KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#476 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Pa i smece se placa preko pausala, broja kvadrata, pa se niko ne buni. :D
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#477 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by holowey »

ali rad pausalno naplati stvarno odvezeno smece, nista ne ostane... mislis da rad kaze nije bilo dovoljno napunjeno pa necemo odvoziti smece? da li tako i toplane stvarno griju kao sto rad odvozi smece? ili kazu temperatura bla bla truc truc pa ne griju ali uredno ispostave racun?
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#478 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Edin H. »

znalacf wrote: 15/12/2020 10:49
bitanga_sa_otesa wrote: 03/12/2020 18:11
mali Ninja wrote: 03/12/2020 17:59 Pusti nebuloze, istjerati čovjeka iz zgrade jer je nakacio bojler na toplane, samo mu nakacite kalorimetar i zdravo živo, može staviti 50 radijatora/bojlera u kucu...
pa da,po toj logici treba istjerat i one sto drze otvorene prozore po cijeli dan ,a radijatori na max odvrnuti :D
Ma kod nas je još komunizam. Toplane su još jedino JP koje ne naplaćuje proizvod po potrošnji. čak i vodovod ima mjerače za svaki ulaz pa se nešto očitava. Jedino toplane naplaćuju paušal, ali to neće moći još dugo opstati. ili će propast toplane ili će morati uvesti neku naplatu po potrošnji pa makar i preko zajedničkih kalorimetara
Zajednicki kalorimetri nisu rijenje, sa ostalim se slazem.
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#479 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris033 »

holowey wrote: 15/12/2020 13:04 ali rad pausalno naplati stvarno odvezeno smece, nista ne ostane... mislis da rad kaze nije bilo dovoljno napunjeno pa necemo odvoziti smece? da li tako i toplane stvarno griju kao sto rad odvozi smece? ili kazu temperatura bla bla truc truc pa ne griju ali uredno ispostave racun?
Odvoz otpada je najjeftinija komunalna usluga koju plaćaju građani KS. Računi bi trebali biti veći za min. 100% u odnosu na period iz 1996-2020, baš kao što bi trebali zakonom propisati, da u slučaju neplaćanja, se ne može reg. auto ili oduzeti imovinu. Ovako, imamo veliki procenat onih koji uopće ne plaćaju odvoz otpada, a zakonom im se ne može ništa.
To mafija svijexno radi, jer su oni najveće neplatiše. Ne plaćaju odvoz otpada iz svojih nekretnina, poslovnih prostora i sl.
Zašto nema povećanja cijene usluga odvoza otpada? Opravdanje je da je to udar za socijano ugrožene, penzionere itd. Zašto to pravilo ne važi za EP, ViK, SarajevoGas, Toplane i dr. komunalne firme, a koje su dizale vise puta cijene svojih usluga?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#480 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

holowey wrote: 15/12/2020 13:04 ali rad pausalno naplati stvarno odvezeno smece, nista ne ostane... mislis da rad kaze nije bilo dovoljno napunjeno pa necemo odvoziti smece? da li tako i toplane stvarno griju kao sto rad odvozi smece? ili kazu temperatura bla bla truc truc pa ne griju ali uredno ispostave racun?
Rad kupi smece generalno ok. Gledajuci kontekst koliko se i gdje svuda baca, odlicni su. Ali, nije samo odnijeti smece.

Smece se haman se ne sortira i odlaze se haman nepropisno. Trenutno samo smeta onima sto su napravili kuce blizu deponije, ali sta ce biti u buducnosti posljedice pitanje je.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#481 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

Hamzza wrote: 11/12/2020 10:40 Da li je neko rješavao s KJKP Toplane problem buke u stanu koju proizvodi njihova toplotna podstanica?
Za početak, da li je proizvodnja buke u podstanici u zgradi u nadležnosti Toplana ili upravnika zgrade?


Naime, od ljetos stanujem u stanu na I spratu nebodera. Ispod mene postoji prizemlje i međusprat. Međusprat je poslovni ured, a prizemlje je toplotna podstanica koja grije cijeli nedober. U njoj se nalaze pumpe za vodu koja kruži kroz radijatore u stanovima, grijači, itd.

