KJKP Rad

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#26 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

vjeshalica wrote: 06/04/2023 22:24
nlt wrote: 06/04/2023 22:04 Tako sam ja platio to u RAD-u. Troškovi zakašnjelog računa + 20 KM sudskih troškova. Oni jako vode računa o zastari tako da na vrijeme podnose tužbe. Platio da se ne handrim sa njima i od tad čim dođe ona koverta za 6 računa unutra odmah sve platim i miran
Ja sam tako platila unaprijed racune,pa mi stiglo izvrsenje za taj period unaprijed placeni. Kaze tuka na salteru u RADu, stacu vam ja platite sudske troskove.
Reko drugarice to ces ti da platis, nisam ti ja kriva sto ne znas sravniti knjige i uplate ko da je 2 vijek prije krista.
Naravno nisam platila nikad uz slanje pismena Sudu i objasnjenja sta rade. Treba sa marvom biti veoma veoma oprezan.
:thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#27 Re: KJKP Rad

Post by vjeshalica »

kuli1961 wrote: 06/04/2023 22:27

Ok, postujem! Ali sladje je tauzenku potrositi na neki svoj ceif nego je strovaliti lopovskom sistemu.
Ništa, gotova prica, rebnuli te, ende, idemo dalje, novi dan, nova nafaka- makar prenesi tom jaranu da ne duguje bas svih 15 K :-D
Toplane uvijek terete korisnika za tu sumu. Pa ljudima su godinama slali racune na kojima je bio kumulativni iznos duga zajedno sa prethodnim mjesecom . Pa to je stoka nevidjena.
User avatar
muha_sa
Posts: 128655
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#28 Re: KJKP Rad

Post by muha_sa »

kuli1961 wrote: 06/04/2023 22:27

Ok, postujem! Ali sladje je tauzenku potrositi na neki svoj ceif nego je strovaliti lopovskom sistemu.
Ništa, gotova prica, rebnuli te, ende, idemo dalje, novi dan, nova nafaka- makar prenesi tom jaranu da ne duguje bas svih 15 K :-D
Ima da mu kopiram ovo i pošaljem :D Da nisam na svojoj koži iskusio i ja bih sad presto grijanje placat pa cemo se cerat :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#29 Re: KJKP Rad

Post by Edin H. »

kuli1961 wrote: 06/04/2023 22:24
muha_sa wrote: 06/04/2023 22:17

:lol:

Moj jaran dužan oko 15 milja za grijanje--peMzioner a nikad mu ni banke skinuli nisu.
Od tih 15 tauzenki, naplativa je samo minus jedna godina unazad dana kada toplana podnese prijeldog za izvršenje....npr- mjesecna naknada je 200 KM (lupam) x 12 mjeseci=2400 KM, i ovdje je u igri clan 378 stav 1 tačka 1 ZOO F BiH : koji ovako glasi:
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) potraživanje naknade za isporučenu
električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kada je isporuka, odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;

2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio- prijemnika i televizijskog prijemnika;

3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;

4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.

(2) Zastarijevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene."

Tačka! :-D
:thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#30 Re: KJKP Rad

Post by vjeshalica »

I vrlo vazna stvar, je da se cuvaju racuni, jer bagra prevarnim radnjama svasta salje i tako koga varnu dobro jeste,koga ne varnu nikom nista. Pogotovo penzose i slicno. Ja imam racune u kuci u kutijama koji datiraju od 1991 godine. Znam da je to ludilo, al ne moze se vjerovati nikome. Zato lijepo heft mašin,kutija i cao bagro šibicarska.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

