KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1351 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

kleja wrote: 18/07/2022 10:57
Ateista wrote: 18/07/2022 10:30

Toplane godinama griju ok, odnosno cak i previse da cesto moram otvarati prozore i hladiti koliko se pregrije. Ako kod nekog nije dovoljno toplo, treba provjeriti ventile, radijatore, prozore, termoizolaciju i slicno. I meni je bilo hladno dok nisam zamijenio ventile i prozore, te ugradio na nekim mjestima stiropor, sad mi je sauna.
de mi reci da li si ikada ušao u stan i boravio od 1 do 3 sata poslijepodne radnim danom. E u tim satima Toplane ugase grijanje i onda ga nahajcaju oko 15:30 da radni svijet dokaju topli domovi. A isto tako zakon im ne dozvoljava gašenje kotlova bez prijeke potrebe odnosno incidentnih situacija.

Večina duga je nastala posljeratnim godinama kada su oni lafo grijali a instalacije i podstanice bile neispravne i prvi ja nisam plačao grijanje pa se vučemo na sudu i sve i jednu presudu dobijam. Čim su popravili instalacije i počelo grijati ja počeo plačati.

Moj argument na sudu je nek' Toplane dokažu da su mi u tom periodu isporučivali toplotnu energiju. Isto tako me sutra pekar može zaustaviti na ulici i tvrditi da mi je isporučivao hljeb a da mu ja nisam platio.

Druga stvar, naplata paušalom toplotne energije je protuzakonita.

Svaka potrošnja energije je mjerljiva ali problem je uvesti mjerače na svaki radijator jer te troškove prema Zakonu o zaštiti potrošača moraju snositi Toplane. Da je taj trošak na korisnicima vjeruj da bi davno bila uredba da svaki stan mora ovo uvesti.
Uglavnom sam na poslu u to vrijeme, alo znao sam biti i kuci i nisam nikad primijetio da je hladno u toku dana, jedino navece zna biti hladnije.

Za ostalo se sve slazem, za dug kad nisu grijali, i ja imam te dugove samo sto sam tad bio mladji pa se nisam tim bavio vec moj stari koji je umro u medjuvremenu, ali znam da je tako nesto bilo u pitanju i da nije htio placati.
Za mjerace se isto skazem, samo mislim da trenutno i previse griju.
kleja
Posts: 540
Joined: 08/03/2022 13:25

#1352 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by kleja »

Ateista wrote: 18/07/2022 11:22
kleja wrote: 18/07/2022 10:57

de mi reci da li si ikada ušao u stan i boravio od 1 do 3 sata poslijepodne radnim danom. E u tim satima Toplane ugase grijanje i onda ga nahajcaju oko 15:30 da radni svijet dokaju topli domovi. A isto tako zakon im ne dozvoljava gašenje kotlova bez prijeke potrebe odnosno incidentnih situacija.

Večina duga je nastala posljeratnim godinama kada su oni lafo grijali a instalacije i podstanice bile neispravne i prvi ja nisam plačao grijanje pa se vučemo na sudu i sve i jednu presudu dobijam. Čim su popravili instalacije i počelo grijati ja počeo plačati.

Moj argument na sudu je nek' Toplane dokažu da su mi u tom periodu isporučivali toplotnu energiju. Isto tako me sutra pekar može zaustaviti na ulici i tvrditi da mi je isporučivao hljeb a da mu ja nisam platio.

Druga stvar, naplata paušalom toplotne energije je protuzakonita.

Svaka potrošnja energije je mjerljiva ali problem je uvesti mjerače na svaki radijator jer te troškove prema Zakonu o zaštiti potrošača moraju snositi Toplane. Da je taj trošak na korisnicima vjeruj da bi davno bila uredba da svaki stan mora ovo uvesti.
Uglavnom sam na poslu u to vrijeme, alo znao sam biti i kuci i nisam nikad primijetio da je hladno u toku dana, jedino navece zna biti hladnije.

Za ostalo se sve slazem, za dug kad nisu grijali, i ja imam te dugove samo sto sam tad bio mladji pa se nisam tim bavio vec moj stari koji je umro u medjuvremenu, ali znam da je tako nesto bilo u pitanju i da nije htio placati.
Za mjerace se isto skazem, samo mislim da trenutno i previse griju.
zato što nemju nikakve kontrole i rasipaju energiju. Automatika ne postoji.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1353 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 18/07/2022 10:38 Isto tako. Podebljao jedan zid ispod prozora iznutra sa 2 cm stiropora, i zamijenio vanjsku stolariju.
Od toga da nisi mogao bez dugih rukava i papuča prezimiti, do toga da sad zimi sjedimo u majci kratkih rukava, bez papuča, a ponekad i bez čarapa.
I kod mene je uvijek ljetna oprema, carape samo vani nosim, u kuci uvijek sorc i majica kratkih rukava. Samo u prelaznom periodu zna biti hladno kad se spuste temperature a jos ne toliko da upale grijanje, da se ja pitam promijenio bih propis kad se pale radijajori da malo ugrije i tad, a smanjio kad su minusi jer nema potrebe toliko.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1354 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ateista »

kleja wrote: 18/07/2022 11:28
Ateista wrote: 18/07/2022 11:22
Uglavnom sam na poslu u to vrijeme, alo znao sam biti i kuci i nisam nikad primijetio da je hladno u toku dana, jedino navece zna biti hladnije.