Tačno od kad je počela sezona grijanja, ja imam stalnu buku tj. šum / zujanje / brujanje u stanu. Buka ne dolazi iz toplovodnih cijevi niti radijatora, nego bukvalno odozdo iz poda, tj. kroz armirano-betonsku konstrukciju zgrade i kroz sam zrak u prostorijama.

Buka je očigledno posljedica rada vodenih pumpi. Nije to sad nešta mnogo jako, ali je stalno (besprekidno i po cijelu noć, čak i kada su radijatori hladni). Najviše se primijeti i smeta kada je tišina u stanu, tj. kada treba spavati ili kada nešta čitam ili pišem. Buka je najveća u dijelu stana koji je iznad toplotne podstanice, a manja u udaljenijim dijelovima stana.

Imam namjeru pisati dopis preduzeću KJKP Toplane sa zahtjevom da se buka ukloni, ali moram precizno opisati moj zahtjev.
Pretpostavljam da bi trebao doći neko i izmjeriti buku u mom stanu u decibelima kada pumpe rade i kada ne rade, te prikazati razliku kao ustanovljavanje početnog stanja. Pitanje je šta dalje, tj. kako precizno izraziti šta želim kao krajnje stanje / rješenje? Zahtjev "ne želim da se ikako vaše pumpe čuju" je malo subjektivne prirode.


Da li oni imaju ikakav pravilnik ili zakonsku obavezu za upravljanje bukom svojih postrojenja? Na šta se ja sve mogu pozvati u svom zahtjevu?


P.S.: Bio sam u poslovnom uredu u međuspratu i kod njih se još više čuje buka (zujanje i brujanje), ali njima taj problem ne smeta niti ih zanima.
Koja ulica je u pitanju?

I ja imam isti problem, još sam na drugom spratu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#482 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

drug_profi wrote: 10/12/2020 01:01 Što bi njima bili smanjeni? Nisu ih oni utoplili svojim parama.
Nisu ih Toplane utoplile svojim parama vec drzava zbog sveobuhvatnog interesa, a ti ljudi valjda je minimum da im nesto drzava dadne poput utopljavanja fasada
Zasto sve gledate kroz prizmu usranog novca?
Moze li nesto biti drustvena dobrobit da se vrati kroz javni novac?
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#483 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by maxell_sarajevo »

Haris033 wrote: 15/12/2020 17:41
holowey wrote: 15/12/2020 13:04 ali rad pausalno naplati stvarno odvezeno smece, nista ne ostane... mislis da rad kaze nije bilo dovoljno napunjeno pa necemo odvoziti smece? da li tako i toplane stvarno griju kao sto rad odvozi smece? ili kazu temperatura bla bla truc truc pa ne griju ali uredno ispostave racun?
Odvoz otpada je najjeftinija komunalna usluga koju plaćaju građani KS. Računi bi trebali biti veći za min. 100% u odnosu na period iz 1996-2020, baš kao što bi trebali zakonom propisati, da u slučaju neplaćanja, se ne može reg. auto ili oduzeti imovinu. Ovako, imamo veliki procenat onih koji uopće ne plaćaju odvoz otpada, a zakonom im se ne može ništa.
To mafija svijexno radi, jer su oni najveće neplatiše. Ne plaćaju odvoz otpada iz svojih nekretnina, poslovnih prostora i sl.
Zašto nema povećanja cijene usluga odvoza otpada? Opravdanje je da je to udar za socijano ugrožene, penzionere itd. Zašto to pravilo ne važi za EP, ViK, SarajevoGas, Toplane i dr. komunalne firme, a koje su dizale vise puta cijene svojih usluga?
Hocete li i 13-tu platu preko leđa građana ?
Na Stupu se deponija stvori jer se smece ne odvozi svaki dan, kabasti otpad mjesecima stoji jer ne žele vanredno da ga od odvuku.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#484 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

Kabasti otpad se2xgodisnje odvozi po rasporedu, a ne kako papci svaki dan bacaju kauce i gomilaju ko da je čerga
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#485 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Narod baca sve i svasta. Prolazim autom neki dan na Stupu kada zena baca u kontejner lug koji se jos pusi. Izasla u papucama sa lugarom i direkt u kontejner.

U mene jaran u Austriji dobio toliku kaznu da mu je jeftinije bilo da je pojeo sto. Izbacio stari sto pored kontejnera. Kaze, odnijece neko. Usliko ga neki komsija. Dzaba mu bilo sto je lagao da nije.

