KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#551 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

cove41 wrote: 22/01/2021 14:00 Zdravo svima, cijenio bih razmjenu iskustava ukoliko se neko susretao sa istim "problemom".

Nakon kupovine stana u procesu sam promjene podataka korisnika u Toplanama i dobio sam nacrt ugovora koji treba da potpišem i u nacrtu između ostalog stoji da "besplatno, bez naknade, ustupam mjerilo Toplanama, u skladu sa Tarifnim stavom". Nakon što sam provjerio Tarifni stav, piše da se individualna mjerila ugrađena poslije 2016. godine putem ugovora prenose u vlasništvo Toplana. Međutim, mjerila ugrađena prije 2016. godine (što je kod mene slučaj) se MOGU prenijeti ugovorom.

Nakon što sam tražio informaciju šta se dešava ako ne želim prenijeti mjerilo, dobio sam kratko odgovor da onda ja, a ne Toplane, odgovaram za održavanje, kvarove i eventualnu zamjenu brojila. Međutim, Toplanama svejedno moram nastaviti plaćati naknadu za održavanje, kvarove i zamjenu brojila koja se iskazuje na računu.

Da li je imao neko iskustva i kako ste postupili?
Ugradio sam brojilo 2019 i sam ga platio. Također sam potpisao isti ugovor sa tim dijelom da ustupam brojilo njima. Mislim da je to ok i oni nemaju nikakve koristi od tog stava jer sam ja svakako jedini korisnik tog brojila, a bolje je da su oni odgovorni za sve eventualne probleme.
Ne vidim problem, ni šta bih ja bio dobar da sad tamo piše da je brojilo u mom ličnom vlasništvu. možda jedino ako bih ja odustao od ovakvog načina naplate oni bi mogli uzeti brojilo sebi iako sam ga ja platio.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#552 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Koliko znam i elektroprivredi brojilo koje si platio predaš u vlasništvo.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#553 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 28/01/2021 14:20 Koliko znam i elektroprivredi brojilo koje si platio predaš u vlasništvo.
i stubovi i kabl po ugovoru ,poslije odredjenog vremena prelaze u osnovna sredstva elektrodistribucije :thumbup:
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#554 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nineinchnails »

MeanMachine wrote: 24/01/2021 01:33
nineinchnails wrote: 22/01/2021 08:31
Adoxxx wrote: 21/01/2021 15:15

koji su ti radijatori? koliko rebara i koja površina stana?
Radijatori su pločasti, prvi je sprat i nije veliki pritisak tako da evo traju 20 godina bez problema. Ali, pretpostavljam da su mali da bi zagrijali kako treba. Ugradnji većih stvara problem što su podne cijevi i ne može ih se lako korigovati da bi se postavio veći radijator. Neki radijatori su samo sa jednim krilom, dakle, tanji. Da bi se postavili sa dva krila, već bi odmicali od cijevi za nekoliko cm.
Cijevi u podu, dakle radi se o jednocijevnom sistemu (česta varijanta na Dobrinji). Ovakav razvod je dobar ako pripadajuća kotlovnica grije vodu dovoljno jako i pumpa sve kroz sistem sa odgovarajućim pritiskom, u suprotnom će ti prvi i možda drugi radijator u nizu biti dovoljno ugrijani, a ostalo tanko. Generalno može biti više uzroka što ti je grijanje slabo (kod jednocijevnog sistema):

- kotlovnica (teško da možeš sam ustanoviti i obično bi se ista pojava trebala manifestovati u kompletnoj zgradi ili naselju koje pokriva ista kotlovnica);
- glavni ventil (kod jednocijevnog sistema obično u stubištu na istom ili na spratu ispod tvog, zavisi kako je razvedeno; ovaj ventil treba provjeriti neko iz toplana i ustanoviti da ima dovoljan protok)
- ventili na samim radijatorima - uključujući uronsku cijev (ovi ventili i cijevi su već u nadležnosti vlasnika nekretnine i to treba svakako provjeriti, posebno ako je instalacija nešto starija)
- radijator mogu, takođe, biti zaprljani i mjestimično začepljeni što opet može stvarati probleme sa ravnomjernim i dobrim zagrijavanjem cijelog sistema;

