KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#526 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

60 feninga sa PDV po kvadratu cijelu godinu
U periodu grijanja (7 mjeseci) dodanih još 1,50 KM po kvadratu.
Pa računaj.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#527 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nineinchnails »

Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#528 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by geralt »

nineinchnails wrote: 21/01/2021 13:30 Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
Evo sta Toplane kazu:
Prema Zakonu o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade održavanje instalacija centralnog grijanja u objektima:

sa dvocjevnim razvodom zaključno sa radijatorskim ventilima je u nadležnosti ovlaštenog upravnika objekta, dok je održavanje grijnih tijela (u šta spada i zamjena istih) u ingerenciji korisnika/vlasnika stana/poslovnih prostora;
sa jednocijevnim razvodom zaključno sa priključnim ventilima na priključnom mjestu za stan je u nadležnosti ovlaštenog upravnika objekta, dok je održavanje instalacije od priključnog mjesta (isključujući priključne ventile) zaključno sa grijnim tijelima (u šta spada i zamjena istih) u ingerenciji korisnika/vlasnika stana/poslovnih prostora.
Pojednostavljeno, oni nemaju nista sa radijatorima.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#529 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Moguće da ti treba veća grijna površina.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#530 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

nineinchnails wrote: 21/01/2021 13:30 Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
koji su ti radijatori? koliko rebara i koja površina stana?
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#531 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nineinchnails »

geralt wrote: 21/01/2021 13:52
nineinchnails wrote: 21/01/2021 13:30 Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
Evo sta Toplane kazu:
Prema Zakonu o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade održavanje instalacija centralnog grijanja u objektima:

sa dvocjevnim razvodom zaključno sa radijatorskim ventilima je u nadležnosti ovlaštenog upravnika objekta, dok je održavanje grijnih tijela (u šta spada i zamjena istih) u ingerenciji korisnika/vlasnika stana/poslovnih prostora;
sa jednocijevnim razvodom zaključno sa priključnim ventilima na priključnom mjestu za stan je u nadležnosti ovlaštenog upravnika objekta, dok je održavanje instalacije od priključnog mjesta (isključujući priključne ventile) zaključno sa grijnim tijelima (u šta spada i zamjena istih) u ingerenciji korisnika/vlasnika stana/poslovnih prostora.
Pojednostavljeno, oni nemaju nista sa radijatorima.
Hvala, Sad mi je jasno zašto pojedinci postavljaju sebi duplo veće radijatore. Pa niko im ne brani.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#532 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nineinchnails »

Adoxxx wrote: 21/01/2021 15:15
nineinchnails wrote: 21/01/2021 13:30 Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
koji su ti radijatori? koliko rebara i koja površina stana?
Radijatori su pločasti, prvi je sprat i nije veliki pritisak tako da evo traju 20 godina bez problema. Ali, pretpostavljam da su mali da bi zagrijali kako treba. Ugradnji većih stvara problem što su podne cijevi i ne može ih se lako korigovati da bi se postavio veći radijator. Neki radijatori su samo sa jednim krilom, dakle, tanji. Da bi se postavili sa dva krila, već bi odmicali od cijevi za nekoliko cm.
Last edited by nineinchnails on 22/01/2021 08:34, edited 1 time in total.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#533 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nineinchnails »

Suma sumarum.
Toplane dakle nemaju ništa ni sa čim. Niti održavaju instalacije, niti radijatore. NIšta. Samo naplaćuju proizvodnju toplotne energije. A grijalo to tebi dovoljno ili ne, zaboli ih....
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#534 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by muha_sa »

nineinchnails wrote: 22/01/2021 08:31
Adoxxx wrote: 21/01/2021 15:15
nineinchnails wrote: 21/01/2021 13:30 Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
koji su ti radijatori? koliko rebara i koja površina stana?
Radijatori su pločasti, prvi je sprat i nije veliki pritisak tako da evo traju 20 godina bez problema. Ali, pretpostavljam da su mali da bi zagrijali kako treba. Ugradnji većih stvara problem što su podne cijevi i ne može ih se lako korigovati da bi se postavio veći radijator. Neki radijatori su samo sa jednim krilom, dakle, tanji. Sa dva krila već odmiče i od cijevi za nekoliko cm.
Ovo ti reko majstor il ti misliš da ne može :?
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#535 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nineinchnails »

muha_sa wrote: 22/01/2021 08:34
nineinchnails wrote: 22/01/2021 08:31
Adoxxx wrote: 21/01/2021 15:15