A da ne pricam o sortiranju. Kamere imaju, kontejnere snimaju.
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#486 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris033 »

maxell_sarajevo wrote: 16/12/2020 17:41
Haris033 wrote: 15/12/2020 17:41
holowey wrote: 15/12/2020 13:04 ali rad pausalno naplati stvarno odvezeno smece, nista ne ostane... mislis da rad kaze nije bilo dovoljno napunjeno pa necemo odvoziti smece? da li tako i toplane stvarno griju kao sto rad odvozi smece? ili kazu temperatura bla bla truc truc pa ne griju ali uredno ispostave racun?
Odvoz otpada je najjeftinija komunalna usluga koju plaćaju građani KS. Računi bi trebali biti veći za min. 100% u odnosu na period iz 1996-2020, baš kao što bi trebali zakonom propisati, da u slučaju neplaćanja, se ne može reg. auto ili oduzeti imovinu. Ovako, imamo veliki procenat onih koji uopće ne plaćaju odvoz otpada, a zakonom im se ne može ništa.
To mafija svijexno radi, jer su oni najveće neplatiše. Ne plaćaju odvoz otpada iz svojih nekretnina, poslovnih prostora i sl.
Zašto nema povećanja cijene usluga odvoza otpada? Opravdanje je da je to udar za socijano ugrožene, penzionere itd. Zašto to pravilo ne važi za EP, ViK, SarajevoGas, Toplane i dr. komunalne firme, a koje su dizale vise puta cijene svojih usluga?
Hocete li i 13-tu platu preko leđa građana ?
Na Stupu se deponija stvori jer se smece ne odvozi svaki dan, kabasti otpad mjesecima stoji jer ne žele vanredno da ga od odvuku.
Samo primitivci tako razmisljaju. Zali se Senaidu Memiću što je napravio urbicid sa Tibrom te nije obezbijedio povrsinu i kontejnere gdje će se odlagati otpad. RAD s tim nema ama bas nikakve veze.
Realno gledajući, koliko svako od nas količinski dnevno izbaci smeća? Da li stvarno mislite da je visoka cijena usluga odvoza otpada od 6-7 KM (prosjek) mjesečno?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#487 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by vjeshalica »

po metru kvadratnom se vrsi obracun odvoza đubreta
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#488 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by holowey »

obicno dva puta godisnje, ove godine tri puta, kjkp rad na oglasnim plocama mjesnih zajednica objavi datume prikupljanja i datume odvoza kabastog otpada... tada se objave i mjesta prikupljanja tj da se ne ostavlja pored svakog kontejnera ili haustora...

jednom sam htio neki stari namjestaj odvesti na deponiju jer mi se nije dalo cekati ovaj radov odvoz... jbt manje para su mi trazili tapetari za presvlacenje ugla nego sto su mi trazili na deponiji da platim odglaganje :-)

znaci ovo sto placamo kjkp rad mizerija je za ono sto dobijamo zauzvrat...za razliku od toplana gdje imamo obrnutu situaciju...
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#489 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

vjeshalica wrote: 16/12/2020 16:54
drug_profi wrote: 10/12/2020 01:01 Što bi njima bili smanjeni? Nisu ih oni utoplili svojim parama.
Nisu ih Toplane utoplile svojim parama vec drzava zbog sveobuhvatnog interesa, a ti ljudi valjda je minimum da im nesto drzava dadne poput utopljavanja fasada
Zasto sve gledate kroz prizmu usranog novca?
Moze li nesto biti drustvena dobrobit da se vrati kroz javni novac?
Vjesalice ne kontam ti komentar.
Neko je pitao hoce li utopljenim zgradama biti samnjeni racuni za grijanje. Sto bi im bili samnjeni kad nisu svoje pare ulozili? Novac ide toplanama. A drzava nek sa njima regulise talove za dalje utopljavanje.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#490 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by LeonardoAC »

Hamzza wrote: 11/12/2020 10:40 Da li je neko rješavao s KJKP Toplane problem buke u stanu koju proizvodi njihova toplotna podstanica?
Za početak, da li je proizvodnja buke u podstanici u zgradi u nadležnosti Toplana ili upravnika zgrade?