1991. godine sam bio zakupac jednog poslovnog prostora vlasnistvo Opstine BL. Krajem te iste godine, raskinemo ugovor sporazumno, digli kiriju u nebesa, nisam htio placati tu sumu. Sve obaveze na vrijeme izmirim, predam im prostor u posjed- a bez urednog razduzenja, nema primopredaje, mislim sve ok.
U medjuvremenu, desava se sve sto se desava 1991/2-1995, jedva ostanem ziv zdrav fizicki, mentalno- upitno je :D , prodje ta ratna nevera, vadim se, cupam se, nasotjim stati na noge....
2012 godine (??????), zovu me iz Odjeljenja za finansije Grada BL (zvanicin naziv)+ odakle im moj borj mobitela???- gospodine, XY (moja malenkost) na ime zakupa tog i tog (onog iz 1991) duzni ste nam 17,20 KM, pozivamo vas da to platite sa zakljucimo stanje, na racun broj ....
samo sam im rekao- tuzite me molim vas, da vam uzmem pare na troskove i sa njima odem na Jadran, javicu vam se razglednicom, obecavam! :-D
Ne tužiše me, šteta....
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#32 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

vjeshalica wrote: 06/04/2023 22:29 kumulativni iznos duga zajedno sa prethodnim mjesecom
I to se lako rasturi odgovarajucim tekstom prigovora/žalbe....
User avatar
muha_sa
Posts: 128655
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#33 Re: KJKP Rad

Post by muha_sa »

kuli1961 wrote: 06/04/2023 22:34 1991. godine sam bio zakupac jednog poslovnog prostora vlasnistvo Opstine BL. Krajem te iste godine, raskinemo ugovor sporazumno, digli kiriju u nebesa, nisam htio placati tu sumu. Sve obaveze na vrijeme izmirim, predam im prostor u posjed- a bez urednog razduzenja, nema primopredaje, mislim sve ok.
U medjuvremenu, desava se sve sto se desava 1991/2-1995, jedva ostanem ziv zdrav fizicki, mentalno- upitno je :D , prodje ta ratna nevera, vadim se, cupam se, nasotjim stati na noge....
2012 godine (??????), zovu me iz Odjeljenja za finansije Grada BL (zvanicin naziv)+ odakle im moj borj mobitela???- gospodine, XY (moja malenkost) na ime zakupa tog i tog (onog iz 1991) duzni ste nam 17,20 KM, pozivamo vas da to platite sa zakljucimo stanje, na racun broj ....
samo sam im rekao- tuzite me molim vas, da vam uzmem pare na troskove i sa njima odem na Jadran, javicu vam se razglednicom, obecavam! :-D
Ne tužiše me, šteta....
:thumbup:

E jesu našli koga ce zvat da im plati :lol:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#34 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

muha_sa wrote: 06/04/2023 22:39
kuli1961 wrote: 06/04/2023 22:34 1991. godine sam bio zakupac jednog poslovnog prostora vlasnistvo Opstine BL. Krajem te iste godine, raskinemo ugovor sporazumno, digli kiriju u nebesa, nisam htio placati tu sumu. Sve obaveze na vrijeme izmirim, predam im prostor u posjed- a bez urednog razduzenja, nema primopredaje, mislim sve ok.
U medjuvremenu, desava se sve sto se desava 1991/2-1995, jedva ostanem ziv zdrav fizicki, mentalno- upitno je :D , prodje ta ratna nevera, vadim se, cupam se, nasotjim stati na noge....
2012 godine (??????), zovu me iz Odjeljenja za finansije Grada BL (zvanicin naziv)+ odakle im moj borj mobitela???- gospodine, XY (moja malenkost) na ime zakupa tog i tog (onog iz 1991) duzni ste nam 17,20 KM, pozivamo vas da to platite sa zakljucimo stanje, na racun broj ....
samo sam im rekao- tuzite me molim vas, da vam uzmem pare na troskove i sa njima odem na Jadran, javicu vam se razglednicom, obecavam! :-D
Ne tužiše me, šteta....
:thumbup:

E jesu našli koga ce zvat da im plati :lol:
A dodatak svemu- moja bolja polovina je advokat.... :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#35 Re: KJKP Rad

Post by vjeshalica »

kuli1961 wrote: 06/04/2023 22:35
vjeshalica wrote: 06/04/2023 22:29 kumulativni iznos duga zajedno sa prethodnim mjesecom
I to se lako rasturi odgovarajucim tekstom prigovora/žalbe....
Svijet se zalio na to pa su odvojili i pisu racun i debelim slovima kao prethodni dug. Pa to su ovdje godinama radili drsko i bezobrazno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36 Re: KJKP Rad

