KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Haris.ba
Posts: 24929
Joined: 08/09/2005 20:08

#2951 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 03/04/2024 09:09 Kažem, zeznuta tehnika. Može čovjek na Mjesec, može kompjuter u džep, ali ne može kalorimetar.
Pa nije do tehnike. Do sistema i ljudi. Vec na ovoj temi na tu pricu da ako se zeli mjerac da ce se morati cijevi sredjivati su bili komentari - nece meni niko po stanu nista rezati.

Znaci danas, danas mogu uvesti potrosnju po mjeracima ispred zgrade. Svaka zgrada da placa po svojoj potrosnji.

I ne znam sto Toplane barem tu racunicu ne puste na racune da stanari barem znaju na cemu su. Znaci, informativno da uvedu izracun godisnje potrosnje po zgradama i to napisu na racunima.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2952 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

Problem je sto su toplane navikle da lupaju klijente po usima, pa i kad uvedu kalorimetre opet to rade samo na drugi nacin. Vec sam pisao o tome, ako bi cijena sa kalorimetrima bila realna, onda ne moze nekom sa kalorimetrom doci veci racun nego sad, moze maksimalno ista cijena. Ja nemam kalorimetar i grijanje stalno ide, znaci uvijek je na maksimumu. Ako bih ugradio kalorimetar, ja mogu samo redukovati isporucenu kolicinu toplote, ne postoji nacin da je povecam u odnosu na sad. Ako toplane navece u 10 ugase grijanje svima, ugasice i meni, znaci i pored kalorimetra ja grijanje ne mogu pojacati i ono ce se navece opet gasiti, ili kad su temperature vani vece oni ce grianje opet gasiti, ne moze neko sa kalorimetrom dobiti vise toplote nego onaj ko nema kalorimetar. Dakle, temperatura se kalorimetrima samo smanjuje, ne moze se povecati, samim tim nema nikakvog smisla da nekom nakon kalorimetra moze doci veca cijena nego bez, u najgorem slucaju ako je stalno na maksimumu, treba da dodje ista cijena kao pausal. To pokazuje koliko obracun nije realan.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24929
Joined: 08/09/2005 20:08

#2953 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ateista wrote: 03/04/2024 09:56 Dakle, temperatura se kalorimetrima samo smanjuje, ne moze se povecati, samim tim nema nikakvog smisla da nekom nakon kalorimetra moze doci veca cijena nego bez, u najgorem slucaju ako je stalno na maksimumu, treba da dodje ista cijena kao pausal. To pokazuje koliko obracun nije realan.
Nema ti logike prica. Ne znam kako ne vidis.

Jer sada se naplacuje po kvadratu svima uravnilovka.

Kada zagrijavas vlastiti stan sve zavisi od orjentacije stana, polozaja u zgradi, prozora, debljine fasade...

Gdje sam prije zivio komsija u istoj zgradi imao oko 10-15% veci racun za plin, a kvadratura nam skoro u metar ista. Kod njega sjeverni stan.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2954 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 03/04/2024 10:07
Ateista wrote: 03/04/2024 09:56 Dakle, temperatura se kalorimetrima samo smanjuje, ne moze se povecati, samim tim nema nikakvog smisla da nekom nakon kalorimetra moze doci veca cijena nego bez, u najgorem slucaju ako je stalno na maksimumu, treba da dodje ista cijena kao pausal. To pokazuje koliko obracun nije realan.
Nema ti logike prica. Ne znam kako ne vidis.

Jer sada se naplacuje po kvadratu svima uravnilovka.

Kada zagrijavas vlastiti stan sve zavisi od orjentacije stana, polozaja u zgradi, prozora, debljine fasade...

Gdje sam prije zivio komsija u istoj zgradi imao oko 10-15% veci racun za plin, a kvadratura nam skoro u metar ista. Kod njega sjeverni stan.
Naravno, ima razlika zbog razlicite izolacije i slicno, evo ako uzmemo da oni uzimaju neki prosjek potrosnje za sve zgrade, onda bi imalo smisla da mozda neke zgrade mogu imati veci racun, ali to onda moraju biti iskljucivo one zgrade gdje je inace ili hladno ili im je na granici, jer je izolacija tolko losa, pa da je kod njih i kod pausalnog mjerenja uzet prosjek a realno se vise trosi. Ako neko ima koliko toliko solidnu izolaciju i stolariju, da spada bar u prosjek, racun ne bi smio doci veci, vec u najgoljem slucaju priblizno isti. Treba imati u vidu da ja ne znam nikog kome je hladno sa toplanama, kakva god da je izolacija svima je vruce, prozori se otvaraju. Dakle, toplane se prilagodjavaju ne prosjeku nego onim najlosijim stanovima, sa najlosijom izolacijom, sto znaci da bilo ko kome je inace vruce i ugradi kalorimetre i termostatske ventile da nastima na neku normalnu temperaturu, opet racun ne bi smio doci veci, jer toplane generalno vecini salju bez potrebe vise nego sto je potrebno toplote. Problem je u tome, sto prema iskustvima onih koji ugrade kalorimetre, i pored toga sto zavrcu radijatore i drze temperaturu na nekom minimumu, dakle puno manje nego inace, dobijaju skoro iste ili vece racune, tu neka racunica nije OK ako je stvarno tako.
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#2955 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by hava123 »

