Klima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#1 Klima

Post by el_bake007 »

Pošto su starije teme neaktivne,nebi da ih bumpam a ne mogu pronaći neku noviju.

Planiram kupiti neku od ovih jeftinijih klima- do nekih 400-450KM, bitno mi je da može normalno ohladiti sobu u kojoj provodim većinu vremena, ta soba je nekih 20 kvadrata. Ima li neko iskustva sa uređajima koji se nalaze u tom cjenovnom rangu, uglavnom su to Vox ili Tesla uređaji. Grijanje na klimu mi nije bitno kao ni energetska efikasnost, bitno mi je samo da dobro hladi tu sobu kad počnu vrućine.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Klima

Post by Maraschino »

User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3 Re: Klima

Post by zlo zlo »

kao netko tko je koristio obične klime i inverter, ako je samo hlađenje u pitanju i najeftinije moguće. gledaj onda najeftiniju ali da je Inverter.

da pojasnim zašto, mislim obje će ti hladit na zadano ali:
obična će radit max snagom dok radi i onda se ugasit, znači, puhanje, bol u glavi, ako legneš spavati, glava kao u slona kad se probudiš
inverter će radit koliko treba, polako hladit, održavat zadano, sve pomalo, bez jakih promjena tokom tog hlađenja, neusporedivno ugodnije

Ja pod običnom klimom nisam mogla nikad spavati, pod inverterom spavam kao beba, tj. konačno spavam ljeti u Mostaru :mrgreen:
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#4 Re: Klima

Post by el_bake007 »

zlo zlo wrote:kao netko tko je koristio obične klime i inverter, ako je samo hlađenje u pitanju i najeftinije moguće. gledaj onda najeftiniju ali da je Inverter.

da pojasnim zašto, mislim obje će ti hladit na zadano ali:
obična će radit max snagom dok radi i onda se ugasit, znači, puhanje, bol u glavi, ako legneš spavati, glava kao u slona kad se probudiš
inverter će radit koliko treba, polako hladit, održavat zadano, sve pomalo, bez jakih promjena tokom tog hlađenja, neusporedivno ugodnije

Ja pod običnom klimom nisam mogla nikad spavati, pod inverterom spavam kao beba, tj. konačno spavam ljeti u Mostaru :mrgreen:

Hvala na informaciji. Što se tiče tih "nuspojava" klime, mislim da mi neće stvarati problem jer nisam osjetljiv na te promjene u temperaturi i odgovara mi hladnoća. Samo mi je bitno da od maja do oktobra bude u sobi kao u zamrzivaču konstantno
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5 Re: Klima

Post by _BataZiv_0809 »

Kakve su DAIKIN klime? Treba mi hitna preporuka!!
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6 Re: Klima

Post by zlo zlo »

dobre su klime, među onima su koje se preporučuju :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7 Re: Klima

Post by _BataZiv_0809 »

zlo zlo wrote:dobre su klime, među onima su koje se preporučuju :-D
Aha, aha, nisam nikad cuo za njih :? a naidje neki fin inverter pa reko da vidim sta i kako :)
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#8 Re: Klima

Post by maliq53 »

Daikin, Mitsubishi i Fujitsu su ti top klime i tu nema fule...
Sto se tice teme, kao sto je receno nek je inverter a to brend koji je, ja mislim da je to sve u pet deka ove jeftine klime tako da neces puno pogrijesiti...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Klima

Post by _BataZiv_0809 »

maliq53 wrote:Daikin, Mitsubishi i Fujitsu su ti top klime i tu nema fule...
Sto se tice teme, kao sto je receno nek je inverter a to brend koji je, ja mislim da je to sve u pet deka ove jeftine klime tako da neces puno pogrijesiti...
3,3 kW, je li to slabo za stan od 52 kvadrata :hm:

Treba mi prvenstveno radi hladjenja. Ako mogne dogrijavati kad gradsko grijanje oslabi, dobro i jest, ali nije presudno. :roll:
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#10 Re: Klima

Post by maliq53 »

_BataZiv_0809 wrote:
maliq53 wrote:Daikin, Mitsubishi i Fujitsu su ti top klime i tu nema fule...
Sto se tice teme, kao sto je receno nek je inverter a to brend koji je, ja mislim da je to sve u pet deka ove jeftine klime tako da neces puno pogrijesiti...
3,3 kW, je li to slabo za stan od 52 kvadrata :hm:

Treba mi prvenstveno radi hladjenja. Ako mogne dogrijavati kad gradsko grijanje oslabi, dobro i jest, ali nije presudno. :roll:
Po meni je dovoljno to, hladice sasvim dobro a mozes i dogrijavat kad zatreba :-D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#11 Re: Klima

Post by zlo zlo »

jest u globalu to bi trebalo moći donekle hladiti ..ALI..ima tu onaj ali zbog kojeg na ovakva pitanja većina izbjegava odgovoriti. Tako da je možda prije u pitanju :lol: Meni jedna klima nema šanse da bi mogla ohladiti toliko, čak ni da je u primarnoj prostoriji led ledeni od zraka, raspored mi je takav da nema šanse :-D Tako da nije sve do snage klime, hlađenje ne uzima puno snage i može se fino hladiti 50 kvadrata s tom klimom, ako je neki ok položaj klime i raspored prostorija. Grijanje kontaj prostorija u kojoj je klima, i eventualno prostorija(vrata) nasuprot klime.

Naravno tu igra dosta i izolacija i sve, ako je odlično izolirano onda su mogućnosti veće.
sejoo
Posts: 69
Joined: 30/08/2009 11:07

#12 Re: Klima

Post by sejoo »

Pozdrav,
već neko vrijeme tražim klima uređaj. ne mogu da se "odučim" zbog jedne stvari koja nam je većini svojstvena. Neki su mi davali prijateljske savjete za klime ali su bile za moj "ukus" skupe.
Interesuje me klima uređaj do nekih 500KM za prvenstveno hlađenje. Prostor koji bi hladio je gotovo sav otvoren, a površina je 40 do 50m2.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#13 Re: Klima

Post by ruud »

el_bake007 wrote: 21/03/2019 15:48 Pošto su starije teme neaktivne,nebi da ih bumpam a ne mogu pronaći neku noviju.

Planiram kupiti neku od ovih jeftinijih klima- do nekih 400-450KM, bitno mi je da može normalno ohladiti sobu u kojoj provodim većinu vremena, ta soba je nekih 20 kvadrata. Ima li neko iskustva sa uređajima koji se nalaze u tom cjenovnom rangu, uglavnom su to Vox ili Tesla uređaji. Grijanje na klimu mi nije bitno kao ni energetska efikasnost, bitno mi je samo da dobro hladi tu sobu kad počnu vrućine.
šta bi na kraju, uzestel' se?

helem, da kopiram svoj post sa dr. teme:
Treba mi klima za radnu prostoriju a koja je cirka 25 kvadrata.

Tipujem na sljedeće uređaje:

VOX https://domod.ba/shop/proizvod/klima-vo ... /VOX12-BE7

VIVAX https://www.ekupi.ba/VIVAX-COOL-klima-u ... 76224.aspx

ili čak MAXON, https://www.olx.ba/artikal/34325423/kli ... ugradnjom/

a ne bih bježao ni od TESLE https://www.ekupi.ba/Tesla-klima-uredja ... 06426.aspx

Ako ima neko stručan i voljan da pomogne u ovom skromnom izboru, veoma bih cijenio pomoć.

Osim toga, za navedene prostorne potrebe te rad klime par sati dnevno, isključivo ljeti za hlađenje, da li je standardna klima dobar izbor ili je ipak u svakom slučaju inverter pametnija opcija.

Hvala i pozdrav.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#14 Re: Klima

Post by boshniak »

ruud wrote: 24/06/2020 16:10 Treba mi klima za radnu prostoriju a koja je cirka 25 kvadrata.

Tipujem na sljedeće uređaje:

VOX https://domod.ba/shop/proizvod/klima-vo ... /VOX12-BE7

VIVAX https://www.ekupi.ba/VIVAX-COOL-klima-u ... 76224.aspx

ili čak MAXON, https://www.olx.ba/artikal/34325423/kli ... ugradnjom/

a ne bih bježao ni od TESLE https://www.ekupi.ba/Tesla-klima-uredja ... 06426.aspx

Ako ima neko stručan i voljan da pomogne u ovom skromnom izboru, veoma bih cijenio pomoć.