Post by Chmoljo »

vjeshalica wrote: 06/04/2023 22:32 I vrlo vazna stvar, je da se cuvaju racuni, jer bagra prevarnim radnjama svasta salje i tako koga varnu dobro jeste,koga ne varnu nikom nista. Pogotovo penzose i slicno. Ja imam racune u kuci u kutijama koji datiraju od 1991 godine. Znam da je to ludilo, al ne moze se vjerovati nikome. Zato lijepo heft mašin,kutija i cao bagro šibicarska.
da. to je jedan užas blago rečeno, a sve se vrlo lako može srediti.

ja sam imao situaciju da sam kupio stan i prodavac nije platio toplane posljednji mjesec. ja uplatio elektronski, februar, kraljevi knjižili oktobar, posljednji račun koji je dobio dok je stan bio njegov. poslao mail da mi preknjiže.

nazvao me lik neki, ja objasnio problem, krenu lik meni šuplju pucati, te ovako, te onako, znaš ti to ipak moraš platiti, prevario te, moralo je biti čisto. caka je bila u tome što je lik izvadio potvrdu malo prije kraja mjeseca oktobra, račun dospio u novembru kada sam ja i kupio stan. kaže u po frke meni lik, i ja sam isto tako moro platiti, prevarili me. i ono najluđe kaže: ne može se to preknjižiti :lol: :lol: :lol: kako je upisano, tako je :lol:

slušam i ne vjerujem.

idući put pošaljem mail, sa isprintanim nalogom za plaćanje ovjerenim u banci i sa referencom na mjesec februar i jednostavno ih upozorim da moraju knjižiti uplatu na način kako je naznačeno u istoj. u roku od manje od 10 minuta od slanja maila nazvala je žena da zamoli da im dam adresu prodavca da ga nekako kontaktiraju.

banda jedna. žao mi samo što od one sline nisam tražio ime i prezime da ispunim službenu žalbu i toplanama i ministarstvu. ne bi mu ništa bilo vjerovatno, ali eto neka se bar malo nasekira zauhar. odmah mi padnu napamet jadni penzići koji ne mogu sve pohvatati i koje levate kako stignu.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#37 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

Chmoljo wrote: 06/04/2023 23:20 referencom na mjesec februar
:thumbup: To je fora,odavno usvojena u praksi sudova- parafraziram-ako oznacis tacan mjesec za koji placas, samo i jedino na taj mjesec se uplata knjizi/odnosi
ako ne oznacis, nego samo navedes mjesecnu sumu, tada se knjizi na najstariji/najrnaiji dug.. time si stlano u dugu, tj. zastara se pomjera, u korist davaoca usluge (grijanje, struja, voda, RTV taksa..)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#38 Re: KJKP Rad

Post by Chmoljo »

kuli1961 wrote: 06/04/2023 23:29
Chmoljo wrote: 06/04/2023 23:20 referencom na mjesec februar
:thumbup: To je fora,odavno usvojena u praksi sudova- parafraziram-ako oznacis tacan mjesec za koji placas, samo i jedino na taj mjesec se uplata knjizi/odnosi
ako ne oznacis, nego samo navedes mjesecnu sumu, tada se knjizi na najstariji/najrnaiji dug.. time si stlano u dugu, tj. zastara se pomjera, u korist davaoca usluge (grijanje, struja, voda, RTV taksa..)
to je meni uvijek bilo pod moranje. individualizacija računa referencom, ili ono bar naznačiš npr. uplata grijanja za 04/23 i mogu onda ovi borbene pjevati.

nisam 100% siguran, ali moguće da je negdje to i zakonom definisano. možda bi neko od računovođa mogao znati.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#39 Re: KJKP Rad

Post by HelaS »

liaar wrote: 06/04/2023 13:18 Pozdrav svima,

prošli petak 31.03 sretnem poštara, uručuje mi kovertu sa potpisom za preuzimanje.

Otvorim i unutra me čeka da je Općinski sud u Sarajevu po tražiocu KJKP RAD donio odluku davne 15.02.2021 godine donio rješenje o izvršenju za račune koj teku od 01.2019 do 01.2020 godine u iznosu od 66.50 KM, te dodatnih 30 KM taksi za troškove tužioca.