Naime, od ljetos stanujem u stanu na I spratu nebodera. Ispod mene postoji prizemlje i međusprat. Međusprat je poslovni ured, a prizemlje je toplotna podstanica koja grije cijeli nedober. U njoj se nalaze pumpe za vodu koja kruži kroz radijatore u stanovima, grijači, itd.

Tačno od kad je počela sezona grijanja, ja imam stalnu buku tj. šum / zujanje / brujanje u stanu. Buka ne dolazi iz toplovodnih cijevi niti radijatora, nego bukvalno odozdo iz poda, tj. kroz armirano-betonsku konstrukciju zgrade i kroz sam zrak u prostorijama.

Buka je očigledno posljedica rada vodenih pumpi. Nije to sad nešta mnogo jako, ali je stalno (besprekidno i po cijelu noć, čak i kada su radijatori hladni). Najviše se primijeti i smeta kada je tišina u stanu, tj. kada treba spavati ili kada nešta čitam ili pišem. Buka je najveća u dijelu stana koji je iznad toplotne podstanice, a manja u udaljenijim dijelovima stana.

Imam namjeru pisati dopis preduzeću KJKP Toplane sa zahtjevom da se buka ukloni, ali moram precizno opisati moj zahtjev.
Pretpostavljam da bi trebao doći neko i izmjeriti buku u mom stanu u decibelima kada pumpe rade i kada ne rade, te prikazati razliku kao ustanovljavanje početnog stanja. Pitanje je šta dalje, tj. kako precizno izraziti šta želim kao krajnje stanje / rješenje? Zahtjev "ne želim da se ikako vaše pumpe čuju" je malo subjektivne prirode.


Da li oni imaju ikakav pravilnik ili zakonsku obavezu za upravljanje bukom svojih postrojenja? Na šta se ja sve mogu pozvati u svom zahtjevu?


P.S.: Bio sam u poslovnom uredu u međuspratu i kod njih se još više čuje buka (zujanje i brujanje), ali njima taj problem ne smeta niti ih zanima.
Pratim ovaj tvoj post. Moj "problem" je voda u cijevima/radijatoru koja stvara užasno iritirajući ton tokom cijele sezone grijanja. Komšije "navikle", Upravnika "ne zanima", toplane "nenadležne"....
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#491 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

LeonardoAC wrote: 28/12/2020 14:13
Hamzza wrote: 11/12/2020 10:40 Da li je neko rješavao s KJKP Toplane problem buke u stanu koju proizvodi njihova toplotna podstanica?
Za početak, da li je proizvodnja buke u podstanici u zgradi u nadležnosti Toplana ili upravnika zgrade?


Naime, od ljetos stanujem u stanu na I spratu nebodera. Ispod mene postoji prizemlje i međusprat. Međusprat je poslovni ured, a prizemlje je toplotna podstanica koja grije cijeli nedober. U njoj se nalaze pumpe za vodu koja kruži kroz radijatore u stanovima, grijači, itd.

Tačno od kad je počela sezona grijanja, ja imam stalnu buku tj. šum / zujanje / brujanje u stanu. Buka ne dolazi iz toplovodnih cijevi niti radijatora, nego bukvalno odozdo iz poda, tj. kroz armirano-betonsku konstrukciju zgrade i kroz sam zrak u prostorijama.

Buka je očigledno posljedica rada vodenih pumpi. Nije to sad nešta mnogo jako, ali je stalno (besprekidno i po cijelu noć, čak i kada su radijatori hladni). Najviše se primijeti i smeta kada je tišina u stanu, tj. kada treba spavati ili kada nešta čitam ili pišem. Buka je najveća u dijelu stana koji je iznad toplotne podstanice, a manja u udaljenijim dijelovima stana.

Imam namjeru pisati dopis preduzeću KJKP Toplane sa zahtjevom da se buka ukloni, ali moram precizno opisati moj zahtjev.
Pretpostavljam da bi trebao doći neko i izmjeriti buku u mom stanu u decibelima kada pumpe rade i kada ne rade, te prikazati razliku kao ustanovljavanje početnog stanja. Pitanje je šta dalje, tj. kako precizno izraziti šta želim kao krajnje stanje / rješenje? Zahtjev "ne želim da se ikako vaše pumpe čuju" je malo subjektivne prirode.


Da li oni imaju ikakav pravilnik ili zakonsku obavezu za upravljanje bukom svojih postrojenja? Na šta se ja sve mogu pozvati u svom zahtjevu?