kB27 wrote: 02/04/2024 12:12 U ugovoru sa Toplanama nigdje nema stavka koja kaze da ce racun biti manji ako temperatura bude visa. To sto se par puta u historiji desilo da se racun smanji jer je bilo toplo je populizam koji vas je malo razmazio. Racun se formira na osnovu dugorocne visegodisnje prosjecne potrosnje i kratkorocne prosjecne cijene energenata (+ fiksni troskovi itd) tako da se ne sjecam da smo nekad dobili visi racun nego inace zato sto je "zima stegla" pa je bilo -10 ili -15 (sto se desavalo u Sarajevu). Dakle, kuknjava na "visok" (standardni) raucn jer je vani toplo je ekvivalentna kuknjavi kada se osiguras pa ne slomis nista i galamis okolo "za sta ja ovo placam". 8-)
Onda lijepo nek raspale grijanje, a ja ću otvorit prozore i sušit veš na radijatorima.

Više od pola februara i skoro cijeli mart proljetne temperature.

Evo april radijatori skoro hladni.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24929
Joined: 08/09/2005 20:08

#2956 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ateista wrote: 03/04/2024 10:27 Problem je u tome, sto prema iskustvima onih koji ugrade kalorimetre, i pored toga sto zavrcu radijatore i drze temperaturu na nekom minimumu, dakle puno manje nego inace, dobijaju skoro iste ili vece racune, tu neka racunica nije OK ako je stvarno tako.
Sam si sebi odgovorio. Toplane prave racunicu na opcem prosjeku svih zgrada.

Onaj stan koji nema preduslova da cuva temperaturu ce zaplatiti.

I zaboravljas da kada mjerace imaju svi - desi se da svi gase kada se ne koriste. Tako da neko ko je na poslu i stan prazan gasi i ishladjuje. I sad ko ostaje citav dan u stanu mora jos vise potrositi da bi se ugrijao.

Ja na plinu kad sam bio, trebalo mi je dva dana da zagrijem stan kako treba jer ispod mene niko nije zivio.
Hakiz
Posts: 40596
Joined: 30/07/2015 20:01

#2957 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 03/04/2024 10:27
Haris.ba wrote: 03/04/2024 10:07
Ateista wrote: 03/04/2024 09:56 Dakle, temperatura se kalorimetrima samo smanjuje, ne moze se povecati, samim tim nema nikakvog smisla da nekom nakon kalorimetra moze doci veca cijena nego bez, u najgorem slucaju ako je stalno na maksimumu, treba da dodje ista cijena kao pausal. To pokazuje koliko obracun nije realan.
Nema ti logike prica. Ne znam kako ne vidis.

Jer sada se naplacuje po kvadratu svima uravnilovka.

Kada zagrijavas vlastiti stan sve zavisi od orjentacije stana, polozaja u zgradi, prozora, debljine fasade...

