KJKP Rad

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#51 Re: KJKP Rad

Post by studiorum_tuzlaensis »

Potrosnja el. energije nije validan dokaz da neko zivi u stanu.

To je samo dokaz da rade el. uređaji u stanu. Za potrosnju el. energije nije nuzan boravak u stanu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24899
Joined: 08/09/2005 20:08

#52 Re: KJKP Rad

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 12/04/2023 00:25 Potrosnja el. energije nije validan dokaz da neko zivi u stanu.

To je samo dokaz da rade el. uređaji u stanu.
Odes u Rad i njima objasnis i doneses dokaz da niko ne zivi u stanu koji ti smatras primjerenijim.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#53 Re: KJKP Rad

Post by studiorum_tuzlaensis »

Evo odo sutra.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24899
Joined: 08/09/2005 20:08

#54 Re: KJKP Rad

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 12/04/2023 00:27 Evo odo sutra.
Acta non verba.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#55 Re: KJKP Rad

Post by liaar »

Haris.ba wrote: 12/04/2023 00:15
problemnatravunu wrote: 10/04/2023 09:21 Odgovoran si za plaćanja od momenta kupovine stana, što se vidi po kupoprodajnom ugovoru!
Koliko sam ja upućen, ugovore rade notari , i svaki ozbiljan notar je dužan da dobije na uvid da su sve dažbine glede stana (komunalne usluge) na nuli u momentu kupoprodaje, kao i da se uvjeri na ZK izvatku da na stanu nema "tereta"....ili da u ugovoru navede koliki je i za šta dug , i ko će ga izmiriti (kupac ili prodavac).Obično traže da se donesu potvrde iz Komunalnih preduzeća da je sve izmireno i da nema dugova.
Nije duzan da dobije. On to predlaze kupcu. Bili su duzni, pa je to palo na ustavnom sudu mislim.

Prica mi nema logike. Kada se kupi stan ode se u Rad promjeniti vlasnik na racunu. I valjda zna da ce mu racuni poceti dolaziti? Ili, najvjerovatnije nije ni prijavio promjenu imena, ovi iz Rada saznali ko je vlasnik i tuzili (zovnu pev).

Helem, mozes otkazati smece kada kupis stan u kojem niko nece zivjeti. Mogu te zvati nakon 6 mjeseci da im pokazes racune struje npr.da se vidi po potrosnji da niko ne zivi (ili zovnu pev i pitaju).
što se tiče priče, Nina stan je prebacio sve komunalije osim struje i vode, to sam ja morao sam. Računi jesu dolazili, samo ih poštari gurali u sandučiće.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24899
Joined: 08/09/2005 20:08

#56 Re: KJKP Rad

Post by Haris.ba »

liaar wrote: 13/04/2023 09:29 Računi jesu dolazili, samo ih poštari gurali u sandučiće.
Nisi otvarao sanducic?
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#57 Re: KJKP Rad

Post by liaar »

Haris.ba wrote: 13/04/2023 09:53
liaar wrote: 13/04/2023 09:29 Računi jesu dolazili, samo ih poštari gurali u sandučiće.
Nisi otvarao sanducic?
nisam od kupovine do možda mjesec prije useljenja išao nikako do stana, tj išao sam par puta ono "brzinski" ali nisam dirao sandučić, ni na kraj pameti. Elem platio sam ovo, nemam vremena se ganjati sa njima
satfreak72
Posts: 7
Joined: 27/07/2012 11:07

#58 Re: KJKP Rad

Post by satfreak72 »

U periodu kada jos nisu uveli formular za prijave/odjave/reklamacije neko je iskoristio moje ime i prezime i uveo me u njihovu bazu podataka.
Ne posjedujem nekretninu niti je prodajem na toj adresi.S obzirom da tada nije postojao Ured za borbu protiv korupcije niko se nije odvazio da ih prijavi anonimno za koruptivne radnje.Ako nismo vezani Ugovorom(jer ga ne nude),ako nemam nekretnine na svoje ime,nemam ni el.brojilo na svoje ime,ako sam nezaposlena osoba sa drugom adresom na licnoj karti,sta da uradim?Dug nije mali,a to smo saznali tek nakon smrti jednog roditelja i rjesavanjem eventualnih dugova pa se ukaza dug i na moje ime Jednostavno uradjeno je bez mog znanja,a sa vjerovatnim ciljem da se popune financijske rupe.Postoji bojazan da ako se sa svim dokazima pojavim u Paromlinskoj 57,da ce mi uzeti sve podatke i onda tek ostvariti svoj naum da mi naplate nepostojeci dug.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24899
Joined: 08/09/2005 20:08