Za ostalo se sve slazem, za dug kad nisu grijali, i ja imam te dugove samo sto sam tad bio mladji pa se nisam tim bavio vec moj stari koji je umro u medjuvremenu, ali znam da je tako nesto bilo u pitanju i da nije htio placati.
Za mjerace se isto skazem, samo mislim da trenutno i previse griju.
zato što nemju nikakve kontrole i rasipaju energiju. Automatika ne postoji.
I sve nam uredno naplate naravno.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#1355 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by sarlo »

vjeshalica wrote: 14/07/2022 16:57 Hoce li neko stati i Toplanama u kraj kao sto pokusavaju Grasu?
Tako je. Treba to razvaliti.
Po citavu zimu griju. Koja rasipnost.
Treba da, kao u Zenici, iskljucuju sistem po 15 dana u januaru. Takticka pauza.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#1356 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by zubi »

kleja wrote: 18/07/2022 10:57 de mi reci da li si ikada ušao u stan i boravio od 1 do 3 sata poslijepodne radnim danom. E u tim satima Toplane ugase grijanje i onda ga nahajcaju oko 15:30 da radni svijet dokaju topli domovi. A isto tako zakon im ne dozvoljava gašenje kotlova bez prijeke potrebe odnosno incidentnih situacija.
Naravno da toplane griju od 1 do 3 svaki dan, kada se vanjska temperatura poveća moguce da malo smanje ali ne gase...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1357 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

kleja wrote: 18/07/2022 11:28
Ateista wrote: 18/07/2022 11:22
Uglavnom sam na poslu u to vrijeme, alo znao sam biti i kuci i nisam nikad primijetio da je hladno u toku dana, jedino navece zna biti hladnije.

Za ostalo se sve slazem, za dug kad nisu grijali, i ja imam te dugove samo sto sam tad bio mladji pa se nisam tim bavio vec moj stari koji je umro u medjuvremenu, ali znam da je tako nesto bilo u pitanju i da nije htio placati.
Za mjerace se isto skazem, samo mislim da trenutno i previse griju.
zato što nemju nikakve kontrole i rasipaju energiju. Automatika ne postoji.
koliko je meni poznato, već godinama se upravlja iz jednog centra grijanjem svih toplana i sve je automatizovano npr. "dnevna" smanjivanja grijanja su vezana za povećanje dnevne temperature.

Problem je na nižem nivou gdje zbog nepostojanja termo izolacije, loše stolarije i sl. nije moguće praviti neke ogromne uštede i kalorimetri bi u crno zavili više od pola Sarajeva.
User avatar
bavi
Posts: 415
Joined: 04/06/2008 21:24

#1358 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by bavi »

Bas za ovu gospodu koja nece da ulozi u fasade treba staviti kalorimetre. U mojoj zgradi su odbili stanari fasadu jer ce isto placat i sa i bez fasade.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#1359 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Hakiz »

bavi wrote: 25/07/2022 09:17 Bas za ovu gospodu koja nece da ulozi u fasade treba staviti kalorimetre. U mojoj zgradi su odbili stanari fasadu jer ce isto placat i sa i bez fasade.
Zgrada sa 10-ak stanova. U njoj penzioner sa minimalnom penzijom. Treba oko 2.500 po stanu za fasadu. On nema. Komšije kažu šta nas briga, kako ćemo mi dati, neka i on da. Nema djece da za njega plate.

On kriv?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#1360 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 25/07/2022 12:26
bavi wrote: 25/07/2022 09:17 Bas za ovu gospodu koja nece da ulozi u fasade treba staviti kalorimetre. U mojoj zgradi su odbili stanari fasadu jer ce isto placat i sa i bez fasade.
Zgrada sa 10-ak stanova. U njoj penzioner sa minimalnom penzijom. Treba oko 2.500 po stanu za fasadu. On nema. Komšije kažu šta nas briga, kako ćemo mi dati, neka i on da. Nema djece da za njega plate.

