klasicna muzika

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#926 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

Ne bih rekao da sam strog, samo se trudim biti objektivan.

A izuzevsi ovo, izbor mi se dopada i to sam i napisao :-D
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#927 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#928 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#929 Re: klasicna muzika

Post by petunija »

John Cleese wrote: 31/03/2023 11:06 samo se trudim biti objektivan.
Ma, znam :thumbup: slažem se, ni ja o Vanesinoj "svirci" nemam baš pohvalno mišljenje, samo sam pokušala malo ublažiti :D
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#930 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

petunija wrote: 31/03/2023 13:29
John Cleese wrote: 31/03/2023 11:06 samo se trudim biti objektivan.
Ma, znam :thumbup: slažem se, ni ja o Vanesinoj "svirci" nemam baš pohvalno mišljenje, samo sam pokušala malo ublažiti :D
Razumijem. Ali ne vjerujem da ce covjek moj komentar pogresno shvatiti - jasno je da bih rado cuo jos mnogo kompozicija koje bi on za nas odabrao :-D
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#931 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#932 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#933 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#934 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#935 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#936 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#937 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#938 Re: klasicna muzika

Post by billy organ »

John Cleese wrote: 30/03/2023 16:41
billy organ wrote: 30/03/2023 15:21
A Ja kao dijete devedesetih priznajem samo verziju od Vanese Mae. :D
Ne bih tu izvedbu iz '94 cak ni nazivao verzijom - to je naprosto osakacena, nekompletna kompozicija u aranzmanu kakav je, u najboljem slucaju, smjesta na samu granicu prihvatljivosti za ovu temu.

Bilo bi ispravnije reci da je izvedba inspirirana Bahovom kompozicijom te stoga nije usporediva sa potpunom izvedbom - osim toga ni kao takva nije bas najoriginalnija, bilo je takvih svirki vec i sedamdesetih (a mozda i ranije, nisam siguran), samo su tada svirali muskarci i imali su pritom vise odjece na sebi :D

Naravno, moze se i dalje nekome dopadati ili ne - time se ne bih bavio.
Doslo novo vrijeme. To sto vama smeta sto neko kombinuje techno sa klasikom ne mora znaciti da skrnavi klasiku. Dobro je neko zapazio, da je Mocart ziv danas, sigurno bi svirao elektroniku.
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#939 Re: klasicna muzika

Post by billy organ »

John Cleese wrote: 30/03/2023 17:02
billy organ wrote: 30/03/2023 15:29 https://www.youtube.com/watch?v=S-Xm7s9eGxU

Jedna od kompozicija generalno u muzici gdje ne mozes nikako dokuciti jel ovo zapravo zvuci tuzno, srecno, melanholicno. Ili su sve te emocije kombinovane zajedno.
I uvijek me obraduje kad se neko sjeti njega - Gymnopedie, Gnossienne, sta god :thumbup:
Muzika stvorena u skladu sa zivotom Satija koji izgleda nije bas bio najsretniji insan.
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#940 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

billy organ wrote: 03/04/2023 15:57
John Cleese wrote: 30/03/2023 16:41

Ne bih tu izvedbu iz '94 cak ni nazivao verzijom - to je naprosto osakacena, nekompletna kompozicija u aranzmanu kakav je, u najboljem slucaju, smjesta na samu granicu prihvatljivosti za ovu temu.

Bilo bi ispravnije reci da je izvedba inspirirana Bahovom kompozicijom te stoga nije usporediva sa potpunom izvedbom - osim toga ni kao takva nije bas najoriginalnija, bilo je takvih svirki vec i sedamdesetih (a mozda i ranije, nisam siguran), samo su tada svirali muskarci i imali su pritom vise odjece na sebi :D

Naravno, moze se i dalje nekome dopadati ili ne - time se ne bih bavio.
Doslo novo vrijeme. To sto vama smeta sto neko kombinuje techno sa klasikom ne mora znaciti da skrnavi klasiku. Dobro je neko zapazio, da je Mocart ziv danas, sigurno bi svirao elektroniku.
To "novo vrijeme" je u medjuvremenu proslo, doslo je neko drugo.
Samo je promjena vjecita :D

I ako bi i zanemarili aranzman (koji mi se takodjer ne dopada, ne zbog puke upotrebe suvremenijih instrumenata nego zato sto kompoziciju upadljivo karikira, kao i sto je karikira i dinamika i tempo izvedbe) ostaje i dalje cinjenica da je to nekompletna kompozicija, to nije djelo koje je Bah komponovao nego oskudan, isprazan spoj nekakvih fragmenata, sto bas i ne ukazuje na postovanje autora i djela (eufemizam, naravno).