I na kraju još nešto: nije nemoguće pomaći radijator ili uraditi odgovarajući spoj na postojeće cijevi ako se želi povećati broj rebara ili generalno postaviti veći radijator. Konzole koje drže radijator se mogu pomjeriti ili se postave na novoj poziciji, ali pitanje je da li će u slučaju problema sa bilo kojim dijelom sistema koji sam naveo ranije u postu ova radnja imati pozitivan efekat, to se definitivno mora posebno provjeriti i napraviti procjena i plan potrebnih radova.
Hvala na detaljnom odgovoru.
To je taj sistem. Svi radijatori su ugrijani podjednako. Medjutim, u dvije prostorije je postavljen manji radijator nego što bi trebao biti. Zgrada je bila na provoj liniji, i najvjerovatnije nisu dovoljno obratili pažnju prilikom renoviranja. Mi smo stan kupili 2007, a jedna prostorija nam nije bila prije potrebna sve do sada i sada je vrijeme da se taj problem riješi. To treba biti dječija soba.
Pošto cijevi izlaze iz poda, tako su postavljene bliže zidu jer je tanji radijator (pločasti radijator s jednim krilom 60x60cm), koji treba zamijeniti većim (pločasti sa dva krila 60x60cm), a pošto je ovaj širi, tako bi i cijevi trebalo pomjeriti par centi od zida. Majstor koji je to gledao je rekao da se cijevi ne mogu pomjeriti, pa da je jedino rješenje nabaviti veći pločasti radijator s jedim krilom (zamijeniti sa 60x90cm). Mislim da to nije dovoljno za sobu od 9 kvadrata, već bi bilo bolje staviti dupli (2 krila 60x60cm). Eto, to je cijeli problem.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#555 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Dozer »

Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A narod glup pa glup... Niko ne reaguje ni na sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodne ljepote BiH...nije grad za vas...
Last edited by Dozer on 09/02/2021 16:39, edited 1 time in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#556 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by beni-bu-man »

Dozer wrote: 09/02/2021 15:19 Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A naro glup pa glup... Niko ne reaguje ni za sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodnje ljepote BiH...nije grad za vas...
Stede otac ih silovo ciganski
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#557 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by splinter »

Dozer wrote: 09/02/2021 15:19 Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A naro glup pa glup... Niko ne reaguje ni za sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodnje ljepote BiH...nije grad za vas...
Već od prekosutra debeli minusi. Hvala bogu pa nisam na centralnom.
Moguće da imaju neki termostat vezan sa temperaturom zraka koji automatski reguliše intenzitet rada kotlovncie.
Samo kažem
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#558 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Qler »

Dosta toga automatika vozi. Mjeri se vanjska temperatura, na osnovu nje ide temperatura polaznog voda, i mjeri se i temperatura povratnog voda da se vidi delta tih temperatura. Također imate i neku standardnu krivu gdje se na kojoj vanjskoj temperaturi vidi koja se temperatura polaznog voda šalje.
Ovako nekako :)
Image
Neće gurati 60 stepeni polaz ako je vani 10 stepeni sigurno. I opet, i do ljudi je, otvori prozor da se "prolufta" čitav dan i kuka kako ne grije dobro...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#559 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Dozer »

beni-bu-man wrote: 09/02/2021 15:23
Dozer wrote: 09/02/2021 15:19 Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A naro glup pa glup... Niko ne reaguje ni za sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodnje ljepote BiH...nije grad za vas...
Stede otac ih silovo ciganski
Nije to stednja, nego pljacka gradjana.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#560 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Dozer »

splinter wrote: 09/02/2021 15:25
Dozer wrote: 09/02/2021 15:19 Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A naro glup pa glup... Niko ne reaguje ni za sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodnje ljepote BiH...nije grad za vas...
Već od prekosutra debeli minusi. Hvala bogu pa nisam na centralnom.
Moguće da imaju neki termostat vezan sa temperaturom zraka koji automatski reguliše intenzitet rada kotlovncie.
Samo kažem
Imaju. I reaguje na 15 stepeni. Oni prepolove grijanje vec na 9-10, a ugase na 12. To ne radi automatski termostat.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#561 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Dozer »