Gdje sam prije zivio komsija u istoj zgradi imao oko 10-15% veci racun za plin, a kvadratura nam skoro u metar ista. Kod njega sjeverni stan.
Naravno, ima razlika zbog razlicite izolacije i slicno, evo ako uzmemo da oni uzimaju neki prosjek potrosnje za sve zgrade, onda bi imalo smisla da mozda neke zgrade mogu imati veci racun, ali to onda moraju biti iskljucivo one zgrade gdje je inace ili hladno ili im je na granici, jer je izolacija tolko losa, pa da je kod njih i kod pausalnog mjerenja uzet prosjek a realno se vise trosi. Ako neko ima koliko toliko solidnu izolaciju i stolariju, da spada bar u prosjek, racun ne bi smio doci veci, vec u najgoljem slucaju priblizno isti. Treba imati u vidu da ja ne znam nikog kome je hladno sa toplanama, kakva god da je izolacija svima je vruce, prozori se otvaraju. Dakle, toplane se prilagodjavaju ne prosjeku nego onim najlosijim stanovima, sa najlosijom izolacijom, sto znaci da bilo ko kome je inace vruce i ugradi kalorimetre i termostatske ventile da nastima na neku normalnu temperaturu, opet racun ne bi smio doci veci, jer toplane generalno vecini salju bez potrebe vise nego sto je potrebno toplote. Problem je u tome, sto prema iskustvima onih koji ugrade kalorimetre, i pored toga sto zavrcu radijatore i drze temperaturu na nekom minimumu, dakle puno manje nego inace, dobijaju skoro iste ili vece racune, tu neka racunica nije OK ako je stvarno tako.
Ja znam. Alipašino, A faza, Trg međunarodnog. Jedan od onih "uvučenih" stanova.

Ljedi idila, ali zimi, pogotovo sobe prema pruzi, zima. One prema obdaništu su toplije.

A nova stolarija, mijenjana godinu prije korone.
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#2958 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by hava123 »

oldtajmer wrote: 01/04/2024 14:46 ja cu sa suzom u oku da placam ove racune :oops:
Meni je zlo od same pomisli da moram platiti cifru za hladne radijatore.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2959 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 03/04/2024 10:39
Ateista wrote: 03/04/2024 10:27
Haris.ba wrote: 03/04/2024 10:07

Nema ti logike prica. Ne znam kako ne vidis.

Jer sada se naplacuje po kvadratu svima uravnilovka.

Kada zagrijavas vlastiti stan sve zavisi od orjentacije stana, polozaja u zgradi, prozora, debljine fasade...

Gdje sam prije zivio komsija u istoj zgradi imao oko 10-15% veci racun za plin, a kvadratura nam skoro u metar ista. Kod njega sjeverni stan.
Naravno, ima razlika zbog razlicite izolacije i slicno, evo ako uzmemo da oni uzimaju neki prosjek potrosnje za sve zgrade, onda bi imalo smisla da mozda neke zgrade mogu imati veci racun, ali to onda moraju biti iskljucivo one zgrade gdje je inace ili hladno ili im je na granici, jer je izolacija tolko losa, pa da je kod njih i kod pausalnog mjerenja uzet prosjek a realno se vise trosi. Ako neko ima koliko toliko solidnu izolaciju i stolariju, da spada bar u prosjek, racun ne bi smio doci veci, vec u najgoljem slucaju priblizno isti. Treba imati u vidu da ja ne znam nikog kome je hladno sa toplanama, kakva god da je izolacija svima je vruce, prozori se otvaraju. Dakle, toplane se prilagodjavaju ne prosjeku nego onim najlosijim stanovima, sa najlosijom izolacijom, sto znaci da bilo ko kome je inace vruce i ugradi kalorimetre i termostatske ventile da nastima na neku normalnu temperaturu, opet racun ne bi smio doci veci, jer toplane generalno vecini salju bez potrebe vise nego sto je potrebno toplote. Problem je u tome, sto prema iskustvima onih koji ugrade kalorimetre, i pored toga sto zavrcu radijatore i drze temperaturu na nekom minimumu, dakle puno manje nego inace, dobijaju skoro iste ili vece racune, tu neka racunica nije OK ako je stvarno tako.
Ja znam. Alipašino, A faza, Trg međunarodnog. Jedan od onih "uvučenih" stanova.

Ljedi idila, ali zimi, pogotovo sobe prema pruzi, zima. One prema obdaništu su toplije.

A nova stolarija, mijenjana godinu prije korone.
To su stvarno rijetki slucajevi, vecina koju znam ne da je vruce nego je bas vruce, u sred zime u majici kratkih rukava, sorcu, gacama i slicno.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2960 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 03/04/2024 10:35
Ateista wrote: 03/04/2024 10:27 Problem je u tome, sto prema iskustvima onih koji ugrade kalorimetre, i pored toga sto zavrcu radijatore i drze temperaturu na nekom minimumu, dakle puno manje nego inace, dobijaju skoro iste ili vece racune, tu neka racunica nije OK ako je stvarno tako.
Sam si sebi odgovorio. Toplane prave racunicu na opcem prosjeku svih zgrada.

Onaj stan koji nema preduslova da cuva temperaturu ce zaplatiti.