Osim toga, za navedene prostorne potrebe te rad klime par sati dnevno, isključivo ljeti za hlađenje, da li je standardna klima dobar izbor ili je ipak u svakom slučaju inverter pametnija opcija.

Hvala i pozdrav.
Inverter u svakom slučaju, a razlika u cijeni nije nešto velika, imaš na ekupi popuste pa vidi, pored manje potrošnje invetereri stvaraju ljepši ugođaj u prostoriji, i mogu mnogo bolje održavaju zadanu temperaturu jer kad se postigne željena temperatura inverter prilagodi tj. smanji rad kompresora i izduva tako da se hlađenje odnosno rad klime uopšte ne osjeti. Dok ove obične klime ili rade ili ne rade, dok radi i duva bude prehladno, a kad se isključi onda se prostorija brzo ugrije, tako da ako se duže boravi u takvoj prostoriji i ako klima nije dobro pozicionirana očekuj glavobolje, dok se ispod invertera može komotno i zaspati bez bojazni da će polije boliti glava.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#15 Re: Klima

Post by ruud »

boshniak wrote: 27/06/2020 12:57
Inverter u svakom slučaju, a razlika u cijeni nije nešto velika, imaš na ekupi popuste pa vidi, pored manje potrošnje invetereri stvaraju ljepši ugođaj u prostoriji, i mogu mnogo bolje održavaju zadanu temperaturu jer kad se postigne željena temperatura inverter prilagodi tj. smanji rad kompresora i izduva tako da se hlađenje odnosno rad klime uopšte ne osjeti. Dok ove obične klime ili rade ili ne rade, dok radi i duva bude prehladno, a kad se isključi onda se prostorija brzo ugrije, tako da ako se duže boravi u takvoj prostoriji i ako klima nije dobro pozicionirana očekuj glavobolje, dok se ispod invertera može komotno i zaspati bez bojazni da će polije boliti glava.
Hvala lijepo na savjetu.

Što se tiče glavobolja, tokom boravka u Aziji, velike temperature i visoka vlažnost, klima je kući radila skoro pa non-stop.
Spavao sam 'pod uapljenom klimom' na 18 stepeni, al' sam se pokrivao jorganom :mrgreen:
Jedino da sad godine ne uzmu danak :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#16 Re: Klima

Post by skafiskafsnjak »

Koju klimu kupiti, a da nije 1000km.
Ima li smisla kupovati nesto do 500km?

Za osobu je koja ne boravi previse kuci sto znaci da se nece paliti stalno
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17 Re: Klima

Post by _BataZiv_0809 »

Raja, ima li igdje kupiti onu sliku za LG Art Cool?


Image


Draga mi opasno vrsi propagandu protiv istog, ne uklapa joj se kaze :-)

Kontam mozda bi se slikom moglo popravit stanje.

Ako ne, ici ce neki inverter...sta preporucujete od te uslovno receno gornje srednje klase: LG, Beko, Gree, Midea :?
Natrapirdax
Posts: 159
Joined: 23/01/2021 14:12

#18 Re: Klima

Post by Natrapirdax »

ovo je smeće koje ne grije nikako a preskupo imaš bato temu ovde sve ti fino pojašnjeno

grijanje-na-struju-da-ili-ne-t79741s13075.html
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19 Re: Klima

Post by _BataZiv_0809 »

Natrapirdax wrote: 11/02/2021 18:19 ovo je smeće koje ne grije nikako a preskupo imaš bato temu ovde sve ti fino pojašnjeno

grijanje-na-struju-da-ili-ne-t79741s13075.html
Hvala prebacio sam se tamo. Imam Art Cool, u tome je fazon...
rename
Posts: 70
Joined: 19/05/2018 03:12

#20 Re: Klima

Post by rename »

Pozdrav ljudi.
Gdje bi mogao nabaviti pojeftino 18 klimu a da je nekog ok kvaliteta, ne bi tipa tesla,daikin,vivax ?
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#21 Re: Klima

Post by ruud »

imal đe kakvijeh dobrih jeftinih tijeh klima i dobrijeh majstora da to uvarišu? fala.
Post Reply