On kriv?
Digne kredit, posudi, proda stan....
NediM17
Posts: 21681
Joined: 05/11/2009 11:49

#1361 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by NediM17 »

Ne stavite fasadu na njegov stan, bila je negdje slika. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#1362 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 25/07/2022 22:09
Hakiz wrote: 25/07/2022 12:26

Zgrada sa 10-ak stanova. U njoj penzioner sa minimalnom penzijom. Treba oko 2.500 po stanu za fasadu. On nema. Komšije kažu šta nas briga, kako ćemo mi dati, neka i on da. Nema djece da za njega plate.

On kriv?
Digne kredit, posudi, proda stan....
Sit gladnom...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#1363 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 25/07/2022 22:17
Haris.ba wrote: 25/07/2022 22:09

Digne kredit, posudi, proda stan....
Sit gladnom...
Ako je gladan, proda stan...
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#1364 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 26/07/2022 09:47
Hakiz wrote: 25/07/2022 22:17

Sit gladnom...
Ako je gladan, proda stan...
Kada potroši opet bude gladan, ali sada i beskućnik.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#1365 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 26/07/2022 11:33
Haris.ba wrote: 26/07/2022 09:47

Ako je gladan, proda stan...
Kada potroši opet bude gladan, ali sada i beskućnik.
Šta je bolje? Prodati stan i imati da se jede, ili ne prodati stan i gladovati?

I zamisli radikalne ideje - prodaš stan i odeš u starački dom ili u podstanare. Ili kupiš manji stan.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#1366 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 26/07/2022 11:51
Hakiz wrote: 26/07/2022 11:33

Kada potroši opet bude gladan, ali sada i beskućnik.
Šta je bolje? Prodati stan i imati da se jede, ili ne prodati stan i gladovati?

I zamisli radikalne ideje - prodaš stan i odeš u starački dom ili u podstanare. Ili kupiš manji stan.
U podstanare pored svog stana? Plaćati pored računa još i kiriju, a već imaš svoj stan?

Starački dom... Kada tebi dođe vrijeme, grebaćeš čim možeš da tamo ne završiš.

Manji stan? Živi u 32 kvadrata, soba, kuhinja i wc. Doduše i balkon, možda stan bez balkona da nađe?

Opet, sit gladnom ne vjeruje.

Lako je drugima teoretisati i sa strane kibicovati zašto nešto ne urade kada nisi u njihovoj koži.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#1367 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Hakiz wrote: 26/07/2022 11:55
Haris.ba wrote: 26/07/2022 11:51

Šta je bolje? Prodati stan i imati da se jede, ili ne prodati stan i gladovati?

I zamisli radikalne ideje - prodaš stan i odeš u starački dom ili u podstanare. Ili kupiš manji stan.
U podstanare pored svog stana? Plaćati pored računa još i kiriju, a već imaš svoj stan?

Starački dom... Kada tebi dođe vrijeme, grebaćeš čim možeš da tamo ne završiš.

Manji stan? Živi u 32 kvadrata, soba, kuhinja i wc. Doduše i balkon, možda stan bez balkona da nađe?

Opet, sit gladnom ne vjeruje.

Lako je drugima teoretisati i sa strane kibicovati zašto nešto ne urade kada nisi u njihovoj koži.
Pa šta je problem biti u podstanarima i imati lovu? Ako ti je puno plaćati stan i režije - ima starački. Nema režija, imaš da jedeš, družiš se. :D

Živi već u malom stanu? Nema djece. Pa eto - ne mora razmišljati šta djeci da ostavi. Na kraju, ima opcija i zamjene stana. Ode gdje nema toplana, npr. plin. I gdje već ima fasada.
goodwilly
Posts: 39
Joined: 10/09/2018 14:10
Location: Zenica

#1368 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by goodwilly »

Od septembra prelazim u stan koji je priključen na Toplane. Nemam nikakvo prethodno iskustvo sa njima.

Može li mi neko reći šta mogu očekivati, da li grijanje traje čitavu zimu dakle bez prekida od par dana ili dan?
Da li grije slabo ili jako tipa u toku zime da se može nositi kratki rukav/šorc?
Također koliko račun da očekujem otprilike ljeti, a koliko otprilike zimi, za stan od 63 kvadrata?

I da provjerim da li je problem isključiti njihovo grijanje, jesu li velike komplikacije, sa obzirom da ću biti podstanar, ako je moguće, da li je previše da se vlasnik opterećuje sa isključenjem?
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#1369 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

goodwilly wrote: 23/08/2022 23:01 Od septembra prelazim u stan koji je priključen na Toplane. Nemam nikakvo prethodno iskustvo sa njima.

Može li mi neko reći šta mogu očekivati, da li grijanje traje čitavu zimu dakle bez prekida od par dana ili dan?
Da li grije slabo ili jako tipa u toku zime da se može nositi kratki rukav/šorc?
Također koliko račun da očekujem otprilike ljeti, a koliko otprilike zimi, za stan od 63 kvadrata?