#59 Re: KJKP Rad

Post by Haris.ba »

satfreak72 wrote: 29/11/2023 21:06 U periodu kada jos nisu uveli formular za prijave/odjave/reklamacije neko je iskoristio moje ime i prezime i uveo me u njihovu bazu podataka.
Ne posjedujem nekretninu niti je prodajem na toj adresi.S obzirom da tada nije postojao Ured za borbu protiv korupcije niko se nije odvazio da ih prijavi anonimno za koruptivne radnje.Ako nismo vezani Ugovorom(jer ga ne nude),ako nemam nekretnine na svoje ime,nemam ni el.brojilo na svoje ime,ako sam nezaposlena osoba sa drugom adresom na licnoj karti,sta da uradim?Dug nije mali,a to smo saznali tek nakon smrti jednog roditelja i rjesavanjem eventualnih dugova pa se ukaza dug i na moje ime Jednostavno uradjeno je bez mog znanja,a sa vjerovatnim ciljem da se popune financijske rupe.Postoji bojazan da ako se sa svim dokazima pojavim u Paromlinskoj 57,da ce mi uzeti sve podatke i onda tek ostvariti svoj naum da mi naplate nepostojeci dug.
Ima li ti imalo logike ta priča? Kakvi to podaci njima fale da naplate dug? Ako ima utuženje sve podatke potrebne mogu dobiti preko suda ako neki fali. I gdje (ne)radiš i ostalo.

Mora postojati neki papir na osnovu kojeg su te uveli u sistem.

Ako nema osnova da budeš dužnik, lahko ti je dokazati.I kako znaš da si to ti? Može neko imati isto ime i prezime? Po adresi? Kakve veze ima ta adresa sa tobom? Rad tuži veoma brzo. Došao bi ti prijedlog za izvršenje da je neki veći dug.
satfreak72
Posts: 7
Joined: 27/07/2012 11:07

#60 Re: KJKP Rad

Post by satfreak72 »

Nisam jedini kojeg RAD je uveo u svoju bazu podataka.Slican slucaj je imao jedan moj drug kada je ustanovio da su mu rahmetli oca vodili na adresi na kojoj nije stanovao niti posjedovao stan,plus sa pogresnim slovom u imenu.Upravo me to zanima:kako im dokazati svoj identitet i status?
Uvjerenje o neposjedovanju nekretnina,uvjerenje o kretanju(MUP),uvjerenje sa biroa za zaposljavanje,uverenje iz porezne uprave mogu nabaviti kao dokaz.Ali kakav papir da tražim od KJKP RAD kada ne nude Ugovore,niti sam se ja licno prijavio kao vlasnik stana na toj adresi.Dug koji oni vode tamo nekome nije velik ,ali meni jeste.Cak i da rijesim taj "dug" uplativsi cjelokupni iznos ,ne mogu se opet odjaviti od njih jer nemam racune za struju na svoje ime niti ZK izvadak nekretnine na svoje ime.Znam pouzdano da su npr.oni iz Toplana išli u posjete ljudima i uzimali JMBG od neplatiša da bi preko neplaćenih računa kao tzv.vjerodostojne isprave išli lakše prema Sudu.Ako mi uzmu JMBG i plus moje ime natovariće mi dug bez obzira na adresu stanovanja.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#61 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