koji su ti radijatori? koliko rebara i koja površina stana?
Radijatori su pločasti, prvi je sprat i nije veliki pritisak tako da evo traju 20 godina bez problema. Ali, pretpostavljam da su mali da bi zagrijali kako treba. Ugradnji većih stvara problem što su podne cijevi i ne može ih se lako korigovati da bi se postavio veći radijator. Neki radijatori su samo sa jednim krilom, dakle, tanji. Sa dva krila već odmiče i od cijevi za nekoliko cm.
Ovo ti reko majstor il ti misliš da ne može :?
Dolazio majstor iz LUK-a.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#536 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by muha_sa »

nineinchnails wrote: 22/01/2021 08:56
muha_sa wrote: 22/01/2021 08:34
nineinchnails wrote: 22/01/2021 08:31

Radijatori su pločasti, prvi je sprat i nije veliki pritisak tako da evo traju 20 godina bez problema. Ali, pretpostavljam da su mali da bi zagrijali kako treba. Ugradnji većih stvara problem što su podne cijevi i ne može ih se lako korigovati da bi se postavio veći radijator. Neki radijatori su samo sa jednim krilom, dakle, tanji. Sa dva krila već odmiče i od cijevi za nekoliko cm.
Ovo ti reko majstor il ti misliš da ne može :?
Dolazio majstor iz LUK-a.
Sad cu ti poslat na pp broj mog jarana-dobrog majstora :) živi na Dobrinji pa ga kontaktiraj i ako on kaže da ne može onda ne može.
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#537 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by prankster »

Imam info da su Toplane "krišom" pustale grijanje ujutro u 2-3 u jednoj novogradnji gdje je princip "pausal + potroseno" a regulacija putem kalorimetra, i time nabili stanarima mnogo vece racune nego standardno. Ljudi vjerovatno ostave kalorimetre na 21-22 preko noci jer Toplane inace gase oko 11, a obzirom da su pustali ovo na neznanje korisnika, nije nemoguce da racuni dodji 40-50% veci....Info je od jedne stanarke koja je ustala ujutro u 2-3.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#538 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

prankster wrote: 22/01/2021 10:39 Imam info da su Toplane "krišom" pustale grijanje ujutro u 2-3 u jednoj novogradnji gdje je princip "pausal + potroseno" a regulacija putem kalorimetra, i time nabili stanarima mnogo vece racune nego standardno. Ljudi vjerovatno ostave kalorimetre na 21-22 preko noci jer Toplane inace gase oko 11, a obzirom da su pustali ovo na neznanje korisnika, nije nemoguce da racuni dodji 40-50% veci....Info je od jedne stanarke koja je ustala ujutro u 2-3.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/hladni- ... /210121044

S druge strane, samo korisnici u novim objektima, koji su izgrađeni u proteklih pet godina i koji imaju krovne kondenzacijske kotlovnice, imaju mogućnost grijanja u skladu sa svojim potrebama preko sobnih termostata i korištenja potrošne tople vode 24 sata, 365 dana u godini.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#539 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Nivelacija »

Ne znam ali meni je 21 sobna hladno..25 mi je ono top da se bas ugodno osjecas.
Kod nas u Zenici zadnjih 15 tak dana kada su bile ove hladnoce grijanje radi kao iz snova, doduse kod nas se nikada ne gasi pa ni preko noci tako da je uvijek toplo kao da imas kamin u stanu..sto se tice toplote koja dolazi ona je tolika da 10 sekundi ne mozes drzati cijevi rukama..

21 preko dana i preko noci jos se smanji pa to mi nije ok..morao bi dogrijavati.
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#540 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sumirprimus »

Nivelacija wrote: 22/01/2021 12:40 Ne znam ali meni je 21 sobna hladno..25 mi je ono top da se bas ugodno osjecas.
Kod nas u Zenici zadnjih 15 tak dana kada su bile ove hladnoce grijanje radi kao iz snova, doduse kod nas se nikada ne gasi pa ni preko noci tako da je uvijek toplo kao da imas kamin u stanu..sto se tice toplote koja dolazi ona je tolika da 10 sekundi ne mozes drzati cijevi rukama..

21 preko dana i preko noci jos se smanji pa to mi nije ok..morao bi dogrijavati.
vas grije celik... :D
pa ste toploiji od ostatka svijeta :chmoljava:
cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#541 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by cove41 »

Zdravo svima, cijenio bih razmjenu iskustava ukoliko se neko susretao sa istim "problemom".