Za ovo imam dvije dileme. Prvo je to što je stan kupljen u 11.2018 godine, a u njega je useljeno tek u 05.2020 godine (što može potvrditi recimo potvrda o kretanju). Faktički mi se traži da platim godinu dana smeća za stan koji nije ni papirića bacio u kantu u tom periodu, što mi je apsurd ali hajde.

Drugo je to što mi dokument stiže nakon 2 godine, te što se traži plaćanje za račune koji bi trebalo da su u zastari (Zakon o obligacionim odnosima -
Sjećam se da je nekad bila informacija o prezatrpanosti Suda u Sarajevu komunalnim predmetima male vrijednosti, možda i preko 100.000 predmeta. Čini mi se da su sada aktivirani, da je neko iznio prema tuženim i da mnogi korisnici komunalnih usluga u Sarajevu imaju slične probleme. Meni je nedavno stiglo izvršenje za ViK neka dva računa iz 2016, za koje pojma nisam imao da su bili neplaćeni, oko 20 KM plus kamate plus sudski troškovi. Niti sam ikad dobio tužbu niti bilo kakav sudski dokument, pa da znam da se vodi parnica. Ništa. I to je problem, sličan tvom. A posebno dostava pismena, gdje se zna desiti da sudski dostavljač sam potpiše uručenje, ili poštar ostavi žuti poziv, a ti otsutan na duže. Nedavno sam imao prekršaj u saobraćaju, razgovor mobitelom u vožnji. Nakon nekoliko dana nađem u sandučiću žuti poštanski listić, stavim ga u auto s namjerom da odem kasnije, i nekako ga izgubim. Sačekam nekoliko dana, i odem u policiju da preuzmem prekršajni nalog, kad kaže službenik da mi je danas zadnji dan da mogu platiti 50% manje kazne. Kako, pitam, pa upravo preuzimam, zar pravo na prigovor ne teče od dana preuzimanja, kaže ne, mi evidentiramo dan kada pošaljemo, i od tog dana, nakon 15 dana, unosimo u registar novčanih kazni, ako se ne plati u tom periodu.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#40 Re: KJKP Rad

Post by nepass1 »

muha_sa wrote: 06/04/2023 22:05
Edin H. wrote: 06/04/2023 22:03

:shock:
Kažu u Hetigu--mi smo vam uredno dostavljali opomenu :-) fakat je nikad vidio nisam a kamli u ruke uzeo. Možda su ostavljali u haustoru onako frljoke :lol:
Mene rad tuzio za 6,60KM, ne znam kako sam fulao da platim a platim uvijek svih sest racuna od jednom.
Postavljao sam i sliku na forumu
User avatar
muha_sa
Posts: 128655
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#41 Re: KJKP Rad

Post by muha_sa »

nepass1 wrote: 07/04/2023 07:11
muha_sa wrote: 06/04/2023 22:05

Kažu u Hetigu--mi smo vam uredno dostavljali opomenu :-) fakat je nikad vidio nisam a kamli u ruke uzeo. Možda su ostavljali u haustoru onako frljoke :lol:
Mene rad tuzio za 6,60KM, ne znam kako sam fulao da platim a platim uvijek svih sest racuna od jednom.
Postavljao sam i sliku na forumu
Ja i zaboravio ovo za Hetig dok mi nisu joju od peMzije rebnuli :( :lol:

Što se rada tice i ja redovno za nekoliko mjeseci unaprijed platim--baš pitah kod njih na blagajni kako to hoda sa tužbom. Vele-bitno je sa decembrom sve uplate završit a hoceš li prvog il zadnjeg mjeseca uplatit to je nebitno, al ako na kraju godine fali jedan mjesec odmah ide tužba.
Bio sam dobar ucenik dok se nisam raje prifatio--da sam nastavio fino ucit ne bih završio sa zanatom vec sa nekom visokom školom pa bih se znao haharima oduprijet :D ovako, šutim i redovno placam da ne ostavljam djeci dugove jer u suprotnom nema halala :lol: :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#42 Re: KJKP Rad