I zaboravljas da kada mjerace imaju svi - desi se da svi gase kada se ne koriste. Tako da neko ko je na poslu i stan prazan gasi i ishladjuje. I sad ko ostaje citav dan u stanu mora jos vise potrositi da bi se ugrijao.

Ja na plinu kad sam bio, trebalo mi je dva dana da zagrijem stan kako treba jer ispod mene niko nije zivio.
Ako je opsti prosjek, opet ne valja racunica, jer vec sam objasnio da je u prosjeku vecini jako vruce, ocekivano je ko ugradi kalorimetre da regulise temperaturu na neku normalnu i znatno nizu od onoga sto je inace prosjek. Hocu da kazem da toplane idu na to da se ugradnjom kalorimetara generalno nesrazmjerno vise smanji njihova potrosnja nego sto ce se smanjiti racuni. Ako je ovo prosjek, onda bi bilo ocekivano da jednom broju ljudiu bude taman normalna temperatura, te da bismo imali dvije priblizno jednake grupe kojima je bas hladno i bas vruce. U stvarnosti, mozda ima 5-10% onih kojima je hladno, 10-20% onih kojima je taman i ostatak odnosno velika vecina onih kojima je vruce. Uvjeren sam da kad bi sad svi ugradili kalorimetre, da bi se u prosjeku racuni smanjili za mozda 10% a da bi oni smanjili potrosnju za 30-40%.
To za gasenje tokom dana i vise potrosnje da se zagrije stoji, slazem se da to moze uticati, ali opet ne mislim da je to glavni razlog, mislim da im racunica negdje nije realna.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2961 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by kB27 »

drug_profi wrote: 02/04/2024 17:05 Hvatate se jedne riječi, umjesto da se insisitra na pravednijoj naplati.
Rekapitulacija u maju svake godine. Koliko je grijanej stvarno koštalo.
Višak ili manjak, da se popegla kroz ljetne mjesece do nove sezone grijanja.

I ne znam zašto ne bi moglo tako, osim ako je nekom problem što bi uglavnom bilo viška sredstava.
Naravno, najpravednije. Samo sto bi poznavajuci nas narod glave letile prve godine kada bi "rekapitulacija" znacila marku vise nego sto se pausalno placa. Daj ti nama manje kad je toplo, a kad stegne minus ne pitaj nas nista - steg'o minus. :run:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2962 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by kB27 »

neki wrote: 02/04/2024 22:10
drug_profi wrote: 02/04/2024 17:05 Hvatate se jedne riječi, umjesto da se insisitra na pravednijoj naplati.
Rekapitulacija u maju svake godine. Koliko je grijanej stvarno koštalo.
Višak ili manjak, da se popegla kroz ljetne mjesece do nove sezone grijanja.

I ne znam zašto ne bi moglo tako, osim ako je nekom problem što bi uglavnom bilo viška sredstava.
Najpravednija naplata bi bila po kalorimetru...ali onda bi svi u komi zgradama bez fasade (80% Sarajeva) plakali kad dođe račun i sa sjetom se sjećali vremena kad se na klupi moglo spa...pardon, kad se vršila paušalna naplata.
Razlika koju pravi stolarija je nepojmljiva, a mogu misliti fasada. Kod mene je kvalitetna stolarija a zgrada nema apsolutno nikakvu izolaciju (zbuka). Rezultat: radijator u WC radi na 20%, radijator u trpezariji na 80%, radijator u dnevnoj na 20%, radijator u spavacoj na 0%. Dakle grijem nekih 25% od onog koliko bih mogao. Da grijem sa odvrnutim radijatorima, sjedio bih gologuz sa otvorenim prozorima i opet rizikovao mozdani udar. Jednom probao dokle moze ugrijati, doslo do 30 za pola dana i odustao sam od eksperimenta da ne ugrozavam svoje zdravlje.

Postavlja se pitanje: da je naplata pravedna (po potrosnji) da li bih ja placao 50 umjesto 200, ili bi moj komsija sa Titinom stolarijom placao 800 umjesto 200. A na sastanku stanara, redovna tema je grijanje i svake godine postoji grupa ljudi koji se zale da se smrzavaju, i grupa drugih koji se cude kako.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2963 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by kB27 »

