KJKP RAD

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#126 Re: KJKP RAD

Post by Haris.ba »

okanomalo wrote: 07/01/2024 13:51 ja sam samac i jedva izbacim smeca svaki drugi, treci dan i to onu malu vrecicu od povrca. moji susjedi sa troje djece izbace svaki dan vrecu onu crnu. teske su jer su pune djecijih pelena. placamo isto jer nas obracunavaju po kvadraturi. ne moze pet clanova da manje ili isto placa od jedne osobe.bar prema mojoj logici. :D
Zato ce biti placanje po kolicini. Jedino posteno. Pa ce se buniti oni sa djecom. Svakako sam se naslusao gluposti i oko vode, ko mala djeca i malo trose vode.

Isto tako treba i sa vodomjerima.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#127 Re: KJKP RAD

Post by HelaS »

moimoi wrote: 07/01/2024 13:34
HelaS wrote: 07/01/2024 13:15
bumerangss wrote: 06/01/2024 23:19

Ali da bude po članu domacinstva a ne po kvadraturi a ne kao sad isto placa samac koji živi u 50 kvadrata i petoclana porodica koja živi u istoj kvadraturi a "stvara" 5x vuše smeca
Mladi bračni par ima 3 ili 4 djece, male djece čija skrb ne proizvodi smeće u velikim količinama. Za koliko njih u ovakvoj porodici treba plaćati servis komunalnom preduzeću za odvoz smeća i što treba?
Ako su u pelenama, itekako proizvode. I to smece koje najvise zagadjuje-pelene i vlazne maramice. Logicnije je placati smece po clanu nego po kvadraturi.
Nisu sva djeca bebe, u pelenama. Dijete je do njegove 18. godine. Broj članova domaćinstva "dokazuje" se Kućnom listom, po izjavi.... Ko će sve ovo provjeravati... I svaki mjesec imat će drugačije parametre za obračun, ljudi umiru, rađaju se, vjenčaju....izlaze iz prostora "djeteta", itd.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#128 Re: KJKP RAD

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 07/01/2024 13:45
moimoi wrote: 07/01/2024 12:14
Haris.ba wrote: 07/01/2024 11:32

Tako je sada na potrosnji vode pa narod vara, nece da prijavi.

Buducnost je vjerovatno fazon ko u Zagrebu preko kesica.
To je moguce gdje su kuce i imas svoju kantu. Ne kontam kako ces naplacivati preko kesa tamo gdje su smetljarnici tj veliki kontejneri. Jednostavno-nemoguce.
Pa eto, ipak je moguce. Snimaju preko kamera.
Što ako zgrada nema smetlarnik?
U tom slučaju spremnici mogu biti smješteni na katastarskoj čestici zgrade. U slučaju da niti jedna od tih dviju opcija nije moguća, predstavnik suvlasnika može uputiti Podružnici Čistoća Zahtjev za davanje mišljenja o potrebi smještaja spremnika na javnoj površini. Drugim riječima, tamo gdje nema mogućnosti da spremnici budu u smetlarnicama unutar zgrade, trebalo bi biti napravljeni boksevi. Korisnici bi od Grada trebali zatražiti dodjelu javne površine za tipizirane boksove za spremnike, kako bi isti bili pod ključem, odnosno nedostupni trećim osobama. Za spremnike smještene na javnoj površini, Grad Zagreb izradio je tipski projekt boksa koji će biti nužan za sve korisnike javne površine.
Tko će plaćati bokseve na javnim :? površinama?
Bokseve na javnoj površini financiraju suvlasnici višestambenih zgrada putem zajedničke pričuve. Grad Zagreb u tim slučajevima omogućuje korištenje javne površine bez naknade, za razliku od korištenja javnih površina za druge namjene koje se naplaćuju (npr. terase).
Samo, ova tema ce planuti kada se skonta da se Smiljevici moraju zatvoriti, a da nijedna opcina ne zeli deponiju na svojoj teritoriji.

Kako je krenulo, bice nam ko u Napulju.
Ne kontam kako snimaju preko kamera ako imas smetljarnik u zgradi?
Kako ces vidjeti od gomile otpada koja zavrsi u kamionu da neko ne kupuje kese?