Nakon kupovine stana u procesu sam promjene podataka korisnika u Toplanama i dobio sam nacrt ugovora koji treba da potpišem i u nacrtu između ostalog stoji da "besplatno, bez naknade, ustupam mjerilo Toplanama, u skladu sa Tarifnim stavom". Nakon što sam provjerio Tarifni stav, piše da se individualna mjerila ugrađena poslije 2016. godine putem ugovora prenose u vlasništvo Toplana. Međutim, mjerila ugrađena prije 2016. godine (što je kod mene slučaj) se MOGU prenijeti ugovorom.

Nakon što sam tražio informaciju šta se dešava ako ne želim prenijeti mjerilo, dobio sam kratko odgovor da onda ja, a ne Toplane, odgovaram za održavanje, kvarove i eventualnu zamjenu brojila. Međutim, Toplanama svejedno moram nastaviti plaćati naknadu za održavanje, kvarove i zamjenu brojila koja se iskazuje na računu.

Da li je imao neko iskustva i kako ste postupili?
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#542 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by prankster »

VladaFBiH wrote: 22/01/2021 10:53
prankster wrote: 22/01/2021 10:39 Imam info da su Toplane "krišom" pustale grijanje ujutro u 2-3 u jednoj novogradnji gdje je princip "pausal + potroseno" a regulacija putem kalorimetra, i time nabili stanarima mnogo vece racune nego standardno. Ljudi vjerovatno ostave kalorimetre na 21-22 preko noci jer Toplane inace gase oko 11, a obzirom da su pustali ovo na neznanje korisnika, nije nemoguce da racuni dodji 40-50% veci....Info je od jedne stanarke koja je ustala ujutro u 2-3.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/hladni- ... /210121044

S druge strane, samo korisnici u novim objektima, koji su izgrađeni u proteklih pet godina i koji imaju krovne kondenzacijske kotlovnice, imaju mogućnost grijanja u skladu sa svojim potrebama preko sobnih termostata i korištenja potrošne tople vode 24 sata, 365 dana u godini.
I sta s ovim? Mozda su uvazili zalbu gradjana, ali opet nije ok da ne obavijeste. Mozda ima ljudi koji rade trecu smjenu pa mozda ostave grijanje pojacano, kontajuci da se svakako gasi u 22 a ono stanca do ujutro i nabija racune nepotrebno.
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#543 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Nekima toplane krive sto ne griju po noći, drugima krive sto griju. Ne možes ti našem svijetu ugodit'. Vazda neko drugi kriv. :-)
Ti što imaju kalorimetre sve drže pod svojom kontrolom. Hoćes grijanje, odvrni, nećes grijanje, zavrni. Potrošili toplotnu energiju, e kad treba platit' neko ih uz'o na foru. :run:
User avatar
hopi
Posts: 5593
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#544 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by hopi »

jbte mlaki radijatori, ko da je vani 25 stepeni
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#545 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Qler »

NediM17 wrote: 23/01/2021 17:13 Nekima toplane krive sto ne griju po noći, drugima krive sto griju. Ne možes ti našem svijetu ugodit'. Vazda neko drugi kriv. :-)
Ti što imaju kalorimetre sve drže pod svojom kontrolom. Hoćes grijanje, odvrni, nećes grijanje, zavrni. Potrošili toplotnu energiju, e kad treba platit' neko ih uz'o na foru. :run:
Ma nije se rodio ko je narodu ugodio.
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#546 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by MeanMachine »

nineinchnails wrote: 22/01/2021 08:31
Adoxxx wrote: 21/01/2021 15:15
nineinchnails wrote: 21/01/2021 13:30 Stanujem na Dobrinji i grijanje je uvijek bilo tanko. Radijatori su ugrijani, ali nije dovoljno toplo u stanu. Mislili smo da je problem do dotrajale stolarije. Uložimo, promijenimo vrata, stavimo nove prozore sa 3 stakla i 6 komora i ništa nismo postigli. Šta sad da radimo? Da mijenjamo radijatore od svojih para, ili to Toplane pokrivaju?
koji su ti radijatori? koliko rebara i koja površina stana?
Radijatori su pločasti, prvi je sprat i nije veliki pritisak tako da evo traju 20 godina bez problema. Ali, pretpostavljam da su mali da bi zagrijali kako treba. Ugradnji većih stvara problem što su podne cijevi i ne može ih se lako korigovati da bi se postavio veći radijator. Neki radijatori su samo sa jednim krilom, dakle, tanji. Da bi se postavili sa dva krila, već bi odmicali od cijevi za nekoliko cm.
Cijevi u podu, dakle radi se o jednocijevnom sistemu (česta varijanta na Dobrinji). Ovakav razvod je dobar ako pripadajuća kotlovnica grije vodu dovoljno jako i pumpa sve kroz sistem sa odgovarajućim pritiskom, u suprotnom će ti prvi i možda drugi radijator u nizu biti dovoljno ugrijani, a ostalo tanko. Generalno može biti više uzroka što ti je grijanje slabo (kod jednocijevnog sistema):