Ateista wrote: 03/04/2024 09:56 Problem je sto su toplane navikle da lupaju klijente po usima, pa i kad uvedu kalorimetre opet to rade samo na drugi nacin. Vec sam pisao o tome, ako bi cijena sa kalorimetrima bila realna, onda ne moze nekom sa kalorimetrom doci veci racun nego sad, moze maksimalno ista cijena. Ja nemam kalorimetar i grijanje stalno ide, znaci uvijek je na maksimumu. Ako bih ugradio kalorimetar, ja mogu samo redukovati isporucenu kolicinu toplote, ne postoji nacin da je povecam u odnosu na sad. Ako toplane navece u 10 ugase grijanje svima, ugasice i meni, znaci i pored kalorimetra ja grijanje ne mogu pojacati i ono ce se navece opet gasiti, ili kad su temperature vani vece oni ce grianje opet gasiti, ne moze neko sa kalorimetrom dobiti vise toplote nego onaj ko nema kalorimetar. Dakle, temperatura se kalorimetrima samo smanjuje, ne moze se povecati, samim tim nema nikakvog smisla da nekom nakon kalorimetra moze doci veca cijena nego bez, u najgorem slucaju ako je stalno na maksimumu, treba da dodje ista cijena kao pausal. To pokazuje koliko obracun nije realan.
Sve sto si napisao je pogresno, jer:
- ne isporucuje se, odnosno ne naplacuje, temperatura nego toplotna energija
- kalorimetar mjeri, ne utjece ni na temperaturu ni na isporucenu toplotnu energiju

Ti u svom stanu koji danas i sutra kroz cijevi dobije identicnu temperaturu vode mozes sutra "povuci", odnosno potrositi, 20 puta vise toplotne energije nego danas. Radijatori su jedna strana jednacine, druga su prozori i vrata. Neovisno o vanjskoj temperaturi, u pola stanova prozori su zimi otvoreno. Zasto: "pa svakako placam".

Primitivni narod i "pametni" pruzaoci komunalnih usluga koji to iskoristavaju. Da se placa po potrosnji, vidio bi eksplozije potraznje PVC stolarije, kedera, silikona, stiropora, izolirali bi se stanovi iznutra da se ustedi stoja godisnje. A ovako, "pa svakako placam". Voda, ista prica: "komsija, curi ti vodokotlic svu noc", "boli me briga svakako uvijek isto placam" (odnosno zgrada placa zajednicki racun, pa se njegov vodokotlic dijeli na XX ili XXX drugih); da se placa koliko se trosi, sutra bi ga zamijenio. Smece, ista prica: baca se sve i svasta, nista se ne razdvaja imao sada ima infrastruktura za to, i jos kuka sto ja placam odvoz smeca. Da ga placas po kesi, kao u svakoj normalnoj drzavi, i da placas 20 puta vise mijesani otpad nego razdvojeni, vidio bi.


Koncept ZAJEDNICKOG je najveca ubleha ikada prodana ovom narodu, i zbog koje se isti ponasa tako kako se ponasa (primjeri navedeni iznad). Na ZAJEDNICKI travnjak ispred zgrade svi bacaju smece, opuske, govna, i sta sve stignu; u svoje saksije na balkonima niko. I tako dalje, i tako blize. A kad dodje neko i hoce da ima izdvojenu potrosnju vode ili grijanja, onda bude "eee ne moze to tako komsija, ne mozes se ti od nas odvojiti". Marva zatucana.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2964 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

kB27 wrote: 03/04/2024 13:10
Ateista wrote: 03/04/2024 09:56 Problem je sto su toplane navikle da lupaju klijente po usima, pa i kad uvedu kalorimetre opet to rade samo na drugi nacin. Vec sam pisao o tome, ako bi cijena sa kalorimetrima bila realna, onda ne moze nekom sa kalorimetrom doci veci racun nego sad, moze maksimalno ista cijena. Ja nemam kalorimetar i grijanje stalno ide, znaci uvijek je na maksimumu. Ako bih ugradio kalorimetar, ja mogu samo redukovati isporucenu kolicinu toplote, ne postoji nacin da je povecam u odnosu na sad. Ako toplane navece u 10 ugase grijanje svima, ugasice i meni, znaci i pored kalorimetra ja grijanje ne mogu pojacati i ono ce se navece opet gasiti, ili kad su temperature vani vece oni ce grianje opet gasiti, ne moze neko sa kalorimetrom dobiti vise toplote nego onaj ko nema kalorimetar. Dakle, temperatura se kalorimetrima samo smanjuje, ne moze se povecati, samim tim nema nikakvog smisla da nekom nakon kalorimetra moze doci veca cijena nego bez, u najgorem slucaju ako je stalno na maksimumu, treba da dodje ista cijena kao pausal. To pokazuje koliko obracun nije realan.
Sve sto si napisao je pogresno, jer:
- ne isporucuje se, odnosno ne naplacuje, temperatura nego toplotna energija
- kalorimetar mjeri, ne utjece ni na temperaturu ni na isporucenu toplotnu energiju

Ti u svom stanu koji danas i sutra kroz cijevi dobije identicnu temperaturu vode mozes sutra "povuci", odnosno potrositi, 20 puta vise toplotne energije nego danas. Radijatori su jedna strana jednacine, druga su prozori i vrata. Neovisno o vanjskoj temperaturi, u pola stanova prozori su zimi otvoreno. Zasto: "pa svakako placam".