A da je Mocart ziv, ne bi komponovao banalnu i profanu muziku, pa kakve god instrumente birao i svirao - to je sto se mene tice jedino sigurno.
Jer postoje i danas kompozitori koji komponuju ozbiljnu muziku (koju mnogi i dalje nazivaju klasicnom iz raznih razloga iako je to zapravo samo naziv jednog muzickog razdoblja - Bah je, na primjer, barokni kompozitor).
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#941 Re: klasicna muzika

Post by billy organ »

John Cleese wrote: 03/04/2023 16:41
billy organ wrote: 03/04/2023 15:57

Doslo novo vrijeme. To sto vama smeta sto neko kombinuje techno sa klasikom ne mora znaciti da skrnavi klasiku. Dobro je neko zapazio, da je Mocart ziv danas, sigurno bi svirao elektroniku.
To "novo vrijeme" je u medjuvremenu proslo, doslo je neko drugo.
Samo je promjena vjecita :D

I ako bi i zanemarili aranzman (koji mi se takodjer ne dopada, ne zbog puke upotrebe suvremenijih instrumenata nego zato sto kompoziciju upadljivo karikira, kao i sto je karikira i dinamika i tempo izvedbe) ostaje i dalje cinjenica da je to nekompletna kompozicija, to nije djelo koje je Bah komponovao nego oskudan, isprazan spoj nekakvih fragmenata, sto bas i ne ukazuje na postovanje autora i djela (eufemizam, naravno).

A da je Mocart ziv, ne bi komponovao banalnu i profanu muziku, pa kakve god instrumente birao i svirao - to je sto se mene tice jedino sigurno.
Jer postoje i danas kompozitori koji komponuju ozbiljnu muziku (koju mnogi i dalje nazivaju klasicnom iz raznih razloga iako je to zapravo samo naziv jednog muzickog razdoblja - Bah je, na primjer, barokni kompozitor).

Elektronska muzika ti banalna? Jean Michell Jarre i Vangelis .. Nista licno ali previse si mator da bi razumio neke druge tokove. Vanesa Mae sa prodanih 10 miliona albuma je sigurno utjecala na popularnost klasicne muzike. Ne moram te ni pitati za misljenje o grupama koje koriste klasicne instrumente kao sto su Apocalyptica i 2Cellos, srce ce te sastaviti :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#942 Re: klasicna muzika

Post by dale cooper »

Vanessa Mae, Maksim Mrvica, 2 Cellos i slični su sranje...pure and simple. Niti je riječ o dobroj klasičnoj, niti dobroj elektronskoj muzici.
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#943 Re: klasicna muzika

Post by billy organ »

Gatekeeperi i hipsteri napadaju. Vrijeme za povlacenje sa teme :D
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#944 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

billy organ wrote: 03/04/2023 16:51
John Cleese wrote: 03/04/2023 16:41

To "novo vrijeme" je u medjuvremenu proslo, doslo je neko drugo.
Samo je promjena vjecita :D

I ako bi i zanemarili aranzman (koji mi se takodjer ne dopada, ne zbog puke upotrebe suvremenijih instrumenata nego zato sto kompoziciju upadljivo karikira, kao i sto je karikira i dinamika i tempo izvedbe) ostaje i dalje cinjenica da je to nekompletna kompozicija, to nije djelo koje je Bah komponovao nego oskudan, isprazan spoj nekakvih fragmenata, sto bas i ne ukazuje na postovanje autora i djela (eufemizam, naravno).

A da je Mocart ziv, ne bi komponovao banalnu i profanu muziku, pa kakve god instrumente birao i svirao - to je sto se mene tice jedino sigurno.
Jer postoje i danas kompozitori koji komponuju ozbiljnu muziku (koju mnogi i dalje nazivaju klasicnom iz raznih razloga iako je to zapravo samo naziv jednog muzickog razdoblja - Bah je, na primjer, barokni kompozitor).