- kotlovnica (teško da možeš sam ustanoviti i obično bi se ista pojava trebala manifestovati u kompletnoj zgradi ili naselju koje pokriva ista kotlovnica);
- glavni ventil (kod jednocijevnog sistema obično u stubištu na istom ili na spratu ispod tvog, zavisi kako je razvedeno; ovaj ventil treba provjeriti neko iz toplana i ustanoviti da ima dovoljan protok)
- ventili na samim radijatorima - uključujući uronsku cijev (ovi ventili i cijevi su već u nadležnosti vlasnika nekretnine i to treba svakako provjeriti, posebno ako je instalacija nešto starija)
- radijator mogu, takođe, biti zaprljani i mjestimično začepljeni što opet može stvarati probleme sa ravnomjernim i dobrim zagrijavanjem cijelog sistema;

I na kraju još nešto: nije nemoguće pomaći radijator ili uraditi odgovarajući spoj na postojeće cijevi ako se želi povećati broj rebara ili generalno postaviti veći radijator. Konzole koje drže radijator se mogu pomjeriti ili se postave na novoj poziciji, ali pitanje je da li će u slučaju problema sa bilo kojim dijelom sistema koji sam naveo ranije u postu ova radnja imati pozitivan efekat, to se definitivno mora posebno provjeriti i napraviti procjena i plan potrebnih radova.
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#547 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by prankster »

NediM17 wrote: 23/01/2021 17:13 Nekima toplane krive sto ne griju po noći, drugima krive sto griju. Ne možes ti našem svijetu ugodit'. Vazda neko drugi kriv. :-)
Ti što imaju kalorimetre sve drže pod svojom kontrolom. Hoćes grijanje, odvrni, nećes grijanje, zavrni. Potrošili toplotnu energiju, e kad treba platit' neko ih uz'o na foru. :run:
Liku glup ti je komentar do bola. Ja razumijem zalbu stanara, ako mu je duze vremena za odredjenu postavku dolazilo 80KM, i odjednom dodje 130KM, logicno da nesto nije ok. A to "nije ok" je u ovom slucaju u korist gradjana jer ako je istina da su palili grijanje u gluha doba kad stanari spavaju, posteno je da plate potroseno, ALI OSTAJE TO DA SU TREBALI OBAVIJESTITI STANARE. Dosta ljudi ostavi kalorimetar na 21-22 preko noci jer kontaju, svakako Toplane gase pogon u 10-11 sati navece. I to je sve bilo ok do jednom, dok stanari nisu dobili racune vece za 40%. Zena mi fino rece, dolazilo joj 70KM za mali stan od 40ak kvadrata, sad joj doslo 105KM. Nije niko rekao da je opljackan od strane Toplana, ako su pustili znaci da se toliko kalorija potrosilo i fer je platit, i to niko ne dovodi u pitanje, ali bi sigurno mnogi regulisali kalorimetre da su znali za ovo, a ne ovo raditi bez obavjestenja. Mnogi nisu potrosili svojom voljom, citaj ubuduce...
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#548 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Qler »

Opet su krivi potrošači i boli kurac navika da neko drugi misli za njih. Neću ja gasiti, neko će drugi... Jebi i tu pamet...
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#549 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Qler wrote: 24/01/2021 23:45 Opet su krivi potrošači i boli kurac navika da neko drugi misli za njih. Neću ja gasiti, neko će drugi... Jebi i tu pamet...
:thumbup:
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#550 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by prankster »

Ne da mi se dalje raspravljat s vama dvojicom pametnjakovica, ipak vi znate gdje se nebo sarafa a kamoli sta drugo. Iako ja napisem post gdje niti stajem potpuno na stranu stanara niti Toplana, napisem sasvim smisleno da je uredu sto su ovi platili, ali da su oni mogli obavijestiti o promjeni (sto je sasvim ebeno normalno od nekog davaoca usluge) ono se nadje opet meni pucat neku kontru i prdit uz vjetar. Aj zdrao....
Post Reply