Belgija ima tu naplatu kroz kese… barem Flandrija, ali oni ostavljaju smece jednom sedmicno ispred ulaza. Pa te mozda i snimi kamera ukoliko bacis smece u obicnoj kesi tj ne pokupe ga.
Ne znam kako bi to bilo izvodivo kod nas??
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#129 Re: KJKP RAD

Post by moimoi »

HelaS wrote: 07/01/2024 13:58
moimoi wrote: 07/01/2024 13:34
HelaS wrote: 07/01/2024 13:15

Mladi bračni par ima 3 ili 4 djece, male djece čija skrb ne proizvodi smeće u velikim količinama. Za koliko njih u ovakvoj porodici treba plaćati servis komunalnom preduzeću za odvoz smeća i što treba?
Ako su u pelenama, itekako proizvode. I to smece koje najvise zagadjuje-pelene i vlazne maramice. Logicnije je placati smece po clanu nego po kvadraturi.
Nisu sva djeca bebe, u pelenama. Dijete je do njegove 18. godine. Broj članova domaćinstva "dokazuje" se Kućnom listom, po izjavi.... Ko će sve ovo provjeravati... I svaki mjesec imat će drugačije parametre za obračun, ljudi umiru, rađaju se, vjenčaju....izlaze iz prostora "djeteta", itd.
Recimo u zgradama, tu je predstavnik ulaza da ukaze na nepravilnosti. Ako se neko pokusava “provuci”

A i djeca zagadjuju jebiga. Djeci se puno vise kupuje nego sto recimo kupuje neki penzioner. Od grickalica, sokica pa do odjece, ambalaza od igracaka etc.
mozda su i najveci potrosaci :D
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#130 Re: KJKP RAD

Post by van Basten »

Kod nas u ulazu broj osoba za obracun vode ne mijenja se vec 4 godine. Za to vrijeme bilo je iseljenja, useljenja, radjanja, umiranja, bjezanije u deutschland... i broj se ne mijenja :lol:
Tako da obracun po broju ljudi u domacinstvu a koji se zasniva na povjerenju u postenje naseg naroda osudjen je na propast
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#131 Re: KJKP RAD

Post by Qler »

I kod mene u ulazu, 6 stanova, samo kod mene prijavljen tacan broj. Sve po 2 prijavljeno...
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#132 Re: KJKP RAD

Post by okanomalo »

van Basten wrote: 07/01/2024 20:58 Kod nas u ulazu broj osoba za obracun vode ne mijenja se vec 4 godine. Za to vrijeme bilo je iseljenja, useljenja, radjanja, umiranja, bjezanije u deutschland... i broj se ne mijenja :lol:
Tako da obracun po broju ljudi u domacinstvu a koji se zasniva na povjerenju u postenje naseg naroda osudjen je na propast
to kod mene u neboderu radi predstavnik stanara svaki mjesec. cim dodje do promjene broja on prijavljuje ili odjavljuje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#133 Re: KJKP RAD

Post by Haris.ba »

okanomalo wrote: 08/01/2024 17:55 to kod mene u neboderu radi predstavnik stanara svaki mjesec. cim dodje do promjene broja on prijavljuje ili odjavljuje.
Pa kako ce znati? Jos u neboderu?

Plus, pev prijavi, vlasnik stana moze odmah slijedeci mjesec odjaviti i promjeniti broj.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#134 Re: KJKP RAD

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 08/01/2024 18:12
okanomalo wrote: 08/01/2024 17:55 to kod mene u neboderu radi predstavnik stanara svaki mjesec. cim dodje do promjene broja on prijavljuje ili odjavljuje.
Pa kako ce znati? Jos u neboderu?