Elektronska muzika ti banalna? Jean Michell Jarre i Vangelis .. Nista licno ali previse si mator da bi razumio neke druge tokove. Vanesa Mae sa prodanih 10 miliona albuma je sigurno utjecala na popularnost klasicne muzike. Ne moram te ni pitati za misljenje o grupama koje koriste klasicne instrumente kao sto su Apocalyptica i 2Cellos, srce ce te sastaviti :D
Sudeci po promjeni tona komunikacije, izgleda da sam pogrijesio u procjeni i da ovu prepisku ipak dozivljavas odvec licno.
Da sam to prethodno i pomislio, ne bih nista ni napisao, oprosti :D

I tu je irelevantna moja dob, kao i tvoj uzrast, predrasude i neutemeljeni zakljucci - ne radi se o "razumijevanju" nego o senzibilitetu, pa bih rekao da nema smisla dalje komentirati.
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#945 Re: klasicna muzika

Post by billy organ »

Okacim jedan spot koji onako vise ima neku sentimentalnu vrijednost jer me podsjeca na period poslije rata kad je jedna lokalna tv pustala navece taj spot kao odjavu programa. Dodju hipsteri i gatekeeperi da drze lekcije o sakacenju klasicne muzike i na kraju ja ispadam osjetljiv koji prima stvari licno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#946 Re: klasicna muzika

Post by dale cooper »

billy organ wrote: 03/04/2023 17:32 Okacim jedan spot koji onako vise ima neku sentimentalnu vrijednost jer me podsjeca na period poslije rata kad je jedna lokalna tv pustala navece taj spot kao odjavu programa. Dodju hipsteri i gatekeeperi da drze lekcije o sakacenju klasicne muzike i na kraju ja ispadam osjetljiv koji prima stvari licno.
Zašto hipsteri i gatekeeperi? :zoka: Zato što mi je Vanessa Mae i slično sranje? Jarane, imaš prekrhak ego.
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#947 Re: klasicna muzika

Post by billy organ »

Chill out momci. :thumbup:
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#948 Re: klasicna muzika

Post by Laertes »

Generalno pozdravljam otvaranje rasprave, mada mi se ne sviđa ton.
Cleese, cijenim tvoj doprinos temi, jedini je održavaš u životu, ali fali malo i priče, razmjene mišljenja (civilizovane), ne samo yt videa.
Billy boy, ako su ti taknuli u Vanessu, zašto shvataš lično? Zašto "hipsteri"? Klasična muzika je oduvijek težila savršenstvu i uzvišenosti, i svugdje u svijetu pravi klasičari ne cijene baš takve kao Mae, 2Cellos i sl. A to da će neko čuti Vanessu Mae i završiti na, recimo, Perlmanu ili Heifetzu, teško.
Ja sam prilično kasno u svom životu postao ljubitelj klasične muzike, i počeo otkrivati ljepote iste (violina mi je br. 1, priznajem), i u početku su me oduševljavali likovi poput Davida Garreta ili Nigela Kennedyja, dok nisam malo više ušao u to. A onda spoznaš da težnja, vječna potraga za ljepotama koje su stari majstori zamislili u svojim djelima, ne dopušta skrnavljenje koje takvi likovi rade. Ali svako ima svoj ukus, i o njima se ne raspravlja.
Mada, dopustim si guilty pleasures ponekad: No Leaf Clover, San Francisco Symphony i Metallica... Uh,... Neprirodno, ali kao dobar 3some :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37175
Joined: 25/05/2010 18:30

#949 Re: klasicna muzika

Post by John Cleese »

Laertes wrote: 03/04/2023 18:08 Generalno pozdravljam otvaranje rasprave, mada mi se ne sviđa ton.
Cleese, cijenim tvoj doprinos temi, jedini je održavaš u životu, ali fali malo i priče, razmjene mišljenja (civilizovane), ne samo yt videa.
Pa ja se ne protivim, dok god u tome vidim nekakav smisao i rekao bih da sam pritom i civiliziran ili se barem trudim da budem :D

Nedavno je, primjera radi, Petunija komentirala izvedbu Bahove kompozicije koju sam postavio, napisavsi da pijanistica svira dosta grubo i da joj to ne lezi - i ja sam priznao da je tako (uz primjedbu da bi moglo biti i do snimka), jer tako i jeste zvucalo, bila je u pravu :D

Jedino samo iskustvo slusanja, dozivljaj, ne bih verbalizirao - to i inace vrlo nerado, ako ikako i ikad uopce i cinim, bez obzira o kojoj se umjetnickoj formi radi.
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#950 Re: klasicna muzika

Post by Laertes »

Za moj ukus, klasična muzika se sluša, vizuelno mi kvari dojam. Grozim se izvođača poput Yuje Wang, bespotrebno skreće pažnju izgledom sa fantastičnog sviračkom umijeća. Ili ovo što u zadnje vrijeme radi Milenković - jel' baš trebalo sa Žvaljom Karajlićem ono... Ali vjerovatno je zarada veća tako...
Post Reply