satfreak72 wrote: 30/11/2023 18:54 Nisam jedini kojeg RAD je uveo u svoju bazu podataka.Slican slucaj je imao jedan moj drug kada je ustanovio da su mu rahmetli oca vodili na adresi na kojoj nije stanovao niti posjedovao stan,plus sa pogresnim slovom u imenu.Upravo me to zanima:kako im dokazati svoj identitet i status?
Uvjerenje o neposjedovanju nekretnina,uvjerenje o kretanju(MUP),uvjerenje sa biroa za zaposljavanje,uverenje iz porezne uprave mogu nabaviti kao dokaz.Ali kakav papir da tražim od KJKP RAD kada ne nude Ugovore,niti sam se ja licno prijavio kao vlasnik stana na toj adresi.Dug koji oni vode tamo nekome nije velik ,ali meni jeste.Cak i da rijesim taj "dug" uplativsi cjelokupni iznos ,ne mogu se opet odjaviti od njih jer nemam racune za struju na svoje ime niti ZK izvadak nekretnine na svoje ime.Znam pouzdano da su npr.oni iz Toplana išli u posjete ljudima i uzimali JMBG od neplatiša da bi preko neplaćenih računa kao tzv.vjerodostojne isprave išli lakše prema Sudu.Ako mi uzmu JMBG i plus moje ime natovariće mi dug bez obzira na adresu stanovanja.
Razmišljam: Tvrdiš da nemaš nikakav odnos prema nekretnini na kojoj te KJPK RAD vodi kao obveznika. To bi značilo- da nisi su/vlasnik ni su/posjednik (stanar) te nekretnine, da nisi prijavljen na toj adresi, niti da si ikada stanovao ili imao bilo kakvo imovinsko pravo na toj nekretnini. Tvrdiš i to da te je RAD uveo u svoju bazu podataka kao obveznika, tj da imaš to saznanje i da te već duže za neku sumu po nekom osnovu-broj mjeseci dugovanja i slično....
Moje pitanje je: ako nemaš nikakvu opisanu vezu sa tom nekretninom- kako si saznao da te RAD smatra obveznikom? Da li neko od porodice ima tu vlasnicko/posjedničku vezu sa nekretninom? Da li te je neko d familije "strovalio"?
Bilo kako bilo- tj ako zaista nemas ama bas nista sa tom nekretninom, a duguješ im neku sumu, ti NISI dužan da im dokazuješ da tebe "nema niti je ikada bilo na toj nekretnini". To je negativna činjenica, a ona se po pravilu ne dokazuje, več onaj koji tvrdi suprotno, to mora dokazati (pozitivna činjenica).
Zbog toga, predložio bih ti da ne vadiš te brojne isprave/uvjerenja koje spominješ, već da RAD-u napises kratko pisamce ovog teksta (suština):
"vodite me kao obveznika placanja toga i toga na toj i toj adresi i navodno me duzite za izvjesnu sumu. Obavještavam Vas da nikada nisam bio vlasnik ni posjednik te nekretnine, pa nema osnova da me evidentirate kao obveznika. Tražim da me izbrišete iz Vaših evidencija kao obveznika za tu nekretninu."
Adresiraj na "RAD- nadležna služba" ako ne znaš kako se tačno zove nadležna služba (ako znaš tačan naziv- napiši), to pisamce im pošalji preporučenom poštom, sačuvaj taj PTT odrezak/priznanicu o slanju pismena, prikaći ga uz svoju kopiju pisma i... SJEDI S MIROM.
No, ako činjenice nisu onakve kako si ih prikazao, a ja razumio i sad prepričao, tada moze biti sasvim drugačija priča.
satfreak72
Posts: 7
Joined: 27/07/2012 11:07

#62 e

Post by satfreak72 »

Osjecam se duznim da navedem nekoliko cinjenica.U Kantonu Sarajevo slovom i brojem samo jedna osoba sa nasim prezimenom je vlasnik nekretnine 1/1 i uredno placa racune.Znam za slucaj kada je jedna osoba nakon smrti clana rodbine privremeno uselila u tada vec prazni stan ,uz dozvolu rodbine,postavila svoje cak drugacije prezime na vrata i vec su nakon nekog vremena poceli stizati racuni KJKP RAD iako su drugi racuni regularno jos bili na preminulog rodjaka.Osoba se nije zallila,placajuci i te racune jer eto zivjela je tu.Nakon selidbe regulise dugove KJKP RAD-u i na upit sluzbenika ko je sada u stanu daje ime svog rodjaka koji je takodje bio privremeno neko vrijeme( isto im prezime,sama osoba se time javno pohvalila). Tada nije bilo formulara,i sada taj rodjak ima takodje kao i ja muku da dokaze da nije vlasnik nekretnine,a ostavinska rasprava nije dovedena do kraja u vezi tog njihovog stana.To znaci da je u slucaju promjene stanara, pogotovo u to vrijeme omoguceno ovima iz KJKP RAD da u dogovoru sa predstavnikom etaznih vlasnika tj. cinkanjem dodju do imena i prezimena bar jedne NOVE osobe u stanu koja boravi duze od mjesec dana pa da zapocnu isporuku onog sveznja racuna za pola godine.Onda nastupa problem dokazivanja,jer vecina ljudi ne poznaje obligaciono pravo kao ni vajni sluzbenici RAD-a. Da sam na toj adresi bar pola sata sjedio pred ulaznim vratima zgrade ili stana ne cini me vlasnikom.Ako je rodica mog druga mogla dobiti MOJA TV uslugu navodeci njegove podatke ,bez njegove licne karte i potpisa i onda zavrsio na Sudu zbog dugova,onda nema dalje. Hvala na savjetu,u svakom slucaju.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#63 Re: KJKP Rad

Post by kuli1961 »

Ne mogu i necu ulaziti u analizu dogadjaja koje si sada opisao. Samo cu reci- vidim nemar na strani tvoje rodbine, i javasluk na strani kom.preduzeca.
Pošto izricito tvrdis da te u vezi sa tim stanom "nema", uradi kako sam ti predlozio i prst u uho, a Miljacka i sve druge rijeke nase domovine neka teku...
Ako kojim slucajem nekada od suda dobijes rjesenje o izvrsenju za ovo potrazivanje, trazilac izvrsenja KJPK Rad, a izvršenik- Ti, odmah javi ovdje, uslijedice BPP, tj besplatna pravna pomoc u pravcu sadrzine tvog (nedajboze potrebe) prigovora protiv tog rjesenja... :-D
Post Reply