Plus, pev prijavi, vlasnik stana moze odmah slijedeci mjesec odjaviti i promjeniti broj.
I kod nas pev ne svaki mj ali svakih 6mj stavi spisak na fb grupu…komsije prijavljuju promjene :D Doduse kod nas je veliki broj starih stanara (udbasa) koji se drze pravila i ne zele placati za nekog drugog :D
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#135 Re: KJKP RAD

Post by okanomalo »

Haris.ba wrote: 08/01/2024 18:12
okanomalo wrote: 08/01/2024 17:55 to kod mene u neboderu radi predstavnik stanara svaki mjesec. cim dodje do promjene broja on prijavljuje ili odjavljuje.
Pa kako ce znati? Jos u neboderu?

Plus, pev prijavi, vlasnik stana moze odmah slijedeci mjesec odjaviti i promjeniti broj.
zena je zmaj sve sazna, bas vodi racuna. mozda bi to neko i uradio al se boje reakcija komsija, niko ne voli da placa za drugog vodu a ima ih bas nezgodnih.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#136 Re: KJKP RAD

Post by Haris.ba »

okanomalo wrote: 08/01/2024 22:41 zena je zmaj sve sazna, bas vodi racuna. mozda bi to neko i uradio al se boje reakcija komsija, niko ne voli da placa za drugog vodu a ima ih bas nezgodnih.
moimoi wrote: 08/01/2024 18:42 I kod nas pev ne svaki mj ali svakih 6mj stavi spisak na fb grupu…komsije prijavljuju promjene Doduse kod nas je veliki broj starih stanara (udbasa) koji se drze pravila i ne zele placati za nekog drugog
I koliko ima takvih zgrada da funkcionise?

Tako bi bilo i za smece. Mora malo medjustanarska udba i razmjena podataka odraditi svoje.
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#137 Re: KJKP RAD

Post by Haris033 »

RAD uskoro nabavlja kontejnere sa nožnom pedalom.

Image

Ovi kontejneri su :thumbup:

Btw, glavni problem (ne)čistoće u Sarajevu predstavljaju otvoreni kontejneri, tj. kontejneri bez poklopca, kao i građani KS koji bacaju taj otpad prema kontejneru, jer im se gadi prići istom, a kamoli da dotaknu ručku kontejnera ili poklopca..

Ako se budu pravilno koristili novi kontejneri, na način da se pritiskom noge na pedalu kontejnera otvori poklopac i i onda baci smeće, kao i da se češćim odvozom ne dozvoli da kontejner bude prepun, mislim da će se znatno promijeniti slika o čistoći u Sarajevu.

Ne znam zašto RAD ne uvede dežurna vozila po općinama, koja bi vikendima kupila samo otpad iz prepunih kontejnera :roll:

Ovakvim aktivnostima bi se i znatno smanjio broj životinja koje žive od hrane iz kontejnera.
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#138 Re: KJKP RAD

Post by thekupus »

Upravo prođoh pored takvih kontejnera na dnu ulice Koševo, u svim je odreda taj mehanizam namjerno zablokiran flašom ili drvenim štapom




Image
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#139 Re: KJKP RAD

Post by Haris033 »

thekupus wrote: 19/01/2024 21:29 Upravo prođoh pored takvih kontejnera na dnu ulice Koševo, u svim je odreda taj mehanizam namjerno zablokiran flašom ili drvenim štapom

Image
Stvarno, ko to radi?
Radnici RAD-a ili građani? 🤔

Ne znam da li se to može uraditi u Sarajevu, ali jedno od rješenja za odlaganje otpada bi moglo da bude i ugradnja vrata sa bravom na nišama od kontejnera.
Tako bi ključeve tih brava imali samo oni stanari koji plaćaju za odvoz sa te lokacije.
Ne bi se desilo da neko iz nekog drugog mjesta baca otpad na lokacije gdje on hoće, oa onda dolazi do prebrzog punjenja kontejnera..
Takva rješenja sam vidio po Njemačkoj.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#140 Re: KJKP RAD

Post by holowey »

i onda neko u prolazu mora da zafrljaci pored zakljucanog kontejnera umjesto u kontejner... mislim da zakljucavanje nije rjesenje... ali cinkarenje komsija pa se komsija komsije plasi, to bi uvelo reda u naseljima... nema bacanja okolo, nema unistavanja kontejnera, nema bacanja mijesanog otpada u plastiku, itd. odmah te neko prijavi...
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#141 Re: KJKP RAD