Qler wrote: 09/02/2021 15:35 Dosta toga automatika vozi. Mjeri se vanjska temperatura, na osnovu nje ide temperatura polaznog voda, i mjeri se i temperatura povratnog voda da se vidi delta tih temperatura. Također imate i neku standardnu krivu gdje se na kojoj vanjskoj temperaturi vidi koja se temperatura polaznog voda šalje.
Ovako nekako :)
Image
Neće gurati 60 stepeni polaz ako je vani 10 stepeni sigurno. I opet, i do ljudi je, otvori prozor da se "prolufta" čitav dan i kuka kako ne grije dobro...
Nema to veze s luftanjem. Radijatori hladni ba. Nisu se ohladili zbog luftanja....
nina9399
Posts: 90
Joined: 05/12/2020 16:40

#562 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nina9399 »

Dozer wrote: 09/02/2021 16:40
splinter wrote: 09/02/2021 15:25
Dozer wrote: 09/02/2021 15:19 Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A naro glup pa glup... Niko ne reaguje ni za sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodnje ljepote BiH...nije grad za vas...
Već od prekosutra debeli minusi. Hvala bogu pa nisam na centralnom.
Moguće da imaju neki termostat vezan sa temperaturom zraka koji automatski reguliše intenzitet rada kotlovncie.
Samo kažem
Imaju. I reaguje na 15 stepeni. Oni prepolove grijanje vec na 9-10, a ugase na 12. To ne radi automatski termostat.
ovo je vec klasika. da li ce iko istraziti kolika je bila dobit Toplana primjerice oktobra 2019. i oktobra 2020. kada su temperature vani bile dosta visoke, oni naravno nisu nikako grijali (dakle bukvalno nisu grijali), ali su uredno ispostavili racune zimske tarife?

isto tako, oni tokom zimske sezone rade sta im je volja, pa i ovo navedeno, a prelaze na ljetnu vec u aprilu u kojem vec godinama zna pasti snijeg i temp. se spustiti i na nulu.

javasluk je teski da jos uvijek nisu prilagodili sistem grijanja sarajevskoj planinskoj klimi koja ima vrlo hladne prijelazne periode, a i da iskljucuju grijanje na samu pojavu sunca tokom zimskih mjeseci. hajde, mozda Konakovic preuzme i Toplane kao i Vodovod, pa i ovo srede nekad.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#563 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by beni-bu-man »

Dozer wrote: 09/02/2021 16:42
Qler wrote: 09/02/2021 15:35 Dosta toga automatika vozi. Mjeri se vanjska temperatura, na osnovu nje ide temperatura polaznog voda, i mjeri se i temperatura povratnog voda da se vidi delta tih temperatura. Također imate i neku standardnu krivu gdje se na kojoj vanjskoj temperaturi vidi koja se temperatura polaznog voda šalje.
Ovako nekako :)
Image
Neće gurati 60 stepeni polaz ako je vani 10 stepeni sigurno. I opet, i do ljudi je, otvori prozor da se "prolufta" čitav dan i kuka kako ne grije dobro...
Nema to veze s luftanjem. Radijatori hladni ba. Nisu se ohladili zbog luftanja....
evo kod mene one cjevure kupatilu mlake a zanju biti zara kad braca nahajcaju
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#564 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by beni-bu-man »

Dozer wrote: 09/02/2021 16:39
beni-bu-man wrote: 09/02/2021 15:23
Dozer wrote: 09/02/2021 15:19 Primijeti li iko kako ove krembili iz Toplana uredno smanje ili cak i ugase grijanje cim vide Sunce i temp. dobaci do 10 stepeni?


Pa, HALO HAJVANI! To sto je napolju nazovi otoplilo, ne znaci da je toplo i u stanovima! Februar je, jos uvijek je sezona grijanja. Hocete li nam umanjiti iracune, s obzirom da ne grijete punim kapacitetom kako treba da grijete u zimskoj sezoni?