P.S.: Bio sam u poslovnom uredu u međuspratu i kod njih se još više čuje buka (zujanje i brujanje), ali njima taj problem ne smeta niti ih zanima.
Pratim ovaj tvoj post. Moj "problem" je voda u cijevima/radijatoru koja stvara užasno iritirajući ton tokom cijele sezone grijanja. Komšije "navikle", Upravnika "ne zanima", toplane "nenadležne"....
I ja imam ovaj problem, ali samo u jednoj sobi, prvo sam kontao da je do radijatora, pa sam onda zavrnuo ventile, ali zvuk je i dalje tu sve dok ne ugase grijanje. To se dešava od ove sezone, a u podstanici rade radnici iz Toplana nešto ima već 4 mjeseca.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#492 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by LeonardoAC »

Adoxxx wrote: 28/12/2020 14:41
LeonardoAC wrote: 28/12/2020 14:13
Hamzza wrote: 11/12/2020 10:40 Da li je neko rješavao s KJKP Toplane problem buke u stanu koju proizvodi njihova toplotna podstanica?
Za početak, da li je proizvodnja buke u podstanici u zgradi u nadležnosti Toplana ili upravnika zgrade?


Naime, od ljetos stanujem u stanu na I spratu nebodera. Ispod mene postoji prizemlje i međusprat. Međusprat je poslovni ured, a prizemlje je toplotna podstanica koja grije cijeli nedober. U njoj se nalaze pumpe za vodu koja kruži kroz radijatore u stanovima, grijači, itd.

Tačno od kad je počela sezona grijanja, ja imam stalnu buku tj. šum / zujanje / brujanje u stanu. Buka ne dolazi iz toplovodnih cijevi niti radijatora, nego bukvalno odozdo iz poda, tj. kroz armirano-betonsku konstrukciju zgrade i kroz sam zrak u prostorijama.

Buka je očigledno posljedica rada vodenih pumpi. Nije to sad nešta mnogo jako, ali je stalno (besprekidno i po cijelu noć, čak i kada su radijatori hladni). Najviše se primijeti i smeta kada je tišina u stanu, tj. kada treba spavati ili kada nešta čitam ili pišem. Buka je najveća u dijelu stana koji je iznad toplotne podstanice, a manja u udaljenijim dijelovima stana.

Imam namjeru pisati dopis preduzeću KJKP Toplane sa zahtjevom da se buka ukloni, ali moram precizno opisati moj zahtjev.
Pretpostavljam da bi trebao doći neko i izmjeriti buku u mom stanu u decibelima kada pumpe rade i kada ne rade, te prikazati razliku kao ustanovljavanje početnog stanja. Pitanje je šta dalje, tj. kako precizno izraziti šta želim kao krajnje stanje / rješenje? Zahtjev "ne želim da se ikako vaše pumpe čuju" je malo subjektivne prirode.


Da li oni imaju ikakav pravilnik ili zakonsku obavezu za upravljanje bukom svojih postrojenja? Na šta se ja sve mogu pozvati u svom zahtjevu?


P.S.: Bio sam u poslovnom uredu u međuspratu i kod njih se još više čuje buka (zujanje i brujanje), ali njima taj problem ne smeta niti ih zanima.
Pratim ovaj tvoj post. Moj "problem" je voda u cijevima/radijatoru koja stvara užasno iritirajući ton tokom cijele sezone grijanja. Komšije "navikle", Upravnika "ne zanima", toplane "nenadležne"....
I ja imam ovaj problem, ali samo u jednoj sobi, prvo sam kontao da je do radijatora, pa sam onda zavrnuo ventile, ali zvuk je i dalje tu sve dok ne ugase grijanje. To se dešava od ove sezone, a u podstanici rade radnici iz Toplana nešto ima već 4 mjeseca.
Kako mislis zavrnuo ventile ? Kako se onda grijes ? :D Meni rekli da stavim automatske ozrake - problem i dalje prisutan. 😭
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#493 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

LeonardoAC wrote: 28/12/2020 20:25
Adoxxx wrote: 28/12/2020 14:41
LeonardoAC wrote: 28/12/2020 14:13