Post by Haris033 »

holowey wrote: 20/01/2024 11:37 i onda neko u prolazu mora da zafrljaci pored zakljucanog kontejnera umjesto u kontejner... mislim da zakljucavanje nije rjesenje... ali cinkarenje komsija pa se komsija komsije plasi, to bi uvelo reda u naseljima... nema bacanja okolo, nema unistavanja kontejnera, nema bacanja mijesanog otpada u plastiku, itd. odmah te neko prijavi...
Kako ćeš cinkariti nekoga ko dođe sa autom, Boga pitaj odakle, i istrese pun gepek smeća?!
Mislim da je zaključavanje jedno od rješenja.
Vezano za reciklažu, platične boce, limenke, papir i sl. treba da imaju neku vrijednost kako bi se građani natjerali da skupljaju i prodaju tu vrstu otpada.
Siguran sam da bi se smanjila količina otpada po kontejnerima.
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#142 Re: KJKP RAD

Post by okanomalo »

ja bih jos dodala da komunalno rad ponekad opere kontejnere. oni kod pijace na grbavici nikad nisu oprani,smrde na kilometar. ljeti ne mozes proci blizu njih od smrada.moguce da se novi virus (vec najavljen) ne zakoti u jednom od njih. ne treba labaratorij ni slijepi mis. :repetirana:
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#143 Re: KJKP RAD

Post by holowey »

Haris033 wrote: 20/01/2024 11:47
holowey wrote: 20/01/2024 11:37 i onda neko u prolazu mora da zafrljaci pored zakljucanog kontejnera umjesto u kontejner... mislim da zakljucavanje nije rjesenje... ali cinkarenje komsija pa se komsija komsije plasi, to bi uvelo reda u naseljima... nema bacanja okolo, nema unistavanja kontejnera, nema bacanja mijesanog otpada u plastiku, itd. odmah te neko prijavi...
Kako ćeš cinkariti nekoga ko dođe sa autom, Boga pitaj odakle, i istrese pun gepek smeća?!
Mislim da je zaključavanje jedno od rješenja.
Vezano za reciklažu, platične boce, limenke, papir i sl. treba da imaju neku vrijednost kako bi se građani natjerali da skupljaju i prodaju tu vrstu otpada.
Siguran sam da bi se smanjila količina otpada po kontejnerima.
autom bez tablica? autom bez ikakve karakteristike po kojoj ga mozes prijaviti? npr. zeleni fiat tipo crne zadnje karambolke sa led osvjetljenjem, ne radi mu desno stop svjetlo?
za cinkarenje uvijek ima nacina, i njemacka koju spominjes cinka kad ne razvrstavas otpad
ramizovstrasni388
Posts: 305
Joined: 18/10/2021 21:15

#144 Re: KJKP RAD

Post by ramizovstrasni388 »

thekupus wrote: 19/01/2024 21:29 Upravo prođoh pored takvih kontejnera na dnu ulice Koševo, u svim je odreda taj mehanizam namjerno zablokiran flašom ili drvenim štapom




Image
Na običnim kontejnerima sam lično viđao uposlenike RADa kako stavljaju neke flaše da bi ostali otvoreni
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#145 Re: KJKP RAD

Post by Naslovnica »

Haris033 wrote: 20/01/2024 09:26
thekupus wrote: 19/01/2024 21:29 Upravo prođoh pored takvih kontejnera na dnu ulice Koševo, u svim je odreda taj mehanizam namjerno zablokiran flašom ili drvenim štapom