A naro glup pa glup... Niko ne reaguje ni za sta ovdje... Idite ba nazad u brda, na sela i ostale prirodnje ljepote BiH...nije grad za vas...
Stede otac ih silovo ciganski
Nije to stednja, nego pljacka gradjana.
za sta placam 129KM
za mlake radijatore :izet:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#565 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Qler »

Ja kad sam imao centralno od to plana, nije mi grijalo stan dobro, bila temperatura ispod 22 stepena. Zovno ih, došao čiko sa termometrom, mjerio temperaturu u stanu, prosječnu u svim sobama, i na osnovu mjerenja zaključeno da se stan ne grije adekvatno i umanjen račun. Sjećam se da je bilo umanjeni nekoliko mjeseci dok nisu došli i sredili to, ne sjećam se šta je bilo tačno, znam da su iz OKI stavili nove ventile, ali ne znam šta su iz to plana uradili. Ima tome 8-9 godina...

U glavnom, ako je ispod 22 stepena slobodno se žalite.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#566 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Adoxxx »

Ja za vikend zavrnuo skroz radijatore i opet oko 25° prosjek bio. Ujutro ustanem prije 6, dakle prije nego sto upale radijatore i temperatura bude oko 23,5°.
Ja na grijanje generalno nemam zalbu, ali cini mi se da ove godine ranije gase grijanje, evo maloprije ga ugasili, dakle u 21:40 i tako svaki dan.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#567 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Kad vam ture kalorimetre sami cete zavrtat' grijanje. :run:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#568 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Qler »

Al će onda biti kuknjave i čipljenja za fasade :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#569 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

Adoxxx wrote: 09/02/2021 21:42 Ja za vikend zavrnuo skroz radijatore i opet oko 25° prosjek bio. Ujutro ustanem prije 6, dakle prije nego sto upale radijatore i temperatura bude oko 23,5°.
Ja na grijanje generalno nemam zalbu, ali cini mi se da ove godine ranije gase grijanje, evo maloprije ga ugasili, dakle u 21:40 i tako svaki dan.
slična situacija - morao sam promijeniti sve ventile i staviti termoglave jer se nije moglo opstati od grijanja... sad držim na 23.5-24 i većinu dana su skoro svi radijatori ledeni ili mlaki (u jednoj sobi zavrtnut skroz i nikada ne podne temp u toj sobi ispod 23) - nije novogradnja u pitanju
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#570 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

NediM17 wrote: 09/02/2021 22:02 Kad vam ture kalorimetre sami cete zavrtat' grijanje. :run:
i smrzavat se...
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#571 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 10/02/2021 09:31
Adoxxx wrote: 09/02/2021 21:42 Ja za vikend zavrnuo skroz radijatore i opet oko 25° prosjek bio. Ujutro ustanem prije 6, dakle prije nego sto upale radijatore i temperatura bude oko 23,5°.
Ja na grijanje generalno nemam zalbu, ali cini mi se da ove godine ranije gase grijanje, evo maloprije ga ugasili, dakle u 21:40 i tako svaki dan.
slična situacija - morao sam promijeniti sve ventile i staviti termoglave jer se nije moglo opstati od grijanja... sad držim na 23.5-24 i većinu dana su skoro svi radijatori ledeni ili mlaki (u jednoj sobi zavrtnut skroz i nikada ne podne temp u toj sobi ispod 23) - nije novogradnja u pitanju
Sve to zavisi koliko je kome blizu kotlovnica i na kojem su spratu.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#572 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Paušal, nekom' majka, nekom' maćeha.
Ja sam ove zime odmorio džep što se grijanja tiče, objektivno i zima je relativno blaga bila do sad'.
Već sam pisao, stan 78 kvadrata južno orijentisan, termo fasada, Trocal PVC prozori, podno grijanje, zadana temp. 22-23 stepena, Vaillant kondenzacijski bojler 24 kW, grijanje i topla voda 50-60 KM mjesečno. I račun od struje je tu negdje.
U privatnoj kući u kojoj sam živio ovo je otprilike bivalo 200+200 KM i da se baš ne ogriješ. :-)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#573 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