I da provjerim da li je problem isključiti njihovo grijanje, jesu li velike komplikacije, sa obzirom da ću biti podstanar, ako je moguće, da li je previše da se vlasnik opterećuje sa isključenjem?
ada počinje a kada završava sezona grijanja?
Termoenergetska postrojenja i instalacije davaoca usluge i korisnika usluge treba da budu pogonski spremni od 20. septembra do 15. maja. Sezona grijanja počinje nakon što se prethodna dva uzastopna dana utvrdi srednja dnevna temperatura spoljnjeg zraka vazduha od 12ºC ili niža, a prema podacima nadležne meteorološke službe, i to najkasnije 15.oktobra.

Sezona grijanja završava nakon što se prethodna dva uzastopna dana utvrdi srednja dnevna temperatura spoljnjeg zraka vazduha viša od 12ºC, a prema podacima nadležne meteorološke službe, i to najranije 15. aprila naredne godine.

Koji je dnevni režim grijanja?
Dnevni režim rada postrojenja počinje najranije od 05:00 i traje najkasnije do 22:00 sata.

Za određene objekte, za koje se putem termoenergetskih postrojenja obezbjeđuje toplotna energija za pripremu potrošne tople vode, isporuka toplotne energije vrši se 24 sata dnevno tokom cijele godine.

Šta je to standardni kvalitet toplotne energije?
Standardni kvalitet toplotne energije za zagrijavanje prostora, odnosno objekata, izgrađenih u skladu sa projektnom dokumentacijom je toplotna energija kojom se u periodu od 06:00 do 22:00 sata u prostorijama korisnika usluge u periodu sezone grijanja postiže temperatura zraka 20±1ºC.
Cijena ti je po m2 ljeti 0,78 KM sa PDV, zimi 0,78+1,95=2,73
Pa mnozis sa 63 = 49,40 ljeti i 172 zimi.

Od toga da li ce ti biti vruce ili onako toplo zavisi od vanjske stolarije i tvoje udaljenosti od kotlovnice.

Jos nesto. Cijena ce sigurno porasti do zime jer ce gas kostati puno, a ako prebace na lako ulje onda ce biti malo hladnije.

Vlansik ti nece sigurno izaci u susret da odjavi grijanje.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1370 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by laserShow »

goodwilly wrote: 23/08/2022 23:01 Može li mi neko reći šta mogu očekivati, da li grijanje traje čitavu zimu dakle bez prekida od par dana ili dan?
Grijanje je dobro, grije cijelu zimu, a smanji se intezitet ako je vanjska temperatura nesto viša.
goodwilly wrote: 23/08/2022 23:01 Da li grije slabo ili jako tipa u toku zime da se može nositi kratki rukav/šorc?
Prethodnih zima je moglo, ove ne vjerujem da ce moci.
User avatar
jazzer
Posts: 7209
Joined: 20/12/2004 14:44

#1371 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by jazzer »

Sta fakat ocekivati od Toplana ove zime? Hoce li biti grijanja ili da se nabavlja alternativa?

Bas sam u dilemi. Gledam neke invertore, da li ih kupovati sada ili se pouzdati u Toplane iako znam da nije do njih,
plinska kriza je svugdje u Evropi.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1372 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by laserShow »

Jedina sigurna alternativa gdje sam o sebi ovisis mogu biti drva. Dzabe grijanje na struju ako se svi "nakace", pada i to.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#1373 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

jazzer wrote: 24/08/2022 11:35 Sta fakat ocekivati od Toplana ove zime? Hoce li biti grijanja ili da se nabavlja alternativa?

Bas sam u dilemi. Gledam neke invertore, da li ih kupovati sada ili se pouzdati u Toplane iako znam da nije do njih,
plinska kriza je svugdje u Evropi.
Uzdaj se u toplane, a kupi inverter, dobar je i kad treba hlađenje.
Struje će biti.

E sad ako si apokaliptičar. Kupi peć i drva.
User avatar
jazzer
Posts: 7209
Joined: 20/12/2004 14:44

#1374 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by jazzer »

Ma nisam apokaliptican, samo na glas razmilsljam :) .

Tako cu i uraditi, obezbijediti inverter a nadati se regularnom grijanju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#1375 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

laserShow wrote: 24/08/2022 11:37 Jedina sigurna alternativa gdje sam o sebi ovisis mogu biti drva. Dzabe grijanje na struju ako se svi "nakace", pada i to.
Pa zavisi koje je grijanje na struju. Ako su inverteri - onda nije problem. Jer, vec se testiralo na vrucinama da nema kolapsa kada se hladi. Onda nece biti ni kolapsa kada se bude grijalo.
Post Reply