Primitivni narod i "pametni" pruzaoci komunalnih usluga koji to iskoristavaju. Da se placa po potrosnji, vidio bi eksplozije potraznje PVC stolarije, kedera, silikona, stiropora, izolirali bi se stanovi iznutra da se ustedi stoja godisnje. A ovako, "pa svakako placam". Voda, ista prica: "komsija, curi ti vodokotlic svu noc", "boli me briga svakako uvijek isto placam" (odnosno zgrada placa zajednicki racun, pa se njegov vodokotlic dijeli na XX ili XXX drugih); da se placa koliko se trosi, sutra bi ga zamijenio. Smece, ista prica: baca se sve i svasta, nista se ne razdvaja imao sada ima infrastruktura za to, i jos kuka sto ja placam odvoz smeca. Da ga placas po kesi, kao u svakoj normalnoj drzavi, i da placas 20 puta vise mijesani otpad nego razdvojeni, vidio bi.


Koncept ZAJEDNICKOG je najveca ubleha ikada prodana ovom narodu, i zbog koje se isti ponasa tako kako se ponasa (primjeri navedeni iznad). Na ZAJEDNICKI travnjak ispred zgrade svi bacaju smece, opuske, govna, i sta sve stignu; u svoje saksije na balkonima niko. I tako dalje, i tako blize. A kad dodje neko i hoce da ima izdvojenu potrosnju vode ili grijanja, onda bude "eee ne moze to tako komsija, ne mozes se ti od nas odvojiti". Marva zatucana.
Nisi me shvatio sta sam htio da kazem, jasno je meni kako radi kalorimetar, fazon je u tome sto kao sto i sam kaze sada niko nema motiv da zavrce radijatore, a sa kalorimetrima bi imao motiv i ljudi tada vecinom stimaju optimalnu temperaturu, minimalno otvaraju prozore i slicno, jer im to utice na racun za grijanje. Hocu da kazem da bi teoretski sada kada je sistem ovakav kakav jeste i kada niko ne zavrce radijatore, potrosnja energije od strane toplana trebala da bude prilbizno jednaka onoj kada sa kalorimetrima niko ne bi nista smanjivao i drzao na maksimumu, jer sad svakako pustaju maksimum i to je isto kao kada neko ko ima motiv da regulise temperaturu svejedno drzi na maksimumu. Jasno je da je to okvirno, da nisu sve zgrade iste, da nije svaki mjesec isti pa ni isti mjesec u dvije razlicite godine, varira vanjska temperatura pa samim tim i kolicina energije koju oni trose varira, da je i tu uzet neki prosjek, ali ako nista prosjek zimskih mjeseci ne bi smio biti veci nego kod pausala u vecini zgrada, a kada neko regulise temperaturu na optimalnu onda bi morao biti i manji. Normalno je da ako naleti neki bas hladan mjesec da ce tad biti vise nego po pausalu, ali prosjek zimskih mjeseci ne bi smio, osim ako sama zima nije bila znatno hladnija od visegodisnjeg prosjeka.

Ja nisam protiv mjeraca potrosnje, individualnih mjeraca potrosnje vode, razdvajanja smeca i svega navedenog, podrzavam sve to, samo sto sam cuo da su se mnogi zajebali sa kalorimetrima, cak i ako im je bilo inace pretoplo u stanu u nekim prosjecno izolovanim zgradami i poceli su regulisati, u prosjeku im zna dolaziti vise ili tu negdje, ne ustede nista a smrznu se. To znaci da nesto ne stima, ili ta cijena nije realna ili trenutna nije realna, a kad se uporedi sa drugim izvorima grijanja i trenutna je preskupa. Zato kazem, imam utisak da u toplanama traze nacin da nas nastave klepati po usima, cilj im je da prihodi ostanu priblizno isti a potrosnja znatno manja.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2965 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by kB27 »

Primjer jedne zgrade naravno nije dovoljan da se bilo sta zakjuci, mozda je cak i pokusaj manipulacije informacijama kako bi korisnici rekli "suti dobro je".