Pratim ovaj tvoj post. Moj "problem" je voda u cijevima/radijatoru koja stvara užasno iritirajući ton tokom cijele sezone grijanja. Komšije "navikle", Upravnika "ne zanima", toplane "nenadležne"....
I ja imam ovaj problem, ali samo u jednoj sobi, prvo sam kontao da je do radijatora, pa sam onda zavrnuo ventile, ali zvuk je i dalje tu sve dok ne ugase grijanje. To se dešava od ove sezone, a u podstanici rade radnici iz Toplana nešto ima već 4 mjeseca.
Kako mislis zavrnuo ventile ? Kako se onda grijes ? :D Meni rekli da stavim automatske ozrake - problem i dalje prisutan. 😭
Zavrnuo ulaz i izlaz u radijator, reko mozda je veliki pritisak pa se zbog toga cuje, ali i kad zavrnem ventile cuje se u radijatoru kako "zuji" voda, tek navecer kad ugase grijanje skroz prestane zujanje.
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#494 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by made_in_sarajevo »

Naselje Bulevar kazu da su plinske kotlovnice njihove. Stan od 52 kvadrata jel puno da za nekih 8h grijanja na dan, a i to ne stalnog 8h grijanja, ima tu kad termostat ugasi na zeljenoj temperaturi (23.4-24 stepena vrtim termostat) da dodje racun sa odrzavanjem mjesecnim 100KM? Odrzavanje je 25 ili 30, eto 70ak maraka za grijanje?
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#495 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

made_in_sarajevo wrote: 05/01/2021 20:40 Naselje Bulevar kazu da su plinske kotlovnice njihove. Stan od 52 kvadrata jel puno da za nekih 8h grijanja na dan, a i to ne stalnog 8h grijanja, ima tu kad termostat ugasi na zeljenoj temperaturi (23.4-24 stepena vrtim termostat) da dodje racun sa odrzavanjem mjesecnim 100KM? Odrzavanje je 25 ili 30, eto 70ak maraka za grijanje?
Ja plaćam za 40 kvadrata pausal 7 mjeseci po 83 marke i 5 mjeseci po 25.
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#496 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Poredjenja radi, stan 78 kvadrata, termofasada, Trocal PVC stolarija, kondenzacijski plinski bojler Vaillant od 24 kW, podno grijanje, temp.vode u sistemu zadana na 40 stepeni, zadana temp. u prostorijama 22 stepena osim spavace sobe na 18 (temp.i u njoj bude 19-20), topla voda, u novembru doslo 50ak maraka plina. Otprilike toliko ce doci i decembar, u prosjeku nesto manje od 3 m3 plina dnevno.
Kad uporedim sa kucom zidanom od pune cigle, sa obicnom fasadom (u ta doba prije 40 god. se nekakav perlit mijes'o u malter), starom drvenom stolarijom, trosoban stan na spratu od cca. 70 kvadrata, fasadni bojler Chaffoteaux od 24 kW, temp. vode u sistemu od 60 stepeni, trosio kubik plina na sat. Dakle, oko 12 m3 plina odnosno cca. 10 KM plina dnevno i oko 200 KM struje mjesecno jer sam kombinovao sa konvektorima kad je jeftina struja i ne bi se bas ugrijali, ubi studen iz podova i zidova.
Ove zime izadje me grijanje jeftinije za cca. 300-350 KM mjesecno nego do sada. :-)
Da se razumijemo i zima je blaga, mozda par jutara da je temp. bila u neznatnom minusu ali svejedno, razlika je "drasticna".
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#497 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

U Sarajevu smo imali dva ili tri jutra sa mrazom, i cini mi se jos ni jedan dan sa dnevnom temepraturom ispod nule? A evo ga 6. januar.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#498 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

