KK Žalgiris Kaunas

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#1 KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

Košarkaški klub Žalgiris je profesionalni košarkaški klub iz Kaunasa. Osnovan je 1944. i jedan je od najstarijih timova Eurolige. Žalgiris je najtrofejniji litvanski klub i jedan od najuspješnijih europskih klubova sa osvojenih 28 državnih prvenstvava i osvojenom Euroligom.
Boje kluba su zelena i bijela, pa prema tome nadimak je Žaliai Balti(zeleno-bijeli).

Svoje utakmice igra u Žalgirio areni
Image

Grb kluba:
Image

Otvaram ovu temu da možemo diskutovati o jednom od velikana europske košarke. Trenutno su zaredali loš niz u Euroligi i imaju niz od sedam poraza. Sljedeću utakmicu igraju protiv Albe Berlin 5.11 u Kaunasu
User avatar
jazzer
Posts: 7217
Joined: 20/12/2004 14:44

#2 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by jazzer »

Prva asocijacija na ovaj klub su mi epske utakmice izmedju Cibone i Zalgirisa. Mali sam tada bio da bih razumio
taktiku, kretanja igraca i ostalo ali ne vjerujem da sam propustio pogledati ijednu utakmicu. Jos poceo trenirati kosarku u tom nekom periodu.

D. Petrovic, A. Pretrovic, Cvjeticanin, Arapovic, Nakic, Knego vs Sabonis, Kurtisnaitis, Homicus...

Danasnju Euroligu slabo pratim pa tako i Zalgiris. Znam da su idalje najjaci u Litvaniji ali bez posebnog rezultata u Euroligi.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#3 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

jazzer wrote: 01/11/2021 15:39 Prva asocijacija na ovaj klub su mi epske utakmice izmedju Cibone i Zalgirisa. Mali sam tada bio da bih razumio
taktiku, kretanja igraca i ostalo ali ne vjerujem da sam propustio pogledati ijednu utakmicu. Jos poceo trenirati kosarku u tom nekom periodu.

D. Petrovic, A. Pretrovic, Cvjeticanin, Arapovic, Nakic, Knego vs Sabonis, Kurtisnaitis, Homicus...

Danasnju Euroligu slabo pratim pa tako i Zalgiris. Znam da su idalje najjaci u Litvaniji ali bez posebnog rezultata u Euroligi.
Osamdesete su bile zlatni period oba kluba. Kao što kažeš, s jedne strane Petrović, s druge Sabonis. Žalgiris trenutno dominira u domaćem prvenstvu, ali bez većeg uspjeha u Euroligi, osim trećeg mjesta 2018-e
Za dva dana dočekuju Albu Berlin u Kaunasu. Solidna prilika da na domaćem terenu prekine niz od sedam poraza.

Inače, trener Žalgirisa je bivši trener Bosne, Jure Zdovc :D
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#4 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

Sinoć opet poraz od Albe 79-71. Napad je u kritičnim dijelovima meča očajan
WarrenGrozni
Posts: 467
Joined: 08/08/2021 16:04

#5 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by WarrenGrozni »

Težak poraz i od Ritasa u domaćem prvenstvu, pa su navijači tražili suočavanje posle utakmice.

https://twitter.com/i/status/1457417642000662535

Žalgiris je kultni evropski košarkaški klub, kao što i litvanska košarka ima taj status.

Iako su 80-te bile čuvene po imenima, , titula evropskog prvaka ipak je osvojena dosta godina kasnije kad su 1999-te priredili senzaciju na F4 u Minhenu.
Ja pamtim taj njihov trijumf i tu njihovu igru kao pravo osvježenje u evropskoj košarci nakon čitave decenije dominacije tvrde košarke, jakih odbrana i srbijanskih trenera.
Dovoljno je reći da je prethodne godine rezultat u finalu Eurolige bio 58:44.

Nekako mislim da je od tad evropska košarka ušla u lepršaviji trend.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#6 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

WarrenGrozni wrote: 09/11/2021 16:12 Težak poraz i od Ritasa u domaćem prvenstvu, pa su navijači tražili suočavanje posle utakmice.

https://twitter.com/i/status/1457417642000662535
Težak poraz od najvećeg rivala u domaćem prvenstvu, a ne pomaže ni činjenica da uskoro u Euroligi igraju protiv Panathinaikosa i Fenerbahcea. Vrlo lako bi mogli imati 10 poraza zaredom u Euroligi ove sezone
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#7 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

Danas napokon prvi poraz i kraj niza od 9 poraza zaredom. Večeras je u Žalgirio areni pao Panathinaikos, na kraju je bilo 76-69. Sljedeća utakmica je protiv Fenera 19.11, takođe u Žalgirio areni.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#8 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

Druga pobjeda zaredom za Žalgiris. Danas je u Žalgirio areni pao Fenerbahče rezultatom 86-75. Najefikasniji je bio Edgaras Ulanovas sa 18 poena, a pratili su ga De Collo(17), Dragić(13), Pierria(13) i Vesely(13)

Sljedeća utakmica Eurolige za Žalgiris je protiv Barcelone 26.11 u gostima, a nakon toga Žalgiris dočekuje Baskoniu 2.12
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3172
Joined: 22/07/2017 18:36

#9 Re: KK Žalgiris Kaunas

Post by Leopard_SA »

Izgubiše i ligu na kraju. Sezona za zaborav
Post Reply