Slazem se sa tobom - onda nesto ne stima. Mozda ne stima "pausalnih 40%" koje placa i taj sa kalorimetrom. Jednostavna racunica kaze, discipliniraj se i trosi dvostruko manje toplotne energije, placat ces 30% manji racun, sto je prilican nonsense i zanemariv prostor za ustedu u odnosu na ono sto korisnik ocekuje.


Za preskupu cijenu grijanja u poredjenju sa drugim energentima se ne mogu sloziti, kada se uzme u obzir komfor, investicijski trosak alternativnog nacina grijanja, odrzavanje alternativnog nacin grijanja, i slicno. Ali to je razumljivo da se ne mogu svi slagati, jer ima dosta subjektivnih faktora (neko bi svaki dan nosio pjeske drva na 19. sprat da ustedi 50KM grijanja mjesecno, neko drugi ne bi ni vatru zapalio za taj novac -- karikiram naravno).

Inverter klima kosta, plinsko etazno kosta, sve se to redovno godisnje servisira i ima svoj vijek trajanja (ne bas tako dug) -- u racunici svi zaborave na te stvari, gledaju samo "koliko bi ovaj mjesec potrosio da sam se grijao na inverter". Meni je veca prednost alternativnih nacina grijanja fleksibilnost, mogao bih se adekvatno grijati u prelaznom periodu kada toplane ne griju, ili bih se mogao nikako ne grijati kada sam 15 dana na vikendici.

Inace, komunalne usluge su nam medju najjeftinijim u Evropi, a energent isto kosta i ovdje i u Londonu. Ko god je bio vani ili tamo ima prijatelje/poznanike koji hoce realno reci situaciju, 90% zapadne Evrope se zimi smrzava (po nasim standardima) - stanovi se griju na 16-20 stepeni, u suprotnom bi se radilo samo da se plati grijanje. I to su ljudi koji rade ozbiljne visokokvalifikovane poslove za ozbiljne plate. Primjeri koje ja znam su Amsterdam, Berlin, Minhen i London. "Ja grijem na 18 stepeni, da grijem na 21 dolazilo bi mi 400EUR vise grijanja" je klasika.
User avatar
Ateista
Posts: 46616
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2966 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

kB27 wrote: 03/04/2024 13:55 Primjer jedne zgrade naravno nije dovoljan da se bilo sta zakjuci, mozda je cak i pokusaj manipulacije informacijama kako bi korisnici rekli "suti dobro je".

Slazem se sa tobom - onda nesto ne stima. Mozda ne stima "pausalnih 40%" koje placa i taj sa kalorimetrom. Jednostavna racunica kaze, discipliniraj se i trosi dvostruko manje toplotne energije, placat ces 30% manji racun, sto je prilican nonsense i zanemariv prostor za ustedu u odnosu na ono sto korisnik ocekuje.


Za preskupu cijenu grijanja u poredjenju sa drugim energentima se ne mogu sloziti, kada se uzme u obzir komfor, investicijski trosak alternativnog nacina grijanja, odrzavanje alternativnog nacin grijanja, i slicno. Ali to je razumljivo da se ne mogu svi slagati, jer ima dosta subjektivnih faktora (neko bi svaki dan nosio pjeske drva na 19. sprat da ustedi 50KM grijanja mjesecno, neko drugi ne bi ni vatru zapalio za taj novac -- karikiram naravno).

Inverter klima kosta, plinsko etazno kosta, sve se to redovno godisnje servisira i ima svoj vijek trajanja (ne bas tako dug) -- u racunici svi zaborave na te stvari, gledaju samo "koliko bi ovaj mjesec potrosio da sam se grijao na inverter". Meni je veca prednost alternativnih nacina grijanja fleksibilnost, mogao bih se adekvatno grijati u prelaznom periodu kada toplane ne griju, ili bih se mogao nikako ne grijati kada sam 15 dana na vikendici.