NediM17 wrote: 06/01/2021 18:23 Poredjenja radi, stan 78 kvadrata, termofasada, Trocal PVC stolarija, kondenzacijski plinski bojler Vaillant od 24 kW, podno grijanje, temp.vode u sistemu zadana na 40 stepeni, zadana temp. u prostorijama 22 stepena osim spavace sobe na 18 (temp.i u njoj bude 19-20), topla voda, u novembru doslo 50ak maraka plina. Otprilike toliko ce doci i decembar, u prosjeku nesto manje od 3 m3 plina dnevno.
Kad uporedim sa kucom zidanom od pune cigle, sa obicnom fasadom (u ta doba prije 40 god. se nekakav perlit mijes'o u malter), starom drvenom stolarijom, trosoban stan na spratu od cca. 70 kvadrata, fasadni bojler Chaffoteaux od 24 kW, temp. vode u sistemu od 60 stepeni, trosio kubik plina na sat. Dakle, oko 12 m3 plina odnosno cca. 10 KM plina dnevno i oko 200 KM struje mjesecno jer sam kombinovao sa konvektorima kad je jeftina struja i ne bi se bas ugrijali, ubi studen iz podova i zidova.
Ove zime izadje me grijanje jeftinije za cca. 300-350 KM mjesecno nego do sada. :-)
Da se razumijemo i zima je blaga, mozda par jutara da je temp. bila u neznatnom minusu ali svejedno, razlika je "drasticna".
Kolika bi ti potrosnja bila kad bi digao na 25 stepeni temperaturu?
Meni je iskreno malo 22 stepena, ja navikao da hodam u sorcu i majici u po zime :D
Meni bez grijanja bude u 3h ujutro oko 23°, a maksimalna ove ove zime do sad je bila 27,8° u dnevnom boravku, jebo saunu :D

Edit: jesu ovo pomjerili satnicu grijanja, evo prošlo 12h, a nisu ugasili grijanje?
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#499 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Qler »

Mene na 24 vec pocne hvatati srklet i hocu da idem kuci ako sam u gostima :) Cuj 27 :D umro bi...
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#500 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by yasaq »

Adoxxx wrote: 16/12/2020 07:12
Hamzza wrote: 11/12/2020 10:40 Da li je neko rješavao s KJKP Toplane problem buke u stanu koju proizvodi njihova toplotna podstanica?
Za početak, da li je proizvodnja buke u podstanici u zgradi u nadležnosti Toplana ili upravnika zgrade?


Naime, od ljetos stanujem u stanu na I spratu nebodera. Ispod mene postoji prizemlje i međusprat. Međusprat je poslovni ured, a prizemlje je toplotna podstanica koja grije cijeli nedober. U njoj se nalaze pumpe za vodu koja kruži kroz radijatore u stanovima, grijači, itd.

Tačno od kad je počela sezona grijanja, ja imam stalnu buku tj. šum / zujanje / brujanje u stanu. Buka ne dolazi iz toplovodnih cijevi niti radijatora, nego bukvalno odozdo iz poda, tj. kroz armirano-betonsku konstrukciju zgrade i kroz sam zrak u prostorijama.

Buka je očigledno posljedica rada vodenih pumpi. Nije to sad nešta mnogo jako, ali je stalno (besprekidno i po cijelu noć, čak i kada su radijatori hladni). Najviše se primijeti i smeta kada je tišina u stanu, tj. kada treba spavati ili kada nešta čitam ili pišem. Buka je najveća u dijelu stana koji je iznad toplotne podstanice, a manja u udaljenijim dijelovima stana.

Imam namjeru pisati dopis preduzeću KJKP Toplane sa zahtjevom da se buka ukloni, ali moram precizno opisati moj zahtjev.
Pretpostavljam da bi trebao doći neko i izmjeriti buku u mom stanu u decibelima kada pumpe rade i kada ne rade, te prikazati razliku kao ustanovljavanje početnog stanja. Pitanje je šta dalje, tj. kako precizno izraziti šta želim kao krajnje stanje / rješenje? Zahtjev "ne želim da se ikako vaše pumpe čuju" je malo subjektivne prirode.


Da li oni imaju ikakav pravilnik ili zakonsku obavezu za upravljanje bukom svojih postrojenja? Na šta se ja sve mogu pozvati u svom zahtjevu?


P.S.: Bio sam u poslovnom uredu u međuspratu i kod njih se još više čuje buka (zujanje i brujanje), ali njima taj problem ne smeta niti ih zanima.


Koja ulica je u pitanju?

I ja imam isti problem, još sam na drugom spratu.
ljudi nemate ništa od toga. Prijavljuje se urbanističko-građevinskoj inspekciji koja izdaje nalog za mjerenje niovoa buke. Vjerujte mi da neće preći preko graničnih vrijednosti nivo buke kad budu mjerili.

Prvo što su inspektori nesposobni, a drugo što ti nemaš uvid u mjerenje nivoa buke koje btw. plačaju u Vašem slučaju toplane.
Post Reply