_Reds_ wrote: 10/02/2021 09:54
VladaFBiH wrote: 10/02/2021 09:31
Adoxxx wrote: 09/02/2021 21:42 Ja za vikend zavrnuo skroz radijatore i opet oko 25° prosjek bio. Ujutro ustanem prije 6, dakle prije nego sto upale radijatore i temperatura bude oko 23,5°.
Ja na grijanje generalno nemam zalbu, ali cini mi se da ove godine ranije gase grijanje, evo maloprije ga ugasili, dakle u 21:40 i tako svaki dan.
slična situacija - morao sam promijeniti sve ventile i staviti termoglave jer se nije moglo opstati od grijanja... sad držim na 23.5-24 i većinu dana su skoro svi radijatori ledeni ili mlaki (u jednoj sobi zavrtnut skroz i nikada ne podne temp u toj sobi ispod 23) - nije novogradnja u pitanju
Sve to zavisi koliko je kome blizu kotlovnica i na kojem su spratu.
istina, predzadnji sprat i udaljenost cca 400m
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#574 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Dozer »

nina9399 wrote: 09/02/2021 17:09 ovo je vec klasika. da li ce iko istraziti kolika je bila dobit Toplana primjerice oktobra 2019. i oktobra 2020. kada su temperature vani bile dosta visoke, oni naravno nisu nikako grijali (dakle bukvalno nisu grijali), ali su uredno ispostavili racune zimske tarife?

isto tako, oni tokom zimske sezone rade sta im je volja, pa i ovo navedeno, a prelaze na ljetnu vec u aprilu u kojem vec godinama zna pasti snijeg i temp. se spustiti i na nulu.

javasluk je teski da jos uvijek nisu prilagodili sistem grijanja sarajevskoj planinskoj klimi koja ima vrlo hladne prijelazne periode, a i da iskljucuju grijanje na samu pojavu sunca tokom zimskih mjeseci. hajde, mozda Konakovic preuzme i Toplane kao i Vodovod, pa i ovo srede nekad.
Pa ni ViK nisu sredili... Tacnije, jesu. Ali tako da i dalje lopataju na nebazdarenim vodomjerima. Jbt, cetveroclana porodica dobije racun za vodu od 70-80 KM. Na planeti nema da se potrosnja vode tarifira i naplacuje ovako kako se to radi kod nas.

I opet - narod glup, pa glup. Svi sute.

A ni ljigavi mediji i nazovi novinari se ne trude da sve to proprate kako treba.
Last edited by Dozer on 10/02/2021 10:59, edited 1 time in total.
nina9399
Posts: 90
Joined: 05/12/2020 16:40

#575 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by nina9399 »

Dozer wrote: 10/02/2021 10:28
nina9399 wrote: 09/02/2021 17:09 ovo je vec klasika. da li ce iko istraziti kolika je bila dobit Toplana primjerice oktobra 2019. i oktobra 2020. kada su temperature vani bile dosta visoke, oni naravno nisu nikako grijali (dakle bukvalno nisu grijali), ali su uredno ispostavili racune zimske tarife?

isto tako, oni tokom zimske sezone rade sta im je volja, pa i ovo navedeno, a prelaze na ljetnu vec u aprilu u kojem vec godinama zna pasti snijeg i temp. se spustiti i na nulu.

javasluk je teski da jos uvijek nisu prilagodili sistem grijanja sarajevskoj planinskoj klimi koja ima vrlo hladne prijelazne periode, a i da iskljucuju grijanje na samu pojavu sunca tokom zimskih mjeseci. hajde, mozda Konakovic preuzme i Toplane kao i Vodovod, pa i ovo srede nekad.
Pa ni ViK nisu sredili... Tacnije, jesu. Ali tako da i dalje lopataju na nebazdarenim vodomjerima. Jbt, cetveroclana porodica dobije racun za vodu od 70-80 km. Na planeti nema da se potrosnja vode tarifira i naplacuje ovako kako se to radi kod nas.

I opet - narod glup, pa glup. Svi sute.

A ni ljigavi mediji i nazovi novinari se ne trude da sve to proprate kako treba.

Ovo za Vodovod sam mislila vise ironicno jer naravno da nista nisu sredili, osim redukcija vode jer je Vodovod svakako bio predmet za politicko potkusurivanje i pokazivanje politicke (nad)moci, a i skupljanje poena kod glupe raje u smislu "mi smo sad tu, imacete vode". U gradu prebogatom vodom. Tako se nadam i za Toplane da ce ih barem malo dovesti u red, makar i radi politickih poena.

A mediji su kod nas vecinom oportunisticki. Izuzev par njih.
Post Reply