Inace, komunalne usluge su nam medju najjeftinijim u Evropi, a energent isto kosta i ovdje i u Londonu. Ko god je bio vani ili tamo ima prijatelje/poznanike koji hoce realno reci situaciju, 90% zapadne Evrope se zimi smrzava (po nasim standardima) - stanovi se griju na 16-20 stepeni, u suprotnom bi se radilo samo da se plati grijanje. I to su ljudi koji rade ozbiljne visokokvalifikovane poslove za ozbiljne plate. Primjeri koje ja znam su Amsterdam, Berlin, Minhen i London. "Ja grijem na 18 stepeni, da grijem na 21 dolazilo bi mi 400EUR vise grijanja" je klasika.
To je to, sad se razumijemo na sta mislim, moguce da je upravo zbog tog pausala koji placaju makar bilo skroz zavrnuto grijanje. Sto se tice tih iskustava, to su razne price, nema kod mene niko kalorimetar pa da tako znam, ali sam cuo dosta prica sa razlicitih strana, cak i van BiH da se smrzavaju nakon prelaska na kalorimetre a racuni tu negdje, usteda minimalna. Treba to naravno uzeti sa rezervom te price, ali ako je tako onda nije OK. Za alternativne nacine grijanja, ni ja iskreno ne bih nosao drva, ne bih volio ni plin u stanu ali ako bih imao kucu i neki prostor uz kucu onda bi mi to bilo OK, pa i pelet. Govorim najvise o struji kao nekom najjednostavnijem i najcistijem vidu grijanja (nema nosanja, prljanja i slicno), tacno je da mnogi ne uzmu u obzir odrzavanje i kupovinu klima uredjaja, ali opet mislim da se daleko vise isplati, da se na jednoj godini moze isplatiti investicija klime, a jedna moze raditi sigurno godinama. Za plin i pelet nisam siguran, ali poredio sam sa vise ljudi koji se griju na struju, razlika je stvarno velika, a definitivno utice i to sto imas uticaj na to kad ces i koliko grijati.
Vjerujem da jeste tako u EU sto se tice grijanja, i da je kod nas grijanje generalno puno jeftinije. Zasto je tako, tesko je reci, ali ako poredimo cijene centralnog kod nas, mislim da je preskupo u odnosu na alternative. U stvari, mozda i nije preskupo kad se uzme u obzir koliko bespotrebno pregrijavaju prostore, ja bih sad pristao da smanje 30-40% ali i da za toliko smanje cijenu.
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#2967 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by hava123 »

I, što sad da radimo.
Plaćamo, radijatori hladni.
DON_eARL
Posts: 3734
Joined: 31/10/2010 22:26

#2968 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by DON_eARL »

sime_cipol wrote: 30/10/2023 18:13
Haris.ba wrote: 29/10/2023 14:25
DON_eARL wrote: 29/10/2023 07:49 Vidjet ćemo kakav će račun doći za novembar, inače je 200+KM prošle godine dolazilo.

Nemoj zaboraviti da nam napises. Narocito kad bude minus.
I da nalozi da grije kao sto je grijalo i bez kalorimetra
:D
Evo ga presjek stanja za ovu grijnu sezonu, ušteda u odnosu na prethodnu godinu je pokrila trošak kalorimetra i gotovo čitavo poskupljenje koje se desilo u protekle 2-3 godine. Od 1.3. je ventil zavrnut potpuno, došlo mi je 3-4KM više struje za inverter koji je tu i tamo bio paljen da temperatura bude oko 21-23°C.

Veći dio novembra niko nije boravio u stanu, ventili zavrnuti. Najveći minusi kada su bili toplane gurale bez problema gore navedenu temperaturu, otprilike ono isto što sam ranije postizao otvaranjem prozora kada je grijalo previše.

Image
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#2969 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by HelaS »

Je li i dalje važi pravilo - 3 dana niskih temperatura, da se nakon toga uključi grijanje u stanovima?

Danas je prvi dan... U subotu ujutro grijanje :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24929
Joined: 08/09/2005 20:08

#2970 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

HelaS wrote: 17/04/2024 14:30 Je li i dalje važi pravilo - 3 dana niskih temperatura, da se nakon toga uključi grijanje u stanovima?

Danas je prvi dan... U subotu ujutro grijanje :D
Griju danas od ujutro.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#2971 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by HelaS »

Haris.ba wrote: 17/04/2024 14:31
HelaS wrote: 17/04/2024 14:30 Je li i dalje važi pravilo - 3 dana niskih temperatura, da se nakon toga uključi grijanje u stanovima?

Danas je prvi dan... U subotu ujutro grijanje :D
Griju danas od ujutro.
Bravo :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2972 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

HelaS wrote: 17/04/2024 14:30 Je li i dalje važi pravilo - 3 dana niskih temperatura, da se nakon toga uključi grijanje u stanovima?

Danas je prvi dan... U subotu ujutro grijanje :D
nisu još ugasili grijanje ove godine - svako jutro su mlaki radijatori
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#2973 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by hava123 »

Šta ima novo, hoće umanjiti račun :D
Post Reply