klima

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
d2

klima

Post by d2 » 21/03/2008 03:10

elem jos sam prosle godine kontao da ove ugradujem klimu pa me zanima ima li neko kakvih savjeta u pogledu toga

- kakva klima (ima nesto split vako nako, imaju nekakve zidne ko kocka, imaju li tu kakvi tipovi klima ?)
- gdje postaviti onaj vanjski dio s obzirom da svako malo masu zakonom koji ce ukinuti klime i sat antene sa prozora ? idealna bi bila kuhinja ali bi onda klima "visila" ispod prozora, balkon je nesto dalje ali bih bio sigurniji ako se taj zakon donese da necu morati micati klimu. ima li kakve veze daljina tog vanjskog dijela od unutrasnjeg ? ima li kakvo ogranicenje posto je balkon dobrih 7-8 metara dalje. da li firme koje ugradjuju klimu srede fino (dakle kroz zid gdje moze - ako je siporex, na zid gdje ne moze kroz zid - ako je beton) cijevi koje vode do vanjskog dijela ili moras sam ganjati majstore za to ? navodno opet ako klima visi sa prozora po zakonu ce se moci prekriti maskom u boji fasade (dakle bukvalno stavis recimo zutu kutiju preko klime), da li je ovo istina ?
- da li postoji neki period kad su snizenja klima tj isplati li se ugradjivati sada u predsezoni ili je bolje cekati sezonu kada ce mozda cijene biti nize a i novi modeli ce se pojaviti
- u cemu se sastoji odrzavanje klime, ima li nekih dijelova koji se moraju periodicno mijenjati (koja je cijena otprilike ?)
- koliko realno klima dize racun za struju ljeti ?
- da li su klime uredjaji koji se generalno cesto kvare ili se moze racunati na godine rada bez dodatnih ulaganja ?
- eventualno preporuka za neki model (povrsina oko 7x7 m) i prodavca ?
- koliki je trosak realno ocekivati za ugradju i kupovinu ?

hvala

gaius

Re: klima

Post by gaius » 23/03/2008 09:04

1. ja imam kući samsung.. u kancelariji york.. naravno da je york bolji (iako su u kanc. 9tke a kući 12ke) ali je i duplo skuplji..
2. ja sam klime sakrio u "svjetlarnik" tako da nisu izbačene na fasadu prema ulici.. kući sam istu stavio na balkon a unutrašnju u kuhinju (povezana sa dnevnim)..
3. majstori su u kanc proveli cijevi (rekoše čini mi se do 15 m može) ali iznad plafona (rigips) tako da se ništa ne vidi s tim što je i kondenz cijev (obrati pažnju da ista ide od unutrašnje jedinice) također provedena kroz zidove pa u odvod (ako ovo budeš radio obavezno sifon staviti - zidni ili podni)..
4. moje vrte ljeti non stop.. računi su smijurija.. radi se o vrlo raširenoj zabludi da klima puno troši.. šta ja znam.. račun mi nikada ljeti ne dolazi preko 40 KM.. recimo da je neko povećanje potrošnje max. 15-20%.. radi dan noć.. a isplati se brate..
5. mene je ugradnja koštala 200 KM za ovaj samsung.. a york.. neću ni da spominjem..
6. održavanje ti je jednostavno.. ili platiš lika boli glava.. ili uzmeš sredstvo za čišćenje (ajax, klinac, palac) i na rešetke našpricaš.. otvoriš prozore i pustiš da odradi..

napomena.. bolje ti je što prije (proljeće) jer ljeti raja navali pa čekaš na ugradnju.. prođe ti ljeto..

d2

Post by d2 » 23/03/2008 11:47

hvala ti puno, sada su neke stvari jasnije

fakticki imam dvosmjernu vezu izmedju vanjske i unutrasnje jedinice ako sam dobro razumio, unutrasnja povlaci hladan zrak iz vanjske ali vraca nazad kondenz posto nemam u trpezariji gde staviti odvod (suprotni zid od sudopera), ako kondenz ide vani preko vanjske onda mora imati i pad a velika je udaljenost... hm

vjerovatno bih trebao zovnuti majstora da malo pogleda kako sta

gaius

Post by gaius » 23/03/2008 18:24

nema dvosmjerno.. unutrašnja reciklira unutrašnji zrak.. povlači ga s vrha klime (vruć zrak ide prema plafonu) i ispušta.. klima na vanjsku jedinicu samo odvodi toplotu ali ne uzima zrak izvana.. kondenz ide iz unutrašnje jedinice tako da za crijevo treba malo pada..

d2

Post by d2 » 24/03/2008 06:02

razumijem, hvala!