Image
Stvarno, ko to radi?
Radnici RAD-a ili građani? 🤔

Ne znam da li se to može uraditi u Sarajevu, ali jedno od rješenja za odlaganje otpada bi moglo da bude i ugradnja vrata sa bravom na nišama od kontejnera.
Tako bi ključeve tih brava imali samo oni stanari koji plaćaju za odvoz sa te lokacije.
Ne bi se desilo da neko iz nekog drugog mjesta baca otpad na lokacije gdje on hoće, oa onda dolazi do prebrzog punjenja kontejnera..
Takva rješenja sam vidio po Njemačkoj.
To rade oni sto rovinjaju po kontejnerima, vecinom firauni. Pardon, Romi.
Ja nedavno bacio punu crnu kesu iz djecje sobe, bilo svega (sve neupotrebljivo smece), debil izvadio kesu, poderao je pored kontejnera i rovinja. Ostavio to onako, naravno. Sutradan, pola naselja u papirima koje sam ja bacio.
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#146 Re: KJKP RAD

Post by Haris033 »

holowey wrote: 20/01/2024 11:53
Haris033 wrote: 20/01/2024 11:47
holowey wrote: 20/01/2024 11:37 i onda neko u prolazu mora da zafrljaci pored zakljucanog kontejnera umjesto u kontejner... mislim da zakljucavanje nije rjesenje... ali cinkarenje komsija pa se komsija komsije plasi, to bi uvelo reda u naseljima... nema bacanja okolo, nema unistavanja kontejnera, nema bacanja mijesanog otpada u plastiku, itd. odmah te neko prijavi...
Kako ćeš cinkariti nekoga ko dođe sa autom, Boga pitaj odakle, i istrese pun gepek smeća?!
Mislim da je zaključavanje jedno od rješenja.
Vezano za reciklažu, platične boce, limenke, papir i sl. treba da imaju neku vrijednost kako bi se građani natjerali da skupljaju i prodaju tu vrstu otpada.
Siguran sam da bi se smanjila količina otpada po kontejnerima.
autom bez tablica? autom bez ikakve karakteristike po kojoj ga mozes prijaviti? npr. zeleni fiat tipo crne zadnje karambolke sa led osvjetljenjem, ne radi mu desno stop svjetlo?
za cinkarenje uvijek ima nacina, i njemacka koju spominjes cinka kad ne razvrstavas otpad
Prijaviti nekoga ko je ispravno istresao otpad iz nekog vozila u kontejner nema smisla.
Takvo nešto nije definisano Zakonom.
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#147 Re: KJKP RAD

Post by Haris033 »

ramizovstrasni388 wrote: 20/01/2024 11:54
thekupus wrote: 19/01/2024 21:29 Upravo prođoh pored takvih kontejnera na dnu ulice Koševo, u svim je odreda taj mehanizam namjerno zablokiran flašom ili drvenim štapom

Image
Na običnim kontejnerima sam lično viđao uposlenike RADa kako stavljaju neke flaše da bi ostali otvoreni
Razlog više da se radi na tome da se kontejneri ili prostor oko kontejnera zaključavaju.
https://www.24sata.hr/amp/reporteri/ko ... eca-263604
Image

Kako to švabe rade :izet:
Image
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#148 Re: KJKP RAD

Post by holowey »

Haris033 wrote: 20/01/2024 12:04
holowey wrote: 20/01/2024 11:53
Haris033 wrote: 20/01/2024 11:47
Kako ćeš cinkariti nekoga ko dođe sa autom, Boga pitaj odakle, i istrese pun gepek smeća?!
Mislim da je zaključavanje jedno od rješenja.
Vezano za reciklažu, platične boce, limenke, papir i sl. treba da imaju neku vrijednost kako bi se građani natjerali da skupljaju i prodaju tu vrstu otpada.
Siguran sam da bi se smanjila količina otpada po kontejnerima.
autom bez tablica? autom bez ikakve karakteristike po kojoj ga mozes prijaviti? npr. zeleni fiat tipo crne zadnje karambolke sa led osvjetljenjem, ne radi mu desno stop svjetlo?
za cinkarenje uvijek ima nacina, i njemacka koju spominjes cinka kad ne razvrstavas otpad
Prijaviti nekoga ko je ispravno istresao otpad iz nekog vozila u kontejner nema smisla.
Takvo nešto nije definisano Zakonom.
pa ti si naveo kao problem sto neko dodje autom i istrese smece u kontejner (umjesto u obliznju rijeku), a kantonalni zakon se za cas promijeni...
Post Reply