Post by nepass1 »

Meni mjesecni racun 6,60. I nije mi jasno kako sam fulio. Nikad i ne odvajam one papire. Platim mobitelom. I haj sad nadji jesam li to platio ili nisam, previse zajebancije za 6,60KM. Sumnjam da sam toliko blesav da platim 5 a ne 6 mjeseci.
A bgm i digitronom sabiram 6x6,60 :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128655
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#43 Re: KJKP Rad

Post by muha_sa »

nepass1 wrote: 07/04/2023 07:34 Meni mjesecni racun 6,60. I nije mi jasno kako sam fulio. Nikad i ne odvajam one papire. Platim mobitelom. I haj sad nadji jesam li to platio ili nisam, previse zajebancije za 6,60KM. Sumnjam da sam toliko blesav da platim 5 a ne 6 mjeseci.
A bgm i digitronom sabiram 6x6,60 :lol:
:lol:
Kod mene 6,90 :D hanuma ne da nikakve novotarije vec kaže--hajd fino na blagajnu i uzmi odrezak a odrezke cuva 20 i kusur godina :D
Neki dan izvadila kutiju punu uplatnica--ko naša forumašica vješalica :lol:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#44 Re: KJKP Rad

Post by HelaS »

muha_sa wrote: 07/04/2023 07:40
nepass1 wrote: 07/04/2023 07:34 Meni mjesecni racun 6,60. I nije mi jasno kako sam fulio. Nikad i ne odvajam one papire. Platim mobitelom. I haj sad nadji jesam li to platio ili nisam, previse zajebancije za 6,60KM. Sumnjam da sam toliko blesav da platim 5 a ne 6 mjeseci.
A bgm i digitronom sabiram 6x6,60 :lol:
:lol:
Kod mene 6,90 :D hanuma ne da nikakve novotarije vec kaže--hajd fino na blagajnu i uzmi odrezak a odrezke cuva 20 i kusur godina :D
Neki dan izvadila kutiju punu uplatnica--ko naša forumašica vješalica :lol:
Zamisli još da imaju isti vokabular :D
hava123
Posts: 668
Joined: 24/12/2011 08:37

#45 Re: KJKP Rad

Post by hava123 »

vjeshalica wrote: 06/04/2023 22:24
Ja sam tako platila unaprijed racune,pa mi stiglo izvrsenje za taj period unaprijed placeni. Kaze tuka na salteru u RADu, stacu vam ja platite sudske troskove.
Reko drugarice to ces ti da platis, nisam ti ja kriva sto ne znas sravniti knjige i uplate ko da je 2 vijek prije krista.
Naravno nisam platila nikad uz slanje pismena Sudu i objasnjenja sta rade. Treba sa marvom biti veoma veoma oprezan.
:?

I ja platim kjkp rad unaprijed 6 mjeseci.
Od januara do juna, pa od jula do kraja godine.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#46 Re: KJKP Rad

Post by liaar »

studiorum_tuzlaensis wrote: 06/04/2023 20:10 Uslikaj to da vidimo kao i pouku o pravnom lijeku, precrtaj licne podatke.

Kad si uselio u stan je irelevantno, kad si kupio stan - kupio si i dugovanja.
Meščini mi ga je teta spodbila jučer na šalteru :D

Helem nejse, otišao sam platiti jučer, nemam se u ovom periodu kad zajebavat hodati po sudovima, platio sam čak i malo manje nego što je potraživanje (ona sračunala glavnicu i kamate, te te troškove suda)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15647
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#47 Re: KJKP Rad

Post by problemnatravunu »

liaar wrote: 06/04/2023 13:18 Pozdrav svima,

prošli petak 31.03 sretnem poštara, uručuje mi kovertu sa potpisom za preuzimanje.

Otvorim i unutra me čeka da je Općinski sud u Sarajevu po tražiocu KJKP RAD donio odluku davne 15.02.2021 godine donio rješenje o izvršenju za račune koj teku od 01.2019 do 01.2020 godine u iznosu od 66.50 KM, te dodatnih 30 KM taksi za troškove tužioca.