Ima li neko ko zivi vani i zna za ovaj zakon sa klimama na prozoru ?
Fakat mi je to problem, balkon je daleko a i u dogledno vrijeme ce biti ustakljen...

:cry:

patriota.sila

Post by patriota.sila » 27/06/2008 12:57

Dosta toga je receno ali istovremeno i nije......naime i ja bih htio klimu da uvedem pa ono prvo sto me zanima je cijena sa ugradnjom za neke prosjecne klima uredjaje....evo gledam na internetu ali nigdje da naletim da imaju lijepo odradjen sajt............ pa me zanima ako neko zna sajt firme koja se bavi ugradnjama i jos bolje otprilike koliko max novca mi treba da ugradim uredjaje ukljucujuci sve....moze li za 800KM se sve odradit :-)

Fordas

Post by Fordas » 27/06/2008 13:08

Trebas racunati da u cijenu klime nije uracunata ugradnja i da ona danas u prosjeku kosta od 200 do 300 KM, uz odredjeno cekanje naravno. Također, jako je bitno mjesto ugradnje kao i prostorija te odgovarajuca snaga klime, ali o tome ti mogu vise reci sami vlasnici

Meshtar

Post by Meshtar » 27/06/2008 13:25

za određenu snagu klime imaš tačno određenu mjeru koliko ti vanjska jedinica može biti daleko od radne jedinice. Tako da položaj klima uređaja u kući uslovljava položaj jedinice vani. Kada je jedinica predaleko klim agubi snagu, i ne radi sa 100% efektom. također gledaj neki kvalitetniji uređaj zbog sevisa. Klimu je također potrebno očistiti prije svake szone i dopuniti freonom. Sretno.

PS. kakvo je ovo divlje vrijeme krenulo uskoro ćemo svi morati imati klima uređaje.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 27/06/2008 13:46

Ja uzeo u Beko Shopu 12-ku, malo manje od 500 km sa popustom.
Nemam zamjerke.

patriota.sila

Post by patriota.sila » 03/08/2008 23:39

Svaki post u sebi sadrzi barem mjesta za jos jedno pitanje...ako neko moze precizno da odgovori>>>
1.Sto se tice servisiranja uredjaja koji je najisplatnije uzeti...tj danas sutra kad se pokvari da popravak ne bude drasticno skup,skuplji nego sam klima uredjaj. :-D
2.Svake sezone treba puniti freonom...freon je? i Naravno jedno punjenje kosta?

I ONO NAJBITNIJE
3.Ja zelim da klimu koristim i zimi, pa me zanima da li je iskoristiva i tad...???Moze li da imalo ugrije prostoriju od 35m3,koliko ovisi od vanjske temperature ?

Karabaja

Post by Karabaja » 03/08/2008 23:52

patriota.sila wrote:Svaki post u sebi sadrzi barem mjesta za jos jedno pitanje...ako neko moze precizno da odgovori>>>
1.Sto se tice servisiranja uredjaja koji je najisplatnije uzeti...tj danas sutra kad se pokvari da popravak ne bude drasticno skup,skuplji nego sam klima uredjaj. :-D
2.Svake sezone treba puniti freonom...freon je? i Naravno jedno punjenje kosta?

I ONO NAJBITNIJE
3.Ja zelim da klimu koristim i zimi, pa me zanima da li je iskoristiva i tad...???Moze li da imalo ugrije prostoriju od 35m3,koliko ovisi od vanjske temperature ?

najisplativije je uzeti kvalitetnu klimu koja se neće pokvariti pa joj nećeš morati ni dijelove mijenjati :) (york i carrier = bog bogova),
freon je plin koji je potreban da klima radi i mora biti pod određenim pritiskom da klima radi efikasno, svake godine je preporučljivo dovesti majstore da provjere filtere i nivo freona i dopune po potrebi, to je negdje oko 50 - 100 KM (zavisi koliko ga dopune)

klima zimi ne može (efikasno) grijati ako je temperatura vani minus

Fourier88

Post by Fourier88 » 07/06/2011 14:35

ima li neko servisera za Samsung klimu da preporuči? ne hladi dobro, vjerovatno je nestalo freona a godinama nije servisirana... kako se kreću cijene servisiranja u SA?

ExNihilo
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Post by ExNihilo » 10/06/2011 01:07

valjal šta general electric klima :D 17tka?

Post Reply