...
Tamo sam i vidio da imaju neku akciju na ovaj Hisense, zato sam ga i uzeo u razmatranje, imas li iskustvo sa ovim klimama
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#49 Re: Klima uređaj

Post by mali_balon »

tutku wrote: 11/08/2020 08:44
mali_balon wrote: 11/08/2020 06:38
tutku wrote: 08/08/2020 19:38 Kakva su iskustva forumasa sa Tesla i Hisense inverter klimama. Upratio sam da su obje klime neki entry modeli, srbijanski i kineski proizvodi, cijenom su tu negdje pa bih volio cuti neka iskustva i kojem modelu dati prednost. Ono sto je razlika jeste da Tesla daje garanciju na 5 godina ukoliko se kupi narednih dana, a Hisense je na tri godine.

https://www.ekupi.ba/Hisense-klima-ured ... 23965.aspx

https://www.ekupi.ba/TESLA-klima-uredja ... 27305.aspx
Nadji na FB farsel servis vogosca ima i kontakt br nema kojih klima nema kod njega...imao je neku akciju.....jos je ekstra majstor...
Tamo sam i vidio da imaju neku akciju na ovaj Hisense, zato sam ga i uzeo u razmatranje, imas li iskustvo sa ovim klimama
Nemam iskustvi sa klimama. Hisense je kupio gorenje.
A lik je ekstra, picajzla i strucan....nes se pokajat ako kod njega uzmes.....i da ganjaj imverter to je sad ekstra sto se potrosnje tice
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#50 Re: Klima uređaj

Post by Tabijat »

Moram početi grijati malu sobu , 12 m2.
Jedno možda glupo pitanje, ali:
Imam klimu u sobi do ove. Zimi se ne koristi. U pitanju je Lg inverter s09eq. Da li ja mogu na ovu klimu nakaciti dvije unutrašnje jedinice, s tim da bi radila samo jedna u određenom vremenu? Dakle da mi klima ljeti hladi samo sobu B a zimi grije samo sobu A?
Post Reply