Za ovo imam dvije dileme. Prvo je to što je stan kupljen u 11.2018 godine, a u njega je useljeno tek u 05.2020 godine (što može potvrditi recimo potvrda o kretanju). Faktički mi se traži da platim godinu dana smeća za stan koji nije ni papirića bacio u kantu u tom periodu, što mi je apsurd ali hajde.

Drugo je to što mi dokument stiže nakon 2 godine, te što se traži plaćanje za račune koji bi trebalo da su u zastari (Zakon o obligacionim odnosima - Član 372
Povremena potraživanja
Član 372

(1) Potraživanja povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim određenim razmacima vremena (povremena potraživanja), pa bilo da se radi o sporednim povremenim potraživanjima, kao što je potraživanje kamata, bilo da se radi o takvim povremenim potraživanjima u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je potraživanje izdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakog pojedinog davanja.

(2) Isto važi za anuitete kojima se u jednakim, unaprijed određenim, povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne važi za otplate u obrocima i druga djelimična ispunjenja.
Odgovoran si za plaćanja od momenta kupovine stana, što se vidi po kupoprodajnom ugovoru!
Koliko sam ja upućen, ugovore rade notari , i svaki ozbiljan notar je dužan da dobije na uvid da su sve dažbine glede stana (komunalne usluge) na nuli u momentu kupoprodaje, kao i da se uvjeri na ZK izvatku da na stanu nema "tereta"....ili da u ugovoru navede koliki je i za šta dug , i ko će ga izmiriti (kupac ili prodavac).Obično traže da se donesu potvrde iz Komunalnih preduzeća da je sve izmireno i da nema dugova.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#48 Re: KJKP Rad

Post by Haris.ba »

problemnatravunu wrote: 10/04/2023 09:21 Odgovoran si za plaćanja od momenta kupovine stana, što se vidi po kupoprodajnom ugovoru!
Koliko sam ja upućen, ugovore rade notari , i svaki ozbiljan notar je dužan da dobije na uvid da su sve dažbine glede stana (komunalne usluge) na nuli u momentu kupoprodaje, kao i da se uvjeri na ZK izvatku da na stanu nema "tereta"....ili da u ugovoru navede koliki je i za šta dug , i ko će ga izmiriti (kupac ili prodavac).Obično traže da se donesu potvrde iz Komunalnih preduzeća da je sve izmireno i da nema dugova.
Nije duzan da dobije. On to predlaze kupcu. Bili su duzni, pa je to palo na ustavnom sudu mislim.

Prica mi nema logike. Kada se kupi stan ode se u Rad promjeniti vlasnik na racunu. I valjda zna da ce mu racuni poceti dolaziti? Ili, najvjerovatnije nije ni prijavio promjenu imena, ovi iz Rada saznali ko je vlasnik i tuzili (zovnu pev).

Helem, mozes otkazati smece kada kupis stan u kojem niko nece zivjeti. Mogu te zvati nakon 6 mjeseci da im pokazes racune struje npr.da se vidi po potrosnji da niko ne zivi (ili zovnu pev i pitaju).
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#49 Re: KJKP Rad

Post by studiorum_tuzlaensis »

Racuni za struju dokaz da zivis u stanu... :lol: :lol:

Ne bi volio da me ti zastupas na sudu za bilo sta, definitivno...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#50 Re: KJKP Rad

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 12/04/2023 00:19 Racuni za struju dokaz da zivis u stanu... :lol: :lol:

Ne bi volio da me ti branis na sudu za bilo sta...
Ma ja to ne bi ni radio. Ja sad biram klijente, a ne oni mene.

Helem, pogledas u tacku 2 zahtjeva za odjavu korisnika i tamo pise:
ODJAVA ŠIFRA Ukoliko traženi podaci nisu upisani, Vaš Zahtjev neće biti uvažen Z A H T J E V se odnosi na: (Potrebno priložiti karticu o potrošnji el. energije za prethodnih šest mjeseci ili, u slučaju odjave za naredni period, traženu karticu dostaviti naknadno)
Post Reply